SSJ Katholieke middenstand betreurt de algemeenheid van „vrije" loonronde Broodvraag voor de arbeiders nog altijd actueel Twenthe wenst decentralisatie van de Centrale Raad K.A.B. Bloemen-Bertha in de bloemen A. A. Boersma DOM lil#!! CENTRAAL PENSIOEN BUREAU Waarom geen uitkering voor ondergedoken militairen? Levensverzekering- Maatschappijen: werken samen in Bij belastingverlaging geen beduchtheid voor prijsstijgingen Aan kader moeten steeds hogere eisen worden gesteld Dag van haar gouden jubileum een onvergetelijk feest H. W. Tilanus groot officier O.-N. Concertgebouw orkest in New York Hadden zij zich krijgsgevangen moeten laten maken pcnsiocn- Jff JÉÉk iiitÉih lillik MAANDAG 11 OCTOBER 1954 Zes procent toch ook op zwarte lonen? Waarom struikelen soveel mannen op het pad der liefde? Middelhuis op K.A.B.-vergadering: Critiek op het L.O. Twee gevangenen ontvlucht en gearresteerd Aanzienlijke voordelen hiervan verwacht Mr. D. Muller comman deur O.N. „NONO" OVERLEDEN PAGINA o Ned. Korea-detachement neemt afscheid Tien-jarenplan voor Suriname aanvaard Bij zijn jubileum Veertien millioen auto 's in Europa De 5.300-grens en de ziekenfondsverzekering Bij overschrijding door de 6 pet. toch verplicht verzekerd (Van onze Haagse redacteur) In het jongste nummer van Stu wing", het orgaan van de Neder landse Katholieke Middenstandsbond komt onder de titel „Ongewenste ge volgen van een ongewenste loonsver hoging" een beschouwing voor, waar in bedenkingen worden geuit over het feit, dat de jongste loonsverhoging on danks het feit, dat ze „vrij" is, toch practisch algemeen wordt doorge voerd. In het overleg tussen werkgevers en Werknemers in de Stichting van de Ar beid hebben alle groeperingen 't stand punt ingenomen, dat het redelijk is de arbeiders in gelijke mate te doen delen in de stijging van het nationale inko men, zo zegt het blad. Maar aangezien niet in alle bedrijfstakken de arbeiders onevenredig zijn achtergebleven om de doodeenvoudige reden, dat de bedrijfs- uitkomsten in die bedrijfstakken zelf wijzen op een achterstand, was de Stichting van mening dat deze zaak be- drijfstaksgewijze moest worden bezien. Alle betrokkenen waren het er over eens, dat van de billijkheid van r' loonsverhoging slechts sprake kon zijn indien en voor ?over er sprake was van een achterstand. De NRKM merkt op, dat dit „indien e voor zover" bedrijfstaksgewijze bezien zou moeten worden. Bovendien zouden, wanneer er aanleiding zou zijn tot loons verhoging op grond van deze overwe gingen, de zwarte lonen wit gemaakt moeten worden, zodat er in de bedrijfs- lonen feitelijk takken met de zwarte niets zou veranderen. Wat ziet men echter thans gebeuren In alle mogelijke bedrijfstakken wordt 6 procent loonsverhoging gegeven zon der dat er practisch sprake is van enig overleg over de vraag of hier werkelijk voldaan wordt aan de voor waarde van 't „indien en voor zover". Er zijn bedrijfstakken aan te wijzen, waarin zeker niet voldaan wordt aan de voorwaarde van het „indien" en alleen reeds uit het feit, dat in alle bedrijfstakken naar het maximum van 6 procent gegrepen wordt, blijkt dat er ook met het „voor zover" bitter weinig rekening wordt gehouden. Uit diverse bedrijfstakken komen ge ruchten, dat de 6 procent pp de zwar te lonen wordt gegeven. Dat is niet de bedoeling geweest en de gevolgen van een dergelijke gang van zaken kunnen daarom niet uitblijven. Wanneer er sprake is van een „al gemene" loonronde zonder dat de al gemeenheid verantwoord is door de fei ten, dan zou men er zieh niet over mo gen verwonderen indien dat in de prij zen tot uitdrukking kwam. Het zou met de gevreesde algemene prijsverhoging en de stijging van de kosten van le vensonderhoud nog wel loslopen. Maar wanneer er vooral in het begin enige beweging in de prijzen komt hoeft men zich daarover niet te verbazen. Een dergelijke prijsstijging moet dan niet aan de ondernemers verweten wor den en men moet nu geen ach en wee gaan roepen wanneer men enkele prij zen ziet stijgen. Wanneer er ach en wee geroepen moet worden, laat men dat dan doen over het feit dat de loons verhoging ook doorgevoerd wordt in die bedrijfstakken, waarin dat volgens de gestelde normen niet verantwoord is. Gegeven het feit, dat deze bedrijfs taksgewijze loonsverhoging een vrij al gemene loonsverhoging is geworden, zouden de loonsverhogingen in die be drijfstakken, waarin zij .niet verant woord zijn, eigenlijk geheel doorbere kend moeten worden. Dat is niet ge wenst en dat is in feite ook onmogelijk. Maar het is evenmin gewenst, dat zij ten laste komen van het gezinsinkomen van de ondernemers. Het blad van de NRKM ziet als eni ge oplossing een compensatie voor de ondernemers door een „fikse" belas tingverlaging. Wanneer een dergelijke belastingverlaging er komt, kan men over de prijzen volkomen gerust zijn, aldus de Nederlandse R.K. Midden standsbond. Advertentie Na een reeks serieuze onderzoekingen heeft een vooraanstaand Amerikaans psycholoog in een televisie-uitzending verklaard, dat vrouwen bijzonder ge- imponeerd worden door de schoenen die een man draagt. Een man met de mooiste das of de vriendelijkste glim lach delft het onderspit als zijn schoe nen niet goed en welverzorgd zijn. Aangezien wij er niet aan twijfelen, dat vrouwen onze bewegingen „op de voet" volgen, raden wij U aan de zekerste weg te nemen. Kies bij BAT A Uw manlijke schoenen. Koop bij BATA de herenschoenen die Uw persoon lijkheid krachtig en zelfverzekerd maken. Er zijn 140 BATA filialen in Nederland en dus is er ook een in Uw omgeving. (Van onze correspondent) In de slotvergadering van de 55e jaar lijkse Centrale Raadsvergadering van de Utrechtse Diocesane Bond van de K.A.B. heeft de nationale voorzitter, de heer A. J. Middelhuis, Zondag ge sproken over de KAB in de actualiteit. Er wordt wel eens gezegd, aldus de heer Middelhuis, dat de arbeider nu langzamerhand wel voldoende in de wat ten is gelegd. De broodvraag is echter nog altjjd actueel. Immers de arbeider Is met in staat, zich cultureel, ethisch en geestelijk te verheffen, als het niet eerst met die broodvraag in orde is. „Eerst maagdienst, dan godsdienst" al dus citeerde de heer Middelhuis de woor den, waarmee de president-directeur van een staalindustrie te Maastricht tijdens het bezoek van een aantal par lementariërs had gekenschetst. Er schijnt hier en daar ergernis te zijn gewekt nu de arbeider het beter heeft dan voorheen. Zijn leven is echter altijd nog zorgelijk en daarom zijn we er snel bij als we een loonsverhoging kunnen bereiken. Jarenlang hebben we genoegen genomen met minder dan no dig was geweest om wille van de na tionale economie en we hebben geen wraak genomen om wat men ons vroe ger heeft aangedaan. Daarom verdient de arbeidersbevolking dank voor haar zelfdiscipline. De tijd is voorbij, dat loonsverhogin gen en huurverhogingen worden be paald zonder dat de arbeider een woord meespreekt. Wij moeten echter steeds hogere eisen stellen aan ons kader om onze rol te kunnen meespelen in de specialistisch-wetenschappelijke metho den, waarmee de problemen tegen woordig worden opgelost. Spr. oefende critiek op het lager onderwijs. Het ar beiderskind wordt totaal onvoldoende toegerust het harde bedrijfsleven inge stuurd, zo zei hij. Onze beweging heeft een ontzaglijk grote taak waar het er om gaat, het arbeiderskind mee te ge ven, wat de school het onthoudt. Volop actueel is ook het apostolaats- werk, aldus de heer Middelhuis. Hij noemde de KAB een prachtig bindmid del tussen het zielzorgelijk werk en het moderne bedrijfsleven. De heer Middelhuis nam vervolgens de brochure van drs. Roemers: Wat bezielt het NW? onder de loupe. In deze brochure wordt betoogd, dat tus sen het NVV en de KAB alleen het Mandement staat. Wij hebben te veel samen gestreden om het NVV niet te begrijpen, aldus de heer Middelhuis. Spr. heeft veel respect voor zijn strijd en zijn bijdrage aan de verbetering van het lot van de arbeider. Ons aandeel is echter niet minder wezenlijk geweest. Zou het in Nederland tot een PBO als eindbekroning in die strijd kunnen ge komen zijn zonder de KAB en het CNV? Roemers ziet door het Mande ment de democratie in gevaar gebracht, maar onze bijdrage aan de democratie is minstens even groot als die van het NW. Onze bisschoppen hebben de weg gezien en gewezen, die de arbeiders moeten gaan zonder van de kerk te vervreemden. Wij, nemen gaarne mede de verantwoordelijkheid voor het Man dement, zo zei spr. onder applaus. Hij ontkende, dat de bisschoppen de KAB hebben gehoord. Dit is ook niet nodig. Wij volgen de bisschoppen, ook als zij eventueel het verbod van lidmaatschap Van het NW eens zouden opheffen, ook als het inzicht van onze geestelij ke leiders anders is dan het onze. „Wij hebben de samenwerking niet verbroken. Wij richten ons tot de katholieke arbeiders, maar wij staan open voor samenwerking en ook wij zouden de vlag hijsen als de samen- Vrijdagavond zijn twee criminele ge vangenen uit de strafgevangenis Esser- heem te Veenhuizen ontvlucht. Via het dak en een regenpijp stelden zij zich in vrijheid. Direct werd groot alarm ge maakt. Het heeft echter tot Zaterdag avond geduurd voor de ontsnapten J. ter H. en G. J. G., beiden afkomstig uit Amsterdam, konden worden gepakt. Zij hadden zich verborgen in een boerderij. Het tweetal heeft nog een straf tot eind 1055 voor de boeg. werking werd hersteld", zo besloot de heer Middelhuis zijn toespraak. Bondsadviseur rector J. Doesburg wek te de arbeiders op, andersdenkenden te tonen, dat er met name in de eigen beweging eensgezindheid en liefde be staat. In haar sociaal economische ac tiviteit is het in onze tijd onoverkome lijk, dat de KAB macht demonstreert. Deze moet echter gedragen worden door de liefde. Tot slot van deze tweedaagse verga dering deed voorzitter Zwaniken mede deling van de conclusies, waartoe de sectievergaderingen waren gekomen. De sectie Volkshuisvesting had zich bezon nen op de betekenis van het bezit van een eigen woning ook voor de arbei der. Waarde en betekenis hiervan zal men krachtig propageren. In de sectie K.A.J, was men tot de conclusie ge komen, dat organisatie van de arbei dersjeugd noodzakelijk is, interstands- organisatie echter niet gewenst. In de sectie Credo Pugno besloot men de op richting van centrale clubs te stimule ren. (Van onze correspondent) Het overgrote deel der discussies in de vergadering van Zaterdagmiddag van de aartsdiocesane bond van de K.A.B. was gewijd aan het belangrijk, gezamenlijke voorstel van de bijna zes tig afdelingen van het district Twenthe tot decent- alisatie van de Centrale Raad hetgeen men een eis van de moderne tijd acht. De voorstellen zijn uitgegaan van de wens naar intensiever en effec tiever contact. De afd. Twenthe meent, dat een instituut als de huidige Cen trale Raad ondragelijk is zowel voor het dagelijks bestuur als voor de leden zelf, die zeggen: „wij hebben toch niets meer in de melk te brokkelen. Alles wordt in Utrecht pasklaar gemaakt. De Twenthenaren achten het ondoen lijk, door te gaan met vergaderingen waar liefst 315 afgevaardigden 't woord kunnen vragen en op grond van hun democratische rechten ook moeten krij gen. Twenthe wil nu de centrale raad zodanig wijzigen, dat deze voortaan gevormd zal worden door zeven ver tegenwoordigers uit ieder district. De ze moeten in die districten waar men grote en kleine afdelingen heeft even redig de grote en kleine afdelingen vertegenwoordigen. Twee vertegen woordigers'van dezelfde afdeling kun nen niet voor dezelfde Centrale Raads vergadering worden aangewezen. Verder zou de Centrale Raadsverga dering voortaan in het voorjaar moeten worden gehouden omdat de eerste maan den van het jaar geschikter zijn voor het treffen van de voorbereidingen. De voorstellers betwijfelen of de Centrale Raad nog wel haar wezenlijke ideële betekenis heeft, nu de organisatie zo zeer is gegroeid en de problemen zo veel ingewikkelder zijn geworden. Volgens het district Twenthe moet men zowel centraliseren als decentrali seren. Centraliseren in zover de districts vertegenwoordigers samen met het Bondsbestuur de CentraleRaad vor men. Decentraliseren in zover er een of meer vergaderingen van de districts- raad zullen moeten komen, waarin per district de bondszaken besproken worden. De voorstellers verwachten van dit alles aanzienlijke voordelen, zowel or ganisatorisch als financieel op het punt van onkostenbesparing. De vrijkomen de gelden zouden de afdelingen en dis tricten ten goede kunnen komen. Het Bondsbestuur achtte 't denkbeeld van Twenthe van dusdanig belang, dat het voorstelde een studiecommissie te benoemen om het nader te bestuderen en voor 1 Februari daarover rapport uit te brengen. De Centrale Raad zal dan in 1955 een definitieve beslissing nemen. Dit voorstel werd vrijwel una niem aanvaard. Opi voorstel van de afd. Haaksbergen St. Pancratius zal het bestuur bij de regering grotere aandacht vragen voor de verzorging van weduwen en wezen, wier positie in veruit de meeste ge vallen précair is. Op voorstel van Wol- vega zal de KAB bevorderen, dat zo spoedig mogelijk een wettige regeling tot stand komt, om ook weduwen en ongehuwde vrouwen van 60 jaar af in de Noodwet Ouderdomsvoorziening opgenomen te krijgen. De minister van Justitie, mr. L, A. Donker, heeft tijdens een diner in het 1-C.C. te Amsterdam de thans 75-jarige oud-politierechter mr. D. N. Muller, de versierselen uitgereikt behorende bij het commandeurskruis in de Orde van Oranje Nassau. Tal van prominente per soonlijkheden op Justitieel gebied waren daarbij aanwezig. Tevoren had mr. Muller, die dertig jaar lang secretaris is van het Ned. Genootschap voor de Reclassering, op een.. 11 dermate druk bezochte ree talrijke gelukwensen in ontvangst geno men, dikwijls vergezeld van geschenken, o.a. van ruim veertig reclasseringsambte- naren, die hem een boek en een album vol met krantenknipsels over zijn per soon aanboden. Van 1930-1949 is mr. Muller lid van de Amsterdamse recht bank geweest en vooral uit de kringen van de magistratuur waren vele voor aanstaande leden ter receptie gekomen. Te Amsterdam is onverwachts over leden de heer Johannes Bernardus Uges, die als schrijver onder het pseudoniem Nono bekendheid heeft verworven. Hij schreef o.a. „Dubbel Zes", een werk over de Nederlandsche Spoorwegen getiteld: „Achter klaareen boek je „Van ij edn, varen en vliegen", waar in hij o.m. het vervoer door de eeuwen heen schetste, „Onbekende bekende", veel Amsterdamse schetsen en enige to neelstukken. De heer Uges is 63 jaar geworden. Het stoffelijk overschot zal Dinsdag 12 October omstreeks half één ter aarde worden besteld op de Nieuwe Ooster begraafplaats te Amsterdam. (Van onze correspondent) De senaten der studentencorpsen van Delft, Leiden, Amsterdam, Utrecht, Wageningen en Groningen hebben Bertha Gerritsen, die van bloemenmeisje tot een soort studen tenmoeder geworden is, de dag van haar gouden jubileum tot een on vergetelijk feest gemaakt. Nadat haar Zaterdagmorgen door mr. F. M. A. Schokking, burgemees ter van 's-Gravenhage, op het stad huis de bronzen medaille van Oranje- Nassau was opgespeld en haar de sleu tel van haar nieuwe benedenhuisje aan de Parallelweg was overhandigd, werd zij 's middags aan de gemeente grens van Delft opgewacht en begroet door het huldigingscomité. Vervolgens werd in open koetsen met bepluimde rossen er voor voorafgegaan door een escorte van ruiters der studenten- carousselverenigingen een rijtoer door de stad gemaakt. Om ongeveer half vier arriveerde d<- stoet voor de sociëtéit Phoenix, waar zich inmiddels vele gasten en ge nodigden hadden verzameld, die haar met een uit volle borst gezongen „Zonder onze Bertha kunnen wij niet leven!" begroetten. Na de overhandiging van het fraai gebonden receptieboek weken de wijde vleugeldeuren van de ontvangstzaal en rukten de senaten der erkende studen tencorpsen in officiële kledij en om hangen met de emblemen hunner ver enigingen in gesloten formatie met afgemeten passen op naar het ere podium, dat met palmen en groen was versierd. De praeses van de senaat van het Leidse studentencorps J. Boreel voer de het woord namens de algemene se naat. Aan het einde van de druk bezochte receptie bood dezelfde spreker haar op symbolische wijze 'Is het jubileum geschenk het fonds aan, dat gesticht is om haar oude dag te verzekeren. Tijdens de receptie gaven velen met een handdruk en een kus blijk van hun genegenheid. Men overstelpte haar met geschenken in de vorm van gere nommeerde reukwaters, bonbons, har tigheden tot en met een springlevend hondje. Bloemen Bertha deed haar naam eer aan en stak ieder, die haar gelukwen ste, een bloem in het knoopsgat. De Koningin had een telegram ge zonden, waarin zij Bloemen Bertha hartelijk gelukwenste. De vaste commissie voor Oorlog en Marine uit de Tweede Kamer is wei nig te spreken over het wetsontwerp inzake de rechtstoestand van de mili- tairen van de Koninklijke Landmacht, die zich in de bezettingstijd niet als krijgsgevangenen hebben gemeld of die uit de krijgsgevangenkampen ge broken zijn. Het wordt in beginsel onjuist geacht, dat het wetsontwerp geen vorderingen van financiële aard kent. Een aantal be roepsmilitairen heeft om principiële redenen geen inkomsten genoten en heeft zijn aanspraken op de Staat voor behouden. Deze groep dreigt door het wetsontwerp financieel gedupeerd te worden. Men dringt er daarom op aan deze militairen, wier aantal naar men meent gering is, schadeloos te stellen voor het gederfde tractement en de toe lagen. Degenen die zich als krijgsgevan genen gemeld hebben, hebben daarna hun volledige salaris, alsmede de oor logsvergoeding ontvangen. Enkelen hun ner zijn uit de krijgsgevangenkampen gebroken en zijn er in geslaagd zich bij onze strijdkrachten in Engeland te voe gen. Hoge militaire onderscheidingen zijn him daarvoor toegekend. Anderen hebben aan de oproep van de bezetter geen gevolg gegeven en zijn ondergedoken. Een enkele werd Enge landvaarder. Het zou rechtvaardig zijn geweest aldus de commissieleden als aan betrokkenen dezelfde geldelijke uitkeringen waren verstrekt als aan hen, die krijgsgevangenen waren gemaakt. Het departement van Oorlog heeft ver klaard, dat v.-anneer men als krijgsge vangenen geld wil claimen, men dit al leen kan doen, wanneer men zich als krijgsgevangenen heeft gemeld. Waar moet het heen, zo vraagt de commissie zich af, indien degenen, die zich aan de vijand wisten te onttrekken en in het verzet goede en dikwijls prach tige daden hebben verricht uiteindelijk moeten hc-n, dat zij hadden zij hun salaris en vergoeding willen ontvan gen zich maar gevangen hadden moe ten laten nemen? Het Nederlandse detachement in Korea heeft Zondag afscheid genomen van het V.N.-operbevel tijdens een indrukwek kende plechtigheid, die gehouden is nabij het centrale front in Korea. Bijna vier jaar lang hebben Nederlandse militairen deel uitgemaakt van de V.N-strijdkrach- ten. Midden October zal het detachement naar Nederland vertrekken. Generaal Maxwell Taylor, comman dant van het Amerikaanse achtste leger, heeft gezegd, dat de Nederlandse sol daten tot de besten onder de strijdmacht van de V.N. behoorden. De Staten van Suriname hebben met algemene stemmen een motie aangeno men, waarbij het tien-jarenplan wordt goedgekeurd, nadat de wenselijkheid was uitgesproken de landverbinding van Moengo naar Nickerie in het plan op te nemen. Advertentie Tijdens een receptiewelke Zaterdagmiddag 9 October werd gehouden in de Tuinzaal van de Haagse Dierentuin ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van de heer H. W. Tilanus, voorzitter van de Christelijk-Historische Unie en van de fractie van die partij in de Tweede Kamerdeelde minister-president dr. W. Drees mededat het H. M. Koningin Juliana had behaagd de jarige bij bevordering te benoemen tot Groot-Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De heer P. Wagenaarsecretaris van het Comité 5 October 1954" (rechts) hangt de heer Tilanus de versierselenbehorende bij de onderscheiding, om, nadat hem de documenten van deze onderscheiding door dr. W. Drees waren aangeboden. Tijdens een Zaterdagmiddag gehouden receptie ter gelegenheid van de zeventig ste verjaardag van de heer H. W. Tilanus, voorzitter van de Christelijk Historische Unie, voorzitter van de Christelijk Historische Tweede Kramer-fractie, heeft de minister-president medegedeeld, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd, de jarige bij bevordering te benoemen tot groot-officier in de orde van Oranje Nassau. Met de minister-president waren op de receptie o.a. aanwezig de minister van Oorlog en van Marine, ir. Staf, de minis ter van Overzeese Rijksdelen, prof. dr. Kernkamp, de minister van Justitie mr. Donker, de staatssecretaris van Oorlog, mr. Kranenburg, de staatssecretaris van Marine, vice-admiraal Moorman, de vice- president van de Raad van Staate, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, mr. Van Schaik en mr. Schokking, leden van de Raad van State, de voorzitter der Twee de Kamer, mr. dr. Kortenhorst en de president van dé Hoge Raad mr. Donner. Dr. Drees heeft nadrukkelijk mede gedeeld, dat de regering voor het werk van de heer Tilanus, die reeds 32 jaar Kamerlid is, bijzonder erkentelijk is. Namens een comité werd medegedeeld, dat de vrienden van de heer Tilanus bezig zijn een fonds bijeen te brengen waarover hij als voorzitter vrijelijk kan beschikken. De gedachten gaan uit naar een Uniehuis als centrum van activiteit en bezinning van het C.H. streven. De jarige werd reeds een bedrag van bijna f 17.000 overhandigd. De „Rijndam" van de Holland-Ame- rikalijn is vandaag met het Concertge bouworkest in New York aangekomen. Het schip werd niet verwacht vóór 7 uur des morgens (12 uur Gmt.), maar het bleek op het laatste deel van de reis over de stormachtige oceaan met extra-snelheid te hebben gevaren en meerde om 4.20 uur Gmt (23.20 uur plaatselijke tijd Zondag). Het was de passagiers echter niet toe gestaan zich dadelijk aan land te bege ven overeenkomstig de geldende bepa lingen, die voorschrijven dat de douane formaliteiten voor schepen die na 18 uur plaatselijke tijd binnenkomen, pas de volgende morgen zullen plaats vin den. Niemand mocht zich aan boord begeven, ook de pers niet. Het regende ook daar af en toe fiks. Nader werd vernomen dat de douane formaliteiten en de ontscheping om 13..00 Gmt. zouden plaatsvinden. De „Rijn dam'' ligt aan de kade van de H. A. L. in Hoboken. Europa heeft momenteel 14.000.000 auto's; in 1960 zullen er 32.000.000 zijn. aldus blijkt uit de cijfers gepubliceerd door de „Internationale Highway Fe deration". In 1938 had Europa slechts 8.000.000 auto's, aldus bericht U.P. „E.R.K." Levensverz. Mij. N.V., Nijmegen N.V. Ned. Verz. Mij. ..St. Willibrordus" Ulrechl N.V. Verenigde Verz. Mijen (V.V.M.), Utrecht Dir. J. A. Duynstee Bezuidenhoutseweg 54 Tel. 773459 'i-Gravenhage In verband met de vergunning tot de 6 pet. loonsverhoging heeft de Federatie van Bedrijfsverenigingen aan de bedriji verenigingen geadviseerd, de personen, wier loon als gevolg van de loonsver hoging de in de ziektewet genoemde loongrens van f 5300 zou overschrijden, als verplicht-verzekerde in de zin der ziektewet te blijven beschouwen, totdat een beslissing is genomen over een even tuele wijziging van deze loongrens. De Ziekenfondsraad heeft bepaald, dat deze gedragslijn ook zal worden gevolgd ten aanzien van de verplichte zieken fondsverzekering. De voorzitter van de Ziekenfondsraa heeft aan de algemene ziekenfondsen verzocht, hiermede rekening te houden. Vandaag viert A. A. Boersma zijn .ilveren jubileum als K.A.B.-er. Hij be gon destijds gewoon mee te doen bij wat toen nog het Katholiek Werkne- mersverbond heette. En hij doet nog steeds gewoon mee, alhoewel hij in middels tweede secretaris van de K.A.B. is en ofschoon hij haar mede vertegenwoordigt in een beslissende in stantie als de Sociaal-Economische Raad ongetwijfeld is. Want niets is hem zo vreemd als die merkwaardige „ongewoonheid", die zij nogal eens demonstreren, die iets bereikt hebben in het maatschappelijk leven. Toen Boersma begon te ijveren voor de belangen van de katholieke arbeiders ging het nog, duidelijker dan nu althans, om een strijd naar twee kanten. Daar was vooreerst de kapitalistische uitbuiting die aange grepen moest worden, maar daar was tegelijkertijd het extremisme van „de Rooien", dat scherp in de gaten ge houden diende te worden. De Katho lieke arbeidersbeweging heeft altijd een midden-positie ingenomen. Ik kan mij voorstellen dat Boersma zich des wege in zijn organisatie altijd als een vis in het water gevoeld moet hebben. Want hij is een man. die in de dage lijkse strijd immer intuïtief het mid den kiest. Het naar zijn inzichten juiste midden uiteraard. Wie mocht menen dat hij zulks uit gemakzucht deed en doet ziet ganselijk over het hoofd dat de extravagante idee altijd het gemakkelijkst te verdedigen is en vooral dat de man-in-het-midden klappen van allerlei kanten moet ver wachten. In dit opzicht is Boersma een roekeloos man; bijzonder roeke loos. Hij riskeert met een hartver kwikkende zorgeloosheid zelfs de meest verdrietige venijnigheid, lou ter vanwege zijn schier onbegrensde loyaliteit aan zijn overtuiging. En vooral ook vanwege zijn even grote loyaliteit ten aanzien van de overtui ging van de ander. Want Boersma waardeert, als oprecht christen, zijn tegenstander meer naarmate diens overtuiging hechter blijkt te zijn. Boersma is een Fries van geboorte, hij woont in Utrecht, maar zijn grote liefde gaat uit naar Amsterdam Men treft hem daar op gezette tijden aan in een café met harde houten stoelen en met zand op de vloer. Want Boersma houdt van het karakteris tieke en van de eenvoud, die het ken merk is van het ware. Hij weet bo vendien dat in een dergelijk établis sement diegenen plegen samen te scholen, die bereid zijn tot een pittig gesprek. En ook daarvan is hij een oprecht liefhebber. Hij werpt zich met een serene hartstocht in ieder debat en hij komt er altijd onge schonden uit, al zal hij wel niet altijd gelijk hebben. Want wat hij ook voorstaat of' waartegen hij zich ook kant hij doet beide immer met een belangeloosheid, die voortspruit uit een diepgewortelde waarheids liefde. Ik kan mij de avond herinneren dat ik met Boersma. gezeten aan de café tafel, een langdurig gesprek voerde over een of ander essentieel vraag stuk. Wij tomden met grote heftig heid tegen elkander op. Tenslotte ge loof ik wel dat ik gelijk kreeg; Boersma zwéég tenminste. Maar zel den heb ik mij ongelukkiger gevoeld dan op dat moment. Later begreep ik dat de oorzaak daarvan moest zijn ge legen in de omstandigheid, dat ik over een of ander detail in alle on kreukbaarheid maar ook in alle har teloosheid héén had geredeneerd. Sindsdien heb ik niet graag gelijk meer van Boersma en ben ik het maar liever gewoon met hem eens. En sindsdien eindigen onze gesprek ken er dan ook gewoonlijk mee dat wij gezamenlijk, maar op zijn initia tief altijd, hulde brengen aan de voortreffelijkheid van „zijn jongens" dat is de K.A.B. aan de schoon heid van hét leven of zelfs aan de goedheid Gods. Het is niet mijn taak de verdien sten aan te duiden die Boersma zich heeft verworven waar het gaat om de groei en de bloei van de Katho lieke Arbeidersbeweging in ons land. Anderen kunnen dat vertrouwen veel beter dan ik. Ik weet slechts dat ik hem nimmer ontmoet zonder dat hij een enorme actetas torst. Zij hoort even onvermijdelijk bij hem als zijn pijp. Soms gebeurt het wel dat hij te mijnen gerieve allerlei gewichtige papieren opdiept om mij college te geven inzake ingewikkelde vraag stukken, het Ziekenfondswezen of de al of niet noodzakelijkheid van zóveel procent loonsverhoging betreffende. En altijd is het mij daarbij opgeval len, dat hij de problemen niet alleen in zijn tas, maar ook in zijn hoofd heeft. Bij zijn zilveren jubileum kan ik dus niet anders doen dan zowel Boersma als de K.A.B. te feliciteren. En mijzelf, omdat ik mij, geloof ik, wel mag rekenen tot één van zijn vele vrienden. HERMAN HOFHUIZEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3