Profclub „Amsterdam" mag Zondag niet spelen ■Ml 6—1: opnieuw débacle „MAASDAM" GEHAVEND HOTELLERIE moet zich aan nieuwe toestand aanpassen Commando K.M.A. overgedragen Na kort geding met T.D.W. Lt. Scheeren op de zesde plaats t4. V Voorlopig Nederlands elftal faalt volkomen tegen Sparta (Praag) Luchtmacht bedevaart naar Rome Massa-tourist dient zich aan Kasteel van Breda begroet zijn nieuwe heer Spoed met Donker gevraagd TOURISME in en buiten Nederland DONDERDAG 7 OCTOBER 1954 PAGINA 7 Examens N.B.V.B.-programma Engelse coach voor dames- hockey-elftal Intern, concours hippique Courses te Duindigt Corbran naar Alkmaar <f Hfc Ml - V 8000 toeschouwers Dameshockeytournooi in 1959 in Nederland „Maasdam" 27 October uit New York Hulp aan ontvluchte oorlogsmisdadigers Advocaat-gen. concludeert tot verwerping cassatie beroepen DAG VAN DE POST ZEGEL Vice-admir. Moorman verlaat de zeedienst Huwelijk in gevolg van Prinses Wilhelmina St. Vincentiusvereniging bestudeert verval Horeca/congres te Utrecht Verscheidenheid moet echter blijven Bijzondere bedevaart naar Rome Uitnodiging tot deputaties van Mariaheiligdommen Indonesiërs in Suriname De P.B.O. in detail- en groothandel Wijziging wet Bedrijfs organisatie voorgesteld Voor de achtste maal: universiteitsdag Films over Nederland voor televisie in V.S. Baggermolen op drift geraakt Er bestaat een overeenkomst tussen de voetbalclub TDW (eerste klasse af deling Amsterdam van de KNVB) en de profafdeling „Amsterdam", waarin is bepaald, dat de beroepsvoetbalclub des Zaterdags het veld (in Duiven- drecht) voor zijn wedstrijden mag ge bruiken en TDW op de Zondagen, be halve als er geen competitieprogram ma voor TDW is. In het laatste geval mag de beroepsvoetbalclub des Zondags van het veld, dat in particuliere handen is, gebruik te maken. Dezer dagen heeft de beroepsvoet balclub aan het bestuur van TDW een AMSTERDAM, 5 Oct. <G.U.) Cand. geneeskunde 2e gedeelte: Mej. H. A. M. Balendong, geb. te Roermond; mej. S. v. Dantzig, Rotterdam; L. A. Dougle, Willemstad (Cur.); J. J- Redder, Velsen; P. J Geelen, Heer; S. Goldstein, Brook lyn, 'n.Y., U.S.A.; E. Happe, Heemstede; P. Hof, Steenwijkerwold; C. C. Klicks, Bandoeng (Indonesia), Lo Goan Iem, Medan (Indonesia); mej. M. J. Mas- saar, Amsterdam; H. Moll, Alkmaar; Oei Oen Liang, Djakarta, (Indonesia); H. J. J- Pieters, Zierikzee; W. v. Schuy- lenburgh, Malang (Indonesia); I. Van der Sluis, Maastricht; mej. L. H. Ver beek, Hilversum; A. R. H. B. Verhagen, Eindhoven. WAGENINGEN, 5 Oct. Ingenieurs examen tropische landbouw: J. P. v. a. Bergh, Den Haag; C. M. Bungen- berg de Jong, Leiden; E. J. Fortanier, Scheveningen; H. ten Have, Scheemda (met lof); E. W. van Heurn, Wilp, Gld.; K. Hoen, Kielwindeweer; H. P. H. Huffnagel, Den Haag; A. Kannegieter, Hilversum; A. Muller, Bennekom; J. G. Ohler, Den Haag; A. J. Pieters, Wage- ningen; E. S. Pieters Kwiers, Hoens- broek; J. Vermeer, Wageningen; L. G. Vogels, Voerendaal; R. E. F. de Vries, Steggerda; R. Wetselaar, Breda; H. J. H. Weijs, Castenraay; D." Zijlstra, Aer- denhout. Ingenieursexamen tuinbouw: M. Kamps, Scheemda (met lof), P. K. Schenk, Andijk; Tan Boe Han, Wage ningen. Ingenieursexamen Ned. bos bouw: A. J. v. d. Poel, Breda. Inge nieursexamen Ned. landbouw: G. Aar- dema.Andelst; M. Aardema, Ureterp; M. G. v. d. Berg, 's Heerenbroeck; H. Dallinga, Godlinze; E. Denig, Hilver sum; M. M. M. van Gent, Arcen; N. H. A'. Greve, Haren, Gr.; V. H. Haag, Wageningen, H. ter Haar, Dedemsvaart; P M. v. d. Hoek, Pernis; J. de Jonge, Grave; J. H. Kloosterhuis, Winschoten; B Krol, Utrecht, A. J. Lenselink, Vor- den; M. P. Meindertsma, Loppersum; mej M. de Roon, Heinenoord; J. H. van Roon Wageningen; J. Sybenga, Zeist; W Westhoff. Utrecht; A. Willemsen, wilp Gld.; K. Winter, Leusden; H. J. H Zegger, Wierden. Cand. Tropische landbouw: mej. N. Constandse, Huis ter Heide; J. P- van Lidth de Jeude. Hilversum: S. G. Manger Cats, Eefde; C V. J. Small, Oisterwijk. Cand. tuin bouw: C. Hoogzand, Semmelsdijk. Cand. tropische bosbouw: A. J. B. Schalk, Doorn. Cand. Ned. landbouw: P. H. Bon. Amsterdam; M. H. Douna, Oosterzee; B. Fokkens, Oldenbroek; A. J. A. Huls- hoff, Groenlo; B. de Jong, Utrecht; J. v. d. Kerkhoff. Rotterdam, N. Knol, Hasselt; J. G. van Kooij, Wageningen; P. M. Lageweg; Zwartewaal: J. Mesdag, Hattem: D. Minkema, Wijntjeterp; B. J. v. d. Toom, Utrecht; mej. C. E. Wil- linge Prins, Wageningen; P. Zwaginga, de Wilp AMSTERDAM, 5 Oct. (V. U.). Cand. Economie: P. Vermeulen (Nieuwendam), P. H. van Gorkum (Amsterdam) en T. Tieleman (Bussum). Doctoraal economie: E. O. R. Sartorius (Amsterdam). Medi cijnen (le deel): G. F. Nelck (Amster dam), mej. K. M. Pruissen (Rijk Haar lemmermeer), mevr. O. S. Westenberg- Djoiokoe Soemo (Amsterdam). DELFT, 5 Oct. Prop. scheikundig ing.: J. D. van Alphen, Rotterdam; C. A. P. Bakker. Zoetermeer; P. L. Blan ken, 's-Gravenhage; F. C. den Boer, Vlaardingen; H. H. A. Boogaards, Delft; M. J. van den Bos, Brouwershaven; F. C. J. Brandt, Leidschendam; C. J. Breukink, Overveen; J. Damme, Rot terdam; G. P. Dikoetter, Den Haag; H. J. Dries, Wateringen; F. Duim, Rotter dam; H. Durville, Den Haag; P. van Duursen, Den Haag; F. Dijkstra, Half weg; P. A. Gautier, Amersfoort; G. I. Grimmon, Rotterdam; J. A. M. van Hest, Rotterdam; B. J. Hoek, Schie dam; R. M. M. Jessurun, Tilburg; M. A. Kievit, Naaldwijk; A. A. B. Kleis, Eindhoven; L. A. A. M. Klinckhamers, Hoensbroek; J. Koet, Scheveningen; H. P. Kreulen, Enschede; mej. S. A. M, Kuijlaars, Dordrecht; Kwa Hian Liong, Delft; M. C. M. Kwaaitaal, Rotterdam; C. F. Lerk, Hardegarijp; W. Maassen, van den Brink, Schiedam; G. van Mes- sel, Breda; F. Meulenbeld, Delft; E. S. C. Meijerink, Zevenbergen; H. C. T. Moelker, Rotterdam; J. van Mourik, Schiedam; P. L. M. Nuijten, Bergen op Zoom; A. P. T. Overeem, Rotterdam; G. H. van der Poel, Haarlem; J. Posthuma, Nijland (Fr.); M. Ras, Rotterdam; B. J. van Sorge, Den Haag; O. T. Stiekema, Rotterdam; H. J. van Straelen, Maas sluis; Tjia Ing San, Delft; Tjoa Giok Hoen, Delft; J. Voskamp, De Lier; F. Vreudenhil, 's-Gravenzande; M. D. Wes- termann, Utrecht; N. Wiedenhof, Den Haag; mej. I. E. van der Wissel, Den Haag; E. Zondag, Den Haag. AMSTERDAM (V. U.) Cand. economie D. J. Termeer, Amsterdam; Cand. theologie J. Nieuwsma. Amsterdam, W. Struys. Rot terdam. WAGENINGEN, 6 Oct. Prop.: J. B. H. Debije, Wijnandsrade; H. J. Doude van Troostwijk. De Bilt; J. Gakeer, Sta- venisse; P. Grijpsma, Den Haag; M. J. Hijink, Slagharen; C. A. v. d. Lee, Voorschoten; R. A. Leyder, Amsterdam; J. H. Lueks, Laren (Gld.); J. H. Muntin- ga, Appingedam; C. E. Revers, Utrecht; F. S. Riemer, Arnhem; J. B. R. Schwie- tert, Utrecht; M. v. d. Top, Lunteren; J. Vis, Leeuwarden; J. S. Wigboldus, Gro ningen. Prop. landbouwhuishoudk.: mej. A. F. Bosma, Norg; mej. K. J. A. van Spreekens, Beekbergen. Ing. ex. Ned. landbouw: H. J. H. Zogger, Wierden. AMSTERDAM, 6 Oct. (GIJ) Bevor derd tot arts mej. F. Abrahams en de heren W. F. van Lieshout, A. J. M. Fa- bius, N. G. M. Courtens (Amsterdam), Th. W. Donkerlo en A. C. W. Derks (Haarlem). Artsexamen le ged. J. Rou- kema, W. H. J. Oderwald, van Leer, K. Biesheuvel. R. W. Rely veld en T. J. Teng Khoen Ting (Amsterdam). ROTTERDAM, 7 Oct. Doctoraal econ. wetenschappen G. B. Oprei, Delft, en H. van Rookhuyzen, Den Haag. UTRECHT, 7 Oct. Middelbare huis akte KX (economie en statistiek) W. H, B. Dingen, 's-Hertogenbosch; W. Dore- leyers, Oisterwijk; A. Gobes, Amsterdam en J. Griffioen, Amsterdam. Afgewezen twee candidaten. Middelbare huisakte KX1 (Staatsinrichting): F. J. M. van den Bogaard, Tilburg. Afgewezen drie candidaten. Niet K. L. van der Meer zal Zondag 10 October a.s. te Boedapest de landen- wedstrijd Hongarije—Zwitserland lei den, doch de heer L. Horn Jr., (Bent veld). brief geschreven, waarin vermeld stond, dat TDW op de Zondagen 3 en 17 October van het veld gebruik mocht ma ken en dat „Amsterdam" op Zondag 10 en Zondag 24 October wedstrijden op dit terrein zou spelen De beroepsvoet balclub „Amsterdam" heeft voor Zon dag 10 October een thuiswedstrijd te gen Alkmaar op het programma staan en voor dit doel reeds reclamebiljetten op gehangen. Het bestuur van TDW heeft in dit verband advies gevraagd aan het be stuur van de afdeling Amsterdam van de KNVB, waarop de voormalige Am sterdamse Voetbal Bond zijn aangesloten vereniging de raad heeft gegeven in kort geding een verbod van de wed strijd AmsterdamAlkmaar uit te vaar digen. De behandeling van dit kort ge ding vond Woensdagmiddag te Amster dam plaats voor mr C. Briët; pleiter voor TDW was mr. W. baron van Haer- solte, voor de beroepsclub „Amsterdam" mr. H. F. M. Huffer. Na uitvoerige pleidooien heeft presi dent mr. Briët onmiddellijk vonnis ge wezen. In dit vonnis werd bepaald, dat de wedstrijd AmsterdamAlkmaar Zon dag a.s. geen doorgang mag vinden en dat de beroepsvoetbalclub „Amsterdam" uiterlijk Vrüdag a.s door middel van raamaffiches, op dezelfde wijze zoals men deze ontmoeting heeft aangekon digd, moet mededelen, dat de wedstrijd niet doorgaat, op verbeurte van een dwangsom van 10.000 voor elke dag, dat de beroepsvoetbalclub „Amsterdam" daarmee in gebreke is. De president achtte bewezen, dat de beroepsvoetbal club „Amsterdam" eenzijdig heeft ge handeld, hetgeen in strijd is met de overeenkomst. Twentse Profs—Fortuna '54; Utrecht- De Graafschap; Rapid—Rotterdam; Venlo Den Haag; AmsterdamAlkmaar. Teneinde het Nederlandse dames- hockey-elftal zo goed mogelijk voor te bereiden voor de belangrijke wedstrijd tegen Engeland, welke op 2 April te Amstelveen wordt gespeeld, heeft de dames-commissie van de K.N.H.B. de bekende Engelse coach miss. Cham berlain verzocht gedurende enige tijd naar Nederland te komen. De bespre kingen hebben tot resultaat gehad, dat miss. Chamberlain begin Maart onge veer tien dagen in ons land zal vertoe ven om het dameselftal en enkele re servespeelsters op de hoogte te bren gen van het typische Engelse spel. De ze periode is uiteraard te kort om op technisch gebied leiding te geven. Het internationaal springnummer, de Gordon Richards Stakes, te Harringay, is gewonnen door de Brit Alan Oliver met „Planet"', in de tijd van 57.4 sec. Lady Mary Rose Williams (Engeland) werd met „Grey Skies" tweede in de zelfde tijd en Pat Smythe (Engeland) klasseerde zich met „Prince Hall", der de (59,2 sec.). Onze landgenoot, luitenant ter zee V. L. Scheeren, die het paard „Val- seuse" van stal Soestdijk bereed, legde beslag op de zeste plaats met een tijd van 64,2 sec. De overige Nederlanders vielen buiten de prijzen. J. J. Gruppe- iaar kreeg met „Poco Pericoloso" een tijd van 75 sec. genoteerd. J. Rijks met „Romanichel" en B. J. J. Aarts, met „Tatjana" hadden ieder 82 sec. De uitslagen an de gehouden drave rij en rennen te Duindigt luiden: Red Stallion-prijs, afstand 1400 m: 1. Trudy Hanover (P. Heynen) 2.19.2, 2. Toomel D, 3. Tommy Mars. Tot.: winn. f 6.90, pi. f 2.20, f 1.30, gekop. f 4.70, cov. f 5.70. Reine d'Aster-prijs, afstand 2040 m: 1. Ritmeester (W. C. Strooper), 3.11.4, 2 Kosamunde, 3. Hob. Tot.: winn. f 4.90, pi. f 1.30, f 1J0. f 1.20, gekop. f 8.80, cov. f 4.10. Rève d'Or-pr':s, afstand 2500 m.: 1. Rose Marie (P. A. Strooper) 3.46.3, 2. Ruby Spencer, 3. Rolandus. Tot.: winn. f 1.50, pi. f 1.10, f 1.20, f 1.30, gekop. f 3.40, cov. f 3.60. Robert G-prijs, afstand 2100 m.: 1. Oranje J (J. S. van Leeuwen) 3.04.2, 2 Playsier, 3. Miss Zelda. Tot.: winn. f 4.—, pi. f 2.—, f 1.90, f 2.40, gekop. f 7.70, cov. f 4.90. Rhea Hollandia-prijs, afstand 2100 m.: 1. Ostrogatta K (F. W. Louwersheimer) 3 09.6, 2. Oscar Major, 3. Pepsi Cola. Tot.: winn. f 6.20, if 1.70, f :.40, gekop. f 6.40, cov. f 4.30. Aquilon-prijs, afstand 2100 m.: 1. Bri- toly (A. C. Th. Bongers) 2.31, zeker ge wonnen, 2. Grettello, 3. Columbus. Tot.: winn. f 2.60, pi. f 1.70, f 2.70, gekop. f 8.20, cov. f 4.70. Windy Cliff-prijs, afstand 3000 m.: 1. Nanouk (J. Vóórhaar) 3.49.4, gemakke lijk gewonnen, 2. Tsatli, 3. Wiribi. Tot.: winn. f 8.90, pi. 2.50, f 1.60, gekopp. f 11.10, cov. f 3.—. Totale omzet f 39.115. De profclub Alkmaar heeft contrac ten afgesloten met de 16-jarige Piet Buis (ex-Egmondia) en Corbran (ex- Blauw Wit). Beide spelers zullen Zon dag a.s. in de wedstrijd tegen de prof club Amsterdam, die in Duivendrecht wordt gespeeld, opgesteld worden. MM Doelman Houska van Sparta ontneemt de doorgebroken Cor van der Gijp een goede kans om te doelpunten Dat gebeurde in de periode, dat de Neder landse ploeg nog tot redelijke prestaties kwam. (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, Woensdagmiddag;. Een deel van de ongeveer achtduizend aanwezige voetbalfanaten in het Olympisch Stadion heeft zich vanmiddag onbetamelijk gedragen. Het heeft zich zelfs geblameerd. En dat, omdat het in al zijn onsportief chauvinisme wraak wilde nemen voor het feit, dat het zich kennelijk bekocht heeft gevoeld. Het kon de sportiviteit niet opbrengen te berusten in de, verdiende, neder laag van zijn favorieten. Het heeft deze falende, maar toch ook weer met de moed der wanhoop strijdende ploeg zelfs uitgejouwd en vervolgens de tegen stander aangemoedigd. schil tussen het spel van de Nederlandse en de Tsjechische ploeg. Voor de KNVB is deze uitslag natuur lijk allerminst prettig, tenminste nu in de strijd tegen de NBVB aan de uitslag ven een wedstrijd meer waarde wordt toegekend dan logischerwijs te verant woorden is. Want wie mag verwachten, dat enkele maanden van betaald voetbal in staat zijn een malaise van jaren te overwinnên. Wat veel onaangenamer voor de KNVB is, is het feit, dat het voorlopig Nederlands elftal slechts het povere aantal van achtduizend toeschou wers naar het Olympisch Stadion weet te trekken. Men zou na deze regelen niet ver moeden, dat het hier handelt over een voetbalwedstrijd. Doch nu ge dit een maal weet, is het, dunkt ons, wel dui delijk, dat deze wedstrijd niet zo pret tig is geweest voor de Nederlandse ploeg, die onder de naam voorlopig Nederlands elftal heeft gespeeld. Het is dan ook een débacle geworden, een for se nederlaag, die op een zeer ongelegen moment is gekomen. Want de wedstrijd gold namelijk als laatste oefening voor de landenwedstrijd tegen België, de over winnaar van wereldkampioen Duitsland. Men mag namelijk redelijkerwijs aanne men, dat het Belgische elftal sterker is dan het Praagse Sparta, dat zijn Euro pese tournée met mets dan nederlagen ten slotte heeft afgesloten met een over winning van 61 op dit Nederlandse bondselftal. Het is waarschijnlijk ten overvloede te beweren, dat het. voorlopig Oranjeteam zonder meer heeft gefaald. Zijn doelver- dediger, Steiger, was zeer zwak, de ver dediging kon zijn taak niet aan, de twee halfspelers waren vooral aanvallend zeer, zeer matig en van een voorhoede was in feite niets te bespeuren. Zelfs spelers als Timmermans en Roosenburg hebben hieraan niets kunnen verande ren. Natuurlijk, nu kan men beweren, dat het falen van Steiger vier doel punten staan op zijn naam deprime rend heeft gewerkt op de rest van de ploeg, maar daar staat dan toch ook weer tegenover, dat voor Steiger steken liet vallen het spelpeil reeds zeer be denkelijk was aan Nederlandse zijde. Het zou onredelijk zijn alle schuld op Steiger te schuiven, want eerlijk gezegd is de uitslag, 61 dus, een tamelijk goe de afspiegeling van het kwaliteitsver- Tijdens een te Londen gehouden bij eenkomst van de International Federa tion Women's Hockey Associations heeft mevr. R. I. Streefkerk-Schuitema na mens het bestuur van de Kon. Ned. Hockeybond de candidatuur van Neder land voor de organisatie van het inter nationaal damestournooi in 1959 inge diend. Verwacht mag worden dat zich verder geen candidaten meer voor de organi satie van dit tournooi zullen melden, en zo dit toch het geval mocht zijn ons land bij de toewijzing prioriteit ge niet, staat het vrijwel vast, dat in 1959 het internationaal damestournooi in Ne derland wordt gehouden. Moeten de data nog worden vastgesteld, wel is het zeker dat dit tournooi in het hockey- stadion te Amstelveen zal plaatsvinden. De boeg van het Nederlandse M.S. „Maasdam" na de aanvaring met de Franse vrachtboot „Topevo" 200 mijl uit de Amerikaanse kust. Het schip, dat met ruim 500 passagiers op weg was naar Europa, moest de steven wenden, om in New York in het dok te gaan. De directie van de HollandAmeri ka Lijn deelt mede, dat bij nader onderzoek is gebleken, dat de tijd, be nodigd voor de definitieve reparatie van het s.s. „Maasdam", het toelaat, dat de eerstvolgende afvaart van New ork op 27 October a.s. wordt gehand haafd. Wat betreft de passagiers van de vervallen afvaart van 2 October uit New York kan worden gezegd, dat dezen nu vrijwel alle zijn onderge bracht op andere afvaarten van de HollandAmerika Lijn of op diensten van bevriende scheeps- en luchtlijnen. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. s'Jacob heeft geconcludeerd tot verwerping van de cassatie-be roepen van F. de J., M. A., F. J. C. en M. K. F., allen Amsterdammers, die zich voor de rechtbank te Breda te ver antwoorden hebben gehad voor de hulp •./ilke zij verleenden bij de ontsnap ping van de oorlogsmisdadigers uit de gevangenis te Breda. Door de rechtbank werden zij ie/3 ir veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf. Het Gerechts hof te 's-Hertogenbosch legde zes maan den op. Ten aanzien van F. gaat de opvatting der verdediging er van uit dat, nu deze zijn broer wilde bevrijden, deze niet strafbaar is krachtens art. 189 van het Wetboek van Strafrecht. De advocaat- generaal sloot zich echter aan bij het oordeel van het Gerechtshof en achtte de noodzaak om de ontsnapte gevan genen ook gezamenlijk behulpzaam te zijn in het ontkomen aan de nasporing v-n of aanhouding door de ambtenaar van de justitie of politie, geenszins ge bleken. De Hoge Raad zal 2 November arrest wijzen. Zaterdag 9 October, tachtig jaren na dat Nederland te Bern het verdrag van de Wereldpostvereniging ondertekende, zal in Krasnapolsky door de zeven plaatselijke philatelistenverenigingen de „dag van de postzegel-1954" worden ge vierd met o.a. een philatelistisch forum onder voorzitterschap van de heer K. E. König uit Koog aan de Zaan, secre taris van de Ned. Bond van verenigin gen van postzegelverzamelaars. Het voor lopige programma vermeldt verder een inleiding over de methode van verza melen door dr. C. J. H. van den Broek zomede een voordracht door de heer J. Dekker over philatelistisch frankeren en verantwoord maakwerk." De P.T.T. heeft voor die dag een bij zondere afstempeling gereserveerd o.a. met de aanduiding „dag van de postze gel -j- 80 jaar wereldpostvereniging". Aan vice-adniraal H. C. W. Moor man, staatssecretaris van Marine, is op zijn gedaan verzoek met ingang van 1 October 1954 eervol ontslag verleend uit de zeedienst, onder dankzegging voor de lan^d '.rige en gewichtige dien sten, door hem aan den lande bewezen. Vice-admiraal b. d. Moorman zal de functie van staatssecretaris van Marine blijven vervullen. De leden van de ad- miraliteitsraad, waarin de vice-admi raal dus niet meer als militair doch als burger terugkeert, hebben in de vergadering van 5 October hartelijk af scheid van hem als zee-off'cier genomen. De tweede particulier secretaresse van prinses Wilhelmina, jkvr. S. E. ba ronesse van Randwijck en de heer Thijs Booy, particulier secretaris met bijzon dere opdracht van prinses Wilhelmina, zullen op 30 October te Gorssel in het huwelijk treden. De huwelijksbevesti ging zal geschieden door prof. dr. S. Berkelbach van der Sprenkel, oud hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Zaterdag en Zondag zal in kasteel Bouvigne de jaarlijkse bijeenkomst worden gehouden van leden van de hoofdraad en presidenten van centrale en bijzondere raden der St. Vincentius vereniging. Zij zullen het zedelijk en godsdienstig verval in ons land bestu deren en nagaan, op welke wijze St. Vincentius aan het herstel kan mede werken. Pater dr. B. van Leeuwen O.F.M. van Kaski voert hier het woord. Onder leiding van luitenant-kolonel R. Verhoeven staf-aalmoezenier van de Koninklijke Luchtmacht te 's-Graven hage zullen circa 150 leden van alle onderdelen der Koninklijke Luchtmacht, zowel uit de hoogste kringen van de staf als uit lagere rangen op 15 Octo ber veertien dagen naar Rome ter bede vaart gaan. Ook enkele dames, vrouwen of ver loofden der Rome-reizigers, gaan mee. Zij hebben een jaar lang gespaard om het geld bij elkaar te brengen. De reis wordt gemaakt met autobussen. De deelnemers aan de reis komen 15 October bij elkaar in het katholiek mi litair tehuis „De Tjitjak" aan de Oir- schotsedijk onder de gemeente Oir- schot. (Van onze Utrechtse redacteur) De geweldige ontwikkeling, die op alle gebieden gaande is, ook op dat van de hotellerie, het vervoer en het tou- risme, was voor de heer J. G. Meyer, voorzitter van de Horecaf, aanleiding om Woensdag, op de laatste dag van 't 3daagse Horecaf-congres te Utrecht, 'n lans te breken voor de verbreding van het logies- en verzorgingsapparaat, om het nog meer dienstbaar te maken aan de behoeften, die steeds veranderen doordat nieuwe reisgewoonten en an dere typen reizigers ontstaan. De mas sa-tourist komt van jaar tot jaar in groter aantal opzetten, een weinig be reisd man, die van eenvoudigen huize is en beperkte, maar speciale touristischc verlangens heeft. Biedt de huidige ho tellerie wat htf verlangt? De heer Mey er meende, dat het apparaat en de ser vice wel enige omvorming nodig hebben, al wilde hij er voor waarschu wen, dat de massa-tourist niet alleen ten troon geheven wordt en dat de toe komstige hotellerie als één groot lo gies- en verzorgingscomplex gezien gaat worden voor geweldige scharen gelijke en gelijksoortige reizigers. Het hotel zal zijn verscheidenheid behouden, zowel het luxe als 't eerste en het middenklas bedrijf. Wel echter zal de basis verbreed moeten worden, hoewel de exploitatie hiervan voor moeilijke problemen komt te staan, omdat de vaste kosten niet te onder schatten zijn, terwijl men van de ver teringen niet te hoge verwachtingen mag hebben. Het gaat deze categorie van gasten niet in de eerste plaats om mooie, maar om goedkope vacanties. In dit verband pleitte de voorzitter voor planning voor de verschillende soorten logies- en verzorgingsaccommo datie, waarbij rekening moet worden gehouden met recreatieve, industrieële en andere behoeften, stad en land, ont wikkelingsgebieden, industrialisatieplan nen, vervoersontwikkeling, buitenlands tourisme, recreatiebehoeften van eigen bevolking, wegennet, enz. Maar welke vorm men ook scheppen wil, het object moet rendabel zijn. Sprekend over het prijsbeleid merkte de heer Meyer op, dat de prijscorrectie van verleden jaar voor kleine consum- ties reeds door de kostenstijging van koffie, thee, enz. gepasseerd is. Ten aan zien van de restaurants vroeg hij zich af of de prijzen voor de goedko pere menu's nog wel zakelijk verant woord zijn. Wat de hotels betreft, zijn de logiesprijzen in de middenklasse te laag. Voor hotelbedrijven, die na de oorlog gbouwd zijn, is er geen renda bele exploitatiebasis. De heer Meyer deelde mede, dat er in Den Haag een nieuwe Horecaf- vakschool komt, die hopelijk in Sep tember 1956 geopend wordt, dat de doorvoering van de P.B.O. zich thans in sneller tempo beweegt het bier heeft reeds een productschap, het ho recabedrijf kan voor het einde van Woensdagmiddag heeft de gouverneur van de Koninklijke Militaire Academie te Breda, brigade-generaal K. F. Puffius, op plechtige wijze het commando over gedragen aan zijn opvolger, de kolonel der cavalerie W. Kloppenburg. Alle cadetten en officieren van de K.M.A. stonden aangetreden, toen de scheidende en de nieuwbenoemde gou- Z.H. de "aus heeft aan alle bisschop pen ter wereld een oproep gezonden om een afvaardiging van alle Maria- heiligdommen naar Rome te zenden, bij gelegenheid van het Maria-Congres. Zo als men weet wordt op het einde van dit congres, 1 November het bekende Mariabeeld van Rome „Maria Salus Po- puli Romani" ('J aria, Heil van het Ro meinse volk) door de H. Vader plech tig gekroond met een kostbare diadeem. Men verwacht, dat Z.H. de Paus een herinneringsmedaille zal hechten aan elk der aanwezige vaandels. Het hoog waardig Episcopaat van Nederland heeft dit pauselijk verzoek doorgegeven aan de Vereniging tot Samenstelling van Nederlandse Bedevaarten. In verband hiermede organiseert de V.N.B. een Romebedevaart van 28 October tot en met 3 No cmber. Deze bedevaart is vooral bedoeld voor afgevaardig en van de Mariaheiligd ommen in Nederland, welke, naar de V.N.B. vertrouwt, allen gezamenlijk tegenwoordig zullen zijn. Voor nadere inlichtingen wem'e men zich tot uiterlijk 18 October tot het Bureau V.N.B. postbus 273 Den Bosch. Aan mr, H. de Vries, de gecommit teerde voor Surinaamse zaken in Ne derland, die na een verbliji in Suriname naar Den Haag is teruggekeerd, is een verzoekschrift overhandigd, bestemd voor de Nederlandse regering. In dit verzoekschrift, dat ongeveer 400 hand tekeningen draagt, wordt het verzoek gedaan, dat in Nederland het ontwerp- Donker spoedig in behandeling zal worden genomen, opdat de Indonesiërs in Suriname zullen kunnen deelnemen aan de verkiezingen, die begin 1955 zul len worden gehouden. Indertijd hebben de Indonesiërs in Suriname, die niet gebruik maakten van de gelegenheid, het Nederlands staats burgerschap te verwerven, automatisch ook het kiesrecht verloren. Van de op tiemogelijkheid maakten slechts weini gen der Indonesiërs in Suriname ge bruik. Een groot aantal hunner heeft dit achteraf betreurd. Het genoemde wetsontwerp-Donker wil de mogelijkheid openen dat deze In donesiërs door een eenvoudige verkla ring ten overstaan van een ambtenaar in Suriname de wens tot naturalisatie kunnen kenbaar maken, waarna de gou verneur de naturalisatie tot stand brengt. verneur het paradeterrein betraden. Na een inspectie dankte de scheidende gou verneur met bewogen stem allen die door hun werk hadden bijgedragen tot de grotere bloei van dit militaire onder wijsinstituut. „Met een gerust hart zie ik in u de officieren van morgen", aldus brigade-generaal Puffius tot de cadet ten. Tot zijn opvolger en diens echtge note sprak hij over de zware, maar mooie taak, die hen wacht. „Gij zult niet alleen hier gouverneur zijn", aldus spr., „maar ook in de stad Breda en ver daar buiten." Hij overhandigde daarop het vaandel aan kolonel W. Kloppenburg, die dankte voor de hartelijke woorden tot hem ge richt. Onder commando van majoor A. C. Gelderman paradeerden vervolgens de cadetten langs hun oude en hun nieuwe gouverneur. Door een erehaag van ca detten en officieren schreden daarna de beide gouverneurs en him echtgenoten over de brug van het Kasteel. Aan het einde daarvan namen zij, zichtbaar on der de indruk, afscheid van elkaar, waarna brigade-generaal en mevrouw Puffius Breda verlieten. Vergezeld van zijn echtgenote keerde daarop kolonel Kloppenburg over de brug weer. Het al oude Kasteel van Breda had een nieu we heer gekregen. In zijn op 8 October a.s. te houden openbaTe vergadering zal de Sociaal- Economische Raad een nota van de or ganisatiecommissie behandelen, waarin de moeilijkheden worden uiteengezet, welke de instelling van bedrijfslichamen in bepaalde delen van de middenstands sector en van de groothandel ontmoet De aanleiding hiertoe vormt een door de minister voor Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie tot de raad gerichte brief naar aanleiding van het advies tot instelling van een bedrijfschap voor de detailhandel in sterk-alcoholische dran ken en wijnen. Uit de nota blijkt, aldus de S.E.R., dat in delen van de detailhandel en van de groothandel het aantal werknemers ge ring is of het personeel voor een belang rijk deel bestaat uit jeugdigen. Hierdoor ontbreken veelal krachtige organisaties van de in deze bedrijfstakken werkzame werknemers. Deze omstandigheid vormt bij de huidige tekst van de wet op de bedrijfsorganisatie een beletsel om tot de instelling van bedrijfschappen over te gaan. De organisatie-commissie geeft als haar mening te kennen, dat in delen van het bedrijfsleven, waarin het aan tal werknemers gering is, de mogelijk heid van het instellen van bedrijfslicha men niet afhankelijk moet worden ge steld van de aanwezigheid van krachti ge werknemersorganisaties. De nota stelt dan ook voor de wet op de bedrijfs organisatie in deze zin te wijzigen, ten einde de mogelijkheid van het instellen van bedrijfslichamen in de genoemdo gevallen te verruimen. De betekenis van de Nederlandse hotellerie wordt door de cijfers duidelijk geïllustreerd. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek overnachtten de vreemdelingen tussen Mei en September 1953 voor 88.8 pet in hotels, de rest in pen sions, jeugdherbergen, vacantie- huizen, kampeerboerderijen enz. Wat de Nederlandse overnachtin gen betreft gingen de hotels aan de spits met 48.6 pet. tegen de pen sions 11.6, de jeugdherbergen 6.7 en de rest 33.1. Het vreemdelingenverkeer in Nederland is weliswaar belangrijk, maar het bezoek van Nederlanders aan het buitenland is nog veel groter. In 1952 werden 935.000 over nachtingen van vreemdelingen in Nederland genoteerd, tegenover ruim 5 millioen overnachtingen van Nederlanders in buitenlandse hotels. Nederland ontving in dat jaar 512.000 vreemdelingen tegen Italië 6 en Frankrijk 3 millioen. In Italië, West-Duitsland, Zwitserland en Frankrijk zijn "e inkomsten van touristen hoger dan de uitgaven van landgenoten in het buitenland; Frankrijk hield in 1952 ruim 20 millioen dollar over, Zwitserland zelfs 70 millioen. Nederland moest er echter 5 millioen dollar op toe leggen. De voorzitter van de Ho recaf verbond op het congres te Utrecht aan deze cijfers de conclu sie, dat Nederland zich bijzonder zal moeten inspannen, om zijn aandeel in het wereldtourisme op z'n minst te behouden. dit jaar de instelling van een bedrijf schap verwachten - en dat de Horecaf volgend jaar 65 jaar bestaat, ter ge- lgenheid waarvan in Amsterdam een tentoonstelling wordt gehouden, ge wijd aan hotellerie en tourisme, ge combineerd met internationale culi naire wedstrijden. Opvoering productiviteit Na het ernstige woord van de voor zitter bracht ir. W. H. van Leeuwen enige ontspanning. De president-direc teur van de Kon. Ned. Gist- en Spiri tusfabriek N.V. te Delft, tevens voor zitter van de Contactgroep Opvoering Productiviteit, sprak over enkele mo gelijkheden tot opvoering van de pro ductie en deed dit op zo'n geestige wijze, dat hij ook als conférencier een goed figuur geslagen zou hebben. Ir. van Leeuwen schetste de enorme wel vaart van Amerika als gevolg van de rijkdom aan grond- en delfstoffen, het geweldige productie-apparaat, de ver doorgevoerde mechanisatie, de opvoe ring van de productie en de bevorde ring van de omzet, o.a. door een voort durend streven naar prijsverlaging en sterke ontwikkeling van het afbeta lingssysteem. De betrekkelijk lage pry» van televisietoestellen is mogelijk ge worden door de enorm grote productie die dank zij het afbetalingssysteem af genomen wordt, en bedraagt slecht» 20% van de prijs, die betaald had moe ten worden wanneer de productie was ingesteld op de behoefte van contante betalers. Nederland kan van Amerika niet da geweldige productie overnemen, maar wel b.v. de zeer nauwkeurige planning - o.a. geen onnodige opslag van goe deren e.d. - en de vergelijkende be- drijfsmetingen, die spr. de Horecaf me» grote nadruk aanbeval. Ook kan Neder land iets leren van de Amerikaanse typebeperking - ons land kent b.v. 15 maten ziekenhuisbedden in 45 typen - en van de moderne verkoopwijze. De Amsterdamse universiteits-ver- eniging zal dit jaar voor de achtste maal een universiteits-dag houden, en wel op Zaterdag 23 Oct. a.s. De deelnemers zullen des morgens te 1 uur in de aula der Gemeentelijke Universiteit worden welkom geheten door de voor zitter der ereniging: dr. M. W. Hol- trop, waarna de opening zal geschieden door de rector magnificus: prof. dr. M. W. Woerderc. n. Daarna zal in de aula een voor alle deelnemers bestemd college wor den gegeven door prof. dr. G. van den Bergh, getiteld: „De staatsrechte lijke zijde van Europa's eenwor ding." Des middags bestaat voor hen die zich schriftelijk hebben opgegeven ook dit jaar gelegenheid onder lei ding van prof. dr. T. Y. Kingma Bol- tjes de electronenmicroscoop te be zichtigen (laboratprium voor micro biologie aan de Mauritskade 57a). Aan de Oudemanhuispoort, Agnieten- kapel en pharmaceutisch laboratorium worden op 23 Oct voor alle faculteiten colleges gegeven, waaronder een met li htbeelden door dr. J. Goedkoop: „Ex perimentele toepassing van de kern reactor". Op de bijeenkomst in de aula volgt een koffiemaaltijd verzorgd door de mensa academica. Na afloop van de middagcolleges zal, evenals verleden jaar, een voor alle deelnemers bedoelde samenkomst worden gehouden in het Parkhotel. In Nederland vertoeft op het ogen blik op uitnodiging van de K.L.M. Kent Redgrave, van et radio- en televisie station N.B.A.L. te Baltimore in Mary land, die hier een paar weken zal ver toeven om enige films samen te stel len over Nederland, die hij later voor televisiestations in de Verenigde Staten zal vertonen. Behalve in Maryland zul len deze films te zien zijn op televisie programma's in Washington en Phila delphia. In samenwerking met het ministerie van Verkeer en Waterstaat zal Kent Redgrave een film maken over „Neder land en het wate-". De baggermolen „Labor I" is vanmor gen omstreeks vijf uur op de Nieuwe Rotterdamse Waterweg tussen Maas sluis en Poortershaven tengevolge van de hevige storm op drift geraakt. Een sleepboot heeft het gevaarte in Maas sluis binnengebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7