Ï|J|F Nell Herbert jammfflaia SCHttPVAARTBERlCHIEN Rids v. d. Zee stapt Zaterdag op de boot naar Australië B. en W. denken aan heliport Een zwarte dag voor de kath. volleybal-verenigingen Vogelwachters observeren de natuur r Goochelséance zorgt voor passende afscheidssfeer Slechts herenteam HBC wist een puntje te veroveren t Silver Stoepke Hockey-jubilea in Haarlems contreien Wij naar- WW ip' PRETTIG IS HET.... y. J VRIJDAG 15 OCTOBER 1954 FAGINA 9 Goochelséance De uitbreidingsplannen bij de Schipholweg y ERBETERIN G KATH. U.L.O.- SCHOOL Aan Gedempte Oude Gracht Indische dansgroep Koop een reukloze PETROLEUMKACHEL 39.50 DE KLOMPENCENTRALE Jj jSfi!-f é- i 'tÈi ft - oto-atelier NED. GENEALOGISCHE VERENIGING Onderzoek op het platteland Commissie „De Vrije Tijd" Nog juist voor de winter Uitslag sportprijsvraag DAME WIL HET DAK OP En valt door raam 3¥2 meter naar beneden Kamer van Koophandel VELSEN Nestkasten-contröle geeft leerzame cijfers SANTEOOR'/ SPORTDAG MARKTBERICHTEN Reeds meermalen hebben wij in de- re kolommen blijk gegeven van onze onbevangen waardering en bewonde ring voor de fascinerende goochel kunst en haar beoefenaren. Onbevan gen, omdat wij er geen syllabe van begrijpen en zelfs de voor insiders sim pelste truc ons een open mond van ver bazing bezorgt. Van dergelijk ontvan kelijk publiek moeten goochelaars, ma nipulators, illusionisten en hoe ze ver der heten mogen, het dan ook hebben. Zij hebben mensen nodig, die wel de gelijk beseffen beetgenomen te worden maar niet in de verste verte bij mach te zijn de oplossing van al die wonder lijke verdwijningen en verschijningen te achterhalen. Hoogstens vermag men na afloop van een goocheltoer geleerd te praten over volte, vals schudden, dubbele bodem en geprepareerde attri buten, maar daarbij blijft het meestal. Gelukkig, zouden wij willen zeggen, zo wel voor het publiek als voor de goo chelaar. Ook wjj dus kunnen ons, zonder schaamte, scharen in de rij van de oplettende, critische, nochtans niets doorhebbende toeschouwers. Met een klein groepje personen van bovenom schreven allooi vormden wij een dank baar en onmisbaar décor op de af scheidsavond, die Dinsdag door de be kende Haarlemse goochelaar-manipu lator Rids van der Zee te zijnen huize werd gehouden en waarop enkele voor aanstaande confraters in het métier aanwezig waren. Rids van der Zee, die wjj met veel genoegen enkele maan den geleden aan u hebben voorgesteld, vertrekt namelijk Zaterdag naar Aus tralië, waar hij voorlopig hoopt te blij ven, al goochelende en manipulerende. Het is zelfs niet uitgesloten, dat hij er zijn verdere leven blijft. Kennissen heeft Rids in Australië genoeg, dus over on derdak hoeft hij zich geen zorgen te maken. Een fraaie fotokaart, op de achterzijde waarvan in het Nederlands en in het Engels enkele gegevens over hem staan vermeld, vormt zijn intro ductie bij de Australische bevolking. Emplooi is er voor Rids in overvloed te vinden, zodat het hem ongetwijfeld voor de wind zal gaan. Hij hoopt vaak voor Nederlanders op te kunnen tre den. Men ziet Rids overigens maar node vertrekken, zowel de talrijke Haarlem mers, die van zijn ongelofelijke behen digheid hebben genoten, als zijn colle- B. en W. hebben de raad een ont werp van een uitbreidingsplan aange raden dat een gedeelte van de ge- ®ente ten zuiden van de Schiphol- betreft. (Schalkwijk). Dit bestem mingsplan werd reeds in 1939 vastge steld evenals het uitbreidingsplan ""ark Fuikvaart" in 1945 de goedkeu- rm g van de raad verkreeg. De be stemming van de gronden in deze plan nen aangeduid is niet meer in over eenstemming met de huidige inzich ten, terwijl zij bovendien afwijkt van die, welke in het ontwerp-Streekplan voor Zuid Kennemerland is vervat. Daarbij is het gewenst, dat voor de overige gronden een plan wordt op gemaakt. De gemeente moet over en kele jaren over die grond de beschik king hebben i.v.m. de uitbreiding van de woningbouw. Daarvoor moet de termijn van een eventuele onteige ningsprocedure in acht worden ge nomen. Maar ook met het oog op de te ver wachten ontwikkeling van het verkeer met hefschroefvliegtuigen is het nodig, thans reeds gronden te reserveren voor het aanleggen van een luchthaven. Hetzelfde geldt voor de aanleg van sportvelden in die buurt. B. en W. hebben nog geen gedetail leerd beeld van het geheel, vandaar dat met een vaststelling van een plan in hoofdzaak wordt volstaan. Het bestuur van de R.K. Jongens scholen heeft, namens de 10 parochies, B, en W. de uitgewerkte plannen en de kostenbegroting toegezonden inzake de verbouwing en inrichting van de Katholieke U.L.O.-school aan de Ge dempte Oude Gracht 120. Voor de ver bouwing werd reeds in Januari 1953 een crediet van f 177.500 verleend. In Juni jl. werd overgegaan tot de aankoop van de huisjes aan de Gorte straat 9 en 13, die in eigendom wer den overgedragen aan genoemd be stuur, evenals het aan de gemeente toe behorende huisje aan de Gortestraat 1. B. en W. hebben er geen bezwaar tegen te verzoeken t.z.t. f 364.000.— beschik baar te stellen. De uitgaven voort vloeiende uit de aankoop en overdracht van de percelen moeten deel uitmaken van de kostenberekening. Deze uitga ven bedragen rond f 7000.die in mindering gebracht moeten worden. B en W. vragen dan ook een crediet van f 357.000.—. Om financieel-tech- nische redenen stellen B. en W. voor het reeds toegestane crediet van f 177.500 in te trekken. De Indiasche dansgroep „Mrinalini Sa- rabhai" is de beroemdste van Indië en bestaat uit 16 personen, danseressen, dansers en musici. Zij geeft Dinsdag 19 October een voorstelling in Haarlem stadsschouwburg. Het Hindoe-orkest van Mrinalini Sarabhai brengt de oor spronkelijke Indische muziek op authentieke Ind.sc e muziekinstrumenten ten, o.a. bamboe fluiten, jaltarong (wa terbakjes), tanpura (4-snarig vibre rend begeleidings-instrument)sitar (veelsnarig soort lier), sarode (soort banjo) esrai (soort viool), tabla (kleine trommel). Een rijkdom van authentie ke costumes en decors wordt ten tone le gebracht in een avondvullend pro gramma. Over de gehele wereld heeft Mrinali ni Sarabhai met haar gezelschap een ongekend succes behaald. Zowel in In due zelf, als in het buitenland wr Mrinalini Sarabhai beschouwd als de grootste Hindoe danseres en haar t a'de beste Indische dansgroep. voornaamste medewerker is de be roemde Hindoe-danser Chatunni Panic- ker. De voorstellingen in Nederland •taan onder de bescherming van de Ambassade van Indië. Ambassade van India ga-goochelaars, want door zjjn beschaaf de en oorspronkelijke wijze van optre den heeft hjj zich vele vrienden ver worven. De afscheidsavond kwam feitelijk neer op een hoogst gezellige goochelséance De „leken" hadden tot plezierige taak de bijbehorende verbazing te leveren, zoals dan ook overvloedig geschiedde, Want men kan er toch niet onbewogen onder blijven, wanneer drie losse stuk ken touw zich voor Uw ogen aaneenrij gen tot een hecht koord, of wanneer kaarten op een halve meter afstand ongezien en onzichtbaar van plaats ver wisselen. Natuurlijk, ze verwisselen niet echt, vertel óns wat. Er wordt uiter aard gewerkt met palmeren, vals schud den of een andere kunstgreep. Maar voor ons telt dat op dat ogenblik niet. Voor ons slechts de oprechte verbazing. Waren de trucs verwonderlijk, ver makelijk was de commentaar van de vakgenoten, die eveneens aandachtig de verrichtingen van een collega ga desloegen: „hmm, de orthodoxe ma nier", of „variatie op de methode van Berselini" of „aardige combinatie van de en de(invullen een geheim zinnige aanduiding voor een even ge heimzinnige truc) Hoe officieel de bijeenkomst ook was, gesproken is er uiteraard. Ter wijl een der aanwezigen zich stond aan te kleden, nadat Truxini, de be kende Haarlemse goochelaar en be stuurslid van de Nederlandse Artis- ten Organisatie, hem met een wel gekozen greep van zijn overhemd had beroofd, sprak de heer W. Clooster- man uit Den Haag, redacteur van „De Magiër", Rids enkele hartelijke woor den toe, waarbij Truxini zich aan sloot. Zaterdag om drie uur stapt Rids aan boord van de Zuiderkruis, die hem in snel tempo naar Australië 'zal voeren. Er zal hem daar een grote ontvangst bereid worden en wij twijfelen er niet aan, of ook in Australië zullen tallozen kunnen genieten van Rids' onvolpre zen vingervlugheid. De agenda van de Stadsschouwburg van volgende week ((Zaterdag a.s. tot en met Donderdag 21 October) heeft een bont patroon: een Nederlands klassiek blijspel, een Amerikaans successtuk, een Hindoe-Ballet en het afscheid van Hein tje Davids. Zaterdag 16 en Zondag 17 October worden bezet door de Nederlandse Co- medie, die naar verwacht kon worden, terugkomt met de ,,Muiterij op de Cain e". Een mooie gelegenheid om ook de jeugd, laten we zeggen: de oudere Middelbare School-leerlingen kennis te laten maken met een Amerikaans toneel stuk, waarin genoten kan worden van sterk, bewogen spel door het drieman schap Han Bentz v. d. Berg, Guus Os- ter en Fons Rademaker, vooral van Joan Remmelts, en van enkele gave kleine rollen. Maandag 18 October komt Henriet- te Davids haar grappen en liedjes voor het laatst in Haarlem brengen. Het wordt een officiële en ongetwijfeld har telijke afscheidsavond; waarvoor een co mité is gevormd onder presidium van wethouder D. J. A. Geluk. De aard van Heintje's humor is bekend.... Dinsdag 19 October wordt een voor stelling gegeven door het Hindoe- Ballet Mrinalini Sarabhai. Donderdag 21 October, 2 uur, speelt Puck „Het wederzijds h u w e 1 ij k s- bedrog" van Langendijk (voor de Ned. Ver. v. Huisvrouwen) De lichtvoetige voorstelling verleent zwierige facetten aan het stuk, welke men niet zou ver moeden bij lezing van dit klassieke voor beeld van vaderlandse blijspel-boertig heid. Zondag zal het Kennemer Sportpark te Zandvoort voor het eerst in gebruik worden genomen. Om 12 uur speelt TZB 2 tegen NAS 3 en om half drie vangt een wedstrijd tussen TZB 1 en DSB 1 aan. Advertentie Deze week emaille emmer 1.95. Dr Leydsstraat 10 - Telefoon 11784. t' h 'i. f$ - X e* m „>■- y;T Rids van der Zee (rechts) schudt handen met Truxini (links) en W. Clooster- man, beiden bekende goochelaars, ter gelegenheid van het afscheid wegens zijn vertrek naar Australië. Uiteraard gaat een dergelijk afscheid met enkele trucs gepaard. Advertentie om bij het maken van een opname bij ons een keus uit proeven te krijgen Lange Veerstraat 13, tel. 11178 Het is voor de katholieke vereni gingen een bijzonder slechte competitie avond geweest. Slechts het herenteam van het Heemsteedse H.B.C. zag nog kans een puntje te veroveren, doch de andere teams moesten nederlagen in casseren. Het eerste damesteam van Onze Ge zellen kwam voor het eerst uit in de tweede klasse en de ontmoeting tegen het Heemsteedse S.S.O. is in een ne derlaag geëindigd. Beide zestallen speelden een zeer aantrekkelijk partijtje volleybal. Na dat de S.S.O.-ploeg de eerste game in winst had omgezet, wisten de Gezellen dames gelijk te maken. Hoewel ook de derde game naar de Heemsteedse dames ging was toch nog alles moge lijk. Een zeer productieve laatste game van dé S.S.O.-ploeg maakte ech ter aan alle illusies van O.G. een einde. Ook de lagere teams van Velox en H.B.C. mochten deze avond niet het zoet der overwinning smaken. Velox 4 bleef de mindere van Vesmia, ter wijl het derde team van H.B.C. met 40 het onderspit moest delven tegen Santpoort. In de herenafdeling trof H.B.C. het deze avond niet. Met niet minder dan drie invallers moest wor den aangetreden tegen het altijd las tige P.W.N. uit Bloemendaal. Reeds direct bleek, dat de Bloemendalers hun huid duur zouden verkopen. Moei zaam slaagde H.B.C. er in de eerste game in winst om te zetten, welk kunststukje ook in de tweede game werd herhaald. Nog gaven de P.W.N.- spelers zich niet gewonnen; de derde game bracht winst, zodat de laatste game de beslissing moest brengen. Reeds spoedig zagen de Heemstede naren tegen een achterstand op en on danks verwoede pogingen om de ba kens nog te verzetten, gelukte het de ploeg van Hilterman niet de volle winst te betalen. t In de eerste klasse dames hebben de teams van Die Raeckse (1 en 2) twee fraaie overwinningen geboekt ten koste van resp. P.S.V.H. en De Blin- kert. Ook in de heren eerste klasse werden enige aantrekkelijke wed strijden gespeeld. De politiemannen hieiden H.V.S. 2 er onder, terwij] kam- pioenscandidaat Die Raeckse een nut tige zege behaalde tegen V.C.R. Rpst ons nog te melden dat de Cios reserveploeg een zeer aantrekkelijke wedstrijd speelde tegen Santpoort, het geen een goed slot betekende van deze wedstrijdavond. De volledige uitslagen van deze week zijn: Dames: Onze Gezellen 1S.S.O. 1 13, Die Raeckse 2De Blinkert 1 40, Die Raeckse 1—P.S.V.H. 1 40, Rapiditas 2Dei Raeckse 4 30, Sant poort 2Die Raeckse 5 13, Velox 4 Vesmia 1 0—4, H.V S 2—V.V.V.H, 1 1—3, Santpoort 1H.B.C. 3 40, Rapi ditas 3—A.W. 1 4—0. Heren: De Blinkert 2Cios 3 22, P.S.V.H. 1—H.V.S. 2 3—1, Die Raeckse 1—V.C.R. 1 4—0, Rapiditas 2—O.V.R.A. 1 0—4, H.B.C. 1—P.W.N. 1 2—2, P.S.V.H. 2Die Raeckse 3 3—1. Die Raeckse 4B.W.T. 1 22, De Blinkert 4Santpoort 3 03, Stampers 1 0.V.R.A. 2 03, Cios 2Santpoort 1 3-0. Het volledige programma voor de competitiewedstrijden van Maandag a.s. in het Krelagehuis luidt: Dames: A.V.C. 1M.H.B.S. 1, V.C.K. 1—H.V.S. 1, Rapiditas 1—H.B.C. 1, Leonidas 1—Gios 1, Die Raeckse 6— Leonidas 2, De Blinkert 2Velox 3, Spaarnestad 1Onze Gezellen 2, Velox 5A.V.C. 2, Stampers 1V.V.V.H. 2, H.V.S. 3—De Blinkert 3. Heren: Leonidas 1Die Raeckse 2, C.I.O.S. 1—V.C.K. 1, H.V.S. 1—Rapitas 1, Cios 2Santpoort 1, H.V.S. 3De Blinkert 1, H.B.C. 2—V.C.R. 2, H.V.S. 4Rapiditas 3, O.S.S. 1Santpoort 2 P.W.N. 2—A.W. 1, Boru 1—Gios 2. Voor de afdeling Haarlem van de Nederlandse Genealogische Vereniging ■eeïc de heer H. L. Kruimel, L teur van het Centraal Bureau voor Genealogie in Den Haag gesproken over „Genealogisch onderzoek op het platteland". De bronnen voor het fa milieonderzoek op het platteland zjjn gewoonlijk verschillend van die voor de stad, aldus spr. Nadat men de benodigde gegevens uit de Burgerlijke Stand van na 1842 heeft verkregen, kan men de periode van 18111842 in de provinciale archieven zelf nazoeken. Men moet hierbij vooral aan de bij lagen van de huwelijksaeten denken, waaruit men zéér veel gegevens kan j putten. Het onderzoek vóór 1811 moet j voortgezet worden in de doop- en trouw boeken van de kerken, die zich even eens in genoemde archieven bevinden. Ook begraafregisters komen daar voor. Van veel belang zjjn de impostregis- ters, die van einde 17e eeuw dateren en waarin huwelijken en begravingen zijn ingeschreven met vermelding van de voorgeschreven bedragen, die be taald moesten worden als belasting. In deze boeken zjjn veel feiten te achter halen, zoals plaatsen van herkomst van bruid en bruidegom en familierelaties van overledenen. Meer gegevens zijn te vinden in de Rechterlijke Archieven, zoals beroepen en aantal kinderen. Voor het platteland is dit een belangrijke bron. In Noord-Holland is de naamgeving in vele opzichten afwijkend van elders. Worden in Utrecht en langs de Rijn in Zuid-Holland veel familienamen ont leend aan boerderijen, in Noord-Hol land is dit weinig gebruikelijk. Het „van" bij vele Noord-Hollandse namen is afgesleten, b.v. bij de namen van Heemskerk, Koedijk, Schermerhoorn is thans het van verdwenen. Voorts ko men in deze provincie vele korte en krachtige namen voor, zoals: Bol, Keg, Tol, Vis, Wit. In Noord-Holland treft men maar heel weinig afstammelingen aan van bekende oude Hollandse ge slachten. Een aparte categorie vormden steeds de neringdoenden en ambachtslieden, zij hadden geen grondbezit, kwamen vaak van elders en kregen in deze streken andere n^men. De kustplaat sen hadden veel contacten met andere streken, zoals Enkhuizen met Noorwe- on wegens de houthandel, voorts Friesland, Kampen, Harderwijk. Typisch voor de duinstreek van Sas- senheim tot Haarlem zijn de namen: Steyn,Heemskerk, Guldemónd, Eg- mond. Oorzaken hiervan zijn wellicht bepaalde beroepen, die gebonden zijn aan een bepaalde streek. Veel moet hier nog worden onderzocht. Om Haarlem had men destijds veel blekerijen, die gesticht waren door Brabanders, vooral uit de omgeving van Helmond en Eindhoven. Zij waren het toenmaals onrustige Brabant ont vlucht. Vele uitgeweken Vlamingen vestigden zich eveneens in Haarlem, sommigen kwamen via Enkhuizen """land terecht o.a. de families Schepper en Mesdag. Woensdag hield de Commissie „De Vrije Tijd" van de Haarlemse St. Vin- centiusvereniging een bijeenkomst in het concertgebouw, waar de toneelver eniging Thalia „Marieke" opvoerde, een toneelstuk in drie bedrijven van Piet Malherbe, onder regie van J. I. van Dijk. De heer A. G. van Luxemburg heette de vele aanwezigen welkom, in het bijzon der de Vincentianen met hun dames, in wier komst hij een uiting zag van een groot medeleven met het werk van de commissie. De zaal was vol. Advertentie Uw woning gezellig maken met een NIEUW BEHANG. (Zondag 10 October) Eerste prijs f 10.P. Geuke, Over- tcnstraat 29, Haarlem, negen punten. Tweede prijs f 7.50, H. J. Prina, Hoofdstraat 168b, Hillegom, acht pnt. Derde prijs f 5.P. J. Stokman, Iepenlaan 44, Heemstede, acht punten. Vierde prijs f 2.50, W. Schrama, Em- mastraat 11, Hillegom, acht punten. Zeven inzenders met acht punten zijn uitgeloot. Tijdens een familiefeestje in de Jaco- bijnestraat te Haarlem is de vreugde nogal wreed verstoord, toen een van de gasten, de 59-jarige mevrouw W. J. M.- v. H. uit de Pegasusstraat te Haarlem door een lichtraam van de bovenverdie ping viel. Zij wilde naar het plat-dak en om daar te komen moest zij over een lichtraam, waarover een plank lag. Zij stapte mis en het gevolg was, dat zij een val maakte van drie en een halve meter en terecht kwam op de stenen vloer van de keuken. Haar val werd gestuit door een keukenplank en een kastje. Het slachtoffer klaagde over pijn in de rug en kreeg een wond onder het linker oog. Nadat zij door de ongevallendienst was geholpen, is mevrouw M.-van H. naar het Grote Gasthuis overgebracht Advertentie DOUBLE 20 In de muur aan de rechter zijkant van de voorgevel van de in aanbouw zijnde katholieke V.G.L.O.-school aan de Richard Holkade (de St. Gerardus Majella- school) is een bouwplastiek aangebracht, uitgevoerd in euville. Het beeld stelt de H. Gerardus Majella voor en is een schepping van de beeldhouwer Jan Verdonk. De architect van de school is de heer J. M., F. van Velsen. TWEE IAAR VERZEKERD TEGEN VERLIES EN DIEFSTAL De kleine zaak met de grootste keuze. GROTE HOUTSTR. 49 - Tel. 20049 Door eigen financiering betaling in overleg. Gen. Cronjéstraat 135 - Telefoon 11657 Vakkundige behangers beschikbaar, zelfbehangers plaktafel Voor borstels in bruikleen. Eind dezer maand is het 25 jaar ge leden, dat de M.H.C. „HBS" werd op gericht door leerlingen van de 2e HBS, het huidige Lorentzlyceum. Ondanks vele moeilijkheden, voornamelijk i.v.m. de terreinen, is het bij HBS steeds crescendo gegaan. De heren bereik ten snel de promotieklasse, de dames deden daar langer over, doch de plaats in deze afdeling werd ook daar ken merkend voor de kracht welke deze Bloemendaalse vereniging de jaren door wist op te brengen. In belangrijke mate werd daarbij ook steun gevon den in de krachtige jeugdafdeling, wel ke ook al een 25 jaren een mooie basis voor HBS vormt. Dit lustrumjaar kenmerkt zich vooral door de ingebruikname van de drie nieuwe velden aan de Brederodeweg te Santpoort, waarbij als onderdeel van de feestviering op 30 October een fraai clubhuis zal worden geopend. De her denking van de oprichting zal door de jeugd gevierd worden met een klein tournooi op Zaterdag 22 October en een jeugdavond, de senioren doen het met een feestavond en een mixed-toumooi op 30 October. Ook in Velsen wordt 'n hockeyfeest gevierd. De M.H.C. „Strawberries" houdt op 16 October een receptie ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, terwijl de dag daarna onderlinge wed strijden en 'n feestavond dit feit zullen markeren. De club sluit daarmede 'n periode af waarin van begin tot einde strijd moest worden gevoerd, niet al leen in de competitie, maar ook om de velden. In verloop van die tijd werd op maar liefst 12 verschillende velden (tot in Heemstede tijdens de oorlog!) door Strawberries gespeeld! Deze strijd bijl kan nu worden begraven, want ook Strawberries verkreeg dit seizoen nieu we velden in het sportpark te Velsen- Driehuis, alwaar nu gelegenheid is om de grote toeloop van junior-leden op te vangen, waar ook 'n prachtige speel- accommodatie is voor de senior-leden om zich te handhaven in de promotie klasse, waar de dames zowel als de heren zich al jaren stevig genesteld hebben. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem .m omstreken komt Donderdag 21 October, des avonds om 8 uur, in het gebouw van de Kamer aan het Nassauplein bijeen. Wethouder W. F Happé van Haarlem zal tijdens de ver gadering een inleiding houden betref fende het Haarlemse verkeersplan. De wandelaar in Velsens parken kan daar op een stille plek plotseling een néstkastje ontdekken. Het is er een van de vele tientallen, die opgehangen zijn om de vogelstand gelegenheid te geven een beschut nestje te bouwen en er te broeden. In het broedseizoen worden deze nestkastjes regelmatig gecontro leerd en zo kan de vogelwachter zich in de maanden April, Mei, Juni en Ju li een uitzicht verwerven in de samen stelling van Velsens vogelstand en het aandeel dat Velsen levert tot het in stand houden van vertegenwoordigers der diverse vogelsoorten in onze omge ving. Daarnaast broeden ook tal van vo gels in de vrije natuur en ook daarop wordt, zoveel als dit mogelük is. oog gehouden. En men staat er als buiten staander verbaasd van, te vernemen, dat nog zo'n groot aantal verschillen vogels hier aangetroffen wordt. Van de 30 nestkasten in Velserbeek en de 11 in Schoonenberg, bleven er slechts twee leeg tijdens het eerste broedsel. In verband rrmt het zeer late aar en het daardoor ook broedseizoen is er van een tweede broedsel niet veel gevonden. Dat werd slechts in enkele kasten gevonden. Het aantal soorten was kleiner dan verle den jaar. Roodstaartje en glanskool mees werden niet gevonden. Van de koolmees werden 26 legsels gevonden, waarvan er twee duidelijk een tweede broedsel waren. In totaal zijn hiervan 191 jongen uitgekomen, n.l. 147 in Velserbeek en 44 in Schoonenberg Er werden zeven spreeuwen gevonden, waarvan in Velserbeek elf en in Scihoonenberg elf jongen uitkwa men. Verder werden drie legsels de pimpelmees gevonden met in Velserbeek 16 en in Schoonenberg tien jongen en tenslotte was er een broedsel van de holenduif met twee jongen. Buiten de nestkasten om werden in Velserbeek, Schoonenberg en Beecke- stein nog de volgende soorten als broed- vogel aangetroffen: Blauwe reiger, wilde eend, boomvalk torenvalk, fazant, waterhoen, kievit houtduif, holenduif, tortelduif, koekoek, steenuil, groene specht, grote bonte specht, boerenzwaluw, grote lijster, zanglijster, merel, gekraagd roodstaar- je, heggemus, grasmus, huismus, tuin- fluiter, zwartkoptuinfluiter, tjiftjaf, fi- tis, fluiter, winterkoninkje, grauwe vlie genvanger, veldleeuwerik, witte kwik taart, koolmees, pimpelmees, glansko;, mees, boomkruiper, boomklever, zwar te kraai, kauw, Vlaamse gaai, vink, spreeuw, wielewaal en vermoedelijk hebben ook nog gebroed kerkuil, bos uil, kleine bonte specht en groenling. In totaal werden dus buiten de nest kasten 42 soorten als broedvogel ge constateerd en bovendien 4 soorten ver moedelijk. Op „De Biezen" in Santpoort hingen in totaal 14 nestkasten, vanwaar 9 broedsels, nl. 1 van de, koolmees, 2 van pimpelmezen, 1 van de "holenduif, 3 van ringmussen en 2 van spreeuwen zijn uit een. Opvallend was hier hei aantal dikwijls niet voltooide nesten van ringmussen, wat ongetwijfeld in vloed heeft op de geringe mezenbezet- ting. Wel werd in een holle boom nog 'n broedende koolmees aangetroffen. In Bosbeek bevonden zich 20 nest kasten, waaruit 15 broedsels van kool mezen en één van de pimpelmees zijn uitgevlogen. Het volgend seizoen zul len wat spreeuwenkasten uit het Burg. Rijkenspark naar Bosbeek overgebracht worden. In Bosbeek hangen niet min der dan 16 nestkasten voor mezen, maar gezien het feit, dat bij de eerste controle er 15 bezet waren (van de de hing de bodem los) lijkt een uitbrei ding geenszins overbodig. Als broed- gelegenheid voor ransuilen en toren valken wil men het volgend broedsei zoen graag een paar eendenkorven plaatsen. Jammer is het, dat diverse oude abelen en andere holle bomen langs de beek verwijderd werden. De broedgelegenheid voor spechten en holenduiven is thans wel zeer beperkt wat te meer betreurd moet worae omdat vooral spechten moeilijk in nestkasten te krijgen zijn. Het zou niet gek zijn in de toekomst een aan tal aftandse bomen te sparen ter be vordering van de zo nuttige spech tenstand. Het gemis van holle bomen in Bos beek geldt evenzeer voor het Burg. kijkenspark. In laatstgenoemd p. hangen ook teveel spreeuwenkasten, nl. 10, waarvan men er een aantal naar Bosbeek wil overbrengen. In het geheel zijn hier 11 broedsels uitgevlogen, nl. 8 van koolmezen, 2 van spreeuwen en 1 van de pimpelmees. De vogelwacht adviseert hier het aantal meezenkasten met nog een stuk of 5 a 6 uit te brei den. Opvallend is het dat vrii veel mezen- broedsels in spreeuwenkasten verloren gingen, vermoedelijk door eekhoorns als gevolg van het te grote vlieggat. De Jeugdsportdag in Santpoort, die ter gelegenheid van de opening-van het nieuwe seizoen gehouden zou worden Zondag 26 September, doch toen wegens de aanhoudende regen geen doorgang kon vinden, is thans vastgesteld op Zondag 17 October. Deze dag wordt ge organiseerd door de Katholieke Jeugd beweging in al zijn geledingen te Sant poort. De organisatoren vertrouwen, dat zij, die zich voor Zondag 26 Sep tember opgegeven hadden, ook nu van de party zullen zyn. AALSDIJK p. 15 Key West n. C. Christt. AALSUM 15 te A'dam. AARDIJK 15 te Hamburg. ABBEDIJK 15 te Rotterdam. ALBIREO p. 15 Vitoria n. Bahia. ALBLASSERDIJK 15 te Havre. ALDERAMIN 15 te Pt. Sudan. ALGENIB 1 5te Recife. AMOR 15 te Antwerpen. ARKELDIJK 15 te Djeddah. ARTEMIS p. 15 IJmuiden n. Hamb. 3LOMMERSDIJK p. 15 Kp. Gata n. Mars. BONAIRE 15 te Paramaribo. BOSCHFONTEIN 15 te Dar es Salaam. CLEODORA 15 van Newcastle n. Geelong. CALTEX UTRECHT 15 van Sidon n. R'd. ENA p. 15 Finist. n. Lissabon. ESSO AMSTERDAM 15 te Ceuta. ESSO DE HAAG p. 15 Kp. Bon n. Sidon. ETREMA 15 van Piraeus n. Berre. FRIESLAND KRL. 15 te Rotterdam. GAASTERLAND p. 15 Kp. Verd. eil. n. Las Palmas. GRAVELAND 15 te Paranagua. GROOTE BEER 15 te Havre. HAULERWIJK p. 15 Halifax n. N. York. ITTERSUM 15 te Corpus Christi. JAVA 15 te Amsterdam. KARIMATA 15 te A'dam. KEDOE 15 te Bordeaux. MAPIA 15 van Genua n. Pt. Said. ORANJESTAD 15 te Trinidad. PAPENDRECHT p. 15 Burl. n. Batoem. PRINS ALEXANDER 15 te Montreal. PRINS WILL. GEORGE FREDER1K 15 te Montreal. RADJA 15 te New York. SALLAND 15 te Ilheos. SAMARINDA p. 15 Georget. n. Kaapst. SCHIEDIJK p. 15 Dungen. n. New Orl. SIBAJAK p. 15 Kp. Race n. Southampt. STATUE OF LIBERTY 15 te Port Said. SUMATRA 15 te Belawan. TARAKAN IS te Alexandrië. WESTERDAM p. 15 Kp. Race n. N. Y. WIELDRECHT p. 15 Daedalus naar Mena Ahmadi. WONORATO 15 van Suez n. Pt. Said. AMSTELVEEN p. 15 Goa n. Colombo. ANTONIA p. 15 Str. Banka n. Pladju. BARENDRECHT 15 te Piraeus. BLITAR p. 15 Kp. Blanco n. Kaapstad. CALTEX DELFT p. 15 Dungen. n. R'dam. CERONIA 15 te Pladju. DELFSHAVEN p. 15 Finist. n. Casabl. ERINNA p. 15 Kp. Cambodja n. Saigon. ESSO DEN HAAG p. 15 Kp. Bon n. Sidon. KOTA BAROE p. 15 Sabang n. Colombo. LAERTES 15 te Semarang. LAWAK 15 te Suez. LIEVE VROUWEKERK p. 15 IJmuiden n Antwerpen. LUNA p. 15 Ouess. n. Rotterdam. MELISKERK 15 te Suez. OOSTKERK 15 te Manilla. ROGGEVEEN p. 15 Sabang n. Mahe. ROTULA p. 15 Zamboanga n. B. Papan. SABANG 15 te Tj. Priok. SALATIGA 15 te Cleveria. SAROENA p. 15 Singap. n. Saigon. SCHERPENDRECHT 15 te Santos. STAD ALKMAAR 15 te Chittagong. STAD LEIDEN p. 15 Str. Messina n L«v. TERNATE 15 te Bangkok. WATERMAN p. 15 Malta n. R'dam. WELTEVREDEN 15 te Semarang. WOENSDRECHT 15 te Heysham. NAGEKOMEN SCHEEPSTIJDINGEN ARDEAS 14 te Famugusta. AMSTELKROON p. 14 Belle Isle n. Montr. ALGENIB p. 14 Fern. Nor. n. Recife. ALKAID p. 14 Oporto n. Antw. ARIADNE 14 te Alexandrië. ARENDSDIJK 14 te New Orleans. ALBLASSERDIJK p. 14 Ouess. n. Havre. AMERSKERK 14 van Genua n. Pt. Said. AAGTEKERK p. 14 Bord. n. Antw BOREAS 14 van Valencia n. Malaga. BLOMMERSDIJK p. 14 Gibr. n. Mars. BOSKOOP 14 te Barranquila. BORNEO 14 te Semarang. BANTAM p. 14 Aden n. Basrah. BREDA 14 te Guayaquil. CALTEX LEIDEN p. 14 Finist. n. R'd. I CISTULA 14 te Stockholm. CALTEX UTRECHT 14 te Sidon. CALTEX NEDERLAND p. 14 Holten. Rotterdam. CASTOR 14 te Pta. Cardon. DAPHNIS 14 te Pt. Prince. DUIVENDRECHT 14 te Philadelphia. ENA p. 14 Malta n. Gibr. ESSO AMSTERDAM p. 14 Oporto n. Ceuta. ENGGANO 14 te Rotterdam. FH1ESLAND K.R.L. 14 te Rotterdam. FRIESLAND S.S.M. 14 van Nordenh. naar Kopenhagen. GORDIAS 14 te Malta. HECTOR 14 te Lissabon. HYDRA 14 te Antwerpen. HERMES 14 te Trinidad. INDRAPOERA 14 van Gdansk n. R'dam. ITTERSUM 14 van Galvest. n. C. Christi. JAGERSFONTEIN p. 14 IJmuiden n. Hamb. JOH. v. OLDENB. p. 14 Albany n. Melb. KARIMATA p. 14 Ouéss. n. A'dam. LARENBERG p. 14 Ouess. n. S. Juan. LINGE 14 te Cardiff. LOENERKERK 14 te Rangoon. LUTTERKERK p. 14 Pt. Sudan n. Dubat. T1ETULA 14 te Tarakan. MYONIA 14 te Singapore. MARIEKEHK 14 te Hongkong. MAAS 14 te Tunis. MANOERAN 14 van Colombo n. Djeddah. ORION 14 te Amsterdam. POELAU LAUT 14 te Singapore. PRINS FR. WILLEM p. 14 IJmuiden naar Rotterdam. PENDRECHT p. 14 Hatteras n. N. York. PAPENDRECHT p. 14 Finist. n. Bataun. PHIDIAS p. 14 Finist. n. R'dam. FOLYDORUS 14 te Pladju. POSEIDON 14 te Maracaïbo. RITA 14 te Penang. ROEBIAH 14 te Colombo. ROGGEVEEN p. 14 Penang n. Seychellen. RUFINA 14 te Trinidad. SIAOE p. 14 Kangean n. Brisb. STRABO 14 te Hamburg. SIRRAH 14 te Townsville. SUMATRA p. 14 Sabang n. Belawan. STRAAT BANKA 14 te Aleppey. SINGKEP 14 te Amsterdam. SARPEDON 14 te Pta. Cardon. TAWALI p. 14 Dakar n. Las Palmas. TARIA p. 14 Ceylon n. Pladju. TANKHAVEN I p. 14 Kp. Padaran naar Sunga Gerong. TELAMON 14 te Curacao, TARAKAN 14 van Pt. Said n. A'dam. WIELDRECHT 14 van Suez n. Fahaheel. WONOSARI 14 te S. Francisco. WONORATO p. 14 Guardafui n. Suez. ZONNEWIJCK p. 14 Recife n. Santos. KAASMARKT GOUDA 14 Oct. Aange voerd zijn 239 partijen. Prijzen eerste kwa liteit van f 2.27 tot f 2.33, tweede kwali teit van f 2.20 tot f 2.26. extra kwaliteit van f 2.34—2.57. VEILING POELDIJK 13 Oct. Tomaten A 9-1012.20, B 7.8010.20, C 7.8011 20 CC 540—7.10, per bak van 12kg. Druiven: Alicante 0.901.05, Gros Maroc 0.871 09 Gros Colman 1.10—1.19, Frankenthaler 1.1? 1.53, Golden Champion 1.07—1.46, Muscaat 1.201.90, Appelen 9—50 ct. Peren 725 ct. Prinsessebonen 54—73 ct. idem kas 1.00— 1.25, Snijbonen 0.95—1.10, Pronkbonen 35 ct. Prei A 1518 ct. B 2 9(4 ct. Andijvie 6 —8(2 ct., Spinazie 43 ct. Stoofsla 10 ct. Ro de kool 19 ct. Pepers, rood 1.001.45 al les per kg. Bloemkool 1824 ct. Ananas meloenen 4047 ct. Suikermeloenen 436fl ct. Perziken 13—23 c.t Knolselderij A 8', ct. Paprica 1221 ct. Aubergine 62 ct. al les per stuk. Sla A2 4.50—7.50, per 100 stuks. Selderij 2.25—4.75, Peen 11.00—23.00 per 100 bos. EIERMARKT BARNEVELD 14 Oct. Aan voer 2.250.000 stuks. Prijzen kippeneieren f 17—17.75, algemene prijs f 17.40, kiloprijs f 2.80 (basis 62 gram). Prijzen hennen- eieren f 11—15.50 per 100 stuks. Kiloprijs: f 2.64 (basis 53 gram), f 2.50 (basis 49 gr.). ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7 00 nieuws, 7.10 gram., 7.45 Morgengebed 8.00 nieuws, 8.20 gram., 9.00 vrouw 9 40 gram., 10.00 kleuters, 10.15 gram 11 00 zieken, 11.45 gram., 12.00 Angelus, 12 03 gram., 12.33 lichte muz., 12.55 zonnewij zer, 13.00 nieuws, 13.20 gram., 13 45 schoolkoor, 14.00 boek, 14.10 gram., 14.20 Engelse les, 14.40 amateursprogr., 15 15 kron. letteren en kunsten. 15.55 gram 16.00 schoonheid v. Gregoriaans, 16 30 jeugd, 17.00 piano, 17.20 jeugd. 18.00 ge- var. muz., 18.15 journalistiek weekoverz. 18.25 gram., 18.30 pari. overz., 18.40 gram., 18.45 regeringsuitz., 19.00 nieuws 19.10 Lichtbaken, 19.30 Avondgebed. 19.45 symphonette-ork., gemengd koor en sol 20.15 gevar. progr., 21.00 act, 2115 de gewone man, 21.20 gram., 22.00 muzikale quiz., 22.30 koorzang. 22.45 gram.. 23.01 nieuws. 23.15 Esperanto. 23.22 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram 7.45 Even opkrikken!, 7.50 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.35 orgel. 8.55 huis vrouw, 9.00 gym. vrouw. 9.10 gram VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. VARA 10.20 continubedrijven. 11.40 piano. 12.00 Promenade-ork., 12.33 orgel, 13.00 nws 13.20 lichte muz., 13.45 jeugd. 14.20 sport 14 25 lichte muz., 15.00 Fries Drogr 15 2? I-zing. 15 40 dansmuz.. 16.00 boek, 16.1? kamerork en solist. 17.00 act., 17 3? gram.. 18.00 nieuws. 18.20 gram.. 185' toespraak. 19.00 artistieke staalkaart VPRO: 19.30 caus VARA: 20.00 nieuws 20.05 gevar progr.. 22.00 soc comm 22.15 gram., 22.40 wereldkamp. dammen 1954, 22.45 hoorspel, 23.15 nieuws. 23.30 gram. ENGELAND, BBC, home service, 330 m.: 12.00 dansmuz., 13.00 gevar. muz_ 14.10 gevar. muz., 15.10 lichte muz.. 15 40 ork.conc.. 19.30 gevar. muz. BBC. light progr., 1500 en 247 m.: 13.00 amus.muz„ 13.15 dansmuz.. 13.45 fanfare-ork., 15.00 amus.muz„ 16.15 dans muz., 17.45 fanfare-ork., 18.00 jazzmuz. 19.00 ork.conc., 21.30 fanfare-ork, 2315 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 gevar. muz., 13.10 gevar muz., 14.00 lichte muz., 1J.00 volks, en koormuz., 16.00 schlagers, 18.00 lichte muz., 19.35 koorliederen, 20 0 gevar muz., 22.10 symph.ork.. 22.35 gevar. muz.." 23.15 lichte muz., 0.15 dansmuz., 1.00 iazzmuz., 2.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m.: 12.30 ork.conc.. 14.17 symph.ork., 16 55 kamermuz., 18.15 pianorecital. 20.00 ge var. muz.. 22.30 gevar. muz.. 23.25 ork. conc. BRUSSEL, 824 m.: 14.30 koorconc, 15.45 aceordeonmuz., 16.15 accordeon- muz., 16.45 Engelse les, 21.00 variété- ork.. 21.30 fragm. Viktoria und ihr Hu- sar, operette. 22.15 dansmuz. 484 m.: 16.30 lichte muz.. 17.15 lichte muz., 17.30 jazzmuz.. 18.30 aceordeon muz., 20.20 cabaret, 21.00 omr.ork.. 22.15 "chte muz 23.00 dansmuz ENGELAND BBC, European Service CJitz. voor Nederl 17 00-17.15 Engelse les v. beginnelingen, lessen 135 en 136 deel 6. (Op 224 en 49 m.l. 22.00-22.30 Nieuws. Zoeven verschenen. Spiegel v. d. week. Sportjoum. (Op 224 en 75 m.) WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. NTS: 14.57-17.00 Int. voetbalwedstrijd DuitslandFrankrijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9