Slechts kleine stijging der werkloos heid in Kennemerland Smeterlin speelt uitsluitend Chopin „De Ruigenhoek"rijk jachtgebied tussen De Zilk en Noordwijkerhout aiisïB A. HOOGENBOSCH vooral in de landbouw Stukje romantiek uit vervlogen jaren in jachthuis „Het Paardenkerkhof in Vlotte show van C. en de Vleeshal Middenweg nog steeds de gulden weg Wil Peking Djakarta omkopen Ger de Roos vraagt ontslag m/ÊSSs Hoe spelen de R.K. clubs? Competitie 1954-1955 weer begonnen HBC-dames door Velox overspeeld Grote vraag naar arbeider Radio-reparatie H. J. Maertens N. V. Federmann-optiek DE JACHT IS OPEN Maandoverzicht Gew. Arbeids Bureau Haarlem VERDUISTERING VAN FIETSEN EN ACCORDEONS SCHILDER SPRONG VAN BALCON Opticien WEB ER VOLLEYBAL IN HAARLEM DINSDAG 12 OCTOBER 1954 PAGINA 2 Betrouwbare Loterij Vluchtelingen-actie Programma orgelbespeling Burgerlijke Stand Beurs van Amsterdam Beurs van New York Kinderen in het water gevallen HEEMSTEDE Kath. Vrouwenbeweging Kindercircus in Minerva- theater Voor elk .gelaal een bril die staal WATERPOLO Indeling zeventallen Waterstanden j iüiii i Oranje-Zwart viert lustrum Basketball LAATSTE NIEUWS Alarmerende onthulling van Indon. parlementslid ZANDVOORT A. v. d. Mije niet meer in woonruimtecommissie Wordt het geen tijd SCHOENEN maand maal dcut &c/lO£4t£*l Het aantal werkzoekenden in het ge west Haarlem van het Arbeids Bureau is in de afgelopen maand met 64 gestegen. Eind Augustus waren er 891 werkzoekenden, eind September 955 (vorig jaar 1455). Aan de voortdurende daling, die in Februari van dit jaar begon, is dus een einde gekomen. In de loop van dezelfde maand steeg de vraag naar werkkrachten van 1150 tot 1451 (vorig jaar 625). .ten moet echter rekening houden met het feit, dat het cijfer van dit jaar enigszins geflatteerd is. Vorig jaar immers was er lang niet zo'n grote vraag naar arbeids krachten voor de oogstwerkzaamheden. In de bouwnijverheid steeg het aan bod van 111 tot 118 (vorig jaar 138). Ook de vraag nam toe, en wel van 202 tot 234 (vorig jaar 112). Uit deze cijfers blijkt dus, dat er een kleine stjjging van de werkzoekenden plaats vond. Verder mag geconcludeerd wor den, dat de werkgelegenheid in de bouwnijverheid nog zeer groot bllift. ondanks het gevorderde seizoen. De vraag nam toe, omdat op vele werken behoefte ontstond aan timmerlieden en stucadoors. De maand September laat een daling zien van de bü het arbeidsbureau in geschreven werkzoekenden in de me- Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Xelef. 15220 De Haarlemse politie heeft gisteren aangehouden en ingesloten de 32-ja- rige metaalbewerker J. de L. uit Haarlem. De man werd verdacht van verduistering van drie herenrijwie len en twee accordeons. Twee had hij in huurkoop gekocht, maar nog niet afbetaald, toen hij ze al weer doorver kocht. Een derde fiets had hij ge huurd, maar dezelfde dag eveneens aan anderen verkocht. Bij een muziekhandel huurde hij een accordeon, die hij meteen van de hand deed, en de andere dag kwam hij in die zaak terug om een tweede accordeon te huren, omdat zijn buur man ook zo graag wilde spelen. Ook deze accordeon werd in geld omgezet. Op 1 October j.l. heeft de trekking plaats gehad van de loterij van de vluchtelingenactie van de „Voorjaars- markt". De opbrengst hiervan is f 247.40. De prijzen kunnen worden afgehaald aan het Gebouw van de V. C. J. C., Gedempte Oude Gracht 47, op Woensdagavond 13 Oct., Vrijdag avond 15 Oct. tussen 8 en 10 uur en Zaterdagmiddag 16 Oct. tussen 3 en 5. Trekkingslijsten verkrijgbaar Ge dempte Oude Gracht 47 en bij mevr. J. M. OureeEversen, Van Rie- beeklaan 28, tel. 25753. Woensdagmiddag van 34 uur zal de stadsorganist George Robert een gra tis orgelbespeling geven in het Gemeen telijk Concertgebouw. Het programma luidt: César Franck (18221890): 1. Cho ral I E-majeur. 2. Fantaisie C-majeur. 3. Andantino g-mineur 4. Grande Pièce symphonique. GEBOREN: H. M. van WijkBurg graaf z.: J. M. Murkvan Leeuwen z.; F. van KampenBerbee z.; G. G. Nelis van Huijsssteden; J. Rookhuijzen Schilperoord z.; R. BeekPolak, z.; J. BiesbrouckOldenburg, z.; M. E. Mul dersHuneker z.; M. G. van Zeeland ten Boom z.; H. M. Mosseveldvan Op- loo z.; W. M. BruijnDuineveld z.; L. Medenblikde Groot z.; J. G. Aessing de Graaf z.; C. H. van LieropSandberg d.; G G. Wagenaarvan Ewijk d.; F. J. HelmusOudhof d.; W. J. de Kruijff van Altena d.; P. A. BaxTheel d.; W. J. van der Kampvan Leeuwen d.; C. M. van RoodenKehrens d.; J. M. El- bergde Keijser d.; E. J. M. Schaap Lipmann d.; M. Chr. PiretsMichels d.; J. M. WieiersKamps d.; J. Rijsdijk van Bruggen d.; E. Lamboo—van Wees d.; F. van MeegenNieuwenhuis d. ONDERTROUWD: C. Warmenhoven en J. F. M. Servaas. GETROUWD: H. Spieker en L. J. Duim. OVERLEDEN: H. Th. Ruijgvoom, 85 j.. Hagestraat; W. Chr. Houthuijsen Kroon. 73 j., Kastanjestraat; H. Serné, 68 j., Van Dortstraat; C. ScheringHel der, 67 j„ Pleiadenstraat; B. R. Dijkster- huis, 85 j., Elzenplein. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 12/10 3% Nea 1963 103H 3 Va Nea 1953 102% 3Vi Nea 1948 100 3V', oCt Nea 1950 99 H 3Vit Nea 1954 100% S-3% Nea i947 100% 10OA 3 Nea 33-64 bei tac 101 Insein GrcbK 1946 3 pC 99 iV Nea Handel Mi), eert 199'A AÜ.D 241% 242 Van Berkel's Patent 161 Vi Calve-Delft eert 2181/2 Van OeiaeT 257 li. Kon Hoogovens eert 249% 252 Umlever eert 399Vi 399% Nea Kabel 229% Philips 288% 289 Vi Kon Petroleum 492% 494 ..Amsterdam' Rubber 89% 92 Holl America LOn 166% Kon Nea Stoom b MO 153 V, 143% 154 Nea Scheeov Unie 144(4 H.V.A 126% I2714 Dell MO Gert 117% 117 8/10 Anaconda Copper 43 Bethlehem Steel ggi/, Chryslei Corp 6714, General Electric 431/, General Motors 90% Kennecott Coppet 9114 Montgomery Waro 7414 North American Co 423. Katflo Corp 341-4 Royal Dutch 23' Repuout Steel 64's Shell Union Oil 57", Southern Pacific 46'4 Southern Railway 5834 Tidewater 2674 US Steel 5934 11/10 42% 79% 671,2 4234 89% 90% 743/2 25% 33%* 65 641,4 57 4534 58% 26% 5914 Stemming: gedrukt taainijverheid. (114 in Augustus, 90 in September, vorig jaar 153). De vraag bleef vrijwel gelijk (Augustus 538, Sep tember 537, vorig jaar 223). Deze da ling moet hoofdzakelijk worden toege schreven aan het feit, dat vele jeugdige werkzoekenden, die van de ambachts school of MTS kwamen, geplaatst kon den worden. De hoge vraag gold ook nu weer geschoolde vaklieden, voorna melijk loodgieters, bankwerkers en ijzerwerkers. De textielnijverheid kent practisch geen aanbod van werkkrachten meer. De vraag steeg van 18 tot 61 (vorig jaar 11). Een en ander dient te wor den toegeschreven aan het besluit van de minister van Sociale Zaken om arbeidskrachten uit de ontwikke lingsgebieden eventueel over te doen plaatsen. Een kousenfabriek liet als gevolg hiervan de vraag, die reeds lange tijd bestond, registreren. Dit Haarlemse bedrijf is voornemens straks eventueel voor overplaatsing in aanmerking komende krachten om te scholen tot cotton-breiers. Tot nog toe zijn Amsterdamse con- fectie-bedrijven er niet in geslaagd in Kennemerland filialen te stichten. Dit resultaat moet worden toege schreven aan het geringe aanbod van vrouwelijke arbeidskrachten in dit gewest. Een van de Amsterdamse ateliers heeft in Beverwijk een fili aal gesticht, waar thans vijftig meis jes werkzaam zijn, terwijl er beslist plaats is voor driehonderd. Het hotelbedrijf mag als graadmeter gebruikt worden, dat het einde van het zomerseizoen een feit is. In deze branche steeg het aantal werkzoeken den van 21 tot 74 (vorig jaar 96). De vraag liep slechts op van acht tot tien. Tifth is de stand veel gunstiger dan vorig jaar, omdat er verschillende res taurants waren, die personeel aanhiel den om het beschikbaar te hebben, wanneer de nazomer nog eens mooi mocht worden. Doordat vele jonge arbeidskrachten, die dit jaar de schooldeur achter zich hadden toegetrokken, geplaatst konden worden, daalde de vraag in de sector kantoorpersoneel van 65 tot 35 (vorig jaar 47). Het aanbod handhaafde zich op ongeveer 140. In de categorie losse arbeiders steeg het aanbod van 222 tot 246 (vorig jaar 380). De vraag nam echter toe van 112 tot 343. Uit deze cijfers moge blij ken hoe groot het tekort is aan werk krachten, die behulpzaam kunnen zijn bjj het binnenhalen van de aardappel oogst. In de lopende maand echter kun nen zeker 80 personen van het beschik bare aanbod worden geplaatst. Vast gesteld kan worden, dat uit de groep losse arbeiders alles, wat maar enigs zins geschikt is, werkt of bij het binnen halen van de oogst, of bjj de suiker fabriek te Halfweg. Het Gewestelijk Arbeids Bureau heeft de 955 werkzoekenden in de volgende groepen onderverdeeld: 350 wrijvings werklozen, die hoogstwaarschijnlijk spoedig aan de slag zullen geraken; 250 algemeen minder geschikten, die moeilijk te plaatsen zijn; 75 seizoen werklozen en 280 structuurwerklozen, die wel geschikt zijn, maar om de een of andere reden niet aan het werk kunnen komen (te hoge leeftijd). Er is een regeling getroffen, dat deze mensen het eerst aan bod komen voor omscho ling. Onder hen bevinden zich vele administratieve krachten. Naar rayons verdeeld bedraagt het aantal werklozen: 719 voor Haarlem, 74 voor Beverwijk, 74 voor IJmuiden, en 88 voor Zandvoort. De leeftijdsver deling is: 13 pet. jonger dan 19 jaar; 5 pet van 19 tot 24 jaar; 19 pet van 25 tot 39 jaar en 63 pet. 40 jaar en ouder. Een schilder, de 31-jarige R. S., was gisteren aan het werk in de Voorhelm straat, waarbij hij drie meter hoog op een ladder stond. Hij wilde op een balcon stappen en greep daartoe de bovenste tegel vast van de balustrade. Die tegel lag echter los en het gevolg was, dat de schilder wankelde en zijn evenwicht verloor. Om erger te voor komen sprong hij maar naar beneden. Hij liep een gebroken enkel op en moest naar het ziekenhuis St. Joan nes de Deo worden overgebracht. Maandag raakte de 7-jarige Fransje Vrolijk, wonende aan de Lange Hee- renvest, spelenderwijs in het water van de Burgwal. Gelukkig passeerde daar juist de 15-jarige Hans ten Ho ven uit Haarlemmerliede, die vanaf de Anthoniebrug de drenkeling met een reddingshaak kon bereiken. In de Brouwersvaart kwam gisteren de 6-jarige Vincent de Groot terecht. Hij was aan het spelen op het gras gazon en is toen vermoedelijk in het water geduwd. De 39-jarige mevr. S., die daar woont, hoorde een plons en rende onmiddellijk naar de waterkant. Zij kon het kind met de hand grij pen en dank zij ook de hulp van de 44-jarige kolenwerker Z. uit IJmui den, die zich op het hulpgeroep te wa ter had begeven, kon het kind op het droge worden gebracht. Het werd eerst vervoerd naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo en kon daarna weer naar de ouderlijke woning worden overgebracht. De afdeling Heemstede van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging opent op Don derdag 14 October het winterseizoen met een vergadering in het Parochie huis „Anno Santo". Op deze avond zal de diocesane adviseur rector J. Kraak man, een toespraak houden over het onderwerp: De taak van de vrouw in het licht van het bisschoppelijk man dement." Woensdagmiddag zal in het Minerva- theater het Ned, Kindercircus met een groot aantal artisten optreden en de jeugd een prettige middag bezorgen. De Chopin-piano-avonden zijn nog altijd zeer in trek, mits zij worden ge geven door meesterpianisten en dan nog liefst door Polen. Zeer zeker voe len Poolse pianisten het speciale Cho- pin-genre uitermate goed aan, doch het eist meer dan een karakteristieke vertolking van Polonaises en Mazur ka's. Uit Chopin's muziek spreekt ook de verfijnde Franse geest uit de vorige eeuw, die, wat kamermuziek betreft, heerste in de Parijse muzieksalons van die tijd. Uit het spel van Jan Smeterlin, die wederom een speciale Chopin-avond in Haarlem gaf, hoorde men nu dui delijk die vermenging van twee zo niet totaal afwijkende, dan toch ver schillende geestesrichtingen. Ten volle komt de muziek tot haar recht, ook al vindt de uitvoering plaats in een grote zaal en staat de pianist de groot ste Förster-vleugel (lengte 2.75 meter) ten dienste. Parelender, serener spel als nu in het trio van de overbekende Marcia funèbre, in enkele Nocturnes (n. 17) en Etudes (opus 10 nr 11!) is moeilijk denkbaar, ondanks de zeer volumineu ze vleugel met haar sterk werkende resonans-bodem. Dit wijst op een enorm grote beheersing van de klank door de speler. Wanneer nu echter de forte-klank meermalen iets te overweldigend was, de dynamische contrasten te scherp aandeden, dan lag dat wellicht aan een nog niet volko men instelling van Smeterlin op de nieuwe, zelfs voor een nog veel gro tere zaal geschikte vleugel. Zelfs in genoemde mars klonk de discant te sterk en daardoor minder mooi tegenover die imponerende, als zwaar beiaardspel aandoende bas tonen. Wanneer de forte-passages in Advertentie Grote Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Leverancier alle ziekenfondsen Door de Polocommissie Kring Haarlem K N.Z.B. zijn de zeventallen voor de Winterwaterpolocompetitie als volgt ingedeeld: Dames; Eerste klasse: DWR 1, DWT 1, Nereus 1, Haarlem 1, HVGB 1. Tweede klasse: DWR 2, HPC 1, DWT 2, VZV 1, DWT 3. Derde klasse:: HVGB 2, HPC 2, VZV 2, DWT 4. HZV 1. Heren: Eerste klasse: Haarlem 1, HVGB 1 HPC 1, Nereus 1. Tweede klasse: DWR 1, VZV 1, DWT 1, HVGB 2, Nereus 2. Derde klasse: Haarlem 2, HVGB 3, DWF 2, HPC 2. Vierde klasse: DWT 3, HZV 1, VZV 2, HVGB 4. Vijf klasse: DWF 4, HPC 3, DWR 2, Haarlem 3. Zesde klasse (Veteranen): HVGB 5, Haarlem 4, DWR 3, HPC 4. Meisjes eadspiranten: DWT a, DWT b, Haarlem, HVGB, HPC. Jongens adspiranten: DWT, DWR, Haarlem, HZV, HVGB, HPC. Zaterdag 16 Oct., hoopt men met de af werking van het rooster te beginnen. het eerste deel van de Sonate te zwaar en tevens onduidelijk klonken, is dit misschien het gevolg van te weinig wisselend pedaalgebruik. Werken, zoals „Polonaise-Fantaisie" en „Grande Polonaise brillante" ver dragen vanzelfsprekend fameuze klank ontwikkelingen en slaan dan ook steeds geweldig bij het publiek in. Laten dergelijke werken echter diepe, blijvende indrukken na? Wij betwijfe len het. Genoemde Nocturne en Etu de, ook de kleine Mazurka's, enkele kleine toegiftjes en bovenal het ge noemde Trio brengen de innerlijke spanning te weeg en dwingen tot een beluisteren onder ademloze stilte. Dit menen wij vooral bij deze Smeterlin's Chopin-avond te hebben geconstateerd bij het zeer talrijke publiek. O. K. Dinsdag 12 October Minerva-Theater: Johan Kaart met ,,'n Fijn span", 8.15 uur. Woensdag 13 October Stadsschouwburg: Cruys Voorbergh met zijn costuumshow. (Voor Haarl. Kunst- Gen.) 8.15 uur. Concertgebouw: Gratis orgelconcert door George Robert, 15 uur. Brinkmann: Forumavond voor Kath. Mid denstand, 8 uur. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Zij, die met liefde spe len", 18 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u. PALACE: „In de schaduw van een troon", 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Gekruiste zwaarden", 14 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: Manon van de bronnen, 14 jaar. Tij den 2 en 8 uur. FRANS HALS: „Mysterie van de nacht", 18 j. Tijden 2.30, 7 en 9.15 u. CITY: „Zij, die van de zonde leven", strikt volw. Tijden 2.15, 7 en 9.15 u. ROXY: „Duivels der zee", a. 1. Tijden: Ma. tot en met Do. 2.30 en 8 u. MINERVA: Ma.: „De Madonna der zeven manen", str. volw. 8.15 uur. tentoonstellingen: Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal geopend op werkdagen van 1016 uur. Zo. van 13—16 u. Tinholthuis, Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14 16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede. Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Museum Het Huis van Looy, KI. Hout weg 103. „De sierkunst van de Tropen" (t/m 7 Nov.). Geopend dag. van 9—12.30 en van 13.3017 uur. Zo. van 14—17 uur. Ma., Wo. en Za. 's avonds van 20—22 u. Cruquiusmuseum, Heemstede. Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Dinsdag 12 October Hoog water: 3.14 u. en 15.34 u. Laag water: 11.20 u. en 23.41 u. Maanstand: Volle maan 6.10 u. Woensdag 13 October Hoog water: 3.53 u. en 16.15 u. Laag water: 12.02 u. et moge waar geweest zijndat onze streek van het tegenwoordige Haarlem f~~i nog noordelijker tot Die Haghe bedekt is geweest met uitgestrekte wouden en wildernissen met sinistere namen als Het Onzalige Woud, be volkt door grof wild, wij kennen deze contreien niet anders dan als een steenwoes tijn, deel van de randstad Holland. Veel wiildernis is er niet gebleven en waar deze nog is wordt ze beschermd als natuurmonument. Een van die streken is het duingebied De Ruigenhoek tussen De Zilk en Noordwijkerhout, waar inderdaad nog jachtvelden zijn met romantische namen als Paardenkerkhof, Haasveld en Vogelenveld. En waar jachtvelden liggen wonen jagers en jachtopzieners; zo luidt hun officiële naam, al bestempelt de spraak makende gemeente de moderne opvolger van de vroegere duinmeier bij voorkeur als koddebeier. 'tIF Halverwege De Zilk en De Ruigenhoek staat het jachthuis „Het Paardenkerk hof." De argeloze bezoeker late zich niet afschrikken door woedend hondenge blaf, wanneer hij het korte pad naar des weimans woning betreedt. De jagersge zellen blaffen wel maar bijten niet. Betreedt de bezoeker het huis dan is hij reeds dadelijk opgenomen in die ro mantische sfeer, die in een jachthuis hangt om mensen en dingen. Fraai op gezette vogels prijken er, van klein tot groot. Een kolossale adelaar staat trots te pronk langs een der wanden en staart de bezoeker met strenge ogen aan. Uil tjes bezien hem met stoïcijnse blik; fraaie jachtprenten sieren de wanden en verhalen van lang vervlogen tijden, maar ook foto's zijn cr, die de realiteit van onze dagen to nen. De heer van dit huis is gezeten tus sen de woelige meu te, geweren onder armbereik, gevreesd door al haar en veer in het duin, ge vreesd ook door de jagers-zonder-acte, de mannen met strik, geweer of lichtbak. Geloof ons, lezer, wij hebben nooit gestroopt. Zelfs al zouden wij voor zaten weten als le den van de roem ruchte stam der Kaninefaten, dan zijn wij toch met hun jachtdrift niet erfelijk belast. Wensen wij al eens bout op onze overigens beschei den tafel, dan tij gen wij als vreed zaam burger naar de poelier, die ook moet leven. Zondag j.l. vierde de R.K. Tafelten- nis-vereniging „Oranje-Zwart" haar twintig-jarig bestaan, 's Morgens was er een H. Mis, opgedragen door de geestelijk adviseur kapelaan Beugels- dijk, in de kapel van de zusters aan de Rijksstraatweg. Daarna was er een ge zamenlijk ontbijt, waaraan ook diverse oud-leden deelnamen. Om half elf volgde een druk bezochte receptie, tij dens welke diverse officials de jubile rende vereniging hun gelukwensen aanboden. Onder meer waren aanwe zig de heer van Turnhout, namens de N.K.S., de voorzitter van Onze Gezel len, en vertegenwoordigers van ver schillende verenigingen. In de middag uren werd een handicap-tournooi ge houden voor leden en oud-leden. De di verse prijswinnaars waren: Senioren-dames: eerste prijs St. Geer- lings; 2e prijs Th. Hoogland. Senioren-heren: eerste prijs T. Joos- ten; tweede prijs K. Bitter. Oud-leden: eerste prijs H. Kriek; twee de prijs Bouman. Junioren: eerste prijs H. Canjels; tweede prijs M. v. Geel. De hoofdprijs ging naar K. Schoof. 's Avonds werd deze ongetwijfeld zeer geslaagde feestdag besloten met een feestavond in het Kaj otters-huis aan de Lingestraat. De komende dagen staat de Haarlemse Vleeshal in het teken van de mode en tot en met Vrijdag zullen mannequins maar liefst vijfmaal per dag laten zien, wat C. en A. dit seizoen zal kunnen bieden. De laatste weken 'volgt de ene show de andere op, iedere firma wil graag haar collectie aan de nieuwsgie rige vrouw (en man!) presenteren en gezien de enorme belangstelling, die steeds weer blijkt, mogen wij veilig aan nemen, dat de modeshow in een bepaal de behoefte voorziet. Gistermiddag al thans stond er reeds een uur voor de aanvang van de show van C. en A. een lange rij belangstellenden geduldig te wachten voor de Vleeshal. Daar wij reeds bij andere gelegenhe den de nieuwste visie inzake de mode beschreven, zullen wij hier met enkele algemene indrukken volstaan. De voor naamste daarvan is wel deze, dat C. en A. wel degelijk de noodzaak inziet om de jongste mode-dictaten naarstig te volgen, maar dat de ontwerpers en uit voerders wel zo verstandig zijn om met beide benen op de grond te blijven staan. Dat wil in dit geval zeggen, dat men streeft naar eenvoud, die toch (of beter: juist daarom) charmant en sier lijk is, en dat het.gebodene geschikt is voor ieders beurs. Zonder de degelijk heid geweld aan te doen want dege lijk blijft de Hollandse huisvrouw laat C. en A. op dezè show zien, hoe de vrouw van heden modern kan zijn in haar kleding en hoe zij bij alles haar natuurlijkheid op elegante manier kan laten domineren. De entree was bijzonder aardig ge- ensceneerd door de opkomst van een vlotte jongedame in broek-overall (ds zgn. all-over-slack), gevolgd door een kostelijk type uit de vormloze twinti- roy, zijde, vistrella, rayon gabardine en zibeline, al naar verkiezing te dragen bij pullovers, slipovers, blouses en ves ten in allerlei uitvoering. Een vlotte combinatie vormde de cognac-kleurige corduroy-rok met een wollen pullover in een zachte pasteltint, die daarom zo aardig was, omdat hierin ook de cognac kleur verwerkt was. De Amerikaanse stijl, welke overigens in zeer persoonlijke smaak moet vallen, werd gepresenteerd door een nauw uit lopende pantalon, zowel in ruit- als streepdessin, o.a. gecombineerd met een trui met monnikskap. De mantels werden in grote hoeveel heden getoond, veelal met de geliefde grote kragen en pellerine-kragen, waar uit men eventueel bij verandering van mode altijd een kleinere kraag kan dis tilleren. Sportief en vlot waren de swag gers voor jongere dames evenals de di verse box-coats gevoerd met teddy. Een ietwat oudere dame zal wellicht een ge tailleerde mantel prefereren en zij wordt hierin zeker niet teleurgesteld. De getoonde modellen boden in dit op zicht veel variatie. Dat de garnering van deze mantels veelal uit persianer bont bleek te bestaan, spreekt welhaast van zelf, daar dit nog altijd zeer geliefd is en ook een zeker cachet aan de mantel geeft. Ook in bontmantels kon men zijn keuze bepalen, variërend in alle prijs klassen. De door de „grote maat" gedra gen trois-pièces ontlokte terecht een spontaan applaus. De japonnen met wijde rok blijken nog zeer gewild en mooi te zijn en vallen erg elegant wanneer ze gedragen wor den op speciale onderrokken, die van enkele lagen stroken voorzien zijn. Bij zonder fraai hierin was een zwart cock tail-japonnetje met een alleraardigst De uitslagen in de afgelopen week waren: Dames: The White Stars I The Typhoons I 34-4;Antilopen I Rapiditas I 46-2; S.C. Haarlem II Z.B.V.S. I 5-17; H.O.C. II - I.H.J. I 22-60; S.C. Haar lem Exercitia I 30-15; The White Stars II Rapiditas II 44-6. Heren: P.S.V.H. I Z.B.V.S. I 22-60; I.H.J. I The Black Pirates I 22-41; Anti lopen II Rapiditas I 42-33; S.C. Haarlem II Exercitia I 19-17; The Black Pirates II White Stars II 29-22; Z.B.V.S. II P.S.V.H. II 17-25; The Typhoons I Harlem Tigers I 36-15; The Typhoons II I.H.J. II 29-28. Het volledige programma voor deze week luidt; DONDERDAG. Dames: S.C. Haarlem I The Typhoons I; H.O.C. II Z.B.V.S. I; S.C. Haarlem II I.H.J. I. Heren: H.O.C. II The Typhoons III; P.S.V.H. I Exercitia I; The White Stars The Black Pirates; Rapiditas '31 Schoten Giants. VRIJDAG: Dames: H.O.C. I Rapiditas '31; H.O.C. III Antilopen III; Antilopen II P.S.V.H. I; Antilopen I Exercitia I. Heren: H.O.C. III Z.B.V.S. II; I.H.J. I S.C. Haarlem I; Antilopen II Z.B.V.S. I. ger jaren. De H- en S-lijn kregen daar-j glimmend streep-effect. Ook het effen bij meteen een beurt, evenals de man-z-.varte cocktail-japonnetje met imitatie mannequin, op zijn modernst: smalle pij-1 hermelijn-garnering deed het goed. Nog pen en een colbertjasje met brede J diverse uitgaans- en avondtoiletten kre- schouders, dat op de heupen nauwer j gen de bezoeksters (kers) te zien, die uitloopt. Dit entree van uitersten maak- aan het geheel een apart slot gaven. te de sfeer bij het publiek bepaald ge spannen, omdat de feitelijke show van ongeveer tachtig modellen zou moeten aantonen dat de middenweg toch altijd nog de „gulden" is. Opvallend was weer het grote aantal combinaties, dat getoond werd. Daar wa ren rokken in tweed, kamgaren, cordu- De show maakt dus een uitstekende indruk, ofschoon wij het in tegenstel ling tot enkele anderen betreuren, dat de regenmantels op het appèl ont braken. Als er iets is, dat de Hollandse vrouw juist nodig heeft, dan is het de regenmantel, die behalve practisch ook „gekleed" moet zijn. De heer Wlbisono, een der leiders van de Mohammedaanse partij en lid van het Indonesisch parlement, heeft mede gedeeld, dat hem van betrouwbare zij de ter ore was gekomen dat communis tische Chinezen te Djakarta een hoog geplaatste regerings-autoriteit een enor me lokprjjs hebben aangeboden wanneer de nationalistische Chinese beweging in Indonesië zou worden geliquideerd. Wibisono zei inlichtingen, te hebben ontvangen, dat deze autoriteit millioenen roepia's zou ontvangen, wanneer hij er in zou slagen de Kwomintang-beweging de kop in te drukken en de pro-natio nalistische Chinese zakenman Tjiong het land uit te wijzen. Anti-com munisten hebben 'oen dezelfde autori teit 100.000 roepia's aangeboden om Tjiong vrij te krijgen Ger de Roos, verscheidene jaren lei der van het Orkest zonder Naam en de Bietenbouwers bjj de K.R.O., heeft zijn ontslag bjj deze omroepvereniging inge diend. Van de zijde van de K.R.O. is daarop nog geen beslissing gevallen. De pro grammaleider de heer Toon Rammeit zeide ons desgevraagd ook nog niet te kunnen zeggen of het ontslag inderdaad ook wel zal worden verleend. „Misschien is het een opwelling, zoals bij artisten wel meer voorkomt.". De oorzaak tot de ontslagaanvrage moet gelegen zijn in moeilijkheden tus sen de heer De Roos en leden van zijn orkesten, die zich o.m. gepasseerd zou den hebben gevoeld, omdat bij het ma ken van gramofoonplaten wel eens an dere musici waren aangezocht. Op 1 October is de jacht op hazen geopend, over luttele dagen gaat ook die op pluimwild, fazanten en patrijzen open. Op konijnen mag het hele jaar worden gejaagd, want dat is scha delijk gedierte. Dat wil niet zeggen dat ieder maar, naar het hem lust, achter deze springers mag aanzitten; dat recht is voorbehouden aan de eigenaar van de jacht en zijn helpers. Want strik, lichtbak en fret niet al leen, ook de jachtbuks is in onbevoegde handen een verboden wapen. En dat is maar goed ook, hoewel velen van de zeekant het met dit verbod lang niet eens zijn. En zo gevalt het, dat alle heren jagers zich niet bepalen tot de jacht op haar en pluim, doch zich ook naarstig zetten op het spoor van de menselijke tweevoeter, die in bondge nootschap met nacht en duisternis zijn slag probeert te slaan. Over de sportiviteit van de jacht zul len jagers met elkander van mening verschillen. De „echte" jager zal zeg gen, dat hij het wild een kans geeft, want hier gaat de strijd tussen de snel heid van het dier en die van de jager en zijn vuur. De stroper geeft, wanneer hij jaagt met strik en lichtbak, het wild die kans niet. De strik overvalt de buit in sluipmoord en de felle lichtbundel verlamt de prooi tot een zekere dood. De jacht is echter ook noodzaak. We zeiden al, dat konijnen als schadelijk wild worden beschouwd, waarvan de stand tot de kleinst mogelijke omvang moet worden gereduceerd tot bescher ming van het landschap en zijn be groeiing. Doch ook hazen en gevogelte mogen niet te sterk vermeerderen. Daarbij komt dan soms ook nog de noodzaak van geregelde afschot van ge degenereerde dieren, hetgeen meer spreekt bij grofwild als zwijn en hert dan bij het kleinwild, dat onze streek bevolkt. De oude romantiek van het jachtbe drijf zal men niet meer vinden. Het zijn geen kleurige stoeten meer, die te paard of te voet, onder het schallen der hoorns het jachtveld intrekken. De jager trekt er alleen of met enkelen op uit, gelaarsd doch ongespoord; alleen het jagershoedje, groen met veer of borstel is gebleven. Ook bij de drijfjacht zoeke men geen romantiek als door een steeds enger wordende kring van drij vers het wild wordt opgedreven tot in het schootsveld van de schutters. Maar al is dan het bedrijf van alle romantiek ontdaan, bij de echte jager is er die intense spanning, wanneer hij het wild ziet voortrennen om te ont komen aan het dodelijke vuur, dat hem achtervolgt. En het meestal treft, want het van jachtgenot opspringende hart sluit een vaste hand niet uit. (Zondag 17 October) Vitesse Zaandijk A.D.O. Alkmaarse Boys Velsen Wijk aan Zee Schoten D.E.M. Ripperda H.B.C: Hillegom T.Y.B.B. Wilskracht Onze Gezellen Teijlingen Lisse Tonegido V.V.S.B. S.J.C. Meerburg Inzendingen tot Zaterdagmorgen 9 uur op een open briefkaart aan de sportre dactie der N. Haarlemse Crt., Sme- destraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niét gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuist heden worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuis club wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toegekend. Naar wij vernemen, heeft de heer A. van der Mije aan de gemeenteraad van Zandvoort medegedeeld, niet voor een herbenoeming als lid van de woonruimtecommissie in aanmerking te Willen komen. De heer van der Mije heeft sedert de oprichting, in 1947, zit ting in deze commissie en is daarvan bijna zes jaren voorzitter geweest., In de jaren dat het huisvestingsprobleem in Zandvoort dus het moeilijkste was, heeft hij zich beijverd om zo onpartij dig mogelijk mede te werken aan een rechtvaardige verdeling van de beschik bare woonruimte. Uw ouderwetse bril te vervangen door een modem model? Komt U de nieuwste modellen eens passen bij: Ziekenfondsleverancier. Gr. Houtstraat 166 bij de Houtbrug. Reeds vroeg in de volleybal-competi tie werd de belangrijke katholieke der by tussen de Velox- en H.B.C.-dames vastgesteld. Geheel volgens verwachting is deze eerste ontmoeting in een zege van de Velox damesploeg geëindigd, doch ondanks de 31 overwinning is de ont moeting danig tegen gevallen van Vëlox- zijde. Vooral Wil Spierings was er deze avond kennelijk niet in, hetgeen wij voornamelijk toeschrijven aan de be langrijkheid van een dergelijke ontmoe ting. Ook de heren van Velox hadden een slechte start en een 4—0 nederlaag was het resultaat van de eerste ontmoeting tegen de sportleiders uit Overveen. Hoe wel de Veloxploeg geheel van slag was, troffen zij het ook niet dat de Cios- mannen juist nu zo uitstekend op dreef waren. Leonidas startte voor het eerste als tweede klasser en de ploeg van aanvoer der Smit trof het bijzonder. De eerste wedstrijd tegen het niet zo sterke VCR 2 was waarlijk niet kwaad en de Leonidas- mannen hebben de kans op een eerste overwinning dan ook niet voorbij laten gaan. Van Onze Gezellen kwam alleen het tweede damestean binnen de lijnen te gen HVS 3 en het begin was zeker niet slecht voor de Onze Gezellenreserve- ploeg. Een puntenverdeling was hier het resultaat. Advertentie OCTOBER maand HAARLEM: Gr. Houtstr. 50 - Gen. Cronjéstr. 33 De reserve herenploeg van HBC moest in het veld tegen het sterke team van de Blinkert uit Bloemendaal. De Heem stedenaren hadden geen schijn van kans, hetgeen tegen deze kampioenscan- didaat echter zeker geen schande is. Uitslagen van de gespeelde wedstrijden luiden: Dames: OSS 1—die Raeckse 3 3—1 Velox 1—HBC 1 3—1 VC" 1PSVH 1 aitgest. VCR 1—PSVH 2 1—3 AW 1die Raeckse 6 30 Leonidas 2Velox 3 22 Stampers 1Spaarnestad 1 03 OG 2—HVS 3 2—2 De Blinkert 3Velox 5 40 AVC 2—VVVH 2 3—0 HVS 3—de Blinkert 3 0—3 Heren: Brandweer 1Cios 2 04 Cios 1Velox 1 40 die Raeckse 1Rapiditas 1 40 De Blinkert 1HBC 2 40 Cios 2—HVS 3 3—0 VCR 2Leonidas 1 04 Gios 1—AVC 1 3—0 Velox 2de Blinkert 3 2—2 Leonidas 2PWN 2 13 Gedurende de gehele maand October en de helft van de maand November zul len de volleyballers niet alleen op de vaste speelavond in het veld komen, doch ook op Maandagavond zullen zij de zaal bevolken. Het programma voor a.s. Woensdag avond luidt: Dames: Onze Gezellen 1-SSO 1 die Raekse 2—de Blinkert 1. die Raeckse 1PSVH I. Rapiditas 2—die Raeckse 4. Gios 2—OVRA 2. Santpoort 2die Raeckse 5. Velox 4—Vesmia 1. HVS 2—VVVH 1. Santpoort 1HBC 3. Rapiditas 3AW 1. Heren: De Blinkert 2Cios 3. PSVH 1—HVS 2. die Raeckse 1VCR 1. Rapiditas 2—OVRA 1. HBC 1—PWN 1. PSVH 2die Raeckse 3. die Raeckse 4BWT 1. De Blinkert 4Santpoort 3. Stampers 1OVRA 2. Santpoort 2Spaarnestad 1.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2