Koningin Juliana onthult beeld van Johan van Oldenbarnevelt Boeiende levensschets van de landsadvocaat door prof. Van Eysinga Amerikaanse pers over het Concertgebouworkest Roosenburg en Huisman beginnen met remise °,t begint er al op te lijken Publicatie tunnelrapport Noordzeekanaal urgent 'n Balpunt? Nog geen militaire hulp gevraagd Jean Mons thans ontslagen en a/S/' web de nieuwe SENATOR Tolheffing ter versnelling van de tunnelbouw? Eduard v. Beinum eredoctor Vier spelers blijven weg op training tegen Een staaltje van microscopische precisie en toch maar Unieke garantie Mill ■pi HkI mm STIJLVOLLE HERDENKING IN DEN HAAC Het beeld Spionnage in Australië PETROV THANS ERNSTIG ZIEK De aardappeloogst Oogst in Zuid-Holland voor 1 November gerooid Het lekkenschandaal Om het wereldkampioenschap Sensationele start Bij profclub Utrecht: Rallye Monte Carlo Voor Nederland limiet van 15 equipes B.V.V. blijft in K.N.V.B. neen, een BIC brengt ook andere I modellen tot fl. 1.95 BJC\ Elke BIC PUNT wordt onvoor- JMACwaardelijk gegarandeerd als 'n balpunt? neen, een Protest van Limburgse eerste klassers Profclub Venlo in contact met Anoul Profclub „Den Bosch" VRIJDAG 15 OCTOBER 1954 PAGINA 7 Advertentie (Van onze speciale verslaggever) Meer dan drie eeuwen lang heeft Hollands landsadvo caat, Johan van Oldenbarnevelt, moeten wachten eer het nageslacht besluiten kon zijn buitengewone kwaliteiten als staatsman en diplomaat op waardige wijze te eren in een standbeeld, opgericht in de onmiddellijke omgeving van waar hij zijn hoge ambt placht uit te oefenen. Aan vankelijk was het de godsdienstige strijd, die de geesten verdeeld hield, later in onze dagen de onenigheid omtrent de juiste plaats in het Haagse stadsbeeld. Gister middag eerst, rond half vijf, heeft H. M. Koningin Juliana de beeltenis van de grote vaderlander kunnen onthullen. Een plechtige herdenkingsbijeenkomst, stijlvol naar Haagse trant en bijgewoond door een aantal genodigden, ging aan de korte plechtigheid vooraf in de Trèveszaal van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat aan het Binnenhof. Daar, in de historische omgeving, waar de onderhandelingen zijn begonnen over het meesterwerk van Van Oldfinbarnevelt's staatsmanschap, het Twaalfja rig Bestand, heeft de Leidse oud-hoogleraar jhr. mr. dr. W. J. M. van Eysinga in een boeiend college de nationale en internationale betekenis van Hollands Raadpensiona ris toegelicht. Mr. L. A. Kesper, Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, vertelde als voorzitter van het stichtingsbestuur over de lijdensweg der plannen tot het oprichten van een monument. Reeds in 1919, toen het 300 jaar geleden was, dat Van Oldenbarnevelt op zulk een smadelijke wijze om het leven werd gebracht, werd de stichting in het leven geroepen om gelden bijeen te bren gen voor dit doel. De plannen een monument te doen plaatsen naar het ontwerp van dr. Mendes da Costa kon den wegens ontoereikendheid der middelen geen door gang vinden. Daarna besloot men tot een ontwerp van de Delftse prof. L. O. Wenckebach. De moeilijkheden omtrent de plaats in het Haagse centrum ontwikkelden zich. De oorlog brak uit en tenslotte heeft de Haagse gemeenteraad eerst van het jaar een definitieve beslissing genomen. Het beeld, naar ontwerp van de Delftse hoogleraar, zou een plaats krijgen aan de Lange Vijverberg. De gemeente Den Haag zou de kosten van het plaatsen dragen. Na, dank te hebben gebracht aan de verschillende personen en instanties, die bij het doen slagen der plannen be hulpzaam zijn geweest, dankte de heer Kesper in het bijzonder Hare Majesteit voor haar aanwezigheid, waar door zij aan de plechtigheid een nationale wijding heeft willen geven. Een overzicht tijdens de onthulling van het standbeeld van Oldenbarnevelt. Naast H. M. de Koningin de burge meester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking. HeWer. boeiend en vaak geestig, cnetste vervolgens jhr. prof. mr. dr. van Eysinga de betekenis van hem fian wiens herinnering het Nederland- deze middag een bestendige gedachtenis wijdde. Van Oldenbarnevelt, eigenlijk administratief ambtenaar in dienst der Staten, maar in feite Kamer voorzitter, minister van Algemene Za ken, van Binnenlandse Zaken, van Fi nanciën, Overzeese Gebiedsdelen, van Oorlog en van Eredienst. Maar vooral een superieur minister van Buiten landse Zaken, die door zijn krachtig beleid de erkenning van de souverei- niteit der Republiek heeft afgedwon gen van machten die zoveel groter en zoveel sterker waren dan de Holland se Staten-Generaal. De historie der na tionale bewust-wording die in de 32- jarige carrière van de Raadpensionaris leidde tot 't zwaar bevochten Twaalfja rig Bestand, gezien tegen de achtergrond van het West-Europa van die dagen, bloeide in het welhaast- bruisende be toog van de Leidse hoogleraar open in eeft machtig perspectief. Van Olden barnevelt, de sleutelbewaarder van Hollands Gouden Eeuw. Na ook de andere kwaliteiten van de Landsadvocaat te hebben ge schetst, wees prof. Eysinga op de wrede speling van het lot, dat im mers wilde dat Van Oldenbarnevelt's diplomatieke meesterwerk tevens aanleiding werd tot de meest erger lijke verdachtmakingen, die hem van landverraad betichtten. De felle strijd tussen remonstranten en contra remonstranten, door deze overge bracht op politiek terrein naar de strijd tussen Provinciën en Unie, bracht Van Oldenbarnevelt en Prins Maurits in twee tegengestelde kam pen. Het einde van de tragedie is het schavot geweest. Geen andere wens kwam in zijn laatste levens dagen over de lippen van hem die Vondel „Hollands Vader" noemt, dan die ene, gesproken tot zijn beul op de drempel van de dood: „Maak het kort". Het landverraad is nooit be wezen kunnen worden. De zeer par tijdige vierschaar heeft de Landsad vocaat op uiterst zwakke gronden veroordeeld. De tragiek der waar lijk groten heeft zich ook aan deze, Hollands grootste staatsman vol trokken. Burgemeester mr. F. M. A. Schok king van Den Haag aanvaardde namens het Haags Gemeentebestuur daarop uit handen van de voorzitter van het stichtingsbestuur het nieuwe monu ment, Van Oldenbarnevelt ter ere. Honderden Hagenaars hadden langs de weg van het Binnenhof naar de Vij verberg een plaatsje gezocht om een glimp van de Landsvrouwe op te vangen. Rond het monument stond het muziekkorps der Haagse gemeen tepolitie opgesteld, alsook het konink lijk Mannenkoor „Die Haghesangers" dat bij aankomst van Hare Majesteit het Wilhelmus ter gehore bracht. Tij dens een sobere plechtigheid onthulde koningin Juliana daarop het nieuwe, bronzen standbeeld, waarna het Haags gemeentebestuur recipieerde in het ge bouw van het ministerie van Marine. Prof. Wenckebach heeft zijn 2.20 m. hoog statue in brons doen gieten. Het beeld staat op een voetstuk, dat 1.60 m. hoog is. Meer dan een der vele De critici van de New Yorkse avond bladen voegden hun lof bij die van hun collega's van de ochtendbladen in hun besprekingen van het concert van het Concertgebouworkest in Carnegie-hall. „De uitvoering stond op zeer hoog plan, zij was beheerst, krachtig en een wonder van eenheid", schrijft Louis Biancolli in de „Worl-telegram and Sun", dat is nu Nederlands prachtigste mu- ziekinsteling en men begrijpt gemakke lijk, waarom H. M. de tournée haar hoge bescherming heeft meegegeven. Een orkest van dit formaat is de beste gemeenschappelijke goodwill-ambassa- deur ter wereld. Zij die de gramofoon- platen van het orkest kennen, herkenden onmiddellijk de doorzichtige toon en de heldere techniek in de gisteravond ge speelde stukken. Daar ging natuurlijk een volmaakt beheerst muzikaal en poë tisch vermogen mee samen. Bovendien is de heer Van Beinum een dirigent, die de traditie van het orkest, befaamd om zijn mooie glans en zijn zuiverheid, blijkt te kunnen voortzet ten. Hij is een dirigent die hoge eisen stelt en een evenwichtige grondigheid bereikt heeft. Hij verkrijgt de mooiste artistieke resultaten zonder dat het hem moeite schijnt te kosten." Harriet Johson schrijft in de „New York Post" dat het orkest duidelijk van eerste-klas formaat is. „Het genoegen is gedeeltelijk toe te schrijven aan de muzikale maatstaven op zich zelf, en gedeeltelijk aan de wij ze, waarop de dirigent en het ensemble hun kunst benaderen", schrijft zij. „Zij spelen met meer gevoel voor verhou dingen dan onze Amerikaanse orkesten, en met meer ongedwongen geestdrift. Zij zijn niet zo krachtig, niet zo uitbun dig, niet zo voortdurend bewust dat zij Ingespannen bezig zijn. In het werk, dat gisteravond werd uit gevoerd, was een overvloedig bewijs dat de kwaliteit van de klank der verschil lende groepen van instrumenten afzon derlijk en de vervloeiing in het geheel uitzonderlijk mooi is. Het orkest bezit grote menselijkheid en bezieling. Het spel was persoonlijk, zeer objectief en met noblesse geleid." De criticus Miles Kastendieck schrijft: Er was het Concertgebouw Orkest voor nodig om ons te doen in zien hoe oprechte liefde voor de mu ziek kan bijdragen tot het peil van een symphonie-orkest. Door gemeen schappelijke krachten, zo dat de een de ander diende in een opmerkelijke eenheid van doelstelling werd een gro te virtuositeit bereikt.... dit was spel van zeer zuiver gehalte. Van Beinum introduceerde zijn land genoot Badings' Tweede Symphonie no. 2 op het programma. Het is kloe ke muziek, meer vaktechnisch dan geïn spireerd, meer afgeleid dan origineel. Tot slot schrijft de criticus: Het lijdt geen twijfel, dat het Concertgebouw-Or kest een der grootste orkesten van de wereld is. Vladimir Petrov, de vroegere Rus sische diplomaat in Australië, die asyl verkregen had, is ernstig ziek gewor den. Hij lijdt aan longontsteking, die mede veroorzaakt is door de gevolgen van oververmoeidheid. Hij zal enige tijd lang niet kunnen worden verhoord door de „koninklijke onderzoekcommissie", die een onder zoek instelt naar de mate van Russi sche spionnage in Australië. De ver horen waarbij zijn tegenwoordigheid niet vereist is, zullen doorgang vin den. (U.P.). Haagse standbeelden, is het een der weinigen geworden die de stad wer kelijk sieren. Het stelt de Raadpen sionaris voor, gezeten op een zetel, zwaar en massief, onverzettelijk en wilskrachtig, uitziend over het Bin nenhof, waar hij het schip van staat geleid heeft in een beslissende phase van zijn bestaan. De rechterhand voornaam en waardig, wijst op de borst, het voor de staten en de eer van het land zo warm kloppende hart. In de linkerhand rust het beroemde stokske, dat hem gestut heeft, toen hij op 72-jarige leeftijd het wreed schavot beklom. De eer die deze grote vader lander waardig is, heeft men hem op waardige wijze verleend. De Stichting voor de Landbouw heeft Donderdagmiddag besloten, op dit ogen blik nog geen beroep te doen op de re gering voor het tewerkstellen van mili taire groeperingen bij de aardappel oogst. Begin volgende week wil de Stichting de toestand nog eens onder ogen zien. Is de situatie dan niet gunsti ger geworden, dan wil men niet langer wachten met het vragen van militai hulp. Zou de regering haar toestemming geven, dan zouden de groepen militai ren 25 October aan het werk kunnen gaan. De Stichting is zeer erkentelijk voor de medewerking, die de minister van Oorlog reeds verleent door het geven van landbouwverlof aan individuele militairen. Deze week zijn 2000 mensen meer dan vorige week in dienst van het bureau Oogstvoorziening. Van deze 2000 zijn 800 vrijwilligers. Amsterdam ligt met 270 vrijwilligers aan de kop. De Landbouwhogeschool te Wagenin- gen overweegt, de colleges en de prac tica voor studenten, die voor het pro- paedeutisch examen of het candidaats- examen werken, te sluiten. Ongeveer 200 studenten zouden daardoor voor de oogsthulp in Groningen en Drenthe vrij komen. Van de middelbare school voor tropische landbouw te Deventer heb ben zich 160 leerlingen aangemeld. Don derdag heeft de Stichting contact gehad met studentenorganisaties in Leiden, Delft en Rotterdam. Zeventig arbeiders van de Gelderse steenfabrieken werken in Zuid-Holland in de aardappeloogst. Indien het hui dige aantal extra arbeiders van 1000 kan worden verhoogd tot 1500 en het weer zich niet van zijn slechtste zijde laat zien, zal de gehele aardappeloogst in Zuid-Holland vóór 1 November gerooid kunnen zijn. Volgens een ruwe schattin- zit nog 40% van de Zuid-Hollandse -daopeloogst in de grond. Al! gingen worden nu in liet werk gesteld om het benodigde aantal arbeiders bij een te krijgen om dit doel te bereiken. Uit een bericht in de Franse staats courant blijkt, dat Jean Mons, die zijdelings betrokken was bij het uit lekken van geheime besprekingen van de Franse Defensieraad, zijn ambt van secretaris-generaal van die raad niet langer bekleedt. Hij is thans ter be- (Van een speciale verslaggever) De match RoozenburgHuis-nan, die als inzet de wereldtitel dammen heeft, is wel erg sensationeel begonnen. Was er eerst het protest van Roozenburg, in zake wat er moest gebeuren bjj een ge lijk spel, tot enkele uren voor de aan vang van de wedstrijd was het twijfel achtig of Huisman zou kunnen starten, daar zjjn gezondheid hem weer parten had gespeeld. De eerste partij is in remise geëindigd. Roozenburg (wit)Huisman (zwart). 1. 33—28, 17—21. Hollandse opening, met de tegenzet van Fabre, berustende op het winnen van tempi. 2. 3126, 20—24. Feitelijk een niet verwachte voortzetting van zwart. Niet, omdat hier schikking gesteld van de minister van iets njeuws WOrdt gebracht, maar van Binnenlandse Zaken. I iets nieuws worat georaent, maai van de tempo-speler Huisman werd eerder Advertentie VERKRIJGBAAR BU APOTHEKERS EN DROGISTEN De verkeerstunnel onder het Noordzeekanaal bij Velsen begint er al op te lijken. Er is thans een stuk van 350 m. gereed gekomen. De verlichting in de tunnel zal bestaan uit fluorescerende lampen en T.L.-buizen. Het opmerkelijke van deze verlichting is, dat de lichtbakken met de richting van het verkeer opgesteld zijn, zodat de automobilist wel het licht, maar niet de lichtbron ziet. De foto geeft een doorkijk in het reeds klaar gekomen gedeelte. -w-k 11' "1 danig wordt versneld dat een bedrag -j- -m ~M slaan op de mogelijkheid tot tolheffing, Cy versnelling van de tunnelbouw wordt ingelopen. Had men gerekend dat de tunnelbouw een bepaald aantal jaren zou moeten duren, dan kan men dit aantal inkorten door gedurende het geraamd aantal jaren tol te heffen. Daarmede zou men dan f 15 millioen voor de tunnelbouw in Velsen kunnen winnen. De heer Van Hall achtte pu blicatie van het rapport urgent om te weten wat de commissie voor de finan ciering noodzakelijk acht. Ook de heer T. de Waal sprak in gelijke geest. De voorzitter antwoordde dat de Kamer alles zal doen om de wenselijk heid van de publicatie onder de aan dacht van de minister te brengen. Burgemeester d'Ailly zou zelfs voor stander zijn van blijvende tolheffing in de tunnels om te voorkomen dat het langzame verkeer, dat nog van de ponten gebruik moet blijven maken en daarvoor pontgeld moet betalen, in een nadelige positie ten opzichte van het snelverkeer komt, dat door de tunnels gaat. (Van onze verslaggever) In de Donderdagmiddag gehouden vergadering van de Amsterdamse Ka mer van Koophandel is met kiem de publicatie bepleit van het rapport, dat de CommissieDe Vos van Steenwjjk over de verbindingen van de oevers van het Noordzeekanaal aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat heeft uitgebracht. Naar verluidt zou in dit rapport tolheffing bepleit worden ter versnelling van de tunnelbouw bij Vel sen en onder het IJ. De heer M. C. van Hall zette in de vergadering van de Kamer van Koop handel uiteen dat de toestand voor het verkeer, dat het Noordzeekanaal moet passeren, onhoudbaar wordt. Spoedige publicatie van het rapport is nood zakelijk omdat daardoor de kans voor het opstellen van de definitieve plan nen wordt vergroot. Thans blijven die plannen achterwege omdat men niet weet wat de commissie heeft geadvi seerd. Op de Rijksbegroting voor het vol gend jaar is 19 millioen gld. geraamd voor de voortzetting van de tunnel bouw te Velsen. In de toelichting wordt gezegd dat de bouw in 1955 zo de bekende Fabre-manoeuvre 1117, 1823, 1218 en 1722 verwacht om aldus zetten-reserve te kweken. 3. 26x17, 11x33; 4. 38x20, 15x24; 5. 32—28, 7—11; 6. 43—38, 1—7; 7. 49—43, 16—21; 8. 38—33, 10—15; 9. 42—38, 21—26; 10. 34—29, 14—20. De tien eerste zetten werden in enkele minuten gespeeld. 11. 3934. 2025; 12. 29x20, 25x14. Het verschil in stijl is reeds waar te nemen. Roozenburg de directe aanval en Huisman zoekt het meer in de vertraagde opbouw. Men zou de tactiek het beste kunnen vergelijken met twee hardlopers, van wie de een tracht zich te laten trekken, terwijl de ander van kop af wil winnen. 13. 35—30, 5—10; 14. 30—25, 1923; 15. 28x19, 14x23; 16. 34—29, 23x34; 17. 40x29. 18—23; 18. 29x18, 12x23; 19. 44—40, 10—14; 20. 43—39, 7—12; 21. 4843, 12—18. Oppervlakkig bezien ge beurt er niet zo veel, maar voor de ken ners is de opbouw van Roozenburg zeer origineel. Indien oudere meesters zo'n zet zagen als de laatste van wit, zou het oordeel vernietigend zijn geweest. Maar vergist u zich daar niet in. Het spel van Huisman mag klassieker lijken, Roozen burg weet spanningen te kweken en ze op het juiste moment te gebruiken. 22. 4034, 14—19; 23. 34—29, 23x34: 24. 39x30, 19—23; 25. 4540, 9—14; 26. 5045, 11—17; 27. 37—31, 26x37; 28. 41x32, 6—11; 29. 33—29, 23x34; 30. 40x29,Nu blijkt ook Roozenburg zijn oorspronkelijk speelplan niet te hebben opgegeven. Als een duveltje uit een doosje komt deze flankmanoeuvre weer te voorschijn. 30. 14—19; 31. 30—24, 19x30. Voorlopig heeft wit zijn zin gekregen. Zwart is het centrum kwijt en wit staat gereed om het te bezetten. Maar nog is het laatse woord niet gesproken. 32. 25x34, 139; 33. 38—33, 8—13; 34. 47—42, 2—8; 35. 45—40, 15—20. De helft van het mate riaal is nu verdwenen en Roozenburg staat iets beter. Hij beslaat iets meer terrein, doch wat vooral van belang ls, hij kan met zijn stelling nog alle rich tingen uit. En dat is nu juist de kracht van de kampioen. Hij weet zijn tegen stander zo lang in het ongewisse te laten omtrent zijn definitieve bedoelingen, dat deze tenslotte onder de spanning be zwijkt en zich even bloot geeft. 36. 42—3. 20—25; 37. 46—41, 11—16; 38. 32—28, 19—23; 39. 28x19, 13x24; 40. 29x20, 25x14; 4i. 38—33, 8—13; 42. 41—37 4—9; 43. 43—38, 14—19; 44. 36—31, 17—22; 45. 32—28, 22—27; 46. 31x22, 18x27; 47. 34—29, 3—8; 48. 40—35, 9—14; 49. 38—32, 27x38; 50. 33x42,^ 8—12. In dit moeilijke gedeelte dat vliegens vlug moest worden gespeeld in verband met de beschikbare tijd, heeft wit nog steeds de beste kansen. 51. 3731, 1621; 52. 31—26, 21—27; 53. 35—30, 13—18; 54. 29—24 18—23; 55. 24x13, 23x32; 56. 30—24, 12—17; 57. 13—8. 17—21; 58. 26x17. 27—31; 59. 17—11, 32—37; 60. 42—38. 37—41. Hier boden de beide spelers elkaar remise Eduard van Beinum heeft gisteren in New Brunswick (New Jersey) van de Rutgers-universiteit het ere-doctoraat in de muziekwetenschappen ontvangen ter gelegenheid van het concert dat zijn orkest in de gehoorzaal van de universiteit gaf. Van Beinum ontving de doctorsbul uit handen van dr. Le wis Webster Jones, de president van de universiteit. Het programma dat het Concertge bouw Orkest uitvoerde bestond uit: twee 17e-eeuwse hymnen van Valerius, ge arrangeerd door Hans Kindier, Beet- hovens vierde symphonie, Debussy's „l'Après-midi d'un faune", Rudolf Eschers „Musique pour un esprit en denil" en Strawinsky's Vuurvolgel- suite. New Brunswick, een stadje van on geveer 40.000 inwoners, ligt ongeveer 30 mijl van New York. Van Beinum reageerde met een „Ik zal altijd van dankbaarheid vervuld blijven" op de woorden die dr. Jones bij het uitreiken van de bul sprak. „U hebt uzelf onderscheiden als een vooraanstaande Europese dirigent, die zich heeft gespecialiseerd in de muziek van Beethoven en Mahler, alsmede van hedendaagse componisten, en als een uitnemende wereldfiguur voor de ontwikkeling van het huidige muziek repertoire. De Rutgers-universiteit is er trots op u te eren voor uw lange verbondenheid zowel als dirigent en tweede dirigent met het Concertge bouw Orkest en voor uw artistieke vruchtbaarheid waardoor het een der grootste orkesten ter wereld gebleven is". De spelers van Elinkwijk, Van Beek en Van der Schilden en die van DOS, Van Basten en Westbroek hebben zo als bekend hun contract met de prof club „Utrecht" opgezegd. Zij zijn Woensdag per aangetekend schrijven gesommeerd op de trainings avonden van de profclub te komen. Op de Donderdagavond te Jutphaas ge houden training ontbraken zij echter alle vier. Het blijkt dat zij niet van plan zijn aan de sommatie gevolg te geven, ook wat betreft de volgende trainingen. Pas wanneer zij na een eventuele ge rechtelijke uitspraak en op straffe van een dwangsom daartoe gedwongen zouden worden, zullen zij bij de prof club terugkeren. Van Beek, Van der Schilden, Van Basten en Westbroek hebben dit besluit in overleg met hun rechtskundig adviseur mr. W. H. J. Derks genomen. Het is te verwachten, dat de prof club „Utrecht" een nieuw kort geding, nu inzake contractbreuk van deze vier spelers, zal indienen. Wellicht zal eerst de beslissing in hoger beroep worden afgewacht van het lopende kort ge ding inzake de speler W. Visser. Dit hoger beroep zal op 28 October door het Amsterdamse Gerechtshof worden behandeld. De rally e van Monte Carlo, die \Tan 17 tot 24 Januari 1955 wordt gehouden, staat open voor maximaal 400 deelne mende equipes. Het reglement ver meldt het aantal wagens waarmede elk land ten hoogste vertegenwoordigd mag zijn. Zo Bedraagt de limiet voor de Ne derlandse Inschrijvingen 15. Uit de aard der zaak is het quotum voor de Fran sen het grootst (115), maar Groot Brittannië volgt daarna met 110. De aantallen voor de overige landen vari eren van 5 tot 25. Evenals elk jaar gaat de route uit verschillende startplaatsen over Am sterdam, waar de deelnemers uit Glas gow, Stockholm, Oslo en München een tijdcontröle moeten aandoen. Daarna gaat de tocht voor deze deelnemers via Den Haag (routecontróle), Brussel, Parijs, Reims naar Gap waar de klas sementsproef Gap-Monaco begint. De groepen Athene, Palermo, Mon te Carlo en Lissabon doen Amsterdam niet aan. Het bestuur van B.V.V. verzoekt ons naar aanleiding van in dit verband cir culerende geruchten mede te delen, dat het niet van plan is zich uit de K.N.V.B. terug te trekken en in de competitie van de NF.V.B. te gaan spelen. Advertentie TA M Koitbare preciile-ma* Teta"*' vervaardigen de BIC PUNT nauwkeurig tot op 1/1000 mml Een regelmatige toevoer van de beroemde - nooit vlekken de BIC IMAC inkt Is dan ook steeds verzekerd! In de kleuren blauw en rood. Res«rv«» vullingen 50 ct **n Portoet schrijfgereed schap. Let op het merk BIC op de schacht en op de punt 65 ct De Limburgse eerste klassers hebben Woensdagavond met algemene stemmen de volgende motie aangenomen: „De gezamenlijke Limburgse eerste klassers van de K.N.V.B., vertegen woordigend 3500 leden, op 14 October in vergadering bijeen te Heerlen, pro testeren tegen de wijze waarop door de pers, speciaal een deel van de katholieke pers in artikelen het publiek eenzijdig wordt voorgelicht en het gezag van de K.N.V.B. in zijn strijd tegen de N.B. VB. hetzij bewust, hetzij onbewust wordt ondergraven. Waarschuwen in het belang van de voetbalsport ernstig te gen pogingen welke worden aangewend om amateursclubs onder te brengen in de N.B.V.B. Gaan over tot de orde van da dag." Dezer dagen heeft Anoul van de F.C. Luik een onderhoud gehad met ver tegenwoordigers van de profclub Ven lo '54 die hem hebben voorgesteld als prof voor Venlo uit te komen. Anoul heeft nog geen besluit geno men, omdat hij 23 October a.s. voor de beroepscommissie van de Belgische voetbalbond moet verschijnen. Dit in verband met zijn schorsing, waartegen hij in hoger beroep is gegaan. Naar verluidt zal Anoul, ingeval de schor sing niet wordt opgeheven, andermaal een bespreking hebben met de ver tegenwoordigers van Venlo. Door een drietal personen, die geruime tijd op organisatorisch gebied in de sport actief zijn geweest, is Donderdagavond in Den Bosch de N.V. profclub ..Den Bosch" opgericht Van de 100 aande len zijn er 51 geplaatst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7