H.H.IJ.C. en YENLO stellen candidatuur voor de titel Amsterdam ver slaat Alkmaar Nottelman wint Benelux-prijs Fraaie prestaties van rugslagzwemsters Puck v.Duyne en Fanny Blankers verliezen te Dresden 1', UNION en ZWOLLE leiden in Oostelijke eerste klasse Vijftien hockeyers naar Brussel Meer clubs in de N.B.V.B. Weer twee spelers naar NB. VB. Veel publiek Profvoetbal Star !en Geertje Wielema weer de snelste JSt SLF.°MT SPEL BIJ ELINK W IJ K-H.V.C. MAANDAG 11 OCTOBER 1954 PAGINA 9 en twee in reserve Voorzitter Joosten: Smit (Nw. Buinen) en Toom Smit (Volendam) Dr. Euwe wint tweekamp van De Jong Courses te Mereveld IC Betaling van spelers Verschil van mening bij lager voetbal Intern, concours hippique Nederlandse deelnemers boeken geen successen in Franse competitie Laakkwartier-estafette voor Trekvogels Borst wint Mulier-loop te Veisen (Van onze hockeymedewerker) ln afdeling West viel slechts één overwinning en daarmede ook één nederlaag. HHYC won verdiend van Hilversum met 2 0. De overige ontmoe tingen brachten alle een puntloos gelijk spel op. pat Venlo onbetwist aan de top gaat in het Zuiden, bewees het door haar klinkende overwinning op Vwart Wit (7—0). HTCC stelde zeer teleur door op eigen terrein van MOP te verliezen, terwijl EMHC opnieuw van zich deed spreken door Breda met 2-0 te slaan. Zwolle en Union hebben het er m hun lastige uitwedstrijden respectievelijk tegen Zutphen en PW, goed afgebracht door mét 2-J te winnen. Meppel, de kampioen van het vorige jaar, moest de eerste neder- laag incasseren van Daring (4 D In het Wagener-Stadion heeft Be Fair Zijn eerste punt veroverd door Amster dam in bedwang te houden. Dat het spel op dit zware terrein en onder een hevige regen niet tot grote hoogte kon komen, zal niemand verbazen. Aan beide zijden beheersten de defensies het spel volkomen. Ondanks het moeilijk be speelbare terrein in Bloemendaal was de ontmoeting BMHC-Groen Geel van goed gehalte. De thuisclub moest het ditmaal zonder Bouwman stellen, waar door de aanval sterk aan kracht inboet te en niet eenmaal het vijandelijke doel wist te vinden. Groen Geel heeft door het gelijke spel (0—0) een kostbaar punt verkregen. HHYC heeft verdiend gewonnen van Hilversum, al was deze laatste lang niet zo zwak als de plaats op de ranglijst zou doen geloven. De wedstrijd was van een zeer matige klasse. Alleen Van Heel wist hier ver bovenuit te komen. Als spil beheerste hij in feite het gehele veld. Voor de rust wist Gerritsen uit een goed opgezette aanval te scoren, daarna deed Van Heel het zelfde nog maals (2—0). In de ontmoeting Laren— TOGO nam de thuisclub de eerste speel- helft voor haar rekening. Van Erven Dorens wist dit bijna vanuit een straY~ corner in cijfers uit te drukken doch zijn schot ging juist over de lat Na de pauze was TOGO de sterkste, doch de aanval, waarin Dudok van Heel opviel, was niet bij machte de hechte defensie van Laren op de knieën te krijgen, het geen tegenover Gouka en Loggere ook geen schande is. De stand bleef bij 00. 4 3 HHYC BMHC Laren Amsterdam TOGO - Hilversum Be Fair Groen Geel Union en Zwolle winnen Tn afdeling Oost had vooral Union een zeer laftige opgave om de hoge PlHet heeft6 zfch'daarvan tegen P.W. uit stekend gekweten. Aanvankelijk kon on van een overwicht van een der nartiien niet spreken en het was dan ook niet daaraan te danken, dat Fran sen voor Union na 20 minuten wist te scoren. De thuisclub kon hier echter niets tegenover stellen. Evenmin tegen de tweede goal, een kwartier na de rust, door Sievels gemaakt. De over winning kwam in goede handen, doch een tegenpunt was voor P.W. wel ver diend geweest Zwolle deed het Zutphen op eigen terrein cijfers te kloppen. Over en weer kwa men gelijke kansen, die voor de rust door geen van beide werden benut, doch in de tweede helft deed Zwolle het beter, door tweemaal via de stick van Van der Roovaar te scoren (02). DKS kwam ook in en tegen Arn hem niet tot grote hoogte, al wist het thans een gelijk spel te bermken a Hengelo deed het tegen Nijmegen met - 0). lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMllltlHIIIIIIIlllllllllllllMIII De elftalcommissie van de K. N. H. B. heeft de volgende vijftien spe lers aangewezen voor het hockeylan- dentournooi, dat van 27 October tot 1 November te Brussel wordt gehou-' den. Het zijn de doelverdedigers Mul der (Amsterdam) en Gouka (Laren), achterspelers Terlingen (Be Fair), Drijver (EMHC)' en Garrels (HHIJC); halves Loggere (Laren), Van Dijck (Kampong), Ancion (Kieviten) en Gerrits (Venlo)voorhoedespelers Hooghiemstra (SCHC), Bouwman (BMHC), Kruize (HHIJC), Zwier (SCHC), Van Heel (HHIJC) en Boerstra (HHIJC). Van Beaumont (TOGO) en Vorfeld (Laren) zijn verzocht zich in Neder land gereed ti houden, zodat zij eventueel naar Brussel kunnen ko men om in te vallen. IIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlll minder dan 7—0 naar huis werd ge stuurd. Dat de gasten in alle opzichten de mindere waren, behoeft in het licht van deze uitslag geen nader betoog. Met de rust was de stand reeds 30, die daarna geleidelijk tot de bovengenoem de zeven werd opgevoerd. De doelpun ten kwamen driemaal van de stick van Van Gasselt, evenzovele malen van Coe- horst en eenmaal van Houwen. HTCC stelde zeer teleur, door thuis- spelend van MOP te verliezen. Het zal in het komende seizoen de grootste moeite hebben zich als eervolle eeuwige tweede te kunnen handhaven. De wed strijd viel voor hockey wel wat erg hard uit, waaruit onsportiviteit niet mag worden afgeleid, doch aan het spelpeil wel afbreuk deed. De ruststand had vergeleken bij het begin geen wijziging ondergaan, maar daarna vielen de doel punten. Uit een straf corner wist Jan Brouwers aan MOP de leiding te be- slechter (0- De stand Zwolle Union Nijmegen Arnhem is nu; 3 6 PW Zutphen Hengelo DKS zorgen, die Leo Brouwers nog met een tweede doelpunt opvoerde. HTCC zette daarna een heftig offensief in, dat he laas te laat kwam om volledig succes te kunnen hebben. Piet Brouwers scoorde het enige tegenpunt (1—2). BredaEMHC was met spanning te gemoet gezien, omdat in de ene verde diging Derckx was opgesteld en aan de andere zijde Drijver een plaats innam. In deze eerste ontmoeting heeft Derckx zijn meerdere moeten erkennen in Drij ver, die de ster van het veld was en alle aanvallen op zijn stick liet doodlo pen, daarbij goed gesteund door Schip pers. Derek was ook zeer goed op dreef, doch kon toch niet verhinderen, dat uit een lange corner de stand met de rust op 01 was gebracht en daarna de Eindhovense rechtsbinnen 'Ovist door te breken om er nog een doelpunt bij te voegen (02). Tilburg was in Oss tegen Rapidity bepaald de sterkste en heeft dan ook verdiend gewonnen (12). Het was ook hier een goede en snelle wedstrijd, waarin Rapidity iets enthousiaster en Tilburg technisch iets beter was. Voor de pauze wist Van Dooren Tilburg de leiding te geven, die echter spoedig daarna door de thuisclub werd teniet gedaan. Linksbuiten Taminiau zorgde tenslotte voor de verdiende winnende goal. Venlo Breda EMHC HTCC MOP Tilburg Rapidity Zwart Wit Meppel verliest In het Noorden moest kampioen Men- pel het onderspit delven met een flinke nederlaag tegen Daring. Voor de rust liet zich dat nog niet zo aanzien, toen de stand nog 1—1 was. Pattje had voor Daring en Dikkers voor Meppel g<*- scoord. Daarna echter wist Toxopeu- voor de thuisclub met goed gevolg een strafbully te nemen. Meppel was in de resterende 30 minuten zeker met de mindere, doch in de aanval was Daring gevaarlijker, hetgeen zich uitte in nog twee doelpunten, een van Toxopeus en een van Drenth (41). Een andere met spanning tegemoet ge ziene wedstrijd was HVAG-romngen. Bij de rust was de stand nog blanco, on danks een licht overwicht van HVA. In de tweede periode nam eerst Groningen de leiding, waar Verboom al heel spoe dig een einde aan maakte, doch ten slotte werd het toch een overwinning voor de Groningers door het goed be nutten van een strafbully (1—2) De enige Friese eerste klasser LHC ging wederom met een nederlaag naar huis. GCHC bleef met 21 de baas. Gro ninger Studenten blijft voorlopig ook onderaan, want de ontmoeting tegen GHBS werd met 10 verloren. Groningen 3 6 I LHC Daring 3 6 GHBS Meppel 3 4 GCHC HVA 2 2 I Gron. Stud. De voorzitter van dc Nederlandsche Beroeps Voetbalbond, de heer E. Joos- ten, deelt mede, dat de NBVB mede als gevolg van de nu reeds bereikte resultaten en na overleg met een groot aantal besturen van verenigingen, wel ke nu nog in KNVB-verband verble ven, besloten heeft, maatregelen te ne men om op zeer korte termen tot uit breiding van het aantal beroepsvoetbal- clubs over te gaan. De nieuw op te richten clubs zouden in dc loop van dit seizoen reeds kunnen deelnemen aan de competitie. Zij zouden geduren de dit seizoen een aparte afdeling vor men. Voorts is het de NBVB gebleken, dat een vrij belangrijk aantal Neder landse amateurclubs onder het hand haven van de amateurstatus er behoefte aan gevoelt, zich aaneen te sluiten on der een ander verband dan dat van de KNVB. Na rijp beraad en zorgvuldig overleg heeft daarom het bestuur van de NBVB besloten om naast een uit breiding van het aantal profclubs bo vendien zo spoedig mogelijk over te gaan tot het instellen van een amateur afdeling. De linksbuiten van de Noordelijke tweede klasse club Nieuw Buinen, Smit, heeft een contract getekend voor de profclub Venlo '54. De derde Smit van Volendam, Toom Smit, heeft nu ook getekend voor de profclub Alkmaar. Het contract gaat morgenochtend in. Klaas en Evert zijn al bij Alkmaar. Toom kon als vergoed- dmg voor de reiskosten kiezen f 500 of een bromfiets. Hij heeft, evenals zijn broers, een bromfiets gekozen. Het bericht, dat Louwers, de rechts buiten van Eindhoven en zo pas nog aangewezen door de technische com missie van de K.N.V.B. om deel te ne men aan de training van het Neder lands elftal, een contract zou hebben getekend met de beroepsvoetbalclub „Rapidin Heerlen, wordt van de zijde van Eindhoven tegengesproken. Wel zouden er onderhandelingen gevoerd zijn De tiende en laatste partij van de tweekamp tussen dr. Euwe en De Jong, welke te Winterswijk is gespeeld, is na 35 zetten in remise geëindigd. De twee kamp is nu door dr. Euwe met acht punten tegen De Jong twee punten ge- Venlo op schot Venlo laat zich in afdeling Zuid in de race naar het kampioenschap door nie mand tegenhouden. Ditmaal moest Zwart Wit het ontgelden, dat met niet Amsterdam moge dan de overwin ning behaald hebben, wij geloven niet, dat iedereen in het kamp van de „Zwarte Schapen" helemaal te- (Van een medewerker) Voor de grote Beneluxprijs van Me- rev.ld vertrokken negen paarden, w van Niekie B.H. al spoedig de kop nam en deze niet meer afstond. Madame B., die veertig meter aan haar moest ge ven, kon wegens de zware baan haar achterstand niet volledig meer inhalen en moest zelfs de tweede plaats laten aan Norton Williams. Aan deze course was een zware twee k.g. wegende zil veren beker verbonden, uitgeloofd door het gemeentebestuur van Utrecht. De burgemeester van deze stad overhan digde de beker persoonlijk aan de eige naar van het winnende paard. Hij was verheugd, dat de renbaan Meereveld nu onder de gemeente Utrecht was gekomen en sprak de hoop uit, dat de races meer en meer een internationaal karakter zouden krijgen wat aan de standing van Meereveld ten goede zou komen: hij beloofde de outil lage van de baan en omgeving te zul len verbeteren. De Schielandprijs bracht de grote verrassing van de dag doordat Meer kol S. in een formidabele eindsprint zich als eerstaankomende wist te plaat sen hetgeen de totalisator beloonde met een cote van 84. De sympathieke voorzitter van de Amateurrijdersclub, de heer J. Smit uit Groningen, had voor de rjjders van de twee eerst aankomen de paarden twee kunstvoorwerpen ter beschikking gesteld, terwijl het bestuur van de Utrechtse paardensportvereni- f>ing hieraan twee ereprijzen had toe- t .:gd voor de derde en vierde aa.. komende rüder. O- sprinterprijs voor drie-jar paarden werd met straatlengten gewon nen door Spencer Gay's Zoon, die geen ogenblik door de andere paarden be dreigd werd. De Krimpenerwaardprijs leverde een spannende eindstrijd tussen Querie en Rosemarie die eindigde in een dead heat; ofschoon Rosemarie vol komen ingesloten was wist zij bij het ingaan van de laatste bocht zich vrij te maken en Querie in de eindsprint te bedreigen. Re„ vhslagen van de gehouden draverijen te Mereveld luiden: Rijnland-prijs, afstand 2140 m: 1 Rit meester (W. C. Strooper) 3.21. 2 Sylvester Hanover. 3 Sietze. Tot: win. 3.30, pl. 150, 1.70, 1.40, gekop. 4.50, eov. 6.—. Delftland-prijs, afstand 2140 m, le afde ling: 1 Reine Neosho (K. Witteveen) 3.14.9. Reseda. 3 Roi de cinq Mille. Tot: pl. 2.10, 1.40, 2.70, gekop. 8.30, *e afdeling: 1 Radbout (K. Kramer) win. cov. (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, Zaterdagmiddag. Als het veld, waarop de Amsterdamse profs hun thuiswedstrijden plegen te spelen, minder gelijkenis zou vertonen met bijvoorbeeld bepaalde gedeel ten van de Veluwe, waar de tanks van het Nederlandse leger voor kunst matige oneffenheden zorgen en meer overeenkomst zou hebben met een echt voetbalveld, wij geloven, dat de ongeveer vijftienduizend belangstellenden op het sportpark „Duivendrecht" nog meer aan hun trekken zouden zijn gekomen dan vandaag in de wedstrijd AmsterdamAlkmaar het geval was. Want ondanks de duidelijk zichtbare handicap van het slechte terrein, dat door zijn gladheid bepaald hoge eisen stelt aan de lichamelijke conditie van de spelers, hebben twee van de sterkste ploegen in de competitie van de NBVB een levendige wedstrijd met perioden van zeer genietelijk voetbal laten zien. Amsterdam heeft uiteindelijk gewonnen. Verdiend gewonnen, want in technisch opzicht was het toch wel beter dan de Alkmaarders, die Klaas Smit, geblesseerd, ongetwijfeld hebben gemist. vreden is over hetgeen zich rond deze ontmoeting heeft afgespeeld. En dat betreft niet zozeer het vertoonde spel, dan wel het feit, dat men op een gegeven moment de poorten heeft moeten sluiten. Toen stonden nog zeker een duizend belangstel lenden in de rij voor de loketten, maar het aantal toeschouwers was al reeds groter dan de capaciteit eigen lijk toeliet In het allereerste begin heeft 't er niet naar uitgezien, dat de Amsterdammers uiteindelijk op tamelijk gemakkelijke wijze met de zege zouden gaan strij ken. Beide ploegen ontwikkelden in het eerste kwartier zoveel aanvallende en defensieve kracht, dat me t geneigd was de eer van de zege toe te wijzen aan de meest gelukkige ploeg. Amster dam bijvoorbeeld was fortuinlijk toen een hard schot van de beweeglijke middenvoor Van der Sluis juist voor langs het doel vloog, maar Alkmaar mocht op zijn beurt niet mopperen toen Tolmeyer, alleen voor doel, iets te lang wachtte met schieten, waar door de bal toch nog kon worden weg gewerkt. Maar toen Amsterdam ein delijk zijn eerste doelpunt produceer de, Gallis schoot een door hem tegen de lat gekopte bal in tweede instan- j tie toch nog in het doel, kwam er toch j meer tekening in de strijd. De Am- sterdamse ploeg profiteerde langzamer hand van -'e betere techniek van zijn spelers en kwam daardoor tot vele goede en gevaarlijke aanvallen. Dat een tweede doelpunt geruime tijd op zich liet wachten, moet in '.oofdzaak 1 worden toegeschreven aan de betrouw bare wijze van verdedigen bij de Alk maarders. Konden de achterspelers de Amsterdamse voorwaartsen geen halt leverde het Amsterdamse, offensief echter niet op, want Snabilie weerde zich voortreffelijk bij schoten van Gal lis, Vonhoff en Tolmeijer. Zeven mi nuten voor het einde kreeg Alkmaar de verdiende beloning voo: het moedig volhouden. Uit een door linksbuiten Michel goed genomen hoekschop kopte rechtshalf Ramakers de bal hoog in het doel, 21. 3.14.6. 2 Quick Fire. 3 Rotecta Tot: win. 6.80, pl. 1.80, 1.30, 1.80, gekop. 8.30, cov. 7.50. Schieland-prijs, afstand 2100 m: 1 Meer kol S (M. J. Kluvers) 3.09.2. 2 O. Lapize K. 3 Ortolaan S. Tot: win. 84.—, pl. S.60, 3.30, 5.70, gekop. 44.50, cov. 11.60. Sprinters-prijs, afstand 1610 m: 1 Spen cer Gay's Zoon (R. van Wieringenl 2.20.2. 2 Speedy Lady. 3 Sagne d'Or. fot: win. 1.80, pl. 1-50, 3.80, gekop. 10.60. cov. 4.90. Alblasserwaard-prijs, afstand 2600 m: 1 Our Bonn! (A. R. Nottelman) 3.54.4. 2 Querida Donum. 3 Rene M. Tot: win. 1.80, pl 1.30, 1.40, 2.—, gekop. 3.90, cov. 4 20. Krimpenerwaard-prijs, afstand 2200 m: 1 Rose Marie (P. A. Strooper) 3.19. 2 Querie. 3 Odylia O. Tot: win. 1.70, 3.40, pl. 1.40, 2.40, 1-40, gekop. 3.60, 4.40, cov. 2.70, 3,20. Grote Benelux-prijs, afstand 2240 m: 1 Niekie BH (A. R. Nottelman) 3.08.6. 2 Nor ton Williams. 3 Adame B. Tot: win. 2.80, pl 1.30, 1.40, 1.40, gekop. 11.10, cov. 4.20. Hoeksewaard-prijs, afstand 2240 m: 1 Oranje J (J S. van Leeuwen) 3.15.4. 2 Nora Snencer. 3 Maaike van IJmuiden. Tot: win. 31.10, pl. 7.30, 3.70, 2.80, gekop. 28.70, COTÓtaiè°'omzet: 79.347.50. Te Duindigt De uitslagen van de gehouden draverijen en rennen te Duindigt luiden: Roland-prijs, afstand 2040 m: 1 Sonja Zora (J. Wagenaar) 3.17.5. 2 Sylvia Anna. 3 Spencer Nora. Tot: win. f9.30, pl. 1.70, I.30, 1.70. gekop. 15.--, cov. 3.20. Rolls Royce-prijs, afstand 2100 m: 1 Ro- samunde (A. Haarselhorst) 3.07.4. 2 Reine 'Aster. 3 Rita Belwin. Tot: win. 21.70, pl. 4.70, 2.30, 5.50, gekop. 5.—, cov. 3.90. Romeo Spencer-prijs, afstand 1500 m: 1 Theo Bascom (A. G. Heskes). 2 Tabor3 Tizian. Tot: win. 10.pl. 2.90, 1.40, gekop. IIcov. P..00. Homence-prijs, afstand 2100 m: 1 Sir Messidor (W H. Geersen) 3.03.4 2 Quick P. 3 Quick Boy. Tot: win MO. pl. 1.60, 2.40, 4 Ro/aekê?egor-prijsOV'afstand 2500 m: 1 Quicksilver S V A. Bosveld) 3 38.4 2 Nellie Gregor. 3 Quick Hollandia G. Tot: win. 14.50, pl. 2.40, 2.20, 1.50, gekop. 52.50. C°Jita10BH-prijs, afstand 2000 m: 1 Rina Gay (J Vóórhaar) 3.02.2. 2 O Nelly Zora. 3 Lex 5. Tot: win. 2.50, pl. 1.30, 2.70, 2.50, gekop. 8.40, cov. 10.90. Grand Prix, afstand 2000 m: 1 Frederique (G. C. Dekkers) 2.23.4 na strijd - 2',4 lengte. 2 Phikita. 3 Carla Tot: win. 1.90, pl. 1.10, 1.10, gekop. 3.—, cov. 3.10. Het Criterium-prijs, afstand: 1600 m: 1 Just for Joy (A. W. van Dijk) 1.54 gemak- gelijk gewonnen. 2 Alluvio. 3 Baccarat. Tot: win. 2.—, pl. 1.80, 3.60, gekop. 8.20, cov. 6.60. Bergen-priis, afstand 3200 m: 1 Boeka nier (J. de Smet) 3.56.5 zeker gewonnen. 2 Pepito. 3 Kenitra. Tot: win. 6—, pl. 1.50, 1.30, 1.10, gekop. 11.10, cov. 4.30. Totale omzet 62.518.50. toeroepen "ar stond er nog altijd een uiterst snel reagerende Snabilie in het I AJkmaarse doel. Overigens ook doel- man Visser heeft zijn talenten kunnen tonen en hij deed dit wel het meest opvallend bij een verrassend en hard schot van linkshalf Evert Smit. Alkmarr heeft, ondanks het lichte Amsterdamse overwicht, ook nog en kele goede kansen gehad om de ge lijkmaker te scoren. Zo bijvoorbeeld na een wat merkwaardige situatie in het Amsterdamse strafschopgebied. Middenvoor Van der Sluis werd daar namelijk op onreglementaire wijze ten val gebracht, maar de scheidsrechter floot terecht niet voor een overtreding, want Los kwam toen helemaal vrij voor een vol komen onbeschermd doel te staan. Hij schoot echter tegen de lat en daarna had de Amsterdamse ver dediging zich voldoerde hersteld om de bal weg te werken. Enkele mi nuten voor de rust verschafte Am sterdam ?h de veilige, de overwin ning bre nde voorsprong van 2 0. Een uitstekende combinatie tus sen Vonhoff, Klein en Gallis, bracht de laatste alleen voor doelman Sna bilie. De Alkmaarse doelman had zich echt niets te verwijten, dat hij de bal niet kon stoppen. Na de rust 3 Amsterdam geruime tijd duidelijk sterker geweest. Het bleek duidelijk, dat het zware veld meer van het uithoudingsvermogen i Europees record moet worden gehomo- van de Alkmaarders dan van de hoofd- logeerd. Op de 80 meter horden klopte stedelingen had gevraagd. Doelpunten I zij Fanny Blankers-Koen, die echter in Om kampioen van Nederland te worden, moet men zich het een en ander getroosten. De motorrijders Meijer, links, en Houweling uit Haarlem kunnen er over meepra ten. Zij hebben deelgenomen aan de strijd om het langebaankam- pioenschap op de motor. Schoon gewassen zijn zij aan de start ge komen, als schoorsteenvegers be ëindigden zij de strijd. Twentse Profs- Fortuna '54 0—2 Rapid—Rotterdam 4—2 VenloDen Haag 0—0 AmsterdamAlkmaar 2—1 Fort una 5 4 1 0 9 15—8 Amsterdam 5 3 1 1 7 14—5 Rapid 5 3 1 1 7 16—11 Alkmaar 5 2 2 I 6 10—9 Rotterdam 5 1 3 1 5 8—8 Venlo 5 0 4 1 4 7—8 Utrecht 4 1 1 2 3 10—11 De Graafschap 4 0 3 1 3 7—11 Den Haag 5 1 1 3 3 5—13 Twentse Profs 5 0 1 4 1 4—12 Het lager voetbal is het er bepaalde lijk niet eenstemmig óver eens of de spelers van deze clubs nu wel of geen betaling mogen ontvangen. In drie districten is Zaterdag een jaarverga dering gehouden. West II blijft vier kant tegen betaling ondanks het af scheid van Balthus Meijer, die onge veer vijfendertig jaar de voorzitters hamer heeft gehanteerd. Zuid I' daarentegen sprak zich in grote meerderheid voor betaling in alle geledingen van de bond uit. In het Noorden was het lager voetbal weer tegen betaling, alleen sprak daar het lid van het bondsbestuur, de heer H. Valkema, als zijn persoonlijke me ning uit, dat men betaling over de ge hele linie moet toestaan. Een betaling, die anders misschien toch onder de tafel door zou geschieden, aldus de heer Valkema. Te Londen is het internationaal con cours hippique voortgezet met een springconcours om de „Country Life and Riding Cup". Winnaar werd de Engels man kapt. R. Dalles met „Mormion" in 57,8 sec. voor zijn landgenoot S. Hayes met „Prince Browney", die 60.6 sec. liet noteren. De vier Nederlandse deelnemers vielen niet in de prijzen. Lt. H. Scheeren met „Valseuse" liet 63 sec. noteren, B. Arts met „Roszy" 63,4 sec. en J. Rijks met „Master" 73.2 sec, J. Gruppelaar, die met „Poco Pe- ricoloso" uitkwam werd door de jury uit de strijd genomen, aangezien hij halverwege het parcours reeds een tijd van 65 seconden had laten noteren. Luxemburg speelde Zondag een wedstrijd tegen het Zwitserse B-team, welke ont moeting door de gasten met 10 werd gewonnen. Zaterdag en Zondag is in het Sportfondsenbad-Oost te Amsterdam, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het bad, een internationaal zwem en waterpolofeest gehouden. Onze rugslagzwemsters waren op de tweede avond blijkbaar in een Zondagse bui, want de tijden, die het drietal Geertje Wielema, Joke de Korte en Jopie van Alphen het publiek voorzette, zouden de beroemdste trainers, waar dan ook elders ter wereld, hebben doen op kijken. Geertje was de snelste in 1 min. 12 sec., een waarlijk schitterende prestatie na haar inspanning op de eerste wedstrijdavond, toen zij de 100 meter vrije slag in 1 min. 6.4 sec. zwom. Maar dicht achter haar kwam ook ditmaal Joke de Korte, die de Hilversumse gedurende de gehele race „op de voet" volgde. Joke's tijd was 1 min. 12.9 sec., een tijd om ook maar niet zo weer te ver geten. En Jopie van Alphen bieef in dit gezelschap wel ver achter, maar haar 1 min. 14.7 sec. mag er ook zijn. Ongetwijfeld was deze race kwa litatief het hoogtepunt van de avond, maar qua spanning gaat d§ prijs naar de 100 meter schoolslag heren, waarop Wiltenburg na 50 me ter leidde, maar op de laatste twee banen Bekkering en Van Zijl voor bij moest laten gaan. Het verschil aan de finish was nauwelijks zicht baar en wordt duidelijk, uitgedrukt in de tijden: Bekkering 1 min. 17.4 sec., Van Zijl 1 min. 17.5 sec. en Wiltenburg 1 min. 17,6 sec. Op de 200 meter vrije slag zette Wil- lemse zijn eindspurt te laat in om Wim de Vreng, die de leiding had, te kunnen bedreigen. De Vreng werd dus eerste in 2 min. 13.4 sec., Willemse tweede in 2 min. 13.8 sec. en Piet ten Thije in 2 min 17.3 sec. De 400 meter vrije slag dames devalu eerde danig door het ontbreken van Ti ne van Brenk en Hettie Balkenende. Nu won de kleine maar pittige Mary Kok met haar langeafstandsslag in 5 min. 25.8 sec., zonder ook maar één mo ment werkelijk bedreigd te zijn. Haar felle eindspurt bracht haar precies 3 se conden voor haar clubgenootje Lenie de Nijs, terwijl Florence Peeters met 5 min 35.8 sec. teleurstelde De finale van het waterpolotournooi was spannend met een enerverend slot. Twee grote rivalen „De Meeuwen" en „Het IJ" kwamen tegen elkaar uit en dank zij Rudy van Feggelen, die vijf maal scoorde, won ..De Meeuwen" met 6—5. De club van Van Feggelen had een 30-voorsprong weten te veroveren, maar toen Storm, die de zware op- Het lijkt alsof Tolmeyer de verdediging van Alkmaar, doelman Snabilie inbegrepen, heeft verslagen. De bal gaat echter naast. De Oost-Duitse athlete Gisela Kohier heeft bij de te Dresden gehouden in ternationale athletiekwedstrijden ter na gedachtenis aan de Duitse wereldre cordhouder Rudolf Harbig een prachtig succes geboekt. Zowel op de 100 meter als op de 80 meter horden eiste zij de overwinning voor zich op, waarbij zij op het horden-nummer in de zeer fraaie tijd van 11 sec. rond als eerste door de finish ging. Zij evenaarde hier mee het officiële Europese record, waarvan Fanny Blankers-Koen sinds 1948 houdster is. De Russin Maria Golubichnaja heeft evenwel reeds 10.9 sec. laten afdrukken, welke prestatie door de Europa-com missie van de I.A-A.F. nog als nieuw 11.1 sec. eveneens een buitengewoon goede race liep. De West-Duitse Anne- liese Seonbuchner kwam in 11.2 sec. op de derde plaats. De 100 meter nam Gisela Kohier in 12.1 sec. voor haar rekening, waarbij zij Puck van Duyne-Brouwer, voor velen van de 35.000 toeschouwers de favoriete voor dit nummer, met 0.1 sec. klopte. Derde werd het Duitse meisje Butz in 12.5 sec. Theo Saat zorgde voor de enige Ne derlandse zege door de 100 meter in 10.8 sec. te winnen voor de Tsjech Janacek en de Oost-Duitser Schulz, die beiden 10.9 sec. noteerden. Op de 400 meter horden eindigde Frans Buys in 55 sec. als derde achter Bugala (Polen) en Maier (West Duitsl.) die resp. in 53-9 sec. en 54.9 sec. eerste en tweede werden. (Van onze sportcorrespondent) Zesduizend toeschouwers hebben ge noten van de jongste stunt: Jan Vonk speelde weer mee bij Elinkwijk en was ondanks het klimmen der jaren nog een der beste spelers bij Elink wijk. Dat Elinkwijk de forse wedstrijd met 10 heeft gewonnen. Kwam door een geluksgoal van de rechts half Kuip rs. die een kwartier na rust een ver schot loste. Het was een onsamenhangende, van alle schoonheid gespeende wedstrijd, welke de gelukkigste tiet winnen. HVC moet in de eerste klas nog heel veel leren, dat is wel gebleken. Hoe wel Brits, Malestei.n en v. d. Biezenbos lieten zich niet in de luren leggen door jeugdige geestdriftelingen ais Kreyermaat en de debuterende Jan sen. Het was een fortuinlijke zege voor de slecht spelende Utrechters. Een gelijk spel, maar dan met 0—0, had de verhouding beter weer gegeven. dracht had de nationale midvoor uit te schakelen, vóór in plaats van achter van Feggelen ging liggen, leek er een eind te komen aan diens activiteit Het werd 32, maar nog voor rust 42 door een magnifiek doelpunt van Van Feggelen. Na de hervatting verkleinde Hans Smit de achterstand tot 43, maar toen was de beurt weer aan de Meeuwen, die tot 6—3 uitliepen. Hierna volgde een fraai) staaltje van de kunde van Van Fegge len, die, bewaakt door drie tegenstan ders de bal uit de lucht oppikte en meteen scoorde. Hans Smit bracht daar na de eindstand op 65. De uitslagen Uitslagen Zondag: 200 m. vrije slag heren: 1. De Vreng, A.Z. '70 (Amsterdam) 2.13.4. 2. Willemse, Robben (Hilversum) 2.13,8. 3 Ten Thije, L.Z.O. (Leeuwarden) 2.173. 100 m. schoolslag heren: 1. Bekkering, Sleutelstad (Leiden) 1.17,4. 2. Van Zijl, Sleutelstad (Leiden) 1.17,5. 3. Wiltenburg, D.J.K. (Amsterdam) 1.17,6. 400 m. vrije slag dames: 1. Mary Kok. Robben (Hilversum) 5.25.8. 2. Lenv de Nijs, Robben (H'sum) 5.28.8. 3. Florence Peters, Neptunus (Arnhem) 5.35,8. 100 m. rugslag dames: 1. Geertje Wielema, H.Z.C. (H'sum) 1.12. 2. Joke de Korte, O.D.Z. (R'dam) 1.12,9. 3. Jopie van Alphen, R.D.Z. (R'dam) 1.14,7. Koppelrace over 500 meter: 1. H.P.C., Heemstede, 4.54,3. 2. D.J.K., Amsterdam, 436,2. 3. Het Y, Amsterdam, 4.57,4. Uitslagen Zaterdag: 100 meter vrije slag heren: 1. De Vreng, AZ '70 (Amsteddam) 59.2 sec. 2. Willemse, Robben (Hilversum) 60 sec. 3. Geurtsen, HPC (Heemstede) 1 min. 0.6 sec. 100 meter vrije slag dames: 1. Geertje Wielema. HZC (Hilversum) 1.06.4 (nieuw persoonlijk record. 2. Hettie Balkenende, ZAR (Amsterdam) 1.09.0. 3. Lous Zandvliet, LGB (Leiden) 1.12.0. 100 meter vlinderslag heren: 1. Wiering, Het IJ (Amsterdam) 1.12.5. 2. Muller. Dol fijn (Amsterdam) 1.13.3. 3. Evertse, Nep tunus (Amersfoort) 1.13.9. 100 meter rugslag heren: 1. Korteweg, A-ZC (Apeldoorn) 1.07.7 (nieuw persoon lijk ree.). 2. Van der Veen. LZO (Leeuwar den) 1.09.5. 3. Peter Swijghuisen, Het IJ (Amsterdam) 1.09.6. 200 meter schoolslag dames1 Rika Bruins, GZ en PC (Groningen) 2.56.7. 2. Nel Gar» ritsen, RDZ (Rotterdam) 3.03.0. 3. Letje Eys- vogel, ADZ (Amsterdam) 3.07.1. 5 maal 50 meter estafette vrije slag he ren: 1. Het IJ 2.21.6. 2. Les Enfants de Neptune (Frankrijk) 2.21.8. 3. HPC (Heem stede) 2.26.1. De eerste ploeg van de Trekvogel heeft de traditionele, door het Haags* Suomo georganiseerde Laakkwartier estafette gewonnen. Van der Voort, Blankensteyn en Slijkhuis in deze volgorde lopend noteerden voor de 3 x 2000 meter een tijd van 18 min. 8.4 sec. L.D.A- werd in 18 min. 35.4 sec. tweede. Trekvogels II in 18 min. 35.6 sec. derde, Vlug en Lenig in 18 min. 56.4 sec. vierde en de derde ploeg van Trekvogels in 19 min. 9.8 sec. vijfde. In de Leidse hout is de jaarlijkse bosloop-estafette voor dames gehouden. Gita uit Haarlem won in 1.38.8. De ploeg bestond uit G. Boerboom, M. de Vries, G. Fakke. R. Warmerdam, E. Gieske, L. Gieske, P. v. Egmond en J. de Jong. De afstand bedroeg: 2 x 100 - 4 x 80 - 2 x 100 meter. De verdere uitslag luidt: 2. MSV, Noord- wijk 1.44.4; 3. Victoria. Rotterdam 1.44.6; 4. Sportief, Leiden; 5. Bataven, Leiden. Onder slechte weersomstandigheden is te Velsen de Mulier-veldloop gehouden over een afstand van 4500 meter, waar aan 40 athleten deelnamen. Winnaar werd Borst van Olympus (Alkmaar) in 13 min. 51.4 sec. voor Christiaanse van MAC (Noordwijk), die er 13 min. 58.4 sec. voor nodig had. Op de derde plaats eindigde Altink van Lycurgus (Krom menie) in 14 min. 5.8 sec.; Bleeker van Olympus (Alkmaar) werd vierde in 14 min. 10 sec. precies. De stad Triëst heeft aan de Italiaanse voetbalbond gevraagd, om de eerstvolgen de landenwedstrijd van het Italiaanse elf tal in Triëst te organiseren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9