k"DE SCHEEPSBOUWER-, De M.R.P. laat haar fractie morgen vrij West-Duits vak verbond verwérpt de herbewapening RADIO- Commentaar TV-Commentaar HANOI door ordelijk Yietminh overgenomen Nieuwe politieke crisis in Zuid- Vietnam BENELUX, eerste steen voor gebouw van Europa" Sunderland Engelse leidt in de league Suez-accoord stuit op moeilijkheden Peking beticht VS. van agressie Russen verbeteren straten in Kaboel m Toekomst als uitgangspunt voor gewenste culturele eenheid Stabiliserende factoren hebben overhand in economisch leven Fraaie zege van Tottenham X MAANDAG 11 OCTOBER 1954 PAGINA 4 De vertrouwenskwestie in Frankrijk Nutting naar Londen Nauwere banden met Afghanistan In Amerikaanse staat: Voorstander van rassen scheiding opgepakt Dalend aantal arbeiders in staalindustrie ftVj-Jfl Export Duitse kap.goederen naar Indonesië Weldra financierings overeenkomst? Te Tilburg Prinses Irene-brigade krijgt monument BENELUX-CONGRES TE MAASTRICHT Prof. Witteveen op accountantsdag Investeringen in Amerika in rustiger banen STICHTING VISLOS. REGELING Turkije en W.-Duitsland verstevigen economische betrekkingen Belgisch tapijt voor de V.N. De katholieke Republikeinse Volkspartij heeft haar fractie in de Franse Nationale Vergadering' toegestaan morgenmiddag naar eigen goeddunken te stemmen. Dan stelt premier Mendès-France n.l. de vertrouwenskwestie naar aanleiding van de teLonden genomen besluiten tot herbewapening van West-Duitsland. Wel heeft de Nationale Raad van de partij de fractieleden verzocht in overweging te nemen, „dat de Londense besluiten in hun huidige vorm niet voldoen aan de onmisbare voorwaarden voor hun goedkeuring". Toch geloven politieke waarnemers, dat de kansen van Mendès-France op een ruime meerderheid nu groter zijn geworden. De premier liet zich in een redevoering te Pont St. Pierre in Normandië gistermiddag tenminste al op timistisch uit. Ditmaal echter komen er verontrustende berichten uit West- Duitsland. Het West-Duits vakverbond heeft Zaterdag op een congres in Frankfort met 396 tegen 4 stemmen de herbewapening van West-Duitsland verworpen. Bondskanselier Adenauer zal vandaag met zijn voornaamste adviseurs de daardoor ontstane situatie bespreken. Het West-Duitse vakverbond be schouwt de resultaten van Londen ,,met bezorgdheid", omdat zij de weg banen voor een Duitse deelneming aan een systeem van machtspolitiek, dat de kansen op hereniging van Duitsland in gevaar brengt. Ook zou nu het gevaar zijn opgeroepen, dat er een „autoritaire staat in het leven wordt geroepen, die het eind betekent van de Duitse ar beidersbeweging voor de schepping van een politieke, sociale en economische democratie." Het West-Duitse vakverbond is for meel met geen enkele politieke party verbonden, maar in feite deelt een so cialistische minderheid er de lakens uit. De voorzitter van het verbond, Walter Freitag, werd met 241 stemmen en 143 onthoudingen herkozen. In de resolutie, die de Nationale Raad van de Republikeinse Volkspartij in Frankrijk heelt aangenomen, wordt de fractie in de Assemblée verzocht aan te dringen op verdere onderhandelingen met de Acht om te komen tot een maximale integratie van de strijdkrach ten, standaardisering van de wapen productie, een gemeenschappelijke mili taire begroting en democratische con trole van het ministerscomité van de Brusselse organisatie. Mendès-France heeft, zoals hp dat de laatste tijd regelmatig doet, het week einde besteed aan politieke uitstapjes naar de provincie. Te Louviers, waar hp burgemeester is, heeft hy gezegd, dat de regering in April een nieuwe verhoging van het minimumloon zal overwegen. Tevo ren had zyn regering bekend gemaakt dat zp het toegestane minimum-uur- loon met 6.5 franc had verhoogd, zo dat het nu voor het gebied rond en in Parijs 121.5 franc bedraagt. Mendès-France zei, dat de productie verhoging de laatste tpd de verwach tingen van de regering heeft overtrof fen. Evenals tot dusver zal de regering er naar streven het prpzenpeil te sta biliseren, ook al gaan de minimum lonen omhoog. Het Amerikaanse blad in West-Duits land „Neue Zeitung" weet te berichten, Het is met de humor voor de radio een eigenaardige zaak: iedereen klaagt er over, maar toch blijven de meest beluisterde uitzendingen die waarin grapjes verteld worden. Nu is het na tuurlijk ondoenlijk om altijd maar weer verschrikkelijk leuk te zpn. Doch de grootste moeilijkheid lpkt het ons dat er meer uitverkorenen dan geroepenen voor de microfoon komen. Eén ding moeten de radio-humoristen toch vooral niet vergeten, zjj zijn er niet om de mensen in de zaal aan het lachen te brengen, maar de luisteraar aan zijn toestel. Dat was de grote kracht in de aanvang van Jan de Cler's Negen heit de klok-programma. Later is dat prin cipe te veel verwaterd. Wij kregen Za terdagavond echter de indruk dat men van de dwaalwegen aan het terugkeren is. Een fris programma nu met gevatte grapjes, een paar aardige liedjes en voortreffelijke muziek. Bij het gastoptreden van Eppo Doeve liet men deze heer in het geheel niet aan het woord komen. Waarom hem dan voor de microfoon gehoord? Bij de tekstschrijvers werd niet meer Emil Lopes genoemd, maar Douwe Stellingwerf, wat een duidelijke verbe tering genoemd mag worden. Het roemruchte Mimoza-programma van de VARA-showboat moet blijkbaar nog op gang komen, zelfs de Orgelman was niet zo overrompelend gek als ge woonlijk. Overigens altijd nog een prima amusementsprogramma. De Instnif bij de KRO op Zondag avond, van opzet niet onaardig, heeft het bezwaar te veel met actualiteiten te willen spelen. Daarbij bovendien gro te historische figuren te halen is ge vaarlijk, want het leidt tot banaliteiten. Zo'n liedje als dat over de wasdag is aardig. Het hoeft allemaal niet zo na drukkelijk te zpn. Een diepe verzuchting: Wat zijn die Zondagmiddagen voor de Nederlandse radio toch verschriltkelpk. Wil men er naar toe dat wij als de Fransen gaan spreken van: ,,1'Enfer c'est le diman- che"? J. v. S. De internationale uitwisseling van T.V.-programma's is weer volop aan de gang. Donderdag- en Zaterdagavond waren er reportages van het interna tionaal concours-hippique in Londen en Zondagavond van een danstournooi tus sen het Britse Gemenebest en het con tinent in Hamburg. Vooral van de „Horse of the year- show" hebben wy erg genoten. Men kon alle verrichtingen van de prachtige paarden en hun bedreven berpders zeer goed volgen, terwpl een rustige toelichting ons van de technische kan ten op de hoogte hield. Een schitterende „cavalcade" besloot dit paardenfestijn. Op zo'n moment is T.V. prachtig Het danstournooi zal liefhebbers van perfect dansen wel genoegen gedaan hebben. Wij hebben ons erg geamuseerd over de onverstoorbare Vlaamse com mentator. Hp liet tpdens een interview een zeer Germaanse juffrouw onver bloemd weten dat er maar één Neder landse taal is en dat deze taal in Vlaanderen en Nederland wordt gespro ken en verstaan. Men had gewaarschuwd, dat het beeld, door de vele „vertalingen", wel eens minder goed zou kunnen zijn. Technisch schijnt men de zaken echter goed onder de knie te hebben, want wij hebben deze drie avonden een goed beeld gekregen. J. v. S. dat de Russische minister van buiten landse zaken, Molotov, zich in gesprek ken met Oost-Duitse politici ten zeerste verrast heeft getoond over het onver wachte succes van de conferentie van Londen. Iets dergelijks had hij na het mislukken van de E.D.G. niet voor mogelijk gehouden. De Oost-Duitse communisten toonden zich door deze bekentenis zeer geschokt, aangezien zp voor de te nemen tegen maatregelen geheel op het Russische leiderschap hadden vertrouwd. Otto Nuschke. een van de leiders van wat in Oost-Duitsland de christen-democra tische partij wordt genoemd, heeft boodschappen gestuurd aan de katho lieke of christen-democratische partpen in de landen van West-Europa, waarin hij aandringt op aanvaarding van Molo- tov's plan voor de Europese collectieve veiligheid. Volgens de „Neue Zeitung" is Molo tov ook in Moskou al het voorwerp van ernstige critiek geweest, omdat hij een ontwikkeling als zich te Lon den heeft voorgedaan niet heeft voor zien. (AFP-Reuter-UP) Ofschoon men algemeen had aange nomen, dat gedurende het weekeinde in Cairo de ondertekening zou plaats hebben van een definitieve Brits-Egyp tische overeenkomst over de ontrui ming van het Suez-kanaal, is gisteren officieel bekendgemaakt, dat de Britse onderminister van buitenlandse zaken Anthony Nutting, die speciaal voor dat doel naar Egypte was gekomen, in gezelschap van de Britse ambassadeur in Cairo, Sir Ralph Stevenson, naar Engeland is teruggekeerd voor overleg met zpn regering. Van niet-officiële zijde wordt verno men, dat premier Nasser van Egypte op het laatste ogenblik nog enkele be palingen wilde inlassen, die „een on juiste interpretatie van het verdrag in de toekomst moeten voorkomen." Deze bepalingen schijnen te slaan op de ver houding van de Egyptische regering tot de Britse burgerlijke technici en op de verdeling, de overdracht en het be heer van de installaties in de Kanaal basis. Het verschil van mening wordt niet ernstig geacht. (Reuter-UP) Communistisch China heeft via de secretaris-generaal der Verenigde Na ties bij de Assemblée een protest inge diend tegen wat genoemd wordt de „Amerikaanse agressie" tegen het door de Chinese nationalisten bezette eiland Formosa. In het protest wordt er om standig op gewezen, dat Formosa deel uitmaakt van China en dat de patrouil- letaak, die de Amerikaanse Zevende vloot in de Straat van Formosa uit voert, daarom een agressief karakter draagt. De Amerikaanse ambassadeur op Formosa heeft in een boodschap ter ge legenheid van de 43ste verjaardag van de Chinese revolutie onder Soen Yat Sen aan de regering van Tsjang Kai Sjek de verzekering gegeven, dat Ame rika niet werkeloos zal toezien, als For mosa het slachtoffer wordt van commu nistische agressie. De strpdkrachten van de communis tische Vietminh hebben in de loop van Zaterdag wijk voor wijk, overeenkom stig de accoorden van Genève, de stad Hanoi van de Fransen overgenomen. Lange colonnes kwamen uit zes ver schillende richtingen in het centrum van de hoofdstad van Tonkin samen. De soldaten van de Vietminh droegen helmen en splinternieuwe groene uni formen. De Franse troepen trokken zich over de Doumer-brug achter de Rode Rivier terug in de richting van Haifong. Van honderden huizen woei de rode vlag met de gele ster van de Vietminh en er was een grote menigte belangstellende kijkers op de been. De Fransen zijn vol lof over de voor beeldige overname van de stad. De achtergebleven Franse burgers kunnen zich overal vrij bewegen. De leider van de Vietminh, Ho.Tsji Minh, en de be- Het officiële Russische nieuwsagent schap Tass heeft bericht, dat tussen de Sovjet-Unie en Afghanistan een han delsovereenkomst is getekend, waarbij Afghanistan voor twee millioen dollar aan materiaal en machines voor de aan leg van wegen in Rusland zal kopen. Het materiaal zal gebruikt worden voor de verbetering van het wegennet in de hoofdstad van Afghanistan, Ka boel. Afghaanse arbeiders zullen het werk uitvoeren onder leiding van Rus sische ingenieurs. De overeenkomst voorziet tevens in het zenden van tech nische hulp van Rusland naar Afgha nistan. Verder is in Kaboel een Sovjet missie voor de landbouw aangekomen. De gouverneur van de Amerikaanse staat Delaware heeft de arrestatie ge last van Bryan Bowles, leider van een campagne tegen het gemengde school bezoek door blanke en gekleurde leer lingen. Bowles is voorzitter van een groep, die zich „nationale vereniging ter bevordering van de blanken" noemt. Hy zal beschuldigd worden van sa menzwering ter onderbreking van de schoolopleiding van kinderen. Op een vergadering heeft Bowles zen drie-jarige dochtertje aan de toehoor ders vertoond en verklaard, dat zy niet samen met negerkinderen op school zou zitten „zolang ik nog adem en kruit brandbaar heb." De gouverneur zei zich tegen „massahysterie" te zul len richten. Van 11 tot 23 October zal de 5de bij eenkomst worden gehouden van de commis sie voor ijzer en staal van de Internationale Arbeidsorganisatie waaraan zal worden deel genomen door vertegenwoordigers van re geringen, werkgevers en werknemers uit 22 landen. In een voor deze bijeenkomst voorbereid rapport wijst het Internationale arbeidsbu reau erop, dat het jaar 1953 gekenmerkt werd door een vermindering van het aan tal arbeiders, werkzaam in de ijzer- en staalindustrie. Deze ontwikkeling was in cfe eerste helft van 1954 nog duidelijker. De vermindering valt te verklaren door uit voering van moderniseringsprogramma's en door een productievermindering, veroor zaakt door afnemende vraag. Dit hoeft ech ter niet te betekenen, dat de arbeiders, die hun betrekking verloren, zonder werk bleven. In de landen van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal, die in 1953 een productievermindering te zien gaven, werd cok het aantal te werk gestelde arbeiders verminderd. Nederland is het enige land waar het aantal arbeidskrachten de nei ging had toe te nemen. velhebber van de communistische strijdkrachten, generaal Giap, hebben er in dagorders op aangedrongen de vreemdelingen te beschermen en hen in de gelegenheid te stellen hun nor male werkzaamheden te verrichten. Gisteren is op de brede boulevards van de stad een grote militaire parade gehouden om het feit te vieren, dat zo als Giap het uitdrukte, „onze geliefde hoofdstad na acht jaar van gewapend verzet en tachtig jaar strijd voor de bevrü'ding van de natie nu volledig vrij is". By het vallen van de avond hielden de Franse troepen Zaterdag onder een stromende regen in het Mangin- stadion hun laatste plechtigheid. Twee compagnieën Marokkaanse ti railleurs en een compagnie van het Vreemdelingenlegioen stonden in een carré opgesteld, toen daar voor het laatst de Franse vlag werd gestreken. Inmiddels is het in Zuid-Vietman op nieuw tot een politieke crisis gekomen. Premier Ngo Dinh Diem heeft gene raal Nguyen Van Xuan meegedeeld, dat hy niet van plan is hem in zijn regering op te nemen. Het Vietnamese staatshoofd, Bao Dai, had er op aan gedrongen, dat de generaal de porte feuille van oorlog zou krijgen in het nieuwe coalitiekabinet, waar hy tevens vice-premier zou zijn. Waarnemers in Saigon menen van een openiyke breuk tussen premier Ngo en Bao Dai te kunnen spreken, die ver moedelijk in de nabije toekomst tot be langrijke mutaties zal leiden. Generaal Nguyen Van Xuan geniet de steun van het door de Fransen opgeleide en uit geruste Vietnamese leger. De premier rekent op de steun van de diverse sec ten in het Zuiden des lands, die alle maal over aanzienlijke eigen strijd krachten beschikken. (AFC-Reuter-TJP) 8. Hoewel hij beseft, dat hun toestand vrijwel hopeloos is, verliest Eric toch geen moment zijn tegenwoordigheid van geest. De afstand naar het vasteland is veel te groot, maar door snel te handelen kunnen zij er mis schien nog in slagen het eiland weer te bereiken, voordat de vloed hen mee sleurt. Als één man zetten zij het op een loven, dwars door het zilverige water, dat reeds hun voeten omspoelt. Het wassende water hindert hun bewegingen en verbergt de verraderlijke diepten aan hun oog, maar in deze wedren met de meedogenloze, wrede zee zetten de mannen alles op alles. Beangstigend snel stijgt het water en steeds langzamer komen zij vooruit. De stroming wordt krachtiger en zelfs de Noorman heeft af en toe moeite zich staande té houden. Doch zolang zij grond onder de voeten hebben, is alle hoop nog niet verloren. Zwijgend en verbeten worstelen zij verder en de duinenrij is al verlokkend dichtbij, als de zee toeslaat. Eric's krijger slaakt eensklaps een luide gil. Voor de overigen in kunnen grijpen, ver dwijnt hij voor hun ogen in een kolking en het laatste, wat zij van de onge lukkige zien, is een wilde, schuimende kabbeling ver stroomaf. Hoe ge schrokken de drie ook zijn, hoezeer zij zich ook de dood van hun makker aantrekken, zij mogen geen moment talmen. Zij bevinden zich zelf in levensgevaar. Hijgend en met hun laatste krachten vechten zij de overblij vende zwaarste honderd meters voort. Dan komen zij in rustiger water. Even later staan zij uitgeput, doornat en bleek bijeen op het verlaten strand. Ontkomen aan de verdrinkingsdood bevinden zij zich weer op het eiland, waar de hongerdood hun tegengrijnst. Van de zijde der Indonesische am bassade in Bonn wordt de verwachting uitgesproken, dat binnenkort een over eenkomst tot het financieren van export van bepaalde Duitse kapitaalgoederen zal worden ondertekend. De onderhandelingen over deze ex port-financiering zijn volgens de woord voerder van de ambassade sedert ge ruime tijd gevoerd met het bedrijfs leven en met particuliere banken en zij zouden thans zover gevorderd zijn, dat de getroffen export-overeenkomsten voor ondertekening klaar zouden zyn. Over de omvang van de hierbij be oogde transacties worden van de zijde van de Indonesische ambassade geen inlichtingen gegeven. Naar een woordvoerder van het West- Duitse ministerie van Economische Za ken mededeelde, verkeren de onder handelingen over financiering van be langrijke exporten naar Indonesië nog niet in een stadium, waarin de bij zulke credieten gebruikelijke inscha keling van de overheidsbanken ge vraagd is. In bankkringen wordt tegen een over schatting van de betekenis van de ge voerde onderhandelingen gewaarschuwd.- Opgemerkt wordt, dat van algemene crediet-toezeggingen door de „Bank- verein West-Deutschland" voor Indo nesië geen sprake is. De gevoerde be sprekingen hebben zich veeleer beperkt tot de mogelijkheid om bepaalde con crete transacties door deze bank te doen financieren. Deze mogelijkheid is, naar wordt opgemerkt, steeds gegeven, wanneer het export-opdrachten betreft, die voldoen aan de betalingsvoorwaar den. die door beide garanderende over heidsbanken worden gesteld. (Van onze correspondent) In Mei van het volgend jaar zal te Tilburg een nationaal monument ter nagedachtenis van de oudstrijders der voormalige Prinses Irene-brigade, die voor het vaderland gevallen zijn, worden onthuld. Het ontwerp van de Arnhemse beeldhouwer Spanjaard van Woerden is dezer dagen door het comité van initia tiefnemers goedgekeurd. In overleg met het gemeentebestuur is besloten, het beeld bij de Edisonlaan aan de Ringbaan-Zuid te plaatsen. Oorspronkelijk was het de bedoeling geweest, het gedenkteken bij de brug te Hedel op te .richten. Toen dit onmo gelijk was gebleken, viel de keus op Tilburg, omdat de bevrijding van deze stad als een der belangrijkste wapen feiten van de brigade wordt beschouwd. Een ter voorbereiding van de uitvoering te Tilburg gevormd comité, wilde aan het op te richten monument echter als tweede bestemming de gedachtenis van de voor de bevrijding gevallen Tilbur- gers verbinden, maar dit stuitte op ver zet bij de militaire initiatiefnemers, die een „eigen" gedenkteken wilden. Dies werd besloten in Tilburg twee monu menten op te richten, waarvan het een volgend jaar zal worden onthuld. (Van onze Limburgse redactie) Aan het einde van het Zaterdag te Maastricht gehouden Benelux-con- gres konden de arie organiserende instanties, de St. Adclbervereni- ging in Limburg, de Limb. Kath. Werkgeversvereniging en het comité Benelux-Limburg, terecht bij monde van de voorzitter van „St. Adelbert", mr. E. W. J. van Breukelen vaststel len, dat dit congres bijzonder vrucht baar is geweest. Vruchtbaar vanwege de twee voortreffelijke inleidingen, gehouden door de heer J. de Spot, gewezen adviseur- van de Belgische mi nisterraad en door prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs, hoogleraar te Nijmegen. Behandelde de eerste spreker de eco nomische betrekkingen tussen de Be- neluxlanden, de tweede nam de cul turele onder de loupe. Tien jaar Benelux, aldus de heer J. de Spot, heeft de drie partners grote eco nomische vooruitgang gebracht. Hier bij dacht spreker o.m. aan de practisch totale opheffing van de tolgrenzen, de oplossing van het contingenteringsstel- sel, de gezonde financiële toestand van de drie landen, het evenwicht in de handels- en betalingsbalans, de budge tair verzekerde situatie en de stijging van de industriële productie, waardoor het nationaal inkomen van de Benelux 13 milliard dollar bedraagt. Hoewel de Beneluxwinst voor België het grootst wö's (tehgevolge van een grotere ex port) kan de winst voor de Benelux- partners toch op vijftig procent gesteld worden. Sprekend over de huidige problemen van de Benelux merkte de heer De Spot op, dat de Benelux er nog lang niet is met de opheffing van de tolgrenzen alleen, maar dat het tijd wordt om de economische en sociale politiek te har moniseren en op te dragen aan een supra-nationaal orgaan. In afwachting waarvan men thans reeds het econo misch potentieel moet coördineren en een gemeenschappelijke deviezenpot moet vormen, dit alles om samen ster ker te staan ten opzichte van het bui tenland. Een andere brandende kwes tie noemde spreker de loonpolitiek, welke in 1944 niet werd voorzien. Had België vroeger de laagste lonen, thans heeft het de hoogste. In weerwil van deze problemen kon de heer De Spot aan het eind van zün inleiding stellen, dat de vrijwillig aan gegane Beneiux-eenheid misschien wel de belangrijkste stap in diplomatiek opzicht is geweest. Dit had tevoren nog de commissaris van de Koningin in Limburg, mr. dr. F. Houben, bij de opening van het congres benadrukt. „De Benelux", zo zeide hy, „is de eerste steen voor het gebouw van Europa." Bij het bouwen hiervan moet de jeugd meer en blijvend betrokken worden aangezien zij beter de wetten der traag heid kan overwinnen Bij het streven Daar de economische toestand zowel in Nederland als in de Verenigde Staten veel stabieler is geworden en het economische leven in zijn inter nationale samenhang ook niet zoveel aanleiding geeft tot beduchtheid voor een depressie, moeten wij ons niet blind staren op het gevaar van deflatie. Het gevaar van een geleidelijke inflatie is veel groter, vooral ook omdat het voeren van een conjunctuurpolitiek in een tijd van inflatie veel moeilijker is. Wij moeten niet achter de feiten aanlopen en steeds jnaar terugzien naar de eco nomische crisis van de dertiger jaren, maar ons nuchter afvragen, waar op het ogenblik het werkelijke gevaar ligt. voer. De schommelingen, vloeien daar door grotendeels naar het buitenland af. Ook in de Ver. Staten is de stabiliteit groter geworden. De overheidsuitgaven zyn tien maal zo groot als in 1929. De werkloosheidsverzekering draagt er toe by het inkomen op peil te houden. De agrarische politiek is er met het systeem van de „parity-prices" op gericht het in komen in de landbouwsector niet te doen dalen. Ook de investeringen zyn minder gevoelig geworden voor schommelingen, doordat de structurele ontwikkeling in Amerika sterker is dan voor de oorlog. De bevolking neemt sterk toe en de techniek ontwikkelt zich in snel tempo. De financiering der investeringen is ge zonder door structurele veranderingen in het Amerikaanse bankwezen. Dit staat nu weer onder controle, evenais het effectencrediet. De middelen der banken zün voor een groter deel belegd in overheidspapier, hetgeen een veiliger bezit is. De woningbouw staat niet on middellijk onder invloed van de over heid, maar de financiering ligt groten deels in de overheidssfeer. Bovendien is de leiding der bedryven vakkundiger geworden, waardoor de emotionaliteit in de investeringen is af genomen. Als ongunstige factoren in de Ameri kaanse economie noemde prof. Witte veen de grote rol, die de duurzame con sumptiegoederen spelen en de toene ming van het consumentencrediet. Wat de eerste factor betreft, waarschuwde spreker voor overdrijving. De fluctuaties in deze sector zijn betrekkelijk gering en de spaarquote heeft een regelmatig Aldus concludeerde prof. dr. H. J. Witteveen in zyn rede over het onder werp: is de wereldeconomie minder conjunctuurgevoelig geworden? Deze rede werd uitgesproken op de Accountantsdag 1954, die georganiseerd werd door het Nederlands Instituut van Accountants. De voorzitter kon by de opening verschillende autoritei ten welkom heten, o.a. de minister van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid, alsmede vertegenwoordigers van de minister president en de andere ministeries. Vertegenwoordigd waren ook* de zus terverenigingen uit Engeland, Frank rijk, Duitsland en België. Prof. Witteveen behandelde ach tereenvolgens de toestand in Neder land, de toestand in de Ver. Staten en de internationale samenhang in het economisch leven. In Nederland is de toestand zo, dat door het toenemen van de invoer de vraag van de overheid en van de be sparingen de stabiliteit groter is ge worden. Daardoor planten de veran deringen in de geldstroom zich minder snel voort. Spreker wees er in dit verband op, dat de overheid meer in vloed heeft op de investeringen, vooral bij de woningbouw en de open bare nutsbedrijven. Bovendien zit bij de investeringen een groot stuk in- naar meer eenheid zal het Europees ge legen Limburg zijn kans wensen te grij pen, aldus dr. Houben. Bij het streven naar culturele een heid der Beneluxlanden moeten we op houden met de oude juichkreet, iets te gaan herstellen wat vroeger was. Dit stelde prof. dr. W. ,J. M. A. Asselbergs nadrukkelijk vast, toen hij sprak over de culturele betrekkingen tussen de Be neluxlanden. Er was in de historie geen culturele eenheid tussen de Benelux landen, derhalve is het onmogelijk een dergelijke eenheid te herstellen. Bij het opbouwen van zulke eenheid vroeger een droom, thans een eis is het zaak van de toekomst van een gefedereerd Europa terug te werken. Historisch ge zien waren de gewesten van het Ko ninkrijk der zeventien Nederlanden te verdeeld voor een culturele eenheid. Deze was er net zomin als de zeven tien Nederlanden, aldus prof. Assel bergs. Daar vormde allereerst de weer stand van de taal een niet te ontvein zen moeilijkheid. Inwilliging van de eis tot culturele eenheid maakt het noodzakelijk, zo meende spreker, dat de tegenstellingen tussen de Beneluxianaen op het ge bied van de burgerlijke wetten, de uni versitaire studie etc. worden wegge werkt. Wil de Benelux culturele werkelijk heid worden, dan is er maar één op lossing: de toekomst als uitgangspunt te nemen. De eis van het heden is, één volk van 20 millioen mensen dat, zonder zijn eigen karaktertrekken af te leggen, te brengen is tot een, culturele een heid met dezelfde wetten en één taal, die als norm aanvaard wordt. Zijn geestdriftig betoog besloot prof. Asselbergs met de krachtige uitspraak: „Voor België, Luxemburg en Neder land ligt in de toekomst het nieuwe vaderland om te oeminnen, dat een cul turele eenheid maakt van drie landen, die zich toch bezitters weten van eigen rechten." Met ingang van 18 October treden al le IJmuidense havenarbeiders in dienst van de „Stichting Vislosregeling IJmui- den". Deze stichting is op 10 Septem ber bij notariële acte opgericht door de Vereeniging van Reeders van Visschers- vaartuigen te IJmuiden, de Katwijkse Rederijvereniging „Vuurbaak", de ver eniging van schippers eigenaren te Kat wijk aan Zee en de Nederlandse Vis sersbond. De belangrijkste visaanvoer- ders nemen deel aan de nieuwe stichting. Men heeft deze stichting in het le ven. geroepen omdat men het reeds lang als een leemte voelt, dat de ha venarbeiders niet bij een vaste werk gever in dienst zijn Zij konden zich dus vrijwel nooit op een werkgever be roepen. Ook bij onderhandelingen tus - sen werkgevees en de vakbonden werk te het tot nu toe- gevolgde systeem uitermate stroef. De stichting van de „SVIJ" maakt hier een einde aan. Tot bedrijfsleider van deze stichting is de heer J. van der Veer aangesteld. Secretaris van de nieuwe stichting is de heer W. G. Meyboom. In een gemeenschappelijk communiqué is Zaterdag medegedeeld, d'at er een perma nente Turks-Westduitse commissie zal wor den opgericht, welke een blijvende en nauwe economische samenwerking, tussen Turkije en West-Duitsland moet verzeke ren. Het communiqué werd gepubliceerd aan het eind van het bezoek van de Turk se Minister-President en de Turkse Mi nister van Buitenlandse Zaken aan West- Duitsland en deelde mede. dat tijdens de besprekingen volledige overeenstemming werd bereikt. De Belgische ambassadeur bij de Ver enigde Naties, Langenhove, heeft da V. N. een speciaal geweven tapijt aal> geboden als geschenk van het Belgische volk. De Antwerpenaar Colfs heeft het kunstwerk ontworpen, dat een duif voor stelt, die de bron van de goede wil be nadert. De vredesduif wordt omringd door stadsgezichten uit de hoofdsteden van de landen, welke lid zijn van de volkerenorganisatie. 94.000 mijlen draad werden in het tapijt verwerkt, waar 14 kunstenaars hun beste krachten aan hebben gegeven. verloop. Het consumentencrediet be droeg in 1929 9,6% van de totale con-^ sumptieve uitgaven en in 1953 was dit De stabiliserende factoren overheer sen dus sterk. Bovendien moet men in het oog houden, dat de crisis van 1929 een exceptioneel karakter had en dat de federale regering in geval van nood een conjunctuurpolitiek zal gaan voeren. By het bespreken van de internatio nale samenhang wees prof. Witteveen er op, dat de stelling, dat een teruggang in Amerika de hele wereld zou meeslepen, dubieus is. De lichte recessie van f953 heeft in Europa nauwelijks invloed ge had. Volgens een schatting zou bij een daling van het nationale inkomen in Amerika van 1 pet. de export uit Europa met 0,03 tot 0,07% teruglopen. Wel zou een teruggang in Amerika zijn invloed kunnen uitoefenen via de grondstoffen- producerende landen, maar door de huidige agrarische politiek in de Ver. Staten blijven de prijzen in die landen ook op peil. Het internationaal crediet-mechanis- me, dat in 1929 ook een van de oor zaken van de crisis was, is op het ogen blik veel hechter. De kapitaalbewegin gen lopen nu veelal over de overheid. De sprekers, die aan het debat deel namen, bleken het in grote trekken met de inleider eens te zijn. Prof. Verrijn Stuart wees er op, dat de convertibiliteit de labiliteit zou kun nen vergroten. Het stabiliserend element van de overheidsvraag moet men ook niet onderschatten. Ook de overheid kan meegetrokken worden in de conjunc tuur. De Amerikaanse agrarische poli tiek draagt het gevaar in zich van over schotten in de landbouw. Prof. Mey stelde, dat de ziekten in het economische leven door al de besproken factoren niet weggenomen, maar inge kapseld worden. De heer Ferréol Bolo, voorzitter van de „Société des Experts comptabies Frangaise", vestigde de aandacht op de psychologische factoren, die ook een rol spelen in het economische leven. Prof. Witteveen besloot met te zeggen, dat de schets, die hij gegeven had, alleen geldt voor de toestand, zoals die op het ogenblik is. In de middagzitting hield de heer P. J H. J. Bos een inleiding over de structuur van de leer der accountants-controle en haar toepassing. Sunderland, dat het vorig seizoen aan het degradatiegevaar is ontsnapt, is door een overwinning van 42 op New Castle van de derde naar de eerste plaats van de ranglyst van de eerste divisie geklommen. De ontmoeting tus sen deze beide clubs welke door 67.000 toeschouwers werd bezocht, is er een van uitstekend gehalte geweest. Shack- Ieton had het leeuwenaandeel in de zege van de thuisclub. Manchester City heeft het ondanks een voorsprong van 2—0, waar Fagan voor zorgde, niet verder kunnen bren gen dan een gelyk spel: 22 tegen Wolverhampton. Weliswaar heeft zij evenveel punten ais Sunderland, doch het doelgemiddelde geeft hier de door slag. Manchester United, Preston North End en West Bromwlch Albion volgen ais derde, vierde en vijfde. Het record van Bristol City, van de vier divisies de eni_e ongesla gen club te zijn, sneuvelde Zater dagmiddag. De ploeg verloor met 32 de uitwedstrijd tegen Sou thend United. Niettemin heeft Bris tol City in de derde divisie nog de leiding, met grote voorsprong op de concurrenten. Na de nederlaag te Moskou heeft Arsenal het team gewijzigd. Twee jonge voorwaartsen werden opgesteld t.w. Jimmy Bloomfield en Brian Walsh, die voor Doug Lishman en Jimmy Logie in de plaats zyn gekomen. In de uitwedstrijd tegen Sheffield Wed nesday won dè Londense ploeg met 2—1. Bloomfield was de maker van één der doelpunten. De grootste verrassing van de dag was de overwinning van Tottenham Hotspur, dat in de onderste regionen van de eerste divisie huist. De Spurs zagen kans om het hoog geplaatste West Bromwich met een nederlaag van 3—1 naar huis te sturen, dit betekende voor de thuisclub sedert de tweede wedstrijd van het seizoen een tweede overwinning. \oor'West Bromwich Al bion was het eveneens die dag de tweede nederlaag. 1% %r. Z. H. Exc. mgr. P. Giobbe zal. Dinsdag een bezoek brengen aan de onder grondse installatie van de staatsmijn Maurits. De pauselijke internuntius zal vergezeld zyn van de assessor van de H. Congregatie van het consistorie Z. H. Exc. mgr. G. Ferretto, voorzitter van het Internationaal apostolaat ter zee uit Rome. De bisschop van Roermond, mgr. dr. Lemmens en de coadjutor van Roer mond mgr. dr. Hanssen zullen de hoge gasten begeleiden. Ais een gekooide beer springt rechts back Rickaby van West-Bromwich uit het doel, nadat hij een zeker doelpunt van de tegenpartij, Tottenham, door een vuiststoot had voorkomen. De uitslagen zijn: Eerste divisie: Aston VillaEverton 02. BlackpoolPreston 12. Bolton—Leicester 4_1 Charlton—Burnley 3—0. Huddersi'ield —Chelsea 1—0- Manchester Un.—Cardiff Un. e—2. Sheffield Wed.—Arsenal 1—2. Sunderland—New Castle 4—2. Tottenham- West Bromwich 31. WolverhamptonMan» Chester City 22. Sunderland Manch. C. Preston W. Bromw. Manch. U. Everton Wolves Bolton Chelsea Portsmouth Huddersfield Tweede divisie: BlackburnIpswich 4—1. Bristol—Luton 3—2. Derby C.—Leeds 2—4. Doncaster—Bury 10. Fulham Birming ham 21 LiverpoolRotherham 3—1. Notts County—Stoke 1—0. Plymouth—Hull 1—2. Port Vale—Lincoln 1—3. Swansea—Middles brough 20. West HamNotts Forest 20. 12 17 Charlton 12 12 12 17 Cardiff 12 12 12 16 Arsenal 12 11 12 16 N. Castle 12 11 12 16 Burnley 12 i) 12 15 Leicester 12 8 12 15 Aston Villa 12 8 12 15 Tottenham 12 8 13 15 Sh. Wedn. 12 7 12 14 Blackpool 12 6 12 13 Sheff. U. 13 5 Blackburn Rotherharrf Stoke Bristol Luton Hull Fulham Doncaster West Ham Notss C. Leeds 12 17 Birmingh. 12 17 Liverpool 13 16 Swansea 12 16 Bury 12 16 Lincoln 12 15 Plymouth 12 15 Port Vale 12 15 Nottinghame 12 14 Derby 12 14 Ipswich 12 13 Middlesbr. 12 12 12 12 12 12 12 12 12 13 12 11 11 11 11 11 9 9 7 7 8 5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4