Churchill geeft Frankrijk ernstige waarschuwing Uit elkaar gaan ven Amerika en Europa sou grote ramp een seer m D Klare taal Britse dagbladen staken Noors en Amerik. schip op de Oceaan vergaan Gevecht tegen de haaien In '55 dubbele spoorbaan Overveen—Zandvoort Oost-Duitse Lufthansa al in November de lucht in Stoottroepers herdenken hun doden ORR sijn „De grootste man op aarde" Rechter Jackson overleden Fatemi ter dood veroordeeld Urkers gaan zelf wrakken zoeken Arbeidsconflict bij de „Daily Sketch Tot hoofd en hart PRINS BERNHARD ONDERWEG NAAR NEDERLAND Hij heeft zich geliefd gemaakt door sijn spontane gebaren Moordaanslag te Eist Ornitholoog strikt Zürichs ooievaar Vrouw vermoord Ie Eindhoven Vijf doden bij ongelukken Haarden en kachels duurder Het weer Piloten en grondpersoneel in Soviet- Unie opgeleid GEEN NIEUWE CONCESSIES MEER TE VERWAOJTEN Weekloon boete voor Deense Philips arbeiders Aanvalsoorlog is een internationale misdaad" Contra-spion wegens spionnage in arrest 50 schepen bij expeditie ingeschakeld Hernieuwde levens vreugde in de dierentuin Echtgenoot in arrest MAANDAG 11 OCTOBER 1954 78sfe JAARGANG No. 26115 Nederlandse vice-consul heeft auto-ongeluk FALCON GABARDINEJASSEN BUREAU SMEDESTRAA1 a - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 121. tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr, W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. IEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIEIARIEF 28 cents per mllnmeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich net recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds teL 21544 WINSTON CHURCHILL Sir Winston Churchill week in de grote slotrede, die hij uitsprak op het partijcongres van de Britse conservatieven in Blackpool, af van de tekst, die hij tevoren had opgesteld, om tot Frankrijk de ernstige waarschuwing te richten, dat er geen sprake kan zijn van nieuwe concessies na de beloften, die Groot-Brittannië op de conferentie van Londen heeft gedaan. De negen- mogendhedenovereenkomst, die daar is bereikt, moet geratificeerd worden, want anders „weet ik geen andere manier om een stelsel tot stand te bren gen, waarin Duitsland in het algemeen belang van alle betrokkenen kan worden opgenomen". De Britse premier, die volgende maand tachtig jaar wordt, maakte een vitaler indruk dan vorig jaar in Margate. Sprekend over het werk, dat minister Eden de laatste maanden heeft verricht, zei Sir Winston: „Er is nog genoeg voor ons beiden te doen." Churchill noemde de Verenigde Sta ten ,,de dominerende factor van onze toekomst". Zonder de voorsprong, die Amerika bezit bij de productie van atoomwapens, zou geheel Europa over geleverd zijn aan onderwerping door het Russische communisme „en ons roem rucht en bemind eiland aan dood en verwoesting". Geen noodlottiger ramp is denkbaar dan het uit elkaar gaan van Amerika en Europa. „Er is nu al genoeg sprake in de Verenigde Staten van een terug keer naar het isolationisme en deze po- litiek wordt die van de „Vesting Ame rika" genoemd". Churchill zeide er echter van overtuigd te zijn, dat geen van beide partijen in Amerika zal toe staan dat de Grote Republiek het pad van recht en plicht verlaat. Sinds de dood van Stalin, nu anderhalf jaar ge leden, heeft Sir Winston gehoopt, dat er nieuwe mogelijkheden voor een samenleven in vrede zouden worden geopend. Hij meende, dat het de plicht van het Westen was om geduldig en moedig na te gaan, of "ie mogelijkheden er zijn of niet. „Zolang ik het leven en de ge zondheid bezit, zal ik hiermee door gaan, hoewel ik, met de heer Eden, van mening ben, dat de Sovjet-houding ten aanzien van Duitsland en Oosten rijk niet bemoedigend is". Sir Winston schepte kennelijk beha gen in de langdurige ovaties, die hem werden gebracht, toen Eden hem aan kondigde als „de grootste man op aarde". Zijn rede was weer door spekt met Churchilliaanse humor, b.v. toen hij zei, dat het hem speet, dat het uitstapje van Attlee naar het buitenland niet meer succes had op geleverd: „Maar ja, zelfs onze voet ballers (Dynamo-Arsenal 50) heb ben in Moskou een afstraffing gekre gen". (Repter-UP) Het Deense College van Rijksbemid delaars is vandaag tot een definitieve uitspraak gekomen inzake de staking van 500 arbeiders, die werkzaam zijn op de Philipsfabriek in Kopenhagen. Het college heeft bepaald, dat alle betrok ken arbeiders een weke loon als boete zullen moeten betalen. e parlementaire behandeling van het mandement heeft, behalve een duidelijker opinieonderzoek dan welke niet-parlementaire instantie ook in staat is te geven, nog een ander effect gehad. Op de grondbeginselen van ons partijwezen is opnieuw met vrucht gewezen. Prof. Romme heeft met recen te bewijzen de vaagheid van de socia listische grondstellingen aangetoond. Over elementaire kwesties als het streven naar gerechtigheid, dat de een ziet als een „eafstraling van het Recht Gods", de een als een „dierbaar praalwoord' zijn zij het niet eens. Het mensbeeld en zelfs het beeld van de toekomst ver vaagt. Een P.v.d.A.-lid als de katholieke heer Van Lier komt zelfs tot de uit spraak, dat „het toekomstbeeld geen antwoord kan geven op de diepste vra gen en ook geen eigen principe van waarde-ordening zou kunnen bevatten." „Juist in 'n tijd als de onze", zo merkt prof. Romme op, „waarin in een ver wereldlijkte samenleving het actuele van de politiek zich in belangrijke mate toespitst op het economisch-sociale en financiële vlak juist in zo'n tijd veel en veel meer dan in de tijd toen de on derwijsstrijd 't centrale tournooi was hebben wij de doelbewuste verbinding nodig van het tijdelijke met het eeuwi ge, die in wezen onscheidbaar zijn. Juist in zo'n tijd hebben wij nodig niet alleen dat onze levensbeschouwing voedings bodem is voor onze politiek hetgeen gelukkig in de P. v. d. A. wordt erkend maar ook de daadwerkelijke erkenning en politieke doel stelling, dat onze politiek een dienende taak heeft met be- *rekking tot onze u i t e i n d el li lt' levensbestemming. Juist in deze verwereldijkte samenlevinf en op dit financieel-economische vlak is het ge- raar groot veel groter dan b.v. op het ter rein van het onderwijs, dat dit bewust zijn vervlakt en verdoofd. Juist in zo'n tijd bestaat het gevaar dat dit niet de bezieling is van onze daden en dat de samenleving verkeerd wordt gericht, wanneer wij niet ook in onze politiek duidelijk en openlijk de band leggen tussen ons toekomstbeeld hier en zijn waarde voor de eeuwigheid en wanneer wij dat toekomstbeeld nic' doordringen van een eigen principe van waarde-or dening." Wij menen, dat deze passage uit de Handelingen van de Tweede Kamer van grote waarde is vanwege de klare taal, die erin wordt gesproken. De 62-jarige rechter Robert H. Jack son van het Amerikaanse oppergerecht is in Washington aan de gevolgen van een hartaanval overleden. Hij bevr zich op straat nabij de woning van z: secretaris, toen hij een beroerte kret Hij is in de woning gestorven. Jackson was van 1940 tot 1941 „attor ney general" (minister van justitie) werd in 1941 door president Roosevelt tot rechter van het oppergerecht be noemd. Hij trad in 1934 in overheias dienst en wel als jurist bij de belas ting. Bij de processen te Neurenberg waa de voornaamste nazi's op beschuldiging van oorlogsmisdaden terecht stonden, was rechter Jackson de voornaamste Amerikaane aanklager. De theorie, wel ke hij toen verkondigde, was revolution- nair. Hij zeide nl. dat de meeste landen het voeren van een aanvalsoorlog als een internationale misdaad hadden bestempeld en dat Duitsland en zijn leiders, omdat zij een dergelijke oor log waren begonnen, dus schuldig wa ren. (AFP) De Amerikaanse recherche heeft de 40-jarige Joseph Sydney Petersen, een vroegere medewerker van de „National Security Agency" gearresteerd onder verdenking van het onwettig verzamelen van defensiegegevens met het oogmerk de VS te schaden of „een vreemde mogendheid" die niet nader genoemd werd te bevoordelen. Petersen was van 1941 tot enkele da gen geleden in dienst van de „National Security Agency" of zijn voorgangers. Deze organisatie draagt een strikt ge heim karakter en is in hoofdzaak be last met het afluisteren van alle- soor ten radio-uitzendingen. De N.S.A.-fesor- teert onder het ministerie van defen sie en staat rechtstreeks onder bevel van de president. De organisatie, die vele ontvangers bezit, is buiten Washing ton in een streng bewaakt gebouw on dergebracht. Behalve naar de „nor male radio-uitzendingen in de wereld, wordt naar code-uitzendingen geluis terd." De leiding heeft luitenant gene raal Ralph J. Canine. William Odwyer, voormalig Ame rikaanse ambassadeur in Mexico en ex-burgemeester van New-York is gis teren uit Mexico, waar hij een advo- catenpractijk uitoefent, naar de Ver enigde Staten vertrokken om te getu gen voor een Congres-commissie die een onderzoek instelt naar commu nistische infiltratie op het Westelijk halfrond. Een door de Nederlandse vice-consul te Sfax (Tunesi°\ de heer W. L. Tery, bestuurde auto is op een tiental kilo meters van Saint Germain Lembron in Frankrijk over de kop geslagen, na te zijn geslipt in een bocht. Mevrouw Tery, die licht gewond werd, is over gebracht naar een ziekenhuis te Cler montFerrand. De man, die in het kabinet van Mos- sadeq Perzisch minister van buitenland se zaken is geweest, de 37-jarige Hoes sein Fatemi. is door een militaire recht bank te Teheran ter dood veroordeeld. Hij werd er om. van beschuldigd een poging te hebben gedaan tot omverwer ping van de monarchie. Spontaan hebben alle Urker vissers zich vanochtend t'idens de vergadering opgegeven om mede te zoeken naar de wrakken van de UK 174 en de HD 8. Twintig van de grootste schepen zul len paarsgewijze de onheilsplek afvis- sen met liinen. De andere, ongeveer der tig schepen, zullen gewoon gaan vissen in de omgeving. De gevangen vis zal worden verkocht ter dekking van de totale kosten. Deze laatste groep is na afloop van de vergadering reeds naar de Noordzee vertrokken. De anderen moeten eerst de vereiste uitrusting in gereidheid brengen. Hoewel aan dit plan grote bezwaren zijn verbonden, al dus de heer Brands, voorzitter van de Ned. Vissersbond en tevens voorzitter van de plaatselijke vissersvereniging, die de vergadering leidde, mogen we toch niet nalaten het uiterste te be proeven om de omgekomen collega's op te sporen en de betrokken familie al thans enige troost te verschaffen. Zondag werd in Leeuwen aan de Waal de jaarlijkse dodenherdenking gehouden voor de gesneuvelden van het Regiment Stoottroepen in de strijd tegen de terugtrekkende Duitsers. In de Katholieke en Protestantse kerken werden diensten gehouden en hij het monument voor de gesneuvelden werd een krans gelegd. Hier ziet men stoottroepers naar de her denkingsplechtigheid marcheren, gadegeslagen door een groepje kloosterzusters. Twaalf Britse dagbladen met een ge zamenlijke oplage van omstreeks 19 millioen exemplaren, hebben vanmor gen hun werkzaamheden gestaakt, na een arbeidsconflict bij de „Daily Sketch". Krachtens een overeenkomst van de Britse dagbladpers, zijn ook de andere bladen niet verschenen, opdat zij geen voordeel zouden hebben van de moeilijkheden van de „Daily Sketch' Een met boos gezicht ingewilligd verzoek bederft het genoegen. Op een van de laatste dagen van het bezoek, dat Z. K. H. Prins Bernhard aan Zuid-Afrika bracht, arriveerde de Prins in de middaguren voor een bezoek aan Johannesburg bij de grens der gemeente, waar hij werd opgewacht door de burgemeester en leden van de raad. Geheel buiten het programma om boden twee kinderen aan de „informele Prins" een boeket witte anjers aan, hetgeen de vorstelijke gast bijzonder bleek te waarderen. Gemoedelijk maakte de Prins een praatje met de dreumesen. De Zuid-Afrikaanse eerste minister, der mensen, die hun gehele leven er dr. Malan, heeft Prins Bernhard Zater- hebben gewocid Van de grote, nationale dagbladen ver scheen alleen de „Manchester Guar dian". Alle stakende bedrijven hebben, behalve de „Daily Sketch" zelf nog kans gezien vóór middernacht jen en kele hoofdeditie ts verspreiden. Het is voor het eerst sinds de algemene sta king van 1926, dat Engeland door zulk een omvangrijke krantenstaking wordt getroffen. De moeilijkheden zijn begonnen bij de „Daily Sketch" toen de directie van dit blad besloot drie machinezetters die met vacantie waren, tijdelijk te vervangen. Een bijeenkomst tussen de vertegenwoordigers van dagbladeigena ren en van de betrokken vakbonden, leidde niet tot resultaat. Daarop be sloot de 'irectie van de j,Daily Sketch" .haar blad te laten drukken op de persen van het Zondagsblad „News of the World". Het personeel van deze laat ste krant is echter in een andere vak bond georganiseerd en deze bepaalde, dat de machines van de „News of the World'' niet mochten worden bediend door leden van andere vakbonden. Het personeel van de „Daily Sketch" was het hiermee niet eens. Toen duidelijk werd, dat de „Daily Sketch" niet zou kunnen verschijnen, heeft de Vereniging van Dagblad eigenaren besloten geen der dagbladen te laten verschijnen. Er verscheen vanochtend dan ook geen enkel och tendblad. Ook de avondbladen zul len niet meer verschijnen. Behalve de Londense bladen, zijn ook de te Manchester en te Glasgow verschij nende dagbladen door de staking ge troffen. Frankrijk. De voormalige SS-generaai Karl Oberg, bijgenaamd „de slager van Parijs", en zijn assistent, ex-kolonel Helmuth Knochen, zijn door een mili tair gerechtshof conform de eis ter dood veroordeeld. Zondagochtend is in het woonwagen kamp te Eist (Betuwe) een moordaan slag gepleegd op de 33-jarige K. G. Het slachtoffer werd door twee schoten uit een stengun getroffen. Zijn toestand is ernstig. De dader, de 21-jarige J. D„ is ontvlucht, doch diens vader kon worden gearresteerd. G. zijn de H.H. Sacramen ten der Stervenden toegediend. De Zwitserse ornitholoog Max Bloesch is erin geslaagd een nationale figuur te strikken. De ooievaar, die, zonder te weten dat zijn wijfje tegen een hoogspanningsdraad was gevlo gen, de trek naar het Zuiden weken lang had uitgesteld en in Zürich te vergeefs bleef wachten op zijn gezel lin, was eindelijk toch maar vertrok ken. Sneeuwstormen beletten hem echter de Alpen te passeren. Rillend van de kou is hij toen neergestreken aan de oever van de Greifensee. Daar ving Bloesch hem met een las so, stopte hem in een kist en bracht hem naar de dierentuin te Altreu. Hier kwam de vogel in een verwarmde kooi met een jonge wijfjesooievaar, die tot de levende have van de dierentuin be hoort. Aanvankelijk moesten de twee niets van elkaar hebben. Maar een goed maal doet een heleboel. Na acht muizen, twee haringen, vier kikkers en een hal ve liter water geconsumeerd te hebben, sloot onze held vriendschap met zijn nieuwe gezellin. Als het verbond duur zaam blijft, zal men in het voorjaar niet alleen het mannetje, maar ook het wijfje vrijlaten. (UP) (Van onze correspondent) Zaterdagavond is te Eindhoven de 32- jarige gehuwde vrouw v. d. V.L. uit Gestel door een tot dusver onbekende dader met een mes zodanig in de hart streek verwond, dat zij kort daarna is overleden. Het drama heeft zich afgespeeld op een binnenpad nabij de Harmoniestraat in Woensel. De zwaar gewonde vrouw schijnt nog naar de straat te zijn ge strompeld. Daar werd zij door een voor bijganger gevonden. Een ijlings ontbo den ambnlance-auto bracht het slacht offer naar het Binnenziekenhuis, waar de dood werd geconstateerd. De vrouw is moeder van drie kinderen. De politie heeft Zondag de echtgenoot van de vermoorde wouw aangehouden. Na een verhoor is hij in verzekerde be waring gesteld. De kroniek van ernstige ongelukken tijdens het weekeinde, waarvan vijf met dodelijke afloop, laat zich als volgt sa menvatten: In Rotterdam is de zeventigjarige J. Goemaat bij het oversteken van de weg door een motor overreden. Hij overleed spoedig na het ongeval. In Den Haag is een 73-jarige man van een trap in een portiek gevallen. Hij rolde de 33 treden omlaag en kwam met het hoofd op een granieten vloer terecht De man was op slag dood. In Velsen is een kleuter van vijftien maanden in een teil water verdronken. De zevenjarige C. Kreuk uit Capelle aan de IJssel is spelende te water geraakt en verdronken. Op een door klaphekken afsluitbare onbewaakte overweg te Hulshorst is een personenauto door een trein gegrepen. De auto werd zwaar beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Een vijftigjarige stuurman van een beurtvaartdienst is in de nacht van Za terdag op Zondag op het Pothoofd te Deventer door een auto overreden en op slag gedood. Volgens mededelingen van de politie verkeerde de man onder de invloed van sterke drank. De fabrikanten van haarden en kachels, die zijn aangesloten bij de Ne- derlandsche Unie van Metaalgieterijen en aanverwante bedrijven (Numab) hebben tijdens een te Utrecht gehouden vergadering met algemene stemmen be sloten, ten gevolge van de 6 procent loonsverhoging en andere prijsverho gend werkende factoren, de prijzen van haarden, haardkachels en kachels met ingang van 11 October met minimaal 5 procent te verhogen. De directie van de Etna te Breda heeft ons meegedeeld, dat zij op haar artikelen geen prijsverhoging zal toe passen. De Ned. Spoorwegen hebben besloten de lijn Overveen—Zandvoort weer zo als vroeger te voorzien van een dub bele spoorbaan. Vermoedelijk zal met de aanleg begonnen worden in de tweede helft van het volgend jaar. Het besluit is genomen als gevolg van de overwe ging, dat het touristenverkeer naar de badplaats in de toekomst steeds drukker zal worden, zodat ook de frequentie van het vervoer zal moeten worden opge voerd. In de bezettingsjaren werd het dubbele spoor geheel opgebroken. Het enkel spoor, dat na de bevrijding werd aan gelegd, leverde vooral op Zondagen met een druk vervoer van bezoekers aan Zandvoort moeilijkheden op. dag bij de afscheidsplechtigheid op het vliegveld Swartkop bij Pretoria de vliegvink an de Zuidafrikaanse lucht macht en een speciale oorkonde, waar bij de Prins het embleem wordt toe gekend, overhandigd. De Prins heeft tot degenen die hem uitgeleide "„den gezegd, dat de reis hem zeer goed bevallen is en dat hij graag met ijn dochters terug wil ko men. Hij is Zaterdag naar Mozambique gevlogen i Zondag naar Zanzibar. Vandaag is hij in de omgeving van Aroesja in Tanganjyka geland, waar hij enkele dagen op jacht in het oerwoud zal gaan. Zaterdag zal de thuisreis worden hervat via Napels en Parijs. Prins Bernhard hoopt Woensdag 20 October in ons land aan te komen. Prins Bernhard heeft cp zijn tocht door Zuid-Afrika zesduizend km afge legd. In de veertien dagen die hij er heeft doorgebracht heeft de Prins meer van Zuid-Afrika gezien dan 99 procent De Prins neemt een grote hoeveel heid geschenken met zich mee naar huis. Ook heeft hij souvenirs gekocht. Hij heeft zoveel geschenken gekregen, dat een aantal hem na Pezonden zal worden. De Prins heeft films gemaakt ter lengte van in totaal een paar hon derd meter. De Prins heeft zich bij de Zuid- Afrikanen het meest geliefd gemaakt door zijn spontane gebaren. Op weg naar het Krugerpark maakte hij bij voorbeeld een omweg om de kleine Nederlandse gemeente in Pietersburg in Noord-Transvaal te bezoeken. De Prins heeft duizenden Nederlan ders ontmoet, in wie sommigen reeds generaties in dit land wonen. Hij heeft hen bedankt or de banden, die zij nog met Nederland onderhouden en de toewijding, die zij nog voor het Huis van Oranje betonen. Het 6.214 ton metende Amerikaanse vrachtschip „Mormackite", dat met een lading erts op weg was van Buenos Aires naar Baltimore, is op ongeveer 260 km van Kaap Henry (Virginia, V.S.) door ruw weer overvallen en ge zonken. Van de 48 opvarenden zijn elf overlevenden in Norfolk aan land ge bracht. Het stoffelijk overschot van twaalf anderen is geborgen. De overige 25 worden vermist. Het Noorse vrat* schip „Emma Bakke", dat 4.721 ton meet, werd op 200 mijl van Casablanca getroffen door een ontploffing in de machinekamer. Het schip verdween, na nog geruime tijd gebrand te hebben, in de golven. Twee leden van de beman ning zijn als gevolg van de ontploffing en de brand overleden. Het Argentijnse schip „Corrientes" bracht gisteren de andere 39 leden van de bemanning en 9 Amerikaanse passa giers ongedeerd in Lissabon. Een ander Noors schip, de 7.176 ton metende „Jane Stove", raakte in de buurt van IJsland in moeilijkheden, maar kon later op eigen kracht de Far Oer bereiken. De ondergang van de „Mormacki te" werd veroorzaakt doordat de lading tijdens de storm begon te schuiven. Het schip kapseisde. De op varenden trachtten zich meester te maken van vlotten en wrakhout, dat over een grote oppervlakte verspreid was. Sommige overlevenden hebben 48 uur doorgebracht in een zee, die wemelde van haaien. Zij hebben voortdurend moeten vech ten om zich de vraatzuchtige dieren van het lijf te houden. Verscheidene schip breukelingen moeten een prooi van de haaien zijn geworden. De Amerikaanse kustwacht heeft gemeld, dat men na een halve dag zoeken geen overleven den van de „Mormackite" meer heeft kunnen vinden. De geredde opvarenden van de „Em ma Backe" zijn in de reddingsboten ge gaan nadat het schip een uur had ge brand, zonder dat men het vuur mees ter kon worden. Reeds een half uur na dien verscheen de „Corrientes". De la ding van de Noor bestond uit 2.000 ton machine-onderdelen en een aantal auto's voor Turkije. Een van de negen Amerikaanse passagiers, Martha Foster, vierde juist haar verjaardag. De eigenlijke explosie, waarvan de oorzaak nog niet is opgehelderd, was niet bijzon der ernstig. Alleen toen men de brand niet meester kon worden, werd de situatie critiek. Toch ging alles heel rustig. De gezagvoerder ried de pas sagiers aan hun paspoorten en hun geld bij zich te steken, omdat „we misschien wat gaan spelevaren". (Reuter-UP) Advertentie (tot Dinsdagavond) Vannacht weinig wind 4|Ct plaat selijk mist of lichte nachtvorst. Mor gen overdag droog weer met en kele overdrijvende wolkenvelden. Matige, langs de waddenkust later vrij krachtige wind tussen West en Zuid-West en weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.58-17.54. Maan: 17.30-7.25. Volgens de Oostenrijkse luchtvaart persdienst zal de Oost-Duitse luchtvaart maatschappij reeds in November begin nen met vluchten tussen Berlijn en Moskou, Praag, Wenen, Boedapest, Boekarest en Sofia. De maatschappij zou beschikken over 16 tweemotorige en 6 viermotorige verkeersvliegtuigen. Pilo ten en grondpersoneel zouden in de Sovjet-Unie zijn opgeleid. Aan de Westelijke luchtvaartmaat schappijen, die tot nu toe Berlijn niet mochten aandoen, is het aanbod gedaan voortaan de luchtcorridor die thans alleen openstaat voor de luchtvaart maatschappijen der bezettende mogend heden te gebruiken als zij het vlieg veld van de Oost-Duitse maatschappij, Berlijn-Schönefeld (dus niet Tempelhof in West-Berlijn) willen aandoen. In ruil voor deze tegemoetkoming vraagt de Oost-Duitse „Lufthansa" toestemming om vliegdiensten op West-Europa te openen. Zoals bekend, hebben de Oost-Duitse autoriteiten enige tijd geleden toe stemming aan Westelijke luchtvaart maatschappijen waaronder de KX.M. gegeven om Berlijn-Schönefeld aan te doen. Er is tot dusver echter geen gebruik van deze vergunning gemaakt (ANP-DPA)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1