Strijd om de geest der jeugd in acuut stadium gekomen Kinderen worden onttrokken aan de invloed der ouders s c Russische Mig-piloten hebben Amerikanen bevochten in Korea IN O het „saaie rozenhoedje JEUK D.DJ). Q D O A R de GEHEIMZINNIGE AUTO door H. A. v. O. De lijdensweg van de Kerk in Tsjechoslowakije De Castries eert gevallenen Generaal Renzi in Triest aangekomen Formosa laat het continent met rust Schoolstaking in Neder-Saksen Helicopters voor de BEA J DONDERDAG 7 OCTOBER 1954 PAGINA 4 Communistische „gods dienstleraren" Italiaans eiland vliegt de lucht in NOORD-KOREAANS PILOOT ONTHULT: Tito verheugd over eigen onzelfzuchtigheid Op Amerikaans verzoek Protest tegen nationali sering confessionele scholen Perzische officieren ter dood veroordeeld 55 Voor vervoer van vlieg veld naar Londen Doodstraf geëist tegen „slager van Parijs" Alom verkrijgbaar Een Nederl. speurdersroman SCHEEPVAARTBERICHTEN 2.50 dry 2." MARKTBERICHTEN (Van een bijzondere correspondent) Wij schreven de vorige keer, dat het de bedoeling is van de communisten beslag te leggen op de menselijke geest en deze in een bepaald kader te dwingen. Voor dit doel worden er voor de geestelijkheid verplichte speciale cursussen georganiseerd. Maar er is een andere categorie van geesten om welks bezit de communisten nog een intenser strijd voeren, n.l. die van de jeugd. De geest van de jeugd is veel ontvankelijker dan die van de ouderen, welke door haar opleiding reeds een zekere plooi heeft aange nomen en daardoor gemakkelijker zelf een oordeel vormt. De jeugd, zo beweren de communisten, is nog vrij van alle vooroordelen daaronder begrepen de godsdienstige; zij is nog plooibaar en gemakkelijker in een bepaalde richting te sturen. De partij is er dan ook zeker van de strijd te zullen winnen wanneer zij de jeugd buiten de invloed van de godsdienst kan houden. Ook in Tsjecho-Slowakije is deze strijd ingezet en is er zelfs in een acuut stadium getreden. Gebruik makend van een 35-jarige on dervinding in Rusland, heeft de com munistische partij een psychologisch systeem uitgewerkt, dat toepasselijk is op iedere jongen en ieder meisje in het bijzonder zowel als op de massa. Jeugd verenigingen waaTin men beslag legt op het gehele leven van de jeugd, zijn aan de orde van de dag. Alles wat haar kan interesseren wordt door de partij aan gewend; techniek, sport en kunst heb ben de tegenwoordige jeugd zozeer in hun macht, dat zij er gemakkelijk het familieleven bij vergeet. Trouwens dit is ook een van de bedoelingen van de partij, de kinderen moeten aan de in vloed van de ouders worden onttrokken. Zij moeten vrij en los gemaakt worden van het ouderlijk gezag, de ouders moe ten over hun kinderen niets meer te zeggen hebben en de kinderen mogen alleen nog maar iets voelen en als het ware in de ban lopen van de techniek, de sport en van de kunst, waarmede men een nieuwe maatschappij hoopt op te bouwen. Dit is ook de enige bedoeling van de overdreven sportprestaties in de Sovjet-Unie en in haar satellietstaten. Een andeT middel om het familieleven stuk te slaan, is de tewerkstelling van de moeders op de fabriek. De babies en de kinderen worden toevertrouwd aan de zorgen van een kindercrèche, waar zij de naam van God nooit horen en al leen aan hun physieke opvoeding aan dacht wordt besteed. Wanneer de kin deren ouder zijn geworden en zij voor indrukken vatbaar zijn, wordt God hun als een boeman voorgesteld en belache lijk gemaakt. Op deze wijze wordt er met voorbedachte rade in de jeugdige harten en geesten een dodelijke wond toegebracht, die later moeilijk zal gene zen. Wanneer de kinderen eenmaal zo groot zijn dat zij naar school gaan, kunnen de ouders vrij een van de wei nige scholen kiezen, waar nog één uur in de week godsdienstonderricht wordt gegeven. Zij moeten hiervoor een schrif telijke aanvraag indienen, welke door beiden ondertekend moet zijn, en hier voor is in de gegeven omstandigheden een ware heldenmoed nodig. Maar in ieder geval moet het hoofd van de school alles in het werk stellen om de ouders van hun voornemen af te bren gen. De keuze van een dergelijke school is de ouders echter verboden wanneer zij lid zijn van de partij, of de vader tot het onderwijzerscorps behoort, officier is of tot de politie behoort. Maar zelfs het godsdienstonderricht, dat op enkele scholen nog wordt gege ven, is zeer verdacht. Het bureau voor kerkelijke zaken heeft het duivelse plan uitgebroed om de priesters in hun taak zogenaamd bij te staan, het heeft partijmensen aangewezen, die het cate chismusonderricht van hen moeten overnemen. Inplaats van over de waarheden van het geloof te praten, wordt -r geperoreerd over de vrede, die door de kapitalisten wordt bedreigd. En de eerste kapitalist is natuurlijk de Paus. De onderwijzer of catechist, die aan deze opdracht niet voldoet en dit spel van bedrog niet wil meespelen, loopt altijd gevaar als dwangarbeider naar een of andere mijn te worden overgebracht. Alle middelen zijn de communisten goed om het geloof in God uit de har ten der kinderen te bannen. Zo doet o.a. een film over O. L. Vrouw van Lourdes de ronde, waarin vooral de nadruk wordt gelegd op het onhygiënisch ge bruik van het bronwater en het boven natuurlijk karakter van de verschijning en van de genezingen belachelijk wordt gemaakt Het idee van deze film is ont sprongen aan de geest van de minister van onderwijs, Zdenek Nejedly. Als 2e film wordt vaak aan de jeugd vertoond: „Wat is het leven?", die de oude opvat ting over het ontstaan van het leven grondig in materialistische en marxisti sche geest moet veranderen. Voor de vervaardiging van beide films heeft Nejedly de hulp van Moskou ingeroe pen. De grootste zorg besteedt de regering echter aan de hogere scholen, die de areopaag van het marxisme moeten zijn. Hier geldt de slagzin van prof. Fose- novsky aan de universiteit van Brno: „De godsdienst, een soort van obscuran tisme, gaat niet samen met de natuur wetenschappen. De sociaal-democratie en het marxisme moeten daarom de strijd tegen de nationale burgerlijkheid en de godsdienst in het onderwijs ver scherpen." (Rovnost, 2 Febr. 1954). En deze woorden zijn geen ijdele klank ge bleven, iedere jongen of meisje, die zijn universitaire studies zou willen begin nen, moet eerst met een van de profes soren een inleidend gesprek houden, waarin zij op hun godsdienstige gezind heid worden getest en men nog probeert hen eventueel van het geloof af te bren gen. Velen zien zich op deze manier de toegang tot de universiteit ontzegd, vooral wanneer zij niet tot de pioniers behoren, waarvan de jeugd vanaf haar 15e jaar lid moet zijn. Deze pioniers clubs zijn vooral bedoeld om de aanko- Trimelloni, een eiland in het Garda- meer (Italië), is bijna geheel door ontploffingen vernietigd. Gedurende ongeveer 24 uur schoten zuilen van vuur en rook van het eiland op. De bewoners van het dorpje Assenza, on geveer een halve kilometer van het eiland gelegen, vluchtten weg. Tot nu toe hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Trimelloni was in de eerste we reldoorlog een fort, dat tegen Oosten rijk werd gebruikt; de laatste jaren werd het als munitie-opslagplaats ge bruikt. (Reuter). mende jeugd aan de invloed van de priesters te onttrekken. Een pastoor te Hajek werd tot 7 jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij geprobeerd had enige invloed op de jeugd te krijgen. Pastoor L. Urban werd tot 9 jaar opsluiting veroordeeld omdat hij de jeugd had afgeraden deel te nemen aan de samenkomsten van de pioniers. De eerw. heer Rybensky werd tot 4 jaar veroordeeld, omdat hij aan de jeugd verteld had, dat men in het Westen beter leefde dan in Tsjecho slowakije. Sinds de opheffing van de jeugd-katholieke actie in 1946 zijn vele jongeren, die in het geheim aan hun organisatie vasthielden, tot gevangenis straf veroordeeld. Twee studenten, die op het punt stonden hun doctoraal exa men te doen, werden door de politie zo gekweld en mishandeld, dat men ze naar een psychiatrische inrichting moest overbrengen. Rond Kerstmis 1952 had er te Praag een proces plaats tegen 30 leden van de jeugd-katholieke actie; zij werden veroordeeld van 3 tot 22 jaar gevangenisstraf. De verantwoordelijkheid is in deze omstandigheden voor de ouders bijzon der zwaar, maar niet minder zijn de gevaren en de bedreigingen, waaraan zij zich blootstellen, want zij worden voor alle overtredingen van hun kinderen verantwoordelijk gesteld. Zij zijn aan God voor hun kinderen verantwoording schuldig, maar de Staat verbiedt hun op zware straffen zelf de opvoeding van de kinderen ter hand te nemen. Dikwijls wordt de moeder op een fabriek te werk gesteld, zodat zij overdag haar kinderen uit het oog verliest, maar op de ogen blikken, dat zij vrij is, onttrekt de rege ring de kinderen aan haar toezicht door het organiseren van bijeenkomsten, film avonden, dansgelegenheden of thea ter. Op het moment, dat er godsdienst oefeningen worden gehouden, worden de kinderen bijeengeroepen voor wandelin gen, excursies of voor een gezamenlijk spel. De kinderen, die er niet aan zou den deelnemen, lopen het gevaar van de school weggestuurd te worden, alle schooldeuren zijn dan verder voor hen gesloten. Zij blijven zonder ontwikke ling en hebben helemaal geen vooruit zichten meer. Deze drastische en duivel se maatregelen dwingen de ouders, al hoewel met een bloedend hart, de kin deren aan de verplichte bijeenkomsten en wandelingen te laten deelnemen, want in het andere geval zullen zij later hun plaats in de maatschappij niet kun nen innemen en van alles uitgesloten zijn. - Cepjrig* opsro Bripade-generaal De Castries plaatst een krans bij het oorlogsmonument te Hanoi, ter ere van de gevallenen in de Indo-Chinese oorlog. Achter hem staat generaal-majoor René Cogny, commandant van de Franse Unie-strijd krachten in Noord-Vietnam. De Noord-Koreaanse straaljager-pi loot, Kum Sok, die nu in de V.S. stu deert, heeft een artikel geschreven voor de Saturday Evening Post. Hij vertelt hoe meer dan 400 Russische piloten da gelijkse vluchten maakten om te leren de Amerikanen in hun Sabre-straaljagers te bevechten. Kum schrijft hoe hij 10 maanden voordat de Koreaanse oorlog uitbrak werd ingelijfd bij de kleine Noord-Ko reaanse marine. Hij werd gezonden naar de communistische marine-school bij Vladivostok voor een opleiding van drie jaren. De school werd geleid door tien Russische marine-officieren, die Russische uniformen droegen, Russisch spraken en hun nationaliteit niet pro beerden te verbergen. In September 1950 ontvingen alle 600 cadetten een uit gebreide lichamelijke keuring en 51 van hen, waaronder Kum. werden voor een bepaalde niet nader genoemde missie uitgezocht. Per trem werd hij nu naar Mandsjoerije gebracht, waar zij Chi nese uniformen aankregen. Pas daar werd hun medegedeeld, dat zij als straal jager-piloot zouden worden opgeleid. In 1951 werden degenen die de oplei ding hadden overleefd, naar een geheel Russische straaljagerbasis te Anshan in Mandsjoerije gestuurd, waar een Russi sche luchtmacht-divisie is gestation- neerd onder aanvoering van generaal- majoor Kozhedubn, beroemd piloot uit de tweede wereldoorlog. Twee maan den later werd de gehele divisie, be staand uit 70 Mig-straaljagers, naar het Koreaanse front gestuurd om de Ameri kaanse toestellen te bevechten. Binnen een jaar werden meer en meer Russi sche straaljagers uit Europa en van el ders naar het Koreaanse front overge bracht. De daarop volgende zomer vlo gen vier Russische divisies en twee re gimenten bestaande uit 400 piloten en Mig-straaljagers tegen de Amerikanen in Korea van uit de bases Antung. Ta- tungho en Taepo, alle in Mandsjoerije. Reserve-eenheden bevonden zich in Tientsin, in Noord-China en in de pro vincie Shantoeng De Italiaanse generaal Edmondo de Renzi is gisteren in Triest aangekomen voor het voeren van besprekingen met de geallieerde commandant, de Britse generaal Sir John Winter ton. De Renzi werd met een erewacht verwelkomd. Naar verluidt hebben de beide generaals een grote mate van overeenstemming bereikt over de overdracht van zone A door de geallieerden aan Italië. Brandweerlieden in Rome hebben een zwart-omrande vlag neergehaald, die door het neo-fascistische hoofd kwartier was uitgestoken ten teken van rouw over het verlies van zone B. Maarschalk Tito van Joegoslavië heeft tijdens een rede in Serajewo ge zegd, dat Joegoslavië over de getroffen regeling niet geheel bevredigd is, om dat het zich „grote offers" heeft moeten getroosten, maar dat het anderzijds verheugd is een „onzelfzuchtige bijdra ge" te hebben geleverd tot de stabili sering van de vrede in Zuid-Oost Eu ropa. (AFP-Reuter-U.P.) De zee- en luchtstrijdkrachten van de Chinese nationalisten hebben op aan drang van de Verenigde Staten hun aanvallen op het Chinese vasteland ge staakt, zo is gisteren van gewoonlijk betrouwbare zijde te Taipeh verklaard. Op advies van het hoofd van de Ame rikaanse militaire missie op Formosa, generaal-majoor Chase, beperken zi) hun activiteit tot het bestoken van communistische jonken en kanonneer boten voor de kust van Foekien en Tsjekiang. Op zijn beurt heeft generaal-ma joor Chase beloofd, dat de Amerikaanse zevende vloot de nationalisten „steun op het gebied van de logistiek" zal verlenen, ingeval de communisten po gen te landen op de nationalistische eilanden Tatsjen, Matsoe of Quemoy. (Reuter) Uit protest tegen de nationalisering van de confessionele scholen in Neder- Saksen hebben de katholieke ouders in het district Bersenbrück besloten hun kinderen gedurende tien dagen thuis te houden. In de buurt van Mep pen en Ems zijn soortgelijke schoolsta kingen gehouden. In 70 plattelandsge meenten rondom Meppen bezochten de kinderen gisteren de schoolmis en keer den vervolgens kaar huis terug. De schoolstaking is een directe reac tie van de katholieken op de nieuwe onderwijswet, die de socialistische meerderheid in het parlement van Ne der-Saksen heeft doorgedreven en die bepaalt, dat per 1 October alle bijzon dere scholen zijn opgeheven. De bisschop van Osnabrück heeft toe gestaan, dat gedurende de maand Oc tober voor ieder rozenkranslof een kwartier lang de doodsklokken worden geluid. De bisschop van Munster, mgr. dr. Michael Keller, heeft zijn gelovi gen gewaarschuwd, dat ook in Olden burg de mogelijkheid van nationalise ring der bijzondere scholen met uitge sloten is. (KNA-KIMrJ Een militair gerechtshof in Teheran heeft na een zitting van 10 uren een tiental officieren en twee burgerlijke communistische leiders ter dood ver oordeeld. De arrestaties van de com munistische officieren volgden op raz zia's naar communstische verdachten rond de olieraffinaderijen van Abadan, waar de politie een complot heeft op gerold, dat voornemens was de olie-in dustrie op te blazen voor zij weer in werking zou worden gesteld. De heren zijn in hoger beroep gegaan. (U.P.) R vnouw In vele katholieke gezinnen was het vroeger gewoonte dagelijks het Rozenhoedje gezamenlijk te bidden. In veel huishoudens, waar men deze gewoonte niet het gehele jaar door volgde, geschiedde dat toch in de Meimaand en in de Octobermaand. Nu het weer Rozenkransmaand is, willen we toch nog eens aan die goede en mooie gewoonte herinneren. We weten alle maal, dat samen bidden be langrijk is. Meestal worden er tegen het Rozenhoedje bid den twee bezwaren aange voerd: het eerste is, dat de tijd ontbreekt; het tweede, dat rozenkrans bidden zo „saai" is. Het is zo lastig zijn gedachten er bij te houden, als men steeds maar weer datzelfde gebed herhaalt. Het eerste bezwaar be hoeft natuurlijk niet te gel den. Met wat werkelijke goede wil is daar wel een oplossing voor te vinden. In bijna ieder gezin zijn er nog wel vaste tijden, waarop iedereen aanwezig is, al is het maar om te eten. Als men voor gewoonte aanneemt het rozenhoedje direct na de maaltijd te bidden, zal dat vrijwel steeds zonder bezwaar kunnen gebeuren. Die kleine tien minuten, die daar mee gemoeid zijn, kan men daar over het algemeen heus wel voor vrij maken. Iets anders is het met het tweede bezwaar gesteld. Het is inderdaad niet eenvoudig steeds met zijn gedachten bij het gebed te blijven, vooral niet, als we een beetje zeur derige voorbidder hebben getroffen. De meditatie, die eigenlijk een zeer belangrijke rol speelt in het bidden van de rozenkrans, raakt ook in het gedrang. Het gevolg is niet zelden, dat het rozen hoedje bidden ook daar, waar het nog elke dag gebeden wordt, tot een sleur is ver vallen. Toen wij onlangs in Maria- zell, de nationale MariS-bede- vaartplaats van Oostenrijk, waren een oord, waarover wij u bij gelegenheid nog eens nader hopen te vertellen hebben wij daar het Ro zenhoedje horen bidden op een wijze, die ons een oplos sing leek voor het „saai heids- en sleurprobleem" van dit specifieke Mariagebed. De priester begon hier voor te bidden en bad de glorievolle geheimen. Hij begon het Wees Gegroet, bad op de gewone manier, maar voegde achter de naam Jezus toe: „Die uit het graf is verrezen." Het tweede tientje werd voorge beden door de gelovigen, die nu telkens achter de naam Jezus lieten volgen: „Die naar de hemel is opgestegen." Het derde, vierde en vijfde tien tje werden weer afwisselend voorgebeden door priester en gelovigen en de toevoegin gen respectievelijk; „Die de H. Geest gezonden heeft", „Die U, reine Maagd, in de hemel heeft opgenomen" en „Die U, reine Maagd, in de hemel heeft gekroond." Door deze korte toevoegingen wordt niet alleen de aandacht veel beter vast gehouden, maar wordt ook op duidelijke wijze de meditatie op de H. Geheimen ondersteund. Door. dat men ook in het voorbid, den afwisseling had, wordt da aandacht makkelijker vastge houden. Het leek ons een zeer goede methode om in het ge zin te volgen. Daar heeft men bovendien de mogelijkheid elk tientje door een ander te laten voorbidden. De aan dacht van groot en klein zal er ongetwijfeld bij winnen. Nu immer? gebeurt het niet zelden, dat de meezeurende gezinsleden zich er niet eens rekenschap van geven, of men de Blijde, de Droevige of de Glorievolle Geheimen bidt. Van meditatie komt dan ook vrijwel nooit iets terecht. Natuurlijk heeft iedereen het recht zelf zijn rozenhoed je te bidden, zoals hij dat wenst, maar aangezien wij ook zelf maar al te goed het rozenhoedje-uit-sleur kennen, meenden wij u niet onkundig te mogen laten van hetgeen wij in Mariazell ervaren heb ben. Wij hopen van harte, dat u deze methode eens wilt proberen en dat u er steun in vindt voor uw devotie. De British European Airways hebben twee helicopters besteld, die passagiers van de Londense luchthaven naar het hartje van 'de stad zullen gaan over brengen. De tocht duurt nu een uur per bus en zal per helicopter slechts 17 mi nuten duren. De toestellen zullen 16 vluchten per dag maken: zij kunnen vijf passagiers met hun bagage vervoeren. De trip zal 30 shilling kosten. (U.P.) Tegen ex-generaal Karl Oberg, die tijdens de tweede wereldoorlog aan het hoofd van de Duitse politie in Frankrijk stond, en zijn voornaamste medewerker, Helmuth Knochen, heeft de openbare aanklager in Parijs de doodstraf geëist wegens het begaan van oorlogsmisdaden. Oberg, die in Frankrijk bekend staat als „de slager van Parijs", werd door de openbare aanklager voornamelijk verantwoordelijk gesteld voor de deportatie van 220.000 Fran sen, van wie er na de oorlog slechts 22.000 uit Duitsland zijn teruggekeerd. Van dit aantal zijn er sindsdien 10.000 overleden aan de gevolgen van hun verblijf in Duitse gevangenissen en concentratiekampen. (Reuter) Advertentie 89 Vijf kwartier later, toen een lichte streep in het Oosten reeds de nieuwe dag aankondigde, daalde Bijlman zacht neuriënd de trap af, om als het ware in de armen te lopen van Commissaris Holdam, die gelijk met Verraart de voordeur binnentrad. Nee, de commissaris keek niet vrien delijk... „Hm't spijt me dat ik het zeggen moet, Bijlman, maar deze derde moord doet de deur dicht", begon hij met gefronste wenkbrauwen. „Inderdaad, hij doet de deur dicht", bekende Bijlman luchtig. „Zo, dus dat geef je toe?" „Zeker commissaris, maar niemand en ook u niet had deze laatste moord kunnen voorzien of voorkomen." „Dat wil ik aannemen, maar ik hoop dan toch werkelijk, dat dit inderdaad de laatste moord is in deze zaak. Tot nog toe heb je., eh.. heel weinig succes gehad met je onderzoekingen „U weet, dat de moordenaar buiten gewoon sluw te werk is gegaan?" „Ja, daarvan ben ik overtuigd, maar vergeet niet, dat jij de eer van het po- litie-corps hoog dient te houden, Bijl man! Je hebt mij gezegd, dat je bin nen vier-en-twintig-uur..." „Daarvan zijn er nauwelijks vijftien om, commissaris", viel Bijlman hem wederom in de rede. „Wil je daarmede dan zeggen, dat je Hij voleindde z'n zin niet, maar keek zijn. inspecteur in gespannen ver wachtingen aan. Bijlman knikte gedecideerd. „Ja com missaris, ik weet wie de moordenaar is en binnen een uur kan ik hem de boei en aandoen." „Wie?" „Geerling, de beeldhouwer." „En waar bevindt die kerel zich momenteel?" „Alle bewoners van het pension be vinden zich hier in de conversatieka mer, maar Geerling is er niét bij... Ontsnapt!" voegde hij er glimlachend aan toe. „Wel voor de donder!" het de com missaris zich ontvallen. „Neemt u mij niet kwalijk, dat ik enigszins in raadselen spreek, commis saris, maar misschien wilt u vast deze kamer binnengaan? Ik heb nog een mooi werkje voor Verraart. Geweldige haast, begrijpt U? Met het resultaat valt of staat mijn vermoeden." Hij wees op de conversatiekamer, als wilde hij zijn chef uitnodigen binnen te treden. „Valt of staat je vermoeden? En ik dacht, dat je zeker van je zaak was?" was de verbaasde vraag. „Ben Ik ook, maar ik vermoed nog iets, wat ik eerst niet vermoedde." Een dergelijke uitlegging was commis saris Holdam te machtig en hij ver dween schielijk in de conversatiekamer, waar zijn verschijning de nodige sensa tie en consternatie verwekte. Bijlman sleepte Verraart intussen als het ware mee naar boven. „Hier, deze drie dingetjes... onder zoek die als de drommel op vinger afdrukken en ik zou je een kraan van een kerel vinden en... en... ik zal op slag voor je vragen, als je mij na je geheimzinnige manipulaties meteen kunt zeggen, of de afdrukken dezelfde zijn, dat wil zeggen: van éen en dezelf de persoon", begon Bijlman, zodra hij met Verraart in de kamer van de beeld houwer stond. Terwijl Verraart z'n onafscheidelijk koffertje opende en daaruit diverse kwastjes en potjes tevoorschijn toverde, snelde Bijlman weer naar beneden. In de conversatiekamer heerste de stilte van het graf. Commissaris Holdam deed of de hele zaak hem niets aanging en stond voor het inmiddels opengeschoven gordijn naar buiten te kijken, waar de eerste zonnestralen langzaam door de optrek kende nevel drongen. Hij keek even om, toen Bijlman de revolver van Belfort van de schoorsteen wegnam en Drost een wenk gaf hem te volgen. „Nou, wat ben je te weten gekomen?' vroeg hij deze in de hal. „Veel en niet veel, zo je 't noemen wilt. Kort na het vallen van het schot verlieten de huisknecht en het dienst meisje hun kamertjes en begaven zij zich door het donkere gangetje naar het trapgat en op dit moment flapte het licht weer aan. Ze zagen en hoor den juist, dat Geerling van de trap op de eerste verdieping sprong". „Ze zagen hem springen, of veron derstellen zij dit slechts, omdat ze hem hóórden neerkomen?" vroeg Bijlman. „Dat heb ik hun eveneens gevraagd, maar beiden houden vol, dat ze hem hebben zién springen. Sylvia Snabel houdt vol, dat zij de beeldhouwer de trap heeft horen aflopen, maar ik trek deze bewering in twijfel, omdat Flip Bruggeman haar de deur van haar ka mer zag openen, toen hij zijn kamer deur reeds geopend had. Ofschoon hij dus een fractie van een seconde eerder op de overloop stond, heeft hij de beeld houwer niét de trap horen aflopen, doch wel zijn sprong op het portaal ge hoord. Hieruit kunnen we vaststellen. dat Sylvia liegt, maar tevens, dat drie personen beweren, dat Geerling zich in ieder geval óp de tweede trap heeft bevonden! Mijnheer Hazelaar kon niets verklaren, want hij houdt vol, dat ie als een marmot geslapen heeft. Freddy Snabel, die met juffrouw Ko ning uit haar kamer kwam, beweert evenals zij, dat hij zich even moest rea liseren, of de knal, die hij hoorde, wer kelijk een revolverschot was. Zij beiden verschenen in de hal, toen het licht weer aanfloepte en geen van beiden heeft iemand de trap eerst af en daar na óp horen lopen. Tenslotte John Rodney. Zijn kamer is vlak naast die van Mickey Tienhoven en ofschoon hjj dadelijk insliep, toen hij op z'n bed lag, maakte het schot hem ook direct klaar wakker. Opmerkelijk is zijn bewering, dat hij kort na het vallen van 't schot het geluid van een dichtslaande deur heeft vernomen. Dit verklaart het feit, dat Bak de kamerdeur van de vermoor de dicht vond. De moordenaar zal de deur achter zich open hebben la ten staan, toen hij het schot loste! Dit deed hij, om des te vlugger de kamer te kunnen verlaten, maar het gevolg daarvan was, dat het schot door het gehele huis weerklonk en iedereen alarmeerde behalve Hazelaar dan. Na het plegen van zijn daad snelde hij de kamer uit, trok de deur in zijn vaart achter zich dicht, zodat deze vanzelf in het slot vloog dit is het geluid dat Rodney hoorde! en rende daarna de trap op. Als je nu eens goed uitrekent, Bijlman: Bak zegt, dat hij ongeveer tien seconden nodig had, om vanaf het tuinhek in de hal te komen en dan het licht aan te draaien, niet waar? Goed... welke tijd heeft de moordenaar nodig om tót of op de tweede trap te ko men? (Wordt vervolgd) Advertentie Niet krabbenD e held er vloei- 1 bareD.D.D. kalmeert de.jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN f VLOEISTOF - BALSEM 2p in ae nuiaponen. ZEEP Saranto rood t 2.^ pet grote fle» (I Ittef) ADONIS 7 te Pt. au Prince. ALNATI 7 te Santos. AMSTELLAND 6 te Hamburg. CONGOSTROOM p. 7 Kp. Blanca n. Dakar. ESSO DEN HAAG p. 7 Dungen. n. Antw. GORDIAS p. 7 Gibralt. n. Tunis. HEELSUM 7 te Mobile. HERSILIA 7 te Pt. au Prince. INDRAPOERA p. 7 Dungen. n. Priok. KERTOSONO 7 te Pt. Elizabeth. KOROVINA 7 te Rotterdam. LINGE 7 te Hamburg. ORANJE 7 te Colombo. CUWERKERK 7 te Rotterdam. PRINS WILL. v. ORANJE 7 te Hamb. F.UYS 7 vm. v. Rio de Janeiro n. Santos. SALLAND 7 te Santos. S1BAJAK 7 te Halifax. SLAMAT 7 van Bahrein n. Karachi TASMAN p. 7 Bapgka ,n. Priok. WILLEMSTAD 7 te Öohtlhica. IJSSEL p. 7 Gibralt. n. Algiers KARIMATA 7 te Genua. LAWAK p. 7 Chisimaio n. Djibouti LUTTERKERK p. 7 Str. Messina n. P. S MAAS p. 7 Kp. St. Vine. n. Oran. MANOERAN 7 te Belawan. MARIEKERK 7 te Yokohama. MUIDERKERK p. 7 Cartagena n. Mars. ORANJE 7 te Colombo. RIDDERKERK 7 te Beira. ROEPAT p. 7 Makalla n. Bahrein. SCHOUTEN 7 te Kobe. SIGLI p. 7 Kp. Howe n. Sydney. STAD LEIDEN p. 7 Massana n. Suez. STAD MAASTRICHT 7 te Gibraltar. VAN LINSCHOTEN p. 7 Madeira naar Havre. VAN WAERWIJCK p. 7 Bangka n. Priok. WALTON JONES p. 7 Kossein n. Mena al Ahmadi. ZIJPENBERG p. 7 Kp. Finist. n. Ceuta. AGATHA p. 6 Billiton n. Soerabaya. ALAMAK p. 6 Kreta n. Genua. ARTEMIS 6 dw. Azoren n. Antw. ARENDSKERK 6 te Singapore. AMSTELVAART p. 6 Azoren n. Golf v. Mexico. AMSTELVEEN 6 te Karachi. AVERDIJK 6 te Philadelphia. AALSUM p. 6 R'dam n. Londen. BACCHUS 6 te Aruba. DIDO 6 te Barcelona. DUIVENDIJK p. s Porto Rico n. Cristob. EEMDIJK p. 6 Azoren n. Havanna. HAARLEM p. 6 Bermuda n. R'dam. HELDER 6 te Tampa. KARIMUN 6 te Londen. LEMSTERKERK p. 6 Masira n. Pt. Said. LEKKERKERK p. 6 Masira n. Karachi. LANGLEECLYDE 6 te Prt. Elisabeth. LEOPOLDSKERK p. 6 Perim n. Bahrein. LOPPERSUM 6 te Ceut'a. MACUBA p. 6 Str. Soenda n. Singapore NOTOS 6 te Napels. NESTOR 6 te Nickerie. NiGERSTROOM 6 te Abidjan. OVERIJSSEL p. 6 Thursday Isl. n. Sydney. ORESTES p. 6 Key West n. R'dam OOSTKERK 6 te Port Swettenham. PLATO 6 te Rotterdam. PHIDAS p. 6 Malta n. R'dam. RAKI p. 6 Kp. Finisterre n. A'dam. SARPEDON p. 6 Sombrero n. La Guaira. SAPAROEA 6 te Koweit. STENTOR 6 te A'dam. STAD MAASTRICHT p. 6 Burlings naar Napels. STAD HAARLEM 6 te Newport. STAD BREDA 6 van A'dam n. Wabana. T.TIMENTENG p. 6 Tristan da Cünha naar Kaapstad. SINGKEP 6 te Bremen. SIAOE p. 6 Sabang n. Singap. TABIAN 6 te Manilla. TANKHAVEN I 6 te Saigon. WICKENBURG p. 6 Casquets n. Casabl. VEILING POELDIJK 6 Oct. 1954. Toma ten A 9.40—12.90, B 7.70—10.80, C 9.50— 12.70, CC 5.50—7.10, per bak van 12y2 kg. Druiven: Alicante 94104 c.t. Witte Ali cante 1.16, Gros Maroc 95107 ct., Fran- kenthaler 1.041.45, Golden Champion 1.24 1 35 Muscaat 1.552.00, Appelen 1331 ct peren 17—26 ct., Prinsessebonen 68— 36" ct. idem kas- 1.15—1.45, idem stok- 89 ct. Snijbonen 1.10—1.30, Pronkbonen 44 ct. Postelein 29 ct. Andijvie 7—13 ct. Boe renkool 6 ct. Rode kool 13—20 ct. Pepers, rood 1.25—1.40, id'em, groen 50—65 cent. Schorseneren A 57 ct. B 28 ct. Prei A 18—21 ct. A2 16 ct. B2 9—14 ct. Uien 18 ct Spinazie 3344 ct. alles per kg. Bloem kool (6) 42 ct. (8) 26—34 ct. (10) 18—29 ct (12) 1319 ct. Ananasmeloenen (6) 60 ct. (8) 36—50 ct. (10) 18—29 ct. (12) 14—15 ct. Suikermeloeneri 2884 ct. Kaskomkom- mers A 43 ct. B 30 ct. C 18 ct. Perziken (2) 29 ct. (3) 16—25 ct. (4) 10—16 ct. (5) 11—13 ct. Knolselderij 13—15 ct. Paprica 9— 20 ct. Aubergine 1748 ct. Sla A 8 ct. B 2 4 ct. alles per stuk. Peen 17 ct. per bos. VEILING TIEL 6 Oct. Appelen: Ailing- ton Pippin 14—26, 612, Bloemee 820, 4 —7, Bramley Seedling 12—20, 5—10, Cox Orange Pippin grof een 4755, fijn een 33 —44, keuken 15—24, Dijkmanszoet 11—15, 3—9 Ellisons Orange 28—40, 6—26, Franse Bellefleur 11—15, 5—11, Glorie van Hol- lnad 15—30, 8—12, Gravenstemer 15—22, 9 —12, Groninger Kroon 11—14, 5—'7, G-oud- remette 2124, 87, val 612, Jonathan '2?—28/ 6—12, JSanèelzuuY 11-^13, 6-8, Kes- terens wijnzuur li)14, 5—8, Lemoen 14— 13 Laxton Superbe grof 3134, fijn ee'n 14—27 keuken 6—11, Manks Codlin grof een 23—25 fijn een 17—18, keuken 6—9, Notaris 14—21, 5—10, Pater v. d. Eisen 10— 15, 5—7, Sterappel 25—37, 5—12, Transpa rant de Croncels grof een 263'9, fijn 15 31 keuken 7—10, Wealthy grof een 40—44, fijn een 25—23, keuken 13, Zuur kroet per 100 kilo 440, zoet kroet idem 110. Peren: Avezaathse Kapelle 1215, 4—6, Beurré Alexander Lucas 1522, 49, Beurré Clair- geau grof 27—31, fijn 14—22, keuken 5—12, Bonne Louise d'Avranches 23 53, 11 17, Conference 27—38, 5—12, Foppe 8—9, 7, Gie- ser Wiledman 13—16. 4—9, Hertogin Elsa X924, 11, Legipont 2335, 814, Maagde peer 1421, 47, Pondspeer 810, 46, Sint Remy 1114, 58, Williams Duches- se 17—23, 6—9, IJsbouten 8—10. 4—7, Zwijndrëchtse 'wijnpeer 1221, 68, Peer- kroet per 100 kilo 100. Bramen 49—66, Drui ven 95—100, Perziken per stuk 11—15, No ten 32—70, Noten per 100 stuks 95150. Al les in cents per kilo tenzij anders vermeld. CACAOMARKT A'DAM 6 Oct. Stemming: prijshoudend. Omzet: 55 contr. Noteringen: Dec. 3.79(23.80(4 (3.80 ged.), Jan. 3.76— 3.76(4 (3.76 en 76(i ged.) Mrt. 3.73(4 74'/, (3.74 ged.), Mei 3.72—3.73 (3.72 ged.). Juli 3.71—3.72, Sept. 3.71—3.72. (Opgave fir ma Heslenfeld). VEEMARKT 's-HERTOGEBOSCH 6 Oct - Op de markt werden aangevoerd 5825 st.uk» vee zijnde 2206 runderen, 354 vette kal veren 428 nuchtere kalveren, 73 fokzeugen, 310 siachtzeugen, 104 lopers, 1929 biggen, 402 schapen, 19 geiten. De prijzen waren a's volgt: melk- en kalfkoeien van 670 925 p. st„ guiste koeien van f 500800 per stuk, kalfvaarzen van f 585—875 p. stuk, klamvaarzen van f 535620 P .st., gulst» vaarzen van f 500—615 p. st., pinken van f 340485 p. st., graskalveren van f 215 300 p. st. nuchtere fokkalveren van f 85 140 p. st., nuchtere slachtkalveren van f 37—53 p. St., zware f 58—83, lopers van f 7595 p. st., biggen van f 4064 p. st,. schapen f 60—85 p. st., weilammeren van f 55—65 p. St., zuiglammeren f 6787 p. st.. drachtige zeugen f 285350 p. st. Aanvoer slachtvee: 755. prijzen: extra kw. f 2.85, 18 kw. f 2.60—2.75, 2e kw. f 2.40—2.55, 3e kw. f 2.202.35, worstkoeien f 2.002.20, vette stieren f 2.30—2.50, alles per kg geslacht gew. Vette kalveren: lichte f 1.952.15, mid den f 2.202.35, zware f 2.45—2.60, nuchter» slachtkalveren f 1.23—1.38, zware soorten 1.48—1.74. siachtzeugen f 1.69—1.77 p. kg. Fijne jonge sl. varkens f 1.881.95 per kg lev. gew. MAÏSTERMIJNMARKT R'DAM 6 Oct. Nov. 26.65, Jan. 26.80, Mrt. 26.75, Mei 26.75. 6 Oct. Slotnoteringen: Nov. 26.70, Jan, 26.85, Mrt. 26.80, Mei 26.70. (Opgave Offer- meier's Commissiehandel). VRIJDAG HILVERSUM I. 402 m. KRO. 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.20 gram., 9.00 huisvrouw, 9.40 gram., 9.45 schoolradio, 10.00 gram., 10.30 schoolradio, 11.00 zieken, 11.40 gram.. 12.00 Angelus, 12.03 Promenade- ork. en soliste, 12.33 Wij vrouwen v. h. land, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nws.. 13.20 piano, 13.45 vrouw, 14.00 gram., 15.00 schoolradio. 15.30 kamermuz., 16.00 zieken, 17.00 jeugd, 17.15 kinderkoor, 17.40 piano, 18.00 caus., 18.10 Hammondorgel, 18.30 En nu mijn geval. 18.45 gram., 18.55 prof. Romme spreekt, 19.00 nieuws. 19.10 re- geringsuitz., 19.30 Avondgebed, 19.45 verz.progr v, militairen, 2C.30 amus.muz., 21.00 act., 21.15 de gewone man, 21.20 politiek forum, 21.50 luchtmachtkapel, 22.10 caus., 22.25 kamerork. en solist, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.45 huisvrouw, 9.00 gym. vrouw, 9.10 gram., 9.40 school radio. VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 kleuters. 10.40 orgel, 11.00 voordr.. 11.20 gram. AVRO: 12.00 Me- tropole-ork„ 12.48 gram., 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 lichte muz., 14.00 voor dracht, 14.20 kamermuz., 14.50 gevar. progr. VARA: 16.00 orgel, 16.30 kinde ren, 17.00 piano. 17.20 muzikale caus.. 18.00 nieuws, 18.15 act., 18.20 dansmuz., 18.45 caus., 19.00 kinderen, 19.10 meisjes, koor. VPRO: 19.30 caus., 20.00 nieuws, 20.05 boek, 20.15 voordr., 20.30 Europa een, 20.40 caus. VARA: 21.00 La Favori- ta, opera, 22.00 buitenl. weekoverz., 22 15 strijkork. VPRO: 22.40 caus., 22.45 prot. pr. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 roman tiek in muziek, 23.35 gram. ENGELAND, BBC, home service, 330 m.14.40 pianospel, 16.30 ork.conc., 23.30 pianorecital. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.30 ork.conc., 13.00 gevar. muz., 13.45 Schots ork., 16.00 dansmuz., 16.45 gevar. muz., 18.00 gevar. muz., 18.30 ork.conc., 19.15 muziekclub. 22.00 mil. ork.. 23.50 lichte muz., 0.20 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 amus.muz.. 13.10 omr.ork. en sol., 14.15 amus.muz., 16.00 kamer muz., 17.35 amus.muz., 19.15 amus.muz., 20.15 Joseph, opera. 23.30 bariton en pia no. 0.25 lichte muz., 1.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.30 ork.conc., 20.02 II Trovatore, opera. 23.00 recital. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 ork.conc., 17.10 lichte muz., 19.40 filmmuz., 20.15 ork. conc., 21.15 ork.conc. 484 m.: 12.00 gev. muz., 16.05 gev. muz., 17.20 pianorecital, 20.00 gevar. muz. ENGELAND. BBC, European Service. Uitz. voor Nederl. 22.00-22.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 75 m.). WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. VPRO: 20.11 Avondopening. 20.20 Act 20.32 Weeroverz. 20.33 Film t.g.v. 35-.iarig bestaan v. d. K.L.M. 21.00 Interview 21.10 Instr. sextet. 21.55 Einde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4