Regering niet onberoerd door politieke ontwikkeling Zakelijke basis echter ongeschokt RAMEN VAN JOEP NICOLAS PERS KRIJGT EEN APARTE BEDRIJFSCOMMISSIE &-r V DRAMA VAN TIGNES leeft opnieuw in GULPEN Nieuwe voorzitter commissie Nationale Plan geïnstalleerd Jmmniam Tussen neus en lippen GEHEIMZINNIGE AUTO WELTER: Aan het vertrouwen wordt gerukt Vragen over rede van Gruenther St. Odiliënberg en Tubbergen Naast grafische ondernemingen Laatste burgemeester van verdronken dorp naar Zuid-Limburg Twee 90-jarige Minderbroeders PP! 'SN ZATERDAG 9 OCTOBER 1954 PAGINA- 8 „Ook in Nederland zal de koers spoedig veranderen" Liturgische weekkalender Mr. Sassen: 8-Octoberviering te Alkmaar Burgemeesters eervol ontslagen /ÉT- -• m li i ,.In kleine zaken groot" >- IT4& é- X iU Inbraak in veiling gebouw te Gronsveld Buit van 5000 Peanut Butter INDONESIË BREIDT VLOOT UIT Kamerdelegatie over reis naar Berlijn Audiëntie mgr. Mutsaerts Een Nederl. speurdersroman Simon Bennenbroek en Ignatius Smeets Paard op hol, meisje gedood (Van onze parlementaire redacteur) Bij het beëindigen van de debatten over Troonrede en Mandement heeft de minister-president dr. Drees Vrijdagmiddag in de Tweede Kamer mede gedeeld, dat de veranderingen die zich in het land voltrekken de regering geenszins onberoerd laten. Zij hebben echter vooralsnog geen wijziging kun nen brengen in de samenwerking van het Kabinet, dat nog steeds op de zakelijke basis berust, die er in 1952 aan werd gegeven: een programma waarmede de afzonderlijke politieke groeperingen zich kunnen verenigen, zonder zich als een coalitie te beschouwen. Of er verandering zal komen, aldus dr. Drees, hangt af van de verdere ontwikkeling tussen de partijen. voorbijgaan om bij het antwoord aan de heer Tilanus inzake het kleu teronderwijs de Kamer erop te wij zen, dat de taak van minister Cals in het algemeen zeer omvangrijk en moeilijk is. Het bewuste wetsont werp zal binnenkort in de Minister raad worden behandeld. Veel drastischer dan de minister president, die zich zeer voorzich tig uitdrukte, had de heer Weiter geconstateerd: „In de afgelopen week is het Kabinet op brede basis veranderd in een extra-parlemen tair of wel een zakenkabinet. Hij gaf toe dat dit nog geen crisis hoeft op te leveren, maar aan de vertrou wensbasis van de regering, zo meen de hij, wordt gerukt. Er is volgens de heer Weiter een christelijk front ontstaan. Dr. Drees heeft nogmaals de fiscale plannen van de regering verdedigd, met name de vennootschapsbelasting, waarbij nog duidelijker als motief naar voren kwam, dat de regering de posi tie van het grote bedrijfsleven thans on tegenzeglijk relatief gunstig acht. Daarom vond men het juister nu de kleine middenstander wat tegemoet te komen. Ter geruststelling van iedereen die mocht veronderstellen dat er nog sprake zou zijn van opwaardering van de gulden kon de minister-president de verzekering geven dat op het ogenblik aan een zodanige maatregel niet wordt gedacht. Men had het in verband met de laatste loonronde wel een ogenblik overwogen. De heer Weiter kreeg de verzekering, dat ook voor de Indische gepensionneerden een voorstel zal wor den gedaan om een verhoging van zes procent te geven. Dr. Drees vond het in het leven roe pen van een interparlementaire Bene- lux-raad thans een moeilijke zaak, om dat men de Assemblée niet meer alleen consultatief wil maken. Er bestaat nu onzekerheid over de bevoegdheden die de Assemblée dan wel zal krijgen. Die onzekerheid maakt de regering huive rig om een zodanige samenstelling aan deze raad te geven, dat België en Luxem burg tezamen tegenover Nederland pa ritair vertegenwoordigd zouden zijn. Hij verklaarde zich er tegen, dat staatssecre tarissen steeds aan de vergaderingen van de Ministerraad zouden deelnemen. De hanteerbaarheid van het Kabinet zou er niet beter op worden en de staatssecre tarissen zouden met veel tijdrovende vergaderingen worden belast. Dr. Drees liet de gelegenheid niet ZONDAG 10 October: 18e Zondag na Pink- iteren: eigen mis; 2 geb. H. Franciscus Borgias; 3 geb. A cunctis; Credo; prefa tie van de H. Drieëenheid; groen. MAANDAG: Moederschap van O. L. Vr.; eigen mis; Credo; prefatie van O. L. Vr.; wit. DINSDAG: Mis van 18e Zondag na Pink- streen; geen Gloria; 2 geb. A cunctis; 3 geb. Fidelium; 4 geb. naar keuze; geen Credo; gewone prefatie; groen. Utrecht en Haarlem: H. Wilfridus. bisschop-be lijder; mis Sacerdotes; wit. WOENSDAG: H. Eduard, belijder; mis Os justi; 2 geb. A cunctis; 3 geb. naar keu ze: wit. DONDERDAG: H. Callixtus, paus-rrfarte- laar; mis Si diligis; prefatie van de Apostelen; rood. VRIJDAG: H. Theresia van Avila, maagd; mis Dilexisti; wit. ZATERDAG: H. Hedwig, weduwe; mis Cog- novi; 2 geb. A cunctis; 3 geb. naar keu ze; wit. Utrecht, Den Bosch, Roer mond: Kerkwijdingsfeest; mis Terribilis; (in stille missen: 2 geb. H. Hedwig); Cre do; wit. ZONDAG 17 October: 19e Zondag na Pink steren; eigen mis; 2 geb. H. Margaretha Maria Alacoque; (Utrecht, Den Bosch, Roermond: voor geconsacreerde kerken, behalve de kathedralen: 3 geb. Kerkwij ding); Credo; prefatie van de H. Drieëen- heid; groen. Vrolijke noot Voor een vrolijke noot zorgde nog de heer Welter, die wederom de conserva tieve richting verdedigde en zich daar bij met felheid tot de interrumperende socialisten wendde. „De heer Burger leeft in een volmaakt verleden tijd. Hij denkt dat iederen die zich tegenwoor dig conservatief noemt, npg behoort tot de patsers met zware horlogekettingen, een champagnefles naast zich en een vrouw aan hun voeten om hun schoenen te poetsen. Hij vergeet dan dat het groot ste deel van de beschaafde wereld door conservatieven wordt geregeerd. Het socialisme heeft de wereld slechts ste nen voor brood gegeven. Ons volk rea geert langzaam, maar het zal aan de in vloed van het conservatisme niet ont komen." Ook het boekje „Katholieke politiek" van prof. Romme moest het bij de heer Weiter weer ontgelden. „U moet niet alleen een gedeelte schrap pen, U zult een gehele nieuwe gecas treerde uitgave moeten bezorgen, die in overeenstemming is met het Mande ment," zo luidde zijn conclusie. Hij wilde intussen wel met prof. Romme de so ciale leer der Kerk als richtsnoer aan vaarden. „Maar dan ook consequent." De voorzitter van de A.R.-fractie, dr. Schouten, heeft bij de replieken de op vattingen van prof. Oud herzien in zake de Libertijnse geest. Hij kwam tot de conclusie, dat de Libertijnen in het verleden steeds negatief tegenover de christelijke leer hebben gestaan. Het erfgoed van de Reformatie moet door hen niet verdedigd worden, maar door christelijke politieke partijen, die zich beslist uitspreken voor de grondslagen van het christendom, aldus zün con clusie. De communist Gortzak deed op de valreep nog een poging om een motie in te dienen, waardoor de vergunning om de lonen met zes procent te verho gen zou worden veranderd in een verplichting. De communisten had den er listiglijk het zinnetje aan toe gevoegd, dat er dan tevens vrijheid zou worden gegeven om boven zes procent uit te gaan. Toen de heer Burger (P. v. d. A.) kwam verklaren, dat dit een totale verandering van het loonbeleid zou betekenen en dat zijn fractie om die reden tegen zou stemmen, waren de communisten er als de kippen bij om dat laatste zinnetje dan maar weer te schrappen. De Partij van de Arbeid zou, zo meenden zij, nu toch vóór moe ten stemmen. Op deze uitnodiging werd begrijpelijkerwijze niet ingegaan, maar „De Waarheid" zal wel geen poging onbenut laten om de heren hun ge zicht te doen verliezen. Het Eerste Kamerlid mr. E. M. J. A. Sassen heeft aan de ministers van Buitenlandse Zaken en van Oorlog en Marine schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van een rede, die volgens de N.Y. Herald Tribune zou zijn ge houden door de geallieerde comman dant in Europa generaal Alfred Gruen ther. De generaal zou daarin o.m. ver klaard hebben, dat hij sympathiseerde met de verwerping door de Franse Nationale Vergadering van de E.D.G. en hij had er daarbij op gewezen, dat de meeste tegenstemmers gekant wa ren tegen de federalisering of de su pranationale aspecten van de'E.D.G. De heer Sassen vraagt de ministers, of zij het, indien de generaal zich werkelijk aldus heeft uitgelaten, niet betreuren, dat hij heeft verzuimd de onjuiste indruk te vermijden, dat hij ook zyi sympathiseren met de bijdrage van de Franse communisten ten dez?. zonder wier stemmen de E.D.G. niet zou zijn verworpen. De heer Sassen vraagt de ministers verder, of zij het niet bevreemdend achten, dat de geallieerde commandant zich uitlaat in strijd met wat tot dus ver de verklaarde politiek van de le- den-staten van de NATO is geweest, en waarbij ook de „supranationale as pecten" werden aanvaard. De vragen steller verzoekt de ministers te bevor deren, dat dit soort verklaringen in de toekomst achterwege blijft. Vrijdag zijn de Alkmaarse 8 October- feesten gevierd. Dit jaar als sluitstuk der herdenking van het 700-jarig be staan van de Victoriestad. In de middaguren was er, inplaats van de traditionele historische optocht, een optocht onder de titel „Sport en Spel." Des avonds werd een kerkcon- cert gegeven in de Grote Kerk, waar na de ontzetviering werd besloten door een groot vuurwerk. Van de zomer is onze vermaarde gla zenier Joep Nicolas weer uit Amerika overgekomen om te werken. Begon hij vorig jaar aan de beglazing van de kathedraal van Roermond, nu is hij bezig aan ramen van de aloude Romaan se kerk van St. Odiliënberg, die tien jaar geleden in de laatste fase van de oorlog deerlijk werd gehavend. Ze is hersteld en Nicolas schept nu de nieuwe ramen. Hij voert deze uit in een nieuw, uiterst modern atelier te Venlo. Er stonden twee ®-oepen van ramen gereed, één betreffende het priesterkoor, met voorstellingen aangaande Verrijze nis en Laatste Avondmaal, een andere met figuren der kerkpatroons, de H.H. Petrus, Jacobus en Johannes en de H.H. Wiro, Plechelmus en Otgerus. De eerst genoemde drie ramen treffen door pracht van volle kleuren, de andere zijn, daar de kerk duister is, lichter van tint. Ze vertonen een strenge, primitieve lijn- voering, die harmonieert met de stijl van het elfde eeuwse kerkje. In cartons waren voorts gereed ge komen ontwerpen van een kerk te Tub bergen, met voorstellingen ontleend aan de Apocalyps. (Van onze Haagse redacteur) In de gisteren gehouden vergade ring van de Sociaal-Economische Raad is met 27 tegen 10 stemmen be sloten dat er voor het grafisch be drijf en het persbedrijf twee afzonder lijke Bedrijfscommissies zullen ko men. Zoals eerder werd gemeld wa ren de drie werknemers-organisaties in het grafisch bedrijf van mening, dat in de twee genoemde sectoren één Bedrijfscommissie zou moeten wor den ingesteld. Aangezien de werkge vers- en de journalistenorganisaties hiermee niet accoord gingen, had de Commissie Ondernemingsraden, na dat de zaak lange tijd slepende was gebleven, in een nota deze kwestie on derworpen aan het oordeel van de S.E.R. De heren Veraart (Kroonlid), Mauritz (Centraal Sociaal Werkgevers Verbond), van Heyst (Katholieke Werkgevers!, Hooy (Katholieke Middenstand), v. d. Wal (Grootwinkelbedrijf) en v. d. Grin ten (Kroonlid) wezen bij de discussie op het verschil, dat er bestaat tussen het grafisch bedrijf en het uitgeversbedrijf van dagbladen, nieuwsbladen en tijd schriften. De heren Lelieveld (KAB), Lageveen (NW) en den Uyl (Kroon lid) daarentegen achtten het onjuist een splitsing aan te brengen in wat zij als één bedrijfstak zagen. De heer Rool- vink (CNV) voelde voor beide opvat tingen, doch liet tenslotte het zwaarst wegen, dat men ook met twee Bedrijfs commissies vruchtbaar zal kunnen wer ken De uitslag van de stemming zal met vreugde begroet worden door degenen, die op grond van de maat- schappelijk-ideële taak van de pers de vorming van één Bedrijfs commissie tezamen met het grafisch bedrijf, dat een industrieel-produc- tieve taak heeft, ongewenst achten. Bovendien vreesde men in de pers wereld, dat een indeling ingevolge de Wet op de Ondernemingsraden zo niet formeel, dan toch materieel zou kunnen prejudiciëren op de in deling bij de P.B.O., voor welke be duchtheid thans geen grond meer aanwezig is. De S.E.R. heeft voorts een begin ge maakt met de behandeling van een be langrijk advies inzake de representa tiviteit van werknemersorganisaties in de handelssector. Aangezien men hier vaak met slechts weinig georganiseer de werknemers te maken heeft, beoog de dit advies een wijziging van de Wet op de P.B.O. op dit punt. De behande ling van deze aangelegenheid werd echter vrij spoedig geschorst, omdat vele leden zich over het advies nog na der wensten te beraden. De toewijzing van twee adviseurs van de Nederlandse Huishoudraad en van de Nederlandse Consumentenbond aan een commissie welke zich met de prijswetgeving zal bezig houden, werd teruggewezen naar het Dagelijks Bestuur van de S.E.R. Bij K.B. is aan H. J. M. Keijzer op verzoek ing. 1 Februari 1955, eervol ontslag verleend ais burgemeester der gemeente Spanbroek en Opmeer. Even zo aan N. Vijlbrief, ing. 1 Maart 1955, als burgemeester van Westzaan; aan J. Kneppelhout, ing. 1 Maart 1955, als bur gemeester van Winterswijk, met dank betuiging voor de langdurige diensten, en aan H. J. Roelvink, ing. 1 October f >m k ?<1, J£X /n Antwerpen, in het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten, wordt een bijzonder rijke tentoonstelling gehouden van kunstwerken, waarin de Moeder Gods wordt uitgebeeld. Zij stammen uit duizend jaren christenheid (van de zevende tot de achttiende eeuw) en werden bijeengebracht door de belangrijkste musea van Europa en de voornaamste particuliere verzamelingen. Men leert er niet alleen uit, uit welk een zuivere religiositeit zulke kunstwer ken konden worden geboren, maar kan er ook uit afleiden, dat de Mariaver ering en de scheppingen, waartoe zij inspireerde, een wezenlijk onderdeel van de avondlandse cultuur zijn geweest. De expositie, die tot 14 November duurt, wettigt door haar weergaloze rijk dom een reis naar Antwerpen. Hierboven een „aanbidding der koningen" uit het eind der veertiende eeuw, vervaardigd uit albast. In een vergadering van de vaste com missie voor het Nationale Plan heeft de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, ir. H. Witte, de nieuwe voorzitter van deze commissie, dr. ir. Z. IJ. van der Meer, geïnstalleerd en afscheid genomen van de scheidende mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg. Sprekende over het werk van de aftredende voorzitter wees de minister op de sterke band tussen het bestuur en de planologie. Het Is dan ook geen wonder, dat de heer Van Lynden als geboren bestuurder zich op het ge bied van de planologie bijzonder heeft thuisgevoeld. Spreker dankte hem voor het belangrijke werk, gedurende zijn ambtsperiode verricht. Zich richtende tot de nieuwe voor zitter noemde de minister diens open heid voor nieuwe ideeën, zijn enthou siasme en doorzettingsvermogen. De be langrijke taak die hij thans op zich neemt zal met het oog op de nieuwe wetgeving niet gemakkelijk zijn: de lege schaal van de wet zal gevuld moeten worden. Gezien de autonomie van de afzonderlijke ministeries is het nodig harmonie te vinden ten aanzien van tal van planologische plannen. Deze har monie zal bereikt moeten worden in de vaste commissie, het college van overleg en beraad in planologische vraagstuk ken. Succes in dit werk zal in hoge mate Het St. Petrus-raam van Joep Nicolas voor de kerk van St. Odiliënberg. (Foto Math. Koch) In de vroege morgenuren van Vrij dag heeft een tot nu toe onbekend persoon kans gezien zich door het uitsnijden van egn ruit toegang te ver schaffen tot het kantoor van de N.V. Veiling Pinkaerts Peussens te Grons veld. Bovendien is deze inbreker erin geslaagd de brandkast te forceren en met een bedrag van pl.m. f 5000 er vandoor te gaan. Advertentie In Amerika zegt men voor pinda kaas „pindaboter" maar in Neder land zegt men voor pindakaas afhangen van de leiding van de voorzit ter van deze commissie. Dr. Van der Meer hoopte, dat hij erin zou slagen, het voorzitterschap op de zelfde eminente wijze waar te nemen als zijn voorganger. Het gaat bij het werk van de vaste commissie niet om elk bereikbaar compromis, maar om de beste oplossing voor het algemeen be lang. Alle bijzondere belangen en be langetjes kunnen niet altijd gewaar borgd worden. De vaste commissie zal vaak in kleine zaken groot moeten zijn. Ce Indonesische regering heeft bij een scheepswerf te Livorno twee 130Ó ton metende lichte torpedobootjagers en twee 950 ton metende escorte-vaartui gen besteld. (U.P.) (Van onze Limburgse redactie) Het dramatisch einde van het Zuid- Franse dorpje Tignes nu reeds meer dan twee jaar geleden is feitelijk vergeten. Alleen de 500 inwoners, verspreid over geheel Frankrijk, zullen nooit ver geten, dat hun dorp in Maart 1952 moed willig (zij het ook voor een betere elec- triciteitsvoorziening) aan de golven van een stuwmeer werd prijsgegeven. Toch herinneren niet alleen zij zich het dra ma van Tignes, daar duizend kilome ter verwijderd van het verdronken dorp je thans een groep, mensen het tragi sche einde van Tignes intens beleeft. Dat zijn de leden van de pas opgerichte toneelgroep „Komoidia" uit het Zuid- Limburgse dorp Gulpen. Op 19 Juni van dit jaar richtte de plaatselijke arts de heer J. E. van Re- nesse een Gulpense toneelgroep op, die als eerste toneelstuk „Verloren dorp" van Arie van der Lugt in studie nam. Het spel behandelt de ondergang van Tignes. Daar zal Gulpen op Zondag 31 October a.s. kennis mee kunnen maken, wanneer het nieuwe gezelschap, onder regie van de dokter, zal debuteren. Maar niet alleen Gulpen zal dit kun nen doen, ook de burgemeester van Tignes Léon Boche. Enkele weken ge leden bereikte de burgemeester een brief van dokter van Renesse geadres seerd „Aan de laatste burgemeester van het verdronken Tignes aan de Isère, Zuid-Frankrijk". De brief bevatte de uitnodiging om de première van het spel over Tignes te Gulpen te komen bijwonen. Léon Boche antwoordde bij zonder enthousiast, waarop een onder nemende Gulpenaar de heer B. A. J. van Cruysen „even" een auto-tochtje ondernam naar Val d'Isère, de huidige woonplaats van Tignes' burgemeester, om hem persoonlijk uit te nodigen op Een delegatie uit de Tweede Kamer, bestaande uit vijf leden, die van 7 tot 10 Juli een reis naar Berlijn heeft ge maakt, heeft over haar bevindingen verslag uitgebracht. Doel van de reis was bestudering van de wijze, waarop de overheid van de stad Berlijn en die van de Bondsrepubliek het hoofd bieden aan de onophoudelijk voortgaan de vluchtelingenstroom uit het Oosten. Deze stroom blijkt ook dit jaar nog een omvang te hebben van 10.000per maand. De problemen, waarvoor de autoriteiten zich hierdoor voortdurend geplaatst zien, zijn legio. De delegatie spreekt als haar oordeel uit, dat ieder initiatief tot verlichting van het lot van de Duitse ontheemden de warme er daadwerkelijke steun van de Nederland se overheid verdient. Het gaat hier niet om een intern-Duitse kwestie, aldus de delegatie, Berlijn is de voorpost van het vrije Europa. Z. H. Exc. mgr. W. Mutsaerts zal in de a.s. week alleen op Dinsdag, Vrij dag en Zaterdag audiëntie verlenen. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau ir. S. L. Fokke- ma te Bolsward, leraar aan de Rijks Middelbare Zuivelschool. Mevrouw Vian uit Mia mi, een 54-jarige wedu we, en haar geliefde reis gezellin, Susie, zijn ge scheiden. Mevrouw Vian is namelijk getrouwd, Susie is een blonde pop. Geen gewone pop overi gens. Het is een aange klede oude stofzuiger. Su sie vergezelde haar op al haar autotochten. „Iedere keer als een auto mij passeerde op een stil ge deelte van de weg, zette ik Susie naast me neer. De mensen dachten dan dat ik niet alleen in de wagen zat", zei de wel wat excentrieke mevrouw. Ze is nu getrouwd met een wisselwachter. Op de huwelijksreis gaat Susie niet mee. Ze blijft thuis.... netjes opgeborgen in een kast. heeft nu uit zijn spaarpot merkte. De jongen had een splinternieuwe auto negen kilometer rondge- gekocht voor 8000 kro- dwaald. Bang was hij niet nen (een kleine 6000 geweest, hoewel de ruim- gulden). te tussen de muren en de rijdende treinen in de on- De negenjarige Andrew dergrondse vaak niet meer Arthridge uit Londen is dan vijftien centimeter een ondernemend jong- bedraagt. Sparen doet vergaren mens. Dezer dagen maak te hij een speurtocht in de geleden be- ondergrondse. Telkens als een trein in het duister op hem Acht jaar sloot een sigarenwinke lier in Raettvik (Zwe- De veelbelovende jon ge Arthridge heeft ver leden week pas een reisje toe raasde, ging hij naar Ierland gemaakt. Hij kwam er zonder kaartjes te kopen, en maakte ge- gen, dat overeen kwam heen, zonder me te raken, bruik van bus, trein en boot. De knaap moet iéts van het avonturiersbloed hebben van Jo en Suus uit ons stripverhaal. den), die zelf niet rookt, tegen de muur staan. Ze een bedrag op zij te leg- gingen allemaal langs me met het geld, dat een be paalde klant geregeld voor sigaretten in zijn winkel besteedde. Hij merkte. De jongen had vertelde hij aan de poli tieagent, die de knaap op het station Tottenham op- door H A. v. O. 91 „Ik mocht die kerel nu eenmaal niet. Sinds hij hier in het pension is geko men, hebben Sylvia en ik doorlopend ruzie gehad. Ons nummer dat altijd veel succes heeft geoogst, had er on der te lijden en als ons contract met „Nieuw Lido" volgende week afloopt, zitten we zonder, want we hebben nog feen nieuw kunnen afsluiten. Sylvia an 't niets schelen, heeft ze gezegd, want ze zou met Geerling gaan trou wen en dan naar het buitenland vertrek ken. Vandaar dat ik gisterenavond bij juffrouw Koning in de kamer was, want wij willen samen een nieuw nummer gaan instuderen." „Duurt dat kat en muis spelletje nog lang?" bromde Hazelaar. „Ik zou nog graag een tukkie willeh doen, inspec teur. „Da's waar ook! Ik zou u helemaal vergeten, mijnheer Hazelaar", riep Bijl man en het klonk als een excuus. „Ik weet niets. Ik heb geslapen." „Zeker, zeker, maar vanochtend, toen u naar beneden geroepen werd en de beeldhouwer zich met een ingezeept ge zicht en scheerkwast in de hand om de hoek van de deur vertoonde, sliep u niet! Dat heeft u héél goed opge merkt! Vertelt u mij eens, mijnheer Hazelaar, u weet pertinent zeker, dat er zeep op die scheerkwast zat? ...als... ik zeg als de beeldhouwer zich vanmor gen vroeg heeft geschoren, zou het dan niet aannemelijker zijn, dat hij zich droog heeft geschorenik bedoel met een electrisch scheerapparaat?" „Met een...?" Hazelaar was bij de eerste woorden volkomen kalm, doch als bij toverslag maakte deze kalmte plaats voor een soort verstarring in zijn gehele houding, die door een inwen dige nerveuze spanning veroorzaakt werd. Met geweld scheen hij zich te herstellen en met moeite bracht hij 'er uit: „Ach ja.., ik word oud.., inspec teur." „Natuurlijk, natuurlijk", deed Bijlman kwasie-goedig. „Ouderdom komt vaak met gebreken, nietwaar?Men gaat onder andere minder eten, zoals mijn heer Tienhoven al eens opmerkte..." Hazelaar vermeed het de inspecteur aan te zien. Kleine zweetdruppeltjes begonnen op zijn voorhoofd te parelen. „Men wordt een beetje kribbig, hè?.. Men kan niet zoveel meer hebben van de kamerhuren, die soms tot laat in de nacht voor klopgeest spelen", ging Bijlman meedogenloos voort. „En dan te bedenken, dat iemand zich iets der gelijks zélf kan aandoen! Als u slechts even de weergever van de plaat had genomen, dan was u van die klopgeest bevrijd geweest, mijnheer Hazelaar! Maar dat Verder kwam Bijlman niet, want op dit ogenblik was Hazelaar als een tij ger van zijn stoel opgesprongen, ach ter hem door de kamer geglipt, waar hij zich nog alleen de weg naar het raam versperd zag door de massale figuur van Drost, die de gehele ver toning op de vensterbank zittend met spanning had aangehoord. Zó snel was Hazelaar's sprint, dat, toen Drost de man de weg wilde versperren, hij een geweldige stoot in de borst ontving, zo dat hij ruggelings door het brekende vensterglas in de tuin rolde. Hij voelde een scherf aan z'n oor snijden, maar hij hield vast wat hij eenmaal in z'n handen had. En dat was Wim Hazelaar! Terwijl hij hem met één hand bij de pols vastklemde, richtte hij zich op de andere overeind. Hij ontweek een geweldige vuistslag, maar de tweede trof hem precies op de kin, terwijl hij zijn vrije vuist met een swing tegen Hazelaar's slaap dreef. Bak was intussen de hal ingesneld en hij kwam juist op tijd om Hazelaar in zijn armen op te vangen! Hazelaar verweerde zich niet meer, toen hij tussen Bak en Drost in de conversatiekamer werd binnengebracht. „Zo meneer Geerling, alias mijnheer Hazelaar Uw spel is uit, beet Bijl man hem toe, terwijl hij zich wijdbeens voor hem plantte. „Twee kamers naast elkaar, die on derling verbonden waren door een tus sendeur, welke in beide vertrekken ge camoufleerd was door een klerenkast." „Wat?" klonk plotseling Belfort's verraste uitroep. „Die deur?.... Die heb ik destijds zelf eens met een paar flinke draadnagels dichtgespijkerd. Dat was vroeger een soort suite, maar omdat ik twee kamertjes voordeliger kon verhuren dan één suite heb ik de verbindingsdeur dichtgetimmerd en gecamoufleerd met een klerenkast in beide kamers. Toen mijnheer Geer ling bii mij huurde, heb ik hem hierop opmerkzaam gemaakt en hetzelfde heb ik de volgende dag verteld aan een ze kere mijnheer Hazelaar, die naar een kamer kwam kijken. Niet te weten dat mijnheer Geerling en Hazelaar één en dezelfde persoon waren en dat deze deur nog eens een maal voor zijn misdadige doeleinden zou worden gebruikt", besloot hij ver ontwaardigd. Bijlman glimlachte na deze uiteen zetting. „Juist deze man speelde een dubbele rol en nog maar kort ge leden wist ik niet beter, of Geerling en Hazelaar waren twee verschillende personen, die elkaar zó vreselijk haat ten, dat ze elkaar letterlijk en fi guurlijk niet konden „zien". Niemand van de gasten uitgezonderd juffrouw Snabel wist hier iets van en het enige compliment, dat ik hem kan ge ven, is, dat zelfs de politie er is inge- tippeld." Bijlman deed nog een pas voor waarts, zodat hij nu vlak voor Geerling- Hazelaar stond. „Misschien hebt u en ook de andere aanwezigen goed opge let, wat ik gezegd heb; ik heb niet ge zegd, dat óf Geerling óf Hazelaar zijn dubbelrol goed speelde! Ik heb gezegd, dat deze man zijn dubbelrol goed speel de. Kijk, dit heerschap kennen juffrouw Snabel, mijn collega en ik alleen. Voor de anderen is hij onbekend, want..." Bijlman maakte enige razendsnelle bewegingen met de handen. Een paar wenkbrauwen vlogen door de kamer, benevens een bril met dikke hoornen randen, waarin een paar bolle glazen, die de ogen altijd kleiner hadden ge maakt, dan ze werkelijk waren. Een krachtige druk met de hand deed een paar strepen bij de mondhoeken ver vagen, die de man opeens een min der oudachtig voorkomen gaven. Ten slotte werden de weinige verwarde ha ren krachtig met pruik en al van het hoofd gerukt... Bijlman deed een stap zijwaarts. „Ken je deze man, Drost?" vroeg hij. „Allemachtig.. Zondsveld!" bracht Drost er met moeite uit. (Wordt vervolgd) 31 October Gulpen te bezoeken. Met het grootste genoegen heeft Léon Boche de uitnodiging aanvaard. Voor de leden van „Komoidia" werkt de komst van de burgemeester van Tignes beter dan honderd aanwijzingen van hun regisseur. Nog enthousiaster dan voorheen zijn zij thans aan het re peteren. Eenzelfde repetitie-ijver heeft ook de Gulpense harmonie „St. Petrus" aan gegrepen, wier repertoire wordt uitge breid met „de Marseillaise." Op het plechtige ogenblik, dat Léon Boche het grondgebied van Gul pen zal betreden, zullen de dorpsmu zikanten hun Franse gast immers met diens eigen volkslied verrassen. Dat zal geschieden op Zaterdag 30 October. Tevens wacht Tignes' burge meester dan een officiële ontvangst door het gemeentebestuur van Gulpen dat aan Léon Boche en aan de leden van „Komoidia" een feestdiner zal aanbieden. Een dag later zal Léon Boche de uitvoering van „Verloren Dorp" bijwonen. Ongetwijfeld zal zijn grootste interes se uitgaan naar de vertolking van de rol van de burgemeester van Tignes of naar die van zijn vriend pastoor Pé- lissier, die eveneens graag hiervoor een tocht naar Gulpen zou hebben onder nomen, indien hij zich niet in verband met het feest van Allerheiligen genood zaakt had gezien in zijn parochie, het nieuwe Tignes, te blijven. Het is in de Nederlandse provincie van de Minderbroeders maar heel, heel zelden genoteerd, dat een van haar ieden de 90 jaren bereikte. De toeval lige merkwaardigheid wil, dat thans kort na elkander twee zeer verdienste lijke paters deze gezegende ouderdom bereiken. Het zijn de paters Simon Bennenbroek en Ignatius Smeets. De eerste negentigjarige, Pater Si mon Bennenbroek, geboren 15 October 1864, in 1884 ingetreden in de Orde van de Minderbroeders, in 1890 pries ter gewijd, was achtereenvolgens kape laan te Rotterdam H. Rosalia, vicarius en gardiaan te Maastricht en pastoor te Nijmegen. Bij het kapittel van 1910 verenigden zich de stemmen van de kapittelbroeders op hem bij de keuze van een nieuwe Provinciaal. Men her nieuwde die keuze in 1913, 1919, 1922 en koos hem in 1916, 1925 en 1928 tot custos. Ruim 20 jaren zetelde hij dus in het hoofdbestuur. De keuze van Pater Simon Bennen broek betekende een keerpunt in de geschiedenis van de Nederlandse Min derbroeders. Het herstel van de sla gen, in de Josefistische en Franse tijdperken ontvangen, had zich gecon solideerd en de broeders wachtten slechts op een stoere leider, die de oude roem volkomen zou terugbren gen. Pater Bennenbroek werd dia man. Wel geen arbeid is er denk baar, of hü wist zijn broeders er voor te vinden, in Nederland zelf en in de Missiën, zorgend intussen voor uitbreiding van het aantal huizen en leden. Het verwonderde eigenlijk niemand, dat in 1921 bij het generaal kapittel op de vooravond van de verkiezingen de Kardinaal-voorzitter Pater Bennen broek bij zich riep en hem verzekerde, dat de grote meerderheid van de stem gerechtigden uit alle delen van de we reld hem tot opvolger van Sint Fran ciscus wenste. Het verwonderde nie mand, alleen de eenvoudige en beschei den pater Simon zelf, die de Kardinaal wist te overtuigen van zijn volkomen ongeschiktheid en de onovertroffenheid van Pater Bernardinus Klumper, Am sterdammer, daarvoor wist te bewij zen. Op een wijze meer in overeenstem ming met eigen karakter, zou hij in Nederland zijn leven doorbrengen. Hij werd in 1925 pastoor te Oudewater, waar hij bijna 20 jaren zijn beste krach ten gaf aan de hem toevertrouwden. Met gouden letteren moest geboekstaafd worden, wat hij in stilte tijdens de oor logsjaren wist te bereiken. Op ruim, tachtigjarige leeftijd ging hij niet met eigen zin rusten in het klooster te Megen, waar hij tal van kleinere diensten verrichtte en door zijn stipt heid, zijn heerlijk voorbeeld en zijn onverwoestbaar optimisme bemind bleef bij zeer velen. Pater Bennenbroek is officier in de Orde van Oranje Nassau. Hij herdacht op 3 October j.l. zijn 70-jarig klooster jubileum. Zo lang zeventig jaren heeft de andere 90-jarige Ignatius Smeets niet in de Minderbroedersorde vertoefd. Hij ontving het kleed van Sint Franciscus in 1898, maar was toen al 10 jaren —vanaf 1888 priester van het bisdom Roermond, in welk bisdom hij directeur was van het progymnasium te Venlo. Hij was geboren 26 October 1864 te Roermond. Niet zo heel veel posten heeft hij bij de Minderbroeders bekleed. Hij was verschillende jaren vicarius te Woer den, rector van het pensionaat „Je rusalem" te Venray, praeses van het studiehuis te Nijmegen, praeses, rec tor en eerste pastoor van de Leo- nardusparochie te Leiden en rector van de zusters Ursulinen te Horst. Zijn meeste arbeid heeft deze waar dige priester echter verricht als lei der van een ontelbaar aantal geeste lijke oefeningen, van retraites aan kloos terlingen en priesters, van oefeningen, als bij veertigurengebed, van tridua voor alle soorten van organisaties. Ook als spreker hoorde men hem gaarne op diverse vergaderingen. Speciaal moet vermeld worden zijn werkzaamheid voor de Franciscaanse Derde Orde, door woord en door ge. schrift. Zeker vooral door zijn activi teit kwam deze voortreffelijke instelling bijzonder in het bisdom Haarlem tot ongekende bloei. Pater Smeets is rid der in de Orde van Oranje Nassau en verblijft thans in het klooster van de 7 Smarten te Venray. Op hun 90ste verjaardag bieden wij graag aan beide jubilarissen onze eer biedige gelukwensen aan. Moge God hun nog mooie jaren schenken. Vrijdagmiddag sloeg in de Strijpse- straat te Eindhoven een voor een wagen gespannen paard op hol. Het dier ren de op zeker moment het trottoir op. Daar liepen vier kinderen, die zich ver schrikt uit de voeten trachtten te ma ken. Het 6-jarig dochtertje van de fa milie Vermeulen u:t de Badkuilenstraat kwam evenwel onder de wagen terecht. Het werd daarbij zo ernstig gewond, dat het tijdens het vervoer naar het Bin- nenziekenhuis overleed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 8