oorzaak der stakingen Begin volgende week beslissing over het inschakelen van troepen Mechanische postbehandeling ook in Amsterdam en Rotterdam Brandweer nog steeds aan het blussen in Zaans Veem D Hitier en formeel Eva Braun zijn nog niet dood RIJKSPERSONEEL krijgt drie maanden ineens Hof van Onderzoek naar Noodlottige scheidslijn Brand in Palm- kazerne Tweede piloten van SAS nemen ontslag Aan de rol ENORME GROEI VAN DE P.T.T. Binnen enkele jaren half-automatisch internationaal telefoonverkeer Schade aanzienlijk meer dan 10 millioen Wervelstorm boven Verenigde Staten Tandarts herkende prothesen Het weer BRITSE REGERING BESL UIT TOT INSTELLING VAN Tot hoofd en hart PROCES IN BERCHTESGADEN LOONSVERHOGING i A APPLAUS VOOR DE KONINGIN Cantinegebouw grotendeels uitgebrand Controverse tussen Denen en Zweden Doodstraf voor twaalf Perzische officieren „Besmette" lading te Rotterdam? Arbeiders weigeren te lossen Zaan gedempt met cacaoboter Ned. Kappersbond: Geen tariefsverhoging Vier doden Sociaal commentaar Compensatietoelage voor huurverhoging I FALCON GABARDINEJASSEN ZATERDAG 16 OCTOBER 1954 78ste JAARGANG No. 26120 ,*fv; De Britse regering heeft een Hof van Onderzoek ingesteld om de oorzaken vast te stellen van de staking, die de Londense haven verlamt. Minister van Arbeid sir Walter Monckton nam het besluit hiertoe, nadat stakingsleiders zijn oproep om het werk te hervatten hadden, afgewezen en de bond van sleepbootbemanningen en schuitevoerders hem had laten weten, dat zij morgen ook in staking gaan. Door dit besluit zal het verkeer in de Londense haven morgen geheel stil komen te liggen. Minister Monckton nam zijn besluit na spoedbesprekingen met alle partijen in het havengeschil en na de derde bui tengewone zitting in vier dagen van het kabinet over de staking. De werk gevers in de haven en rechtse leiders van de bond van transport- en haven arbeiders, de TGWU, beaamden dat zij hun geschillen vreedzaam zouden kun nen bijleggen, maar de links georiën teerde vakvereniging NASD wees het pleidooi van Monckton van de hand. Hoewel er niet om verzocht was, hadden de mannen van Rijkswa terstaat tóch een extra pont klaar liggen, toen Koningin Juliana de feesten Vrijdag in Den Helder wil de bijwonen. Toen de Hofauto de Hembrug- pont naderde, gingen de slagbomen omhoog voor een lege pont en zodra de wagen was opgereden, gingen de slagbomen weer neer. Dat was kennelijk tegen de zin van Hare Majesteit, die uitstapte en be vel gaf de slagboom weer omhoog te draaien en de wachtende auto mobilisten liet verzoeken op haar pont aan te sluiten. Onder handge klap en gejuich werd hieraan ge volg gegeven. Staande op het dek bekeek de Koningin met grote in teresse het „laden" van de Donau- pont en ging haar wagen weer in toen de pont de overkant genaderd was. Een hartelijk applaus klaterde op, toen de auto in de richting van Den Helder verdween. Op de terugweg uit Den Helder wenste H. M. geen gebruik van voorrang te maken en de Koningin wachtte precies drie kwartier voor aë Pont in de wachtende file. Door nog onbekende oorzaak is Vrij dagavond omstreeks twaalf uur een fel le brand uitgebroken in het cantinege bouw van de Palmkazerne te Bussum. Het houten gebouw, dat uit 1939 dateert, brandde grotendeels uit en een canti- nevoorraad van enige duizenden gul dens ging verloren. De garnizoenscom mandant, kolonel G. A. van Driem, volg de de blussingswerkzaamheden van na bij. Voor de mannen van de hier ge legerde luchtdoelartillerie wordt het verlies van hun cantine enigermate ver zacht door het feit dat een stenen can tinegebouw in aanbouw is en vermoede lijk spoedig zal worden voltooid. De brand werd ontdekt door enige mili tairen, die het vuur trachtten te blus sen met snelblussers. Het geheel houten gebouw bood hiervoor echter te ruim voedsel aan het vuur. Spoedig stond de cantine aan de achterzijde in lichter laaie en was de vuurgloed op honder den meters afstand te zien. De Bussum- se brandweer bestreed het vuur met groot materieel en had de zaak spoe dig onder de knie. Alle. Zweedse tweede piloten van de Scandinavische Luchtvaartmaatschappij S.A.S. hebben gisteren hun ontslag inge diend omdat, naar zij zeggen, hun Deen- Se collega's sneller worden bevorderd das zij. De S.A.S. wordt door Denemar ken, Noorwegen en Zweden gezamen lijk geëxploiteerd. In totaal hebben 68 Zweedse tweede piloten ontslag gevraagd. Zij nemen evenwel de opzeggingstermijn van zes maanden in acht, zodat in de diensten voorlopig geen vertraging komt. De vakvereniging steunt de actie. (Reuter). Een krijgsraad in Teheran heeft twaalf officieren ter dood veroordeeld, die behoren tot de groep van 600 leger en politieofficieren, die in Augustus zijn gearresteerd omdat zij zich zouden heb ben ingelaten met communistische sa menzweringen tof omverwerping van de regering en tot het opblazen van de olieraffinaderijen van Abadan. I Vu) gemeten zij als een balans, i die elke avond wordt geijkt. J Een woordvoerder van het ministe rie van Arbeid heeft meegedeeld dat het kabinet niet voor begin volgende week een beslissing zal nemen over het inzetten van troepen om de sche pen te lossen een stap waarop de communisten schijnen aan te sturen om de havenarbeiders nog steviger achter zich te krijgen en de invloed van rechtse elementen in de vakbon den te zien verminderen. In totaal zijn. 22.342 havenarbeiders het hoogste aantal uit de geschiede nis in staking in Londen en morgen vergaderen 17.000 arbeiders in Liver pool om te beslissen of zij zullen mee doen. Te zelf der tijd staken 8000 man der scheepsreparatiewerkplaatsen en een staking van 15.746 Londense buschauf feurs en -conducteurs veroorzaakt een chaos bij de openbare middelen van ver voer van de stad. Van de zijde van het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties (O.V.B.) (de destijds van de E.V.C. af gescheiden groep) wordt meegedeeld, dat havenarbeiders te Rotterdam heb ben geweigerd goederen te lossen, die als bestemming Londen hadden. Patricia Lloyd, een 19-jarige Lon dense fabrieksarbeidster, zag giste ren haar portret in de krant afge beeld, omdat zij erin geslaagd was op tijd op haar werk te komen ondanks het uitvallen van de busdiensten. Haar vervoermiddel: rolschaatsen. goederen bevonden zich aan boord van het Zweedse schip „Silvergate", dat in de Merwehaven te Rotterdam is aange komen. Naar het schijnt was een deel van de lading, een grote hoeveelheid chemische stoffen, oorspronkelijk bestemd voor de Shell in Engeland. De bestemming zou zijn veranderd in „Shell-Pernis". In verband met de Londense havenstaking beschouwen de havenarbeiders deze goederen als „besmet". Ter gelegenheid van de feestelijkheden in Den Helder heeft H. M. de Koningin Vrijdag een bezoek aan de Marinestad gebracht. Een der programmapunten was een tocht door de haven, waar vele schepen van de Koninklijke Marine lagen, met de „Koningssloep". De foto toont het moment, waarop H. M. zich aan boord van de Koningssloep begeeft. In de stations te Amsterdam en Rotterdam zal de postbehandeling binnen niet te lange tijd op dezelfde mechanische wijze geschieden als nu al in Den Haag geschiedt. De enorme toeneming van de poststukken dwingt hiertoe. Overwogen wordt speciale nachtposttreinen in te stellen, die, zo mogelijk, zouden kunnen Iaden en lossen in de kantoren. Onderhandelingen met de N.S., die in 1953 82 millioen kg post vervoerden tegen 64 millioen in 1949, zijn gaande. Wanneer de posttreinen gaan rijden is nog niet bekend. Men heeft het traject AmsterdamEindhovenMaastricht als eerste in gedachten. Dit heeft de nieuwe directeur-gene raal van de P.T.T., ir. J. D. H. van der Toorn, Vrijdag aan de pers medege deeld. De P.T.T. groeit zeer snel, aldus de dir.-generaal. In 1950 werden 3.6 mil lioen luchtpostbladen verzonden, in 1953 5 millioen en dit jaar ongeveer 6 millioen. Het aantal poststukken (brie ven, briefkaarten, postpakketten en druk werken) bedroeg in 1939 1.081 millioen stuks tegen 1953 1.700 millioen. Het aantal pakketten werd verdrievoudigd. De telefonie vertoont ten aanzien van Len overzicht het nablussingswerk. Duidelijk is de aangerichte ravage te zien. (Van onze verslaggever) Nog steeds woedt de brand in het Zaanse Veem voort. Tot Vrijdagnacht twaalf uur waren alle manschappen van de tien brandweerkringen in touw, waar na de eerste ploeg naar huis ging om acht uur rust te nemen. Nog minstens twee dagen nablussen, zei commandant Kakes, die, net als tien tallen andere spuitgasten, met ontstoken ogen uren achtereen op zijn post is ge bleven, omdat het verraderlijke smeu lende vuur weer plotseling hoog op kan laaien, zoals gistermiddag herhaaldelijk gebeurde. De rookkolommen drijven nog steeds over de stad. Twee momenten van de brand zullen de duizenden toeschouwers van hun le ven niet vergeten. Toen het binnenste van het veem „Nederland" kookte en brulde als een vuurspuwende berg. toen golfde plotseling een stroom van koken de lava naar de Zaan, die weldra in lichter laaie stond en de dekschuiten, waar van af gespoten werd. met brand bedreigde. Een ander adembenemend moment, volkomen onverwacht, was het plotse linge instorten der grote Zuidelijke muur. Nog rijzen bij velen de haren te berge als zij denken aan het gegil en gekrijs van mevrouw Hazenbroek, die in de Oostzijde stond en plotseling een golf als een aardbeving door de muur zag gaan, de muur waarvan men dacht dat die zou blijven staan. Het gegil van deze mevrouw heeft tal van mensen levens gered. Het klonk boven het ge loei der vlammen uit en werd overge nomen door de honderden die bij Ver kade stonden. Henk en Niek Jonker, twee broers, die bovenop het dak van Wilsons kolenhandel te blussen ston den, lieten zich gewoon van de dak pannen omlaag glijden. Beide liepen een shock op. Dekschuiten werden verplet terd daor de zware dikke muren en het mag een groot wonder genoemd worden, dat er onder de honderden blussers niet één dode is gevallen, al waren er we] gewonden. Het was een apocalypsisch schouwspel, fascinerend door de woe dende vernielende kracht, waartegen geen mensenkracht bestand was. De tienduizenden tonnen cacao, die verloren zijn gegaan, zullen van geen invloed zijn op de chocoladeverkoop op de binnenlandse markt. De partij was bestemd voor export. De grote pakhuizen zijn eigendom van de N.V. C. Kamphuijs. die ze verhuurd aan het veembedrijf van de gebr. Gort in Am sterdam. Hoewel twee pakhuizen vol komen verloren zijn gegaan, bestaat er toch nog grote zorg over het derde veem, „Zaandam", waar duizenden tonnen regeringsgraan liggen opgesla gen Bij deze brand is ook gebleken, dat de tientallen zuurstofmaskers die de Zaandamse brandweer had aangeschaft, volkomen waardeloos zijn. Het is geen der blussers gelukt om de vuurhaard te benaderen. De schade, die op 10 millioen gulden wordt geraamd, zal, volgens de directeur van het Zaans Veem, de heer Wolles- winkel. beslist hoger liggen. De cacao doet momenteel f8 per kg en wie de gigantische berg, 16 meter hoog, van bedorven cacao heeft gezien en daarbij weet, dat over een lengte van twintig meter en een diepte van zes meter de Zaan gedempt is met vloeiende cacao boter. terwijl er nog bergen van twee meter hoog boven uitstaken, komt dit niet vreemd voor. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Kappersbond heeft aan de kappers ge adviseerd hun tarieven niet te verhogen na invoering van de 6 pet. loonsverho ging. Alleen zij, die achtergebleven zijn met de aanpassing van hun tarieven, zoals deze op 1 Januari van dit jaar werd geadviseerd, werd aangeraden daartoe alsnog over te gaan. de posterijen zo mogelijk een nog gro tere groeikracht. In 1946 was het aan tal aansluitingen ongeveer gelijk aan dat van 1939, n.l. 350 duizend abonné's. In het eerste kwartaal van 1955 wordt de 700.000e telefoon-abonné verwacht. In de 7 a 8 jaar nadien verwacht men ongeveer het dubbele van dit aantal. Behalve het aantal aansluitingen is ook de verkeersdichtheid aanzienlijk toe genomen. De heer Van der Toom verwacht dat Nederland over vier a vijf jaar over een groot automatisch net zal beschik ken. Ook het telefonisch verkeer met het buitenland is aanzienlijk vergroot. Het b idraagt op het ogenblik 6 a 7 maal het verkeer van 1946. Het zal binnen en kele jaren mogelijk zijn in 1955 begint men al met de uitvoering van dit plan om een half-automatisch systeem voor het telefoonverkeer met andere landen in te voeren. Het zal dan zowel in Nederland als elders mogelijk zijn voor een telefoniste om rechtstreeks het automatisch net van het nabuurland te kiezen. Deze plannen liggen gereed en zijn al ten dele in uitvoer voor Nederland, Engeland, België, Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en de Scandinavische lan den. Dit is wellicht, zo zei ir. Van der Toom, het begin van een vol-automa- tisch Europees verkeer. Dit vol-automa- tische verkeer is reeds bereikt met de zich met formidabele snelheid ontwikke lende telexverbindingen. In het Noorden, Oosten en Zuiden van 't land worden de FM-zenders vol tooid, Bovendien verwacht P.T.T. een definitieve opdracht tot het inrichten van de televisie zendstations in deze streken. R.P.S. en Giro Over de geldbedrijven Rijkspost spaarbank en Giro vertelde ir. v. d. Toorn o.m., dat de R.P.S. van 1939 met 2.400.000 spaarbankboekjes groeide tot 4.300.000 in 1954. Een nieuw centraal kantoor van de R.P.S. zal in de Slo- termeer worden gebouwd. Het begin van deze bouw zal waarschijnlijk in 1955 vallen. Het giroverkeer is sedert de oorlog geweldig toegenomen. In 1939 had men 364.000 rekeninghouders, in 1954 meer dan 600,000. In 1939 werden 100 millioen boekingen verricht, in dit jaar reeds meer dan 200 millioen. Waarschijnlijk zal voor wat de giro betreft in 1955 met het vestigen van een dependance in het Oosten van het land een begin worden gemaakt. Bovendien zal in Den Haag een nieuw hoofdkantoor worden gesticht. De financiële positie van P.T.T. Is in algemene zin gunstig. Het bedrijf ont wikkelde zich tot een goed lopend be drijf met een redelijk totaaloverschot. Over de totale inkopen in het jaar October 1953October 1954 zei ir. v. d. Toorn tenslotte, dat P.T.T. voor 126 millioen gulden aan goederen en mate rialen inkocht, waarvan ongeveer drie kwart in Nederland. De wervelstorm Hazel", die vele honderden slachtoffers heeft gemaakt op Haiti, is gisteren bij de badplaats Myrtle Beach in Zuid-Carolina de Ver enigde Staten binnengetrokken. Oorlogs schepen hadden van tevoren zee geko zen en vliegtuigen waren overgebracht naar bases verder in het binnenland. De bevolking was gewaarschuwd en naarmate de storm Washington en de staat Pennsylvania nadert, worden steeds meer mensen gewaarschuwd. Toch is nog voor grote bedragen schade aangericht en er zijn tot dusver vier doden gevallen. Ergens aan de Oostkust dreef gistermiddag een zomerhuisje compleet met garage op de woedende golven. (Reuter-UP) (Van een bijzondere medewerker) wars door ons volk heen loopt een scheidslijn. En slechts zeer ge leidelijk naderen we de periode, waarin het gesprek kan worden be gonnen over het wezenlijk wegvagen daarvan. Sterker dan bij welke andere levensbeschouwelijke groep moeten we deze scheiding bij ons katholieken vaststellen. Het handarbeider zijn doet iemand behoren tot de „ene kant" van de barrière. In het oog van de hand arbeider behoort iedere andere mens practisch aan de „andere zijde". Aan de andere zijde wonen de werkgevers, de intellectuelen, de priesters, ja zelfs de kantoorbedienden, die het mate rieel genomen misschien veel slechter hebben dan de geschoolde vakarbeiders. Het is moeilijk heel erg concreet aan te geven, waarin deze scheidslijn be staat. Ze is er. Men voelt het aan de houding van de mensen tegenover el kaar, men weet het als men in een bijeenkomst is, waar groepen van ar beiders uit verschillende functies bij een zijn. De draaierij en het kantoor, de werkplaats en de tekenkamer, het zijn telkens twee onderscheiden we relden van mensen, die ook wel wor den onderscheiden in weekloners en mensen van het maandsalaris. De ar beiders menen .inatuurlijk" dat zij aan de goede kant staan. Zij weten zich nog steeds de mensen wier arbeids kracht hun enige rijkdom is, over welks waarde anderen echter een oordeel vormen en uiteindelijk de be slissing nemen. Zij zijn de mensen in wie men nationaal de regelingsknop voor de welvaart in handen heeft: het loon wat hoger, het loon wat lager ge steld. Voor hen de sociale wetten, die in wezen nog niets van hun oorspron kelijke definitie hebben verloren, nl. te zijn „wettelijk gesanctionneerde maatregelen tot bescherming van de economisch zwakkeren tegenover moge lijke sociaal onrechtvaardige bejege ning door economisch sterkeren". En dan horen ze weer van hun voor mannen, dan lezen ze weer in de krant dat er ongerustheid bestaat bij be paalde katholieke groeperingen over de gevolgen van een te snel doorge voerde loonsverhoging, over een te grote sociale zekerheid. Dan vernemen zij weer dat in het „andere kamp" ge steld is. dat er toch ergens een grens moet zijn aan de sociale vooruitgang. En hun eigen voorlieden komen tel kens weer met nieuwe verlangens, met nieuwe eisen: definitieve en af doende regeling van de oudendagsver- zorging, algehele ontproletarisering door medezeggingschap en bezitsvor ming. Ze horen spreken over de strijd die verder gevoerd moet worden. Strijd tegen wie, tegen wat? Maar in ieder geval als er strijd is zijn er twee partijen! (Vervolg op pag. 5) Sinds 30 April 1945 heeft zich onder de beoefenaars van de hedendaagse geschiedenis de algemene opinie gevestigd, dat Adolf Hitler en Eva Braun zich op die dag in de „Führerbunker" te Berlijn van het leven hebben be roofd en dat hun lichamen vervolgens bovengronds met benzine zijn over goten en verbrand. Een groot aantal min of meer betrouwbare mémoires heeft de historici in staat gesteld deze gebeurtenis vrij nauwkeurig te recon strueren. Om één van die mémoires te noemen: die van Hitler's chauffeur Erich Kempka onder de sensationele titel „Ich habe Adolf Hitler verbrannt". Een geschiedkundige bewijsvoering is hier van belang om de moderne versie van een Kyffhausersage de pas af te snijden. Maar de zaak heeft ook een privaatrechtelijke kant en daarom zal rechter Stephanus in Berchtesgaden binnenkort op verzoek van de erfgenamen van Hitier, zijn zuster Paula Wolf en de familieleden van Eva Braun, gerechtelijk vaststellen, dat Adolf Hitler en Eva Braun dood zijn. Juridisch is dat n.l. nooit vastgesteld en daarmee ontbrak aan de familiele den van Hitier en Eva Braun de rechts grond om aanspraak te kunnen maken op Hitler's nalatenschap, die enkele mil- lioenen heeft bedragen en waaronder zich ook een echte Jan Vermeer moet bevinden: „De kunstenaar in zijn ate lier." Het desbetreffende proces speelt zich voornamelijk in Berchtesgaden af, om dat Hitier daar zijn grote buitenver blijf had en er tamelijk regelmatig ver bleef. Vele tientallen getuigen hebben de laatste jaren in Berchtesgaden verkla ringen moeten afleggen en gisteren was het de beurt van Fritz Echtmann, een tandarts uit West-Berlijn. Echtmann heeft vroeger eens een tandprothese voor de „Führer" ge maakt. Hij raakte aan het eind van de oorlog in Russische krijgsgevangen schap. Officieren van de Russische ge heime dienst isoleerden hem onmiddel lijk en toonden hem na de val van Ber lijn een prothese, alsmede een verkoold kaakbeen. Echtmann herkende de prothese als die, welke hij voor Hitler had vervaar digd. Daarmee was hij de enige, die (Eigen bericht) Naar wij vernemen heeft de rege ring besloten teneinde he' Rijksper soneel zo spoedig mogelijk in het ge not te stellen van de me' ingang van 1 October ingevoerde loonsverhoging van zes procent op 1 November aan het rijkspersoneel een uitkering te doen van 18 ocent van het maand salaris of 78 procent van het week loon, beide vermeerderd met de kinder toeslag. Dit komt dus ten dele neer op een vooruitbetaling van de zes pro cent verhoging tot het eind van het jaar. De overwerkvergoedingen, uit betaald in het vierde kwartaal, zullen op het eind van het jaar nog met zes procent worden verhoogd. De minis ter van Binnenlandse Zaken heeft de provinciale- en gemeentebesturen ver zocht een overeenkomstige maatregel te nemen. Mede met het oog op een eventuele compensatie voor een in overweging zijnde verhoging der huren in de loop van 1955, wordt overwogen met ingang van 1 Januari 1955 aan het Rijksperso neel een maandelijkse dan wel een wekelijkse toela te verstrekken. een wetenschappelijk bewijs voor de dood van Hitier kon leveren. De Sov jets geloofden hem niet onmiddellijk en gaven hem opdracht uit zijn hoofd de prothese van Hitier na te maken. Toen hem dat lukte, waren de Russen over tuigd. Uit dankbaarheid stuurden zij hem naar het beruchte gevangenenkamp Workuta. Echtmann is pas onlangs uit gevangenschap teruggekeerd. Rechter Stephanus heeft hem gisteren voor alle zekerheid nog naar Berchtes gaden laten komen, ofschoon hij zelf het bewijs voor Hitler's dood al gele verd acht. Echtmann legde zijn getuigenis af in tegenwoordigheid van Paula Wolf. Daar na wist hij de wachtende fotografen en verslaggevers te ontlopen en in een ge reedstaande auto te verdwijnen. Het West-Berlijnse denazificatiehof zal op 23 November beginnen met een proces tegen Gobbels om uit te maken of hij al dan niet een vooraanstaande nazi was. Ook Gobbels pleegde in 1915 met zijn gezin zelfmoord. Van de uitspraak hangt het af of Gobbels' vermogen aan zijn erfgena men zal komen of geconfiskeerd zal worden. Advertentie (tot Zondagavond) Overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer, met voor namelijk in het Zniden van het land opklaringen. Matige tot vrt) krachtige Zuidwestelijke wind. On geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zondag: Zon: 7.0717.44. Maan: 21.39—13.42. Maandag: Zon: 7.08—17.41. 22.5614.19. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmulden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur avonds teL 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1