L Loongrens voor Ziektewet 1 Januari f6.000 Ook 6 pet verhoging van kinderbijslag en sociale voorzieningen Molotov in Berlijn Deens schip op Noordzee vergaan Noorse tanker vlotgesleept Na het eerste samentreffen l: MENDES VINDT EEN MAT GEHOOR IN ASSEMBLEE Arbeidersgezin op straat gezet in Westervoort ORR IN VERBAND MET JONGSTE LOONRONDE Koffie goedkoper, thee duurder Kard. Mindszenty spoedig vrij? Grote juwelenroof in Engeland Gejaagd Tot hoofd en hart Zware regenval op Curagao Communisten in Turkije gestraft Nog 2 slachtoffers van stormnacht Treurende ooievaar alleen Zuidwaarts N.B.M.-bus rijdt tegen een boom weer Gemeente heeft voorlopig geen huis maar Al l zou oplossing weten VRIJDAG 8 OCTOBER 1954 78ste JAARGANG No. 26113 In verband met de algemene verhoging der lonen met ten hoogste zes procent zullen met betrekking tot het terrein der sociale ver zekering de volgende maatregelen getroffen worden: Voor twee ton uit gesloten auto gekaapt door de wind Londense havenstaking breidt zich nog uit Drie Nederlandse schepen gedupeerd v - BiB w Duitser ontvoerd door Amerikaans broederpaar Bijtende rede van Paul Reynaud Twee kotters vermist I Falcon Harris Tweedjassen SOUS-NAPPE BULGOMME BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuwariklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlllimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m'-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Naar wij vernemen zijn met ingang van heden de prijzen van koffie, ten gevolgen van de daling op de wereld- koffiemarkt, verlaagd met 15 tot 28 cents per pakje van 250 gram. Daarentegen moest, als gevolg van de hause op de theemarkt, de prijs van thee, eveneens met ingang van heden, nogmaals worden gecorrigeerd, zodat de thee uniform in prijs wordt verhoogd en wel met 6 cents per pakje van 100 gram. Binnenkort wordt een verklaring van de Hongaarse regering over kardinaal Mindszenty verwacht. In Hongaarse ka tholieke kringen neemt men aan dat jp redering de kardinaal vr« zal laten. De lichamelijke toestand van de Hon- taarse primaat gaat voortdurend achter- Uit. Tiidens het 43ste congres der Inter parlementaire Unie, dat begin Septem ber in Wenen gehouden is, heeft Sandor Ronay, de voorzitter van de Hongaarse nationale vergadering, op een receptie van de Hongaarse legatie verklaard, dat spoedig een officiële mededeling over de vrijlating van de kardinaal verwacht kan worden. Noch de Hongaarse legatie te Wenen, noch die in Nederland konden deze uitspraak bevestigen of ontkennen. inmiddels is ook in Boedapest zelf navraag gedaan over deze verklaring van Ronay en dezer dagen heeft een functionaris van het ministerie van voorlichting er de bevestiging van ge geven. Ook nu is echter de legatie in Nederland daarover niets bekend. (KNP) In een van de drukste straten van Cheltenham, in het Engelse graafschap Gloucester-Shire, is uit een auto, die op slot was, voor een waarde van ruim 200.000 gulden aan juwelen gestolen. De eigenaar was op dat moment enige mi nuten weg om naar een film in een nabijgelegen bioscoop te informeren. De auto behoorde aan een juwelier uit Londen, die zich specialiseert in kost bare tweedehands juwelen. In geheel Groot-Brittannië is de politie gealar meerd. (Reuter) Een Skymaster van de Canadese luchtmacht heeft gisteren tevergeefs getracht de minister van Buitenland se Zaken van Canada, Lester Pear son, van Londen waar hij de ministersconferentie had bijgewoond naar huis te brengen. Vanmorgen keerde het toestel, na tien uur in de lucht te zijn geweest, terug op het vliegveld Shannon in Ierland. De machine had geen kans gezien tegen de sterke wind op te tornen. Om te voorkomen dat het vliegtuig boven de Atlantische Oceaan met benzine gebrek te kampen zou krijgen had de bemanning voor het bekende „point of no return" in het midden van de Oceaan tussen Ierland en Newfoundland besloten terug te keren. Vliegtuigen die van de Ver enigde Staten naar Europa vlogen kregen daarentegen door de krachti ge wind een voorsprong van gemid deld twee en half uur op hun schema. Tengevolge van de zich nog steeds uitbreidende havenstaking te Londen ligt thans het werk op meer dan hon derd schepen stil. Bij deze schepen zijn drie Nederlandse vaartuigen: de „An- dijk", de „Leo S" en de „Oostzee". De „Andijk", die 8.380 ton meet, is eigendom van de HollandAmerika Lijn te Rotterdam, de „Leo S" meet 397 ton en is eigendom van de rederij Stienstra te Schiedam. De „Oostzee" (499 ton) behoort aan de rederij Tammes te Gro ningen. (ANP-Reuter) Gelijk bekend is ter gelegenheid van de loonronde van 1 Januari 1954 de loongrens voor de Ziektewet en de In validiteitswet gebracht op f 5300. De regering is thans voornemens de loon grens op f 6000 te brengen. Het optrek ken van de loongrens tot f 6000 zal om- administratieve redenen geschieden met ingang van 1 Januari 1955, behalve voor hen, die thans krachtens de Ziektewet en de Invaliditeitswet verzekerd zijn en voor wie ononderbroken voortzetten der verzekering mogelijk moet worden gemaakt, ook als zij door de huidige loonstijging iets boven de grens van f 5300 per jaar komen. De loongrens voor de Invaliditeitswet, welke geldt bij de aanmelding voor de verzekering (sedert 20 Nov. 1948 f 3000) wordt ver hoogd tot f 3600. Het maximum dag loon, waarnaar de premie en uitkering worden berekend wordt voor alle so ciale verzekeringswetten gebracht op f 16.—. De uitkeringen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening worden met 6 procent verhoogd. Om in de thans be staande onderlinge verschillen tussen de gemeenteklassen geen wijziging te brengen wordt de verhoging voor echt paren voor alle gemeenteklassen be paald op f 72 en voor ongehuwden op f 42.—. De inkomensgrenzen genoemd in art. 5 der Noodwet zullen een over eenkomstige verhoging ondergaan. Deze verhoging heeft het gevolg, dat een nieuwe groep personen behorende tot de z.g.n. „vergeten groepen" onder de werking der Noodwet wordt ge bracht. Teneinde de „vergeten groe pen'' iets meer tegemoet te komen zullen de inkomensgrenzen iets ver der worden verhoogd. De uitkeringen toegekend aan dege nen die in het genot zijn van een in- validiteits- of een weduwenrente krach tens de Invaliditeitswet, alsmede van een rente krachtens de Ongevallenwet worden met* 6 procent verhoogd. De ge zinstoeslag wordt gebracht van f 42.50 op f 45. De renten krachtens de ongeval lenwetten worden dienovereenkomstig verhoogd. Voor ongevallen tussen 1 Januari 1954 en 1 October 1954 wordt een bijslag van 6 procent gegeven. De kinderbijslagen zullen eveneens met 6 procent worden verhoogd en worden resp. gebracht op: 51 ct. voor het eerste kind, 57 ct. voor het tweede en derde kind, 80 ct. voor het vierde en vijfde kind, 90 ct. voor zesde en vol gende kinderen. De kinderbijslagen voor rentetrekkers worden ook met 6 pro cent verhoogd en resp. gebracht op f 13.25, f 14.90, f 20.80 en f 23.40 per maand. Ook ten aanzien van de complemen taire sociale voorzieningen worden over eenkomstige aanpassingen voorbereid. De uitkeringsbedragen voor de kleine zelfstandigen worden gebracht op 32 ct. voor het eerste kind, waarvoor recht op kinderbijslag bestaat en 45 ct. voor de volgende kinderen. Uiteraard dient het parlement deze voorzieningen, alvorens die kunnen worden getroffen, goed te keuren. De aangekondigde storm is Donder dagmiddag Curasao op grote afstand gepasseerd en Aruba op 25 zeemijlen. Van Aruba is nog geen nieuws ont vangen. Voor Curasao betekende de storm, die sterk was afgeflauwd, slechts zeer zware tropische regen en onweer. Behalve wat last van water overvloed zijn er geen ongelukken ge beurd. MM ::fr Toen op de pleinen van de stad Triest de Italiaanse vlag werd gehesen ter viering van de Londense overeenkomst, waardoor het geschïl-Triëst werd opgelost en de stad plus zone A weer onder Italiaans beheer kwam en zone B aan Zuid-Slavië werd toegewezen, speelden zich op het platteland andere tafereeltjes af. Italiaanse landbouwers, die door de gewijzigde situatie op Zuid-Slavisch gebied kwamen te wonen, pakten hun schamele bezittingen bijeen, laadden de ossewagen en trókken vanuit zone B naar zone A, om daar in hun oude vaderland een nieuw bestaan te zoeken. Hoe pover vaak de lading was, zij werd gedekt door een kostbaar goed: de groen-wit-rode Italiaanse vlag, welke demonstratief werd meegevoerd, zoals door deze landbouwers te Lazzaretto. Treffender dan door het hijsen van de vlag in de stad werd door deze eenvoudige mensen de trouw aan het vaderland getoond. De Amerikaanse commandant in Ber lijn heeft in een nota aan de Russische autoriteiten gezegd, dat uit West-Berlijn vermoedelijk een Duitse burger is ont voerd door twee Amerikaanse broers, die in Oost-Duitsland politiek asyl heb ben gevraagd. Aan de Russen wordt toestemming gevraagd de ontvoerde Duitser, een zekere Franz Neugebauer, en de twee gebroeders Starr te mogen ondervragen. Laatstgenoemden zijn communisten, hoewel geen partijlid. Zij woonden sinds 1953 in Duitsland. (Reuter) De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Korter.horst, heeft zijn zin gekregen. De parlementaire debatten over de Troonrede en het Bisschoppelijk Man dement, die deze week de Tweede Ka mer hebben beziggehouden, zijn een hoogtepunt geworden van welsprekend heid en dat niet alleen in oratorische zin. Het tegen elkaar opbotsen van de ideeën en de opvattingen over de prin cipiële verschillen naar aanleiding van het Bisschoppelijk Mandement heeft dit Troonrede-debat tot een historische gebeurtenis gemaakt. Met de zekerheid van een veldheer, die het slagveld na het eerste grote samentreffen overziet, zeker van de overwinning dezer prin cipiële opvattingen, maar nog midden in het krijgsrumoer staande, kon prof. Romme gisteren bij de replieken de con clusie trekken: „La séance continue". De Partij van de Arbeid heeft het niet meer gewaagd de dreigementen over opzeg- i ging van de samenwerking met de K.V.P. te herhalen. Voorlopig zal het deze laatste partij zijn die het initiatief in handen heeft. Hoelang zij dit zal kunnen volhouden is een tweede. Men kan ervan verzekerd zijn dat er meer kanonnades zullen volgen tijdens de be handeling van de hoofdstukken der be groting, die in de komende maanden voor de deur staat. Maar de strijd om het Mandement, die tevens een strijd was om de principes waarover het in de staatkunde gaat is voor deze ronde gunstig beslist. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, is na de beëindiging van de Conferentie van Negen in Londen plotseling in Berlijn aangekomen. Hier ziet men hem op de eretribune in de Staatsopera Unter den Linden in de Sovjet-zone van Berlijn tijdens de herdenking van het 10-jarig bestaan van de Oost-Duitse republiek. Op de eerste rij v. I. n. r.: Rau, de Oost-Duitse minister van Economische Zaken, Tsjen Je, vice-voorzitter van de Chinese Staatsraad, ülbricht, de Oost-Duitse vice-premier, die aan het woord is, Molotov en de Oost-Duitse premier Grote- wohl. Op de tweede rij hoge regeringsfunctionarissen. (Telefoto) Ergens moeten in het leven nu eenmaal schaduwen zijn. j (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. In een lichte na-vacantiesfeer hoorde de Franse Nationale Vergadering gisteren de uiteenzettingen van minister-president Mendès-France over de te Londen genomen besluiten aan. Een ontzaglijke politiemacht met de bekende blauwe overvalwagens was om het Palais Bourbon op de been. De Japanse premier Yoshida en vele ambassadeurs luisterden de plechtigheid op. Mendès-France besteeg de tribune zonder verwelkomd te worden door een applaus. Zijn rede werd overigens met weinig applaus onderbroken en oogstte tot slot een vrij matte instemming. De zakelijke inhoud van de rede verdiende beter. De terughoudendheid van de vergadering betreft dan ook voor een goed deel eer de persoon dan het werk. Na uiteengezet te hebben, dat in de bespreking tussen Eden en Mendès-France van Franse zijde de nadruk was gelegd op de organisatie van de Westelijke verdediging en voor al van de beperking en de controle van de bewapening in het kader van het Brusselse pact, terwijl Engeland de NATO hiervoor geschikt achtte, gaf Mendès-France een uiteenzetting van de onderhandelingen te Londen en hun resultaten. De adviesraad van het Brusselse pact is nu een nieuwe raad met uitvoerende bevoegdheden geworden. Frankrijk heeft nu een vetorecht wanneer be paalde landen hun manschappen en materiaal willen verhogen. Deze maat regel geldt alleen de strijdkrachten op het vasteland. Landen als Frankrijk met overzeese gebiedsdelen kunnen zo veel nationale strijdkrachten op de been brengen als ze willen mits deze be stemd zijn voor overzee! Hetzelfde geldt voor de productie en de voor- raadvorming van wapenen. Duits land als gelijkberechtigd partner valt daar als zuivere continentale mogend heid dus buiten. Slechts een regering Adenauer kan zo welwillend zijn hier in geen discriminatie a la Versailles te zien. Wat de souvereiniteit van Duitsland betreft maakte Mendès-France duide lijk dat het verdrag van Bonn losge maakt van het verdrag van Parijs bij gewerkt diende te worden. Dit ge schiedt in een protocol dat met het verdrag zelf ter goedkeuring aan de Nationale Vergadering zal voorgelegd wórden. Met grote nadruk verklaarde Mendès-France dat hij te Londen dui delijk gezegd had op geen enkele wij ze in deze te willen prejudiciëren op de besluiten van het parlement. De Saarkwestie kwam niet verder dan de bekende verklaring dat de regeling daarvan tegelijkertijd tot stand diende te komen met de condense besluiten, hetgeen hier niemand ziet en weinigen geloven. Tenslotte bracht de minister president hulde aan zijn minister van Binnenlandse Zaken, De Mitterand, wegens zijn voortvarendheid in „de zaak van de lekken". Slechts applaus van links vergezelde dit huldebetoon. Het wezenlijke aspect van de Lon dense overeenkomsten ligt overigens niet in het militaire, ging Mendès- France voort, maar m het werk van de vrede. In dit verband de nieuwe voorstellen van Molotov aanrakend, zei Mendès-France deze ernstig te zullen bestuderen doch er thans nog niets over te kunnen zeggen daar hij de integrale tekst nog niet had kun nen bestuderen. Niets zal overigens door Frankrijk nagelaten worden om elk voorstel dat tot de vrede kan leiden te bestuderen. De beide hou dingen bewapenen in Atlantisch verband en onderhandelen met Rus land achtte Mendès-France goed verenigbaar. De rede van Mendès-France geeft een duidelijk en helder beeld van het bui tenlandse beleid van de huidige Franse regering. Distanciëring van het Duitse integratiestreven met oriëntatie op het Engelse intergouvernementale beleid, herwaardering van de Straatsburgse richting, evenwicht scheppen tussen de Atlantische bewapeningspolitiek en het Russische ontwapeningsstreven, voor al les sterk nationaal Frans, zowel de Franse jeugd als de economie nieuw le ven inblazen om tenslotte het hoofd moment van de verantwoordelijkheid bij de Kamer te laten in de buiten landse politiek, welke Kamer met zijn sterke innerlijke contradicties slechts een zeer voorzichtig en moeizaam ge voerd beleid mogelijk maakt. Na de rede van Mendès-France voer de o.a. Paul Reynaud het woord, die in een bijtende rede het grote resultaat van de herrijzenis van de Duitse weermacht schilderde. Een Turks militair gerechtshof heeft 131 communisten veroordeeld tot von nissen, variërend van vijf maanden tot tien jaar. De communistische partij is in Turkije verboden. Organisatorische leidende functionarissen kunnen met de dood worden gestraft. Het Deense schip Rikke Skon, dat, zoals gisteren werd gemeld, op de Noordzee in moeilijkheden was geraakt, blijkt nu te zijn vergaan. Het is nog niet hekend hoeveel opvarenden er aan boord waren; vermoedt wordt, dat het er twintig zullen zijn. *- Het Zweedse stoomschip „Hedda" heeft Donderdagavond acht overleven den van het Deense schip aan boord ge nomen. De zeelieden werden aange troffen op een vlot, dat stuurloos op de Noordzee dreef. Oorspronkelijk wa ren er veertien opvarenden van de „Rik ke Skou" op het vlot geweest. Door de hoge zee, die het vlot de gehele Don derdag had te verduren, waren de kapi tein, de tweede stuurman en vier an dere zeelieden over boord geslagen en verdronken. Sinds gisternacht heeft men geen bericht meer ontvangen van de kot ter „De Jonge Jochem" Hd 8, die Maandag van Den Helder is uitge varen naar de visgronden bij het Diepegat, vijf mijl ten Noorden van Den Helder. Het schip behoort aan de rederij Post te Den Helder. Het scheepje lag in de stormnacht in de buurt van de Hd 7, de Hd 125 en de Hd 37 en heeft om twaalf uur nog contact gehad met de Hd 37. Don derdagmorgen was de Hd 8 de eni ge die geen gehoor gaf.. Sinds de nacht van Woensdag op Donderdag is niets meer vernomen van de Urker kotter UK 174, de „Hendrika", die vijf man aan boord heeft. In die nacht is omstreeks half twee het laatste bericht van de kotter gehoord. Hij be vond zich toen op ongeveer 30 mijl ten Noordwesten van Den Helder. Al les was wel aan boord. De beide vissersschepen hebben ieder vijf opvarenden. Vanochtend vroeg is een Harpoon van de Marineluchtvaart dienst opgestegen om te zoeken naar de UK 174 en de HD 8. Het West-Duitse motorschip „Reind" (230 ton) dat Woensdagochtend uit Delfzijl naar Brunsbüttel is vertrokken, wordt vermist. Het vaartuig was Don derdagavond nog niet te Brunsbüttel aangekomen; wel is op het Oostfriese waddeneiland Langeoog een sloep met de naam „Reind" gevonden. De weergoden hebben kennelijk spijt gehad van hun brute optreden, waar door verscheidene schepen in moeilijk heden raakten. Donderdagavond Iaat was het namelijk in vergelijking met de weersomstandigheden vroeger op de dag waarlijk prachtig herfstweer. Het is voor een groot deel aan deze „omme zwaai" te danken, dat de Noorse tanker „Tank Baron", die, zoals bekend, voor de ingang van de Nieuwe Rotterdamse Waterweg aan de grond was gelopen, reeds zo spoedig weer vlot kon worden gesleept. De sleepboten, drie in getal, te weten de „Ebro", de „Blankenburg" en de „Goeree", waren samen met het bergingsvaartuig „Dolfijn" reeds vroeg op de avond uitgevaren. Half elf begon nen de sleepboten aan de tanker te trek ken en reeds drie kwartier later was het schip los. De werkzaamheden om de Noorse tan ker vlot te krijgen zijn overigens niet zo heel erg eenvoudig verlopen. De beman- De Urker kotter UK 60, de „Neel- tje", die gisteren, zoals bekend is, in nood verkeerde, is vanochtend vroeg IJmuiden binnengesleept, evenwel zonder schipper aan boord. Tijdens het slechte weer in de nacht van Woensdag op Donderdag is de schip per, de heer J. van den Berg, over boord geslagen en verdronken. Verder was de gehele strurkast van boord ge slagen. De „Rijnstroo-.i", een 708 ton meten de vrachtboot van de Hollandse Stoomboot Maatschappij, is vannacht in IJmuiden binnengelopen met aan boord het stoffelijk overschot van de bootsman. Deze is tijdens de storm in de nacht van Woensdag op Donderdag tussen de lading, toen deze ging ver schuiven, bekneld geraakt en gedord. ningen van de sleepboten waren zelf vrij pessimistisch gestemd toen zij de haven van Hoek van Holland verlieten. „Wij gaan de Noor vlot slepen," merkte een bemanningslid op, „tenminste als deze vlot wil komen." In het begin scheen het echter nogal mee te vallen, want om acht minuten voor elf kwam de uood- schap over de radio: „Het schip komt een tikje los." Doch onmiddellijk hierna kwam er tegenslag in het werk van de sleepboten, die te kampen hadden met een zeer zware deining. Hoog werden de kleine schepen op de golven opgetild; de „Ebro" kreeg het zelfs zo zwaar te verduren, dat de trossen, waarmee het schip met de tanker verbonden was, moesten worden losgegooid. Men had op de tanker echter niet zo vlug in de gaten, dat er iets mis was gegaan met de „Ebro". Dit was voor een van de col lega's van de sleepboot aanleiding met zenuwachtige stem een gehaast com mando aan de tanker door te geven. „Hallo Tanker Baron, gooi de „Ebro" los en heel vlug ook, anders gaat het verkeerd." Zo snel mogelijk reageerde de tanker maar het was toch nog iets te laat: de „Ebro" liep over de tros. De tanker zelf was inmiddels vlot gekomen. De lichten aan boord werden ontstoken en op eigen kracht ploeterde het gehavende schip langzaam op naar de monding van de Nieuwe Waterweg. De treurende ooievaar uit Zürich is thans vermoedelijk op weg naar het zoele Zuiden. Sedert 17 September kon men de ooievaar elke dag op zijn rots blok in de rivier de Limat zien zitten, wachtend op zijn verdwenen gezellin die nimmer zou terugkeren omdat zij tegen een hoogspanningsdraad is opge vlogen. Toen politie en dierenvrienden er van daag met vangnetten op uittrokken om de ooievaar te vangen, bleek de vogel nergens te bekennen. Noch in de rivier noch in de parken noch onder de brug gen werd Langbeen aangetroffen. Plaatselijke ornithologen, die het van gen van het dier hadden geadviseerd om te voorkomen, dat de eerste vorst hem tot slachtofer zou maken, geloven dat de ooievaar tenslotte het besluit heeft genomen alleen de tocht naar het Zuiden te ondernemen. (UP) Een NBM-bus met ongeveer dertig inzittenden is Donderavond nabij het hoofdkantoor van de PGEM te Arn hem van de weg geraakt doordat de chauffeur bij het overschakelen met zijn voet tussen de pedalen klem raak te. Hij verloor daarbij een ogenblik de macht over het stuur, maar in datzelfde ogenblik botste de bus tegen een boom, die als een lucifershoutje afknapte en op de bus neerkwam. Als gevolg van de hevige schok liepen vijf passagiers lichte verwondingen op. Na verbonden te zijn in het nabij gelegen St. Elisa- bethsgasthuis werden zij per taxi thuis gebracht. Bezorgdheid voor zijn hond heeft de 52-jarige heer W. G. te Oosterbeek het leven gekost. Terwijl de heer G. met zijn hond over de Utrechtse Straatweg wandelde, rukte het dier zich los en stak de drukke verkeersweg over. Zon der acht te slaan op het voortdurende snelverkeer ging de heer G. de hond achterna. Daarbij werd hij gegrepen door een in de richting van Amsterdam rijdende volkswagen. In hoogst ernstige toestand is de heer G. daarop naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht en aar enkele uren later overleden. Advertentie (tot Zaterdagavond) Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen of motregen. Wei nig verandering in temperatuur. Ma tige of vrij krachtige wind tnssen Zuid en West. Zon: 6.53-18.02. Maan: 16.30-3.07. Advertentie het ideale ondertafellaken van gemoltonneerd schuimrubber. Deze week DEMONSTRATIES te HAARLEM bij VROOM DREESMACsN (Van onze correspondent) Het gezin van de steenfabrieks arbeider F. J. van L. te Wester voort, man, vrouw en twee kinde ren, een van zeven en een van drie, woonde de laatste vier jaren in een wachtlokaaltje aan de IJsseldijk tus sen Westervoort en Lathum. Dit lo kaal is onderdeel van het dijkmaga- zijn van het polderdistrict De Lij mers. Het heeft ook vroeger al eens gediend tot huisvesting van een ge zin met drie kinderen. Het bestuur van het polderdistrict stond noch tans op het standpunt, dat dit lokaal geen woning was en heeft er dan ook nooit huur voor gevraagd. Enige eis was, dat men het verblijf netjes zou bewonen. Dit bleek ove rigens nogal te wensen over te la ten. Het bestuur besloot dan ook het verblijf weer voor zijn oorspron kelijk doel te benutten en deed daar van mededeling aan het gemeente bestuur van Westervoort met het gelijktijdig verzoek de familie aan een andere woning te helpen. Aangezien Westervoort in weerwil van zijn nog geen drieduizend inwo ners tweehonderd gezinnen op de wachtlijst heeft staan, kon de gemeen te het gezin v. L. niet op stel en sprong aan een andere woning helpen. B. en W. verzochten daarom het be stuur van het polderdistrict voorlopig nog wat geduld te hebben. Het be stuur was daartoe echter niet bereid en daagde v. L. voor de kantonrechter te Arnhem. De deurwaarder, die het exploit aan v. L. overhandigde, advi seerde hem een advocaat te nemen, v. L. voelde daar echter niets voor en weigerde voor de rechter te verschij nen. De kantonrechter heeft daarop de eis van het polderdistrictsbestuur toegewezen met als gevolg, dat het verblijf werd ontruimd. Het meubilair kwam op straat te staan en het gezin kreeg onderdak in de paardenstal van een steenfabriek, waar v. L. als arbei der werkzaam is. Het gemeentebestuur van Wester voort wil het getroffen gezin gaarne helpen, maar ziet daartoe voorlopig geen kans, vooral doordat de familie tot de moeilijk plaatsbare gezinnen be hoort. B. en W. zijn echter reeds geruime tijd in contact met huiseigenaren om enkele oudere woningen aan te kopen. v. L. heeft de eerste vier jaren van zijn huwelijk bij zijn schoonouders ge woond en hóewei deze ruimte genoeg hebben, schijnt hij daar niet meer zijn intrek te willen nemen. Van bepaalde zijde heeft men F. J. van L., die katholiek is, aangera den lid te worden van net N.V.V., om daardoor eerder een woning te krij gen. Het gemeentebestuur van Wester- voort zou vanmiddag om drie uur een conferentie hebben met een vertegen woordiger van het N.V.V. over de kwestie-v. L.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1