Met benauwende gelatenheid rekken de vluchtelingen hun troosteloos bestaan Gouden Residentieorkest wordt in vele steden gevierd Australië sal ons land inzake W.-N.-Guinea sterk steunen POLITIE MOET OBJECTIEF HAAR TAAK VERVULLEN Ook 6 pet. op de pensioenen 1 Jaar in jaar uit j hopentegen beter weten in t Geen terugkeer naar de pijnbank! DE TIJD ZATERDAG 16 OCTOBER 1954 PAGINA 11 Jubileumtournee Bij Philips te Eindhoven Nieuwe T.V.-apparatuur Eerste sending uit Duits land aangekomen Suikerbossie voor de Prins FRED THOMAS Indonesische eis verre van overtuigend Het vak van journalist heeft ons de jaren door niet menig aspect van 's levens misère in aanraking gebracht. Nimmer evenwel zou ons een gevoel van schaamte en schuld zo lang en zo hardnekkig achtervolgen als na ons jongste bezoek aan Griekenland, de ontmoeting hier met het lot van vluchtelingen en ontheemden. Schaamte over duizend dingen, tot dusver ijooit overdacht, heel de geborgenheid van ons bestaan, van dag tot dag, als burger van een wel varend en uitermate geordend land, met ronduit zoveel weelde, terwijl elders mensen, met even zeer recht op geluk, letterlijk alles moeten ontberen wat aan het leven maar enige glans verleent. Er leeft bij ons, Nederlanders, mogelijk onbewust, een schier atavistische geneigdheid de eigen natie als door God uitverkoren te beschouwen, elk leed, ons door de historie berokkend, het grofste onrecht. Maar niet zo heel ver hier vandaan lijkt de ongunst van het lot haast even vanzelfspre kend: tien- en honderdduizenden, millioenen, is nu al jaren alles ontzegd en zij rekken hun trooste loos bestaan met een benauwende gelatenheid. Juist die gelatenheid heeft ons verschrikt, ons het schaamrood naar de kaken gejaagd, en een gevoel van persoonlijke schuld wakker geroepen: schuld van mens tot mens. BOUWER K.R.O.-STUDIO OVERLEDEN Personeelraad bij Oorlog en Marine Zielzorg onder de emigranten H. Vader tot Interpol 7 Waar niets meer is dan GRAUWE ELLENDE ln een pannetje heeft dit oude vrouwtje een stuk grauw brood en een portie aubergines gehaald. (Van onze Haagse redactie) Het gouden jubileum van het Resi dentieorkest, waarvan de viering op Zaterdag 20 November a.s. begint, mag zich in een steeds groter wordende be langstelling verheugen. De bijdragen voor het Jubileum-Instrumentenfonds stromen thans bij honderden per dag mnnen. inmiddels zijn ook in de ste- Sen Amsterdam, Leiden, Hilversum, «oucja en £)eift plaatselijke comité's L°1°P aan het werk gegaan. De geza- menjijke bijdragen uit deze steden Zullen aan het bestuur van het orkest worden aangeboden op de jubileum concerten, die na 20 November in deze steden zullen worden gegeven. Het gouden jubileum-album, waarin alle handtekeningen van hen, die bijdragen zonden voor het Jubileum-Instrumen tenfonds, worden opgenomen, zal eerst aan het eind van het jubileumseizoen geheel volledig zijn. De aanbieding van het album zal weliswaar geschie den op de receptie in de Witte So ciëteit op 20 November g.s., maar het zal nog worden aangevuld met de handtekeningen van diegenen uit an dere steden, die bijdragen zonden. Het album zal overigens bijzondere histo rische waarde krijgen, omdat het te vens een overzicht van de gehele Ju bileumviering zal bevatten, zowel de voorbereiding daarvan als de uitvoe ring. Gedacht wordt het album gereed te hebben bij het slotconcert van het jubileumseizoen, dat 14 Mei 1955 in de Houtrusthallen in Den Haag zal plaats vinden. De viering van het jubileum zal beginnen op 20 November. In de middaguren zal de onthulling plaats vinden van een straatnaambord, ge wijd aan mr. Henri Viotta, met prof. v. Eysinga, oprichter van het Resi dentieorkest. Na een receptie in de Witte Sociëteit wordt in het Ge bouw voor K. en W. voor genodig den een gala-concert gegeven. Hier na begint de jubileumtournée door ons land. Op 22 November wordt het eerste concert in Delft gegeven, op 25 November volgt Leiden. Hier tussen door vinden nog enkele an dere festiviteiten plaats, bestemd voor de leden van het orkest. Een speciaal jeugdconcert wordt op 26 November in Den Haag gegeven. Tijdens deze avond zal aan het orkest het geschenk worden aangeboden, waarvoor de gelden bijeengebracht zijn door de Commissie voor de Jeugdconcerten. Een dag later, Zater dag 27 November dus, recipiëren de orkestleden, vertegenwoordigd door de Orkestcommissie, in het Kurhaus te Scheveningen. Op 2 December vindt een zeer bijzonder concert plaats in het Kurhaus, aangeboden door de ver eniging „Vrienden van het Residentie orkest" aan hun leden. Op dit concert zal een uitvoering worden gegeven van „l'Enfant et les Sortilèges" van Maurice Ravel, m.m.v. het Nederlands Kamerkoor o. 1. v. Felix de Nobel, het Matrozenkoor o. 1. v. Theo van Elferen en o.a. de solisten Laurens Eogtman en Erna Spoorenberg. Hierna wordt het jubileum-tournée Weer voortgezet: 2 December Am sterdam, 23 December Dordrecht, 5 Januari Gouda, 20 Januari Eindho ven, 9 Mei Hilversum. In het kader van de jubileumvie ring zal het orkest in dit seizoen ook nog concerten geven in Naarden, Mid delburg, Vlaardingen, Arnhem en 's-Hertogenbosch. Onmiddellijk na het beëindigen van het jubileumseizoen vangt voor het orkest het nieuwe Kurhaus-seizoen 1955 weer aan. Het Residentieorkest zal dan voor het veertigste jaar de Kurhausconcerten in Scheveningen verzorgen. Nu de verhoging der lonen met een toeslag van 6 procent geen gevolg is van de gestegen kosten van levensonder houd, doch beoogt de werknemers te doen delen in het gestegen nationaal in komen, heeft de raad van bestuur van de N.V. Philips gloeilampenfabrieken te Eindhoven besloten ditmaal aan de lo pende en toekomstige pensioenen ook een extra-verhoging van 6 pet. toe te kennen. Hierdoor zullen dus de pen sioentrekkers hun reële inkomsten zien stijgen. Om deze toeslag te kunnen geven, be taalt de N.V. f 160.000 per jaar, hetgeen gelijk gesteld kan worden aan een be drag-ineens van f 1,6 millioen. Ter verhoging van de toekomstige pensioenen heeft de N.V. beschikbaar gesteld een bedrag van f 7 millioen, welk bedrag door de N.V. dus extra in de pensioenfondsen zal worden gestort. Binnenkort zal de nieuwe televisie studio te Bussum in gebruik worden ge nomen. Het St. Vitusgebouw ondergaat daartoe een grondige restauratie. Tegelijkertijd wordt een nieuwe tele- visie-apparatuur in gebruik gesteld. De eerste zending van deze installatie is Vrijdag uit Duitsland in Bussum aan gekomen. De Fernseh G.M.B.H. te Darmstadt had de opdracht tot levering ontvangen. Deze apparatuur is ten dele bestemd voor vervanging van de instal latie in studio Irene en voor de studio in het St. Vitusgebouw. De Nederlandse schilder George Zwaaf, die al meer dan zes jaar in Durban woont, heeft voor Prins Bern- hard een schilderij gemaakt van pro- tea's (de nationale bloem van Zuid-Afri- ka, daar suikerbossie genaamd), die te Durban waren geëxposeerd. In te genstelling tot andere geschenken die Z.K.H. ontving en die per boot naar Nederland worden verstuurd, nam de prins het schilderij met zich mede in het vliegtuig. Wij hebben ons het hevigst ge schaamd bij de ontmoeting met intel lectuelen onder de vluchtelingen, men sen uit de eigen „Schicht", zoaL. die Griekse opticien uit Shanghai in de hit te en stank van zijn afgedankte leger tent. Wij hebben ons geschaamd tegen over de bejaarden, die Wit-Russische officiersweduwe in haai' kelder-spelonk, spookachtig verkommerd. Wij hebben ons geschaamd in het bijzijn van de kinderen, die wij haast niet in.de ogen durfden zien, en naast wie wij telkens weer het eigen kroost verwijtend zagen staan. En schuw hebben wij in hokken en holen gekeken, die men ons einde loos heeft getoond, waar mensen leef den met minder ruimte dan dieren en minder bescherming voor nog iets als menselijke gêne. Die hier, leefden, niet tijdelijk, met uitzicht op morgen ver betering, immers vlammende protes ten in heel de publiciteit, maar jaar in jaar uit, en als zij nog mochten ho pen, het laatste, dat een mens behoudt, dan tegen beter weter in. Twee blocnotes hebben wij gevuld met notities over dit alles, maar nu wij achter onze schrijfmachine zitten, weten wij nauwelijks wat wij eigen lijk moeten vertellen, lijkt elke ge dachte, die wij oproepen, elk beeld dat wij formuleren ontoereikend en banaal. Nu hadden wij een tekenaar, fot- graaf, cineast willen zijn om U pre cies te kunnen tonen wat wij hebben gezien, zelfs dan nog niet volmaakt, want ook de stank behoort tot het we zen der ellende. De reuk van dit leed moet men hebben ervaren, als het ware in al zijn poriën opgenomen, om tot oordelen bevoegd te zijn. En de wereld van dit alles is zo anders: de klassieke zon, barmhartig en bar baars tegelijk, de verholenheid der schaduwen, de totaal verschillende mentaliteit van de samenleving, waarin dit stuk misère een plaats kreeg, de armoe van- deze groep in het kader van de armoe van heel het land. Nederlandse begrippen houden hier op: als mensen, en dat zijn dan nog de enkele uitverkorenen, de zeer ge lukkigen, van 4 of 5 Drachmen per dag moeten leven, dat is twee kwart jes of iets meer, dan kan men zich zulk een bestaan nauwelijks voorstel len. Maar men heeft ons niet naar Grie kenland gestuurd om na afloop te zeg gen: U zoudt het zélf moeten zien. En zo willen wij trachten U mee te nemen naar de vluchteli: genkampen, waar men ons hier heeft rondgeleid. Het waren eigenlijk geen kampen, zoals men zich dat bij ons zou voorstellen, de behuizing van al die ontheemden heel anders: in een fabriek, in een voormalig casino, in afgedankte, ooit weelderige villa's in een voormalig krankzinnigengesticht. Dit, èn de Griek se zon èn de blauwe Griekse hemel maakten het alles vreemd en onwaar schijnlijk: een dwangvoorstelling, een benauwde droom. Het sterkst is ons dit bijgebleven van het verblijf der vluchte- miiimiiimmiiiiiiiii niimmmmmiimiiiimmmimmim III lingen in het vroegere casino „Akteon". te Nieuw Phaleron, de Rivièra-achtige woonwijk aan de baai tegenover Pi raeus. Trappen en terrassen voeren om hoog naar de monumentale hoofdin gang; aan zee, over de rijweg, herin nert een paviljoen met zitgelegenheid aan de vroegere bestemming, zoals heel het verwaarloosd interieur, met zuilen, bogen en reliëfs en resten van klater goud, de hoge, holle vensters met bordpapier gedicht. De ruimte beneden,' feestzaal en foyer, de galerijen boven, alles wordt bewoond: ingedeeld in chambretten als op een kostschool, de afschuttingen van board of samenge flanst uit lompen. In permanent halfduister In permanent halfduister speelt zich hier het leven af van honderden vluchtelingenenkele vierkante me ters voor hele gezinnen, ouders en kleine of opgroeiende kinderen, elders weer echtparen met willekeurige vreemden tezamen. Sommigen heb ben zich zo goed mogelijk ingericht, met een familieportret aan de „wand" en alle bleken van onver- zwakte religiositeit: crucifix en pren ten van Moeder Gods en Heiligen, soms nog een devotielicht, anderen echter hokken temidden van louter vodden. Bedden, of wat ervoor door moet gaan, vullen het grootste deel van zo'n ruimte, verder een tafel en kookgerei. Een wel bijzondere hemel se bescherming moet dit lompen- en mensenpakhuis voor brand behoe den: in al die holen naast elkaar wordt van dag tot dag gekookt en bezigt men het meest primitieve ver lichtingsmateriaal. Wjj hebben er schichtig rondgezworven, hier door een kier en ginds door een opening gegluurd in de „intimiteit" van weer een andere vierkante meter ellende. Wij keken in de moeë ogen der ouderen, in de soms felle, hunkeren de blik van jonge meisjes, in de ver wonderde argeloosheid der kinderen, bloedarme, lichtschuwe holendiertjes, voor wie dit verloren milieu de we reld is. Het zijn hoofdzakelijk mensen hier uit Roemenië, die aan hun Griekse origine de uitwijzing door het nieuwe De Australische minister van Buiten landse Zaken, Casey, heeft Vrijdag te genover verslaggevers te New York me degedeeld, dat Australië „Nederland sterk zal steunen" als de politieke com missie van de V. N. de Indonesische aanspraak op West-Nieuw-Guina be spreekt. Casey zei, dat het „noodzakelijk" is, dat de bevolking van Westelijk Nieuw Guinea ,,de gelegenheid zal krijgen op de geschikte tijd over haar eigen lot m beschikken en niet het slachtoffer zal C°fden van een marchanderen tussen wee landen of een groep landen. Wij geloven, dat het Nederlandse be stuur over West-Nieuw-Guinea de L :s- te middelen verschaft om de bevolking te brengen tot zelfbestuur en tot het te zijner tijd beslissen over haar eigen be stemming. De Indonesische juridische eis is ge baseerd op een interpretatie van een deel van één van de reeks overeenkom sten die volgens Indonesië los daarvan gezien moet worden. Zij is niet over tuigend, zelfs niet uit juridisch oogpunt. Dit zal duidelijk blijken, wanneer de Indonesische aanspraak binnenkort in de politieke commissie der V,N. zal "'orden besproken" aldus Casey. Z. H. Paus Pius XII heeft in Castel Candolfo ln bijzondere audiëntie ontvan gen de 139 afgevaardigden naar het 23ste congres van de internationale commissie van de Criminele Politie, meer bekend als Interpol, dat op het ogenblik in Rome wordt gehouden. In een toespraak heeft de H. Vader ge wezen op de noodzaak van een orga nisatie als Interpol. De internationale misdadigers zijn zo sluw, dat een doel matige internationaal georganiseerde samenwerking nodig is om hen te be strijden. Behalve een louter technische, heeft het werk van de politie ook een morele en godsdienstige kant. Aan de politie, zo zeide de Paus, komt de hoogste morele waardering toe voor de waarborgen, die zij schept voor de veiligheid van het leven en de eigendommen Van de evenmens. Anderzijds heeft de politie bij haar optreden tegen de misdadigers zekere normen in acht te nemen en bij het bespreken van die normen achtte de H. Vader het noodzakelijk een waar schuwend geluid te doen horen. Allereerst is daar de algemene eis van objectiviteit, waaraan het gehele proces en allen, die daarbij betrokken zvjn, van begin tot einde, moeten vol doen. Vervolgens is er het persoonlijk contact met de misdadiger. Hoewel de misdadigers vaak weinig respect of consideratie inboezemen, moet dit contact geheel in overeen stemming zijn met de juridische voor schriften, die voor de arrestatie en het verhoor van een aangeklaagde zijn ge steld. De H. Vader vroeg zich af, of de rechtspleging van tegenwoordig niet is teruggekeerd tot de practijken uit een ver verleden, toen zij vaak een ware foltering voor de aangeklaagde waren. In de ouderdom van 58 jaar is in Bussum overleden de heer H. Fennis, in leven aannemer en gedurende dertig jaar voorzitter van de afdeling Bussum van de Ned. R.K. Aannemers- en Pa troonsbond. Als aannemer bouwde hij destijds de K.R.O.-studio, terwijl zijn laatste werk de huidige verbouwing aan het R.K. Lyceum, eveneens in Hilver sum, is geweest. De heer Fennis was voorts o.m. lid van het kerkbestuur St. Vitus te Bussum. De Requiemmis wordt opgedragen Maandagmorgen in de St. Vituskerk in Bussum om half 10, waarna om 11 uur de teraardebestelling plaats vindt op de R.K. Begraafplaats, eveneens aldaar. De H. Vader riep in herinnering, dat Paus Nicolaas I omstreeks het jaar 1100 het gebruik van de pijnbank heeft veroordeeld. „Loopt onze tijd niet het gevaar eens het verwijt te moeten horen zonder be perking of gewetenswroeging, louter uit nuttigheidsoverwegingen het onderzoek van de beklaagden te hebben verlengd?" Als laatste eis voor het gedrag van de criminele ambtenaar noemde Z.H., dat bij hem de wil aanwezig moet zijn de misdadigers tot inkeer te brengen, en hem zijn plaats als lid van de maatschappij terug te geven. Daartoe moet hij de practische middelen ge bruiken, zonder nochtans in utopieën te vervallen of de misdadigers onher roepelijk te veroordelen. (KNP-Reuter) De minister van Oorlog en Marine heeft met het oog op het feit, dat het wenselijk is een blijvend contact tot stand te brengen tussen de vlagofficier personeel van het ministerie van Marine en de directeur personeel van het minis terie van Oorlog, besloten in te stellen de personeelraad, die rechtstreeks res sorteert onder de minister van Oorlog en van Marine. Het werkterrein van de personeelraad omvat: het coördineren van de daarvoor in aanmerking komende regelingen be treffende het militaire personeel en het uitbrengen van adviezen betreffende alle vraagstukken op personeelgebied, welke door de minister, de staatssecre taris van Marine of de staatssecretaris van Oorlog de raad ter behandeling worden aangeboden. De Katholieke Emigratie Stichting deelt mede, dat pater Kerkling uit Am sterdam naar Canada is vertrokken om in Winnipeg en omgeving onder de emi granten te gaar. werken. Vandaag is pa ter dr. J. G. H. Beurskens naar Aus tralië vertrokken om in Melbourne en omgeving zich voor onze emigranten verdienstelijk te maken. De onder ads- pirant-emigranten in Zwolle bekende mr. B. van Buuren vertrekt 21 Octo ber voor een oriëntatie-reis naar Aus tralië. De heer van Buuren is mede werker van de Aartsdiocesane Emigra tie Stichting, Pater Pieters, Nederlands emigratiepriester in Australië, heeft in Perth een hostel geopend voor vrijge zellen. regime te danken hadden. Zo spraken wij met een gezin uit Braïla, dat. naar het restant van zijn bezit te oordelen, vroeger in redelijk goede doen moest zijn geweest. Er waren drie kinderen: Haralambos van 9, Efrosini van 7, en Panagis, één jaar oud. De vader was zeeman geweest, maar thans werkloos. Inkomsten had men dus niet, want van steun, in welke vorm ook, is geen sprake. Men kreeg van de Griekse re gering dit dak boven het hoofd en ver der moest men zich zien te redden. Hoe en waarvan zo'n gezin dan be staat? Dit is een vraag, die na heel onze rondreis en alle gesprekken en informaties feitelijk onbeantwoord is gebleven. Duizenden van deze vluchte lingen-families leven van de ene dag in de ander, op de grens van de ver hongering. Ondervoed zijn zij allemaal. Het oudste jongetje van deze mensen uit Braïla blijven wij ons herinneren: zijn mager snuitje onder het zonne- bruin vernis en de grote, donkere ogen» zwak en toch stralend uit een dapper zieltje, helemaal weggelopen het joch, ergens van een bladzij van Panaït Istrati. Nauwelijks beter is de toestand in de voormalige tabaksfabriek van Kalokynthou te Athene, eveneens door de regering beschikbaar gesteld als vluchtelingenverblüf. Het bleek er wat lichter en frisser dan in het Casino van Nieuw Phaleron, alles zo veel mogelijk wit gekalkt. Hier zijn 232 ontheemden ondergebracht, alle maal van'Griekse origine: o.a. 65 uit Roemenië, 41 uit Rusland, 30 uit Noord-Epirus (Albanië), 19 uit Is tanbul, 15 uit China en 9 nu onlangs weer uit Egypte. Er zijn lijders on der aan t.b.c., mensen met zenuw stoornis, een blinde. Een dertigtal is ouder dan 60 jaar. De mensen hier hebben het voordee', dat aan kinde ren onder de 15, bejaarden en zieken dagelijks voedsel wordt verstrekt, door een Noorse instantie bekostigd. Werklozen en dat waren er op het ogenblik van ons bezoek in totaal 75, gezinshoofden en alleenstaande mannen en vrouwen, krijgen echter niets. We hebben 's middags zo'n uit deling gezien: een klein stuk grauw brood en een portie in olie gebakken aubergines. In lange rij stonden de „uitverkorénen" met hun pannetje te wachten. Een éénarmige vluchteling administreerde en een voor een kre gen zij hun deel uit de dampende ke tels: oude, somber verhulde vrouwen, grijze en grauwe mannen, 'n zonder linge verschijning met wippende lorg net en hoge, bleke prof. Piccard-sche- del,blootvoetse kinderen. Men wees ons een oude heer in Er hokt een stokoude vrouw op haar slonzig bed als een zieke vogel op z\jn nest. kamerjas: vluchteling uit Rusland met Nansenpas, al van 1917 af zwervende. Hij kleedde zich niet meer aan en kwam nooit me— op straat. Overigens is het beeld ook hier een der: op alle verdiepingen de afgeschut te hokken naast elkaar, bij enkele nog ordelijk met iets, dat herinnert aan betere tijden, de meeste in staat van geleidelijke verval, de ergste weinig meer dan een stal. Etenslucht en de reuk van gedragen kleren bepalen de atmosfeer. Een ruziestem klinkt van ergens achter de lompen, het gejengel van een lastig kind. allerlei geroeze moes van menselijk bedrijf. Er hokt een stokoude vrouw op haar slonzig bed als een zieke vogel op zijn nest. Een triest vervuild prentje achter glas van de Moeder Gods is de enige glimp van een beter bestaan in jammerlijk decor van ellende, dat haar hier tot het einde toe omringt. 81 en nog helemaal uit China om zo te sterven. Haar man Ergens in Amerika heeft zij een zoon. Even verderop, in een doorloop, zit een nog altijd sierlijk manspersoon, met glad gepommadeerd haar op een houtskoolfornuisje visjes te roosteren. Anastatios, zo luidt zijn voornaam, de van ziet hij liever niet afgedrukt, is 17 jaar operazanger geweest en ver dient thans iets in een café-chantant. Een mager, asgrauw kind staat naar zijn bedrijf te kijken, bijtend in een tomaat, vuurrood tegen het bleke smoeltje. Vrouwen lopen af en aan of staan in groepjes bij elkaar, één moeder mét haar zuigeling op de arm: in ontberin* geboren. Hef hol in hef onderhuis De mensen hier vinden nog onderling steun, maar wij hebben ook vluchtelin gen bezocht die over de stad verspreid in eenzaamheid hun bestaan rekken. Wij zullen niet licht het geval vergeten, dat ons werd getoond in een ouderwetse, ogenschijnlijk gegoede buurt ln de bui tenwijken van Athene. Wij daalden af in een onderhuis aan de achterzijde, een donker hol, dat erger was dan ooit de ergste kelderwoning in Amsterdam. De kalk viel uit de zwart bewalmde mu ren, een venstergat met tralies zag laag uit over een hoek tuin, tot een vaalt vervallen, en op een blinde muur. Een gat in de wand met een lap er voor was de kast, en op een plank in de hoek stond een vergasser, het kook gerei. De enige verlichting bestond uit een half kapotte petroleumlamp. In dit hol hurkte op een ijzeren ledikant een broodmagere, tot niets dan rimpels ver dorde vrouw. Zij leefde hier al 28 jaar sinds de dood van haar man, met wie zij na het échec der Witte legers, waarin hij als officier had gevochten, in 1919 uit' Rusland was uitgeweken. Als enig gezelschap en verzorger had zij een debiele zoon. De andere zoon had gelukkig werk en was kort tevoren getrouwd. Misschien herinnerde het verkreukelde lampionnetje, in een hoek tegen de muur, aan dit „festijn": in deze entourage werd het tot een kreet, een schaterlach om de gruwelijke farce van dit stuk mensenbestaan. Met verwondering kijken de kinderen, bloedarme, lichtschuwe holendiertjes, de wereld in.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 11