ESSssaSaS UIITI lli#C U kADI CMCPLJE rn DAUT Sneltrein rijdt op stoptrein ERNSTIGE TREINBOTSING op station in Eist ZEVEN doden en vele gewonden onder wie twaalf zwaar Prof. Toynbee voorspelt: er Orkaan op Haïti eist ruim 200 slachtoffers Rood China's emancipatie Tot hoofd en hart EXPLOSIE OP TANKER Bal kan landen zoeken contact met West-Europese Unie Een stad vol portretten komt geen derde wereldoorlog Owen Lattimore ontkent meineed Twee doden bij botsing trein-auto Joegoslavië in de Raad van Europa Vishinsky neemt concessies terug En Rusland krijgt een nieuwe bourgeoisie van bedrijfsleiders Herdenking in grote stijl Frankrijk bemiddelt op Formosa Weersomstandigheden bemoeilijken het reddingswerk Het weer WOENSDAG 13 OCTOBER 1954 o 78ste JAARCANC No. 26117 Telefoon 5790 t|^| ffi |p H 1 WÊm ffl VY SP |hI m I Sfl I Bill n II Ri I ABONNEMENTSPRIJS SO cents per week, Proces op 10 Januari Staking bij Philips in Kopenhagen duurt voort ld, Pakistaans vorst bij vliegongeluk gedood Op onbewaakte overweg V.N. ontwapeningsdebat 5 Mei 1955 Gevangenisrégime voor Kardinaal Wyszinski Verzoek aan minister Eden Het Spaanse volk aan Maria toegewijd MOTOR-BROMFIETSKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM ADVERIENIIETARIEE 28 cent» per miHime.er" 91 hoogte. Omroeper» 16 cents per m.m.-hoogte. oionn Dnctniro utafin mmng a mm .mi, nagm an MÊt Me mm mm wm mm Stk ge ■OMH De administratie behoudt zich het recht voor NIlUvVL nAAniLlYIOullL wUUIlARI (Van onze correspondent) Vanmorgen omstreeks kwart voor negen is te Eist (Betuwe) een trein ramp gebeurd, waarbij minstens zeven doden te betreuren zijn. Met een ge weldige slag reed de sneltrein EnschedeRoermond op de juist tot stilstand gekomen trein uit Nijmegen naar Arnhem, waarbij de voorste wagens van de sneltrein geheel over die van de stilstaande trein schoven. De gevolgen waren ontzettend. Er ontstond een enorme ravage, waaruit een angstwekkend gekreun van gewonden opklonk. Onmiddellijk werd het reddingswerk ter hand genomen. Volgens de laatste ons ter beschik king staande berichten is het aantal dodelijke slachtoffers gestegen tot zeven, het aantal zwaargewonden tot twaalf. Op aanwijzing van de officier van Justitie te Arnhem mr, J. baron Spey- art van Woerden, die toevalligerwijze in een der beide treinen gezeten was, wer den' de in elkaar geschoven treinstel len niet van elkaar getrokken, doch opengehakt en -gebrand, teneinde te voorkomen dat slachtoffers onder de ravage werden bedolven. De president-directeur van de Spoor wegen, ir. F. Q. den Hollander, die spoedig op het toneel van de ramp aan wezig was, deelde na een voorlopig on derzoek mede, dat de oorzaak van de botsing gezocht moet worden in het breken van een draad bij de bedie ning van een wissel. Hierdoor kon de wissel niet worden bediend met het gevolg, dat een der treinen op een verkeerd spoor kwam te rijden. Vanmiddag om één uur zaten er nog drie mensen in de wrakstukken van de trein. ctP?waS,enbestuurd"r van de Nijmeeg- nn» t m ee(t °P het laatste ogenblik D-, gezien uit de trein te springen. t waSenbestuurder van de andere e het ongeluk aan zag komen, e jaar achteren. Hij werd niettemin „fyon2.e" is naar een ziekenhuis over- gepracnt. Onder de verongelukten, van wie de namen nog niet zijn vrijgegeven bevindt zich een Engelsman. Een begin van brand in de ernstig gehavende treinstellen kon worden ge blust. Uit Arnhem, Eist en Nijmegen reden vanochtend ambulancewagens af en aan om de gewonden over te brengen De lichtgewonden werden ter plaatse geholpen door medici uit de directe om geving. De beschikbare artsen fan de Nijmeegse ziekenhuizen vertrokken on middellijk naar Eist om hulp aan de slachtoffers te verlenen Ook de jnili- taire geneeskundige diensten uit Arn hem en Nijmegen waren spoedig aanwe zig, alsmede een technische hulpploeg van de luchtmacht. Alle ernstig ge wonden zijn overgebracht naar verschil lende ziekenhuizen in Arnhem en Nij megen. Op de vertrektijden van de treinen naar Arnhem vertrokken van het Sta tionsplein te Nijmegen autobussen naar de Gelderse hoofdstad, doch om het reizigersverkeer zoveel mogelijk zonder vertraging te doen geschieden vertrok- De voormalige adviseur bij het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken inzake het Verre Oosten, Owen Lattimore, heeft gisteren ontkend zich aan meineed schuldig te hebben ge maakt, toen hij verklaarde nooit de communistische partijlijn te hebben ge volgd of de zaak van het communisme te hebben gesteund. Zoals gemeld legde de federale .Grand Jury" Donderdag j.l. Latti more meineed ten laste. In afwachting van de openbare behandeling van deze aanklacht, die voorlopig op 10 Januari is vastgesteld, is Lattimore tegen een borgtocht van 2.000 dollar op vrije voe ten gesteld. (Reuter) De stakende Philips-arbeiders in Ko penhagen hebben gisteren met 352 te gen 20 stemmen bij 33 onthoudingen de discussiebasis verworpen, die was over eengekomen tussen de werkgever en de vakbonden. Vandaag zal het Hof van Arbitrage in Kopenhagen de stakings affaire opnieuw in behandeling nemen. De werkgevers zullen dan waarschijn lijk nieuwe boetes eisen en de vakbon den mede-verantwoordelijk stellen. Ook zal het Hof gevraagd worden de fa briek „open" te verklaren, zodat werk willige arbeiders er vrijelijk kunnen gaan werken. De Bond van werkgevers zal waar schijnlijk Vrijdag een nieuwe boycott- waarschuwing uitvaardigen tegen 23 October. Werkloze arbeiders kunnen dan gedwongen worden bij Philips te gaan werken op straffe dat hun steun uitkering wordt ingetrokken. De werk gever had in het gisteren verworpen compromis nieuwe concessies toege zegd, maar de arbeiders eisten dat een ontslagen collega zou worden terugge nomen, hetgeen werd geweigerd. (U. P.) De wereld kan nooit beter zijn dan de mensen, die er in leven, ■J ken daartussendoor ook bussen zodra hiervoor voldoende passagiers aanwezig waren. Op deze wijze trachtte men te bereiken, dat de reizigers voor plaatsen verder dan Arnhem aldaar de treinen kunnen halen. Bussen van de Gelderse Tramweg Maatschappij, van de Zuid Ooster-autobusdiensten en van de ge meente Arnhem werden bij dit vervoer ingeschakeld. UMMMMMMMMMMMMIMIMMMMMIMI III MIMI MMMMIMIMIIIMIMMM MIMI MIMI Mil llll MIMIMUM III Mil MMMMIMMMIMM III MMMMMIMM Prins Saif Ur Rehman, Methar heerser van Chitral is gisteren bij een vliegongeluk omgekomen. Chitral is een van de Noordelijke vorstendom men van West-Pakistan. De vorst was op weg van Peshawar naar zijn hoofdstad, toen zijn twee-per- soons vliegtuig in de bergen neerstortte. De piloot kwam eveneens om het le ven. Saif Ur Rehman, die 35 jaar is geworden, kwam in 1949 aan het be wind. Hij heeft in Peshawar, Lahore en de Afghaanse hoofdstad, Kaboel, gestudeerd. De stoffelijke resten zijn naar Chitral overgebracht. (Reuter) (Van onze Limburgse redactie) Op de onbewaakte spoorwegovergang ter hoogte van het woonwagenkamp te Heer bij Maastricht aan de spoorlijn Maastricht—Luik heeft zich Dinsdag avond een ernstig ongeluk voorgedaan. De stoomtrein van 19.17 uur uit Maas tricht naar Luik werd door een auto mobilist te Iaat opgemerkt zodat een botsing met de trein onvermijdelijk was. De trein sleurde de totaal verbrijzelde auto nog 250 meter mee alvorens hij tot stilstand kwam. Dit ongeluk kostte de ongehuwde chauffeur van de auto, de 28-jarige A. Starmans uit Gronsveld, het leven. Zijn medereiziger, de 30-jarige hoefsmid v. Leeuw Sezers, eveneens uit Gronsveld, werd zeer zwaar gewond en is vannacht overleden. Hij moest in levensgevaarlijke toe stand in het St. Annadalziekenhuis te Maastricht met een zware schedelbasis- fractuur en ernstige inwendige kneu zingen worden opgenomen. Gees telijke en medische hulp was spoedig ter plaatse. Pater J. Belt, aalmoeze nier van het in de buurt gelegen woon wagenkamp, kon het slachtoffer nog bijtijds het H. Oliesel toedienen. Naar de oorzaak van het gebeurde stelt de Rijkspolitie een uitgebreid on derzoek in. In gewoonlijk betrouwbare kringen te Belgrado verklaart men, dat Grieken land en Turkije peilingen doen omtrent de mogelijkheid om hun communisti sche partner in het Balkanverdrag Joegoslavië op te nemen in de Euro pese integratiestelsels. De Turkse premier, Adnan Menderes, zou bü zijn recente bezoek aan West- Duitsland de mogelijkheid besproken hebben, om de Balkanlanden, Grieken land, Turkije en Joeslavië, in de voor gestelde West-Europese Unie op te ne men. Deze stelling wordt, zo verklaart men verder, enigszins bevestigd door „Borba" het officiële Joegoslavische blad, dat schrijft, dat de West-Euro pese Unie zich niet diende te beper ken tot de leden die haar zouden op richten, doch ook open diende te staan In Hanoi zijn propagandaploegen van de Vietminh bezig, de stad te tooien met portretten van „de drie grote leiders" Malenkov van Rus land, Mao Tse Tung van China en de leider van de Vietminh, Ho Tsji Minh. Sinds de Vietminh Zaterdag de stad Hanoi van de Franse strijdkrachten heeft overgenomen, werken schil ders, fotografen en drukkers koorts achtig aan de massa-productie van deze portretten. In Hanoi hangen 100.000 rode vlag gen uit. Door de straten van de stad rijden auto's met luidsprekers, door middel waarvan liederen van de Viet minh, aanwijzingen en propaganda ten gehore gebracht en verspreid worden. (Reuter) voor nieuwe leden „bijvoorbeeld Tur kije". Volgens waarnemers zou Turkije nau welijks zonder de andere Balkanlanden, Griekenland en Joegoslavië, aan dit Brusselse verdrag kunnen deelnemen. Griekenland zou de peilingen op een ander gebied uitvoeren. Het zou name lijk de mogelijkheden overwegen, om Joegoslavië tot de Raad van Europa te Straatsburg toe te laten. Naar ver luidt zou de kwestie in besloten verga dering van het permanente secreta riaat van de raad ter tafel zijn geko men. (Reuter) De Amerikaanse afgevaardigde James Wadsworth heeft gisteren voor de politieke commissie van de Algeme ne Vergadering der V.N. gezegd, dat het laatste Russische ontwapenings voorstel „een weg voor Verdere dis cussie" scheen te openen. Vishinsky ontkende in zijn antwoord aan Wadsworth ooit gezegd te hebben, zoals de Westelijke afgevaardigden meenden, dat Rusland niet langer aan dringt op een vermindering met een derde van de bewapening en de strijd krachten. De Russische houding dienaangaande zou in de toekomst volkomen duidelijk worden gemaakt. De Amerikaanse vertegenwoordiger verklaarde dat zijn regering de Frans- Britse voorstellen, die te Londen wa ren ingediend, steunde. De Verenigde Staten zouden geen atoomwapens of andere wapens gebrui ken behalve ter verdediging bij agres sie. (Reuter-AFP) De Britse historicus prof. Arnold Toynbee heeft drie voorspellingen ge waagd aan de vooravond van de publi catie van het tiende en laatste deel van zijn „A study of history". Zijn voorspellingen luidden: dat er geen derde wereldoorlog zal komen, wel een lange periode van spanning met een niet-dramatisch slot; dat er de een of andere vorm van wereldregering zal ontstaan, tenminste voor de controle op atoomwapens; dat er in Rusland een middenklasse zal ontstaan, welke onge veer zal overeenkomen met die in de kapitalistische landen, die het zo veraf schuwt. „Als het menselijke ras niet van plan is zichzelf te vernietigen zei prof. Toynbee, „dan moeten we als een fa milie samenleven. Ik ben geen deter minist, maar het is duidelijk dat er dingen bestaan als „beslissende gebeur tenissen". Het wegvallen van de af stand en de uitvinding van de H-bom zijn stellig twee van dergelijke gebeur- tenissen. Nu deze twee gelijktijdig binnen ons bereik zijn gekomen, maken zij het, zou ik zeggen, onvermijdelijk dat de controle op de atoomenergie en hoe eerder hoe liever overgaat in han- Deze foto toont de ravage op de plaats, waar de ene trein de andere ramde. den van een enkel wereld-gezagsor gaan. Dit moet wel geschieden, zo komt het mij voor, omdat het de enige mo gelijkheid is waardoor de mens zal kunnen blijven leven op de ineenge schrompelde en explosieve planeet. En ik geloof dat de mens een sterk ver langen koestert om te blijven voortbe staan." „Voor de rrrens ligt de keuze tus sen leven en dood in zijn eigen han den. Persoonlijk ben ik nogal tot het optimisme geneigd. Ik geloof niet dat wij een derde wereldoorlog zullen gaan voeren. Ik geloof dat we de druk zullen weerstaan van een lange periode van een zenuwslopende „pro pagandaoorlog" die een ondramatisch einde zal nemen." Prof. Toynbee gaf voorts als zijn me ning te kennen dat het communisme „een grove en heftige methode was om in huis orde op zaken te stellen" maar Rusland kon dat geweld niet be zigen tegen de technici en de bedrijfs leiders, waar het van afhing om gelij ke tred te houden met het Westen. En dus was de grotere vrijheid die deze mannen werd verleend een begin van een ontstaan van een bourgeois-klasse. Prof. Toynbee zeide ook nog, dat zijn bestudering van een beschavingsgeschie denis van 5000 jaar hem er van had overtuigd dat premier Winston Chur chill een van de weinige mannen was geweest die de loop der geschiedenis had veranderd. up ae Noorse tanKer „roiga is na een ontploffing brand uitgebroken, ter wijl het schip op ongeveer 80 kilome ter ten Westen van Hoek van Holland op de Noordzee voer. Aanvankelijk werd het schip door de bemanning verlaten; later keerden echter de ka pitein en een aantal bemanningsleden weer terug toen bleek, dat het schip nog te houden was. In de ochtend van Dinsdag voer het beschadigde schip bij Hoek van Holland de Nieuwe Water weg op. Op de foto links ziet men een duiker, die een cmderzoek instelt naar de schade. Boven; bemanningsle den nemen de post van huis door. Zoals is gemeld zal de tiende her denking van de bevrijdingsdag op 5 Mei 1955 voor een belangrijk deel in Wageningen, de stad van de capitulatie, worden geconcentreerd Er worden plan nen voorbereid om deze herdenking in grote stijl te doen geschieden. Er staat een grootse militaire manifestatie op het programma. Besprekingen worden ge voerd over een waardige herdenking in de culturele sector. De mogelijkheden worden onderzocht van een nationaal of internationaal festival waartoe het Wageningse studentencorps het initiatief wil nemen. Georges Cattand, zaakgelastigde van Frankrijk op Formosa, heeft gisteren in opdracht van zijn regering een begin gemaakt met besprekingen met verte genwoordigers van de Chinees-nationa listische regering over vrijlating van de Sovjet-Russische tanker „Toeapse", die indertijd, onderweg naar het Chinese vasteland met een lading olie, werd op gebracht door de Chinees-nationalisti sche vloot. De besprekingen zijn begon nen op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Frankrijk heeft enige tijd ge leden bemiddeling aangeboden in het geschil tussen de Sovjet-Unie en natio nalistisch China over de tanker. (UP). Volgens mededelingen van Joseph Swiatlo, de naar het Westen gevluch te ambtenaar van de Poolse veilig heidsdienst, bevindt kardinaal Wyszins ki, primaat van Polen, zich niet in een klein klooster, zoals door de commu nisten wordt beweerd, maar in de ge vangenis van Heilsberg in Oost-Pruisen. Kardinaal Wyszinski is ruim een jaar geleden gearresteerd. Wanneer deze maand het Engelse parlement wederom bijeenkomt zal een officieel verzoek tot minister Eden worden gericht om stappen te doen bij de Poolse regering ten einde de vrij heid te bewerkstelligen van de kardi naal. Het verzoek zal worden ingediend door David Logan, lid van het Engelse parlement. (KNA-KNP) Een hevige orkaan die door de weer kundigen „Hazel" is gedoopt, heeft het Zuid-Westen van Haïti getroffen. Vol gens de schaarse berichten zijn er reeds 200 doden te betreuren en zijn ongeveer 800 personen dakloos geworden. Een groot aantal personen heeft verwon dingen opgelopen. Er zou voor ruim twee millioen dollar schade zijn aange richt. „Hazel" is de achtste orkaan van dit seizoen. Een groot aantal schepen, waaronder het Nederlandse schip „Da vid", heeft in de havens van Havana en Santiago de Cuba beschutting ge zocht tegen het geweld van de orkaan. De hulpverlening wordt ernstig be moeilijkt doordat de zee vrijwel niet te bevaren is en vliegtuigen niet kun nen opstijgen tengevolge van de slech te weersomstandigheden. Het Haïtiaan- se Rode Kruis heeft haar Amerikaanse zusterorganisatie verzocht een helicop- tère te zenden voor het vervoer van voedsel en medicamenten. De enige ver binding tussen het getroffen gebied en de buitenwereld wordt op gebrekkige wijze onderhouden door de verbin dingsdiensten van het leger. De orkaan „Hazel" teisterde de Pase de Los Vientos, de zeestraat tussen Cu ba en Haïti, miste de Amerikaanse ma rine-basis Guantanamo op Cuba en boog af in de richting van de Atlanti sche Oceaan. Er werden windstoten ge meten van bijna 160 kilometer per uur. „Hazel" richtte haar geweld daarna op het Zuid-Westen van Haïti, waar voor al de stad Les Cayes getroffen schijnt te zijn. De stad telt 70.000 inwoners en is de derde stad van Haïti. De voor naamste straten van de hoofdstad Port au Prince staan blank. De orkaan zette zich daarna voort in de richting van de Bahama-eilanden. Haar snelheid be droeg toen rond de 100 kilometer per uur, maar er werden nog altijd uiterst hevige windstoten gemeten. Toen de orkaan de Cubaanse kust naderde hebben koopvaardijschepen en Cubaanse marine-vaartuigen de havens Havana en Santiago de Cuba opge zocht. Onder de koopvaardijschepen be vonden zich o.m. het Nederlandse schip „David", de Spaanse „Marqués de Comillas" en de Franse „Monte Vi- so". Vliegtuigen kregen opdracht het vliegveld van Camaguey op te zoeken. (U.P./A.F.P.). Het zojuist gesloten Sino-Russische accoord is typerend voor de snelle emancipatie van het land van Mao Tse Toeng. In de vijf jaar die verstreken zijn sinds de oprichting van de Chinese Volksrepubliek heeft deze staat zich ontwikkeld tot een der grote wereldmogendheden. De machts positie van Peking is de laatste tijd aanzienlijk gegroeid en Moskou heeft zich aan de nieuwe situatie moeten aan passen. Indertijd werd nog wel eens de ver onderstelling geuit dat China een satel liet-staat van de Sovjet-Unie zou zijn, maar voor deze opvatting bestaat nu al lang geen enkele grond meer. Ook heeft men in het Westen ooit ge hoopt dat de Chinezen het voorbeeld van de Joegoslaven zouden volgen, en dat zij Rusland de rug zouden toekeren. Die ontwikke ling is voorlopig echter al evenmin te verwachten. Het ogenblik komt steeds dichterbij dat China de volwaardige bondgenoot van Rusland wordt. Maar overigens is het nog niet zover. Welis waar heeft China driemaal zoveel in woners als de Sovjet-Unie, maar de in dustriële productie der Chinezen blijft nog altijd ver ten achter bij die der Rus sen. Rusland produceert twintig maal zoveel staal en vier maal zoveel steen kool als China. De industrialisatie van de Chinese republiek gaat evenwel met rasse schreden vooruit, mede dank zij de steun van Moskou. Dat de Chinezen op economisch ge bied langzamerhand grotere zelfstan digheid verwerven wordt geïllustreerd door de nu aangekondigde overdracht aan China van Russische aandelen in enige Sino-Russische maatschappijen, die opgericht waren om de Chinese economie tot ontwikkeling te brengen. Anderzijds blijkt uit een andere bepa ling van de huidige overeenkomst dat China nog altijd Sovjet-kapitaal nodig heeft om de plannen voor de industriële expansie ten uitvoer te brengen. Het wederzijds verlangen om de banden aan te halen spreekt overigens wel heel duidelijk uit de nieuwe plannen voor de aanleg van spoorlijnen die China en de Sovjet-Unie zullen verbinden. Intussen bevatte het eergisteren te Peking uitgegeven communiqué één bepaling die in het buitenland bijzon der veel opzien heeft gebaard. De be langrijke ijsvrije haven en vlootbasis aan de Gele Zee Port Arthur wordt in het komend voorjaar nu eindelijk door Rus land aan China afgestaan. De Russen hebben deze Zuid-Mandsjoerijse stad reeds negen jaar in hun bezit gehad. Toen in 1950 de Chinese Volksrepubliek officieel ongeveer een half jaar bestond beloofde Stalin aan Mao Tse Toeng dat Port Arthur vóór het einde van 1952 aan China zou worden toegewe zen. Intussen hebben er echter twee jaar geleden opnieuw onderhandelingen inde Russische hoofdstad plaats ge vonden, en besloten werd dat de ha ven eerst weer in Chinese handen zou komen nadat zowel China als Rusland een vredesverdrag met Japan zouden hebben gesloten. De Russen wilden dus voorlopig dit strategisch zo belangrijke punt niet prijsgeven. Over de kwestie-Port Arthur werd in September 1952 een briefwisseling gepubliceerd tussen de premier en mi nister van Buitenlandse Zaken van Chi na, Tsjoe En-lai, en de toenmalige Rus sische minister van Buitenlandse Za ken, Vishinsky. In die correspondentie werd door Peking aan Moskou ver zocht de Sovjet-troepen voorlopig niet te doen terugtrekken uit Port Arthur. In het antwoord van Vishinsky werd dit verzoek ingewilligd. Men heeft in dertijd verondersteld dat de Chinese de legatie in Moskou te horen had gekre gen dat de Russen niet van plan waren Port Arthur spoedig af te staan, maar dat de Sovjets de Chinezen wel de ge legenheid wilden geven hun figuur te redden. Maar anderzijds moet men niet vergeten dat de belofte betreffende de overdracht gedaan werd in Februari 1950, dus geruime tjjd vóór de Kore aanse oorlog uitbrak. Door deze strijd kreeg Port Arthur, dat slechts 300 km. ten Westen van de Koreaanse grens ligt, een bijzondere betekenis. En het is denkbaar dat de Chinezen de Russen inderdaad nog niet uit de vlootbasis wilden zien heengaan. Inmiddels heeft de wapenstilstand van 1953 de situatie essentieel veranderd, zodat het werke lijk tijd werd dat de Sovjet-Unie de toezegging van 1950 gestand deed. Wel iswaar is er momenteel geen kans dat spoedig door Rusland en China vredes verdragen met Japan worden gesloten, maar over dit punt stappen de Rus sen, die de laatste tijd erg hun best doen om de gunst van Tokio te win nen, nu heen. Het jongste accoord tussen de Sovjet- Unie en China werd nu eens niet in Mos kou, maar in Peking, gesloten. Mao Tse Toeng behoefde er niet voor naar Rusland te reizen, maar de machtige secretaris van de Russische commu nistische partij, Khroestsjef, kwam (o. m. vergezeld van de minister van oor log Boelganin) persoonlijk naar de Chi nese hoofdstad. Kortom: de hele ge beurtenis bewijst weer eens hoe China tegenover Rusland, vooral sinds de con ferentie van Genève, aan prestige ge wonnen heeft. Met de plechtige toewijding van het Spaanse volk aan het Onbevlekte Hart van Maria kwam gisteren het hoogte punt van het Spaanse nationale Maria- congres in Saragossa. De aartsbisschop van Toledo er primaat van Spanje, En rique kardinaal Pla y Deniel, sprak de toewijdingsformule uit. Generaal Fran co en talloze andere autoriteiten woon den de plechtigheid bij. Paus Pius XII richtte zich gisteren in een radiobood schap tot de Spaanse katholieken en verleende aan alle deelnemers aan het Maria-congres zijn Apostolische Zegen. (KNA-Reuter) Advertentie (tot Donderdagavond) Zwaar bewolkt met plaatselijk eni ge lichte regen of motregen. Matige tot krachtige en later wellicht harde Zuidwestelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Zon: 7.01-17.50. Maan: 18.35-10.25.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1