SPORTIEF PLAKBOEK J a Wie schaakt moet mat verwachten Zal Haarlem zich herstellen? c J Van Dam en Dame 'm. m I In het gelid H D D.E.M.Velsen in Beverwijk V i i p Candidaten voor de Olympische stad - In twee jaar naar Melbourne Olympische financiën - Optimistische autoriteit Geen televisie? De soldaat-wielrenner TELEVISIE Winstgevende spurt Nieuw succes voor H.B.C.? Van stukken.... ....en schijven O 'O ZATERDAG 9 OCTOBER 1954 PAGTNA 4 Met een jacht in twee jaar naar Melbourne Ondeskundig optimisme Olympische financiën Soldaat-wielrenner V ermakelijkheidsbelas- ting voor Olympische Spelen? „Kleine extra verhoging" MARKTBERICHTEN Sportagenda Alléén J. Gruppelaar boekt succes Oud-speler van Vitesse na aanrijding overleden UtrechtDe Graafschap uitgesteld Afd. Dordrecht K.N.V.B. contra pers en radio door J. H. DONNER Vijfde zege voor V.V.S.B.? PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS W>.WM... vw, %y/. w/ 1 -M .J n Parijs zal, in Juni van het vol gende jaar, worden beslist aan welk land of welke stad de organisatie van de Olympische Spelen in 1960 wordt toegewezen. Een jaar voor de Spelen van 1956 worden gehouden weet men dus al waar men over vijf jaar aan toe is. Wtf moeten eerlijk toege ven, dat wij het optimisme van het Internationaal Olympisch Comité wel kunnen waarderen. Het ziet er overigens naar uit, dat er, figuurlijk gesproken wel te ver staan, heftig gestreden zal worden tus sen heel wat steden of landen. Er zijn namelijk nogal wat candidaten voor de Spelen van 1960. Twee jaar geleden was iedereen er min of meer van over tuigd, dat de reis naar Home zou gaan, maar nu zijn er plotseling veel meer steden aan het touwtrekken geslagen. Het wordt zo langzamerhand een kwes tie van loven en bieden, maar dat is toch ook weer niet helemaal waar. Het staat thans vast, dat behalve de candidatuur van Rome ook die van Moskou, Boedapest, Brussel en Los An geles de vergaderzaal van het Olym pisch comité zal bereiken Nu wij het toch over de Olympi sche Spelen hebben, lijkt het moment niet ongunstig om nog wat meer of minder saillant nieuws te vertellen over hetgeen de sportslie- den en toeschouwers in 1956 in Mel bourne te wachten staat. Twee jonge Denen, Kaj Jensen en Boerge Sörensen, mogen wel in de eer ste plaats genoemd worden. Lange tijd geleden hebben zij het plan opgevat om ondanks de grote afstand toch de wedstrijden te bezoeken. Het tweetal had één groot voordeel: het heeft ken nelijk de beschikking over veel vrije tijd. Maar toch, dit in aanmerking genomen, wij vinden het definitieve reisplan bepaald stoutmoedig. In de laatste week van Juni namelijk zijn de twee jonge mannen in een zeewaar dig jacht gestapt met bestemming Mel bourne. Zij hadden niet zoveel geld voorradig, vandaar dat wel bijzonder vroege vertrek. Maar het plan is dan ook, dat zij regelmatig havens zullen aandoen, daar werk zoeken en zolang blijven, dat zij weer in staat zijn naar een volgende haven te vertrekken. Enige dagen na het vertrek uit Ko penhagen kwam de eerste tegenslag. De jongelui kwamen met hun boot in een nret geringe storm terecht. De boot werd vlak bij Esbjerg op de kust geworpen en beschadigd. De Deense avonturiers hebben de moed echter nog niet verloren. Zij werkten als haven arbeiders in Esbjerg, repareerden in hun vrije tijd de boot en hebben enkele dagen geleden de reis voortgezet. Wat kunnen regerende personen soms toch optimistisch zijn. Wij hebben die indruk bijvoorbeeld gekregen toen menigeen na de opti mistische Troonrede waarschuwend de vinger heeft opgeheven. En nu, na een verklaring van de burgemeester van Reims, zijn wij nog meer die gedachte toegedaan. Ddt kwam zo: Reims, de voetbalvereniging wel te verstaan, heeft de vorige week Donder dag een magistrale partij voetbal ge speeld tegen de huidige leider in de eerste divisie van de Franse compe titie, Toulouse. De lijstaanvoerder heeft bij die gelegenheid, zoals men dat voet- baltechnisch uitdrukt, een pak slaag gehad. En nu wilde het toeval, dat een van de leden van de keuzecommis sie voor het Franse nationale elftal bij de wedstrijd aanwezig was. Onmid dellijk na afloop van de door zijn stad genoten zo energiek gespeelde partij is de burgemeester naar de „selectie heer" gesneld. Hij heeft het lid van de machtige commissie vervolgens op indringende wijze in overweging gege ven het gehele elftal van Reims tot (Zondag 10 October) Haarlem: Snijders: Odenthal en Laan; N.N., de Voogd en Kors: v. Osch, Roozen, Jacob, Schilpzand en Groeneveld. Edo: Koelemey; Berends en Bax; Snij ders. Koning en Vervoort; Plaizier, Mul, Roodselaar, Spiers en Klein. Stormvogels: Venus Jr.; v. d. Oever en Post; Venus Sr., Snoeks Sr. en v. d. Velde; Luppens, Snoeks Jr., v. d. Meer, Veldman en Tol. VSV: v. d. Wint; Schoon en Kunst; Tielrooy, Hazeveld en Stijger; Belfroid, Spaans, Verswijveren, v. d. Kuil en de Graaf. RCH: v. d. Voort; Jansen en v. d. Brink; de Jong, de Vos en Hoogendoorn; Koster, Kruyer, Otte, Biesbrouck en Couwenhoven. HFC: v. d. Lee; Dekker en Wijkhui zen; Bijleveld, Molijn en Hein Winter; Hans Winter, de Nijs, Corbeth, Joche- mus en Oud. De Kennemers: Groot; Lejeune en Hofland; Droog, Schaaper en Outenaar; Janssen Jr., v. d, Sluys, v. Luin, Kops en Janssen Sr. Beverwijk: Raap; Marks en Lorjé; v. d. Pas. K. Minnebo en Bouvré; Springer, J. Minnebo, Ketting Sr., Ketting Jr. en v. Lint. Vitesse: van Veen; de Wildt en J. Borst; Res, Lute en Tool; Twisk, Groot, Stuifbergen, H. Borst en Zonneveld. TYBB: Bakker; de Wildt en Winnubst; v. d. Vlugt, Smit en Weyers; Snoeks, Vessies, v. Zon. v. Dijk en v. d. Klugt. HBC: Willemse; Goossens en v. Bakel; Hilhorst, Tol en Juffermans; Deelissen, Martin, Duivenvoorden, de Graaf en Vogel. DEM: Aardenburg; Spanjaart en Beentjes; v. d. Klooster, Niesten en Star- remans; Burger, de Vries, de Boer, Go- derie en Appel. VELSEN: Jansen; Hijnen en Tromp; v. d. Ende, Bakkum en Wesselman; Braam. Brouwer, Tromp, Boon en v. d Heijden. Wijk aan Zee: de Blok; F. Schellevis en Aardenburg; B. Schellevis, de Win ter en Snijders; Jan v. d. Mey, S. v. d. Mey, Valkhof, Jp. v. d. Mey en de Boer. Warmunda: Witteman; Faas en J. C. van Winsen; van Seggelen, G. Zwaan en J. van Winsen; A. van Winsen, Haver kort, Sikking, J. Zwaan en Vergeer. Franse nationale 'ploeg te bombar deren. De vertegenwoordiger van de voetbalbond heeft zich echter niet al te veel van het advies aangetrokken en hij heeft, achteraf, nog gelijk gekregen ook. Want Reims heeft Zondag, ook op eigen terrein spelend, een fikse ne derlaag moeten incasseren tegen de toen nog ergens onderaan bengelende Racing Club de Paris. Waarmee wij overigens niet willen beweren, dat alle optimistische gelui den van de Troonrede op een derge lijke wijze realiteit zullen worden. et zien van de wedstrijden van de Olympische Spelen, lijkt een kostbare geschiedenis te wor den. Niet alleen voor ons Europeanen, die ook nog rekening dienen te hou den met een kostbare overtocht, maar ook voor de Australiërs zelf. Want de organisatoren in Melbourne hebben nu wel met veel bravour verteld, dat geen enkele moeite en welke kosten dan ook hun to veel zullen zijn om de outillage een zekere graad van per fectheid te bezorgen dank zij een subsidie van de staat een aanzienlijk deel van de kosten zullen zij terughalen tijdens de Spelen. Voor een voetbalwedstrijd zal men nog altijd vijf tot vijftien gulden moeten betalen, tenminste wat de voor wedstrijden betreft. Bij de finale va riëren de prijzen voor de entreebewij zen van vijf tot veertig gulden. Voor de zwemwedstrijden zijn de prijzen de zelfde als voor de voetbal-finale, voor de hockeywedstrijden dezelfde als voor de voorwedstrijden in het voetbaltour- nooi. Terwijl wij sportieve Nederlanders ons verheugen over het feit, dat er zoiets als „Eurovisie" in het leven is geroepen, beginnen de Engel sen hierover reeds te kniesoren. Wij zien in de Eurovisie mogelijkheden om, al is het dan slechts een beeldweerga ve, zo af en toe in ons eigen land een uitstekende voetbalwedstrijd te zien. Wij zijn wat dat betreft beslist ver wend deze zomer en ook voor de ko mende maanden openen zich gunstige perspectieven. De Engelse voetbalbond denkt daar echter heel anders over. Op Zaterdag 16 December wordt name lijk de voetbalwedstrijd Duitsland Frankrijk uitgezonden door de B.B.C. En aangezien Duitsland, dat hoort nu eenmaal bij een wereldkampioen, bij alle voetballiefhebbers in de belang stelling staat, vreest de Britse voet balbond, dat heel wat lieden, die an ders trouw naar de een of andere com petitiewedstrijd gaan om zo enkele van de vrije Zaterdagse uren zoek te brengen, nu thuis zullen blijven om naar de televisieuitzending te kijken. Dat zou voor de clubs natuurlijk menig finan cieel ongemak met zich meebrengen. Daarom heeft de voetbalbond aan de BBC gevraagd om de uitzending als jeblieft te annuleren, maar dat gaat toch niet door. acques Anquetil, een Franse jonge ling, die de laatste tijd furore maakt in de internationale wielerwereld en onlangs zelfs Koblet op aan duide lijkheid niets te wensen overlatende wijze heeft verslagen, heeft Zaterdag avond ondervonden, dat het voor een „groot" wielrenner geen pretje is om in militaire dienst te zijn. Hij was na melijk op weg naar Brussel om daar deel te nemen aan internationale wed strijden ter gelegenheid van de ope ning van het winterseizoen. Bij de Belgische grens werd hem op hoffelij ke, maar niettemin besliste wijze dui delijk gemaakt, dat hij als militair meer papieren nodig had om over de grens te kunnen komen dan als burger. Zoiets kun je na amper twee weken militaire dienst ook moeilijk allemaal weten. Maar in Brussel zat men er toch mee. Een telegram naar Gerrit Schulte was echter voldoende om uit de moeilijkheden te komen. De negen- endertigjarige Bosschenaar heeft de twintigjarige Fransman op waardige wijze vervangen. Het bestuur van de staat Victoria (Austr.) heeft het plan opgevat om ver makelijkheidsbelasting te heffen op de verkoop van toegangskaarten voor de Olympische Spelen 1956, waardoor het aanzienlijke bedrag van 100.000 Australi sche ponden (ongeveer 850.000) in de schatkist zou vloeien. Onmiddellijk na de publicatie hiervan laaide er een storm van verontwaardi ging door Australië. De tegenstanders en dat zijn er heel wat, want minister president John Cain schijnt buiten zijn partij geen enkele aanhanger voor zijn voorstel te hebben kiezen voor deze belasting adjectieven van „laag, misera bel en verachtelijk" tot „waanzinnig" toe. De 100.000 pond voor de staat moeten opgebracht worden door een verhoging van de reeds vastgestelde prijzen van de toegangskaarten. Men vreest nu dat deze „kleine extra verhoging" van mi nister Cain een zeer nadelige invloed zal hebben op de voorverkoop, die in April begint. De voetbalwedstrijd Frankrijk Noord-Afrika is door het Franse elftal met 23 verloren. VEEMARKT LEEUWARDEN 8 Oct. Aan voer 5449 stuks. Prijzen: stieren f 2.202.60, vette koeien le kw. f 2.602.70, 2e kw. f 2.402.59, 3e kw. f 2.10—2.25 per kg sl.- gew. Melk- en kalfkoeien f 500875, pinken f 350500, weideschapen f 85120, lamme ren f 65—90, oude varkens f 1.551.72, vet te biggen f 1.801.84, zouters f 1.801.83, biggen f 3565, lepers f 66100, paarden 500—900. VEILING POELDIJK 8 Oct. 1954. Toma ten A 12.30—14.20, B 10.30—11.50, C 11.80— 13.CC 8.008.90, per bak van 12% kg. Druiven: Alicante 0.931.07, Frankenthaler 1.03—1.60, Gros Maroc 0.941.12, Muscaat 1.35—2.10, Golden Champion 1.23—1.38; Ap pelen 1535 ct. Peren 1232 ct. Perziken 55 ct. Prinsessebonen 0.601.03, idem, kas 1.10—1.30, idem stok- 68—82 ct. Snijbonen 1.00—1.15, Postelein 28—29 ct. Spinazie 32— 44 ct. Andijvie 6—11 ct. Pepers, rood 1.30 1.50, groen 4555 ct. Prei A 1318 ct., B2 1013 c.t alles per kg. Bloemkool (6) 40 ct. (8) 32—38 ct. (10) 22—27 ct. (12) 9 —18 ct. Ananasmeloenen (8) 4049 ct. (10) 18—22 ct. (12) 10—11 ct. Suikermeloenen (6) 26—56 ct. (8) 19—38 ct. (10) 37 ct. (12) 10—13 ct. Perziken (2) 23 ct. (3) 17—19 ct. (4) 11—14 ct. (5) 5',i—8 ct. (6) 3V2—5 ct. Paprica 7—23 ct. Aubergine 3863 ct. Knol selderij 1113 ct. Kaskomkommers A 45 54 ct. B 35—39 ct. C 13—24 ct. alles p. stuk. Peen 29.00—32.—, Selderij 4.00—6.50 per 100 bos. VEEMARKT ZWOLLE 8 Oct. Aanvoer 4069 stuks. Prijzen per stuk: neurende en vers gekalfde koeien f 575900, dito schot ten en vaarzen f 550—750, guste koeien f 500690, guste vaarzen f 500650, pink- stieren f 450600, pinken f 350900, fok- kalveren f 170290, nuchtere kalveren f 38 —19, vette schapen f 75110, lammeren f 5575, zesweekse k tienweekse biggen 42—58, veertienweekse biggen f 6580, drachtige varkens f 325425, per kg, vette koeien en ossen aan bouten f 2.20—2.60, vette en magere stieren aan bouten f 2.00 —2.50, vette kalveren f 1.402.40, vette var kens f 1.64—1.78. KAASMARKT LEEUWARDEN 8 Oct. - Gouda volvet f 2.162.17 Edammer 40 plus f 1.961.98, Broodkaas 40 plus f 1.961.98. GRAANBEURS LEEUWARDEN, 8 Oct. - Rode tarwe f 2025, zomergerst f 2125.25, witte haver f 2125, kleine groene erwten f 3560, stemming kalm. AARDAPPELBEURS LEEUWARDEN, 8 Oct. Borgers 40, opwaarts f 1013, Bin tjes 35, opwaarts f 88.50. HAARLEM: Haarlem - Blauw Wit, HFC - Zeeburgia, Onze Ge zellen - St. Pancratius, DIO - Half weg, DCO - Nautilus, TYBB - Rip- perda. HEEMiSTEDE: HBC - BEC. HALFWEG: NAS - De Germaan. LISSE: Lisse - Roodenburg. WARMOND: Warmunda - Tey- lingen. NOORDW3JKERHOUT: WSB - ASC. ZAND VOORT: Zandvoortmeeu- wen - LFC. SANTPOORT: Terrasvogels ZVV. VELSEN. Stormvogel^ - Vole- wijekers, Waterloo - Gold Star. BEVERWIJK. DEM - Velsen, Be verwijk - Watergraafsmeer, Kin- heim - WSV. WIJK AAN ZEE: Wijk aan Zee - Alkm. Boys. HEEMSKERK: ADO - QSC. CASTRICUM: CSV - RKAFC UITGEEST: USVU - Meervogels. Het internationaal concours hippique te Harringay is voortgezet met het in ternationale springnummer de „Gam blers Stakes", waarbij elke ruiter uit twaalf hindernissen zeven sprongen mocht kiezen. Van de Nederlanders viel alleen J. J. Gruppelaar met het paard „Poco Pericoloso" in de prijzen. Hij bezette met 67 punten in 44.8 sec. de zesde plaats. Winnaar van dit nummer werd de Brit S. Hayes met „Hack On", die 83 punten behaalde in 42.8 sec. Zijn beide landgenoten D. Kent met „London Tan" en A. Oliver met „Red Star" veroverden hetzelfde aan tal punten, maar hun tijden bedroegen resp. 47.6 sec. en 52 sec., zodat zij naar de tweede en de derde plaats werden verwezen. J. Rijks met „Master" (62 pnt. 49.2 sec.), B. J. Arts met „Roszy" (53 pnt. en 49.4 sec.) en It. ter zee vl. Scheeren met „Valseuse" (44 pnt. 44.6 sec.) wer den niet geklasseerd. (Van onze correspondent) De 19-jarige oud-speler van Vitesse F. B Hendrikx uit Velp is Donderavond op de Velperwe te Arnhem met zijn motorrijwiel op een stilstaande vracht auto met aanhangwagen gereden. Hij liep daarbij zeer ernstige verwondin gen en een shock op. Kort na aan komst in het gemeenteziekenhuis is hij overleden. De oorzaak van het ongeluk is onbekend, aangezien de vrachtauto met de lichten op onder een branden de straatlantaarn stond. Het 18-jarige nichtje van H., dat op de duo zat, liep een hersenschudding en een schedel- basisfractuur op. Zij werd in ernstige toestand naar het gemeenteziekenhuis overgebracht. In verband met het dodelijk ongeluk van E. Hendriks, die voor de profclub „De Graafschap" speelde, is de voor Zondag vastgestelde profwedstrijd UtrechtDe Graafschap uitgesteld. Utrecht zal Zondag een vriendschap pelijke wedstrijd spelen tegen Amster dam. Door het vonnis in het bekende kort geding zal Amsterdam heden (Za terdag) in plaats van Zondag in Dui- vendrecht tegen Alkmaar uitkomen. e vorige week hebben wij naar aanleiding van een partij van Botwinnik gewezen op de grote betekenis, die de wereldkampioen hecht aan de theorieën van Nimzowitch. De wereldkampioen staat hierin niet al leen. Aljechin had hét behalen van de titel te danken aan zijn aangeboren combinatie- en groot positioneel vermo gen, maar dit laatste verkreeg hij door de schrijver van „Mein Systeem". Waaruit bestaat nu dat systeem en wanneer wijkt het af van de bekende theorieën? De leer van Steinitz, later door velen verdiept en uitgebreid, is er een van kenmerken-van de stelling. Steinitz analyseerde partijen van zijn tijdgenoten en ontdekte bijvoor beeld dat aanvallen die worden uitge voerd onder bepaald overwicht tot mis lukking zijn gedoemd, dat een geïso leerde pion zwak en het veld voor de geïsoleerde een prachtige post voor een paard is. Ook heeft Steinitz vastgesteld dat het overwicht van het loperpaar het best kan worden gerealiseerd door de vijandelijke paarden met pionnen achteruit te drijven enz., enz. Dit alles is heel mooi en zonder deze oegrippen is het moderne schaakspel be slist niet denkbaar. Maar wat te doen met stellingen, waarin zich geen geïso leerde pionnen, geen verzwakte konings vleugels bevinden en in partijen tussen sterke, gelijkwaardige tegenstanders ko men deze kenmerken in „reincultuur" zelden voor. Het gunstige kenmerk is heel mooi, maar wat te doen om het te bereiken? Het is in dit soort stellingen dat de theorie van Nimzowitch op de voorgrond treedt. Enige van zijn ideeën kan men terug vinden in zijn partij te gen Schlechter, in 1907 in Karlsbad. SchlechterNimzowitch (Spaanse partij) 1. e4e5 2. Pf3Pc6 3. Lb5—a6 4. La4Pf6 5. Pc3Lb4 Het bestuur van de afdeling Dord recht van de K.N.V.B. is van oordeel, dat krachtig stelling genomen moet worden tegen de wijze waarop pers en radio tegen de leiding van de K.N.V.B. ageren. Het heeft zich telegrafisch tot het bondsbestuur gewend en alle steun toegezegd. „Sica Bey" heeft (met jockey John stons) op het gefotografeerde mo ment voor zijn baas 38 millioen francs verdiend. Exclusief na tuurlijk maar zelfs ondanks dat en ondanks het feit, dat de franc maar op een cent staat, is het toch nog wel de moeite waard. De race werd gelopen op de bekende baan van hongchamp het is de „duurste" race ter wereld Nr. twee werd Banassa We kunnen nu niet bepaald zeggen, dat het onze eerste klassers voor de wind gaat. Ook onze tweede klassers, uitgezonderd dan RCH, dat inderdaad beneden z'n stand leeft, hebben het in de laatste wedstrijden laten zitten, zodat al met al de prestaties van het Haarlemse top-voetbal beneden het normale peil liggen. Haarlem b.v. blijft al sterk teleurstellen en het is nog maar de vraag of de Roodbroeken zich in de „klassieker" tegen Blauw Wit zullen weten te herstellen. Anders is het gesteld in het Katholieke kamp, waar talrijke ploegen uit deze omgeving in de strijd om de bovenste plaats van hun afdeling zeer nauw zijn betrokken en wedstrijden als DEMVelsen, HBCBEC, War mundaTeylingen, om er maar enkelen te noemen, vragen meer dan ge wone aandacht. De strijd in de lagere klassen is in elk geval tot nu heel wat interessanter dan in de hogere regionen. ledige slag tussen de Amsterdamse en Haarlemse ploegen. RCH gaat AFC een lesje geven, HFC kan thuis misschien van Zeeburgia een puntje afsnoepen, Beverwijk eveneens tegen Watergraafs meer en De Kennemers zien we verlie zen van DWV. De totaaluitslag zal mis schien in het voordeel van de tweede klassers uit deze omgeving luiden. Bij de katholieke wedstrijden zal DEMVelsen ongetwijfeld de nodige be langstelling trekken. Het ongeslagen record van DEM kon wel eens aan het bekende draadje komen te hangen nu Velsen Zondag de eerste zege heeft ge boekt en daarmee het zo nodige zelfver trouwen heeft verkregen. Een gelijk spel in Beverwijk? De plaats van Vitesse op de ranglijst behoeft wel enige verbetering, maar we zien de Castricumse club nog even ver der afzakken, omdat we niet geloven in een succes bij Purmersteyn. ADO kan echter z'n positie aanmerkelijk verbete ren door thuis van QSC te winnen en hetzelfde kan gezegd worden van Wijk aan Zee, dat bezoek krijgt van Alk- maarse Boys. We hebben zo het vermoeden, dat de Haarlemse voetballiefhebbers voor de wedstrijd Haarlem—Blauw Wit minder „warm" zijn dan vroeger, toen beide ploegen voor een aantrekkelijke partij voetbal konden zorgen. De Amsterdam mers zijn mét de Roodbroeken op het hellende vlak geraakt en in plaats dat een der bovenste plaatsen op het spel staat, gaat het thans tussen deze ploegen om zich wat verder van de onderste plaats weg te werken. We geven onder tussen Haarlem wel een kansje. Spannender en aardiger lijkt ons de ontmoeting StormvogelsV ole wijekers in het Sportpark Schoonenberg, waar de sterke Amsterdammers niet zonder slag of stoot zullen winnen. Belangstellend zijn we naar de ver dere verrichtingen van EDO, dat na het prachtige succes tegen Ajax bij NEC zeker niet kansloos is te achten. Vooral niet, wanneer de rood-zwarten dezelfde energie kunenn opbrengen als vorige Zondag. VSV moet bij Leeuwarden op hevige tegenstand rekenen, maar kan deze wedstrijd winnen. Het is in de tweede klasse een vol- De derde klassers in West II, HBC en TYBB, moeten morgen kun nen winnen. Van HBC verwachten we in elk geval een overwinning op BEC en deze is absoluut nodig ook. omdat de Heemstedenaren een te 6. Pd5Le7 7. 0-0—0-0 8. Tel—d6 9. Pf6:Lf6; 10. c3 De opening is voorbij; de stellingen iijn nu ongeveer gelijk en het ogenblik is gekomen een plan te ontwerpen. Men zou b.v. d5 kunnen spelen of met g6 en Lg7 actief worden via f7f5. Nimzowitch denkt er anders over. Hij heeft de over tuiging dat zijn stelling in principe niet meer te veranderen is en doet daarom een veilige zet en laat verder zijn beurt voorbijgaan. En hier komen wij op een van zijn karakteristieke opvattingen. Hij distilleert de zetten niet uit na afloop van partijen gevonden kenmerken, maar erkent een aantal wetten die altijd in het schaakspel liggen. Om enkele van de belangrijkste te noemen: 1. Consequent centraliseren de hele partij door. Tot in het eindspel toe kan men hem paarden, lopers en torens naar e4 en d4 zien brengen. 2. Profilax; dat houdt in het al ver van tevoren verhinderen van eventueel belangrijke vijandelijke acties. 3. Het beveiligen van de eigen voor nemens in hogere zin. Dat wil zeg gen, het voortdurend versterken van de strategisch belangrijke, meestal centraal gelegen punten, zonder beducht te zijn voor directe tegenaanvallen. Aan deze wet dankt de befaamde term Ueberdec- kung zijn ontstaan. 10. h6 11. h3—Pe7 12. d4Pg6 13. Le3—Kh7 14. Dd2Le6 15. Lc2De7 16. d5Ld7 17. KhlPh8 Profilax! Wit „dreigt" Pgl en g3 en 14. Zwart verhindert deze overigen» niet zo gevaarlijke manoeuvre met g5. 18. Pgl—g5 19. g3—Pg6 20. Ddl—Lg7 21. Df3a5 Na eerst wit op de koningsvleugel .egengehouden te hebben, verhindert hij nu wit met c4 en b4 op de damevleugel actief te worden. 22. Pgl—e2 23. a4Ld7 24. Tbl Nu dreigt wit h4, gh4:, gh4:, Ph4:, Dh5, f5, Kgl met een gevaarlijke aan val. Uiterst elegant doorkruist zwart echter deze plannen. 24. De8 25. h4Dc8 26. Ld3Lg4 27. Dg2gxh4 28. f3—h3 29. Dfl Nu kan de loper niet terug omdat na Ld7, g4, pion h3 valt en de verhoopt» koningsaanval langs de h-lijn werke lijkheid wordt. 29. f5ü 30. fg4:fe4: Nu ziet men de prachtige pointe van de zet h3 die de dame in de lijn van de toren heeft gedreven. 31. Dh3:ed3 32. Lh6: Zou wit toch gelijk krijgen? De loper kan niet gewonnen worden wegens Kg2. Alles klopt echter. Zwart speelt: 32. Th8! een schitterende slotzet. Wit geeft op. Nimzowitch, elastische stijl geeft veel van dergelijke fraaie tegenstoten te zien. fraaie positie innemen om tegen minder sterke tegenstanders een veertje te moeten laten. Dit zou waarlijk jammer zijn. We rekenen dus op de HBC-ers! TYBBRipper- da brengt twee naaste'en goede bu- rgn tegen elkaar in het veld. Zo op papiei» een vrij gemakkelijke over winning voor TYBB, omdat Ripper- da wel een zeer zwakke indruk maakte tot nu toe. Maar een plaatse lijke strijd houdt diverse verrassin gen in zich verborgen. Daarom onthouden we ons van een voor spelling. Bij de vierde klassers is WSB de ver rassing van het seizoen geworden. In de strijd tegen ASC verwachten we de vijfde overwinning. Van groot belang is echter hier de ontmoeting Warmunda Teylingen. Eerstgenoemde moet eindelijk eens wat punten weten te verzamelen wil men niet op de onderste plaats be landen en Teylingen mag aan de andere kant geen punt meer verspelen om niet de aansluiting bij het leidende peloton te missen. Misschien wordt het een punten verdeling! Lisse krijgt tegen Roodenburg een fraaie gelegenheid te tonen, dat het niet voor niets kampioen werd in het vorige seizoen. Eens zal het toch wel weer gaan Lisse! SJC moet bij DOSR op zware tegenstand rekenen en meer dan een gelijk spel zien we er niet in voor de St. Jeroen Club. NAS uit Halfweg doet het uitstekend. Drie overwinningen uit vier wedstrijden is een uitstekende start te noemen en wanneer de Halfwegse club morgen thuis van De Germaan weet te winnen dan dienen we met de Halfwegse club terdege rekening te gaan houden. Ook met Onze Gezellen gaat het weer de goede kant uit. St. Pancratius, dat morgen bij de Gezellen op bezoek komt, is echter een lastig tegenstander en de voorhoede dient in zijn allerbeste vorm te spelen om de puntjes thuis te kunnen houden. USVUMeervogels kan mis schien een overwinning voor de club uit Uitgeest opleveren. OCTOBER-OPGAVE 2 Probleem van dr. H. W. Bettmann. Wit geeft in 2 zetten mat. h8, daarna a7 naar h7, enz. De witte stukken worden met een hoofdleter aangegeven, terwijl de zwarte stuk ken met kleine letters worden ver meld. Velden waan geen stuk op staat worden geteld, terwijl tussen de lijnen een punt-komma wordt ge plaatst. De notatie van bovenstaand pro bleem van dr. H. W. Bettmann zou als volgt worden: 8; tT3R2; P2klPi2; PplpipiPi2; tlD4K; lplT4; 4PiR2; r2d3r. Verder heeft men nog de verkorte Forsyth-notatie, waarbij men de punt-komma's weglaat en doortelt van a8 naar hl. Veel ruimte wordt hier echter niet mee gewonnen en het geheel wordt niet zo overzichtelijk. PROBLEEM van E. Brunner Wit geeft mat in 3 zetten. Wit: ,Kh4, Dc4, Tb7, Td3, Lf2, Lf7, Pa5, Pa6, pionnen e2, f5, f6. Zwart: Kd6, Ddl, Ta4, Ta7, Lal, Lhl, Pb3, Pb5, pionnen d5, e5. Oplossing 3-zet van J. Pospisil: 1. Th4 dreigt 2. Le4f; 1. Pf8:, 2. Te4; 1. Pf6, 2. Td4t; 1. Pf5, 2. Lf7i; 1. Pg4, Ke5, 2. Th5f; 1. c4, 2. Dc4:t. Prachtige torenoffers in de tweede en derde variant! DE FORSYTH-NOTATIE Wanneer men niet te veel ruimte beschikbaar heeft voor het plaatsen van diagrammen, gebruikt men veelal de Forsyth-notatie. Zo ook bijvoor beeld in het Probleemblad van de Nederlandse Bond van Probleem vrienden, waar zeer veel diagram men in afgedrukt worden, maar toch altijd nog enkele stellingen in deze notatie gegeven worden. Hoewel zeer eenvoudig, is deze notatie nog aan velen onbekend. Men begint te noteren van a8 naar No. 2089 van Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 Nov. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. Wit: Ka8, Td5, Tf4, Ld8, Pb5, pion nen c4, d2, e4. Zwart: Kc6, Dal, Thl, Fg8, pionnen a7, g6, h2. Alle correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan A. Per- quin, Marnixkade 104 te A'dam-C. PROBLEEM VOOR BEGINNERS No. 329 van A. v. d. Elzen te Rosmalen. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 329 en 330 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 1 Nov. a.s. aan bovengenoemd adres. OPLOSSING van No. 2081 van H. J. C. A. Nunnink te Delft. Wit speelt naar: 42, 32, 3, 30, 6, z23, 40, 1 en wint. Stand zeer goed, ontleding vrij eenvoudig en slot aardig niet onbekend. OPLOSSING van No. 325 van Wim Jansen te Amsterdam. 29—23, 18x29, 38—33, 29X27, 39— 34, 40x29, 37—32, 27X38, 42x4, 31— 37, 4—10, 36—41, 47X36, 37-42, 10—37, 42x31, 36x27 en wint. Een stukje, waarin het vak 29 wel een bijzondere rol speelt. PRACTISCHE COMBINATIES 26, 28, 29, 33, 36, 38, 47, 48, 49. 28—22, In het eerste deel van zijn „vol- 1 .i' 27X36, ledige damcursus", uitgegeven in 47—41, 36x47, 4943, 47x33, 29x38, 1947 en waarvan het tweede deel zuxza, 43X5! helaas nog steeds op zich laat wach- Jbtand zwart 12 st. op 2, 3, 8, 9, 12, ten, heeft de auteur Herm. de Jongh *3, 14, 16, 19, 20, 21, 23; wit 12 st. op 200 combinaties samengebundeld, 27, 28, 32, 33, 35, 37, 38, 42, 43, 44, die alle stuk voor stuk in het practische spel kunnen voorkomen en waarvan verscheidene reeds vele malen in partijen werden uit gevoerd. Het kennisnemen en be studeren van deze slagzetten is dan ook ten zeerste aan te bevelen. Als voorbeelden geven we hier enkele van de vaak zeer vernuftige combinaties. Stand: zwart 13 st. op 2, 3, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 16, 18, 19, 20, 23; wit 13 st. op 27, 28, 30, 32, 35/39, 42, 43, 48, 49. Wit wint door 30—24, 20x29 gedw., 27—22, 18x27, 32X21, 23x41, 36x47, 16x27, 38—32, 27X38, 42X4! Stand zwart 10 st. op 6, 8, 9, 10, 13, 15, 16, 17, 18, 20; wit 10 st. op 24, 18, 50. 35—30, 20X24 gedw., 43x39, 24x35, 44—40, 35x44, 33—29, 44x31, 29X7, 2X11, 37x6! Tenslotte nog een wel zeer mooie, die heel wat van het combinatieta lent vraagt en waar men eigenlijk met pleizier in zou lopen. Stand: zwart 13 st. op 2, 6, 7, 8, 9, 11, 13, 14, 16, 17, 19, 21, 23; wit 13 st. op 25, 26, 27, 32, 33, 35, 37, 38, 39, 40, 42, 44, 49. 27—22, 17x28, 26x17, 11x22, 25—20, 14x25, 35—30, 25x45, A 33—29, 23X43, 32x1, 43x41, 42x37, 41X32, 1—40, 45X34, 44—39, 34x43, 49X9, 2—8, 9—4! Bij A kon zwart ook 25x43 spe len, dan volgt 3329 enz. en het gaat op dezelfde manier tot winst. Heel mooi!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4