Uitbreidingsplan Bloemendaal ondervindt tegenstand Twee beroepsinbrekers en avonturier gestraft Sierkunst uit Afrika en tropisch Azië, Amerika fnbraak aan de Wagenweg Nieuwe films in Haarlem Don Kozakkenkoor in Haarlem B. en W. geven standpunt niet prijs Concert N. Ph. Orkest Weg op Slaperdijk vraagt verbetering Totaal 25 inbraken gepleegd Ruzie leidde tot steekpartij DIERENPARK IN BLOEMENDAAL MOEI VERDWIJNEN GEMEENTEZAKEN Solist: George Van Renesse, piano I Tentoonstelling in Huis Van Looy Transformatorstation Hannie Schaftstraat GEMEENTEZAKEN ZATERDAG 16 OCTOBER 1954 PAGINA 2 Wijziging gemeente begroting 1954 Rijwiel- en voetpad aan Dompvloedslaan K.A.V. HAARLEM Rode Kruis-colonne Haarlem e.o. Garagebedrijf voor 950 bestolen Gemeenteklassenindeling in de metaalindustrie van Haarlem Burgerlijke Stand Viool- en pianorecitals H.V.B-programma Militair ging zijn tegen stander met scheer mesje te lijf City Rembrandt Roxy Minerva Lux or Frans Hals Cinema Palace Lido B. en W. van Bloemendaal hebben de raad ter vaststelling een ontwerp voor een partieel uitbreidingsplan in onderdelen Duinwijckweg met de daarbij behorende bebouwingsvoor schriften en toelichting aangeboden. Het plan beoogt een afronding van be staande bebouwing langs de Duin wijckweg tot stand te brengen, waar op aansluitend nog een tweetal be bouwingsstroken zijn geprojecteerd. Om de bebouwing zoveel mogelijk aan te passen aan het karakter van de om geving, wordt het aanleggen van een zogenaamde „groenstrook" voorgesteld, temeer om op deze wijze de toekom stige bebouwing aan het uitzicht van de Brederodelaan te onttrekken. Be zwaren tegen dit plan werden inge diend door de heer S. de Heer, Duin wijckweg 12, onder adhaesiebetuiging van negen andere bewoners en door de heren C. Uitendaal, Aelbertsberg- weg 1 en J. Th. van Baak en 21 an deren. De langste bezwaarschriften werden te laat ingediend. Alleen dat van de heer S. de Heer stellen B. en W. voor in de raad te behandelen. De bezwaren, welke in dit adres worden uiteengezet en welke ook in de andere ingediende bezwaarschriften zijn terug te vinden en tevens worden gedeeld door de adviescommissie voor Monu mentenzorg, zijn gebaseerd op de vrees, dat de geprojecteerde bebou wing aan het landschap onherstelbare schade zal toebrengen. Men is van oor deel, dat verdere bebouwing in deze omgeving niet past. B. en W. huldigen een andere opvatting. Zonder onge voelig te zijn voor de bekoring, die van het landschap in dit deel van de gemeente uitgaat, meent het college, dat het nagenoeg geen schade wordt berokkend. Men kan weten, dat de in het plan begrepen grond niet een ge heel vormt met "de terreinen rondom „Het meertje van Caprera", geschei den als het daarvan wordt door een houtsingel, welke in stand zal blij ven, het clubhuis van B. M. H. C. en de fietsenstalling. Van schending rond het gebied van het meertje kan volgens B. en W. dus niet worden ge sproken. De verwachting, dat door de te bouwen woningen het fraaie uit zicht vanaf de Brederodelaan over de weilanden met de duinen en hout opstand als achtergrond aangetast zal worden, acht het college sterk over dreven. Ofschoon de bebouwing uiter aard nimmer geheel aan het oog ont trokken zal kunnen worden, zou door de bestaande houtopstand en door aan te brengen beplanting de schoonheid van het uitzicht vanaf de Brederode laan kunnen worden gehandhaafd. Op het terrrein bevindt zich nog een vuilnisstortplaats. Dat deze zal ver dwijnen zal niemand betreuren. Voorts worden door adressanten bezwaren van historische aard aangevoerd, die De heer C. H. Speel heeft bij de raad van Bloemendaal een beroepschrift in gediend, waarin hij bezwaren aante kent tegen het besluit dat hij vóór 1 October 1954 een aantal opstallen en af rasteringen, welke hij zonder bouwver- 1 gunning op het landgoed Lindenheuvel -'had opgericht, moest verwijderen. De aanschrijving van het gemeentebestuur was gebaseerd op het recht van parate executie. Op het terrein is een privé- dierenpark ingericht, dat de dochter van de heer Speel, mej. Lia Speel, be heerde. Aanvankelijk was men bevreesd voor het dierenpark. Op grond van ge ruchten lieten B. en W. een onderzoek instellen. Er bleken geen roofdieren te zijn zoals eerst werd gedacht, maar be zwaar werd gemaakt tegen het ontbre ken van officiële een vergunning. B. en Wontkennen dat. er een beroepsrecht is ingevolge art. 70 der Woningwet en hebben de raad dan ook voorgesteld zich onbevoegd te verklaren. B. en W. van Bloemendaal stellen voor: aan de politiesportclub Bloemendaal ter gelegenheid van het vijf en twintig jarig jubileum op 30 October een ge schenk aan te bieden. Het college vraagt de raad hiervoor een crediet van f 100; een bedrag van f 2925,60 toe te ken nen voor de aanschaffing van nieuwe schoolmeubelen voor de Graaf Floris- school te Vogelenzang; een bedrag van f 5800 te benutten voor verbetering van de ramen in de zelfde school. Uit een rapport van de schoolarts is namelijk gebleken, dat de lichttoetreding onvoldoende is; een crediet van f 400 te verlenen voor het aanbrengen van een verbindings deur en -wand in de Bornwaterschool. Men ondervindt namelijk in deze school een grote hinder van het rumoer dat de kinderen van de in deze school onder gebrachte kleuterschool veroorzaken. Dit euvel zou grotendeels kunnen wor den ondervangen door het grote lokaal dat de kleuterschool in gebruik heeft in twee delen te splitsen door het aan brengen van een geluiddempende wand; een aanvallend crediet van f 110 te verlenen voor de aanschaffing van ex tra leermiddelen voor de Julianaschool, de Vondelschool en de Graaf Floris- school. Een en ander is het gevolg van de stijging van het leerlingenaantal. Ged. Staten van Noord-Holland heb ben met betrekking tot de gemeentebe groting van Bloemendaal en die van het waterbedrijf voor het dienstjaar 1954 enige opmerkingen gemaakt, die aan leiding geven tot een wijziging van de begroting. Een en ander heeft met zich meegebracht dat B. en W. een gewij zigde begroting hebben aangeboden. Het gevolg van deze wijzigingen is, dat het blijkens de vierde suppletoire begroting 1954 nog bestaande begrotingstekort van f 202.000 wordt teruggebracht tot f 104.800, welk bedrag uit de voorde liga saldi van voorgaande dienstjaren wordt gedekt. Volgens het ontwerp-streekplan ligt het in de bedoeling het wegprofiel van Dompvloedslaan t.z.t. zodanig te wijzi gen, dat er langs de zuidelijke rijbaan aan de zuidzijde een rijwielpad van drie meter breed en een voetpad van twee meter breed komt. Er is daar reeds een voetpad ter breedte van drie me ter en derhalve moet nog een strookje van twee meter beschikbaar worden ge steld. Het Aannemersbedrijf W. Thun- nissen te Heemstede, dat momenteel een blok woonhuizen met garages op de hoek Bloemendaalseweg-Dompvloeds- laan in aanbouw heeft, is bereid de be nodigde grond voor het pad beschik baar te stellen. ook door de adviescommissie van Mo numentenzorg en de Bond Heemschut worden gedeeld, die in hun adviezen wijzen op de historische bouwwerken, die op deze gronden zouden hebben gestaan, ofschoon toegegeven wordt, dat de juiste plaats niet bekend is. B. en W. achten dit zwakke agumenten, omdat uiterlijk van historische waarde op dit hoekje grond moeilijk kan wor den gesproken. Slechts de boerderij wijst enigszins op de band met het verleden. B. en W. zijn dan ook van oordeel, dat de bezwaren van de oppo santen niet zo zwaar wegen, dat er maar enige aanleiding is voor- het col lege, om van het eenmaal ingenomen standpunt afstand te doen. Het eerste concert in het nieuwe sei zoen van de Vrijdagavondserie, dat on der leiding stond van Toon Verhey, verkreeg een feestelijk tintje als ope ning, door de met charme en grote mu zikale levendigheid gespeelde Akademi- sche Fest-ouverture van Johannes Brahms. Het hierna volgende pianocon cert in d moll van dezelfde componist zou men een grandioze dialoog tussen piano en orkest kunnen noemen. Uiter lijke virtuositeit zal men in dit werk tevergeefs zoeken. Zowel voor solist als orkest is dit opus een dankbaar stuk wegens de volmaakt gelijkwaardig be handelde orkest- en pianopartij. Er be staat zelfs opmerkelijk weinig verband tussen de thematiek van de solo-partij en die van het orkest. Of de solist een zelfde dankbaarheid van de toehoorders mag verwachten is een tweede, waar op wij niet graag bevestigend zouden antwoorden. Intussen heeft Geor ge van Renesse er een respectabele vertolking van gegeven. Zijn brede kijk op deze stof, de virtuositeit in de harts tochtelijke exclamaties kenmerkte Geor ge van Renesse deze avond als een pianist van betekenis. Zijn spel behield spanning en vooral het tweede deel werd een demonstratie van hoogstaan de artisticiteit qua pianospel. Ondanks de goede wil, kwam het ons voor dat het orkest vooral aan het begin van het eerste deel niet die enorme span ning vermocht op te brengen, die deze episode vraagt. Bovendien ontbrak er deze avond nogal eens wat aan de zui verheid bij de blazers. Eveneens was dit het geval in Dvoraks vijfde sym- phonie na de pauze. Over de waarde van "deze prachtige brok muziek schre ven wij vanaf deze plaats reeds meer dere keren. Wat de totale uitvoering betrof dezer symphonie, werden naast sublieme delen enkele passages qua klankverhouding ontsierd door te ster ke trompetten, die het geheel dan gin gen overheersen, temeer daar de strij kersklank wat mat klonk. Misschien gevolgen van vermoeidheid bij het or kest? Intussen oogstte de symphonie zoals gewoonlijk zeer veel succes bij de to taal uitverkochte zaal met luisteraars. JAN LAARVELD. De R.K. Vrouwenbeweging, groep K.A.V., afdeling Haarlem houdt Zon dag 17 October de jaarlijkse bid- en boetetocht naar O.L. Vrouwe van Fa- tima in IJmuiden-Oost. De H. Mis wordt 's morgens om 6.30 uur ter in tentie van de Wereldvrede opgedragen en voor de vrede in de huisgezinnen. Het initiatief tot deze tochten is des tijds door de K.A.V. genomen in 1945. De tocht wordt te voet afgelegd. Het bestuur verwacht van de zijde der leden een grote deelneming aan deze pelgrimage. De laatste jaren hebben B. en W. van Haarlem bij herhaling klachten be reikt over de toestand van de weg over de Slaperdijk. Als gevolg van de ge ringe breedte van de weg en het ont breken van sterke opsluitbanden wor den de zijkanten beschadigd. Speciaal voor de wielrijders ontstaat hierdoor een gevaarlijke toestand. De Slaperdijk is eigendom van het Hoogheemraadschap van Rijnland, doch het Rijk is verplicht over de dijk een grindverharding ter breedte van 3,5 m. in stand te houden.-De geringe be langen, welke voor deze instanties met het behoud en de instandhouding van de weg op de Slaperdijk zijn gemoeid, zijn oorzaak, dat men niet bereid is om langs de kanten van de weg op- sluitbanden aan te brengen. Onder deze omstandigheden achten B. en W. het gewenst om de opsluitban den door de gemeente te doen aan brengen. Het Rjjk en het Hoogheem raadschap van Rijnland hebben daarte gen geen bezwaar. De kosten daarvan orden geraamd op 3.600,- Onlangs werden er door middel van advertenties pogingen in het werk ge steld de deelneming van het aantal cursisten voor de opleiding van leer ling-helpsters en leerling-helpers bij de Rode Kruis-colonne Haarlem nog verder op te voeren. De aanmelding is niet onbevredigend, al kon het aan tal groter zijn. De colonnes van het Nederlandse Rode Kruis vervullen zeer belangrijke taken. Ook voor Haarlem e.o. is een zo sterk mogelijke colonne van belang. Aanmeldingen kunnen nog steeds plaats vinden bij het bureau van het Rode Kruis. Woensdag 27 October zal het beroemde Don Kozakkenkoor in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem een concert geven, dat begonnen wordt met liturgische gezangen. Voor de pauze zullen aan het koor verbonden dansers Russische dansen en aan het slot van het programma originele Kozakkendansen ten beste geven. Het geheel staat onder leiding van Serge Jaroff. Een 26-jarige beroepsinbreker uit Delft, die voor een serie van dertien inbraken, in de afgelopen twee jaar, door de Haarlemse rechtbank tot vijf jaar was veroordeeld en van dit vonnis hoger beroep had aangetekend, heeft Vrijdag voor het Amsterdamse ge rechtshof drie jaar met aftrek van het voorarrest gekregen, waarbij hij tevens voorwaardelijk ter beschikking van de regering is gesteld. Tegen hem was vier jaar met voorwaardelijke ter be schikking stelling geëist. Hij was in 1951 uit de gevangenis ontvlucht, waar hij een eerder opgelegde straf moest ondergaan. Hij had sedert dien in zijn onderhoud voorzien door inbraken in het Gooi en in de omstreken van Haarlem. Toen hij tenslotte werd gear resteerd bleek hjj in het bezit te zün van een pistool met patronen. Op ziin strafblad stonden vier veroordelingen, alle wegens diefstallen. Het Amsterdams gerechtshof heeft een 24-jarige chauffeur uit Beverwijk, die in totaal in Beverwijk en omstre ken twaalf inbraken heeft gepleegd, tot twee en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld, overeenkomstig het von nis van de Haarlemse rechtbank. De verdachte had reeds vijf veroor delingen op zijn strafblad, waarvan drie wegens inbraken. Een 23-jariga stoker uit Amsterdam, die in de afgelopen anderhalf jaar een reeks van avonturen heeft beleefd, waar mede een roman gevuld zou kunnen worden, zal volgende maand zijn leven opnieuw kunnen beginnen. Hij is Vrijdag door de Amsterdamse rechtbank tot tien maanden veroor deeld met aftrek van vier en een halve maand voorarrest en met de bepaling, dat van het resterrende gedeelte vijf maanden voorwaardelijk zullen zijn met De verbazing en verwondering die men ondergaat bij het bezichti gen van voorwerpen, die afkom stig zijn van tropische volkeren, wijzen erop, dat er lets mis is met de kwa lificatie „onbeschaafd" en „primitief" die wjj aan die mensen geven. Is ons oordeel niet primitief in zijn oppervlak kigheid? Hun leven is anders samen gesteld omdat zij leven in andere om standigheden, uit andere zeden en in een ander klimaat. Maar omdat wij hen technisch voorbij gestreefd zijn, zijn zij niet minderwaardig. Voor ons die dit schrijven is het de vraag of deze men sen niet iets hebben, wat wij allang verloren hebben, tot onze schade. En ook of wij stok voor stuk ons mogen laten voorstaan op de hoogte van ons westelijk niveau als een persoonlijke verdienste. Wij geloven dat in die tropische cul tuur iedere mens met veel meer recht zich een vertegenwoordiger mag noe men van de totale beschaving van zijn volk. Bepaald nederig gaan wij ons voelen als wij zien tot welke practische en aesthetische prestaties die volkeren in staat zijn op hun, technisch zo veel lager, niveau. Er moeten dan toch in dividueel wel hoogstaande kwaliteiten van algemeen menselijke aard aanwe zig zijn die wijzen op grote innerlijke harmonie en een geestelijke gezondheid die gunstig afsteken bij die van onze technisch hoogstaande westerse bescha ving. Wij zijn de tropische mens gaan respecteren, mede als een gevolg na een bezoek aan de tentoonstelling „Sier kunst van de tropen", door het Kop. Inst. v.d. Tropen ingericht in Het Huis van Looy. Bij het zien van het geëx poseerde werden wij bij welhaast elk der voorwerpen zeer geboeid. Alhoewel deze expositie is ingericht op verzoek van de betreffende commissie voor cul turele vorming van de schooljeugd en in zijn opbouw en indeling instructief is bedoeld, is zij zeker zo interessant voor volwassenen. Op overzichtelijke wijze zijn de ar tikelen gerangschikt naar het materiaal waaruit ze zijn vervaardigd. Die mate rialen zijn op de meest directe wijze uit de natuur betrokken, behalve mis schien de metalen die niet in smeedba re staat gevonden worden. Uit hout worden beelden, bouwele menten, meubelen en boten gemaakt, uit bamboe, kokers en bussen, uit palmblad dozen en hoeden, uit vezels en uiterst gelijkmatig afgeschilde strip pen, matten en tasjes, touw en samen met rotan zelfs waterdichte kruiken en harnassen, uit hoorn lepels en gevesten. Boombast wordt geklopt tot een soe pele vilt- of peau de suède-achtige stof ontstaat, waaruit een complete garde robe wordt gesneden en genaaid: We zagen een vrouwenjasje uit Celebes dat van snit eh versiering de élégance heeft van op het eerste gezicht onze 18e eeuwse mode. Er is niets nieuws in de Parjjse haute couture: we troffen zelfs een geweven stof aan van raffia! De versieringen geschieden door be werking van het materiaal zelf óf door toepassing van kleurstoffen of vreemde materialen, zoals zeer dun metaalblad, mica, dierenhaar, vruchtenpitjes, schelpjes, keverschilden. Hiermee wor den soms resultaten bereikt van geraf fineerde verfijning. En, waar de vrij pri mitieve gereedschappen en middelen getoond worden, is men verbaasd over de vaktechnische kwaliteiten van de makers om daarmee zulk een gaafheid van afwerking te bereiken. De orna mentiek is, zoals bij alle volkscultuur, traditioneel gegroeid en ontwikkelt zich slechts langzaam. De aandacht voor de verfijnde afwerking is er des te groter om. De gevoeligheid voor vorm en kleur is sterk ontwikkeld. Bijna alle voorwerpen zijn voor gebruik bestemd, in het dagelijkse materiële leven, de religie en de dodencultus en hun vorm geving is uiterst „functioneel" (daar zijn ook wij in het westen pas weer aan toe!) Men kiest voor b.v. een zit meubel eerst een daartoe geschikt ma teriaal, verwerkt het op een voor het materiaal geëigende wijze, hieruit ont staat de sierlijkheid van de vorm en eerst daarna komt de versiering die het practische nut niet stoort. Wat er gemaakt wordt is doeltreffend en ge- bruiksbestendig. Soms staat men verwonderd over het comfort en de beschaving waarvan de voorwerpen getuigen. Een stapel palm bladerdozen, opeenvolgend van maat, keurig afgewerkt en versierd zijn bestemd voor het opbergen van kleding. Een eveneens uit palmbladeren ge maakte schaal van geweldige afmetin gen, rijk maar beheerst geornamen teerd, dient voor het afdekken van spij zen! We zagen een voetbal van rotan en zelfs kinderspeelgoed: een paardje op wielen, geheel uit bladrepen ge vlochten. De bewerkte textiel Is soms van grote schoonheid in kleur en pa troon. Deze hoogst interessante tentoonstel ling, zeer gevarieerd maar niet over laden als een museum, duurt tot 7 No vember. Er is veel te beleven en te leren! L. T. een proeftijd van drie jaar onder toe zicht van een reclasseringsvereniging. Dit vonnis houdt dus in dat hij over een halve maand voorwaardelijk in vrij heid zai worden gesteld. Deze stoker had samen met een kameraad in Maart 1953 uit de etalage van een fotohandel in de Kalverstraat te Amsterdam vier camera's gestolen. Bovendien nam hij een aantal horloges weg uit een juwelierszaak op de Nieu- wendijk. Kort nadien hadden dé beide jongens de wijk genomen naar Frank rijk en waren tot het vreemdelingen legioen toegetreden. Zij deserteerden echter door van boord te springen tij dens hun overbrenging naar Indo-China. Na veel omzwervingen waren zij in Singapore terecht gekomen, ternauwer nood aan de haaien ontsnapt, doch niet zonder verwondingen. Zij werden opge pikt door een kleine boot en na hun aankomst in Singapore opgesloten. De stoker was later, dank zij de interventie van de Nederlandse consul-generaal te Singapore, per schip naar Nederland teruggezonden, waar hij hij zijn aan komst werd gearresteerd. In de nacht van Donderdag op Vrij dag j.l. is er ingebroken in een ga ragebedrijf aan de Wagenweg. De on genode gast kon gemakkelijk binnen komen, doordat een raam ontbrak in de deur. De opening was slechts afge sloten met een stuk carton, dat de inbreker weg wist te halen. Op die manier kon hij de deur heel gemak kelijk openen. Hij bracht een bezoek aan de showroom en de garage zelf en doorzocht daar verschillende laden en kasten. De buit bestond tenslotte uit een paar schrijfmachines, drie ver chroomde draaibare zoeklichtlampen, verschillende bermlampen en een ijze ren gereedschapskist. De totale waarde van het gestolene bedroeg ongeveer f 950. De Haarlemse politie stelt thans een onderzoek in. Als een gevolg van de stadsuitbrei ding is het noodzakelijk, dat een trans formatorstation wordt gebouwd aan de Hannie Schaftstraat bij de Merovingen- straat. Het ligt in de bedoeling dit sta tion-te plaatsen tegen de zijgevel van een gebouw, dat bestemd zal zijn voor kantoor en werkplaats van de Coop. Woningvereniging voor Gemeenteperso- neel G. A. De architect, de heer H. Tuninga, onder wiens architectuur de ter plaatse in aanbouw zijnde wonin gen staan, zal het ontwerp maken voor het nieuwe station naar de aanwijzin gen van de directie van het G.Ë.B. De kosten voor de bouw worden gere kend op 10.000,- die voor de electri- sche inrichting op 14000, derhalve een totaal van 24.000 waarvoor B. en W. de raad vragen de nodige gelden be schikbaar te stellen en tót de bouw te machtigen. Bij de laatste contractonderhande lingen in de metaalindustrie kon geen overeenstemming worden verkregen over de indeling van Haarlem. Daarom besloot de Vakraad een commissie in te stellen, welke tot taak zou hebben te onderzoeken of de door 'de Bedrijfs- unie bij de onderhandelingen voor de collectieve arbeidsovereenkomst ge dane voorstellen tot wijziging van de gemeenteklassenindeling van Haarlem als redelijk en billijk zijn te beschou wen en als zodanig tfoor de werk geversorganisaties acceptabel zijn te achten. Ook de commissie bleek ech ter niet tot overeenstemming te kun nen komen omtrent de indeling van genoemde gemeenten. Inmiddels was gebleken, dat de werkgevers van Haarlem geen bezwaar hadden om per 1 Januari 1955 over te gaan naar gemeenteklasse A. GEBOREN: C. M. MertsLaaper, z; J. H. de Bock—Boschma, z; G. N. RoelandKarman, z; L. van Wouden bergPos, z; H. B. W. Handgraaf de Leth, d; M. BouwedijnHarms, d; P. HollemanBestenbreur, d; M. M. M. KuijpersRhee, d; H. Ravensber- gen— Lugtig, d; J. H. M. Eijking— Walop, 'd; D. J. KreugerAlles, 2 d; J. J. Berkhout—van der Klis, d; L. H. van LooijRohling, d. OVERLEDEN: G. van der Ploeg. 61 jaar, Marsstraat; J. F. ter Wee, 73 j., Julianastraat; J. Cassée, 59 j., Ostade- straat; J. Been, 79. j., Gasthuisvest; J. P. de Vogel, 47 j., A. L. Dyserinckstr. De gemeenteraad van Haarlem komt Woensdag 20 October 's middags om 2 uur in openbare vergadering bijeen. In deze vergadering bieden B. en W. aan de raad ter vaststelling de begro tingen van baten en lasten van de Keu ringsdienst voor Waren van 1955 aan. De begroting voor het jaar 1955 sluit met een bedrag van 213.500,- in ont vang en uitgaaf: de begroting van ba ten en lasten voor rekening van het Rijk van dc Keuringsdienst - met een bedrag van 204.866.10 B. en W. zien geen aanleiding over de balans per 31 Dec. 1953 en de ver lies- en winstrekening over dat jaar van de woningbouwvereniging „Tuinwijk Noord" opmerkingen te maken. Daar om adviseert het college deze stukken, die betrekking hebben op 65 midden standswoningen, gelegen aan de Ael- bertsbergstraat, de Kleverparkstraat en de Kleverparkweg goed te keuren. B. en W. stellen de raad voor aan de heren J. Bosma en H. Bovenkamp te Heemstede, tegen de prijs van 17.- per m.2 in koop af te staan een stuk grond, gelegen aan de zuidzijde van de Vondelweg, groot 2360 m2 voor de bouw van 15 woonhuizen en een gara ge. De violist Igor Bezrodni, met mede werking van de pianiste Sophia Wak man en de pianist Eugene Malinin zul len tijdens hun recital in het Gem. Concertgebouw Maandag 18 October werken o.a. van Prokofieff, Moussorgs- ky en Tschaikowsky ten gehore bren gen. 1 A: BSMDSS. Stormvogels 4Con cordia. VI. VogelsEDO 3. VVDWH. DSKIEV. SpaarndamHoofdd. Boys. 1 B: HFC 3Terrasvogels 2. Wijk aan Zee 2—Velsen 2. EDO 4—TYBB 2. Zand- voortmeeuwen 2HBC 3. DEM 2RCH 5. ADO 2Haarlem 3 A. 2 A: VogelenzangHeemstede. Geel WSt—VVB 3. TZB—DSB. SHS—Nw.- Vennep. Kinheim 2SVY. 2 B: OG 2—Beverwijk 3. VSV 4—DEM 3. DCO 2Stormvogels 5. Haarlem 5 VSV 5. Ripperda 2Zandvoortm. 3. 2 C: NAS 2—DSS 2. VSV 6—DIO 2. EDO 5Terrasvogels 6. Hillegom 3 RCH 6. 2 D: Kennemers 4RCH 7. Schoten 3—HFC 5. Velsen 3— DCO 3. VI. Vo gels 2—TYBB 3. 3 A: BSM 2-THB 2. Geel Wit 2— Spaarnevogels. DSK 2Concordia 2. EHS 2DSOV. 3 B: DIOSDSS 3 Ripperda 3v. Nispen. Vogelenzang 2VVD 2. Heem stede 2—HBC 4. 3 C: Onze Gezellen 3Beverwijk 4. Kinheim 3Halfweg 2. TYBB 4Scho ten 4. WH 2Spaarnestad. 3 D: VVB 4DEM 4. IEV 2Water loo 2. Kinheim 4Velsen 4 3 E: TYBB 5—DIO 3. HFC 6—Hille gom 5. Zandvoortmeeuwen 5Spaarn dam 2. DSS 4—EDO 6. 3 F: HFC 7BSM 3. Zandvoort meeuwen 6—DCO 4. Haarlem 7—Geel Wit 3. EDO 7—VI. Vogels 3. 3 G: Haarlem 8Schoten 5. Kenne mers 6HFC 8. Bloemendaal 4—Kin heim 5. Onze Gezellpn 4DIO 4. 3 H: DSS 5EDO 8. Haarlem 9 HFC 9. Kennemers 7--RCH 8. Geel Wit 4VI Vogels 4. 4 A: ADO 4—DEM 7. WH 4—BSM 4. 4 B: TZB 2—NAS 3. HBC 5—DSB 2. 4 C: Hoofdd. Boys 2ETO 3. Spaar nevogels 2—DIOS 2. 4 D: DEM 5—Waterloo 3. SVY 2—Ter rasvogels 3. Wijk aan Zee 3—ADO 3. 4 E: WH 3—Alliance 2. SHS 2—THB 4. 4 F: DSS 6DIO 5. Onze Gezellen 5 —THB 5. 4 G: Schoten 6—SVY 3. IEV 3—DEM 6. Waterloo 4Spaarndam 3. Velsen 6 SHS 3. 4 H: Concordia 4—Stormvog. 8. TYBB 7Heemstede 3. 4 I: DSB 5Vogelenzang 3. Jeugdafdeling. A: DEM a—RCH a. VSV a—EDO a. Stormvogels aGeel Wit a. Concordia a HBC a. Alliance aKennemerland a. B: HFC aDSS a. Velsen aSchoten a. ADO aHaarl. a. K inheim aTYBB a. Junioren: 1 B: DEM b—IEV a. ADO b—Velsen b. Geel Wit bNas a. 2 B: Concordia b—DSS b. TYBB c— TZB a. HBC dDIOS a. v. Nispen a BSM a. 3 B: Alliance bDSS c. 3 E: Alliance cGee! Wit c. Concor dia c—HBC d. HBC c—TYBB e. Adspiranten: S 1 B: Geel Wit a-Alliance a. DEM aDSS a.. Velsen aTYBB a. ADO a Wijk aan Zee a. 2 C: Hoofdd. B. a— Vog.zang a. Con cordia av. Nispen a. HBC a—DIOS a. HBC b—BSM a. 3 A: DSM c—DSS b Velsen b—TYBB b IEV a—NAS a. 3 C: TZB aHBC d. Concordia b TYBB c. DSS c—HBC c. Geel Wit b— SHS a. 4 A: Velsen c—TYBB d. DSS d—Al liance b. Onze Gezellen cADO b. DSM d—DEM e. 4 D: DEM fDem g. Alliance c— Geel Wit c. IEV bOnze Gezellen d. 4 F: BSM bConcordia c. HBC e Hoofdd Boys c. HB fHoofdd. Boys b. 4 I: DEM h—DSS e. TYBB g—Onze Gezellen e. TYBB f—Geel Wit d. Gisteravond omstreeks half tien kregen twee meisjes, wonende in de Korte Heerenstraat, ruzie. Dat was al lemaal niet zo ernstig, maar oprecht menens werd het, toen de vader van het ene meisje, de 34-jarige chauffeur H. S., en de broer van het andere meisje, de 21-jarige lasser W. K., thans in militaire dienst, er zich mee gin gen bemoeien. De militair ging naar het huis van de chauffeur om de zaak eens uit de doeken te doen, doch. dat ging kennelijk niet zo eenvoudig. Hij ging weer naar zijn eigen huis sn kwam even later terug met een scheermesje, dat als sigarenknijper wordt gebruikt. Hij bracht daarmee de chauffeur enkele wonden tde op de linker- en benedenarm. De Haar lemse politie was spoedig ter plaatse en met een politieauto werd het slacht offer naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. Na daar ver bonden te zijn. kon hij weer naar huis terugkeren. Hij deed echter aangifte van de mishandeling hij de Kon. Ma rechaussee en deze arresteerde de mi litair. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Ridders van de ronde ta fel", 14 jaar. Tijden 1.45, 4.15, 6.45 en S.15 uur. PALACE: „Het vlees en de duivel", volw. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LUXOR: „Geldroof in Londen", 18 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en. 9.15 uur. LIDO: „From here to eternity", volw. Tij den 2, 4.15,, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: ..Niagara", 18 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. CITY: „60 zadels voor de Marine". 14 j. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. Za. en Zo. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Ma. tot en met Do.: „De ellendigen", 18 jaar. ROXY: „Levend begraven", 18 jaar. Tijden: Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ma. tot en met Do.: „Iwo Ji- ma", 18 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur. MINERVA: Tot en met Ma.: „Roman Holi day", a. j. Tijden Za. 2.30, 7 en 9.30 u. Zo, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Ma. 8.15 u. Zaterdag 16 October Stadsschouwburg: „Muiterij op de Caine" door de Nederlandse Comedie, 20 uur. De Vleeshal: Concert door het Ned. Ka merorkest, 20 uur. Zondag 17 October Stadsschouwburg: De Nederlandse Come die met „Mutierij op de Caine", 20 uur. Maandag 18 October StadsschouwburgAlscheids voorstelling Henriëtte Davids, 20 uur. Concertgebouw: Concert door de Russi sche musici Eugène Malinin, piano en Igor Bezrodni, viool, 20 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters, 5.3016.30 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1016 uur. Zo. van 13—16 u. Tinholthuis, Vrijburglaan 17, Overveen, Geopend op werkdagen van 912 en 14— 16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede. Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Museum Het Huis van Looy, KI. Hout weg 103. „De sierkunst van de Tropen" (t/m 7 Nov.). Geopend dag. van 9—12.30 en van 13.3017 uur. Zo. van 1417 uur. Ma., Wo. en Za. 's avonds van 20—22 uur. Kunsthandel Leffelaar, tuinzaal, Wagen weg 102. Tentoonstelling over de kunst van het edelsmeden. Atelier Martinshof: Bloemsierkunst van Dick Schuijt. DIVERSEN: Phoenixterrein: Circus Strassburger. Tot en met Zo. Tijden Vr. 20 u. en Za. en Zo. 14 en 20 uur. APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaartstraat 25, tel. 13290, Cen traal Apotheek v. h. Florijn, Grote Hout straat 18, tel. 10500—10502; H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, tel. 10357, Noor der-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, tele foon 23961. ZIEKENVERVOER G.G.D., Tel. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd., Tel. 21400. Heemstede: Fa. Buiten man en Co., Raadhuisplein 7, Tel. 28523. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Bloemendaalse, Overveense en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door: Elswout Apotheek, Bloemendaalse- weg 341, Overveen, tel. 16760; Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-stat., tel. K 2560—8249. OVERVEEN De Zondagsdienst voor artsen wordt waar genomen door dokter J. A. Hollander, Zijl- weg 7, Overveen, telefoon 11431. HEEMSTEDE De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door Dr. P. M. v. d. Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 39903 en Dr. A. L',C. V. Lier, pieter Aertzlaan 6. tel. 39875. Wijkverpleging: Zuster B. n, nadlugi Heemsteedse Dreef 138, tel. 39818. Geopende ApotheekApotheek Schots man, Binnenweg 206—208, tel. 38320. De 60 zadels, waar het ii) deze film om gaat, zijn de prijs die dé comman dant van een eenzame Amerikaanse weer-observatiepost in de Gobi-woestijn betaalt voor de vriendschap en de steun van een Mongoolse stam. Deze commandant (Richard Widmark), van huis uit een marine-man, wordt voor een bijzondere onderneming, die uiter aard top-secret is, in het hartje van Mongolië neergelaten met een groepje even toffe als onverschrokken kornuiten. Zij moeten in dit gebied, dat nauwelijks bewoonbaar is vanwege de verzengende hitte, de droogte en de eeuwige zand stormen, weerkundige waarnemingen doen. Deze zijn van groot belang voor de oorlogvoering in het Verre Oosten, waar de Amerikanen meer vliegtuigen verloren door het onberekenbare en slechte weer, dan door de activiteit van de vijand. Nadat onze commandant het met de raadselachtige Mongolen door middel van zijn door de lucht aan gevoerde zadels heeft geklaard, dui ken de Jappen op en daarmee begint een nieuwe reeks avonturen, waar een ontvankelijk gemoed zich uiter mate behaaglijk bij kan gevoelen. Het is onderhoudend, soms echt spannend, dan weer grappig, doch doorlopend amusant. Alles vindt tenslotte een oplossing in een gelukkig einde na een operette-achtige finale met ope rette-Jappen, verraad en tegenver- raad, een krijgsgevangenenkamp en een ontvluchting in een Chinese jonk in een zuivere boekaniersstijl. De historici van Hollywood zijn dit maal in het minder historische, maar daardoor waarschijnlijk meer voor het spektakelprocédé der drie dimensies ge schikte, legendarische verleden van Engeland gedoken. Welnu, niet zonder succes, althans wanneer men afmetin gen, aantallen en kleuren voor kwali teiten wil doen doorgaan. Want die zijn niet alle in hoge mate en bij voort during aanwezig. Reusachtig, wat hier allemaal te zien valt. Voorts is de intrigue niet al te inge wikkeld, noch te diepgaand, zodat men zich zonder remmingen aan dit ker- misgenot kan overgeven. De brave rid ders steken hun nobele bedoelingen niet onder stoelen of banken, de schurken ligt de vuigheid duimendik op hun vi leine gezichten. En zonder mankeren triomfeert aan het eind de gerechtig heid. Arthur, een aankomend ridder, blijkt een waarlijk moderne geest voor die woeste tijden. Hij spreekt niet zo vaak van ridder-eer, maar het is het lot van het geteisterde volk van geheel Eng - land dat hem beweegt. Dit vinden zijn collega's wat al te kras. Er komt oor log van, waarbij Lancelot zjjn rechtge aarde inborst demonstreert door te interveniëren en Arthur aan de over winning te helpen. 14 jaar. In Roxy draait deze week een film onder de nogal lugubere titel „Levend begraven". Zij verhaalt van schurken, die geen enkel middel onbeproefd la ten om zich te verrijken. De lieve jeugd kan haar hart weer op halen aan dit Italiaanse product, waarin de romantiek ook een plaatje heeft ge kregen. 18 jaar. Vanaf Maandag tot en met Donder dag draait de film „Iwo Jima", die de geschiedenis weergeeft van de held haftige strijd van de Amerikaanse ma riniers om Iwo Jima een oorlogs film dus 18 jaar. De film Roman Holiday van William Wyler loopt deze week in Minerva. Ze vertelt bijzonder charmant over een prinsesje, dat haar vacantie in Rome doorbrengt, alleen op stap gaat en feest viert met een Amerikaanse journalist op wie zij verliefd wordt. Hjj ook op haar, zoals u begrijpen zult. Maar de liefde kan geen doorgang vinden, want zij is en bljjft een prinses, zoals Karl Heinz in Oud-Heidelberg prins moest blijven. Men neemt dus afscheid in alle weemoed maar met waardigheid. De prinses trekt zich terug in haar eenzame glorie. De jonkman gaat te rug naar zijn krant, zonder een woord of een foto over de prinses, die juist de buit van zijn journalistieke stroop tochten had moeten zijn. De film zit vol gezellige vondsten, die de toeschouwer amuseren en pre cies op tijd doet zij een, overigens niet sentimenteel beroep op het gemoed. Een zorgeloze film, die niemand kwaad zal doen en velen zal verkwikken. Alle leeftijden. In het Luxor-theater draait deze week een uitstekende film. „Geldroof in Lon den", zoals de Nederlandse titel van de film luidt, is het verhaal van vier jon ge mensen, die door het lot bij elkaar gedreven zijn. Drie van hen verkeren in uiterst moeilijke omstandigheden, ter wijl de vierde, een geraffineerd en louche mannetje, genoeg geld bezit, doch daarover voorlopig niet beschikken kan. In een obscure kroeg worden plan nen beraamd een overval te plegen op een bank. Aanvankelijk lukt het plan, maar het slot van het verhaal is, dat de vier jongelui de dood vinden. In de film wordt het leven' van elk der vier mannen uitgerafeld op een vaak knappe manier. De bezoeker krijgt alle motieven te zien en te horen, die geleid hebben tot het drama, waarvoor de ma kers niet meer dan een kwartier nodig hebben. Een beklemmende film. 18 jaar. In het Frans Hals Theater draait „Niagara", een film in technicolor, wel ke inderdaad zeer spannend is. De film heeft als thema een jonge vrouw, die door haar geraffineerdheid en on trouw de man die veel van haar houdt tot een half waanzinnige en tenslotte tot een moordenaar maakt. De film is uitermate realistisch en niet bepaald verheffend, maar de regisseur heeft hier toch knap werk geleverd. De entourage, namelijk de Niagara- watervallen, is bijzonder goed geslaagd. Achttien jaar. In Cinema Palace een film van de regisseur Jean Josipovlci. Een somber boerendrama uit de Franse bergen. Een boerenarbeider is verliefd op zijn meesteres, die hem afwijst. Een ja loerse echtgenoot wordt het slachtoffer van de roddelende en intrigerende be volking, die niets anders schijnt tu doen dan lasteren en kwaadspreken. Er komt moord en doodslag van en brand stichting en het slot is dat een hele familie te gronde gaat met boerderij en al. Hier en daar nogal kras van dik hout zaagt men planken, maar toch een sug gestie van de furie, die losbreekt als de samenleving hysterisch wordt. Geen film voor kinderen, dat begrijpt men wel. Volwassenen. Van de film „From here to eternity" hebben wij deze week reeds een uit voerige bespreking gegeven. Volw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2