Per bus naar de Hoogmis m Opvoering van Rossini's Barbier Alleen katholiek kleuteronderwijs boekte hoger percentage leerlingen KLAAR NAJAAR VERHOGING VAN SUBSIDIE AAN NOORDH. PHILH. ORKEST De k westie rond het Kathedraalplein Zuidelijk getinte solo- en ensemble zangspel van fascinerende zotternijen KLEIN MAAR DAPPER Geringe financiële steun aanM.O. door buitengemeenten Strandschap Zandvoort AGENDA fis HET ONDERWIJS IN BLOEMENDAAL IN 1953 Bril lenspecialist Schmidt Bent U al 5.25 7.95 6.90 2.60 4J5 12.90 7.90 9.75 4.95 15.75 1.68 5.75 7.95 8.90 10.50 0.98 1.60 2.60 VRIJDAG 15 OCTOBER 1954 PAGINA 2 B. EN W. STELLEN VOOR: OUDHEIDS- DOGUMENTATIE Vergadering Studiekring in Haarlem begonnen B. en W. van Haarlem stellenvoor: 6 °/o loonsverhoging voor gemeentepersoneel Haarlemse Rechtbank Diefstal van f 155,- in R.K. kerk van Bennebroek BETALING IN OVERLEG HEREN, en JONGE-HERENKLEDING en Damesregenmaniels hoek Gen. Bofhaslr. 130 De man, die Uw zorgen verlichten kan Geslaagd Gemeenteraad Bloemendaal Haarlemse basketball speelster in nationale team Burgerlijke Stand Kleuteronderwijs Middelbaar onderwijs Eindexamens Aanbeveling benoeming directeur Slachthuis BLOEMENDAAL Spreekuur wethouder Gemeenterekening 1952 Slachtoffer van aan rijding overleden Kath. Vrouwenbeweging Rector Kraakman over het mandement Beswaar tegen stortplaats bij kop Zeeweg Spreekuur burgemeester voor het RUITST0FFEN R0KST0FFEN FANTASIE STOFFEN UNI WOLLEN STOFFEN PEIGNOIR STOFFEN J0PPER- EN MANTELSTOFFEN FLANELLEN LAKENS DEN HAAG LEIDEN HAARLEM De raad van Haarlem stelde in April van het vorige jaar f 80.000.beschik baar voor het boekjaar 1 Oct. 1932- 1933 voor het toen nog te vormen Noordhollands Philharmonlsch Orkest. Deze bijdrage werd verleend op grond van het schema, vastgesteld door Pro vinciale Staten. Voor 1954 werd even eens op de begroting f 80.000 geraamd, verdeeld in f 60.000 voor het in 1954 vallende drekwart gedeelte van het seizoen en f 20.000 voor het resterende vierde part. De vaststelling hiervan werd even wel vertraagd, i.v.m. de verwachte salarisverhoging en de voorbereiding der regeling van de pensioenafspraken van orkestleden. Thans zijn zowel de begroting voor 1953/1954 als voor 1954/ 1955 vastgesteld. Uit deze begrotingen blijkt, dat de kosten van het orkest In ons nummer van Donderdag pu bliceerden wij het bericht dat mr. Dolk uit Amsterdam namens de Nederlands- Hervormde gemeenten Haarlem, Scho ten en Spaarndam en ds. W. Spliethoff, evangelisch-luthers predikant te Haar lem in beroep zijn gegaan bij de Kroon tegen het besluit van Gedeputeerde Sta ten van Noordholland waarbij de trans actie van de gemeente Haarlem met het bisdom Haarlem inzake het Kathedraal plein is goedgekeurd. Men vestigt er onze aandacht op, dat hier formeel geen sprake is van een beroep. Een beroep tegen een beslissing kan alleen worden ingesteld in de ge vallen waarin en door de instanties of personen aan wie, een wettelijk voorschrift een recht op beroep toe kent. Daarvan is hier geen sprake. In gevolge de gemeentewet staat alleen voor de raad beroep op de Kroon open, indien Gedeputeerde Staten hun goedkeuring aan een raadsbesluit onthouden. Beroepsrecht tegen een besluit tot goedkeuring kent de gemeen tewet niet. De protestantse opponenten hebben kennelijk de bedoeling het Koninklijk vernietigingsrecht in werking te doen stellen. De Kroon kan besluiten van provinciale en gemeentebesturen ver- nietiegen wegens strijd met de wet op het algemeen belang. Hangende het on derzoek naar de vraag of een dergelijk besluit voor vernietiging in aanmer king komt, kan het door de Kroon wor den geschorst. Schorsing of vernieti ging van een besluit van Gedeputeer de Staten tot goedkeuring van een -raadsbesluit, kan niet meer plaats vin den indien twee maanden zijn verlo pen. Waar Gedeputeerde Staten in dit geval op 8 September 1954 het raads besluit van Haarlem hebben goedge keurd. zou schorsing of vernietiging uiterlijk op 8 November 1954 moeten plaats vinden. Het bezwaarschrift van de protes tanten kan alleen resultaat hebben in dien de minister van Binnenlandse Za ken daarin aanduiding vindt om aan de Kroon een voorstel te doen om het be sluit van Gedeputeerde Staten te schor- cen, eventueel te vernietigen. In de raadzaal van het Haarlems stad huis is gisteren de tweedaagse leden vergadering begonnen van de Studie kring voor Overheidsdocumenatie. De voorzitter van de kring, de heer H. Vlug, meende te kunnen constateren, dat de vereniging aan gezag en invloed wint, vooral ook bij de regering. De heer Vlug toonde zich voorstander van het instellen van een soort curatorium voor de verschillende ambtenaarexamens, zo als het sinds kort bestond voor de archivarisexamens. Voorts had de heer Vlug vernomen, dat het ontwerp tot wijziging van de archiefwet gereed was. Uit het verslag van de secretaris bleek, dat het ledental met 10% was toegeno men en in September 676 bedroeg. Het bestuurslid dr. A. R. M. Mommers werd herbenoemd. De archivaris en het hoofd centrale documentatie van het laboratorium van de Kon. Shell, dr. C. Groeneveld, hield vervolgens een in leiding over klassificatiemethoden. Klas- sificatie noemde de spreker een logisch proces. Men kan onderscheid maken tussen de filosofische en de wetenschap pelijke systematiek. Kan de filosofi sche systematiek tamelijk willekeurig zijn, de wetenschappelijke is meer geba seerd op een communis opinio. Bekend heid met de grondbeginselen van de lo gica is een voorwaarde tot het toepas sen van een klassificatiemethode, zo zeide de heer Groeneveld. In de namiddag werden de leden van de studiekring ontvangen door burge meester en wethouders van Haarlem. Mr. P. O. F. M. Cremers sprak een har telijk woord van welkom, waarna de heer Vlug het gemeentebestuur dankte voor de verleende gastvrijheid, Haar lem gelukkig prees met het bezit van een dergelijk gemeentebestuur en B. en W. met de stad Haarlem, schatkamer van levende schoonheid, gelukwenste. aanzienlijk zijn gestegen, als een ge volg van genoemde maatregelen. Mede op aandrang van B. en W. van Haar lem heeft het bestuur van het orkest op een verhoging van de Provinciale subsidie aangedrongen. Provinciale Staten hebben daar gevolg aan ge geven en besloten 27 Juli jl. tot ver hoging van max. f 31.500 tot max. f 70.000. Het laatste bracht met zich mee. dat de tekorten die de gemeenten zouden dienen te dekken aanmerke lijk werden verminderd, maar deson danks toch hoger dan waarmede Haar lem bij de begroting voor 1954 heeft rekening gehouden. B. en W. zijn echter van mening, dat ook Haarlem naar evenredigheid bij draagt in de meerdere kosten. Op ba sis van het schema komt dit voor beide seizoenen neer op een verhoging van het bedrag van f 80.000 tot f 89.000 per boekjaar. Ten laste van 1954 komt dan f 9000 en 1/4 gedeelte van het bedrag voor het speelseizoen 1954/1955 van f 2250.B. en W. stellen dan ook voor boven het reeds voor dat doel uitgetrokken bedrag van f 80.000 f 11.250 ter beschikking te stellen. Dit houdt tevens in dat de raad reeds nu het besluit neemt voor het seizoen 1954/1955 een subsidie van f 89.000 toe te kennen. Om het deelnemen aan de Hoogmis in de Kathedrale Basiliek van St. Bavo voor vele parochianen gemakkelijker te maken zal met ingang van Zondag 17 October a.s. op alle Zon- en feestdagen, de bus van lijn 6, die om 8.29 vertrekt van het Stationsplein en o.a. \oopt over Schouwtjeslaan, Pijlslaan, Lorentzkade en Ruyterplein, doorrijden over de Wes tergracht en aankomen bij de Kathedra le Basiliek om 8.51 uur. Om 10.27 uur zal deze bus van lijn 6 weer klaar staan bij de Kathedraal om langs dezelfde weg de parochianen naar huis te brengen. Deze bussen zullen een bordje voeren met het opschrift „Kerkdienst". Door deze medewerking van de N.Z.H. worden velen in staat gesteld op een gemakkelijke manier deel te nemen aan de Hoogmis van de Kathedraal, het wekelijks feest van de parochiê. Binnenkort is het K.B. te verwach ten, waarbij met ingang van 1 Oct. jl. de lonen en salarissen, alsmede de kin dertoelage van het Rijkspersoneel met 6 pCt worden verhoogd. B. en W. van Haarlem hebben voorgesteld dit be sluit van overeenkomstige toepassing te verklaren op het Gemeentepersoneel. De betrokken commissies van bijstand hebben een gunstig advies uitgebracht. Tegelijk wordt voorgesteld Ged. Staten mede te delen, dat de regeling ook dient te gelden voor de gemeentese cretaris en de ontvanger. Onder de min of meer ernstig ont spoorden, die gisteren voor de Haar lemse Rechtbank moesten verschijnen, bevond zich een 26-jarige bloemist uit Bennebroek, die er van werd verdacht in Juni van dit jaar een bedrag van 155.- te hebben gestolen uit het jasje van de koster der R.K. Kerk in Benne broek. Het jasje van de koster hing in de kerk en de bloemist was bezig met het verwijderen van de kerkversiering. In een opwelling stak hij zijn hand in de zak van het kledingstuk en diepte daar een portefeuille uit op dat het genoemde bedrag bleek te bevatten.. Ter zitting kwam aan het licht, dat de diefstal was begaan binnen de proef tijd van een vorige veroordeling. De officier van Justitie, mr G. W. F. van der Valk Bouman eiste een gevangenis straf van zeven maanden, waarvan drie voorwaardelijk. Zijn verdediger, mr Ali Cohen, belichtte het karakter van de jongeman, op grond waarvan hij cle mentie bepleitte. Een 27-jarige jongeman, van beroep machinebankwerker, hoorde wegens diefstal van een fiets maar liefst 10 maanden gevangenisstraf tegen zich eisen. Hij was reeds achtmaal eerder veroordeeld wegens dergelijke feiten. Merkwaardig was, dat de jongeman en kele uren na de diefstal zich aangaf bij het politiebureau aan de Amsterdam sevaart, waar men echter zijn verhaal niet accepteerde, omdat er geen aangif te van vermissing was gedaan! Hij was daarna naar Amsterdam gereden, waar hij de fiets had verkocht. Acht maanden gevangenisstraf, waarvan 3 voorwaardelijk, vorderae de officier tegen een 22-jarige buffetbe- diende, die als agent-incasseerder van de verzekeringsmaatschappij N.V. Ves ta op valse kwitanties een bedrag in de van ruim 800,-. De uispraken in alle zaken zijn be paald op Donderdag 28 October om half tien des morgens. Dit plaatje behoeft eigenlijk geen nader commentaar, ledereen herkent direct de fraaie paarden van Strassburger. Het bekende circus geeft vanavond de eerste voorstelling. Advertentie Van nu af leveren wij op zeer gemakkelijke betalingsvoor waarden. Wij blijven U het beste leveren voor verpletterende prijzen. Kom dus allen naar het van ouds bekende adres in Haarlem en Om streken: voorheen Anegang thans bij de Gen. Cronjéstraat, Haarlem-Noord Telefoon 12447. Reeds op jeugdige leeftijd verwierf Rossini zich grote naam als componist van ernstige opera's „Tancred" werd later nog overtroffen door „Guillaume Tel" en in nog meerdere mate van komische opera's. Zijn „II Barbiere di Seviglia" sloeg aldra geweldig in en dit niet alleen in Rome, Londen en Parijs, doch ook in Weenen, de stad van de klassieke meesters. In Weenen werd men als het ware verzot op Italiaanse muziek. Een concert-programma zonder dergelijke muziek voldeed niet voldoen de, het moest minstens een operafrag ment bevatten. Toen Beethoven de eer ste uitvoering van zijn „Negende Sym- phonie" gaf, liet hij dan ook de so praansoliste o.m. een aria uit Rossi ni's „Tancred" vertolken! Werden Rossini's werken langzamer' hand verdrongen door de later ontsta ne werken van Italiaanse componisten, niet het minst door die van Verdi, de „Barbier'1 heeft stand gehouden. Deze opera-comique blijft op het repertoire, daar zij nog altoos het publiek een ar tistiek genot verschaft. Dit zal de „Bar bier" nog lang kunnen blijven doen, mits zij maar voortreffelijk en liefst door Italiaanse opera-artisten wordt op gevoerd. Vooral deze artisten voelen van na ture Rossini's muziek volkomen aan, bezitten het voor deze muziek zo ge wenste prachtige stemmateriaal, sterk uitbeeldingsvermogen en zijn veelal technisch goed geschoold (coloratuur!). Bovendien lossen bij deze zuidelijken spel en zang geheel in elkander op. Die zo hoog nodige absolute eenheid tussen spel en zang verkrijgen zij blijk baar zeer gemakkelijk, vormt bij hen een ondeelbare eenheid. Zingen zonder acteren, zoals op een concert, gaat de Italiaan slecht af, werkt ongunstig op zijn voordrachtskunst. De uitvoering van „De barbier van Sevilla'1 door de „Stagione d'opera Ita- liana'' in Haarlem's Schouwburg lever de hiertoe wederom het bewijs. De so listen zongen en speelden doorgaans voortreffelijk en behaalden daardoor „open doekjes", bijzonder na hun grote aria's, waarin hun rol zo uitstekend door de componist is getypeerd. De so praan Magda Piccardo als Rosina bij zonder in haar eerste liefdesaria en op de zangles, de tenor Gentilini als Graaf Almariva al reeds in zijn Serenade, de bariton Belloni ais Don Basilio, de zangmeester vooral in zijn laster- afgunst-wraak-aria, de bas Cioni als Doctor Bartob het meest in de scheer- scène en de bariton Vezzosi als Figaro direct al in zijn „factotum"-solo, nog altijd één der hoogtepunten van het ge hele werk. Het samenspel van de solisten was lofwaardig, doch soms iets overdreven, te vrij. In enkele scènes werden de si tuaties wel eens te grappig, geleek het niet meer een. serieus voorbereide uit voering van een meesterwerk. Het ge bruik van enkele Duitse uitdrukkingen is natuurlijk niet op zijn plaats. De samenzang leidde enkele malen tot te grote, tegenover de zaal onnodige stemuitzettingen, waardoor de klank minder welluidend, in hoge ligging nogal scherp werd. Bewondering hebben wij voor de di rectie van Maestro Gino 'Barsanti. Het contact tussen toneel en orkestbak werd zo zorgvuldig mogelijk behouden, hoog tepunten bereikte de dirigent in dit punt in de finales. Jammer, dat de inzet van de Ouverture vrij onzuiver en oneven wichtig van klank was. Later werd het. spel evenrediger en klankrijker. Het Zuid-Nederlands Orkest maakt met deze tournée een goede training door op opera-gebied. Het kan van Bar santi veel leren! Het opera-gezelschap kwam met eigen décors en costumes. Zoals gewoonlijk voldeden de costuums beter dan de décors. Het talrijke publiek betoonde zich verrukt. De beide bedrijven werden herhaaldelijk door applaus onderbro ken. Te dikwijls stoorde men hiermede de stuwing van het werk, die hef on tegenzeggelijk bevat. O. K. Aan de Rijks - Universiteit te Lei den is geslaagd voor he doctoraal ex amen Indonesische Taal- en Letterkun de de heer B. J. Hoff te Haarlem. De gemeenteraad van Bloemendaal komt Donderdag 21 October, des mid dags om 2.15 uur, in openbare verga dering bijeen. Zaterdag 23 October zal de eerste interland basketball-ontmoeting plaats vinden tussen Nederland en België. In het team, die de Nederlandse kleuren in Mechelen, waar de wedstrijd wordt gehouden, zal verdedigen, is ook de Haarlemse H.O.C.-speelster Janny Hui gen gekozen. Geboren: A. B. BlombergRosenberg z., G. G. LeijerVerkade z., P. J. Jan sen HendriksPaardekooper z., K. de JongDijkstra d., E. A. Chr. Stekelen burg—Manten d., G. Spruijtvan Zwol d., W. VerheulBrandt d., C. J. de Vrindvan Lemmeren d., C. van Wijk Schippers d., C. E. Visservan den Brink d. Ondertrouwd: A. H. Rompa en F. W. van Kessel, A. A. F. Brasser en W. Th. M. Bakker, J. J. Nijman en E. C. M. Lammertink. Getrouwd: A. M. van Lunenburg en C. W. Booms, J. Stuut en G. van Eg- mond. Overleden: E. KoningsCopier, 63 j., Spaarndamseweg; A. Koorenhof, 91 j., Jansstraat; J. J. van Wooning, 33 j., Wilsonsplein; A. Sindorfvan Rooden, 84 j., Teijlerstraat. 31 December 1953 bedroeg het aan tal leerlingen van de lagere scholen in de gemeente Bloemendaal 4163; In 1952 was dit 3784, een vermeerdering der halve van 379 leerlingen (of 10%), tegen een vermindering van 204 (of 5,7%) in 1952. Van het totaal leerlingen telde: Bloemendaal er 1853 (vorig 790) en Vogelenzang 305 (vorig 296). Moest in 1952 de toen ook vrü belangrijke stijging van het aantal leer lingen hoofdzakelijk aan de uitbreiding van de beide ULO-scholen worden toegeschreven, in 1953 komt deze ver meerdering, hoewel de ULO-scholen wederom aanzienlijk vooruit gingen, toch hoofdzakelijk op rekening der lagere scholen. Van de 308 leerlingen die de vermindering bedraagt, komen er 322 het gewoon lager onderwijs ten goede. De stichting van de nieuwe R.K. school in Bloemendaal is daarop ook van invloed, geweest. De verwach ting, dat er in 1953 enige teruggang In het aantal ingeschrevenen voor de aanvangsklassen zou zijn te consta teren, heeft zich dus niet verwezen lijkt Het totaal aantal leerlingen van hel Openbaar Onderwijs bedroeg op 31 December 1953 1293. Bij vorige telling 1096, hetgeen een vermeerdering van het openbaar onderwijs betekend van 18%. Voor het bijzonder onderwijs wa ren deze getalier» respectievelijk 2870 en 2688, een vermeerdering van 6.8%. Het R.K. Onderwas telde 1466 leerlin gen. bij een vorige telling 1368, een vermeerdering van 7,2%. 553 leerlingen volgden het neutrale bijzonder onderwijs. Openbaar onder wijs werd gegeven aan 31% van het totaal (vorig jaar 29%), bijzonder on derwijs aan 69% (vorig jaar 71%). Over het algemeen verkeren de ge bouwen en de terreinen in een behoor lijke staat. Oude schoolgebouwen heeft de gemeente overigens niet. Binnen kort zal de Christelijke school, wan neer de ULO-school haar eigen ge bouw heeft, een flinke beurt krijgen. Verscheidene lokalen zijn te klein, de verlichting is onvoldoende en de speel plaats verkeert in slechte staat. Het aantal leerlingen dat de kleu terscholen bezocht bedroeg op 31 De cember 1953 1004, aan welke 43 leid- sters haar krachten wijdden. Openbaar onderwijs werd gegeven aan 305 leer lingen, bijzonder aan 699. Intotaal 400 leerlingen bezochten de katholieke kleuterschool, 121 de christelijke kleu terschool en 178 de bijzonder neutrale. Alle groepen deelden in de verminde ring van het aantal leerlingen, procen tueel drie van de vier. Alleen de ka tholieke scholen boekten een hoger percentage. Het vorig jaar veronder stelde men, dat het dalend geboorte cijfer zich reeds bij het kleuteronder wijs zou doen gelden. Deze veronder stelling is thans wel in zekerheid ver keerd. Steeg het aantal leerlingen in 1951 met 208, in 1952 bedroeg de stij ging 59 en ein 1953 kwam er een da ling van 130 leerlingen. Van wachtlijs ten scheen geen sprake meer te zijn. Bloemendaal telde 355 leerlingen, Overveen 309, Aerdenhout 238 en Vo gelenzang 102. Van de naburige ge meenten verleenden Velsen, Haarlem. Zandvoort en Hillegom subsidie aan de bijzonder kleuterscholen, die daarvoor in aanmerking kwamen. Heemstede bevindt zich daaronder nog steeds niet, hoewel een der scholen, namelijk de katholieke school in Aerdenhout uit die gemeente 16 leerlingen trekt. Ook Bennebroek steunt de katholieke kleu-daal, terschool uit Vogelen zang niet voor de leerlingen, die uit de genoemde gemeente die school bezoeken. Door opheffing van de M.M.S. ,,'t Kop je" als zelfstandige school werd het aan tal middelbare scholen van 3 op 2 te ruggebracht in 1952. Als afdeling mid delbare meisjesschool van het Kenne- merlyceum herrees het echter. Opge merkt dient te worden, dat het aantal zittenblijvers op de Montessorischool verhoudingsgewijs aanzienlijk geringer is dan op het Kennemerlyceum. Het aantal leerlingen van de buiten gemeenten bedroeg 608. Met de financiële steun der buiten gemeenten is het pover gesteld. Alleen Zandvoort verstrekt een subsidie van f80.per leerling, en naar het Montes- sorilyceum meldt steunen ook Velsen en Beverwijk blijkbaar uitsluitend deze school. Het is een zonderlinge toestand, dat gemeenten, die niet zelf voorzien in M.O., geen financiële bijdragen hebben te leveren in de kosten van dat onder wijs voor kinderen van hun ingezete nen in andere gemeenten, indien dit on derricht wordt genoten aan bijzondere scholen. Men kan zich niet beroepen op het feit, dat de kosten van het M.O. door het Rijk worden betaald. Een aan tal activiteiten, waar geen moderne school zich aan kan onttrekken, zoals sport en muziek, worden niet of slechts gedeeltelijk door de Rijksoverheid ver goed. Het eindexamen H.B.S. B, H.B.S. A en M.M.S. leidde in 1953 tot het volgend resultaat: Kennemerlyceum, geslaagd 71.4 pet. van het totaal aantal candidaten (56) en Montessori-lyceum 56.6 pet. van het totaal aantal candidaten (53). De uitslag van deze examens was in het al gemeen teleurstellend, met uitzondering van die der M.M.S., waarvan het aantal geslaagde eindexamencandidaten de 90 pet. haalde. Het landelijk gemiddel de voor alle V.H.M.O.-scholen was in 1952 85 pet. Bovenstaande gegevens ontlenen wij aan de rapporten van de commissies van toezicht op het lager en het middelbaar onderwijs van de gemeente Bloemen- Actvertentie BARTELJORISSTR. 21 - TEL. 11057 Lev. alle Ziekenfondsen Met ingang van 1 November a.s. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de heer G, de Vries, directeur van het Openbaar Slachthuis. In afwij king van de door de raad bij benoe mingen gewenste gedragslijn zijn B. en W. met de subcommissie van bijstand in het beheer van het Openbaar Slacht huis van oordeel, dat in dit geval met de aanbeveling van één persoon kan worden volstaan. Voorgesteld wordt te benoemen de heer F. J. A. Bruins, thans adj. directeur. De wethouder van Publieke Werken van de gemeente Bloemendaal, de heer A. van Geluk, zal Zaterdag 16 October geen spreekuur houden. De raadsagenda van Bloemendaal ver meldt de voorlopige vaststelling van de gemeenterekening 1952. De gewone dienst sluit met een saldo van f 105.925.89 en de kapitaalsdienst met een voordelig saldo van f 96.997.13. In het Grote Gasthuis is overleden de 73-jarige J. T., die 27 September op de Leidsevaart door een auto werd aange reden en daarbij ernstige verwondin gen opliep. Hij kreeg o.m. een zware hersenschudding. Het ongeluk was te wijten aan het onvoorzichtig oversteken van de rijbaan. Op de vrij goed bezette vergadering van de Katholieke Vrouwenbeweging, afd. Heemstede, welke Donderdagavond in het parochiehuis aan de Achterweg werd gehouden, heeft de diocesane ad viseur van deze organisatie, rector J. Kraakman, de taak van de vrouw be licht naar aanleiding van het bisschop pelijk mandement dat zo hier en daar nogal wat consternatie heeft veroor zaakt. Hij werd ingeleid door de presidente, mevrouw M. Kubats-Brugman. Het mandement, zo zei de rector, is ontstaan van uit het geloof en wie het niet begrijpt moet proberen, het te be naderen vanuit ditzelfde geloof. Het ver wijt is gericht, dat de bisschoppen zich te veel bemoeien met wereldlijke za ken, maar de bedoeling is alleen ge weest, het geloof van de katholieken te versterken en dat kan alleen vanuit het geloof. De bisschoppen hadden daartoe het volste recht en ook de plicht. „Zo als de Vader mij gezonden heeft, zo zend Ik u," heeft Christus gezegd en deze zending is ook opgelegd aan de bisschoppen. Daarna behandelde de spreker in het algemeen de inhoud van het mande ment, zonder op nadere details in te gaan. In het tweede gedeelte van zijn toe spraak, wees hij op de reacties die het mandement heeft veroorzaakt, ge heel ten onrechte, omdat er in wezen niets veranderd is. De taak van de vrouwen in het licht van het mandement zag spreker zo, dat zij toch vooral het voorbeeld zouden ge ven inzake de godsdienstige beleving en opvoeding in het gezin, omdat zij daar mede duidelijk lieten zien, de geest van het mandement te begrijpen. Want daar gaat het om en ook dat kan alleen weer vanuit het geloof. Aan. het slot van deze bijeenkomst deed de presidente een beroep op alle dames, zich op te geven voor de col lecte aan de uitgangen van de kerken op 't feest van Christus Koning. Voorts zal dit jaar een heel bijzonder St. Ni- colaasfeest voor de leden worden ge houden en ieder lid zal worden verzocht, iets aardigs te kopen tot ongeveer de waarde van één gulden. Men kan dit als een surprise inpakken, desnoods een gedicht er bij voegen en op de feest dag, 30 November, medenemen. De Sint zal de geschenken uitreiken. Het bestuur van het Strandschap Zandvoort kwam Donderdag ten raad- huize van Zandvoort in vergadering bij een. Na behandeling van enkele huis houdelijke aangelegenheden (o.a. vast stelling van de begroting voor 1905) werden de ervaringen besproken in de afgelopen zomer opgedaan met dé in trekking van het zwemverbod voor het centrale strandgedeelte. Rapporten waren terzake ingekomen van de korpschef van politie, de Zandvoortse Reddingsbrigade en het be stuur van de strandpachtersvereniglng. Algemeen was men van mening dat „Ridders van de ronde ta- Tijden 1.45, 4.15, 6.45 en BIOSCOPEN: REMBRANDT: fel", 14 jaar. 9.15 uur. PALACE: „Het vlees en de duivel", volw. Tijden 2, 4.15, 7 eri 9.15 u. LUXOR: „Geldroof in Londen", 18 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „From here to eternity", volw. Tij den 2, 4.15,, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: ..Niagara", 18 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. CITY„60 zadels voor de Marine". 14 j. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. Za. en Zo. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Ma. tot en met Do.: „De ellendigen", 18 jaar. ROXY: „Levend begraven", 18 jaar. Tijden Vr. en Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ma. tot en met Do.: „Iwo Jima", 18 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur. MINERVA: Vr. tot en met Ma.: „Roman Holiday", a. 1. Tijden Vr. en Ma. 8.15 u. Za. 2.30, 7 en 9.30 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Vrijdag IS October Concertgebouw: Noordhollands Philhar monlsch Orkest, le Concert serie V. Solist George van Renesse, piano, 20 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arit Peters, 11.3012.30 uur. Zaterdag 16 October Stadsschouwburg: „Muiterij op de Caine" door de Nederlandse Comedie, 20 uur. De Vleeshal: Concert door het Ned. Ka merorkest, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 10—16 uur. Zo van 13—16 u. Tlnholthuis, Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14 16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede. Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Museum Het Huis van Looy, KI. Hout- T.e,e i03'., "De sierkunst van de Tropen" (t/m 7 Nov.). Geopend dag. van 912.30 13'3°—17 uur. Zo. van 14—17 uur. DIVERSEN- 'S aVonds van 2°—22 uur. Phoenixterrein: Circus Strassburger. Tot en met Zo. Tijden Vr. 20 u. en Zo 14 en 20 uur. de zomer van 1954 wegens de abnor maal slechte weersgesteldheid geen voldoende maatstaf b;edt om over de gevolgen van deze maatregel een be trouwbaar oordeel te kunnen uitspre ken. Er deed zich in de zomer van 1954 slechts een „topdag" voor (He melvaartsdag) maar toen was het aan tal baders nog betrekkelijk gering om dat de temperatuur van het zeewater nog laag was. Het bestuur meende dan ook zijn definitief oordeel te moeten op schorten tot na een zomerseizoen met normale weersomstandigheden. Het bestuur van het strandschap nam met grote bezorgdheid kennis van het voornemen van Gedeputeerde Staten om onder bepaalde voorwaar den aan de gemeente Bloemendaal vergunning te verlenen om een vuil nisstortplaats op te richten nabij de kop van de Zeeweg, op een afstand van nauwelijks 500 meter van het strandtentenkamp. Het bestuur vrees de daarvan grote bezwaren (stank- verspreiding, gevaar voor besmette lijke ziekten over te brengen door rat ten en vliegen) welke door het stel len van voorwaarden, ook al zullen die nauwgezet worden nageleefd, niet kunnen worden ondervangen. Hoewel het bestuur oog had voor de moei lijkheden waarin de gemeente Bloe mendaal ten deze verkeert, meende het toch uit een oogpunt van het door het strandschap te behartigen belang bij Gedeputeerde Staten ui ting te geven aan zijn bedenkingen overweging te geven eerst een onderzoek in te stellen naar de moea- lijkheid om de oplos Sm g van nèt onder havige probleem van Bloemendaal op een andere wijze te vinden. De burgemeester van Zandvoort zal op Woensdag, 20 October 1954 geen spreekuur houden. Nergens vindt U een ru/feitCO/- lect/e els bij van Moortel 11 Schoolruitjes voor blouses en jurkjes 60 cm. breed 1.25 80 cm. breed 2.75, 2.30 1.75 Wollen Kamgaren ruiten In de ori ginele Schotse kleurstel- n QA lingen, 80 cm. breed W.uU Italiaanse wollen rultstof voor rokken. 140 cm. br. Zware zuiver wollen rultstof, In de karakteristieke „Clan" des sins, 130 cm. br. 8.90 9.75 Zware wollen rokstof, marine en bruin 140 cm breed n zwart, Zuiver wollen kamgaren, in de nieuwste najaarstinten 9.75 140 cm. breed. Prima kreukherstellende Flbranette, in diagonaal- en fantasiedessins, extra voordelige aanbieding, A Ar 80 cm. breed slechts bsuw Leuke streepstof, zeer geschikt voor schooljurkjes, spotkoopje, A Qr 80 cm. breedtiuü Wollen Jaspé-changeant, In de laatste kleurencreaties, r AP zeer modieus 130 cm. br. u.bü Tweed, de grote mode van dit na jaar, in confetti-, colorls- en nop- effecten. C "7C 1 30 cm. breed 7.95 9.90 O. 0 Zuiver wollen streepstoffen, in de zo gewilde Bajadère des- A 71; sins, 130 cm breed 7.90 O.' 0 Laine Brodé een zuiver wollen uni-stof met diverse chique bor- duurdessins, in Dior-blue, zwart en 130 cm. breed8.40 Onze reclame-aanbieding, prima wollen natté, in 1 5 mode- n QF tinten, 130 cm. breed 0.33 Prachtige zuiver wollen Afghalalne In de nieuwste herfstkleuren, r ar 130 cm. breed 6.90 7.90 9.CO Finella, de grote vraag van dit sei zoen, kreukherstellende finish, in een fantastisch kleurenassortiment 80 br. 135 br. Zuiver wollen jersey, een dracht voor het aanstaande najaar, 130 cm. breed... ideale Satin feutre, een flatteuze dracht in moderne dessins en kleurencom binaties, n nr 80 cm breedZ.ilO Heerlijk warme flanellen „doublé face", aan beide kanten e jn te dragen, 130 cm. breed 'r.fU Onze reclame-kwaliteit: een marine-jopper stof, 140 cm. breed, slechts Prachtige sortering Jopperstoffen, In camel, rood, groen, RAF-blue en marine, 140 cm. breed, 11.75 17.90 Meltons, de Ideale pantalonstof voor dames, heren en kinderen, 140 cm. breed Teddy-beer, een heerlijke dracht voor het gure Hollandse klimaat, in grijs, beige, zwart en wit, 140 cm. breed, vanaf Uni Lingerie Flanel, prima kwa liteit, in rose, zalm of 1 1 C lila, 70 cm. breed I I 0 Zwanendons Flanel, in 10 nieuwe tinten, 1 OQ 80 cm. br. 1.45, 70 br. I.AÖ Gebloemde Lingerie Flanel. Hierin brengen wij een assortiment van 50 Mille-Fleurs dessins 80 cm. br. 1.85, 70 br. Een echte Van Moorsel- Aanbieding Zware kwaliteit, ijzersterk, heerlijk warm. 150x235 175x240 In een prima Jaspé-kwaliteit voorradig in bleu, rose, zalm en reseda. 150 x 240 175 x 240 Gestreepte Flanel, onze reclame kwaliteit in 15 frisse strepen, 80 cm. br. 1.10, 70 br. Een zware Keper-Flanel, moderne strepen, 80 cm. breed Lakenflanel, heerlijk warm voor de a.s. winter, mooie zachte kwaliteit, 175 cm. br. 2.95, 150 br. VAN MOORSEL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2