Viering van eeuwfeest in Den Helder beg onnen krijg1 DE SCHEEPSBOUWER- BICKRPATJiÜ 1 1 K ru iswoord raadse l J J m J 1 S L m H s II 1 Verbinding op Weens V Deuren open voor moderne kunst tussen oud en nieuw Kerkmuziekcongres Pssst Maria-jaar in NewYork Marinestad nieuw aanzien Boudewijnkanaal zou oplossing zijn voor industrialisatieprobleem van Oost- en West-Vlaanderen Jongerenorganisatie in de K. V.P. bijeen Zeurende maag? Arbeidsvrede in Engeland precair Eén millioen voor caféhouder r. i 4 DINSDAG 12 OCTOBER 1954 PAGINA 5 100 JAAR WILLEMSOORD Katholieke Universiteit viert 31ste Dies Het tweede huwelijk van Sukarno Haar taak is een apostolische voor hoede te zijn Stichting 1940—1945 bestaat tien jaar Echter niet bevorderlijk voor Renelux Kernonderzoek LABORATORIUM GOEDGEKEURD 17e eeuwse schilderijen naar Amerika Tentoonstelling in drie steden Israël weer in de bestandscommissie „Anastasia" in Nijmegen Br. Pius Smeelen Japanse ambassadeur naar „Schatten van Peru" Nieuwe ambassadeurs te Den Haag O.rDuitsland aanvaardt Amerikaans voedsel P.I.R. achter Indon. regering 1 3 r 7 - V Nationale dagbladen weer aan het werk Uitslagen wedstrijden goed geraden Laos wordt op 11 November ontruimd Nauwere verbinding van Engeland met K.S.G. De -feestelijkheden in Den Helder ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de adelborstenopleiding Willemsoord werden Maandag in een buitengewone raadszitting door de burgemeester mr G. D. Rehorst officieel geopend. In zijn rede herinnerde de burge meester er aan, dat er in Den Helder van oudsher banden zijn geweest met 's lands oorlogsvloot. De adelborstenop leiding was aanvankelijk gevestigd aan boord van Zr. Ms. De Rijn, later, sinds 1869, in een daartoe gesticht gebouw, dat nog als zodanig in gebruik is, doch geflankeerd wordt door een nieuw, na de tweede wereldoorlog gebouwd com plex. Ofschoon deze stad in het verle den ook belangrijke banden had met de koopvaardij, is Den Halder in de laatste driekwart eeuw meer en meeT, zelfs bijna uitsluitend marinestad ge worden. Met dankbaarheid vernam Den Hel der na de bevrijding, dat de basis gro ter zou worden dan ooit tevoren. De rijkswerf breidde zich na de bevrijding in ongekend tempo uit. Met deze ontwik keling ging samen de groei van het oude zeedorp Den Helder, dat oorspronkelijk enige honderden inwoners telde en thans is uitgegroeid tot een stad van 43.000 zielen. Na de rede van de burgemeester werd op voorstel van B. en W. beslo ten de zilveren plaquette van de ge meente Den Helder aan de mariniers kapel van de Koninklijke Marine aan te bieden. Aan de senaat van het corps adelborsten werd door de bur gemeester een voorzittershamer over handigd, ontworpen door de beeld houwer Dirk Bus. Na deze buitengewone raadsvergade ring werden op het stadhuis de hoge marine- en burgerlijke autoriteiten ont vangen o.a. dr. M. J. Prinsen, commis saris der Koningin in Noord-Holland, mr. W. F. Schokking, oud-minister van Marine en de staatssecretaris van Mari ne, de heer H. C. W. Moorman. Prof. Wieger Bruin, stedebouwkundig adviseur van de gemeente, gaf een overzicht van de ontwikkelingsplan nen voor de wederopbouw van Den Hel der, mede in verband met de te ver wachten uitbreiding van de stad tot 60 a 70.000 inwoners. In het nieuwe centrum van Den Hel der, dat zal komen te liggen op het vrijkomende spoorwegterrrein, js o.a. geprojecteerd een nieuw raadhuis en een grote esplanade. Verplaatsing van de watertoren en verbouwing van de bestaande toren tot een stadstoren met beiaard liggen eveneens in het voorne men. Nadat de autoriteiten de marineten toonstelling hadden bezocht, die een uitgebreid beeld geeft van de marine in al haar geledingen, werd een rond vaart door de haven gemaakt. Vervolgens bezocht het gezelschap het vliegkampschip „Karei Doorman" en het Koninklijk Instituut. Het bezoek van de autoriteiten, dat de inzet vormde van de Helderse feest- week, werd besloten met een diner, dat door het gemeentebestuur van Den Helder werd aangeboden. Vele gasten woonden des avonds nog een concert bij in de Nieuwe Marine kazerne, dat werd gegeven door het symphonie-orkest van de Mariniers- kapel der Koninklijke Marine onder leiding van Gijsbert Nieuwland en de Koninklijke Zangvereniging Helders Mannenkoor onder leiding van Hendrik Arisz. Op Maandag 18 October 1954 zal ter gelegenheid van de een en dertigste Dies Natalis van de R.K. Universiteit des voormiddags om tien uur in de St. Jozefkerk aan het Keizer Karelplein te Nijmegen een Pontificale H. Mis wor den opgedragen door Zijne Hoogwaar dige Excellentie mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, Bisschop-Coadjutor van Roer mond. Des namiddags om drie uur zal de Rector Magnificus dr. L. J. Rogier in de Aula van de Universiteit aan de Wilhelminasingel de dies-rede uitspre ken. Na afloop van de rede receptie in het Aulagebouw. Vrouwen uit Noord-Sumatra verlan gen, dat Soekarno's tweede vrouw zich zal terugtrekken „in het belang van de goede naam van het staatshoofd en de positie van de Indonesische vrouwen" Dit standpunt is vervat in een resolu tie, die aanvaard is door de nationale vrouwenbeweging van Noora-Sumatra. (UP). De Jongeren Organisatie in de KVP, kring Haarlem, heeft in Amsterdam vergaderd. Voor een wel zeer matig be zette zaal heeft de landelijke voorzitter van de J.O. KVP, drs. Cel Cosijn, een voordracht gehouden over „>Wat nu als jonge Katholieken te doen? Dezr vraag b°antwoordde de heer Lostjn conform de actualiteit vanuit drie as pecten: de toestand in Europa, de situa tie in Nederland en die binnen de KVP en de J. O. KVP. Bij de bespreking van de toestand in Europa ging de spreker uit van de fa tale 30ste Augustus, waarop de EDG in het Franse parlement strandde. Na een beeld gegeven te hebben van de inter nationale ontwikkeling in de laatste de cennia, schetste hij de betekenis van de EDG. Na een schildering van de hui dige situatie in Europa, wees spr. op de huidige taak van de KVP-jongeren: zich ervan bewust te worden en het besef ook uit te dragen dat Europese integra tie niet alleen in een politieke vorm geving tot stand dient te komen, maar ook in de opbouw van een christelijk democratisch front. Met betrekking tot de situatie in Ne derland merkte de heer Cosijn op dat de storm na en om het Mandement nogal schijnt mee te vallen. Wel blijkt de politieke verdeeldheid toe te ne men, nu onze- nationale welvaart stijgt. De hoog-conjunctuur kan niet blijvend zijn, als de economische integratie in Europa niet tot stand komt. Van ons land zal dan evenwel het grootste of fer gevraagd worden, maar dat offer, ook al zou het zelfs op een consumptie beperking neerkomen, zal ons land niet mogen weigeren. Nu de storm op net Mandement enigszins geluwd is, heeft de KVP de taak om de katholieke eenheid te be vorderen. Het vertrouwen jegens el kaar zal moeten groeien en dat kan al leen wanneer het gebaseerd is op de christelijke naastenliefde. De jongeren moeten met idealisme bezield zijn om de christelijke naastenliefde in de prac- tijk te verwerkelijken. De jonge men sen die in de KVP aldus werkzaam zijn, verdienen dan met recht de naam van een apostolische voorhoede. De heer Cosijn Desloot met de op roep tot de aanwezigen om actief te zijn in de J.O. KVP. Het gaat daarbij niet om een grote massale Jongeren Orga nisatie te krijgen, maar om de KVP zelf. Woensdag zal het tien jaar geleden zijn dat tijdens de bezetting de Stichting 19401945 werd opgericht. Terstond na de bevrijding kreeg de stichting haar huidige vorm en de naam „Stichting 1940—1945". Het tweede lustrum van de ze stichting zal in Mei 1955 tegelijk met de tiende herdenking der bevrijding worden gevierd. Brussel, 11 October. De Belgische minister van Verkeers wezen, de heer Anseele, heeft vandaag in een toespraak verklaard dat de re gering het betreurt dat de ontwerpen betreffende het Boudewijn-kanaal het licht hebben gezien en werden gepubli ceerd. Het Boudewijn-kan. wordt door de Bel gische binnenscheepvaartkringen gewenst als een nieuwe vaarweg die de Noordzee rechtstreeks over Belgisch grondgebied met de havens van Antwerpen zal ver binden. Met een lengte van 82 km, een breedte van 200 meter en een diepte van 20 meter zou het ontworpen kanaal slechts twee sluizen behoeven, de ene in de Schelde te Kallo bij Antwerpen, de tweede te Heist, waar de waterweg in de zee zal uitmonden. De ontwerpers van het nieuwe zee kanaal laten verscheidene voordelen gelden die ten gunste van hun plan pleiten. Het is evenwel niet mis te ver staan, dat het bestaan dezer plannen in grote mate bedoeld is als een middel om druk uit te oefenen op de Neder landers, wier houding met betrekking tot de Belgisch-Nederlandse waterwe gen kwestie en tot de eventuele dichting der zeegaten, in de Belgische scheep vaartkringen een atmosfeer van onbe haaglijkheid heeft doen ontstaan, welke atmosfeer niet geheel vreemd moet zijn geweest aan het ontstaan van het Bou- dewijnkanaalplan. Minister Anseele heeft hierop trou wens gezinspeeld toen hij verklaarde dat de Belgische regering het nooit zou kunnen aanvaarden omdat het ten overstaan van Nederland een geste De Europese organisatie voor kern onderzoek heeft thans definitieve plan nen goedgekeurd voor de oprichting van het eerste internationale „open" laboratorium voor kernonderzoek te Meyrin, aan de Frans-Zwitserse grens. Voorzitter sir Ben Lockspeiser ver klaarde op een persconferentie, dat het laboratorium zich 1 echts met het fun damentele onderzoek zou bezig houden. Men zou niet met uranium werken noch werken aar» de toepassing van kernenergie in welke vorm dan ook. Er zouden geen geheimen zijn en de resultaten van het onderzoek zouden gepubliceerd kunnen worden. Iedere geleerde, uit welk land dan ook. zou toegang hebben tot de resul taten van het werk, als zijn „ge loofsbrieven" door de directeur-ge neraal goedgekeurd zouden worden. Sir Ben zeide, dat net niet wel mo gelijk was voorspellingen te doen over de ontwikkeling, welke het vrij maken der kernenergie in de komen de vijftig jaar zou doormaken. „Als iemand zich aan voorspellingen waagt maakt hij waarschijnlijk de fout dat hij de mogelijkheden onderschat". Georganiseerd door het Metropolitan Museum in New-York en musea in To ledo en Toronto, zal in deze steden een tentoonstelling worden gehouden van 17e eeuwse schilderkunst. Een groot ge deelte van de ongeveer 120 werken, die op deze exposities te zien zullen zijn, is afkomstig uit Nederlandse musea- het Rijksmuseum te Amsterdam, het Mauritshuis te Den Haag, Museum Boy mans te Rotterdam en het Frans Hals- Museum te Haarlem. Gisterochtend is de collectie aanboord van de „Nieuw-Amsterdam" van de Holland-Amerikalijn gebracht, waarbij de directeur van museum Boymans, drs. J. C. Ebbinge Wubben, een oogje in het zeil gehouden heeft. Gistermiddag is de „Nieuw-Amsterdam" vertrokken. De heer Ebbinge Wubben zal met zijn echt genote de reis meemaken, om ook bij het uitladen van de schilderijen aanwe zig te zijn en tevens de opening van de eerste tentoonstelling te New-York op 28 October a.s. bij te wonen. De tentoonstelling in Toledo wordt van 2 Januari tot 12 Februari gehou den en die in Toronto van 19 Februari tot 15 Maart. Over drie weken hoopt de directeur van Boymans weer in ons land terug te zijn, maar de schilderijen zullen dus pas volgend jaar Maart weer hier arri veren. zou betekenen die nu niet bepaald blijk geeft van de gewenste verhou ding onder de Benelux-partners. Afgezien daarvan dient evenwel toe gegeven dat het graven van zulk een ka naal niet zonder weerslag zou kunnen blijven, op de industriële ontplooiing van de provincies Oost- en West-Vlaan deren. Deze beide provinciën hebben, de laatste vooral, dringend behoefte aan het tot stand komen van nieuwe werkgelegenheid. West-Vlaanderen telt inderdaad een zeer ongunstig hoog aan tal werklozen. Het nieuwe kanaal zou de kosten van het steenkolenvervoer uit het Limburgse en het Luikse bekken naar deze streek aanzienlijk kunnen doen dalen en het zijn vooral de moeilijkheden van be voorrading in brandstof die tot nog toe de industrialisatie van deze uithoek van het land in de weg staan. 9. We zijn van de verdrinkingsdood gered, denkt Eric grimmig, maar wat maakt het eigenlijk uit? Het duurt nu alleen iets langer voor we om komen van de honger. Met deze weinig opwekkende gedachte wendt hij zich zwijgend af van de zee. Gevolgd door Erwin en Axe, loopt hij doelloos het duin in. Ze kunnen geen vlot maken, geen signaalvuur aanleggen, het vaste land niet bereiken over de wadden, omdat de afstand te groot is, het enige wat nog redding kan brengen is een voorbijvarend schip. Maar dat is maar een zeer geringe kans. Toch is het het enige, waarop de drie hun hoop kunnen vestigen en Erwin stelt voor de wacht op een hoog duin te betrekken, zodat zij de open zee goed kunnen overzien en een voorbij varende boot niet onopgemerkt blijft. Om de jongens deze laatste hoop niet te ontnemen, f temt de Noorman toe. „Dan zal ik de watervlakte tussen de vaste wal en dit eiland voor mijn rekening nemen", zegt hij bemoedigend, terwijl hij niet de minste illusie heeft over de resultaten hiervan. Somber staart de Noorman vanaf zijn duintop naar de wazige kustlijn. Daar wónen mensen, die ongetwijfeld over scheepjes beschikken en zouden kunnen helpen als zij slechts wisten van de tragedie, welke zich hier dreigt af te spelen. De zon klimt hoger en hoger, maar geen schip, geen zeil vertoont zich. En ware het niet om de twee jongens, Eric zou zijn wake al lang opgegeven hebben. Het is immers nutteloos. Dan dringt de schelle stem van zijn zoon van ver af tot hem door. Met een ruk wendt Eric zich om. Zwaaiend en dansend staan Erwin en Axe op een duin, en terwijl een plotselinge hoop in hem opwelt, snelt Eric op hen toe. „Een schip, Fadir, een schip", brult Erwin met schitterende ogen. Lachend en uitgelaten volgen de jongens Eiic, die met grote sprongen het duin oprent. Daar, betrekkelijk dicht onder de kust, nadert een kleine boot. Een Israëlische woordvoerder heeft medegedeeld, dat Israël weer zal deel nemen aan de werkzaamheden van de gemengde Israëlisch-Jordaanse bestands- commissie. 'Vaarnemers noemden de Israëlische stap een persoonlijk succes van de Canadese generaal Burns, de nieuwe stafchef der V.N. Israël heeft de commissie zeven maanden geboy cot (Reuter) Advertentie Word geen maaglijder. Neetn_ Een opname van de „Polo Grounds" in New York tijdens een repetitie van ongeveer 1300 kinderen voor de viering van het Maria-jaar. In het kader van de Nijmeegse volks voorstellingen zal de toneelgroep „Thea ter" op Maandag",18 en Dinsdag 19 Oc tober „Anastasia" van Marcelle Mauret- te voor het voetlicht brengen. Als de keizerin-weduwe van Rusland zal Rika Hopper in deze voorstellingen van Thea ter haar afscheidsrol spelen. De bekende paedagoog en een der voor vechters van de kweekschoolvernieuwing, Br. Pius Smeelen van de Orde der Onbe vlekte Ontvangenis uit Maastricht, zal bij gelegenheid van zijn vijftig jarig klooster- jubileum in de radio-uitzending voor de jongeren, Het Kompas, Dinsdag van 18.00 18.20 uur worden geïnterviewd door Wim Quint. Zijne Excellentie de ambassadeur van Japan en mevrouw Okamoto hebben Zondagmiddag met hun dochters de ten toonstelling „Schatten van Peru" in het Centraal Museum te Utrecht bezocht. Zij werden rondgeleid door de conser vatrice, mej. dr. M. Elisabeth Houtza ger. De heer Manuel Dagnine is tot am bassadeur van Venezuela te Den Haag benoemd. De Mexicaanse gezant te Den Haag, Manuel A. Chavez, is tot ambassadeur benoemd. Deze benoe ming vloeit voort uit het feit, dat de Mexicaanse en de Nederlandse rege ringen hebben besloten hun weder zijdse diplomatieke vertegenwoordi gers de rang van ambassadeur te ver lenen. Oost-Duitsland heeft meer dan 5000 ton Amerikaanse surplus voedingswaren ten behoeve van de slachtoffers van de overstromingen van de vorige zomer aanvaard, zo heeft het Rode Kruis te Genève medegedeeld. Bloem, boter en rijst zullen verdeeld worden onder de mensen. (Reuter) De P.I.R. (Partai Indonesia Raya), een der grote Indonesische politieke par tijen, die Zaterdag in Soerakarta haar algemene jaarvergadering hield, heeft zich achter de regering geschaard en zich uitgesproken tegen een terugtrek ken. van de urie P.I.R.-ministers uit het kabinet. Men had algemeen ver- wacht dat de P.I.R. zou besluiten uit de regering te treden. De groep-Tadjud- ï15?_^?or' die de meeste leden van de P.I.R.-fractie in het parlement op zijn hand scheen te hebben, was voor de terugtrekking van de ministers,, maar de groep-Wongsonegoro (de vice-pre mier) heeft uiteindelijk gewonnen. Een kabinetscrisis, die gevreesd werd, is daardoor bezworen. (UP). Horizontaal: 2. karig 8. vijandschap 9. grootmoeder 10. bergweide 12. voorzetsel 13. grote toeloop 14. uitroep 15. verbogen lidw. 16. stropop 18. Europese Beta- lingsUnie (afk.) 20. en derg. (afk.) 21. bestelling 22. Corps diploma tique (afk.) 23. aanw. vnd. 24. rookgerei 26. lof 27. Eigen Vervoers organisatie (afk.) 28. hengelsnoer 29. vis 31. telw. (Eng.) 33. handeling 35. tijdrekening 36. onderzoek Verticaa 1: 1. gespaard geble ven persoon bij ramp 2. houding 3. vertrekje 4. klaar 5. strafwerktuig 6. schraal Z 6 9 1o 12. ei 15 ii 15- 16 1f 16 11 Ifi 22. 23 29 2-5" lb 2? 23 29 3o 51 32. 35 36 7. tiran 19. dikke pap 30. adieu 11. trekvis 23. gedrocht 32. slecht (voor- 12. vaatwerk 25. landbouwwerk- voegsel 17. schaap tuig 34. ingenieur (afk.) (Van onze Weense correspondent) oor een gesprek met een vakman hadden wij geen beter plekje kunnen uitkiezen dan de bovenste verdieping van het restaurant op de Stefansplatz bij een kopje Weense mocca, die de geur heeft van een Italiaanse espresso, en met het uitzicht op de gerestau reerde Stefansdom, waaromheen een paar moderne, maar discrete gebouwen zijn opgetrokken, die deze fragiele gothischa architectuur nog beter tot haar recht laten ko men. Volgens dr. Kat is Wenen als muziek- en congrescentrum Tegelijkertijd echter openbaart zich hier een ontembare drang naar echte, levende en dus moderne kunst, want na het Veni Creator van Palestrina werd het Te Deum van de jonge Oostenrijker A. Heiier gezongen, een werk dat mis schien niet klassiek en ook niet ultra modern kan worden genoemd, maar dat van een overrompelende fijnheid ge tuigt, rhythmisch hier en daar zelfs ge durfd met doorgaans een prachtige in strumentatie. Het gehele congres staat in het teken van deze verbinding tussen oud en nieuw, tussen klassiek en mo dern en daarom was het voor de deel nemers van de grootste betekenis dat dit streven officieel werd goedgekeurd en aangemoedigd door de pauselijke brief aan kardinaal Innitzer, waarin on omwonden wordt verklaard dat met eerbiediging van de traditie toch „alle deuren wijd moesten openstaan voor de scheppingen van de moderne kunst." Het is begrijpelijk dat het Grego riaans op dit congres een eerste, maar zeker niet een alles overheersende plaats inneemt. De Oostenrijkers heb ben met hun aangeboren aanpas singsvermogen, met hun ontwapenen de vriendelijkheid en hun natuurlijke goede smaak ook hier weer de basis ge legd voor die wonderlijke eenheid van Se ene kant zó vastgeworteld in het verleden en ae muzikale traditie, dat deze stad haar gasten uit meer aan twintig landen met een bijna Romeinse grandezza en een barokke zwier weet te ontvangen. Alleen al de grote zaal van de Musikverein, waar het congres werd geopend, werkte onmiddellijk als een feestzaal en die inaruk werd nog versterkt door de aanwezigheid van de bondspresident en kanselaar Raab, terwijl de socialisti sche burgemeester in zijn hartelijke toespraak duidelijk liet uitkomen, dat Wenen wel degelijk het klankbord wil en kan zijn ook van sacrale muziek. theorie en practijk en van oud en nieuw, want al die talrijke musicolo gen en paedagogen uit zoveel verschil lende landen werden eerst naar de prachtige en stemmige kapel van de Hofburg gebracht om er gemeenschap pelijk een Gregoriaanse mis te zingen. En het bleek tot aller verwondering dat deze cantus planus wel degelijk ook paste in deze kapel, waarvan men eigenlijk verwacht zou hebben dat zij alleen geschikt was om als klankbord te dienen voor de polyfonie van Pa lestrina of voor de exuberante weelde van een Haydn. In de wetenschappelijke discussies over het Gregoriaans wist p. Jos Smits van Waesberghe zijn toehoorders te boeien door er op te wijzen dat er oorspron kelijk naast het eerste Gregoriaans, dat de monniken over de wereld verspreid den, nog een ander Gregoriaans heeft bestaan, dat in Rome zelf en wel in de hoofdkerken van St. Pieter, S. Cecilia en het Lateraan werd gezongen en dat in menig opzicht van het gangbare Gregoriaans der monniken-missionaris sen afwijkt. Deze twee vormen schijnen elkaar aanvankelijk aan het pauselijke hof te hebben afgewisseld en wel naar gelang de invloed van de monniken of van de seculiere geestelijken daar ster ker was, totdat ten slotte het Grego riaans van de regulieren de overhand kreeg en zich tot in onze dagen kon handhaven. In dit verband wijst Dr. Kat er op dat de kanunniken van St. Pieter ook vandaag nog bepaalde antifonen zingen, die afwijken van de gewone vorm, zodat men daarin misschien nog resten moet zien van het vroegere se culiere Gregoriaans. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Met uitzondering van vroege edities voor de afgelegen provincies versche nen in Engeland gisteren, zoals gemeld, geen nationale dagbladen. Ook de Lon dense avondbladen verschenen giste ren niet. De persen werden Zondag te middernacht stopgezet, tengevolge van een geschil tussen twee vakbonden over de vraag welke van de twee bon den het recht- had de belangen te ver tegenwoordigen van het machineper- soneel dat de persen en zetmachines bedient voor de „Daily Sketch". Dit conflict is al twee j«ren oud en be reikte Zondag zijn climax. Toen de Sketch tengevolge van de staking niet kon verschijnen, besloten de andere nationale dagbladen krachtens een be staande overeenkomst van de pers maatschappijen eveneens hun persen stop te zetten. Sindsuien is een voor lopige formule gevonden, welke de Britse pers gisteravond in staat stelde het werk te hervatten. De staking bij de Britse pers was de eerste sinds 1926, doch zij is wellicht symptomatisch voor de pre caire arbeidsvrede in het land. Er heerst reeds sedert meer dan een week een grote staking in de Lon dense havens. 18.000 havenarbeiders hebben het werk neergelegd, deels op grond van vrij onbelangrijke grie ven tegen de werkgevers, doch ook op grond van een conflict tussen de Bond van Transportarbeiders en de kleinere Bond van Havenarbeiders. Op de werven in de Londense ha vens, waar herstel-arbeid werd uit gevoerd, zijn eveneens 8.000 man in staking. De toestand is ook precair onder het personeel van de Londense busdiensten. Dit personeel heeft zonder machtiging van hun vakvereniging het maken van overuren verboden. Het hierdoor ont stane gebrek aan arbeidskrachten heeft de directie van het Londense trans portwezen genoopt de diensten met acht procent in te korten, en de bus files op de spitsuren zijn langer dan ooit. De Turijnse caféhouder Nicola Saccini kon Maandagmorgen het eerste millioen lire incasseren van de 243 die hij in de Italiaanse voetbalpool gewonnen had. Deze grootste prijs, welke ooit in Italië gewonnen is. het fabelachtige bedrag van 243.577.000 lire (ongeveer f 1.400.000) was de beloning voor Saccini, die de uitslagen van alle dertien wedstrijdben van Zondag j.L goed geraden had. Nadat zijn naam bekend was gewor den, stroomden de bezoekers zijn huis binnen. Hij kreeg het zó druk, dat hij zelfs de politie om bescherming moest vragen. De heer Sacèini is getrouwd en heeft twee kinderen. De gemengde commissie van leden van de communistische Vietminh en Pat- het Lao enerzijds en Franse vertegen woordigers anderzijds is overeenge komen om Laos tegen 11 November te ontruimen. Slechts 'n beperkt aantal Franse mi litairen blijft na genoemde datum 1 Laos krachtens het verdrag van Genè ve (Reuter). Een vertegenwoordiger van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft bekendge maakt, dat de president der Hoge Auto riteit in de loop van October naar Lon den zal gaan om nieuwe overeenkom sten inzake de samenwerking tussen de gemeenschap en Engeland te sluiten. Naar verluidt zullen deze overeen komsten nog niet de nagestreefde ver eniging van Engeland met de gemeen schap inhouden. Zij zullen echter een belangrijke stap zijn op de weg naar enige verbinding van Engeland en de K.S.G. Premier Churchill fluistert een geheimpje in het oor van de minister van Buitenlandse Zaken en plaatsvervangend leider van de Conservatieve partij, Anthony Eden, tijdens de bijeenkomst van deze partij in Blackpool voor de jaarlijkse conferentie. Eden introduceerde Sir Churchill op deze vergadering als: „De grootste man op deze aarde".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5