DE EEUWVAN BAKENES EN DE MARIA VERERING Een Haarlemmer vermoord in Southampton Adrienne Com in Haarlem Circus Strassburger weer in Haarlem Nieuwe straten in Haarlem E W" DE WEEK IN STAD EN STREEK H O Wandeling door Haarlem Katholieke traditie Fraai, vlot en voortreffelijk programma VOOR HET LAATST HEINTJE DAVIDS IN HAARLEM Maandag neemt zij afscheid m de Stadsschouwburg SLEUTEL WEG? I Inboedelveiling 2/3 Nov. 1954 ZATERDAG 16 OCTOBER 1954 PAGINA 3 „DE SLEIITELSPEClALiST" Bestemming van de Vishal B. en W. kunnen nog geen mededelingen doen Kantoor Waterbedrijf Verlichting school Linschotenstraat Grondverkoop aan N.V. Nautamix Verkooplokaal NOTARISHUIS VLUCHTELINGEN- HULP Gemeente doet met personeel aan actie mee Sportagenda KERKBERIGHTEN RADIO MOORS Bollen uitgevoerd zonder documenten Directeur veroordeeld tot f600 boete Ze stapten naar buiten in de herfstwind. De deur sloeg achter hen dicht. Een blad viel voor hun voeten en warm deed de zonnestraal hen goed, die laag langs de blauwe hemel met de jagende witte wolkjes streek. Oom Barend snoof behaaglijk: „Ik moet straks eens zien hoe of dat watertje van het Spaarne golft op de wind," zei hij en omdat hij nu eenmaal beloofd had de verhalen van de zee te laten rusten, voegde hij eraan toe: „Maar denk niet, dat je nu alles van de zee en de zeeman weet. De grote roem van de Hollanders ligt op de zee." „En hun rijkdom in de pakhuizen van de Gelderse kade," voegde Agnietje er schalks aan toe. „Vergeet de grachten niet," lachte oom Barend. Willem Jan, een goed zoon van vader Johan, deed nog een duit In het zakje door op de Haarlemse brouwers te wijzen. En om zijn oom ter wille te zijn, bekende hij nog lang niet genoeg over de zee te weten. „Lees er de boeken op na," besloot oom Barend, „maar zoek dan de goede uit en geloof de Haarlemse stroojonkers niet." Dan wandelden ze stadwaarts. Mis, dat denkt men meestal, wist oom Barend, maar het begin van de stad ligt niet op de Grote Markt, maar op Bakenes. Daar hebben de graven er was een landtong in het Spaarne, die een goede beveiliging mogelijk maak te hun eerste versterking gebouwd. Het middelpunt daarvan vormde de grafelijke kapel, precies op de plaats, waar nu de Bakenesserkerk staat, tus sen haakjes, de enige kerk in heel Hol land, die door dè katholieken aan de her vormden gegeven is, hoe ze aan de andere kerken zijn gekomen, weet je wel De bisschop van Haarlem heeft toen nog van de Paus op z'n kop ge- krijgen, want hij had dit natuurlijk niet mogen doen. Het plekje, waar de Bakenesserkerk staat, moet de katholieken van Haar lem bijzonder dierbaar zijn. Want die eerste kapel, onthoud 't goed, nu we op weg zijn naar Maria van Haarlem, was toegewijd aan O.L. Vrouw. De stad bestond toen nog niet, maar reeds waak te Maria over het tot stand komen en de opbouw van Haarlem. En toen die Kennemer boeren de hui zen hadden verbrand, gebeurde er tóen niets? wilden de jongens weten. Nou èn of, ging oom Barend verder, 't Bleef ruzie zoeken en bakkeleien. De soldaten van de graaf zijn bijvoorbeeld in 1166 helemaal tot Schagen doorgedrongen om Kennemers en Friezenflink klop te geven. Twèe jaar later kregen ze er zelf van langs. Ik zie ze al in hun ijzeren harnassen te paard, fantaseerde Willem Jan. Dan het je het goed mis, jongetje. In die tijd droegen de graven en hun sol daten een heel eenvoudige linnen wa penrok met schild en lans. Dat was hun hele uitrusting. Oom Barend, die in Amsterdam een huis aan het water bewoonde nabij de Montelbaanstoren, die gevaren had op de Oostzee en naar de Levant, in Oost- Indië was geweest en zeeslagen mee maakte, was als geboren Haarlemmer blij weer eens in zijn eigen intieme stad te zijn, al voldeed zijn Amster damse huis beter aan zijn heimwee naar het wijde water. De liefde voor zijn geboortestad was hem bijgeble ven. Daartoe was een bijzondere aan sporing het feit, dat hij katholiek was. Terwijl zij verder wandelden sprak hij daarover. „Op school, Willem Jan, zal men je weinig over het verleden ver tellen, omdat het heden zo groot is. Men laat de geschiedenis beginnen in de zestiende eeuw, toen de Zeven Pro vinciën zich vrij vochten, mèt Spanje de godsdienst overboord werd gegooid en de hervorming haar intrede deed. „Jon gen," zei hij met nadruk, „je moest eens weten hoe rijk en gelukkig onze voorva deren waren in het katholieke Haar lem van de middeleeuwen. De herin nering daaraan is nog niet helemaal weggevaagd. Nu we op stap zijn naar oude plekjes in de stad, zal ik je er van vertellen, zoals mijn moeder het mij heeft overgedragen." Het deed Agnietje goed, dat de oude Barend, de vechtjas en zeeman, zo tot haar kinderen sprak. Ze luisterden dan ook allen naar het verhaal, dat de ge schiedenis van de stad was, zo goed als het relaas van wat de katholieke voorvaderen tot stand brachten. Van Haarlem, vertelde oom Barend, was al sprake in de twaalfde eeuw. In 1132 hebben de Kennemer boeren en de Friezen onder aanvoering van Floris de Zwarte de huizen van de oude gra ven in Haarlem verbrand. Dat was op de Grote Markt, wilde Willem Jan zijn kennis ten toon sprei den. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11193 De grafelijke gebouwen 's graven steen genaamd werden herbouwd en er vormde zich een nederzetting, die in 1245 stadsrechten kreeg van graaf Wil lem II. Nu moet je niet denken, dat Haarlem er toen uitzag als nu, een beetje kleiner, maar verder een echte stad. Het leek er niet op. Alles was heel landelijk en de meeste Haarlem mers hadden een eigen tuintje buiten de stad, waarin ze hun groenten kweek ten. Binnen de muren van de stad had den ze appelboomgaarden, grasvelden en alles, wat je nu nog in een aardig dorp vindt. Kooplui voerden van verre graan aan, de stad zelf leverde laken en pelswerk, wijn en bier. Er vestigden zich goudsmeden, touwslagers, hoeden makers, looiers en groenververs. Am bachtslieden van allerlei slag. Naar al le kanten trokken Haarlemmers uit om zaken te doen. In 1250 werden er twee in Vlaanderen vastgehouden en in 1287 is er zelfs één in Southampton vermoord. Schout en schepenen hebben toen nog aan de koning van Engeland genoegdoe ning gevraagd. Nu is het best te be grijpen, dat men de Hollanders in ver schillende landen niet graag zag ko men. Waarom, nu dat vertel ik je vol gende keer, want kijk, daar zijn we al bij de Bakenesserkerk. Ongemerkt praat je maar door. En oom Barend's hart ging open, toen hij het woelige wa ter van het Spaarne zag klotsen tegen de oevers. Alleen dit wil ik je nog even zeggen, besloot hij: in datzelfde jaar 1250, toen Haarlemmers overal rond zwierven, kreeg de stad zelf nieuwe bewoners: de paters Carmelieten, die 't eerste klooster hebben gesticht. Na tuurlijk weer een Mariaklooster. Ont houdt dat, jongens. En het zou nog meer dan zestig ja ren duren, voordat eindelijk de Grote Markt, jullie Grote Markt, het middel punt van dé stad werd. Daar krijg ïe nog wel iets van te horen. Een scheepje danste over de golven van het Spaarne. De zon speelde daar- rond. Een vogel scheerde over het water. De herfst is mooi, vond oom Barend, en de jongens waren het met hem eens, terwijl ze daar stonden op het oudste plekje van Haarlem. JAN B. In antwoord op vragen van mr. A. Wensing met betrekking tot de Vishal op de Grote Markt delen B. en W. van Haarlem mede, dat inderdaad plannen in voorbereiding zijn, waarbij het ge bruik van de Vishal in het geding is. Aangezien een en ander echter nog geen vaste vorm heeft aangenomen, kunnen zij daaromtrent op dit ogenblik moeilijk mededeling doen. Mocht het echter mogelijk blijken, aan de bestaan de voornemens uitvoering te geven, dan zal de raad daaromtrent tijdig een voorstel bereiken. De bepaling van de overeenkomst inzake de Vishal d.d. 20 Mei 1817 blijkt bij B. en W. bekend te zijn. Voorzover nodig zal t.z.t. overleg worden gepleegd met het college van kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeen te. Reeds geruime tijd wordt de behoefte gevoeld aan verandering van het kan toor van de technische dienst van het Gemeentelijk Waterbedrijf aan de Kam persingel B. en W. achten thans de tijd geko men de veranderingen te doen uitvoe ren. De chef van de technische afde ling krijgt nu eên aparte kamer, ter wijl verder nog enkele andere voor zieningen zullen worden getroffen. De totale kosten worden geraamd op f 14.320. De Haarlemse gemeenteraad wordt voorgesteld een bedrag van ten hoog ste f 5100 ter beschikking te stellen ter verbetering van de kunstverlichting in het schoolgebouw aan de Linschoten straat. B. en W. van Haarlem stellen aan de raad voor tegen de prijs van f 19.- per m2, verhoogd met f 100 per strek- kénde meter kadelengte (ongeveêr 30 m.) in koop af te staan de grond, ge legen tussen de Nij verheidsweg en de Industriehaven I, groot 2580 m2. De voorwaarde is, dat de grond bestemd zal worden voor de bouw van een ma chinefabriek volgens vooraf door B. en W. goed te keuren tekeningen. Strassburger heeft zijn grote tent weer opgeslagen in Haarlem en op en rond het Phoenixterrein is het weer een levendige bedoening. Slechts drie dagen maar, waarvan de dag van gisteren al weer voorbij is. Vandaag en morgen kunnen de liefhebbers uit Haarlem en omgeving nog in het circus terecht, waar zij een fraai, vlot en voortreffelijk pro gramma voorgeschoteld krijgen. Gister avond is Strassburger in Haarlem ge start; de nummers, die ook tijdens de voorstellingen te Heemstede in Augus tus van dit jaar gegeven, hebben ons weer uitermate geboeid. Natuurlijk Strassburger is Strassburger, maar te ren alleen op een naam doet dit circus gelukkig niet. De paardennummers zijn bepaald klassiek en het Hogeschoolrijden van Regina Strassburger is van een vorste lijke allure. Elly en Willy Strassburger brengen bijzondere charme in de piste met de vrijheidsdressuren en ditmaal geeft ook Vera Strassburger acte de ?S™Ït' frank en elegant, in „Parforce 19U0 Henry Georg zorgt voor de Hon gaarse Post, gereden op tien paarden. tn wat de overige dierennummers betreft, pleizierig is de exotische pot pourri van Bob Schelfhout, die op treedt met kamelen, lama's, zebra's en een quassaco; Sylvia's chimpansé's Advertentie Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dage lijks aangenomen. Eigen afhaaldienst. leven even in een kostelijk mensen wereldje, Menne Althoff en miss Dora „spelen" met vier indrukwekkende Aziatische olifanten en de dompteur Iwan Doksansky komt met een specta culair leeuwennummer. Ook de overige nummers zijn van het hoogste niveau en wij denken met genoegen terug aan de twee Wilco's, van wie de man weer groot succes oogstte met zijn parodie op een keeper. Iedereen kijkt verder met open mond naar de wonderen van balanceerkunst, waarmede Detlef Al- cetty zijn publiek verrast, evenals naar de sensatie in de lucht, waarvoor de Flying Comets en later Gritta Frisk (aan de trapeze) zorg dragen. De Tanico Family, geboren antipodis- ten, vormt een verrassing apart, de zes Frielenis presenteren sterke staaltjes op de fiets en tenslotte is er een stijlvol en vermakelijk clownsnummer van de drie Rubati's. Een programma dus, dat iedereen zal boeien en waarvoor de belangstelling ongetwijfeld groot zal zijn. B. en W. vragen de raad hen te machtigen aan het Comité Vluchtelin genhulp 1954 een bedrag over te ma ken gelijk aan de som van de bijdrage, door het gemeentepersoneel voor be doelde hulp bijeen te brengen. Het blijkt namelijk, dat de actie, beogende de opbrengst van een uur arbeid ter beschikking te stellen voor de leni ging van de nood onder de ontheem den ook weerklank heeft gevonden on to? het gemeentepersoneel. De Tachtigers zijn in de nieuwe wijk „Sinnevelt" ruim bedeeld. Naar een van hen, die men nog wel eens de „enige katholieke Tachtiger" pleegt te noemen, is de Frans Erens- straat vernoemd. Deze week laten wij voorts de schijnwerper vallen op Herman Heyermans, die ook als Samuel Falkland grote bekend heid verwierf, en op Louis Coupe rus. Heyermans wordt zelfs vereerd met een straat, een plein en een Falklandpad, Couperus vindt behal ve in een' straat ook vereeuwiging in de Eline Verestraat, genoemd naar zijn bekende roman Eline Vere. Frans Erens (Houtsnede Henri Jonas) en stille, rustige, zeker geen op vallende figuur was rond de tachtiger jaren Frans Erens, die op 31 Juli 1857 te Schaesberg in Lim burg werd geboren. Hij studeerde rech ten aan de universiteiten van Leiden, Bonn, Parijs en Amsterdam en in de laatste stad promoveerde hij. Tot 1900 was hij kantonrechter, daarna wijdde hij zich uitsluitend aan de letterkunde. Hij overleed op 5 December 1935 te Houthem-St. Gerlach. Frans Erens keerde zich ten laatste steeds meer af van de sfeer der Tach tigers en volgde feitelijk zijn eigen weg. Hij beschikte over een fraaie en fijne stijl, hetgeen hij wel bewees in zijn bundel schetsen „Dansen en Rhyth- men", welke in 1893 verscheen. Hij leverde ook verschillende critieken en sommige daarvan werden o.m. gebun deld in „Literaire Wandelingen". Zijn vertalingen brachten echter zijn wer kelijke stijl en wij noemen hier vooral de „Navolging van Christus" en de „Belijdenissen" van Augustinus. Een broer van Frans Erens was de bekende anjerkweker Emile Erens, die grote bekendheid verwierf als hag'e- graaf. Deze stierf enkele jaren geleden te Heemstede. Van Frans Erens laten wi) hier vol gen een „huiselijk" citaat uit „Vervlo gen jaren." Des morgens en des avonds bad mijn grootmoeder in een groot oud kerkboek met zwartleren band, dat nog van haar moeder kwam. Ik herinner mij, dat bij onweer uit dit kerkboek gebeden werden voorge lezen. Zoo gauw men het gebed be gon werd de gewijde kaars ontsto ken, die in ieder huis werd bewaard. Zij verlichtte met haar vlam de nee; - geknielde huisgenoten, terwijl iedere bliksemflits allen telkens het kruiste ken deed maken en de donderslag iedereen deed schrikken. Ook werden er bij onweer een paar bloemen van Haarlem: EDOHeracles, Schoten DEM, Ripperda—HBC, EHS—NAS, THBWarmunda Heemstede: RCH—Beverwijk. Halfweg: HalfwegLyndén. Hoofddorp: ETO— JHK. Hillegom: HillegomTYBB. Sassenheim: TeylingenLisse. Noordwijk: SJC— Meerburg. Bloemendaal: BloemendaalWater loo. Santpoort: Velsen—Wijk aan Zee. Velsen: VSV—AGOVV. Beverwijk: De KennemersHFC, VVBTerrasvogels. Heemskerk: ADOAlkm. Boys. Castricum: VitesseZaandijk. In gezelschap van enkele officials van A«4L*ik Davilea'» Filmwidrtf CfJlflirniI PT) de Arthur Ranke's Filmmaatschappij en redactieleden van het damesweekblad „Libelle" bracht gisteren de 22-jarige Engelse filmster Adrienne Corri een be zoek aan Haarlem. Adrienne Corri kreeg reeds enige bekendheid door haar op treden in de film „The River" en zij zal nu de hoofdrol spelen in de film, welke in Nederland wordt uitgebracht onder de titel „Verboden vreugden." De ont vangst in Haarlem was allerhartelijkst en het bleek wel dat, Adrienne Corri meer dan een oppervlakkige belang stelling had voor hetgeen men haar liet zien en vertelde. Omstreeks vier uur bracht zij een bezoek aan de Vlees hal, waar juist de modeshow van C. A- werd gehouden. Met grote belang stelling bekeek zij de modellen, die de mannequins presenteerden en tenslotte deed zij kennelijk het publiek (en de fotograaf) een plezier toen zij zich met de mannequins liet fotoqraferen. Men ziet haar hier op de foto geheel rechts. Toen zij bij de show had plaats geno men werd zij namens C. A. toege sproken door mej. A. van der Pol, die haar ook een boeket bloemen overhan digde. H. Bavo, Kathedraal: Zondag H.H. Mis- aer. 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis), 11 en 12 uur. H. Antonius v. Padua: Zondag H.H. Mis- »en 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u. H. Jozef. Zondag H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis), 11 en 18 (Avondmis) uur. O. L. Vr. Rozenkrans: Zondag H.H Mis- aen 6, 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H. Joannes de Doper: Zondag H.H. Mis- «en 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis). 11 en 12 uur. H. Hart: Zondag H.H. Missen 6.30. 7.45, 8. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Ltduina: Zondag H.H. Missen 6.30. 7.30. I.30, 9.45 (Hoogmis), 11.30 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten: Zondag H.H. Missen 6.30. 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. H.H. Petrus en Paulus: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis), 10.45 en -12 u. Allerheiligste Drieëenheid: Zondag H.H. Missen 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Hulpkerk Bloemendaal: Zondag H.H. Mis- gen 7.30 en 11 uur. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen, O verveen: Zondag H.H Missen 7, 8. 9 (Hoogmis) en 10.30 en 11.30 uur. H. Agatha, Zandvoort: Zondag H.H Mis- gen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo, Heemstede: Zondag UB Mig- gen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis), 11.30. O. L. Vr. Hemelvaart, Heemstede. Zon dag H.H. Missen 7, 8.15 (Hoogmis), 9.45. 10.45 en 11.45 uur. H. Antonius van Padua (Aerdenhout). Zondag H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en IIuur. aar ik nooit van heb durven (en mogen?) dromen, is gis termiddag dan geschied: op slechts een meter afstand heb ik mogen vertoeven bij een heuse filmster, een meisje van 22 jaar, betrekkelijk simpel van optreden en toch niet zo grootdoenerig als ik wel verwacht had. Nu heb ik weliswaar nooit zo'n grote passie voor filmsterren gehad en nimmer is er een aan de muur boven m'n bed geprikt geweest, maar de ro mantiek van een nog niet zo heel ver verleden ben ik toch nog niet vergeten. Dat was tegen het eind van de twintiger jaren, toen de fa milies elkaar verrasten met prent briefkaarten van filmsterren, u kent ze nog wel: glimmende juf frouwen met rose wangen, blond- geel haar, een wijnrode robe, ge tooid met een enorme corsage, en dat alles op een mals-groene ach tergrond. Met die prenten was ik toen heel zuinig en ik bewaarde ze trouw bij een serie heiligen-plaat- jes, die óók in opzichtige kleuren waren vervaardigd. Die tijd is nu voorbij, de prenten zijn mét de gewijde plaatjes ver loren geraakt, maar onlangs leef de dat verleden weer helemaal op, toen ik op een tentoonstelling in Royal" een jongeman ontmoette, die maar liefst achttienduizend filmsterren verzameld had. Dat be- tekent dus, dat als hij ze alle maal boven z'n bed geprikt had er iedere ochtend bij het ontwaken zesendertigduizend ogen op hem gericht waren. Om van onder je dekens te kruipen Een prent blijft echter een prent en daarom heb ik er een eerlijk plezier in gevonden gisterenmiddag in de Vleeshal Adrienne Corri, een ster van Arthur Rank, te ontmoe ten. Als een libelle fladderde zij het Cultureel Centrum binnen, twee mi nuten stilte van verbazing volgden, en toen kwam er een ster-lijk cere monieel, dat mij, gewone stér-ve- ling, nooit ten deel zal vallen. Ik vond Adrienne echt aardig, een tikkeltje rank-achtig, en haar rode haar, als een geciviliseerd brandend braambos, maakte veel indruk op mij- Even voelde ik mij als Dante, die bij het zien van Bea trice in 't rood gekleed —in vuur en vlam geraakte en bijna zou ik in de verleiding komen van Ad rienne een comedie te schrijven, zij het niet divineus. Zij stond daar dan in het centrum van ons centrum, vlak voor de echte show begon en ik realiseerde me wel degelijk, dat zij de hoofd rol speelt in de film „Verboden Vreugde". Nu lopen er in onze stad en streek honderden Corries en Adriennes rond, die kleine sterren zijn in het leven van alledag en die ik deswege adoreer, maar de ont moeting met deze „verboden vreug de" heeft mij toch wel de overtui ging gegeven, dat de Vleeshal een kostbaar centrum kan zijn, wan neer mode en cultuur elkaar nog meer gaan omhelzen. Het Haar lemse publiek heeft er in ieder ge val zijn vreugde aan beleefd, want Adrienne bleek de lente in een herfstachtige sfeer. -et is dan zover, dat de katho lieke studenten uit Haarlem en omgeving, verzameld in hun vereniging „Sanctus Bavo", hun eigen sociëteit krijgen. Niet zo maar een „soos", maar een ge bouw, waarin een rijk verleden ge borgen ligt: de ak-:de Waag aan het Spaarne. U vindt het misschien wat al te gewaagd om die Bavia nen _zo noemen zij zichzelf met voorliefde los te laten op dat an tieke schoon, maar werkelijk het zal wel meevallen. Burgemeester en wethouders hebben niet geaar- zelf om een gunstig advies in deze van „Haarlems Bloei" met hun ja woord te bekrachtigen en zo zal het dan niet lang meer duren, of het „Gaudeamus igitur" zal bin nen dié historische muren klinken naast studentikoze grollen. „Wie niet waagt, die niet wint", schijnt het gemeentebestuur te den- ken, en terecht; het wordt overi gens wel tijd, dat de gemeente in haar eigen bezit eens stof gaat af nemen. Dat is nu geschied met de Vleeshal, de Waag krijgt nu weer leven en het wachten is nog steeds op de Hoofdwacht aan de Grote Markt. Van dat huis blijft de deur nog maar steeds gesloten, een klop op de deur mag niet baten en de trouwe wachters breken zich het hoofd niet over het historische stof, dat zich alsmaar opstapelt op de Hoofdwacht. Wanneer het Haantje van de oude Sint Baaf iedere ochtend opspringt onder de roep „Wachter, wat is er van de dag", dan komt heel de stad in rep en roer, dan gaat alles leven, ramen springen open, deuren wijken her en der, maar de Hoofd wacht sluimert door, kalm en on verstoorbaar, zo lief tevens, als een monumentaal Doornroosje, dab weinigen haar wakker durven te schudden. Maar misschien komt eens de prins het asfalt van de Grote Markt oprijden en zal hij niet rusten voor Doornroosje ontwaakt is. Wij wachten al zo lang. de Hoofdwacht mag niet langer wachten. de kroetwusch op het haardvuur ge worpen. Die kroetwusch was een bundel bloemen en kruiden, die op de 15e Augustus, Maria-Hemelvaartsdag, ie der jaar werd gewijd. Op dien dag ging uit ieder huis iemand naar de hoogmis met den bundel bloemen in de hand. Vóór de mis werden deze bloemen door gebeden en zegening ge wijd. Dit gebruik bestaat nog in Lim burg, misschien ook in Duitsland en België. Herman Heyermans (Tekening Jordaan) ngetwijfeld de bekwaamste to neelschrijver van zijn tijd was Herman Heyermans, die van Joodse afkomst op 17 December 1864 te Rotterdam werd geboren. Hij woon de enige tijd in Berlijn, verrichtte daar journalistiek werk, was in Amsterdam leider van een toneelgezelschap en on getwijfeld heeft hij op velen met zijn publicaties grote invloed gehad. Hij stierf in Zandvoort op 22 November '24. Slechts weinigen zullen nooit van Hey ermans hebben gehoord, vooral zijn spel „Op hoop van Zegen" is door ontel baar velen gezien. Heyermans. een vu rig socialist, richtte zich in zijn toneel stukken vooral tegen de maatschappe lijke ellende, hij deed dat soms hard en rauw, maar altijd met een gevoelig hart. Zonder aanziens des persoons greep hij verschillende misstanden aan en hoewel zijn toneelstukken niet alle van even grote waarde zijn, trokken zij een groot publiek. In het jaar van zijn dood verscheen nog zijn roman „Droomkoninkje". Vele schetsen, gevat en geestig, getuigen van zijn journalis tiek talent; hij publiceerde ze onder zijn schuilnaam Samuel Falkland. Uit „Een dag bij Sien" géven wij hier een kort fragment. Om drie uur kwam Sien ons halen, Sien, de goeie ouwe Sien. Ze was jaren lang onze schoonmaakster, pas te op ons als moeder uitging. Sien had een mager, spichtig ge laat, een dunnen gebogen neus, veel sproeten en haar, dat netjes onder de zwartwollen muts geplakt lei. Sien deed ons verhalen, Sien gaf ons kaakjes die ze van den bakker cadeau kreeg, Sien onthaalde ons op balletjes, de goeie ouwe Sien, die dood is, gestorven in een besjeshuis. Wij, kinderen, m'n zuster en ik, wa ren dol met Sien. Zoo kun je begrijpen, dat toen moe der, vader van boord zou gaan halen en wij bij „Sien thuis" zouden eten, 't gewoon een feest was. Bij Sien thuis! Nog nooit waren wij bij haar geweest, nog nooit hadden we buitenshuis „gedineerd". „Zul je goed op ze passen?" zei moe, bezorgd. „Ga u maar gerust, mevrouw", zei Sien, haar neus droogwrijvend, met het vlak van haar hand: „de jonge heer en de jongejuffrouw zullen 't goed bij me hebben. Ik zal is lekker spekpannekoeken voor ze bakke, hè, kinderen?" „Spekpannekoeken!", riep ik. „Spekpannekoeken!", riep zus. We dansten de kamer rond, had den haast geen lust om moeder ge dag te zoenen. (Lithografie J. P. Veth) Louis Couperus Louis Marie Anne Couperus werd op 10 Juni 1863 in Den Haag gebo ren, genoot zijn gymnasiale oplei ding in Batavia, studeerde daarna nog op de H.B.S. in zijn geboortestad en koos vervolgens als studierichting Ne derlandse taal en letterkunde. Hij be haalde daarin de middelbare acte. maakte enkele grote reizen en stierf in Velp op 16 Juli 1923. Zijn eerste roman „Eline Vere" be zorgde hem meteen een grote naam en met een bepaalde voorkeur liet hij zijn figuren verkeren in een super-lu xueus wereldje van een decadente weel de. Hij beschreef de sfeer daarvan in sierlijke, soms gekunstelde zinnen. Van zjjn andere werken noemen wij „Majes teit", ..Boeken der kleine zielen" en „De Komedianten". Fraaie journalistiek» bijdragen lever de hij met zjjn reisindrukken en in het bijzonder noemen wij img zijn boek „Oostwaarts", waarin hij wondere in drukken geeft van ons vroeger Insulin- de. Dit boek leidt hij met de volgende woorden in: Voor de derde maal naar wat de echte Hollander noemt: „den Oost".™ Den eersten keer was ik tien jaren. De Indische traditie had steeds in mijn familie geheerscht mijn over grootvader was Abraham Couperus, Gouverneur van Malakka geweest; mijn grootvader de Gouverneur-Ge neraal Reynst; mijn vader was ge- pensionneerd rechterlijk ambtenaar, en toen mijn twee oudste broeders in Delft „klaar" waren gekomen voor Indië, ging de geheele familie wij waren talrijk, broeders en zusters nog eens over naar de, van verre lokkende, landen der tropische zon. De zon lokte misschien m(jne ouders, die den ouden dag zagen naderen en het perspectief der gouden galonnen lokte misschien de eerzucht mijner jonge broers. Want B. B. (Binnen lands Bestuur) was bij ons en bij de aanverwante familie het ideaal. Wij hadden destijds ons familieland, Tji- koppo een oom was er admini strateur maar de koffie en wat er meê te verdien enwas, lokte, ge loof ik, mijn vader en mijn broeders niet; meer lokte, als ik reeds zeide, de zon en het gouden galon. Twee schitteringen op Java, twee verblin dingen, en die, in die dagen misschien meer dan nu, een gewezen ambte naar, als mijn vader was, miste. Maar ook mijn broeders scheen het ambte- naarsbloed door de aderen te vloeien: het scheen hun wel toe te lachen eenmaal resident te worden, een rol te spelen in B. B., wie weet mis schien wel Gouverneur-Generaal, als grootvader, van moeders zijde, ge weest was! Ik zelf was een droome- rig kind, en de galonnen der ambte naren zeiden mij niets Ik doorleef de op Java een schooljongenstijd van vijf jaren I >A D I 6] Advertentie Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem TT et feit, dat wij cabaret en aan- f~~i verwante kunsten nog steeds in de lelijke, althans niet-Neder landse verzamelnaam van kleinkunst onderbrengen, wilde en wil men wel eens verklaren met een ander on loochenbaar feit, dat die kleinkunst namelijk maar een armtierig bestaan in ons land zou leiden. Ten eerste zou dat echter geen reden zijn om er dan maar een Duitse naam aan te geven, ten tweede i« het niet precies de waarheid. W(j vragen ons af, of een chanson van Maurice Chevalier, in zijn beste tijd, of van Charles Trenet meer waarde heeft, artistieker en zuiverder cabaret is dan bijvoorbeeld het ogen schijnlijk losse en vlotte praatje, waar in enkele Nederlandse cabaretiers zich hebben geperfectioneerd, ledereen die op dit gebied enigszins bekend is, kan artisten noemen die een respectabele hoogte bereikt hebben, in het humo ristische en satyrische genre, in het ca baret en op aangrenzende terreinen. Tot hen behoort er een, die zich een eigen en aparte plaats veroverd heeft en die thans wel een beetje nader ge karakteriseerd mag worden, nu zij die plaats gaat verlaten. Heintje Davids neemt afscheid; Maandag 18 October treedt zij voor het laatst op in Haar lem, deze keer in de Stadsschouwburg. Juist de aparte plaats, waarop de populaire Heintje jaar en dag staat, is oorzaak, dat de meningen over haar en haar veelal luidruchtige kunst sterk uiteenlopen. Een deel van het publiek weigert uitdrukkelijk en nadrukkelijk naar haar te luisteren, maar evenmin kan ontkend worden, dat zij bij haar supporters buitengewoon populair is en die supporters zijn zeer talrijk. Na tuurlijk, een puntige geestigheid, spitse ironie en een fijn geslepen voordracht moet men niet van haar verwachten; zij laat ons niet glimlachen om ver borgen ironie, Heintje houdt het meer op de onbekommerde schaterlach om een tot in het dolle opgevoerde situatie; Met fijne speldenprikken houdt zij zich niet op, zij gebruikt liever een degelijke stormram, vrijuit en eerlijk, open en bloot, zoals de boer in ,,Zü kregen wat zij wilden." zou zeggen. Heintje Davids weet precies wat zij wil en wat zij doet; ,,lk krijg ze wel mee", gelijk zij zelf beweert en zij be schikt daartoe over de flair en de ogen schijnlijk zeer eenvoudige techniek, waarmede zij overigens haar publiek bespeelt met waarlijk verbluffend ge mak. Er kunnen daarover diepzinnige theorieën geconstrueerd worden, wel licht ligt de verklaring eenvoudig in het verlangen van velen om bij tijd en wijle los te komen. Dat is natuurlijk ook mo gelijk op een toevallig erg vrolijk uitge vallen vergadering van de smyrna-ta- pijt-knoop-club of op een zeer geani meerde verjaardag maar als je daar luidkeels zingt, hoort je schoonzuster het ook, en als je op de club erg gek doet, wordt het de volgende dag mis schien overgebriefd aan je collega's en je chef, met alle gevolgen van dien ln de vorm van ongezellige vragen en ste kelige opmerkingen. In de schouwburg zaal daarentegen is men een onbe kend deeltje van de onbekende massa; men haakt in met de vreemde links en rechts en schalt het refrein van een zeer alledaags liedje mee, en in de pauze ziet men elkaar niet eens meer. Iedereen weet, dat iedereen op zijn tijd graag schreeuwt en schreeuwend zingt, de gemakkelijk liggende melodie is meer waard dan de onbenullige tekst. Wie overigens meent, dat het erg ge makkelijk is, de zaal mee te nemen, herinnere zich maar de een of andere zanger, die techniek en flair mist en wiens invitatie om mee te zingen dik wijls een pijnlijke mislukking wordt. Louis Davids, die een groot artist was. vond zijn kracht in kernachtige schildering, tekenende tekst en een zeer menselijke, eigenlijk warme ironie; Heintje werkt meer direct en ronduit, zoekt het meer in doodgewone jool en lol en heel dikke sentimentele tranen. Zij weet nu eenmaal, dat de massa aan bokking de voorkeur geeft boven caviaar, en zonder allerlei gewichtige beschouwingen kan men simpelweg constateren, dat zij deze bokking mees terlijk serveert. HK. A. De economische politierechter te Rot terdam heeft gistermorgen de 63-jarige directeur C. C. uit Sassenheim veroor deeld tot een geldboete van f 600. Zijn bedrijf te Voorhout was tenlastege- legd zestien millioen bloembollen te hebben uitgevoerd naar de Verenigde Staten, zonder dat daarbij de vereiste documenten waren overgelegd. De directeur verklaarde, dat er wel documenten bij de geëxporteerde bloem bollen waren, doch niet de juiste en dit was het, wat hem door de Officier van Justitie het meeste kwalijk werd genomen. De eis tegen C. was een geldboete van duizend gulden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3