Mendès-France wenst zijn handen vrij te hebben Ruime meerderheid verlangd; en moties, die onderhandelings vrijheid beperkenafgewezen I Krijgsraad I 'A Dekpersoneel van drie H.A.L.- schepen weigerde te varen „Nieuw-Amsterdam uren laat vertrokken te SNOEPLUST werd noodwttic Schooljongens vormen dievenbende I- Wat bezielt het N.V.V.? Hoop ging niet in vervulling Regering-Scelba krijgt het vertrouwen van de Senaat ORR Nieuwe juwelenroof in Engeland Sovjet-nota wordt spoedig verwacht Test-straalvliegtuig met feestneus Geschil over overwerk Honderdtal inbraken in Amsterdam en omgeving Tot hoofd en hart Eigen telefoonnet Standpunt van het O.V.B. Grootste meerderheid sinds de kabinets-formatie Het weer FRANSE PREMIER STELT VERTROUWENSKWESTIE Safe van juwelier met diens auto verdwenen Sneeuwstorm verrast Zürichs ooievaar Kard. Mindszenty mag zijn moeder bezoeken Molotov op tournee in Oost-Duitsland SRI;*' „La Pampa vlot gesleept Sovjet-athleet bleek echte Rus NA HET DEBAT: HANDGEMEEN ^0 ZATERDAG 9 OCTOBER 195a o 78ste JAARGANG No. 26114 VACANTIE VOOR RIJKSPERSONEEL ANORAKS - SWEATER! BURfcAU SMEDESTRAAt 5 - HAARLEM Telefoon Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk. Breestraai 171, tel 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J, J W Boerrigter en Mr W. A M van de' Kallen Hoofdredactie: Ors H. v Run en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIfcNiltl ARIbi- 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt tich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging ne 330 uur 't avonds tel. 21544 Premier Mendès-France heeft in het verloop van de debatten in de Franse Nationale Vergadering aanleiding gevonden de vertrouwenskwestie te ver binden aan een motie, die is ingediend door de radicaal Aubry en die Dins dagmiddag in stemming komt. De tekst van deze motie luidt: „De Nationale Vergadering, haar trouw aan het Atlantische bondgenootschap en haar ver langen naar voortzetting van de Europese opbouw bevestigend, ingelicht over het beleid en het resultaat bij de Londense onderhandelingen, heeft ver trouwen in voortzetting van de onderhandelingen door de regering en in de toepassing van de politiek, zoals die hier is uiteengezet, verwerpt elke aan vulling en gaat over tot de orde van de dag." Tijdens de beantwoording van de verschillende sprekers heeft Mendès-France duidelijk gemaakt, dat hij een duidelijke, globale uitspraak van de Assemblée wenst, maar geen be perking van zijn onderhandelingsvrijheid in de nabije toekomst. Zo'n be perking zou hem zeker worden opgelegd, als de Nationale Vergadering het oor leent aan degenen, die in vijf resoluties trachten bepaalde delen van het verworpen E.D.G.-verdrag alsnog door te zetten, zo betoogde de premier. Politieke waarnemers zijn van oor deel, dat de Franse regering bij een onmiddellijke stemming wel een gerin ge meerderheid zou hebben behaald. Maar dat is juist, wat Mendès-France ongewenst acht. Hy verlangt de dui delijke steun van de Assemblée en daarom heeft hij de vertrouwenskwes tie gesteld. Zijn aanhangers zijn onmiddellijk begonnen de socialisten ervan te over tuigen, dat zij de onderhandelings positie van de premier méér goed doen door hem een ruime meerder heid te verschaffen dan door hem met de hakken over de sloot te hel pen. Maandagmiddag zullen de socia listen besluiten, wat ze zullen doen. De M.R.P. aarzelt nog tussen tegen stemmen en onthouding. De debatten hebben meer dan twaalf uur geduurd. Zij zijn drie maal geschorst. De belangrijkste spreker in de mid dagvergadering was ongetwijfeld de voormalige minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman (M R.P.). Hij was van oordeel, dat de te Londen accoorden niet voldoende een E Europese samenwerking waar- v J f voorzagen de overeen- komsten niet in het opnemen van West- f-uitstand in een blijvende Europese or ganisatie. Zij hadden z.i. voornamelijk betrekking op controle d.w.z. op het beginsel van wantrouwen. Volgens Schuman bestaat er onder de huidige omstandigheden het risico, Engelse juwelendieven hebben de laatste dagen bij twee gelegenheden een buit van in totaal 30.000 tot 32.000 pond sterling binnengehaald. De ene keer roofden zij de sierade.. uit de ge parkeerde auto van een juwelier. Zij lieten toen de auto staan. De tweede keer namen zij de safe van een juwe lier mee, in diens auto. De buit van de eerste keer, in Chel tenham, was 20.000 pond waard. De tweede leverde gisteren in Londen een buit op van tussen 10.000 en 12.000 pond. (UP) De ooievaar, die weken lang op zijn rotsblok in Zürich heeft zitten treuren om zijn verdwenen wijfje en die, toen men hem wilde vangen, de trek naar het Zuiden alleen bleek te zijn begon nen, heeft zijn plan niet ten uitvoer kunnen brengen. Het Zwitserse ornithologische insti tuut berichtte gisteren dat de vogel aangetroffen is op de 6200 voet hoge Oberalp pas, waar hij door een sneeuwstorm was overvallen. Men is er nog niet in geslaagd het dier te van gen, maar reeds heeft zich een vogel vriend naar het dorp Sedrun begeven met het doel de vogel, die langzamer hand een populaire figuur in Zwitser land is geworden, te vangen en in vei ligheid te brengen. Volgens de Oostenrijkse katholieke persdienst mag Josef kardinaal Mind szenty, de primaat van Hongarije, nu eens per maand zijn moeder ontmoeten. Het pers-bureau ontleent dit nieuws aan vrienden van deze hoogbejaarde moeder. De kardinaal verblijft thans als gevangene in een villa nabij No- gradveroece. Hij zou voortaan zijn moe der eens per maand mogen ontmoeten in een vroeger Jezuïetenklooster in Boedapest (UP) De regering heeft besloten om de vacantie-regeiirig voor het rijksperso neel met ingang van 1 Januari a.s. in gunstige zin te wijzigen. Het minimum aantal vacantiedagen wordt van 12 op 14 dienstdagen gebracht. Degenen die tot drsvc. of 18 dienstdagen vacan- tie hebben, zullen met ingang van het volgend jr aT 17 en 20 dienstdagen vacantie genieten Het maximum aan tal vacantiedagp" (voor het personeel met een maandsalaris van f 500 of meer) blijft 24. Een gelijke maatregel kan nu voor het personeel van provinciën en ge meenten worden verwacht. dat West-Duitsland zich eens uit deze zwakke defensie-organisatie zal terug trekken, omdat de doelstellingen ervan te beperkt zijn om blijvende aantrek kingskracht op de Duitsers uit te oefe nen. Hij hoopte, dat de overeenkomsten zullen leiden tot tenminste enige eerste stappen in de richting van een Euro pese strdetuur. De secretaris-generaal van de socia listische partjj, Mollet, betuigde zijn instemming met de overeenkomsten. Maar ook volgens hem moeten de overeenkomsten op de aanstaande on derhandelingen worden uitgebreid om een grotere mate van politieke een wording en een doelmatiger methode van toezicht op de bewapening te ver zekeren. Mendès-France bestreed in zijn ant woord de parlementsleden die de Britse bijdrage krachtens de overeen komsten niet voldoende vonden. Hij wendde zich in het bijzonder tegen de uitlating van oud-premier Reynaud dat de toezegging van Groot-Brittan- nië om zijn troepen vijftig jaar op het Europese vasteland te houden, niets nieuws is. Enkelen hadden er over geklaagd, dat Engeland deel zal nemen aan het toezicht op de bewapening van de lan den op het continent, maar dat de Britse bewapening in Groot-Brittannië niet zal worden gecontroleerd. Mendès zeide: „Laten wij openhartig spreken. Het is een teveel aan Duits militaris me, waarvoor wij vrezen. Wij willen toezicht oefenen op de aanmaak van wapens in Duitsland. Het is nooit ons doel geweest om de aanmaak van wa pens in Groot-Brittannië te controle ren." Er was gevraagd, hoé dé toestand met betrekking tot het West-Duitse lid maatschap van het zevenlandenverdrag zou zijn, indien Duitsland herenigd wordt, aldus Mendès-France. „Ik ben het er mee eens, dat deze kwestie in de komende maanden met Duitsland en onze bondgenoten moet worden be sproken, zodat wij ten aanzien van de verschillende mogelijkheden die zich kunnen voordoen, een gemeenschappe lijk standpunt kunnen formuleren." Op de conferentie te Londen had den vooral Nederland en België, op wier medewerking de Franse dele gatie had menen te kunnen rekenen, zich verzet tegen het Franse voor stel tot oprichting van een interna- tionaa' bureau voor controle en ratio nalisering van de wapenproductie door de leden van het Brusselse ver drag. De premier hoopte, dat de essentie van de Franse ideeën over de contfö'e op de wapenproductie alsnog door de bondgenoten zal worden aanvaard. (Reuter-UP) Voordat premier Mendès-France het spreekgestoelte beklom, werd hij omringd door zijn ministers, die vragen op hem afvuurden. V. I. n. r.: Buron, Masson, Edgar Faure, Mitterand en Soustelle. In diplomatieke kringen te Moskou verwacht men volgens het Franse pers bureau A.F.P. spoedig een Russische nota aan het Westen over WestrDuits- land. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Paul-Henri Spaak, heeft gisteren in Brussel verklaard, dat de recente voorstellen, die de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, met betrekking tot het Duit se probleem heeft gedaan, zorgvuldi ge bestudering verdienen, zonder dat de opbouw van de Westerse defensie daarvan vertraging mag ondervinden. Molotov heeft inmiddels Oost-Berlijn verlaten en maakt nu een rondreis dooi' Oost-Duitsland. Volgens het in West-Berlijn gevestigde anti-communis tische voorlicntingsbureau „West" zouden de Russen van plan zijn ze ven Sovjet-consulaten te openen in de Oost-zone, n.l. in Oost-Berlijn, Dresden, Frankfort a.d. Oder, Rostock, en Leipzig. (AFP-DPA-UP) Haile, Erfurt WEST-fiuiTSLAND Volgens de kustwacht is de kotter „SO 61 Edith" uit Travemünde met twee vissers aan boord vergaan op 20 mijl ten N.W van het lichtschip „p 8" in de Noordzee. li - -••• V i.ietjiuiyconstrucleurs olijken bij ieder nieuw product steeds weer over zoveel fantasie te beschikken, dat ook technisch minder begaafde lieden zich over een of ander merkwaardig detail kunnen verbazen en verheugen. Dit nieuwe Britse testvliegtuig bijvoorbeeld, de Fairley Delta II, dat er op het eerste gezicht vrij normaal uitziet, bezit een soort feestneus. Tijdens de vlucht kan de piloot de neus van zijn machine naar believen ophalen of omlaag laten zak ken. Bij een vlucht, sneller dan het geluid, bevindt de neus zich in opgetrokken toestand, waardoor de piloot er vrijwel geheel achter verdwijnt. Terwille van zijn zicht laat de vlieger hem echter tijdens de landing zakken, zodat hij kan zien waar hij zijn machine neerzet. Het belangrijkste van de Fairley Delta II is echter wel, dat met deze machine een stap voorwaarts is gedaan bij het onderzoek van de problemen van het vliegen met snelheden boven de geluids- gi ens. Het is een eenpersoons vliegtuig, uitgerust met een Rolls Royce Avon Turbostraalmotor. Er hebben zich Vrijdag moeilijkhe den voorgedaan in verband met de af vaarten van drie schepen van de Hol landAmerika Lijn te Rotterdam, te weten de „Nieuw-Amsterdam"de ,.Am- steldijk" en de „Blommersdijk." De „Nieuw-Amsterdam", die volgens het vaarschema om vier uur moest vertrek ken, vertrok des avonds pas om halt zeven. Een veertigtal opvarenden, dek personeel, weigerde n.l. aan boord te gaan in verband met een arbeidskwes- tie. Van de zijde van de HollandAme rika Lijn werd ons hierover het volgen de meegedeeld: De veertig opvarenden weigerden aan boord te gaan, omdat zij van oor deel waren, dat artikel 23 van het regle ment voor scheepsgezellen, dat behoort tot de door de Nederlandse en de drie bonafide vakbonden afgesloten collec tieve arbeidsovereenkomst, door de re derij op een verkeerde manier werd uit gelegd. Dit artikel behelst ondor meer de werktijd van het dekpersoneel, in gedeeld bij de zeewacht; in dit artikel is de normale zeetijd, Zaterdag en Zon dag inbegrepen, op acht uur per etmaal gesteld. Volgens de HAL kan ieder dus acht uur dienst per etmaal doen. Dit artikel dateert reeds van 1946. Wordt deze acht uur werk tussen zes uur des avonds en zes uur des ochtends verricht, dan is dit volgens de opvarenden over werk, een regel, die voor Nederland wél is voorgeschreven, aldus de rederij, doch die buiten ons land niet opgaat. De mensen, die dan ook van nul tot vier uur wachtlopen en daarbij werkzaam heden verrichten, doen volgens de re derij geen overwerk. De opvarenden hadden hierover een tegenovergestelde mening. (Van een verslaggever) De recherche van Amstelveen heeft in samenwerking met de Amsterdamse kinderpolitie een bende van twaalf scholieren uit Amsterdam-West opgerold, die zich van Mei tot'September aan een zeer groot aantal inbraken en dief stallen heeft schuldig gemaakt. Het waren ULO- en Ambachtsschoolleer lingen uit Amsterdam-West in de leeftijd van 11 tot en met 15 jaar; vijf hunner zijn in arrest gesteld, de twee leiders van de bende zijn reeds voor geleid bij de Officier van Justitie. Waarschijnlijk op initiatief van de twee leiders gingen de jongens tijdens de zomermaanden op roof uit. Het is nog onzeker wat de drijfveer tot de series diefstallen was. In de tas van een der jongens is een collectie gestolen beeldromans gevonden. Men vermoedt echter eerder dat hier bravoure In het spel is. De leiders sleepten de rest van de jongens mee, die voor het grootste deel uit te goeder naam en faam bekend staande families afkomstig zijn Niemand was dan ook meer verbaasd dan de ouders van de jongens toen by huiszoeking vrij grote hoeveelheden gestolen goederen uit schuilruimten te voorschijn kwamen, die de jongens in hun woning hadden ingericht. Zelfs vond men (gestolen) telefoons, waarmede de jongens, die by elkaar in de buurt woonden, onderling contact hielden. De verbindingsdraden hadden zij in het geheim tussen de woningen gespannen. Advertentie Onverstundigen komen slechts door tegenspoed tot bezinning. De bende begon aanvankelijk met strooptochten 's avonds. Een hunner had de overigen meegesleept door ver halen over het vele snoep in de con sumptietentjes in het Amsterdamse Bos, dat zonder veel moeite bemach tigd kon worder Toen zij eenmaal de smaak te pakken hadden ging het van kwaad tot erger. Zij stalen telefoon toestellen uit telefooncellen aan de Bosbaan en legden daar een geheim communicatienet mee aan. Vervolgens begonnen zij met operaties op de Am sterdamse markten. Uit winkels namen zij voorwerpen mee, o.m. speelgoed- treinen, uit 1 Veiligheidsmuseum stalen zij gasmaskers en rubberhand- schoenen. Teneinde zich beter te ver plaatsen stalen zy enige bromfietsen, waarmee zij naar IJmuiden trokken om diefstallen ie plegen in de bun kers. Ook bezochten zij de leegstaa, ie synagoges in Amsterdam. Zo kwamen nog leegstaa .de huizen, winkels en een drukkerij aan de beurt. Het was ipv ilend dat alle jongens liethebbeit van knutselen waren. Zij waren kieskeurig bij de keuze van de buit en namen als legel voorwer pen mee die zij later bij het knutselen zouden kunne gebruiken. Ook de aan leg van het telefoonnet compleet met 500 meter (ges len) telefoonkabel wijst in die richting Zij vulden hun ir brekersoutillagc regelmatig aan met zaklantaarns en nder gereedschap. Voor zover thans bekend waren de ouders van de jongens niet met de operaties van de bende bekend. De jongens waren niet alleen 's avonds op pad maar ook 's middags. Terwijl de ouders da ten dat hun zonen op school zaten, waren zij somr ergens aan de stadrand in de weer. Zij had den zich op s.hool ziek gemeld met vervalste briefjes, waarop zij met grote zorg de handtekening van hun vader hadden geïmiteerd. De snoepraids van de jongens, eigen lijk een „onbelangrijk" onderdeel van de bende-activiteit, zijn hun tenslotte noodlottig geworden. Het kwam de politie ter ore dat enige jongens in de buurt van de Helmersstraat zeer gul waren met snoepgoed. Zy namen enige jongens mee naar het bureau. Tevens werd huiszoeking ver rich.. De resul taten van de huiszoeking dwong de jongens tot steeds verder gaande be kentenissen, die :lfs de onderzoeken de agenten tenslotte met verbazing vervulde. Men durft het aantal in braken en diefstallen nog steeds niet te schatten. Het kunnen er 40 of 100 zijn. De HollandAmerika Lijn stelde zich op het standpunt, dat, waren de desbetreffende opvarenden het niet eens met de rederij, zij het ge schilpunt zouden moeten voorleggen aan het scheidsgerecht óf aan de kantonrechter. De opvarenden, bij wie zich enkele bestuursleden van het onafhankelijk verbond van be drijfsorganisaties (de destijds van de E.V.C. afgescheiden groep) hadden gevoegd, aldus onze zegsman, zagen hier geen heil in en wilden direct resultaten zien: zwart op wit. De H.A.L. zei. hierop niet te kunnen ingaan, omdat de rederij, gebonden door de C.A.O., dan een precedent voor andere rederijen zou scheppen. De op varenden wilden echter niet met het schip mee, doch H.A.L. wees hen op hun plicht, die zij op zich hadden geno men door de monsterrol te tekenen. Zij zouden immers de volgende reis kunnen weigeren door de monsterrol niet te te kenen. Ook dit hielp, volgens onze zegs man, niet en de mannen haalden hun bagage van boord. In een localiteit op het terrein werden zij echter opgevan gen en wederom was men bijeen. De commissaris van de rivierpolitie werd erbij gehaald. Deze sprak de mannen, zoals onze zegsman zei, zeer verstandig toe. Hij wees de opvarenden op de gevolgen van hun daad. n.l. muiterij. Een verte genwoordiger van het O.V.B. werd door hem apart genomen: hem werd gewe zen op de gevolgen van opruien tot muiterij. De bestuurder zou zich daar op gedistancieerd hebben, het aan de mannen zelf overlatend wat zij wilden doen. Tenslotte besloten zij te gaan va ren en gingen weer aan boord, waarbij de H.A.L. heeft toegezegd het werk. des nachts te zullen beperken, daarbij op merkend, dat het O.V.B. zich binnen drie dagen tot de kantonrechter zou moeten wenden om tot een uitspraak te komen. Dit werd daarop toegezegd. Beide partyen hebben verklaard zich bij de beslissing van de kanton rechter te zullen neerleggen. Om half zeven vertrok toen de „Nieuw- Amsterdam." Een veertigtal opvarenden, eveneens dekpersoneel, van de „Amsteldijk" en de „Blommersdijk", had zich solidair met de mensen van de „Nieuw-Amster- dam" verklaard. Zij zeiden te willen af wachten, wat het dekpersoneel van de „Nieuw-Amsterdam" zou doen, doch toen dit ging varen, veranderden zij echter van standpunt, aldus onze zegsman. Na veel heen en weer gepraat vertrokken zij echter omstreeks half negen met de „Amsteldijk". De „Blommersdijk" vertrok Vrijdag avond om half elf uit Rotterdam. iiiiiiiiiiiiiiniuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Wij hebben ons gewend tot het be stuur van het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties om zijn visie te horen op het gebeurde rond de „Nieuw Amsterdam", de „Amsteldijk" en de „Blommersdijk". Men vertelde ons betreffende artikel 23. dat dit in 1946 in de toen van kracht wordende C.A.O. werd opgenomen en dat daarin - dit in tegenstelling tot de oude C.A.O. - de clausule werd opgenomen, dat er dag en nacht op wacht gewerkt zou kunnen worden. De nieuwe clausule werd vol gens onze zegsman echter nooit toege past. De Holland-Amerika-Lijn zou ge ruime tijd geleden gepoogd hebben het dekpersoneel na zes uur 's avonds te hebben laten werken, doch hiertegen zou verzet zijn gerezen. Vrijdag werd, aldus het O.V.B., het personeel van de „Nieuw Amsterdam" bijeengeroepen; er werd verteld, dat voortaan volgens de C.A.O. gewerkt zou worden. De opvarenden waren het hier mede niet eens; met hun bestuurders beriepen zij zich op het feit, dat de be treffende clausule die dus wel in de C.A.O. werd opgenomen nooit is toe gepast. Op verzoek van de opvarenden werden de bestuurders van het O.V.B. eveneens bij de besprekingen betrokken Volgens onze zegsman kwam men over een te gaan varen op de oude voorwaar den. Men zou trachten een uitspraak te verkrijgen van het scheidsgerecht of de kantonrechter, waarbij het O.V.B. zich wil beroepen Op gewoonterecht. Volgens onze zegsman ging de H.A.L. hiermede accoord. Daarna volgde heen en weer gepraat met het dekpersoneel van de overige schepen, dat volgens het O.V.B. met maatregelen werd bedreigd en aan gezegd werd het terrein te verlaten. Het slot was, dat ieder naar boord terug ging op de oude voorwaarden in af wachting van een uitspraak. (Van een bijzondere medewerker) Wat bezielt het N. V. V.7. Deze vraag hebben de laatste maan den vele mensen in Nederland, van alle rang en stand en van welhaast elke denkrichting, zich gesteld. Sommi gen zijn er met een schouderophalen aan voorbijgegaan. Velen hebben in ern stige bezorgdheid het voorhoofd ge fronst, slechts enkelen hebben een voor hen bevredigend antwoord kunnen vin den. Klaarblijkelijk in het besef van de ze hoogst onbevredigende situatie, heeft een van de secretarissen van het N.V. V., de heer D. Roemers, getracht een uitvoerig antwoord samen te stellen. Dit antwoord is een brochure geworden van 36 pagina's en we bekennen het, we hebben het met meer dan normale be langstelling gelezen. De toon van het boekje is die van een ernstig mens, die in het volle besef van zijn verantwoordelijkheid serieus tracht de vragen waar het om gaat, zo eerlijk en zo objectief mogelijk te zien en te beantwoorden. Vanzelfsprekend en be grijpelijk is het tenslotte geworden de stellingname van een socialist. En de objectiviteit ontkomt derhalve niet aan diens kleur en stempel. Het respect te genover de eerlijke tegenstander ge biedt evenwel te trachten zich in de ge- dachtenwereld van die tegenstander te verplaatsen. En alhoewel de heer Roe mers practisch noch nieuwe feiten, noch nieuwe verklaringen toevoegt aan die in de loop der laatste maanden reeds in de socialistische pers zijn gepubli ceerd, erkennen wij dat hij toch enkele zaken stelt, die ook van sommige opper- vlakkig-katholieke zijde wat onvoor zichtig zijn gehanteerd. Zo beklaagt de heer Roemers zich, dat er reeds voor beelden zijn van het gelijk stellen van de huidige Nederlandse socialisten met de communisten. Wij zijn het met de heer Roemers eens, daar is geen enkele reden toe. Misschien hebben zelfs de socialisten nog wel meer hinder van communistische agitatie, tenminste in Nederland, dan de katholieken. Overigens nodigt het geschriftje van bociaal de heer Roemers uit tot een aan- commetltaar tal kanttekenin gen. Er zit iets J zeer merkwaar digs in. Als we goed gelezen hebben, me nen wij tot de conclusie te mogen ko men, dat het Mandement zelf niet tot de breuk van 17 Juli zou hebben geleid, maar dat de directe aanleiding daartoe werd gevonden in de uitlatingen van de heren Ruppert en Middelhuis. En wat daarbij het meeste opvalt, is, dat voor al de heer Ruppert de kwade hond is. Tegenover Middelhuis wordt van per soonlijke sympathie getuigd. Zij het dan dat: „tussen hem en ons het Mande ment staat." Maar voor Ruppert kan er practisch geen goed woord af. De namen Ruppert en C.N.V. over heersen zelfs in de eerste 28 pagina's ven dit 36 bladzijden tellende geschrift. Eerst op pagina 28 zegt de beer Roe mers: „en hiermede nemen wij jn deze brochure afscheid van het C.N.V. en zijn voorzitter. De brochure behandelt tenslotte in de eerste plaats onze hou ding in verband met het Mandement." En als later de deur voor een her nieuwde, gereglementeerde samenwer king van de klink wordt gedaan en zelfs getuigd wordt, dat op de dag, dat de samenwerking zal zijn hersteld, de nationale driekleur op het gebouw van het N.V.V. gehesen zal worden, dan wordt er gezwegen over Ruppert en het C.N.V. Hier passen vraagtekens. Het ligt niet op onze weg Ruppert en diens uitlatingen te verdedigen, maar zal ooit van een wezenlijk hersteld-ge- reglementeerde samenwerking kunnen worden gesproken 'zonder het C.N.V.? (Vervolg op pag. 7) Het Engelse motorschip „La Pampa", dat ter hoogte van de buitenhaven van Vlissingen aan de grond was gelopen, is Vrijdagavond door zes sleepboten vlot getrokken. Het schip kwam uit Antwerpen en was op weg naar Moermansk. Het is voor onderzoek op de rede van Vlis singen voor anker gegaan. Een Duitse weduwe, die een jaar lang geloofd heeft dat een Russische athleet haar vermiste echtgenoot was, barstte in tranen uit nadat zy tenslotte de Rus van aangezicht-tot-aangezicht ontmoet had. Ze heeft het zoeken nu opgegeven, „Hy is miji. man niet", snikte mevrouw Gertrud Diirichsen uit Hamburg in een kleedkamer bij de internationale kam pioenschappen gewichtheffen te Wenen. De Rus, de kaalhoofdige Nikolai Sak- sonow, wereldkampioen in het ban- tamgewicht, grinnikte en zei dat het hem speet. De Italiaanse Senaat heeft gister avond met 122 tegen 89 stemmen by één onthouding de overeenkomst over Triest goedgekeurd. De regering, die de vertrouwenskwestie had gesteld, ver kreeg het grootste aantal stemmen se dert haar formatie acht maanden ge leden. De communisten, links socialisten en neo-fascisten stemden tegen. De veer tien monarchistische senatoren verlieten voor de stemming de zaal. Zy zeiden, dat zy noch tégen de terug keer van Triëst naar Italië, noch vóór het verlies van zone B van het vrye gebied van Triëst, die aan Joego slavië is gekomen, konden stemmen. Aan het eind van het debat verklaar de premier Scelba, dat de overeenkomst een voorlopige is en vriendschappelyke besprekingen tussen Italië en Joego slavië over verdere Italiaanse aanspra ken mogelyk maakt. Na de stemming besloot de Senaat eenstemmig „een broederlyke groet naar de duizenden Italianen aan de andere kant van de grens" te zenden. Na de spanning van de debatten, die drie dagen hebben geduurd, kwam het tot een handgemeen tussen com munisten en christen-democraten. De voorzitter verklaarde de zitting snel voor gesloten en zaalwachters slaagden er daarna in de vyandige groepen verschillende gangen in te loodsen. In Joegoslavië heeft na de uitvoeren de bondsraad thans ook de commissie voor buitenlandse zaken van de natio nale vergadering het accoord met Italië over Triëst goedgekeurd. Mevrouw Dürichsen, een slanke, knap pe vrouw, die na twaalf jaar rouw nog altijd in het zwart gekleed gaat, had een jaar geleden in de kranten foto's gezien van Saksanow en de autoriteiten verteld, dat hij haar man was. Haar man was in 1942 opgegeven als gesneu veld in het Duitse leger in Rusland. Maar ze slaagde er pas in een ontmoeting te arrangeren tijdens de kampioenschappen gewichtheffen die in de opera van Wenen gehouden worden. Een groot deel van haar spaargeld ging in de reis zitten. Mevrouw Dürichsen toonde de pers een grote sortering foto's van Sak- sonow en van haar man. De gelijke nis was opvallend. „Ze lijken op el kaar als twee druppels water, maar nu ik met Saksonow gesproken heb weet ik dat hij een vreemde is", ver telde ze. In het afgelopen Jaar heeft zy ook het handschrift van Saksonow in han den gekregen. Het leek heel veel op dat van haar man. Mevrouw Dürich sen is nu naar Hamburg teruggegaan met haar foto-albums en herinnerin gen. Advertentie (tot Zondagavond) Geleidelijk toenemende bewolking met later plaatselijk enige regen. Matige, langs de kust later krach tige, Zuidelijke tot Zuid-Westelyke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Zondag: Zon: 6.54-17.59. Maan: 16.48—4.30. Maandag: 17.07-5.56. Zon: 6256-17.57. Maan:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1