Primaire verantwoordelijkheid zoveel mogelijk bij hei: bedrijfsleven door de 0 Mm mêtm W Anti-Revolutionnaire meningen over het Mandement verdeeld Deur voor reclame-televisie op een kier iRfflftriSiEi ST. v. d. ARBEID OVER TOEKOMSTIGE LOONPOLITIEK Gemiddelde loonniveau moet zijn afgestemd op de fundamentele econ. en sociale factoren van de Nederlandse volkshuishouding Overheid als hoedster van algemeen belang Nieuwe Nederlandse trawler in aanbouw Scherpe stellingname naast pleidooi voor hetgeen verenigt Rederij Petten geeft opdracht aan Nederlandse werf Ned. vrachtschip gezonken HORSE Borstbeeld Karei Doorman onthuld Maagklachten VRIJDAG 15 OCTOBER 1954 PAGINA 3 Als uitgangspunten voor het toekomstige systeem van loonvorming dienen, aldus stelt het rapport van de Stichting van den Arbeid over de toekomstige loonpolitiek, dat aan minister Suurhoff is aan geboden de volgende wenselijkheden zoveel mogelijk verwerkelijkt te worden. Allereerst: de primaire verantwoordelijkheid voor de loonvorming dient zoveel mogelijk te berusten bij het bedrijfsleven, waarbij de overheid als hoedster van het algemeen belang een aanvullende taak heeft. Vervolgens: het algemene loonniveau dient steeds in overeen stemming te zijn met de fundamentele economische en sociale factoren (werkgelegenheid, betalingsbalans, ruilvoet, een sociaal verantwoord loonniveau). Tenslotte: Er dient een zo grote mogelijkheid van differentiatie in de lonen en andere arbeidsvoorwaarden te zijn als met de co- ordinatiegedachten in overeenstemming is te brengen. Grotere mogelijkheid van differentiatie ïLUNii nu ™sheen Lonen textielindustrie Geen overeenstemming over toepassing 6 pet. Nieuwe loonopbouw voor kapperspersoneel Te Den Helder AUTO-ONGELUK BIJ UITHOORN Bestuurder ernstig gewond Bevrijdingspostzegel Minister Cals antwoordt Kamer Productie gedaald in Augustus Directie N.S. Draadbreuk was niet te constateren Een dode bij botsing Hiervan uitgaande komt men tot een systeem van loonvorming, dat enerzijds een nationaal karakter dient te dragen, im zoverre het gemiddelde loonniveau moet zijn afgestemd op de fundamen tele economische en sociale factoren van de Nederlandse volkshuishouding, met behulp van door het toporgaan van het bedrijfsleven, i.e. de S.E.R., vast te stel len richtlijnen. Anderzijds dient het sys teem van loonvorming een coördinerend karakter te dragen, opdat met inacht neming van economische en sociaal ver antwoorde differentiaties een harmoni sche loonopbouw in de onderscheiden bedrijfstakken en ondernemingen ge waarborgd blijft. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijk systeem van loonvor ming gezien moet worden als een resul tante van ter zake levende wensen voor de naaste toekomst, zodat op langere termijn gezien dit voorgestelde systeem nog aan veranderingen onderhevig kan zijn. Analyse en prognose van 5.E.R. Wat betreft het vaststellen en de vvlJZiging der richtlijnen wordt ver- orjpersteld, dat de S.E.R. een analyse en prognose zal opstellen met betrek king tot de economische situatie, wel ke zal worden toegespitst op de loon politiek, waarmee een uitspraak zal worden verkregen over het algemene loonniveau. Het maken van deze ana lyse en het opstellen van de prognose geschiedt als regel één keer per jaar, tenzij bijzondere omstandigheden aan leiding geven van deze regel af te wij ken. Indien deze prognose en analyse daar toe aanleiding geven, zal vervolgens de Stichting van den Arbeid (of een ander orgaan van overleg van de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties) geraadpleegd dienen te worden met be trekking tot een eventuele wijziging in en aanvulling van de richtlijnen voor de loonpolitiek en de details daarvan. Het bij dit overleg gevormde oordeel wordt vervolgens ter kennis gebracht van de S.E.R., waarna de S.E.R. al of niet een wijziging van de richtlijnen vaststelt. Overeenkomstig de bestaande verlangens komt door middel van deze procedure het vaststellen en het wijzi gen van de richtlijnen aan de zijde van het bedrijfsleven te liggen. Ook t.a.v. het toekomstige systeem van de loonpolitiek heeft de overheid als hoedster van het algemeen belang een taak. Bij het behandelen van de richt lijnen in de S.E.R. heeft, naar het oor deel van het bestuur van de Stichting van den Arbeid, de overheid de gelegen heid door middel van waarnemers van haar inzichten blijk te geven. Wanneer de S.E.R. met betrekking tot het wijzigen en vaststellen van de richt lijnen een besluit neemt, dient een der gelijk besluit door de overheid te kun nen worden geschorst of vernietigd. Het Stichtingsbestuur is van oordeel, dat het aanbeveling verdient voor de hier in het geding zijnde besluitvorming een meerderheid te verlangen van ten minste 5/9 van het aantal door de S.E.R. uit te brengen stemmen. Dit getal van 5/9 is ontstaan op grond van de over weging dat, mocht zich het bijzondere geval voordoen dat de leden, benoemd door de werkgevers- en werknemersor ganisaties, en bloc een tegenovergestelde opvatting over het te nemen besluit zou den hebben, 2/3 van het aantal Kroon- leden de doorslaggevende beslissing zou moeten geven. Bedrijfstaksgewijze afwijkingen Het rapport acht het wenselijk, be drijfstaksgewijze afwijkingen te erken nen als een element van de loonpoli tiek. Deze bedrijfstaksgewijze afwij kingen dienen gegrond te zijn op de verschillen, welke in bedrijfstakken kunnen bestaan ten opzichte van de gemiddelde cijfers inzake de werkge legenheid, productiviteit en rentabili teit. Het bestuur van de Stichting van den Arbeid is van mening dat in collectieve regelingen van arbeidsvoorwaarden, in dien partijen dit overeenkomen, een ze kere mate van ondernemingsgewijze dif ferentiaties mogelijk moet zijn. Na het voorafgaande rijst, aldus het rapport, de vraag, op welke wijze de practische toepassing van de loonpolitiek dient te geschieden. Ook in de toekomst verdient het aan beveling, dat partijen in gezamenlijk overleg tot een voorstel inzake de rege- ling van lonen en andere arbeidsvoor- Waarden komen. Het nieuwe orgaan, dat belast zal worden met de uitvoering van "e toekomstige loonpolitiek, zal mede taak hebben, voor zover nodig, een Voortgezet overleg van partijen te be vorderen. Hoewel dit orgaan ook de bevoegdheid zal hebben een loonrege ling vast te stellen, zal van deze be voegdheid een voorzichtig gebruik moe ten worden gemaakt. Uitgaande van de publiekrechtelijke bevoegdheden, welke ook bij de uitvoe ring van de toekomstige loonpolitiek aanwezig zullen zijn, is aandacht ge schonken aan de vraag, welk orgaan met deze uitvoering belast zal moeten worden. Hierbij is enerzijds in aanmer king genomen de reeds eerder wenselijk geachte coördinatie in de loonpolitiek en anderzijds de behoefte het georganiseer de bedrijfsleven bij de uitvoering van de loonpolitiek meer verantwoordelijkheid te laten dragen dan tot dusverre het ge val was. Op grond van deze overwegingen zou het aanbeveling verdienen over te gaan tot de instelling van een Loonraad, als een vaste commissie van de S.E.R., zij het ook met een bijzonder karakter. Voor zover uit de inhoud van dit rapport voortvloeit, dat bevoegdheden van het huidige College van Rijksbemiddelaars met betrekking tot de loonpolitiek die nen over te gaan naar de S.E.R., zal daarvoor een wettelijke regeling getrof fen moeten worden. Bij het inwerking treden van deze regeling wordt veron dersteld, dat het College van Rijksbe middelaars zal ophouden te fungeren. Om practische redenen zou het verder aanbeveling verdienen, dat de S.E.R. de uitvoering van de loonpolitiek, al of niet onder het stellen van nadere regelen, aan de Loonraad delegeert met inbegrip van het toetsingsrecht ten aanzien van loon- verordeningen. De Loonraad dient te worden sa mengesteld uit vertegenwoordigers van werknemers en werkgevers, benevens Kroonleden. De hierboven genoemde in stelling van de Loonraad zal dienen plaats te vinden door de S.E.R. in over leg met de betrokken minister (s). Vervolgens is in het rapport aandacht geschonken aan de vraag, op welke wij ze in het voorzitterschap van de Loon raad moet worden voorzien. Hierbij is vooral rekening gehouden met het feit, dat zowel binnen als buiten de loon- commissie van de Stichting van den Ar- het op prijs wordt gesteld, dat het voor zitterschap van deze commissie het ene half jaar wordt waargenomen door een werkgeversvertegenwoordiger en het volgende halfjaar door een werknemers vertegenwoordiger. Gelet op de samenstelling van de Loonraad wordt het wenselijk geacht dat drie leden van de Loonraad als voorzitters zouden kunnen fungeren. De Kroongroep, het werkgeversgedeelte en het werknemersgedeelte in de Loonraad zouden ieder een lid als voorzitter die nen aan te wijzen. Ev. algemene loonronden Ook is nog aandacht geschonken aan de vraag, in hoeverre en op welke wijze de Loonraad ingeschakeld moet worden met betrekking tot eventuele algemene loonronden, zoals deze na 1945 verschil lende keren hebben plaats gevonden. Een wijziging van de richtlijnen zal door de S.E.R. dienen plaats te vinden, waarbij dus ook de economische aspec ten van een dergelijke wijziging onder ogen kunnen worden gezien. Voor zover daartoe aanleiding bestaat Advertentie :.re^ 20 goed uit *JPoelen Het is geruime tijd geleden, dat IJmui- den een nieuwe trawler begroette. Na de oorlog werden wel enkele nieuwe schepen in gebruik genomen, doch deze waren op buitenlandse werven gebouwd. De heer J. D. Krijger van de Rederij Petten heeft thans een andere koers ge kozen. Voor hem is thans een nieuwe trawler in aanbouw, maar nu op een Nederlandse werf. Ongeveer een week geleden werd de opdracht definitief. En sedert dat ogen blik is de belangstelling gericht op de scheepswerf „De Hoop", v.h. Gebrs. Boot. te Leiderdorp. Zij zullen deze trawler bouwen, de grootste trawler die sedert de oorlog voor Nederlandse re kening gebouwd werd. De nieuwe trawler krijgt ongeveer de zelfde afmetingen als de trawler „Allan Water" IJM 34 van de Rederij de V.E.M. te IJmuiden. Het schip zal uitgerust wor den met een duizend P.K. Krupp-motor. Verder zal de nieuwe Petten-trawler voorzien worden van een koelinstallatie en tenslotte wordt de mogelijkheid on derzocht om een deel van het visruim in te richten voor het gebruik van alu minium viskisten. Het streven is er op gericht het nieu we schip in Juli van het volgend jaar gereed te hebben, zodat het in 1955 aan het seizoen van de verse haring zal kun nen deelnemen. doch alleen in zeer bijzondere om standigheden, welke leiden tot schoksge wijze veranderingen in de kosten van levensonderhoud, bijv. tengevolge van overheidsmaatregelen en voorzover deze niet kunnen worden opgevangen volgens de normale procedure mag de moge lijkheid niet worden uitgeschakeld, dat de Loonraad naar aanleiding van een voorgenomen wijziging in de richtlijnen en op uitdrukkelijk advies van de S.E.R. een voor het gehele bedrijfsleven alge meen bindende maatregel vaststelt. Bovendien heeft de Loonraad, op grond van door de S.E.R. vastgestelde richt lijnen, de bevoegdheid een algemene aanwijzing of vergunning te geven met betrekkin'g tot bijv. het verlenen van een extra-uitkering, het vrijaf geven op de nationale feestdag, enz. Uit het rapport blijkt, dat ook bij de uitvoering van de toekomstige loonpo litiek de Stichting van den Arbeid een bepaalde functie heeft te vervullen. Naar het oordeel van het Stichtings bestuur zou het aanbeveling verdienen, indien de betrokken minister (s) over het onderhavige vraagstuk het advies van de Sociaal-Economische Raad zou (den) vragen, afgezien van de vraag of de S.E.R. eigener beweging een advies aan de regering zou wensen uit te brengen. In de textielindustrie is nog geen over eenstemming bereikt over de toepassing van de vergunning tot het geven van een zes procent loonsverhoging. De kwes tie zal volgende week Woensdag worden voorgelegd aan de Stichting van den Arbeid. Van de zijde van de vakbonden in de textielindustrie wordt medegedeeld, dat zij er geen genoegen mee zullen nemen, wanneer bedrijven, die betalen op C.A.O.-basis, alleen hiervan uitgaan bij de toepassing van de zes pro cent loonsverhoging en in geval van loonoverschrijding de zes pro cent niet of slechts gedeeltelijk wensen te betalen. Loonoverschrijding wordt door de werkgevers beschouwd als zwart loon. De vakbonden stellen zich op het stand punt dat men bij toepassing van de zes procent loonsverhoging dient uit te gaan van het loonniveau zoals dat is vastge steld na de totstandkoming van de werk- classificatie, waarbij raadgevende effi ciency-bureau's een wetenschappelijke functie-analyse hebben vastgesteld. Er is overeenstemming verkregen over een nieuwe loonopbouw voor het kapperspersoneel. In de nieuwe lonen, die van Maandag af zullen moeten wor den betaald, si tevens opgenomen de jongste 6 procent loonsverhoging, als mede de wachtgeld- en werkloosheids premie en de provisie uit arbeid. Het Nederlandse vrachtschip „Prins Willem V", dat 1600 ton meet en toebe hoort aan de maatschappij „Zeetrans port N.V.", is Donderdagavond op het Meer van Michigan in aanvaring geko men met een sleepboot en vervolgens gezonken. De bemanning van dertig kop pen is in haar geheel gered. Advertentie U denkt in Engeland te zijn, als U voor 't eerst Uw Horse Guards rookt... zó typisch-Engels is deze sigaret Tja... „HG" is inderdaad iets duurder... maar het is dan ook de beste Virginia van de laatste 10 jaar! 20 stuks Donderdag, de eünistendag van de viering van het 100-jarig bestaan van de Marine-opleiding te Willemsoord, heeft de burgemeester van Den Helder, mr. G. D. Rehorst, in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten, een borstbeeld van schout-bjj-nacht Karei Doorman onthuld. Het beeld, dat ontworpen is door de beeldhouwer D. Bus uit Den Haag, be vat in de voet de inscriptie „ik val aan, volg mij. Karei Doorman, schout bij nacht, gesneuveld aan boord van Hr. Ms. „De Ruyter" in de tweede wereld oorlog als bevelhebber van de gealli eerde Nederlandse, Amerikaanse, Brit se en Australische eskaders in de slag op de Javazee op 27 Februari 1942. Aan geboden door de burgerij van Den Hel der 15 October 1954." Onder de talrijke prominente figuren, die bij de onthulling aanwezig waren, bevonden zich o.a. de staatssecretaris van Marine, vice-admiraal H. C. W. Moorman, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, chef van het militaire huis van H. M. de Koningin, de vice- admiraals C. W. Slot en K. W. Herin ga en vice-admiraal C. E. L. Helfrich. Een ernstige aanrijding is gebeurd op de provinciale weg nr. 3, Haarlem- Hilversum, onder de gemeente Uit hoorn. Een personenauto, bestuurd door de 39-jarige heer A. L. R., em ployé van de B.P.M. op Curasao. die te Overveen verblijft, reed volgens de politie waarschijnlijk ten gevolge van onachtzaamheid van de bestuur der met een snelheid van ongeveer 80 km op een langs de weg geparkeer de grintauto. De rechtervoorzijde van de wagen werd vernield en de be stuurder moest met een ernstige her senbloeding worden overgebracht naar het diaconessenhuis te Haarlem. De echtgenote van de heer R., die naast haar man zat, liep lichte verwondin gen op en een shock. Ook zij moest ter verpleging worden opgenomen in het Diaconessenhuis. De auto is door de politie in beslag genomen. Het ligt in de bedoeling van de P.T.T. in Mei 1955, wanneer ons land tien jaar zal zijn bevrijd, een bijzondere postze gel zonder toeslag uit te geven. Deze postzegel zal „10 jaar bevrijding" moe ten accentueren. Een referaat van de hand van prof. dr. R. Schippers en getiteld: „Het mandement, de verzuiling, en onze strijd tegen de doorbraak", heeft Don derdag, de tweede dag van de anti-revolutionnaire partijconferentie te Den Haag, tot diepgaande discussies aanleiding gegeven, waarbij de meningen meer danr eens met enige scherpte tegenover elkaar kwamen te staan. De heer Bruins Slot, die de inhoud van het referaat van prof. Schippers aldus samenvatte: „Het mandement is allerslechtst, zorg ervoor, dat de partij geen zuil wordt, en: ik ben tegen de doorbraak", had ernstige critiek op de daarin ontwikkelde gedachtengangen, waarvan de conclusies zich meer keerden tegen het mandement, dan tegen de doorbraak, m.a.w. de Partij van de Ar beid. Langs deze lijn tekende zich de scheiding der meningen af. Prof. mr. P. S. Gerbrandy viel prof. Schippers bij en verklaarde, dat hij, wanneer hij moest doorbreken, liever doorbrak naar de P.v.d.A.; even later zei prof. Diepenhorst het tegengestelde. Een vierde hoogleraar, prof. mr. A. M. Don- ner, nam een tussenstandpunt in: de anti-revolutionnairen moeten een eigen standpunt handhaven, èn tegenover Rome èn tegenovèr de doorbraak. De A.R.-fractieleider in de Tweede Kamer dr. Schouten, die de conferentie be sloot, verklaarde zich in zijn slotwoord bij dezelfde, hoewel wat milder ge formuleerde mening. In het referaat had prof. Schippers zijn visie gegeven over wat hij noem de de romanisering van Nederland, waarvan het mandement een etappe vormt. Het proces dezer romanisering verloopt naar zijn voorstelling in drie etappes. De eerste was die van de emancipatie. De volgende is die waar in de R.K. beweging zich thans bevindt en welke gekenmerkt wordt door de ordening van het z.g. natuurlijke leven. De derde fase, waartoe thans een aan loop genomen wordt, (aldus nog feeds prof. Schippers) is die van de „sacra- In de Memorie van Antwoord op wat de Kamer over de televisienota had opgemerkt, verdedigt minister Cals nogm,aals zijn beleid en,legt de nadruk op de verantwoordelijkheid van de regering om te zorgen, dat de televisie geen smaak bedervende en vervlakkende invloed zal uitoefenen, maar een waardevol medium zal wor den. Hij spreekt van een op de eerste plaats culturele en dienende taak. Commerciële belangen moeten onder geschikt blijken. Blijkens het ont- werp-televisicbesluit zullen de uitzen dingen niet dienstbaar zijn aan re clamedoeleinden, tenzij de minister daartoe zijn toestemming geeft. „Mits met grote voorzichtigheid en met controle van de uitzendingen, kan deze niet geheel te verwaarlozen bron van inkomsten worden benut. Deze kwestie zal, behalve aan het oordeel van de Kamer, nog aan dat van de Ra- dioraad worden voorgelegd", aldus de minister. Onder de huidige sociaal-economi sche omstandigheden ziet de minister geen reden, om op het gebied der te levisie meer terughoudend te zijn. De aanschaf van televisietoestellen op enigszins ruimere schaal acht hij ver antwoord. In de laatste 3% jaar is im mers ook voor de aankoop van nieuwe radiotoestellen ongeveer f 100 millioen uitgegeven. Het experiment van de uitbreiding van de zendtijd door in ternationale relais is zeer leerzaam ge weest. Bewezen is, dat, naarmate de programma's beter worden, ook het aantal kijkers toeneemt. Het is zeker niet de bedoeling op televisiegebied boven onze stand te gaan leven. De re gering is echter positief ingesteld. Zij kan zich alleen reeds daarom niet af zijdig houden, omdat dan buitenlandse en uitsluitend commercieel gerichte uitzendingen de televisie in ons land zouden gaan beheersen. In dit verband herinnert de minis ter er aan, dat wij de ons in 1952 toegewezen golflengten moeten be zetten, om niet de kans te lopen, dat deze ons in 1957 weer worden afgenomen. Om dezelfde reden is in 1953 ook besloten de radio-uitzen dingen over F.M.-zenders te gaan toepassen. De zendmasten en -ge bouwen van deze laatste kunnen ook voor de televisie gebruikt worden. De regering stelt zich voor, om de kosten van de aanloopperiode ten laste van het kijkgeld van latere jaren te brengen. De nieuwe studio in Bus- sum zal in Januari klaar zijn. In Maart komt er ook een nieuwe repor tagewagen. De minister wil de kosten voor de bezitters van toestellen niet verhogen, maar hij wil ook geen fi nanciële deelname van de industrie, die bij de ontwikkeling van de tele visie geïnteresseerd is en zeker geen fondsvorming voor research, zoals een suggestie uit de Kamer luidde. Bij de verdeling van de zendtijd wil hij eerst de kerken en het alge meen programma hun portie geven. De rest kan verdeeld worden over ae omroeporganisaties. Bij de samen stelling van het programma dienen de particuliere organisaties volle verant woordelijkheid te krijgen. De invloed van de overheid hierop mag slechts inderect zijn. Het „algemeen programma" verde digt de minister als een practische opzet, waartoe de regering na rijp be raad met de omroeporganisaties is ge komen. Verschil in levensbeschouwing staat gemeenschappelijk handelen hierbij niet in de weg. Minister Cals ziet geen grond voor de vrees van de Kamer, dat dit „miskenning van het karakter der omroepvereniging" of „uithollen van haar taak" zou zijn. Van principiële uitgangspunten zullen zij niet hoeven af te wijken. Het ver schil tussen het algemeen programma en de eigen programma's is slechts een „verschil in toonaard", zegt de minister. Ook de nieuwe omroeporganisaties zullen in beginsel bij de televisie uitzendingen worden betrokken. Hier uit volgt, dat een stroming als het humanisme in het kader van een om roeporganisatie dezelfde kansen zou krijgen. In de Radioraad zijn 5 van de 17 le den katholiek. Tot slot verdedigt de minister de uitgave van 38.5 milioen, die voor de eerste televisiekosten door het Rijk worden gefourneerd. De omroepver enigingen zouden een belangrijk deel, b.v. dat voor de programma's, voor langere tijd niet voor haar rekening kunnen nemen. Volgens gegevens van het C.B.S. be droeg het algemene productie-index voor de industrie per uit. Augustus 169 (1938=100) tegen 175 in Juli j.L en 161 in Augustus 1953. Ook de ge middelde dagproductie vertoonde een daling tot 165 tegen 168 in Juli j.l. en 161 in Augustus 1953. Advertentie jmm De directie van de Nederlandsche Spoorwegen deelt ter zake van het spoor wegongeval te Eist het volgende mede: Het spoorwegongeval werd veroor zaakt door breuk in een trekdraad, als gevolg waarvan de koppeling tussen wissel en sein verbroken werd. Deze breuk kon door het personeel bij de bediening van de veiligheidsinrichting niet worden opgemerkt. De breuk is geheel onverwacht opgetreden in de inrichting, welke een jaar geleden werd gerevideerd, bij een revisietermijn van ten hoogste vijf jaar. De kans, dat een ongeval als dit kan voorkomen, is vrijwel nihil, omdat in dit geval alle denkbare ongunstige om standigheden gelijktijdig optraden. De directie heeft desondanks onverwijld alle mogelijke maatregelen genomen om ook deze uiterst geringe mogelijkheid uit te sluiten. (Van onze correspondent) Te Mierlo kwamen Donderdagvoor middag twee motorrijders, de heer Nuynser uit Eindhoven en de heer Man- ders uit Mierlo, op een wegkruising met elkaar in botsing. Beiden liepen ernstige verwondingen op. De heer Nuynser werd zo zwaar gewond, dat hij enkele uren later in het ziekenhuis te Geldrop is overleden. lisering van het openbare leven". Hier achter ziet de referent het volgende verschiet: „Nadat en terwijl die sa menleving volgens Thomistische opvat tingen is en wordt geromaniseerd, vangt de romanisering van de straat aan (volledige processievrijheid)". Te gen die R.K. opmars die het christelijk- nationaal stempel van ons volkskarak ter zou willen vervangen door een rooms-katholiek-nationaal zullen wij in het geweer komen, aldus prof. Schip pers, schrijvend aan de A.R.-partijcon- ferentie. Over de „R.K. gewetensvorming" zegt hij, dat de bisschoppen voorgaan en het volk alleen maar mag volgen. „Wij zien de gehele christelijke vrijheid in han den van de bisschoppen gelegd; zij leg gen de wet uit en zij geven dispensa tie; zjj trekken met leergezag de lijnen voor het practische christelijke beleid in ieders leven". Als nu de vraag gesteld wordt of we niet blij moeten zijn met het mande ment omdat het zich tegen de door braak keert, dan gelooft hij, dat „wij weer helder moeten zien en anderen la ten zien, dat de christelijke vrijheid een van de diepste motieven is van de chris telijke politiek en de christelijke orga nisatie. Wij maken het eigenlijke fer ment, dat gist achter onze ijver voor de christelijke politiek en de christelijke or ganisaties machteloos, indien wij het zouden laten inkapselen in een volg zaamheid, als welke de bisschoppen vragen", zo zegt de referent. Zuilen en verzuiling De doorbraak brengt hem bij de kwestie van de zuilen en de verzuiling. „Het volkzo zegt hij „heeft een vaag vermoeden dat men met de tech niek der zuilen tracht tot accoorden te komen, waarbij het algemeen belang het ergens moet afleggen tegen het uit eengaan der belangen. De geestelijke verdeeldheid, zo denkt men, leidt hier tot geestelijke verstarring. De zuilen brengen ons bij de verzuiling. Wat men ook in ons publiek bestel asm zuilenbe stand nodig moge achten, de verwording van een christelijke geloofsgemeen schap tot zuil is verraad aan haar diep ste motieven. Daarom kan een kerk nooit waarlijk kerk blijven, indien zij tot een zuil wordt". Hier ontwaart prof. Schippers de juiste intuïtie van hen, die waarschuwen tegen overheidssubsidies voor de ambtelijke arbeid der kerk. De referent acht 't een van de ergste din gen in het mandement van de bisschop pen, dat zij hun mensen de verzuiling openlijk aanbevelen. Verzuiling isoleert ons en drijft ons in een ghetto. Onder christelijke vrijheid verstaat hij de gemeenschap met Christus. Dat ver hindert hem te kiezen voor de door braak, die de verzuiling wil bestrijden door de drie zuilen broederlijk in één verband te laten samenleven. Wat be tekent dit anders, zo vraagt hij, dan dat een andere gemeenschap, de ge meenschap in een gezamenlijke overtui ging omtrent de economische politiek, onderworpen wordt aan de vrijheid, die ik in Christus heb? Eigenlijk kan nie mand met de zuilen als organisaties van de stabilisering der krachtsverhoudin gen tevreder zijn. Er moet krachtme ting zijn. De politieke moeheid kan slechts worden verholpen, indien wij, het stof der verzuiling van de voeten schuddend, in 't reformatorische isole ment onze strijd tegen de doorbraak voeren. Tenslotte zegt prof. Schippers, dat de A.R. partij de eerste de beste gelegen heid moet aangrijpen om zich te wen den tot ons hele volk met een uiteen zetting van haar christelijke nationale verlangens. „Wij moeten de mythe om verstoten, dat de tegenstelling tussen progressief en conservatief in onze tijd, in ons land, 'n wezenlijke, een zakelijke is". Zoals reeds gezegd, kwamen bij de discussies een aanzienlijk aantal hoog leraren aan het woord. Prof. Diepen horst nam stelling tegen de uiteenzet ting in het referaat over de verzuiling. Verder merkte hij op, dat de felle be strijding van Rome, als in het referaat wordt gegeven, niet urgent is voor Neder land en zelfs niet voor Europa. Prof. dr. W. Rip opteerde voor het tweetal Bruins Slot-Diepenhorst. Hij was teleur gesteld in het geschrift van prof. Schip pers, omdat men er telkens in stuit op gedeelten, waarmee men in de prac- tijk van het politieke leven moeilijk kan werken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3