Gemengde gevoelens Drie pakhuizen met vetten een gigantische fakkel ZAANDAM BELEEFT GROOTSTE BRAND uit zijn historie Kokende cacao boterstroom doet water van de Zaan meters hoog opspatten Angstige uren voor bewoners van huizen aan de Oostzijde In Engeland dreigt een nationale havenstaking Regering overweegt het inzetten van militairen NEGUS van ABESSINIË te gast bij koningin Elizabeth Jordanië en Israël bereiken accoord Tot hoofd en hart Wervelstorm nadert Verenigde Staten Orde van de Kouseband verleend tijdens galadiner Het weer Per vlot van Peru naar Pago Pago MORRIS"tefcufuL! T -eologische faculteiten in Polen gesloten Amsterdamse brandweer snelt te hulp met groot materieel K.R.O. bereid Ger de Roos te ontslaan Veiligheidsraad laat Israël wachten Vorstelijke ontvangst in Londen DUFFEL MONTY-COATS VRIJDAG 15 OCTOBER 1954 78sfe JAARCANC No. 26119 Nadat nog vorige week bij de al- mene politieke beraadslagingen in de Tweede Kamer de fractie leiders van de A.R. en C.H. zich dui delijk hadden gedistancieerd van de actie van de P.v.d.A. naar aanleiding van het Mandement der Bisschoppen en op de positieve waarde van dit Herderlijk document hadden gewezen voor de opbouw van een Christelijke maatschappijstructuur, blijkt thans toch, dat in protestantse kring nog veel onenigheid bestaat over de hou ding die de protestant moet aanne men tegenover dit bisschoppelijk schrijven. Dit is gisteren wel geble ken op de conferentie van de Anti- Revolutionnaire partij in Den Haag, v/aar uitvoerig gediscussieerd is over een referaat van prof. dr. R. Schip pers, hoogleraar aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam. In dit referaat, getiteld „het Mandement, de verzui ling en onze strijd tegen de door braak", valt prof. Schippers, zoals men elders in ons blad kan lezen, het Man dement scherp aan. Zocht de A.R.- fractieleider dr. Schouten vorige week in de Kamer naar alle positieve elementen in het Mandement waar over katholiek en protestant het eens kunnen zijn, prof. Schippers heeft et- kennelijk naar gestreefd naar alle negatieve elementen te zoeken. Hij acht het levensgevaarlijk over de goede dingen in het Mandement te spreken. Hij vreest de romanisering van Nederland. Hij geeft een aanmer kelijke vertekening van de gewetens vrijheid der katholieken en hun volg zaamheid aan het bisschoppelijk gezag en belicht veel minder het andere facet, namelijk dat van het positieve christendom. Gelukkig bleek op deze A.R.-conferentie, dat velen ook verschillende mede-hoogleraren het miet prof. Schippers' zienswijze niet eens waren. Het komt ons voor dat prof. Schip pers zich in zijn beschouwing groten deels heeft laten leiden door zijn angst voor Rome. Hij wijst de door braakpogingen van de P.v.d.A. welis waar ten stelligste af, maar wij krij gen de indruk, dat zijn vrees voor Ro me hem nog scherper tegen de bis schoppen doet keren. „Hoe is het met de r.k. in de P.v. d.A.?" aldus vraagt prof. Schippers zich af. „Wanneer deze mensen het op het ogenblik moeilijk hebben, zit dat dan alleen maar op het socialisme vast, of is het soms ook omdat zij in het verlengde van de strategie der bisschoppen de romanisering zien, die 2lJ lijkbaar niet willen?" De vergadering van de A.R. Partij zweefde in haar discussies tus sen twee polen, tussen het be ginsel van de gewetensvrijheid in protestantse zin en dat van de ver- bondenheid van geloof en leven. Het laatstgenoemde beginsel dwong tot instemming met de positieve taak, die het Mandement de katholieken heeft gesteld. De vrees echter, dat de „ker stening van het openbare leven" als een „romanisering" zou uitvallen en de afkeer voor alles wat op gewetens dwang lijkt, verhinderden niet slechts prof. Schippers, maar ook prof. Ger- brandy het geestverwante element, dat in het Mandement toch voor de protestant te vinden is, te erkennen. Ook in politiek opzicht kan men dit betreuren. Nu de P.v.d.A. de vo rige week in de Kamer in het defen sief is gedrongen, zint zij kennelijk naar revanche. Zij bemerkt wel, dat van katholieke zijde thans niet veel winst meer te halen is. De K.V.P. is een stevige barrière, waarin niet ge makkelijk een bres geschoten kan worden. Wij hebben de indruk, dat de P.v.d.A. thans veel meer haar ge schut in stelling brengt tegen de pro testantse groeperingen. De verdeeld heid, die daar te constateren is, kan haar slechts welkom zijn. Zij zal niet nalaten iedere zwakke zijde van A.R. en C.H. onder vuur te nemen. In Het Vrije Volk en Het Parool is deze tac tiek de laatste dagen voor ieder scherpzinnig lezer reeds te bemerken. Werd ook in de zojuist verschenen brochure van het N.V.V., getiteld: „Wat bezielt het N.V.V.?" de zwaarste aanval niet gericht op het C.N.V., met name op de heer Ruppert, schamper de „bisschop in hope" genoemd? Het linkse Parool haastte zich reeds het andere geluid van prof. Schippers met een zekere instemming te be groeten en uitvoerig weer te geven. Inderdaad een ander geluid dan wij de laatste maanden gehoord hebben van de A.R. fractievoorzitter dr. Schouten en dr. Bruins Slot, Kamer lid en hoofdredacteur van het dag blad Trouw. Deze laatsten zijn, in te genstelling tot prof. Schippers, in de eerste plaats politici. Zij zien ook veel scherper dan een hoogleraar de ge varen, die van socialistische kant dreigen. Zij zien, hoe de P.v.d.A. nu reeds al haar krachten bezig is te concentreren voor de grote verkie zingsstrijd in 1956. Overal, waar ver deeldheid heerst, zal zij deze aan wakkeren en uitbuiten te eigen voor dele. En als wij de toekomst enigszins kunnen peilen, dan zou het ons niet verwonderen als over twee jaar zou blijken, dat de katholieken met min der kleerscheuren uit de stembus zou den komen dan de protestantse groe peringen. Evenals de katholieken kun nen ook de protestanten weten waar voor hun partij het grootste gevaar ligt, en daarnaar handelen. Israël en Jordanië hebben het plan van hun militaire bevelhebbers voor het handhaven van de vrede in het gebied van Jeruzalem aanvaard. Indien zich geen onverwachte incidenten voordoen, zal het accoord tussen de Jordaanse en Israëlische commandanten vandaag in 't hoofdkwartier der V.N. worden gete kend, in tegenwoordigheid van gene raal Burns, het hoofd van de waarne- Daers der V.N. De Poolse regering heeft nieuwe maatregelen tegen de Rooms-Katholie- ke kerk in Polen genomen. Zo is o. m. besloten, de theologische faculteiten van de universiteiten van Warschau, Krakau en Poznan te sluiten. (Reuter) (Van onze correspondent) Zaandam is vanmorgen geteisterd door de grootste brand, die daar ooit heeft gewoed. Twee kapitale pakhuizen van vijf verdiepingen hoog, de „Czaar Peter" en de „Nederland", behorende tot het Zaans Veem, met alle grote kostbare voorraden, welke daarin waren opgeslagen, zijn aan het vuur ten offer gevallen. Zeer grote voorraden cacaoboter en vetten zijn verloren ge gaan. Voorts grote hoeveelheden verf, cacaoschroot, tegelmanpitten en Bruynzeeldeuren. De waarde van al deze voorraden wordt geschat op onge veer zeven en een halve miliioen gulden. Met de waarde van de gebouwen wordt de totale schade geschat op ruim tien miliioen gulden. De brand is ongeveer vijf uur vanmorgen ontstaan op de tweede verdieping van het pakhuis „Czaar Peter". De portier van Verkade's fabrieken zag het eerst het vuur. Aangenomen wordt, dat arbeiders Donderdagmiddag bij het lossen van cacaoboter gerookt hebben en dat er een vonkje in de brand bare voorraden is gaan smeulen. De brandweer zag al spoedig dat zij voor een hopeloze taak stond. Het mate rieel en ook dat van de bedrijfsbrand- weren was niet voldoende om met stfc- ces het vuur te kunnen bestrijden. Al spoedig moest om assistentie uit de om liggende gemeenten verzocht worden. Tenslotte kon men met twintig spui ten, met inbegrip van het hoofdstede lijk waterkanon, water worden gegeven. Tot het complex pakhuizen behoort ook de „Zaandam", waarin duizenden kg tarwe opgeslagen zijn. Aller aandacht concentreerde zich om dit gebouw te behouden. Dit is met de grootste krachts inspanning gelukt. De beide andere pak huizen moesten spoedig worden prijs gegeven. Het vuur was zeer moeilijk te locali- seren. Een verstikkende rook hing rond de dicht opeen gebouwde huizen aan de Oostzijde, waaruit de mensen angstig te hoop liepen. Uit een tiental percelen werd in het wilde weg het huisraad op straat gesmeten, omdat de meest schrik barende geruchten door de stad gingen. Vrijwel niemand bleef meer in huis. Het gehele politiecorps was opgeroepen om de orde te handhaven. Inmiddels woed de het vuur in ongekende hevigheid voort. Brandweerlieden geraakten be wusteloos door de verstikkende walm. Het hevigst woedde het vuur aan de Westkant van het veem „Nederland." Deze kant ligt aan de Zaanzijde en die plaats was moeilijk te benaderen. De drijvende spuiten uit de omtrek werden gealarmeerd. Tegen een kokende vuur zee konden slechts zeven stralen ingezet worden. Burgemeester Thomassen en com mandant Kakes gaven opdracht alle beschikbare dekschuiten uit de omge ving te charteren, op welke schuiten de brandweerlieden plaats namen met de straalpijpen. Doch ook toen er vijf tien stralen aan de Zaanzijde in het 20 meter hoge gebouw werden gericht, was er aan blussen niet te denken. Door de immense hitte verdampte het water nog voor het bij het vuur geko men was. Fantastisch schouwspel Omstreeks kwart voor zeven ging de waarschuwing door de rijen: Opgepast, de muur komt neer. Het was een fan tastisch en gigantisch schouwspel. Bij de fabrieken van Verkade aan de overkant van de Zaan stond het zwart van de mensen, die een uniek gezicht op de brand hadden. Plotseling brak de bui tenmuur en als een ziedende stroom lava vloeide de kokende cacaoboter de Zaan in, meters hoog opspattend toen het in aanraking kwam met het koele water. Toen commandant Kakes om kwart over negen een deel van de spuitgas ten terug kon trekken omdat het enor me pand „Nederland" van binnen vrij wel geheel was uitgebrand, werd niet temin nog uit veertig stralen water ge geven. Tot grote schrik en ontsteltenis sloeg zonder dat er iemand op ver dacht was de grote Zuidelijke muur, 25 meter hoog en 60 meter lang, met een donderende klap omlaag. Er heerste allerwegen grote ontzetting, want de muur sloeg niet naar bin nen, zoals verwacht werd, doch naar buiten, waar dekschuiten lagen, waarop tal van brandweerlieden stonden. Zij werden geallarmeerd door omstan ders en hebben zich op het nippertje kunnen redden. Zij sprongen in de Zaan en moesten waden in 'n decime ters hoge, vieze br(j van gesmolten vet. Zij werden met de hulp van velen op de wal getrokken. Enigen van hen wer den door vallend puin getroffen. Er de den zich geen ernstige ongelukken voor. Wel hebben enkelen een shock opge lopen. Trouwens verscheidene van de omstanders ook. Het was ook een adembenemend schouwspel, de wanke lende grote muur, met daaronder de druk bezig zijnde en op niets verdacht zijnde brandweer. (Van onze Londense correspondent) Gisteren kwam het Britse Kabinet wederom bijeen ter bespreking van de toestand ontstaan door de staking in de Londense haven. Er werd officieel be kend gemaakt dat de regering opdracht heeft verleend aan de minister van Ar beid, Monckton, vandaag besprekingen te voeren met de werkgevers In de beide bij de staking betrokken vakver enigingen. Naar verluidt zou de regering besloten hebben om in te grijpen, dat I Als men de mensheid wil leren i kennen, moet men de mens bestuderen.J wil zeggen troepen naar de haven te zenden, indien de slaking na Zondag voortduurt. Vandaag is de elfde dag van de sta king, en zij breidt zich nog steeds uit. Er bestaat zelfs gevaar voor een natio nale havenstaking. De havenarbeiders van Liverpool houden Zondag een massabijeenkomst, waarin zal worden besloten of zij eveneens het werk neer zullen leggen. Ook de staking van de Londense bus sen bleef zich gisteren uitbreiden. Bijna de helft van de bussen bleef gisteren in de garages. Er woidt geschat dat giste ren meer dan een miliioen Londenaren, die dagelijks per bus naar het werk ple gen te gaan, hun toevlucht moesten ne men tot andere vervoermiddelen, voor al tot de ondergrondse spoorwegen, waarvan tijdens de spitsuren de toe gangen door de politie moesten worden afgezet Enkele brandweerlieden die op het dak van de pakhuizen van Wilson aan het blussingswerk deelnamen, liepen eveneens gevaar onder de neerstorten de muur terecht te komen. Op het laatste ogenblik wisten zij zich naar beneden te laten vallen. Zij liepen geen letsel op. Er ontstond een lichte paniek onder de bewoners in de Oostzijde, toen een enorme vonkenregen op verschilende houten huizen viel. Tal van vrijwilligers boden zich aan om de huizen te ontrui men. Kinderen werden uit hun bedjes gelicht. Een zwijgende massa bekeek van de straatzijde hoe dapper de brandweer streed tegen de loeiende vuurzee. De schrik werd nog groter toen het grote pakhuis van kolenhandel Wilson vlam vlatte, zodat het gevaar voor de reeds ontruimde houten huizen accuut werd. Alle ruiten in de omgeving van de brand, die als de grootste in de Zaanse historie wordt geschetst, zijn door de hitte ge knapt. Het Zaan water terzijde van de fabriekspanden is geheel gedempt door de kokende cacaoboter. Boven de gehele stad hangt een wonderlijke chocolade- geur, vermengd met kazenlucht. Tot bevreemding van de brandweer moest de drijvende spuit van Bruynzeel halverwege terugkeren op last van de assuradeuren van het bedrijf, die niet toestonden dat het houtbedrijf zonder bedrijfsbrandweer kwam te zitten. Re porters van de Wereldomroep, die op weg waren naar Slootdorp om een reportage te maken van een practijk- school voor mechanisatie, veranderden van koers en hebben een reportage ge maakt van de brand, die vanmiddag is uitgezonden. Vanmorgen ongeveer elf uur was geen gevaar voor uitbreiding meer aan wezig. De brandweer spoot enorme massa's water in de twee verloren ge- gane pakhuizen, waaruit de rookontwik keling enorm was. Toon Rammelt, de programmaleider van de KR.O., deelde ons hedenmor gen mede, dat de K.R.O. bereid is het door Ger de Roos gevraagde ontslag te verlenen. De K.R.O. heeft hem ech ter om een andere formulering van zijn ontslagaanvrage verzocht in ver band met eventuele juridische conse quenties. De Veiligheidsraad van de Verenig de Naties heeft gisteravond het ver zoek van Israël afgewezen voor een dringend onderzoek naar de Egyp tische beperkende maatregelen betref fende het verkeer in het Suez-kanaal en het buitmaken van een Israëlisch schip. Egypte had voorgesteld het rap port af te wachten dat de Israëlisch- Egyptische gemengde wapenstilstands commissie instelt. Hiertoe werd be sloten. (U.P.). De wervelstorm „Hazel", die op Hai ti vele honderden doden en gewonden heeft> veroorzaakt en die ook elders in Midden-Amerika heeft gewoed, na dert thans met grote snelheid het Ame rikaanse vasteland. De storm was gis teren nog op een afstand van 800 km. van de kust van Carolina. Ofschoon het mogelijk is, dat de koers van Hazel" zich onderweg nog wijzigt, heeft het Amerikaanse weerkundige bureau waar schuwingen uitgezonden voor het kust gebied van Noord-Carolina. Op Haiti zijn volgens nadere berich ten de meeste slachtoffers gevallen in de stad Les Cayes en niet in Jéré- mie, dat juist grotendeels is vernield. In Les Cayes zouden 200 doden en 350 gewonden zijn. De omvang van de ramp is zo groot, dat president Magloire een periode van nationale rouw heeft afge kondigd. Het Amerikaanse vliegdek- schip „Saipan" heeft Rode Kruisploe- gen en grote hoeveelheden voedsel en medicamenten aan land gezet. De po litieke commissie van de Assembleé der Verenigde Naties heeft uitdrukking ge geven aan haar medeleven met de slachtoffers. (Reuter-UP) Keizer Haile Selassie van Ethiopië, de „Overwinnende Leeuw van Juda", is gisteren voor een drie-daags staatsiebe- zoek in Engeland aangekomen. Hfj werd in de Engelse hoofdstad ontvanger, met alle pracht en praal, die een belang rijk buitenlands staatshoofd toekomt. De „Negus Negusti" (koning der ko ningen), van wiens steek ten teken van zijn waardigheid een echte leeuwen maan wapperde en wiens schitterende uniform bedekt was met talloze decora ties, werd welkom geheten door konin gin Elizabeth II van Engeland. Vele an dere leden van de Britse koninklijke familie waren bij de grootse ontvangst op het Victoria-station aanwezig. Het was voor de eerste maal sinds 1940, dat de nu 62-jarige „Leeuw van Juda", die een volk van meer dan 18 miliioen zie len regeert, voet op Engelse bodem zette. Het bezoek van de keizer aan Enge land heeft een belangrijke achtergrond. Hij zal hier politieke en economische besprekingen voeren met premier sir Winston Churchill. Zijn bezoek aan dit land vormt trouwens een onderdeel van een systematische tour, die de keizer naar verschillende Westelijke landen zal voeren. Afgelopen zomer heeft hij reeds een dergelijke half-zakelijke, half „goodwill"-reis naar de Verenigde Sta ten gemaakt en begin volgende maand zal Haile Selassie ook Nederland be zoeken. Hoe een groot gewicht ook aan Britse zijde aan dit bezoek wordt ge hecht bleek wel uit het feit, dat premier Churchill en minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, hun drukke werk zaamheden hadden onderbroken om een regeringsdelegatie te leiden, welke bij de ontvangst op het Victoria-station aanwezig was. Na aankomst reed de Negus, die ver gezeld wordt door zijn zoon, de hertog van Harrar, tezamen met koningin Eli zabeth en de hertog van Edinburgh in een stoet van rijtuigen langs de ver sierde „Mali" naar Buckingham Palace. De koninklijke calèche werd op deze tocht geëscorteerd door een afdeling van de „Household Cavalry". Het staatsiebezoek op Buckingham Palace zal drie dagen duren. Daarna zal de keizer zijn intrek nemen in de Ethiopische ambassade, waar hij een reeks besprekingen zal beginnen over Keizer Haile Selassie brengt een driedaags bezoek aan Londen. De Negus in gezelschap van Koningin Elizabeth 11 in open rijtuig op weg van Victoria Station naar Buckingham Palace. De inwoners van Londen juichten in grote getale langs de route de keizer toe. zijn zo rijke maar nog zo weinig ont gonnen land. Vijftig straten waren volledig voor alle verkeer afgesloten toen de schit terende stoet zich in beweging zette en in niet minder dan 70 straten was nog slechts een-richtingverkeer toe gestaan. De kleine, nog immer zwart- gebaarde Negus, die een lange reeks van indrukwekkende titels draagt, zo als „Macht van de Drie-eenheid", „Uitverkorene van God" en „Koning der Koningen", is vrijwel absoluut heerser in zijn land, maar hij is te vens een zeer practisch heerser. Hij beseft, dat zijn land een belangrijk punt in de historie heeft bereikt en hij weet, dat zijn zoons niet dat pres tige hebben, dat hij geniet. Zijn land is grotendeels afhankelijk van de koffie-export, waarvan het een be langrijk leverancier is. De koffie komt oorspronkelijk uit Ethiopië. De wereldkoffieprijzen heb ben op het moment een hoogtepunt bereikt en ook in dit verband is de tour, die Haile Selassie door de Wes telijke landen maakt, van groot be lang voor Ethiopië. Voor het galadiner van gisteravond werd de keizer benoemd in de Orde van de Kouseband, Engelands oudste orde voor ridderlijkheid. De keizer over handigde de koningin de ketting van de Orde van het Zegel van Salomo en de hertog van Edinburgh kreeg de ket ting van de zeer verheven Orde van de koningin van Sheba. Advertentie BARTEU0RISST». HAARLEM TEL. 13439 FERDJQISTR. 48 A DAM TEL. 717162 (tot Zaterdagavond) Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Overwegend matige Zuidwestelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Zon: 7.05-17.46. Maan: 20.27-12.52. William Willis, een 61-jarige avontu- ries uit New York, is er in geslaagd ge heel alleen in vier maanden op een vlot van Balsa-hout de Stille Oceaan over te steken. Hij is in goede wel stand te Pago Pago (Samca) aangeko men. Zijn tocht van 6.000 mijlen begon op 22 Juni te Callao in Peru. Zijn eerste radioboodschap na maa* den die gisteren te Pago Pago werd opgevangen gaf aanvankelijk aanleiding tot bezorgdheid omdat Willis assistentie vroeg en men vreesde dat hij in moei lijkheden verkeerde. Die ongerustheid steeg nog toen het zoeken aanvankelijk vruchteloos bleek. Toen het Amerikaan se schip de Manuatelle 't vlot de .„Little Sisters" eindelijk aantrof op 30 mijl ten Noordwesten van Samoa bleek, dat hij alleen om sleephulp had gevraagd. Willis wilde het vlot, dat hij deelde met een kat en een papegaai, niet ver laten. Hij volstond met een sleeplijn vast te maken en zich naar het eiland te laten slepen. (UP) BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W Boerrigter en Mr W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIENIIEIARIEF 28 cents per millime'er- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt ziet» hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents pet week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging ne 5.30 uur 's avonds tel 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1