Modelwoning ingericht voor publieke bezichtiging Modern huis vraagt moderne meubilering Haarlem ontvangt buur gemeenten Maria-jaar 1954 HOOR BETER •en goedkope'ft.' De nieuwe TRANSISTOR hoortoestellen zijn AF! GEERVLIET Opening van de tentoonstelling „Sierkunst in de tropen" De Geluidsbarrière Film van David Lean in Minerva Hoofdstad Operette gaf een sprankelende voorstelling CENTRALE VERWARMING ITKOËIV Samenwerking inzake de geestelijke volksgezondheid GROEN Co. m In museum Van Looy Sagbeim Abschied leise Servus Zoeken naar de kotters gestaakt HUIZEN AAN HECTORSTRAAT BINNENKORT GEREED ROZENKRANSKRUISTOCHT VAN HET WITTE DOEK Hoop op redding van 10 opvarenden opgegeven (■arage farklaan Haarlem ZATERDAG 9 OCTOBER 1954 PAGINA 2 BLOEMENDAAL - TEL. 22143 KERKBERICHTEN Burgerlijke Stand Morgen (Zondag) voor Haarlem en omg, ST. JOSEPH-KERK Janssiraai. Aanvang 4 uur. De plechtigheid duurt één uur. Jongens en meisjes doe je besi in de TEKENWEDSTRIJD van de Nieuwe Haarl, Courani VRAGEN OVER DE TUNNELBOUW ZIJN OUDERS BESTOLEN KONINGSTRAAT II HAARLEM KOLEN stoken is voordeliger, FORUM-AVOND R.K. MIDDENSTAND Cinema Palace City Frans Hals Lid 0 MOEDER MARIA VAN HET H. HART Feestavond Rembrandt Roxy Luxor SANTPOORT Zondagsdienst FILMJOURNAAL J Is men over de snelverkeersweg langs de Delft de stad uitrijdt en aan zijn /I linkerhand de blik heeft laten glijden langs de massa's van het monumen- tale Mendelcollege van prof. Holt, dat daar aan de overkant van het water is opgerezen uit het weiland, ontwaart men aan de rechterzijde van de weg, neer gehurkt vóór de hoge flatgebouwen en het nieuwe Chr. Lyceum van arch. Van Kempen aan de Planetenlaan, een blok nieuwe ééngezins-woningen, dat dwars op de Delftlaan geprojecteerd is. De gedurfde gevelindeling van baksteen, glas en beton is ruimtelijk geleed door brede portieken, waarin de deuren liggen be sloten. De achterzijde is rhythmisch geaccentueerd door de verticalen der schoor stenen, waarvan het massief vanuit de grond oprijst tot even boven het schuin- oplopende vlakke dak. Dit zijn de nieuwe woningen van de woningbouwvereniging „Tuinwijk-Noord", die binnenkort voor bewoning gereed zijn en ontworpen werden door de heren Brakel en Buma. Het voorstel om jonge architecten met vooruitstrevende ideeën in te schakelen in de Haarlemse uitbreidingsplannen is uitgegaan van de ge meente en dit mag zeker vermeld worden. Men heeft de goede gedachte over genomen om uit het blok woningen er één voorrang te geven in de afwerking, en dit gestoffeerd en gemeubileerd open te stellen ter bezichtiging voor belang stellenden. Deze gedachte is daarom zo goed, omdat de architect in de mo derne woningbouw, die moet zwoegen om binnen het toegestane bouwvolume zoveel mogelijk accomodatie en woon- gerief te verwerken, zich terdege moet indenken in de toekomstige gebruiks voorwaarden van zijn woningen. Door het middel van practische ruimteverde ling krijgt elk vertrek een zo hoog mo gelijk nuttig effect. Deze architectenden ken dus niet uitsluitend in het naakte bouwwerk zoals dit door de aannemer wordt opgeleverd, maar zij hebben ont worpen van uit het woongebruik, slui ten met hun wanden de leefruimten af en denken daarbij uiteraard in de nor men der moderne meubileringsmoge lijkheden. Gegeven het nog altijd knappe bouw volume, en gesteld het doel om dit zo veel mogelijk uit te buiten voor een zo gevarieerd mogelijke woonpraktijk, zul len de bewoners slechts dan van de door de architect uitgedachte ruimtewoeke ring kunnen profiteren wanneer zij hun woning inrichten overeenkomstig de normen waarnaar de architect bij zijn ontwerp te werk is gegaan. Zo verplicht het moderne woning type tot moderne meubilering en daar is voldoende variatie in te bereiken om tot een persoonlijke sfeer te ge raken Wie echter een slaapkamer in voor raad heeft gekocht met driedeurs- kast en in de woonkamer een machtig dressoir wil plaatsen en een volumi neus bankstel met crapauds, van leu ning dikker gestoffeerd dan de spouwmuur van zijn huis is, stelt eisen aan zijn woning, die momenteel niet reëel zijn. Om een inzicht te geven aan toe komstige huurders van nieuwgebouw de woningen, hoe elk der kamers ge riefelijk, gezellig en practisch inge richt zou kunnen worden, heeft het bestuur van de bouwvereniging een woninginrichting aangezocht om de meubilering van zulk een huis te sug gereren. Het is „De Kerkuil", die in overleg met de architecten een meubilering heeft uitgezet die alleszins geslaagd mag heten, zowel wat betreft de „echt"-heid der bewoning als de harmonie van vorm en kleur, terwijl er nog ruim plaats is gebleken voor noodzakelijkheden van het tweede plan, zoals lessenaar en schrijfbureau op de kinderkamers en een kaptafel in de slaapkamer der ouders. De architecten hebben de bergruimte niet vergeten die op een prettige wij ze in de wand is opgenomen en practi sche snufjes verwerkt, zoals een aan recht van zwart graniet en een wastafel kraan die een straal produceert die niet spatten kan. Gisteravond straalde het licht uit de vele en grote ramen naar buiten en vrolijk wapperde de driekleur, fel be schenen tegen de donkere avondlucht. Binnen vond er een geanimeerde bij eenkomst plaats. In aanwezigheid van hen die de bouw geleid hebben en eni ge officiële genodigden, onder wie de directeur van het Huisvestingsbureau, de heer Th. van Beek, die met iedere verlichte woning in dit blok zijn zor gen verlicht hoop te zien, sprak namens de bouwvereniging de heer B. Drost een inleidend woord, waarmee het model huis tot 20 October ter publieke be zichtiging werd opengesteld. Men kan er dagelijks van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur en 's Zondags van 2 tot 5 uur te recht. Advertentie Leden van gemeentebesturen en amb tenaren van Heemstede, Bloemendaal, Zandvoort en Bennebroek waren Vrij dagmiddag de gasten van de gemeen te Haarlem. Wethouder Bakker deelde mede dat dit bezoek voortsproot uit belangstelling voor wat Haarlem doet voor de verstandelijk en lichamelijk misdeelden. De heer E. P. Schuijt, hoofd van de Haarlemse Nazorg, hield een korte causerie waarin hjj mede deelde dat 4 pet. van de Nederlandse bevolking geestelijk of lichamelijk on volwaardig is. Dit betekent dat in Haarlem en omgeving ongeveer 9000 onvolwaardigen de zorg van de over heid behoeven. Na het buitengewoon lager onderwijs behoeven de misdeel den een intensieve nazorg, waarbij Advertentie H. Bavo Kathedraal: Zondag H.H. Mis ser. 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis), 11 en 12 uur. H. .Antonius v. Padua: Zondag H.H Mis sen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u. H. Jozef. Zondag H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis), 11 en 18 Avondmisi uur. O. L. Vr Rozenkrans: Zondag H.H Mis sen 6, 7.30. 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H. Joannes de Doper: Zondag H.H Mis sen 6.30, 7.30. 8.30, 9.30 (Hoogmis). 11 en 12 uur. H. Hart: Zondag H£. Missen 6.30, 7.45, 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara: Zondag H.H. Missen 6.30. 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Liduina: Zondag H.H. Missen 6.30, 720, 830, 9.45 (Hoogmis), 11.30 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten: Zondag H.H. Missen 6.30. 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. H.H. Petrus en Paulus: Zondag H.H. Missen 6.30. 7.45. 9 (Hoogmis) en 10.45. Allerheiligste Drieëenheid: Zondag H.H. Missen T, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Hulpkerk Bloemendaal. Zondag H.H Mis sen 7.30 en 11 uur. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen, Overveen: Zondag HH Missen 7 8 9 (Hoogmis) en 10 30 en 11.30 uur. H. Agatha, /.andvoort: Zondag H.H Mis sen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo, Heemstede: Zondag HH Mis sen 7.15. 8.45, 10 (Hoogmis), 11.30. O. L. Vr. Hemelvaart, Heemstede Zon dag H.H. Missen 7, 8.15 (Hoogmis). 9.45, 10.45 en 11.45 uur. H. Antonius van Padua (Aerdenhout). Zondag H.H. Missen 7.30 9 (Hoogmis) en 11 uur. GEBOREN: A. Chr. van Bentheim- Gouweleeuw, z.; A. H. Brummer-Gee- sink, z.; J. M. van Lunenburg-Schou- ten, z.; M. Th. H. E. Nelissen-van de Weijer, z.; H. Munter-Ammerlaan, z.; C. J. M. Meijer-van der Wal, z.\ N. Flipphi-Schniedewind, d.; A. C. Mul- Eldering, M. H. A. Stoelinga-Le Hane, d.; W. A. van Oel-Roorda, d.; R. Posch- Koomen, d.; M. C. W. Serné-Lips, d.; M. C. Ophem-Wijfjes. d.; H. H. van Stijn-Orth, d.; E. Wiebes-Heidebrink, d.; H. Henskes-Buma, d.; A. A. Hes- Moes, d.; M. A. J. Westerhuis-van Ges tel, d. ONDERTROUWD: W. F. Le Clercq M. J. Oosterom. OVERLEDEN: S. A. Schuijt- Schro der, 59 j., Dolfijnstraat. van groot belang zijn de werkinrich tingen voor degenen die niet op nor male wijze te werk kunnen worden ge steld. In tegenstelling met vele andere plaatsen deed en doet Haarlem voor de minder validen, die tijdelijk ge plaatst moeten worden in een arbeids- inrichting, om ze weer geschikt te ma ken voor werk in de vrije maatschappij, nog weinig. Spr. denkt daarom aan de bouw van een centrale arbeidsin- richting (vijf dubbele paviljoens voor 200 te werk gestelden, een internaat en een adminisrtatiegebouw)Een pa viljoen, het mr. A. Bruch-paviljoen is nu in gebruik genomen. Komen deze plannen volledig tot uitvoering, dan zal Haarlem de beschikking krijgen over een Centrale arbeidsinrichting (250 mannen) terwijl het gebouwencomplex Botermarkt (permanente plaatsing van vrouwen en mannen) en het tuinbedrijf Schalkwijk plaatsing bieden aan 150 minder validen, zodat het Nazorgonder deel „Arbeidsinrichtingen" dan volledig doorgevoerd kan worden. De heer Schuijt bracht hulde aan hetgeen de oud-wethouder mr. Bruch, wijlen wet houder v. d. Wal en wethouder Bakker voor het nazorgwerk hebben gedaan. Per autobus bracht het gezelschap vervolgens een bezoek aan de verschil lende werkinrichtingen waarbij rnen getroffen werd door de ijver en toe wijding waarmede de tewerkgestelden hun arbeid vervulden en de kwaliteit van de vervaardigde producten (riet matten, manden, matten, borstels, la kens en handdoeken). Op het Stadhuis teruggekeerd, wer den de bezoekers ontvangen door weth. Geluk als loco-burgemeester en de wet houders Bakker, Angenent en Happé. Wethouder Geluk was verheugd over zoveel belangstelling van de buitenge meenten. Haarlem is gaarne bereid om In goede samenwerking met de buur gemeenten zaken tot stand te bren gen welke door elk afzonderlijk niet of zeer bezwaarlijk bereikt kunnen worden. Haarlem zal de buurgemeen ten ook gaarne laten profiteren van die inrichtingen welke het als grotere gemeente alleen in stand kan hou den. Wethouder Disselkoen uit Heem stede dankte namens de gasten voor de ontvangst en verzekerde dat de buitengemeenten gaarne met Haar lem samenwerken. Met een ongedwongen samenzijn ein digde dit bezoek, dat moet worden ge zien in het kader van de voorbereiding van een bredere samenwerking van Haarlem en de omliggende gemeenten op het terrein van de geestelijke volks gezondheid. De heer D. A. J. Spek, lid van de raad, heeft aan B. en W. de navolgende vragen gesteld: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van de publicaties en plannen betreffende de versnelde tunnelbouw te Velsen en de daarmee verband houdende wegenbouw? 2. Kunnen B. en W. mededelen welke plannen zij hebben met betrekking .tot de afvoer van het dan ongetwijfeld sterk toe nemende verkeer Noord-Zuid v.v.? 3. Zijn die plannen zo tijdig klaar dat zij op het tijdstip van het gereedkomen van de tunnel uitgevoerd kunnen zijn? 4. Zijn B. en W. niet van mening dat de op korte termijn realiseerbare plan nen, indien ze tijdig gereed komen, toch nog onvoldoende zullen zijn om de te vre zen moeilijkheden volledig op te lossen en, zo zij niet tijdig klaar zijn, zeker een verkeerschaos dreigt en hebben B. en W. daartegen de nodige maatregelen geno men? 5. Is met de gemeente Bloemendaal, de provincie en het rijk contact opgenomen of overeenstemming bereikt terzake van medewerking vergunning en financiering van de nodige wegenaanleg voor doorgaand verkeer? De Haarlemse politie heeft opgesloten de 41-jarige Haarlemmer H. S., die zijn ouders voor een bedrag van f 50 heeft bestolen. De man was op bezoek geweest bij zijn ouders en toen hij vertrokken was, mis ten dezen f 50. Het geld was in een por- temonnaie, welke weer opgeborgen was in een handtas. De handtas lag onder het hoofdkussen van het ouderlijk bed De zoon werd direct van de diefstal verdacht en na verhoor door de politie bekende hij. Het geld had hij in sterke drank omgezet. Advertentie Geen lampjes meer en daardoor: kleiner, lichter, gerieflijker en goedkoper in het gebruik (ca. 5. p. jaar aan batterijen!) Wij bieden U keuze uit een serie mo dellen in vier fabrikaten, n.l. Philips, Audium, Aditone en Multitone. Wij demonstreren zonder verplichting bij U thuis. Wend U vol vertrouwen tot de oudste speciaalzaak; wend U tot Een primeur voor Haarlem is de ten toonstelling „Sierkunst van de tropen", die t.e.m. 7 Nov. in Museum Van Looy wordt gehouden. Hiermee is het begin gemaakt van een reeks exposities door het gehele land. Zij is ontstaan uit een samenwerking van de afdeling Beel dende Kunsten van de Commissie tot culturele vorming van de schooljeugd in Haarlem e.o. met het te Amsterdam gevestigde Koninklijke Instituut voor de Tropen. Welk een belang die instelling aan deze expositie hecht, bleek wel uit de aanwezigheid van meerdere hoofden van afdelingen bij de opening gister middag, t.w. de alg. secr., de heer H. Offerhaus, prof. dr. R. A. M. Bergman van Cult. Anthropologie, de heer W. A. P. C. Pennink van de afdeling Voor lichting, de heer F. Wagner van Onder wijszaken en dr. J. H. Jager Gerlings, die de expositie heeft ingericht. Van Haarlemse zijde waren aanwezig de wethouder en de inspecteur van onder wijs en leden van de organiserende com missie. Wethouder Geluk releveerde de orga nisatie van de overheidszorg voor de aesthetische vorming van de jeugd. Ons Westers en speciaal ons Nederlands op nuttig effect ingestelde onderwijs schiet te kort in persoonlijkheidsvorming. Zoekend naar bezetting van leidende functies, stoot men wel op diploma's, te zelden echter op persoonlijkheden. Het is de kunst die de goede smaak en de persoonlijke keuze ontwikkelt en daarmee de persoonlijkheid vormt. Bij de overvulde schoolprogramma's is het slechts mogelijk buiten de les uren culturele aanvulling te bewerk stelligen. Van de zijde van het onder- Aüvertevtie UW GEZONDHEID is er bij gebaat als U KOLEN stookt Want een kolenhaard houdt Uw woning warm en droog 's Ochtends een warm vertrek. In alle opzichten. wijs stemt men enthousiast met het werk van de commissie in. Zich bepalend op het onderwerp van de expositie merkte spr. op, dat de goede smaak die in onze moderne be schaafde maatschappij ontbreekt, van nature aanwezig is bij de primitieve volken, die ons op dit punt veel kun nen leren en met wier kunst wij daar om de jeugd in contact willen brengen. Wij móeten de jeugd leren dat het le ven meer kanten heeft dan slechts de materiële. Tevoren had prof. Bergman een korte inleiding gehouden, waarbij hij stelde dat kunst overal ter wereld en bij elke bevolkingsgroep gevonden wordt, zij het met verschil in verschijningsvorm, be hoefte en functie. De kunst bij volkeren bij wie het leven naar een vrij over zichtelijk patroon verloopt ligt zicht baarder dan bij ons gecompliceerde Westerlingen. De vraag hoe het moge lijk is dat dezelfde uitingsvormen wor den aangetroffen bij totaal verschil in mensengroepen, tijd en plaats, meende hij te kunnen beantwoorden door een relatie te constateren in gemeenschap pelijke biologische eigenschappen. Al dus besloot spreker. Van de zijde van het Instituut voor de Tropen verwacht men dat zoveel mogelijk van zijn leden uit Haarlem e.o. deze tentoonstelling zullen bezoeken. Ook de jeugd, die niet meer de scho len bezoekt, heeft toegang tot deze ten toonstelling. De heer F. Wagner heeft vooraf een aantal inleidingen gehouden voor het onderwijzend personeel. De leerkrachten kunnen dan op hun beurt een uitleg geven aan de jeugd. Hoofd zaak blijft het belangstelling en begrip wekken bij de jeugd voor deze Oosterse wereld. De R.K. Middenstandsvereniging te Haarlem houdt Woensdag 13 October in café-restaurant Brinkmann een „Forum avond." Van het forum maken deel uit mevrouw B KortekaasDen Haan en de heren W. Vessies, lid van het hoofdbe stuur van de diocesane bond en wethou der van Beverwijk, A. J. M. Angenent, wethouder van Haarlem, drs. Harry Prenen, leraar aan het Mendelcolle ge en H. W. Turnhout, die de katholie ke sportorganisaties zal vertegenwoor digen. De Picoloclub zorgt voor de mu zikale omlijhting. Na afloop bestaat er gelegenheid tot dansen. De cursus „Spreken in het openbaar' begint Donderdag a.s. De cursus duurt drie maanden. „De Geluidsbarrière" is een interes sante film. De geschiedenis komt in korte trekken hierop neer. Het jonge vrouwtje van de testpiloot Tim, in dienst van haar vader, de onverstoor bare vliegtuigbouwer, vraagt zich af, of de slachtoffers van de experimenten bij het vliegen voor en voorbij de ge- luidsgrens, wel nut hebben. Zij stelt lastige vragen aan haar vader en haar man, twee kerels, die dóórgaan, omdat het moet; die de strijd tegen het uni versum hebben opgenomen en wensen te volbrengen, die hun smart onder drukken, omdat zij hogere belangen dinen dan hte eenvoudige menselijke geluk. De piloot doorbreekt de grens, maar stort neer. Wat er gebeurd is, weet men niet. Men moet het weten en dus gaat de opvolger van de testpiloot de lucht in om te weten te komen, wat zijn voorganger niet heeft kunnen na vertellen. Hij slaagt en de ontwikke ling gaat verder en zelfs het vrouwtje moet inzien, dat de offers nodig zijn. De film is een sober verhaal, boeit sterk zonder al te grote hang naar sen satie en heeft enkele rake contrastwer kingen; b.v. het gieren van de straal jager boven de antieke ruïnes van Athene, waar de oude verweerde beel den verwonderd schijnen te kijken naar al die onzichtbare haast. Vanaf Maandag draait in dit thea ter „De madonna der zeven mannen". Strikt volwassenen. Charles Laugh ton heeft in Young Bess" („In de schaduw van een troon") weer eens de gelegenheid Henry de Achtste in al zijn twijfelachtige glorie uit te beelden. Regisseur George Sidney heeft hem alle kansen geboden een ste vig nummertje toneel weg te geven. Alle andere personen in deze film, die zich hoofdzakelijk bezig houdt met de his torie van „Young Bess", de latere Ko ningin Elisabeth, bewegen zich overi gens in de toneelmatige regionen. Dat dit soort films desniettemin voor een groot publiek genietelijk zijn, danken ze aw de weelde van costuums en dé cors en aan de romantiek, die ze altijd wel op de een of andere manier op de toeschouwer weten over te brengen „In de schaduw van een troon" maakt hierop geen uitzondering, zodat er nog genoeg mensen zullen zijn, die er zich in Cinema Palace mee zullen amuseren. Filmkunst moet men er niet verwach ten, wel een onderhoudende recon structie van een spectaculaire tijd Voor boven de veertien De sensationele titel van de film „Zij. die van de zonde leven", die het grote publiek moet lokken, wekt bij ande ren onwillekeurig achterdocht. Wie zijn schroom overwint en kennis neemt van het drama, dat Ralph Nahib, een Frans regisseur wiens ster aan het rijzen is. over het lot der publieke vrouwen in Parijs ten beste geeft, zal nauwelijks ontkomen aan de indruk, dat de ernst het net niet wint van de zucht naar sensatie. Volgens gegevens van de Pa- rijse politie verdwijnen er in Frankrijk 15000 meisjes per jaar in een milieu, dat officieel niet bestaat, doch dat de gangsters die het beheersen een goed, zij het walglijk misdadig bestaan op levert. Een ontstellend, maar niet te loochenen feit. De slachtoffers worden door allerlei geraffineerde liefdesintri- gues langzaam maar zeker verstrikt in de netten van de profiteurs, die haar gewetenloos en gevoelloos exploiteren Deze gruwelijke wantoestand heeft Na hib knap en met beheersing als achter grond gebruikt voor een realistisch dra ma, dat te veel van het sensationele heeft om van de ernst van zijn betoog, dat als alarmerende waarschuwing is bedoeld, te overtuigen. Daarvoor speelt hij te vaak en nadrukkelijk met over bodige en onnozele détails, die de pi kanterie of de sentimentaliteit dicht benaderen. Waar zulks uitblijft, zoals n de episode van de strafgevangenis, wekt hij zonder vals sentiment deernis met de ongelukkige ontspoorden. Maar het gangsterachtige verhaal zelf van het publieke vrouwtje, dat de kans krijgt om met een stoere eerlijke chauf feur een nieuw leven te beginnen en zich van de poenige souteneur met pistoolschoten ontdoet, is te brutaal en onwaarachtig, ook binnen de realiteit van het gebeuren, om te overtuigen Zelfs al zijn de feiten, naar het heet ontleend aan officiële politie-dossiers Volwassenen „Mysterie van de nacht" Tear in the night is de titel van de film, die ditmaal in het Frans Hals-theater draait met Paul Kelly, Ana Doran en Kay Scott in de hoofdrollen. Het is de vreem de geschiedenis van een jongeman, die een moord begaat, waar hij echter moei lijk voor aansprakelijk gesteld kan wor den, omdat hij zijn daad verricht onder hypnose. De lugubere persoon op de achtergrond, die de misdaad heeft be raamd, gebruikt de jongeman als zijn werktuig. De politie weet uiteindelijk hei raadsel tot een oplossing b maar voor het zover is moeten er nog heel wat situaties tot klaarheid worden gebracht, waarbij het niet aan spanning ontbreekt. De film :s uit-luit-n voor 18-jarigen en ouder Zondagmorgen staat een reportage over een autotocht, dwars door Afrika, op het programma. Donderdag draait „Ave Maria" met Benjamino Gigli en Kathe von Nagy (18 jaar). Van het witte doek. De film „Manon van de Bronnen" is opnieuw in het Lido-theater gepro longeerd. 14 jaar. Gisterenavond gaf de Hoofdstad Ope rette in de Stadsschouwburg van Haar lem een sprankelende opvoering van ,,Sag' beim Abschied leise Servus", een operette in drie bedrijven van Julius Wilhelm en Peter Herz, muziek van Bernhard Grün. De geschiedenis speelt zich af in het dorpje Hohenau in Bohemen. Jan Kalina en Adam Prokop, muzikanten in het leger, keren uit dienst terug en dat be tekent tegelijkertijd, dat ei huwelijken gesloten zullen worden tussen Adam en Andulka, de ganzenhoedster en tussen Jan en Milada. Jan voelt echter weinig voor een verbintenis met Milada, want in dienst is hij verliefd geworden op de jonge comtesse Lia, die op een kasteel in de nabijheid van het dorp woont. Ge durende het huwelijksfeest van Adam en Andulka wordt Jan op het kasteel ontboden, waar het verlovingsfeest van Lia en graaf Julian gevierd zal worden. Een vroeger vriendinnetje van graaf Julian komt echter de pret verstoren en het gevolg is, dat de graaf het kasteel verlaat en Lia haar liefde be tuigt aan Jan, de violist. Wanneer het gelukkige paar aan het minnekozen slaat treedt plotseling Milada het ver trek binnen. Wat gebeurt er? De com tesse wordt ontzettend boos op Jan, die ontzettend boos wordt op Milada, die op haar beurtis op Jan. Deze gaat er vandoor. Na dertig jaar keert als solist van een reizend circus terug in Hohenau. Eerst herkent hij zijn omge ving niet, maar als hjj comtesse Ju- Vrjjdag heeft een „Harpoon" van de marineluchtvaartdienst tot het vallen van de duisternis vruchteloos ggairht naar de vermiste vissersschepen UK 174 uit Urk en „De Jonge Jochem" (HD 8) uit Den Helder. Het zoeken is thans op gegeven. Vanmorgen is de „Harpoon" niet meer opgestegen. Aangenomen moet worden, dat alle opvarenden van de beide schepen, in totaal tien personen, om het leven zjjn gekomen. Aan boord van de UK 174 bevonden zich vijf personen die, naar thans moet worden aangenomen, allen zijn om gekomen. De schipper-eigenaar, Hen drik Kapitein, maakte wegens ziekte zelf de reis niet mee; hij werd ver vangen door zijn neef, de 37-jarige Henk Kapitein. Deze was gehuwd en vader van vier kinderen. Verder wa ren aan boord drie zoons van de schip per-eigenaar, namelijk de 25-jarige Rijkent, de twintigjarige Cornelis en de vijftienjarige Hendrik, en een knecht, de negentienjarige Cornelis Korf. Rijkent Kapitein was gehuwd en vader van een kind. Ook aan boord van de Heideree kotter „De Jonge Jochem" bevonden zich vijf man, namelijk de schipper Wolter Dijkers, diens broer Meindert, Dijkers, Jo van Dok en twee opvarenden, die beiden Klaas Bijl heten. Van deze twee was één gehuwd en vader van vijf kinderen, de tweede onge huwd. Woiter en Meindert Dijkers warén beiden gehuwd en vader van vier kinderen. Jo van Dok laat een vrouw en vijf kin deren achter. liette (dochter van comtesse Lia en graaf Julianziet, komt zijn hele leven hem weer voor de geest. Het is mislukt. De leden van de Hoofdstad Operette hebben op een charmante manier van deze operette een flonkerende en ui terst pleizierige voorstelling gegeven, waarrfear de vele bezoekers ruim drie en een half uur hebben gekeken. Claire Clairy voerde een geestige sr. pittige Andulla ten tonele, Herman Valsner een van het leven genietende Adam Prokop. Beider spel was vlot, spits en vaak ook beminnelijk. Hans Lechner gaf een goede vertolking va' Jan Kalina, vasthoudend, maar onge lukkig in de liefde. Lechner speelde zijn rol op voortreffelijk bescheiden wijze. Milada en comtesse Lia, respectievelijk vertolkt door Mizzy van der Lans en Ruth Rhoden waren aannemelijk, maa niet overtuigend, ofschoon Ruth Rhoden een gratie en charme aan de dag legt, die verfrissend zijn. Maar kom, de groten van de Hoofd stad OperetteFritz Steiner en Otto Aurich hadden weer volop gelegenheid om met hun grollen, maar ook met l.an spel, het publiek te vermaken. De grap jes en mimiek van Fritz Steiner zijn oud, maar blijven heerlijk. Zingen kan hij beslist niet, spelen en iedereen bij de neus nemen des te beter. Otto Au rich is in de rol van Prokop, de bar bier van Hohenau, een rondborstige ou de heer, die van lekker eten vooral van jam! en een goed glas houa! De overige rollen werden goed vertolkt en alles bij elkaar mag men zegg n, dat de Hoofdstad Operette gisterenavond een traditie wigt te handhaven. De dé cors en costuums waren voortreffelijk. Het orkest onder leiding van Alfred Salten accompagneerde de actrices en acteurs op bijzondere wijze. Een gave voorstelling. In het St. Jozef Internaat aan de Den nenweg in Bloemendaal is Vrijdag in de leeftijd van 57 jaar overleden moeder Ma ria van het H. Hart (Catharina M. de Haan). Zij was achttien jaar provinciaal overste van de congregatie van O. L. Vrouw van Liefde van d'e Goede Herder in Lei derdorp, waar het moederhuis van de con gregatie is gevestigd. Ten gevolge van een ziekte legde zij haar functie neer en ver bleef daarna een jaar in het St. Jozef In ternaat in Bloemendaal. De H. Requiem mis wordt Dinsdag 12 October s morgens om half 10 opgedragen in de kloosterka pel van het St. Jozef Internaat waarna de begrafenis plaats vindt op het klooster kerkhof. De zo langzamerhand traditionele jaarlijkse feestavond van R.K.A.V. Holland en de R.K.Z.V. De Watertrap pers zal gehouden worden Zaterdag 16 Oct., om half 8 in de zaal Patro naatsgebouw Teylerplein. De uitstekende toneelgroep van het bouwfonds zal een klucht opvoeren, getiteld „Het portret van Alloys". Daarna zal het dansorkest „The Jolly Jokers" voor de dansmuziek zorgen. Het geheel belooft een vrolijke avond te worden, welke geheel in overeenstemming zal zijn met de eer der gehouden feestavonden. De leden en oud-leden, die nog niet in het bezit van kaarten mochten zijn. worden verzocht zich hiervan snel te voorzien, aangezien het aantal kaarten beperkt is. Rudolf Jugert heeft met zijn film „Zij, die met liefde spelen" bijzonder knap werk geleverd. Als een ware ar tist speelt h(j met de camera en het resultaat is een harmonisch gecom- poseerde film, waarin vooral de de tails vaak een verrassend effect heb ben. Misschien daardoor krijgt het on waarschijnlijke verhaal, dat de toe schouwer dus boeiend kan worden voor geschoteld, méér dan het feitelijk ver dient. Het verhaal draait om een nietsnut van een vent, die een eenvoudig meisje grof bedriegt en als het ware speelt met ..haar liefde. Terwijl de gevolgen van zijn verhouding met het meisje niet kunnen uitblijven, zoekt hij contact met een ander meisje, dat schatrijk is en dat ondanks alle waarschuwingen en zelfs nadat zijn smerige handelwijze uitgekomen is, met hem trouwt. Het is iedereen duidelijk, dat het de man om het geld van het meisje te doen is, want hij weet door allerlei omstandig heden, dat zij hoogstens nog zes maan den te leven heeft. En het onwaarschijn lijke gebeurt nu, dat zijn liefde echt wordt, terwijl hij bovendien het geluk heeft, dat ook Let eerste meisje nog behoorlijk wegkomt. Achttien jaar, zegt de K.F.C. De dagen van Napoleon werken nog altijd magisch op de mensen en ook de film ontkomt daar niet aan. Zij vormen een geliefde achtergrond van vele verhalen, waarin intriges onmis bare elementen vormen. Regisseur Walsh heeft daar een dankbaar ge bruik van gemaakt en zijn spionnage- film „Duivels der zee" getuigt daar van. Natuurlijk spreekt ook de liefde een hartig woordje mee, maar ook dat wordt volgens een vertrouwd procédé afgehandeld. Iedereen kan er heen. Die flinke Errol Flynn gaat voor niets uit de weg. Hij slaat zich dap per schermend een weg door het ïeven. De romantische film „Gekruiste zwaar den", zwaar in de kleuren gezet, moet het overal hebben van complotten en hevige gevechten die daaruit voort vloeien. Men moet wel liefhebber van dit soort films zijn om aan dit feil» gedoe enig genoegen te beleven. In Luxor voor boven de achttien. Advertentie Verkoop Onderhoud ieparatie Officieel Citroën-agent v. Haarlem en ornstr. I Slot, Parklaan 26, Tel. 14163, Haarlem. J r; BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Zij, die met liefde spe len" 18 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u. PALACE: „In de schaduw van een troon", 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Gekruiste zwaarden", 14 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15 7 en 9.15 uur. LIDO: Manon van de bronnen, 14 jaar. Tij den 2 en 8 uur. Zo. 1.30, 4.45 en 8 uur. FRANS HALS: „Mysterie van de nacht", 18 j. Tijden 2.30. 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. CITY: „Zij, die van de zonde leven" strikt volw. Tijden 2.15, 7 en .9.15 u. Zo 2.15, 4.30,. 7 en 9.15 u. ROXY: „Duivels der zee', a. 1. Tijden: Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Ma. tot en met Do. 2.30 en 8 u. MINERVA: tot en met Zo. „Geluidsbar rière", 14 jaar. Tijden: Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ma.: „De Madonna der zeven manen", str. volw., 8.15 uur. Zaterdag 9 October Stadsschouwburg: „De Hoofdstad Ope rette" met „Sag' beim Abschied leise Ser vus", 20 uur. „Stompe Toren", Spaarnwoude. Concert door „Die Haerlemsche Musyckcamer", 15.15 uur. Zondag 10 October Stadsschouwburg: De Hoofdstad Operette met ,,Sag' beim abschied leise Servus". 14 en 20 uur. „Stompe Toren": Spaarnwoude. Concert door „Die Haerlemsche Musyckcamer", 15.15 uur. Maandag 11 October Concertgebouw: Pianorecital door Jan Smeterlin, 20 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters, 11.30—12.30 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal geopend op werkdagen van 10—16 uur. Zo. van 13—16 u. Kunsthandel Leffelaar, Tuinzaal, Wagen weg 102. Schilderijen en Grafiek door Jan Visser (t.m. 9 Oct.). Geopend op werkda gen van 1017 uur. 'T Huis met de kogel, Spekstraat 12. Aquarellen van Bernine Stuart (t.m. 9 Oct.). Geopend op werkdagen van 1018 uur. Haarlems Cultureel Centrum „De Vlees hal". Van 5 tot en met 9 Oct. Eerste Neder landse Zeefdruktentocnstelling Geopend aag. van 10—17 en van 19-22 uur Cruquiusmuseum, Heemstede. Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Tinholthuis. Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14— 16 uur. Museum Het Huls van Looy, KI. Hout weg 103. „De sierkunst van de Tropen" (t/m 7 Nov.). Geopend dag. van 912.30 en van 13.30—17 uur. Zo. van 14—17 uur. Ma., Wo en Za. 's avonds van 2022 u. APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Apotheek van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539: Fa. C. G. Loomeier en Zn., Zijlweg 34, telef. 12495; Park Apo theek, Kleverparkweg 13, tel. 11793: Nolf'i Apotheek. Kruisstraat 26, tel. 11174. ZIEKENVERVOER G.G.D., Tel. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd., Tel. 21400. Heemstede: Fa. Buiten man en Co., Raadhuisplein 7, Tel. 38523. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Bloemendaalse, Overveense en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door: Elswout Apotheek, Bloemendaalse- weg 341, Overveen. tel. 16760: Santpoortse Apotheek, Bioemendaalsestraatweg 145, Santpoort-stat., tel. I 25508249 OVERVEEN De dienst voor artsen wordt waargeno men door dokter D. K. Heeringa, Militai- renweg 18, tel. 24480. HEEMSTEDE De Zondags-, avond- en nachtdienst wordt waargenomen door de Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197 en de Aerdenhoutapotheek, Zandvoortselaan 164, tel 26772. Artsen: J. J. Hekmat: Hoofdstraat 238, Santpoort, tel. K 25608510. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoort- se Apotheek, Bioemendaalsestraatweg 145, ^"ntpoort, tel. K 25608249.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2