Spanningen op Kerkmuziekcongres Gregoriaans en volkstaal DE SCHEEPSBOUWER-, R\, f j|L 1 Minister ZIJLSTRA opent het jongste staatsmijnbedrijf K ru is woord raadse l IM IfflH Energieke rheuma actie tegen de ondernomen be GEHEIMZINNIGE AUTO i Verrassingen Plechtigheden door KRO. uitgezonden Cokesfabriek Emma II op feestelijke wijze in gebruik genomen Grote brand in Makassar Marechaussee stal uit winkellade A (ff 'n Gezond idee, rook KAVEEWEE Ear VRIJDAG 15 OCTOBER 1954 PAGINA 5 Ziekenfonds door tandarts opgelicht 'Langedijker veilingen Feest Maria's Koning- schap MEDISCH CONGRES TE LEEUWARDEN POEDER CREME in één woord VOL-maakt Hgés t>s Dr. Schweitzer naar Oslo Een Nederl. speurdersroman Tien millioen rupiah schade Opvoering productiviteti Coördinatie voldoende Aanrijding veroorzaakt door dronkemannen Slachtoffer overleden NederlandZ.-Afrika Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag Tot drie maanden veroordeeld A merikaanse vijlenfabr. te Den Bosch (Van onze Weense correspondent) Eén ding heeft het Kerkmuziekcon gres in Wenen in alle geval met grote duidelijkheid gedemon streerd, namelijk dat door het „motu proprio" van Pius X veel zuiverder en geestelijker opvattingen inzake liturgie en kerkmuziek tot doorbraak zijn ge komen en tevens dat het Gregoriaans zich een vaste plaats als ideale vorm van kerkzang in alle landen van Euro pa heeft weten te veroveren. Dat geldt ook voor Ostenrijk, want tijdens de pontificale avondmis in de Stefansdom op Zaterdag zong de stampvolle kathe draal een Gregoriaans in een stijl, die niet alleen voortreffelijk, maar die voor al ook stichtend was. Men zou zelfs willen beweren dat de vaste gedeelten en de responsoria levendiger en spon taner door het volk onder leiding van de Oostenrijker Mgr. A. Wesely werden gezongen dan de wisselende gedeelten door het koortje onder leiding van de Benedictijn Gajard uit Solesmes, want dit laatste klonk zo ijl, dat het bijna een preutsche indruk maakte. Men ziet hieruit onmiddellijk dat er ook in de uitvoering van de cantus pla nus verschillende methodes mogelijk zjjn en juist daarom hadden wij op het grootse congres dat zo overtuigend de eenheid der kerk in haar verschei denheid openbaarde niet verwacht dat er een paar musicologen zouden rondlopen, die handtekeningen wilden verzamelen om stemming te maken voor hun bepaalde opvattingen inzake liturgie en kerkmuziek. Maar verreweg de meeste congres- Sisten lieten zich niet op sleeptouw ne men, omdat zij al blij genoeg waren met de ervaring dat het Gregoriaans ook in het zogenaamde sentimentele en romantische Oostenrijk zulk een triom fantelijke intocht had gemaakt. Zij wa ren dan ook overtuigd, dat men het zin gende en muzikale volk de tijd moet laten en dat men niet als moderne beeldstormers een „Krönungsmesse" van Mozart of de Nelsonmis van Haydn als „onliturgisch" kan veroordelen. Het motu proprio heeft meerstemmige, polyfone en instrumentale muziek niet alleen toegelaten, maar zelfs positief aanbevolen. Men kan een volk als het Oostenrijkse met een nog altijd levende muzikale traditie van driehonderd jaar niet plotseling op het water en brood van uitsluitend Gregoriaans zetten en zeker mag zo'n actie daartoe niet van een aantal buitenlanders uitgaan. Er viel nog een andere spanning waar te nemen, namelijk tussen het latijn en de volkstaal voor het litur gisch gebruik. Men moet het echter als een teken van soepelheid beschou wen dat de congressisten een hele dag in Klosterneuburg doorbrachten en daarbij ook een bezoek hebben ge bracht aan het graf van Pius Parsch, de man dus die als geen ander de nieuwe liturgische beweging heeft ge leid en bevorderd en die toch ook een grotere plaats voor de volkstaal in de liturgie had bepleit. Zelfs de erudiete schrijver van het beroem de werk „Missarum Solemnia", de Jezuïet Jungmann heeft overigens zeer voorzichtig een lans voor deze opvatting op het congres gebroken; al was het begrijpelijk dat de di- tu ,r van de pauselijke muziek- scnool te Rome, Mgr. Anglès weer aandacht_pp hetlatijn vestigde, net grootste gedeelte van de deelne- voelde toch. dat daarmee het vraagstuk nog niet was opgelost. Want deze kwestie vraagt steeds dringender om een oplossing en men blijft er naar zoeken, naar alle mogelijkheden, waarbij de uitein delijke beslissing natuurlijk aan de Heilige Stoel wordt overgelaten. Een voorstander van een bredere vi sie was onder andere dr. Hilber uit Luzern, die misschien het knapste re feraat op het congres heeft gehouden over „kerkmuziek als beroep", waarin hij er de nadruk op legde dat het motu proprio vooral de ogen heeft geopend voor de religieuze en liturgische taak van de kerkmuziek. Daaruit trok hij dan de conclusie, dat vooral de koor dirigenten zich een brede kennis en een diep begrip van de liturgie en van het kerkelijk jaar moeten eigen maken. Zo gezien vervult dus de liturgie in het leven van de kerk een, als men het zo mag uitdrukken, „sociologische" functie, maar in vergelijking daarmee is ook vandaag nog de „sociale" posi tie van de director chori en van de organist heel slecht verzekerd, welke discrepantie de spreker niet beter onder woorden kon brengen dan door te zeg gen: Zij genieten wel veel honor, maar weinig honorarium. Niet minder instructief was de lezing van prof. Overath uit Keulen, die op de aanstaande bisschopsconferentie van Fulda een aantal richtlijnen over de opleiding in kerkmuziek op de groot seminaries zal voorleggen en waarin hjj de noodzakelijkheid zal bepleiten dat de toekomstige priesters niet alleen een draaglijke prefatie leren zingen, maar dat zjj ook in de geest van de kerkmu ziek en in haar geschiedenis worden opgeleid. Dat Jos. Lennards uit Roer mond voor de kerkmuzikale opvoeding op school de methode Ward aanbeval, was te verwachten. Hoe men ook over deze methode moge denken, zij heeft in de practijk bewezen dat zij een zeer goede invloed uitoefent op de kinderen en juist dat is van groot belang voor landen, waar het jammer genoeg nog aan een muzikale traditie ontbreekt. Intussen werden de buitenlandse be zoekers door hun Oostenrijkse gasthe ren op een paar verrassingen ver gast, die zij niet zo gemakkelijk zul len vergeten. Wij denken bij voor beeld aan de missa lecta in Kloster neuburg, opgedragen door een bis schop, waarbij het gehele volk dialo- geerde, met epistel en evangelie in het Duits, terwijl bij voorbeeld gradu ale en alleluja in recitatief-vorm wer den gezongen (met zogenaamde falsi bordoni). Het is de vraag of men een dergelijk experiment al dadelijk als te verregaand en als in strijd met de bestaande voorschriften moet veroordelen, voor de meeste congres sisten was deze ervaring of dit expe riment iets, dat zij niet gaarne had den gemist, vooral omdat het zich afspeelde in het milieu en in de geest van de grote liturgist Pius Parsch. Een andere verrassing was de onge ëvenaarde perfectie van de Oosten rijkse jongenskoren in de open lucht op de Josephsplatz, niet alleen van de „Sangerknaben" uit Wenen, maar ook o.a. van het jongenskoor uit het klooster St. Florian, dat een natuur lijke muzikaliteit aan de dag legde, waarvoor men in het buitenland al- alleen maar bewondering kan hebben. Het „Concert der naties" in de grote zaal van de Musikverein daarentegen wekte eerder de indruk van een soort muziekconcours. Hier traden verschil lende koren op uit Duitsland, Italië, Zwit serland, Spanje, Oostenrijk en ook uit ons land, maar het leek wel of elke dirigent staaltjes wilde geven van het zachtste pianissimo en van het sterkste, maar dan plotseling afbrekende fortis simo. Het was bijna geen natuurlijk zingen meer, maar dikwijls een artifi cieel zoemen, waarin de ene „concur rent" de andere wilde overtreffen. Op dit niet bedoelde „concours" tra den ook het sacramentskoor uit Breda onder Louis Toebosch en de zangver eniging „Venlona" onder leiding van Josef Vranken op en ofschoon deze twee koren geen slecht figuur maakten, werd de eindindruk toch gedeeltelijk bedor ven, omdat de Litaniae Lauretanae van Marius Monnikendam hopeloos schip breuk leden door een onvergeeflijk mis verstand tussen de organist en de diri gent van „Venlona". Deze onbevredi gende indruk werd echter op de stralen de Zondagmorgen éclatant goedgemaakt door Diepenbrock, die als een soort red dende engel optrad en wiens mi^ op voortreffelijke wijze door het massale koor van „Venlona" in de Votiefkerk werd gezongen. Ongeveer op hetzelfde uur zong het sacramentskoor van Bre da de „Missa Pange lingua" van Jos- quin de Prés in de magnifieke laatgo- tieke kerk Maria am Gestade. Toch wa ren deze twee koren niet de enigste die op Zondagmorgen in Wenen optra den; ze vormden eigenlijk een onder deel, of beter nog een paar mooie ano nieme stemmen in één massaal koor dat toen in geheel Wenen opklonk, want in meer dan 125 kerken, kapellen, kloos ters en conventen werden klassieke en moderne missen gezongen en dreunden de orgels, samenklinkend in één grootse symphonie, waarmee het congres eigen lijk werd besloten. De officier van justitie bij de Gronin ger rechtbank eiste Donderdag een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, tegen de 45-ja- rige tandarts L. H. E. uit Uithuizen we gens oplichting van het ziekenfonds „Zie kenhulp" te Groningen. De tandarts was in financiële nood komen te verkeren en probeerde zich er uit te redden door ge fingeerde declaraties in te dienen bij het ziekenfonds. Zo declareerde hij het leg gen van vullingen, wanneer dat niet het geval was of hij legde vullingen aan, zonder dat het nodig was. In totaal is het ziekenfonds op die manier voor 10.000 benadeeld. De schade is gedeeltelijk vergoed en voor de rest is een regeling getroffen. 14 Oct. Op de pootaardappelvei- lingen was deze week een belangrijke prijsstijging waar te nemen bij de eer stelingen. Vooral de maat 3550 in de a-klasse was belangrijk duurder. De hoogste notering lag op f 21.50 per 100 kg. In de b-klasse bedroeg de prijs voor dezelfde maat 1718 cent. Advertentie De KRO zal bijzondere aandacht be steden aan de plechtigheid te Rome, wanneer de H. Vader tot besluit van het mariologisch congres het feest zal instellen van Maria's Koningschap en de beeltenis van O. L. Vrouw Heil van het Romeinse volk plechtig zal kronen. De KRO brengt hiervan een ooggetuigenverslag op 2 November, vermoedelijk om 8.30 uur des avonds. Op 7 December, de laatste dag van het Maria-jaar, zendt de KRO het Maria- oratorium uit van Theo van der Bijl onder leiding van de componist zelf en met medewerking van het Utrechts Stedelijk Orkest, het R. K. Hoofdstad koor en solisten. In het ledencongres van de Kon. Ned. Mij tot bevordering van de Genees kunst, dat Donderdag te Leeuwarden geopend is, heeft de oud-voorzitter van de maatschappij, prof. dr. L. A. Hulst, de jaarrede gehouden. Als drie gebeur tenissen, die inzonderheid ook het leven van de maatschappij hebben bewogen noemde spr. de stormramp, de alge mene ledenvergadering van de World Medical Association en de prijzenbe- schikking voor specialisten, die zich buiten de belangengemeenschap meen den te moeten plaatsen. Op deze pun ten ging prof. Hulst nader in. Het heeft de maatschappij niet on bewogen gelaten aldus spr. dat prof. Muntendam is afgetreden als staatssecretaris voor de volksgezond heid. Het is hier niet de plaats om over de betekenis van deze stap te oordelen. In het jaarverslag noemde het hoofdbestuur deze mutatie een stap achteruit. Zeer belangrijk noemde prof. Hulst het vraagstuk van de specialis ten-opleiding. De maatschappij heeft zich dan ook bereid verklaard, zitting te nemen in een staatscommissie, wel ke tot taak heeft de opleiding van de specialisten te bestuderen. Hoe de gemiddelde arts de vorderin gen van de moderne geneeskunst .moet kunnen volgen, heeft de maatschappij ook in 1953 met zorg vervuld. De voorzitter van de maatschappij, dr A. H. M. J. G. Sluyters, heeft te genover de zeer ver doorgevoerde spe cialisatie uiteengezet, dat de huisarts behoort te blijven en ook zal blijven, als centrale schakel, als man, die het geheel overziet, die van de gehele mens verstand heeft, die de zieke mens In zijn eigen omgeving en levensom standigheden kent en de invloed van die omgeving en van die levensom standigheden grondig kan beoordelen. De dame, die belangstelling heeft voor een goede huidverzorging, is voorzichtig. Zij kiest eerst de juiste creme voor haar huid en gebruikt daarna de poeder harer keuze in kleur en geur 4711 Tosca Creme en Poeder wijzen U de juiste en veiligste weg naar de beste make-up. I 2. I 2.90 12. Verbergenvraagt Eric verbaasd. Waar zou ik u op dit kale eiland kunnen verbergen. En bovendien is het geheel nog niet zeker, of de bemanning van dit schip inderdaad Maar de vrouw valt hem haastig in de rede: „Jawel, jawel," zegt zij, gij kunt een gat graven met de planken en balken wrakhout daar, onder de dunne doornstruiken. Of wilt gij een weerloze vrouw soms uitleveren aan die rovers, om uw eigen hachje te reddenlaat zij er bijtend op volgen, hoewel de welhaast dreigende blikken in haar donkere ogen nu niet bepaald de indruk van weerloosheid bevestigen. Zonder echter veel woorden vuil te maken, voldoen Eric en Axe aan het verzoek van de vrouw, terwijl Erwin op de uitkijk blijft. De vreemde vrouw helpt zelf gejaagd mee graven en ondanks de doornstruik, die hen op pijnlijke wijze in hun werk belemmert, schieten zij goed op. Dan waarschuwt Erwin hen echter voor de nadering van de achtervolgers. „Ga nu snel," zegt de vrouw schor. ,^.ls gij hun niet op het strand tegemoet gaat, zullen zij argwaan hebben." De Noorman knikt en terwijl de vrouw haastig het gat verder uitdiept, begeven de drie Noren zich met een omweg naar het strand; met luide kreten snellen zij dan op de zojuist gestrande boot toe. Een aantal krijgers, die Eric onmiddellijk als Saksische piraten herkent, is bezig het scheepje van de vrouw te onderzoeken en enkelen komen de drie schipbreukelingen met de wapens in de vuist tegemoet. Voor Eric echter de kans krijgt een woord te zeggen, snauwt een grote, baardige kerel, klaarblijkelijk de aanvoerder: „Waar is de vrouw? Als gij haar niet ogen blikkelijk aan ons uitlevert, is het met u gedaan." Advertentie Het eerste sirenegeloei van de cokes- fabriek Emma II te Beek had iets van feestelijk trompetgeschal, waarmee vandaag om precies twaalf uur het nieuwe staatsmijnbedrijf zijn aanwe zigheid in Limburgs mijnstreek meld de. Onmiddellijk na het loeien van de sirenes, door niemand minder dan prof. dr. J. Zijlstra, minister van economi sche zaken in werking gesteld, zette de deurhefwagen van de twee cokesbat terijen van de Emma II zich in wer king om de deur van de eerste der 150 ovens weg te nemen en de oven, wat de vakman noemt, te drukken. Een groot gezelschap hoge gasten, waaronder o.a. mr. L. Daum, lid van de hoge autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, mr. dr. F. Houben, commissaris van de koningin in Limburg, toonde een grote belangstelling voor de mi nisteriële opening van de Emma II, die meteen een duidelijke illustratie vormde van het cokesproductieproces. Bijzonder geboeid waren de hoge gasten tevens door het imposante com plex van bunkers, batterijen, koel torens, transportbanden en schoor stenen dat de directeur-voorzitter van de staatsmijndirectie, de heer H. H. Wemmers, bij zijn welkomstwoord kwalificeerde als een synthese van veler denken en het werk van veler handen. In eerste aanleg zal dit nieuwe staatsmijnbedrijf, aldus de heer Wem mers, drieduizend ton kolen per dag gaan verwerken waardoor de staats mijnen haar vooroorlogse verwerkings- peil van tienduizend ton kolen per dag v/eer zullen bereiken. De dringend nood zakelijke vernieuwing van de Emma I te Treebeek heeft de oprichting van een nieuw bedrijf noodzakelijk ge maakt. Dank zij het initiatief van wijlen Ross van Lennep veranderde in korte tijd een 60 ha. groot agrarisch ge bied van de Zuid-Limburgse gemeente Beek in een industrieterrein waarop de nieuwe cokesfabriek Emma II voor het grootste deel reeds is verrezen en voor een ander deel nog zal verrijzen. Voor de bouw van het complex te Beek was een investering van 100 mil- lioen gld. vereist, waarvan 70 millioen werd besteed aan het eigenlijke cokes- bedrijf en 30 millioen aan de moderne gasproductie-installatie en de warmte centrales. In verband met de goede naam die de staatsmijn Emma-cokes op de wereldmarkt heeft verworven, werd de opvolger van het eerste cokes- bedrijf eveneens cokesfabriek Emma genaamd. Na de openingsplechtigheden maak te het gezelschap een rondgang langs de machtige gebouwen van de nieuwe fabriek, die van even groot belang is voor de fabricage van cokes als van gas alsmede voor de bereiding van tal van chemische producten. Van het spooremplacement van het jongste staatsmijnbedrijf dat vanaf vandaag evenveel treinen vol kolen als cokes zal te verwerken krijgen ondervond het gezelschap bijzonder veel gemak toen vandaag een diesel-electrische trein de hoge gasten vanaf de cokes fabriek naar Lutterade vervoerde waar in het Maurits-casino meer dan eens het glas geheven werd op de groei van de pas geopende bedrijf: de cokes fabriek Emma II te Beek. Dr. Schweitzer zal de volgende maand naar Oslo gaan om het Nobelprijs-comi té daar te bedanken voor de Nobelprijs voor de vrede die hem het vorige jaar is toegekend. Tijdens zijn verblijf in Oslo zal hij een lezing houden waarin hij zijn kijk op het vredesprobleem zal geven. (Van onze Haagse redactie) Van elke honderd Nederlanders zijn er vier bij hun arts onder behandeling; 15 van de 100 Nederlanders hebben rheumaklachten zonder dat zij directe behandeling nodig hebben. Duizenden arbeidsdagen gaan door deze gevrees de volksziekte verloren. 55 consultatie- bureaux in ons land zijn speciaal met de behandeling van rheumapatënten be last. Slechts 15 procent van de rheuma- patiënten kan echter in ziekenhuizen worden opgenomen, omdat hiervoor slechts 350 bedden ter beschikking staan. Om alle patiënten op een redelijke manier te verplegen zijn er zeker 3.000 bedden nodig. Het onder auspiciën van de Nederlandse Veieniging tot Rheu mabestrijding gestichte Nederlands Rheumafonds zal een grote landelijke actie organiseren, waarmede in het be gin van het volgend jaar zal worden gestart. Deze actie zal bestaan uit een soort loterij, waarbij in het bijzonder de middenstand zal worden ingescha keld. Het fonds stelt zich ten doel de be handeling van rheumapatiënten te ver beteren en meer middelen ter beschik king te krijgen om deze ziekte te be strijden, alsmede om het wetenschap pelijk onderzoek van de rheuma te be vorderen. Dat de rheumabestiijding gezien wordt als een zaak van groot nationaal be lang, blijkt wel uit het feit, dat de mi nister-president, enige andere ministers en staatssecretarissen, alle commissa rissen der Koningin en voorts vele hoog geplaatste 'autoriteiten in het erecomité van het fonds zitting hebben genomen. De bestrijding van de rheuma heeft een zeer grote sociale betekenis; een reeds twintig jaar geleden ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat 1/15 deel van het uitgekeerde ziekengeld op rekening komt van de rheuma. Dit komt thans neer op 50 millioen gulden. Voor bestrijding van rheuma wordt momen teel in ons land 30 millioen gulden per jaar uitgegeven. Ook de overheid stelt hiervoor geld ter beschikking op de begroting voor 1955 is hiervoor een be drag van 900 millioen uitgetrokken door H. A. v. O. 96 We weten reeds, dat hij in dit opzicht juist had gezien. Zoals ik reeds gezegd heb, had de Witte de blauwe auto gestolen en hij had deze opdracht met een soort voor uitziende blik uitgevoerd. Hjj stal na melijk niet een auto uit de stad, maar begaf zich naar Weesp, waar men een auto niet zo spoedig zou missen als een wagen, die in een grote stad was ge parkeerd. Dit was de eerste opdracht, die de Witte voor hem moest uitvoeren en de gestolen wagen was het begin van het gehele geraffineerde opgezette plan. Het toeval wilde, dat het een blauwe Che vrolet was, precies zo'n wagen als Zons- veld kort geleden onder de naam Geerling had gekocht. Dit beviel hem maar half, doch hij moest nu eenmaal roeien met de riemen die hij had. Hij liet de Witte uitstappen en reed naar zijn huis in de van Breestraat. Thans vond hij het nog zo beroerd niet, dat de wagen een Che vrolet was, want nu kon hq hem immers vlak voor de deur parkeren, zonder dat het de buren zou opvallen, dat hij in een andere wagen zat. Als Hazelaar was hij ingestapt, maar als Zonsveld ging hij zijn woning binnen en hier bleef hij op een telefoontje wachten, dat zeker komen moest. Benny de Kraker had im mers de opdracht gekregen van zijn per soonlijk bezoek aan juwelier Van Ben- nekom om kwart voor negen vanuit Job's kroeg op te bellen en daar zijn speech af te steken, die ons bekend is. Zonsveld verwachtte dus kort na kwart voor negen een telefoontje van Van Ben- nekom, waarbij deze hem om raad zou vragen. Zonsveld had goed gerekend: Van Bennekom belde en Zonsveld ging naar het Damrak, doch liet de gestolen wagen op veilige afstand staan. Na de bespreking en het sorteren van de juwe len ondernam hij zijn reis naar Haar lem.... Nu moet je eens opletten, hoe keurig alles door hem in scène is gezet! Zoals Van Bennekom ons destijds verteld heeft, was zijn bediende een kalme jon gen, die zijn vrije avonden met stude ren doorbracht en als hij de deur uitging tijdig thuis kwam. Zonsveld had hem de vorige avond gevraagd, of hij deze avond voor hem een pakje bij een klant in Amsterdam wilde bezorgen, omdat hij zelf naar Haarlem moest. De ze klant zou om tien uur des avonds thuis zijn. Dus kon Zonsveld bijna op zijn vingers uittellen, dat Rentenaer on geveer half elf weer op het Damrak kon zijn. Deze speling had Zonsveld nodig, want hij kon immers tussen 9 uur en half 11 gemakkelijk met de auto naar Haarlem en terug naar Amsterdam rij den?" „Terug rijden?" onderbrak Drost hem voor het eerst. Bijlman glimlachte. „Ik neem 't je niet kwalijk, dat hij je er in heeft la ten vliegen, want de opzet was gewel dig geraffineerd uitgedacht. Luister maar. Ik ben gisterenavond zelf naar Haarlem gereden en heb mijn licht nog even in dat hotelletje opgestoken. Je weet, 't is een klein, net ding met acht kamers. Het gastenboek is prima in or de, want ae naam Zonsveld had ik al spoedig gevonden. Hij kreeg kamer 9 en betaalde het nachtlogies zonder ontbijt direct, zoals daar gebruikelijk is. Waarom?Wel, de eigenaar van dit hotelletje permitteert zich niet de luxe van een portier, die overdag of 's nacht kan opletten, dat de gasten niet zonder betalen de deur verlaten. Het ding ligt artisten waren naar hun werk! Ja vlak bij het station en meermalen komt alleen Pa Hazelaar had er ontzettende het voor, dat de gasten met de eerste trein vertrekken. Daarom betalen ze vooruit en men kan het hotel verlaten door 'de deur eenvoudig open te trekken waarna zij vanzelf weer sluit. Gasten, die een kamer huren en nog even de last van, weet je nog wel? Tijdens het verhoor beweerde hg tussen half elf en half twaalf in de conversatiekamer te hebben gezeten, maar wie kon dat bevestigen? Niemand! En dat wist de schelm. stad in willen en laat hun kamer opzoe- hij wist, dat het pension 's avonds zo ken, kunnen via het onder de kamers gelegen café door een tussendeur de góed als leegals uitgestorven was! Doch wat was voor ons de conclusie? trap bereiken. Zo kan men de kamers Hazelaar bevestigde daarmee, dat dus ongezien verlaten, maar wil men Geerling die avond niet de deur was zich weer naar zijn kamer begeven, dan uitgeweest, maar door die bevestiging gebeurt dit onder het allesziend oog van de hotelhouder. Kort en goedbinnen 20 minuten zat Zonsveld in Haarlem, betaalde voor kamer nr. 9, maakte een praatje en moesten wij tevens aannemen, dat ook hij niet de deur was uitgeweest, anders had hij immers nooit kunnen constate ren, dat de beeldhouwer thuis geweest ro_ en gebleven was! We tippelden er bei- dronk een glas bier met de baas èn den in en waren zelfs geneigd deze zei, dat ie z'n kamer maar ging op- heren, beiden een creatie van Zons- zoeken, omdat hij de volgende morgen veld, als verdachten te schrappen, weer tijdig wilde vertrekken. Waarheen Pa Hazelaar was die avond echter niet zei hij niet.. Dit alles kon de hotelhou- thuis, want hij was in zijn werkelijke der zich nog goed herinneren, maargedaante van Zonsveld naar het Dam' wannéér Zonsveld het hotel had verlaten kon hij mij onmogelijk zeggen. Hij zag rak en vandaar naar Haarlem heen en terug gereden, terwijl hij op de z'n gasten immers wel d'r in, maar niet terugweg de gedaante van Geerling had d'r uit gaan!? Weet je nu misschien, aangenomen. Maar als hij niet in het wat Zonsveld deed? Hij rommelde het pension was, hoe is hij dan weer onge- bed door elkaar, gebruikte de handdoek, merkt binnengekomen, zal je vragen? liet zijn notitieboekje vallen, of beter Wel, hij was degene, die de sleutel van gezegd: hij verloor het expres, en verliet de keukendeur in zijn bezit had. Kort vijf minuten later ongemerkt het hotel na de moord en nog korter na het ogen- om naar Amsterdam terug te racen! blik, dat ik door hem en de Witte op Dat was zijn alibi op de avond van de de weg was neergeslagen, kwam hij moord in de Kalfjeslaan. Logisch ver- het pension aan de achterkant binnen wachtte Zonsveld een verhoor van de po- en daarlet op Drost, daar zag Mic- litie in de Van Breestraat en het bedje key Tienhoven zonder dat hij zelf van zijn alibi in Haarlem was keurig gezien werd hem de keukendeur ope- opgemaakt. Echter.... als Kees Geerling zou hij nen en naar binnen sluipen. Mickey, nog bevreesd voor de wraak van Bel de overval doen! Mocht dus de politie ,e. pas een schot op hem had onverwacht een spoor vinden, dat naar gelost, hield zich voorlopig schuij in de het pension leidde, dan moest ook Kees donkere achtertuin en in de duisternis Geerling een alibi hebben! En dat meende Kees Geerling te herkennen, had hij, want de pathéfoon deed die avond urenlang zijn plicht. Wie had daar (Wordt vervolgd last van? Niemand immers, want alle maar dit alles is nog te weinig om deze gevreesde ziekte Dehoorlijk te kunnen aanpakken. Als hiervoor meer midde len ter beschikking Komen, zullen meer patiënten kunnen worden behandeld en kan ook vroegtijdiger worden ingegre pen, waardoor invaliditeit voor het le ven kan worden voorkomen. Tien millioen rupiah schade werd veroorzaakt door een hevige brand, die een gudang van de Borsumij in Makas sar in de as legde. Bovendien brand den 28 volkswoningen af. De schade, die de Borsumij door deze brand heeft geleden, wordt geschat op negen mil lioen rupiah. De oorzaak van de brand is niet bekend. De vaste commissie voor Economische Zaken uit de Tweede Kamer heeft de regering gevraagd of de activiteiten tot opvoering van de productiviteit wel vol doende worden gecoördineerd. Zij stelt deze vraag n.a.v. het beschikbaarstellen van bedragen t.w. van f 87.600 bestemd voor een proefneming op het gebied van normalisatie en typebeperking in de wo ningbouw, van f 54.700 bestemd voor het inschakelen van gevorderde studenten aan de Technische Hogeschool te Delft bij productiviteitsonderzoekingen en de toepasisng van organisatietechnieken in het bouwbedrijf en van f 1.125.000 voor het productiviteitscentrum voor het bouwbedrijf. De vaste commissie vraagt of de activiteiten, waarvoor deze gelden ter beschikikng zijn gesteld, wel vol doende worden gecoördineerd. Zo ja, waarin bestaat deze coördinatie dan en op welke wijze geschiedt zij? Een derge lijke coördinatie acht de commissie drin gend noodzakelijk. (Van onze correspondent) Voor de Groninger rechtbank hadden zich Donderdag te verantwoorden twee losse arbeiders, de 34-jarige U. B. uit Godlinze en de 29-jarige P. W. uit Leer mens, die onder invloed van alcohol een zeer ernstig ongeluk hadden veroor zaakt op de rijksweg naar Loppersum. Zij staken de voorrangsweg over, vlak voor twee motorrijders langs, met het gevolg dat er een grote valpartij ont stond. Een van de duopassagiers, mej. A. Kruizinga, werd zo ernstig gewond dat zij kort nadien overleed. De beide ver dachten pakten resp. hun fiets en brom fiets op, bogen de sturen recht en gin gen er vandoor. B. herinnerde zich van het hele onge luk niets. Hij wist alleen dat hij wakker werd in een politiecel. W. zei, de vlucht te hebben genomen omdat hij bang was dat de politie zou merken dat hij alcohol gebruikt had. De officier van justitie vond het delict zeer ernstig en eiste zes maanden gevan genisstraf. Uitspraak 28 October. Dr. F. C. L. Bosman, secretaris van de Zuid-Afrikaanse Akademie van We tenschap en Kuns te Pretoria, zal ge durende een zestal weken in Nederland verblijven. Op uitnodiging van de Com missie van advies en coördinatie ten dienste van de culturele betrekkingen tussen Nederland en Zuid-Afrika zal hij voordrachten over kunstmanifestaties HORIZONTAAL: 1. bekende opera. 4. soort afdekking. 8. telwoord 11. mil. rang (alk.). 12. listige. 14. vogel. 16. eerwaarde heer (Lat. afk.). 17. onmeetbaar getal. 18. zangnoot. 19. maanstand (afk.). 21. deel v. d. mond. 23. zijrivier v. d. Donau. 25. inhoudsmaat. 26. bloem. 28. voorzetsel. 30. hoefdier. 32. vaartuig. 33. onbeschreven. 35. land in Azië. 37. verlaagde toon. 38. mu- ziekteken. 40. bar. 42. rivier in Italië. 43. grap. 44. leeftijd (Fr.). 45. voorzetsel. 47. jongensnaam. 49. telwoord. 51. slede. 52. gewicht. 54. zuidvrucht. 57. plaats. 59. mu- ziekteken. 61. steensoort. 62. sprakeloos. 63. godsdienst. 64. lol. 66. muziekterm. 68. landbouwwerktuig 70. naamloze vennoot schap (Duits). 71. dierengeluid. 72. bijwoord. 74. deel v. e. varken. 76. dus (lat). 78. lidwoord. 79. gevierde zangeres. 80. onzin. 81. veldgewas. VERTICAAL: 1. plant. 2. hetzelfde (afk.). 3. reeds. 4. geleedpotig dier. 5. voorzetsel. 6. Fr. lidwoord. 7. bonthuid. 8. de dato (afk.). 9. titel. 10. nobel. 13. heldendicht. 15. voorzetsel. 20. beschadiging. 21. leidsel. 22. bitter vocht. 23. zijrivier v. d. Donau. 24 woest. 25. geleerd. 27. niet door twee deelbaar. 29. liefkozing. 31. titel. 32. bed- vulling. 33. haarkleur. 34. meetkundig fi guur. 36. snoer. 39. familielid. 41. herkau wer. 46. deel v. d. hand. 47. jongensnaam. 48. pl. in Gelderland. 50. rekening. 51. be hoeftige. 53. soort onderwijs. 55. zangstem. 56. verlangen. 58. mil. rang (afk.). 60. deel v. e. gebouw. 62. klap. 63. bolvormig. 65. insecteneter. 67. land in Europa. 69. kleur. 73. bolgewas. 74. naamloze vennootschap (Fr.). 75. vogel. 76. vogelproduct. 77. in or de. 78. zangnoot. HORIZONTAAL: 1. dof. 4. adres. 9. bijt. 11. Rus. 12. ra. 14. nieuw. 16. sar. 17. uk. 19. nek. 20. bank. 21. ton. 23. balk. 24. op stand. 27. voet. 28. ode. 30. klit. 31. wip. 33. ds. 34. rat. 35. kanon. 37. A.G. 38. dor. 39. kam. 41. komst. 42. pop. VERTICAAL: 2 Ob. 3. fijn. 5. druk 6 ruw. 7. es. 8. hark. 10. tin. 12. rank. 13. auto. 15. eerst. 16. saldo. 18 k.o. 20. ban. 22. nooit. 23. bazin. 25. pet. 26. test. 27. vlag. 29. d.d. 30. krap. 31. wars. 32 pok. 35 kom. 36. nap. 38. do. 40. m.o Een 22-jarige dienstplichtige mare chaussee tweede klasse uit Amsterdam heeft voor de krijgsraad te velde „West" terechtgestaan, omdat hij in de periode van 2 Maart tot 2 Juni jl. verscheide ne geldsbedragen heeft weggenomen uit de winkellade van een sigarenwin kel in Den Haag. In totaal zouden deze diefstallen een bedrag van 130,- heb ben belopen. De auditeur-militair, die drie maanden gevangenisstraf met aftrek van 't voor arrest requireerde, zeide in zijn requi sitoir, dat de bedrijfsleider van deze sigarenwinkel die een goede vriend van de ouders van verdachte is, eerst enige anderen had verdacht. Hij had een val opgezet, nadat hij de politie hier in had gemoeid. Verdachte was in deze val gelopen. De verdediger, kapitein Tibben, zeide o.m. dat verdachte de wereld niet kende voordat hij in dienst kwam. Toen hij soldaat werd stond hij, ook al doordat hij vrij opgevoede vrienden kreeg, opeens middenin de ze wereld met al haar verlokkingen. Voor hem zijn toen deze verlokkingen het struikelblok geworden. De verde diger vroeg alleen een boete op te leg gen, temeer omdat verdachte reeds on geveer drie maanden in voorarrest heeft gezeten. De krijgsraad heeft na raadkamer, de marechuassee veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Er is opdracht verleend tot het ont werpen en bouwen van fabrieksgebouw met een nuttige vloeroppervlakte van 13.000 vierkanten meter te 's-Hertogen- bosch ten behoeve van de „Nicholson File Company" te Providence (U.S.A.). Deze vijlenfabriek zal in haar soort de grootste van Europa worden. Het is nog niet bekend wanneer de bouw van deze fabriek zal beginnen, maar na de aanvang van de bouw zal het circa twee en kunstorganisatie in Zuid-Afrika hou- jaar duren voordat het gebouw geheel den. gereed is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5