SPORTIEF PLAKBOEK H Er wordt eerlijk geloot d T Wie schaakt moet mat verwachten D IP In het gelid (joede b vorm E.D.O. kan zijn Heracles bevestigen tegen Beverwijk—Haarlem op twee fronten c 3 Van Dam en Dame A Honderd jaar gymnastiekles - Poli tieke onthullingen Een nieuw wereldrecord - De oude55 Stanley is boos - Nog meer gebroken. J Profclub te Den Bosch WRIGLEY looft was machines uit Van stukken.... 1 iv ....en schijven J Nieuwste ontdekking „The Great" KINDERPRIJSVRAAG Matthews is boos Meer breekbare waar WARMUNDA NAAR T.H.B. 'V Ut n ZATERDAG 16 OCTOBER 1954 PAGINA 4 prestatie Voor Om recordaantal bezoekers te trekken... Geruchten over een profclub in Waalwijk Succes voor R.C.H. VelsenWijk a. Zee V.V.S.B. voor vuurproef J. H. DONNER Smit meldt zich bij „Haarlem" et gebeurt niet dikwijls, dat wij op deze plaats aandacht vragen voor een gebeurtenis uit het grijze verleden. Deze week echter re kenen wfl het ons tot een plicht om even stil te staan bij een gebeurtenis die zich honderd jaar geleden heeft af gespeeld in Amsterdam en die voor heel Nederland van bijzondere beteke nis is geweest. Het is namelijk een volle eeuw geleden, dat de gemeente raad van Amsterdam heeft besloten het gymnastiekonderwijs op de stads scholen in te voeren. Aan deze gebeur tenis is de naam verbonden van iemand die ook nu nog voortleeft in de ge dachten van velen. Dat laatste overi gens op grond van heel andere kwali teiten dan zijn voorliefde voor de li chamelijke opvoeding. In October 1854 zijn de Amsterdamse bestuurderen na melijk overgegaan tot de invoering van het gymnastiekonderwijs op voorstel van hun collega dr. J. P. Heije, arts en dichter van kinderliedjes. Amsterdam is nu, honderd jaar la ter, natuurlijk trots op het feit de eerste plaats in Nederland te zijn waar men heeft begrepen dat de lichame lijke opvoeding van de jeugd ook van sociale betekenis is. De hoofdstad heeft dit later nog eens willen aanto nen. Dat was in 1946, toen de ge meenteraad als eerste in Nederland besloot het gymnastiekonderwijs op de lagere scholen van tweemaal driekwar tier per week op drie maal drie kwar tier te brengen. Uit het feit, dat het voorstel van Heije destijds met 27 tegen 3 stem men is aangenomen zou men kunnen opmaken, dat Amsterdam omstreeks 1854 een bijzonder sportieve stad is geweest. In de annalen van de stad kan men echter voldoende gegevens vinden om deze bewering te logenstraf fen. Zo hebben bijvoorbeeld een aantal raadsleden verontwaardigd de verga derzaal verlaten toen Heije zijn voor stel verdedigde. In tal van geschrif ten zijn voorts spotprenten verschenen, waarbij onderwijzers, die zich in het nieuwe leervak bekwaamden, in de maling zijn genomen. En dan het meest veelzeggende voorbeeld: in 1854 was er maar één gymnastiekzaal in heel Amsterdam te vinden. Daar kon men toen voor twaalf gulden per jaar „on derwijs in de gymnastie" krijgen. Het heeft vervolgens nog vele jaren geduurd eer de „jongedochteren" lichamelijk opgevoed mochten worden en dan nog alleen in tegenwoordigheid van een toezichthoudster. Er schijnen in de sport tal van ongedachte mogelijkheden te schuilen. Neemt nu de heer Avery Brundage, de voorzitter van het Inter nationaal Olympisch Comité. Hij heeft nog niet zo lang geleden een reis door de Sovjet Unie gemaakt als gast van het Russisch Olympisch Comité. Amper terug in Amerika heeft de heer Brun dage een redevoering afgestoken, die gehoord mag worden. Hij heeft het daarin onder andere gehad over de Amerikaanse machteloosheid om de his torische Angelsaksische suprematie in de sport te handhaven en ook over de Amerikaanse buitenlandse politiek. De heer Brundage heeft bij deze ge legenheid opgemerkt, dat Amerika na tionale zelfmoord schijnt te willen ple gen. heeft vervolgens verteld, dat zijn land Polen in Yalta schandelijk heeft verraden, dat het „vrjj China" aan de communisten heeft uitgeleverd, en zovoorts. Wij hebben beslist niet geweten, dat men in de sport tot ontdekkingen als deze komt en men moet het ons maar niet kwalijk nemen, dat wij de kans, dat de herrie in de Nederlandse voet balwereld binnenkort wordt gekwalifi ceerd als een poging tot het aantasten van onze nationale welvaart, zo lang zamerhand bijzonder groot achten. Het zij ons dan tot schrale troost u hiervoor gewaarschuwd te hebben. Typisch Engels is het, zo lijkt het tenminste om op de meest uit bundige wjjze uit de band te springen als daartoe volkomen onver wacht de gelegenheid wordt geboden. Chataway heeft het wereldrecord op de 5000 meter hardlopen verbeterd en meteen maakt de Engelse pers de meest uitgelaten sprongen. „Chataway the great" stond er de volgende dag met de grootste letters die op de zet terij te vinden waren op de voorpagina van een van de Londense bladen. De meeste kranten hebben zelfs bij het noemen van de prestatie van Chata way vergeten de uitslag van de ste- denontmoeting tussen Londen en Mos kou, tijdens welke de recordverbetering tot stand is gekomen, te noemen. Trou wens, die uitslag was voor de Engel sen niet bepaald flatterend. De Russen schijnen wel wat verbou wereerd geweest te zijn van de over winning van Chataway. Dat is te be grijpen. Zij waren immers amper ge reed met het huldigen van Kuts, de verslagene, t'e tijdens de Europese athletiekkampioenschappen in Augustus een einde had weten te maken aan Er zijn sommige kinders, die aan de redactie schrijven dat zij „nog nooit een prijs hebben gewonnen". En daarmee willen zij eigenlijk zeggen, ge loof ik: „Als jullie me nü geen prijs sturen, sla ik jullie dood." Of niet soms? Luister goed, de prijsvraagredactie wil graag nog wat blijven leven, maar zij blijft eerlijk. Iedere week verloot zij de beschikbare prijzen. Daar helpt geen moedertje lief aan. Ben je erbij dan bof je. En anders moet je maar denken: pech gehad. Welnu, de oplossing van de puzzle in ons blad van 25 September was zo: Horizontaal: 2 slak, 4 kaart, 6 adel 7 uier, 9 Ier, 10 thee, 12 bord, 13 enkel, 14 ster. Verticaal: 1 page, 2 staart, 3 kalkoen, 5 autobus. 8 ridder, 11 hoed. En ziehier de prijswinnaars: lste Prijs (Ping-pongspel) Kees Heemskerk, Zomervaart 242, Haarlem. 2de Prijs (Schoolétui) Lisette Smit, Laan 65, Bennebroek, 3de Prijs (Jongensboek) Henk Hurk- mans, Overtoom 8, Castricum. Nieuwe oplossingen per briefka--t sturen aan de Redactie van dit blad; in de linkerbovenhoek vermelden „Kin derprijsvraag" en vooral de naam van je krant noemen. Duidelijk schrijven alsjeblieft De Engelse divisieclub Newcastle heeft William Paterson, spil van Don- caster Rovers, overgenomen voor 25.000 pond sterling, een van de groot ste transfers van dit seizoen. Als lid van de H. E. C. „Haarlem" heeft zich aangemeld André Kamper veen, de nationale middenvoor van het Surinaamse voetbalelftal. de hegemonie van Zatopek op dit num mer en bij die gelegenheid meteen het wereldrecord op zijn naam heeft ge bracht. Dat was in Augustus en nu, in October, is Kuts dit wereldrecord al weer kwijt. Radio-Moskou heeft er op de bewuste avond niets van gezegd en dat terwijl men eerder op de avond regelmatig de uitslagen heeft gegeven van de andere nummers in deze ste- denwedstrijd. De Russische radio was zelfs zo vlot in het bedienen van de luisteraars, dat de uitslagen reeds tien minuten na de bekendmaking in het Londense stadion zijn uitgezonden. en slotte zijn er grenzen," heeft Stanley Matthews in een van de Engelse Zondagsbladen geschre ven. Hij heeft op deze wijze van zijn verontwaardiging willen laten blijken over wat de athleet Jim Peters over Arsenal heeft gezegd. Arsenal is naar Moskou geweest. Het heeft er een flinke nederlaag ge leden. Dat weet u natuurlijk wel. Zelfs Churchill vond het de moeite waard om erover te spreken. Peters, de En gelse kampioen van de marathon-lopers heeft van die nederlaag ook het zijne gezegd. Hij is tot de conclusie geko men, dat de spelers van Arsenal ken nelijk niet fit genoeg zijn en dat eigen lijk het hele Engelse voetbal aan dit euvel lijdt. De Engelse voetballers hebben het de laatste tijd niet gemakkelijk. Sinds de nederlaag tegen Hongarije is er een stroom van critiek losgebarsten. Maar nu is Matthews dan toch in het ge weer gekomen. „Deze keer is het een athleet, die ons vertelt wat wij te doen hebben", zo heeft de oude Stanley geschreven. „Straks zullen er zwem mers, cricketers, boksers en golfers opstaan en allemaal gaan ze dan hun mening zeggen over de trainingsme thoden van de voetballers. Laten zij zich met hun eigen sport bemoeien. Wij doen ons best," aldus Stanley Matthews. Te Den Bosch wordt een profclub N.V. voorbereid door de heer De Swart, di recteur van de Lutti-fabrieken, die daartoe reeds contact met de heer Joos- ten van de NBVB heeft opgenomen, alsmede met het gemeentebestuur van Den Bosch. Financieel zou voor deze club alles reeds geregeld zijn; ook de terreinenkwestie zou zijn opgelost, ook voor het geval dat niet over het sta dion „De Vliert" beschikt kan worden. Reeds vóór Januari zullen enkele vriendschappelijke wedstrijden gespeeld worden: eventueel een competitiewed strijd tussen Fortuna en Venlo. Onze landgenoot Prins heeft te Paramaribo een simultaanséance ge geven tegen twaalf van de sterkste schaakspelers van Suriname. Prins wist tien partijen te winnen en één remise te beëindigen. Eén partij ging voor Prins verloren. 1830 in café „La Régence" te Parijs weken zal dc belang- gezeten hebben. stelling van de liefhebbers der denkspelen zich voornamelijk concentreren op de match Roozenburg- Huisman, om de wereldtitel dammen. Al is schrijver dezes slechts een zeer matig dammer, toch is hij bij de eer ste partij van deze tweekamp in Lei den op bezoek geweest. In veel opzich ten doet de situatie in de damwereld denken aan de tijd die het schaakspel doormaakte voordat het het internatio nale spel werd zoals wij dat heden ten dage kennen. Zoals zij daar zaten, Roo- zenburg en Huisman, ergens achter in een café met enige tientallen liefheb hebbers om zich heen, zo moeten Mac Donnell en Labourdonnais omstreeks Advertentie 9sverm zeren staven, gehanteerd door ge- wichtheffers kunnen de nodige ravage aanrichten, dat heeft men in Wenen bemerkt. Er zijn er heel wat records gesneuveld, maar dat is nog niet alles. Tal van keren hebben de sterke mannen, die elkaar het wereld kampioenschap betwistten, de zware voorwerpen laten vallen. Men zegt zelfs, dat het wel duizend keer is gebeurd. De gevolgen zijn niet uitgebleven. De vloer van het toneel, tevens het plafond van een souterrain, zit nu vol met scheuren. De brandweer heeft met gro te spoed schoorbalken moeten aanbren gen om een instorting te voorkomen. (Zondag 17 October) Haarlem: Snijders; Odenthal en Laan; Barends, de Voogd en Kors; Boter bloem, Roozen, Jacob, Schilpzand en Groeneveld. EDO: Koelemey, Berends en Bax; Snij ders, Koning en Vervoort; Plaizier Mul, Roodselaar, Spiers en Klein. Stormvogels: Venus Jr.; v. d. Oever en Post; Venus Sr., Snoeks Sr. en v. d. Velde; Luppens, Snoeks Jr., v. d. Meer, Veldman en Tol. VSV: v. d. Wint; Schoon en Kunst; Tielrooy, Hazeveld en Stijger; Belfroid, Spaans, Verswijveren, v. d. Kuil en de Graaf. RCH: v. d. Voort; Jansen en v. d. Brink; de Jong, de Vos en Hoogendoorn; Koster, Kruyer, van Braam, Biesbrouck en Couwenhoven. HFC: v. d. Lee; Dekker en Wijkhui zen; Bijleveld, Molijn en Hein Winter; Hans Winter, de Nij.s, Oud, Corbeth en Engelenberg. De Kennemers: Groot; Lejeune en v. Luin, Schaap, Schaaper en v, d. Plas; Janssen Jr., v. d. Outenaar, v. d. Sluys, Janssen Sr. en Kops. Beverwijk: Raap; Marks en Lorjé; v. d. Pas, K. Minnebo en Bouvré; Springer, J. Minnebo, Ketting Sr., Ketting Jr. en v. Lint. Vitesse: van Veen; Tool en J. Borst; Groot, Lute en Ree; Twisk, v. d. Valk, Stuifbergen, H. Borst en Zonneveld. TYBB: Bakker; de Wildt en Winnubst; v. d. Vlugt, Smit en Weyers; Snoeks, Vessies, v. Zon, v. Dijk en v. d. Klugt. HBC: Willemse; Goossens en v. Bakel; Hilhorst, Tol en Juffermans; Deelissen, Martin, Duivenvoorden, de Graaf en Vogel. DEM: Aardenburg; Spanjaart en Starremans; v. d. Klooster, Niesten en Goderie; Appel, Burger, de Boer, de Vries en Beentjes VELSEN: Jansen; Hijnen en Tromp; v. d. Ende, Bakkum en Wesselman; Braam, Brouwer, Tromp, Boon en v. d Heijden. Wijk aan Zee: de Blok; F. Schellevis en Aardenburg; B. Schellevis, Dirks en Valkhof; Jan v. d. Mey, F. v. d. Mey, Jp. v. d. Mey, Snijders en de Boer. Warmunda: Witteman; Faas en J. C. van Winsen; van Seggelen, G. Zwaan en J. van Winsen; A. van Winsen, Haver kort. Sikking, J. Zwaan en Vergeer. De Zaanse voetbalvereniging KFC schijnt nauwe relaties te onderhouden met een fabrikant van wasmachines. KFC doet het om zich op deze wijze te verzekeren van een grote publieke belangstelling bij de thuiswedstrijden. Enkele weken geleden namelijk bestond de mogelijkheid om met het entreebe wijs voor de wedstrijd mee te dingen naar twee uitgeloofde wasmachines. Voor de wedstrijd, die KFC morgen te gen DWV uit Amsterdam speelt, geldt iets dergelijks. In de Zaanstreek en in de omgeving waar DWV zijn wedstrij den speelt, Nieuwendam, zijn huis aan huis formulieren bezorgd. Hierin staan twee vragen. Men moet namelijk in vullen wie in de wedstrijd KFC—DWV bij de partijen de beste speler is ge weest. Zij, die beide namen goed in vullen, zullen meedingen naar de twee uitgeloofde wasmachines. Op deze wij ze hoopt KFC morgen een record aan tal bezoekers te trekken. (Van onze correspondent) Deze week zijn te Waalwijk bespre kingen gehouden over de oprichting van een beroepsvoetbalclub te Waalwijk. Be langrijke financiële toezegginen zouden er gedaan zijn, die een bedrag van ruim f 50.000 overschrijden. Veel zekerheid over deze oprichting valt er nog niet te krijgen, daar de personen, betrokken bij de besprekingen, geen nadere mede delingen hebben verstrekt. Ook ten kan tore van de N.B.V.B. kon men geen in lichtingen geven. VVSB: Nijgh; v. d. Berg en Van Pa ridon; J. Marijnen, v. d. Togt en Meeu wenoord; Koomen, Van Duin, Nederstigt, Warmerdam en C. Marijnen. ADO: Geerlois; De Graaf en Van Tunen; Dam Jr., Dam Sr. en Martens; Beentjes, Vrenegoor, Voormeer, Groot en Dijkman. N.A.S.: A. C. Blommestijn; Bühmann en v. d. Wal; v. Rooijen, C. Blomme stijn- en Schaut; Buys, Schouten, Lim burg, Zegers en Westerman. Rustig, alsof er niets aan de hand is in de Nederlandse voetbalwereld, wordt de K.N.V.B.-competitie morgen voortgezet met een op alle fronten interessant programma. EDO's goede vorm van de laatste weken kan morgen in de thuiswedstrijd tegen Heracles bevestigd worden. Sedert de uitstekende wedstrijden van de roodzwarte ploeg tegen Ajax en NEC is de belangstelling voor EDO wel gestegen! In het tweede klasse kamp krijgen we strijd op twee fronten tussen de Wijker ploegen en de Haarlemse clubs en in het Katholieke kamp zien we weer een aantal interessante wedstrijden vastgesteld. Schoten—DEM, Velsen Wijk aan Zee, TonegidoVVSB, TeyiingenLisse, het zijn ontmoetingen met een belangrijke inzet, zodat de liefhebbers in de verschillende plaatsen hun hart kunnen ophalen. De grote trek van het Haarlemse voetbalpubliek gaat dus uit naar de ontmoeting EDO - Heracles in het Noorder Sportpark. Speelt EDO met evenveel élan als tegen Ajax en NEC dan is een nieuw succes niet uitgesloten. VSV moet het opnemen in Schoonenberg tegen A.G.O.V.V. Het technisch vrij knappe spel van de Velser ploeg gaat meestal niet gepaard met de nodige productivi teit hetgeen de Velsenaren al enkele punten heeft gekost. Wordt de schot vaardigheid wat opgevoerd dan kunnen successen niet uitblijven. Tegen AGOVV verwachten we in elk geval een over winning. Stormvogels is vol strijdlust nu het tegen Volewijckers de eerste overwinning behaalde. We rekenen er vast op dat thans ook Veendam aan de zegekar wordt gebonden. Haarlem, lichtelijk aan de beteren de hand, krijgt het inmiddels zwaar ge noeg bij Enschede waar niet dan na de allergrootste inspanning gewonnen kan worden. De overwiningen van RCH zijn, wat de grootte betreft, in dalende lijn. Van 7-0 en 5-0 is het 3-1 en 3-2 geworden. Mogen we tegen het kranige Beverwijk, dat zo goed debuteert in de tweede klas se, weer een nieuwe zege verwachten? Het zal waarlijk niet zo erg makke lijk gaan tegen de Wijkenaren. In Be verwijk gaat het tussen De Kennemers en HFC om de onderste plaats. We vrezen voor HFC het ergste! Bij de derde en vierde klassers is de strijd op alle fronten uitermate inte ressant geworden. Vooral na de eerste nederlaag van DEM in de derde klasse B van West I is de spanning enorm toe genomen en in dit verband is de ont moeting Schoten - DEM wel de top- match geworden. De Wijkenaren spe len in de regel tegen technisch knappe tegenstanders hun beste wedstrijden zodat Appel, De Boer, Starremans c.s. de strijd tegen de geel zwarte Haar lemmers niet bij voorbaat als verloren mogen beschouwen. Het zal in elk ge val een spannend voetbalgevecht wor den aan de Geusevesperstraat waar een puntenverdeling niet tot de onmo gelijkheden behoort. Velsen ontvangt in Santpoort het wisselvallige Wijk aan Zee. Beide ploe gen boekten verleden week een krani ge overwinning zodat zij in dit opzicht gelijk staan. Misschien kan het terrein voordeel de balans in het voordeel van Velsen doen overslaan maar zeker van een Velser overwinning zijn we nog niet. ADO moet in staat worden geacht de thuiswedstrijd tegen de Alkmaarse Boys te winnen en voor Vitesse begin nen we te vrezen nu de Castricumse club bezoek krjjgt van het sterke Zaan dijk. Een overwinning over de Zaandij kers zou het vertrouwen in het Vitesse elftal volledig doen terugkeren. Wat denken de Castricummers er van? HBC's fraaie positie in West II vraagt bijzondere aandacht. Ook voor de HBC-ers zelf die thans geen puntje onnodig mogen verspelen. HBC dient echter vooral bij Ripperda aan de Schalkwijkerweg op z'n tellen te pas sen want de club van de Dreyers wacht nog steeds op de eerste over winning en de Heemstedenaren zullen er goed aan doen hun tegenstanders niet te onderschatten. Anders kon het wel eens een minder prettige verras sing voor de Heemsteedse Combinatie worden. In Hillegom moet TYBB de club van die naam bekampen. Ook al geen een voudig karwei. De Hillegommers stel den in de laatste wedstrijden enigszins teleur maar kunnen absoluut beter. TYBB zij dus gewaarschuwd anders wordt het ook daar een teleurstelling! Bij de vierde klassers is aller oog gericht op de kranige verrichtingen van WSB en Teyiingen. Vooral VVSB heeft vriend en vijand verrast door alle vijf de westrjjden te winnen. Nu moet de St. Bavo club bij Tonegido op bezoek welke laatste slechts één puntje ver speelde. De bovenste plaats vormt dus de inzet. Maar ook Roodenburg ver speelde nog geen enkel puntje zodat ook deze club z'n woordje in deze ge weldige strijd meespreekt. Ondertussen kan de zaak voor Teyiingen een gun stige wending nemen. Aangenomen al thans dat de Sassenheimse club van de aloude rivaal Lisse weet te winnen hetgeen wel mogeljjk is omdat Lisse nog lang niet in z'n oude vorm speelt. En in de strijd om de onderste plaats is vooral de ontmoeting THB - War munda in Haarlem van groot belang. Zal Warmunda daar nu eindelijk eens de eerste overwinning behalen? SJC moet ook eens winnen. Tegen Meer burg is er wel een klein kansje. Onze Gezellen moet het in Amster dam bij Wilskracht opnemen. Zonder een productieve voorhoede en voorlopig zonder de steun van de Zondag j.l. ge blesseerde Wagemaker, die voorlopig is uitgeschakeld, zal het een toer wor den voor de Gezellen zich te doen gel den. Misschien vinden zij nu juist de stimulans welke nodig is om de zaak tot een goed einde te brengen. NAS komt bij het steeds beter op dreef rakende EHS voor een lastig kar wei. Wij voorzien een nederlaag en USV dat bij Purmerend op bezoek moet, gaat eveneens een zwaar karwei tege moet. Ook hier geen overwinning. Dat was toen eigenlijk het eerste in ternationale contact tussen de grote schaakcentra Londen en Parijs. Het moest nog duren tot 1851 eer het eer ste echt internationale tournooi, te Lon den, alle Europese naties verenigde. Toen kwam ook Petrov uit Rusland naar voren en weinige jaren later de geniale Morphy uit New-Orleans. De grote handicap voor dammers uit verschillende delen van de wereld: het verschil in spelregels, heeft het schaak spel nooit gehad. Het huidige spel is een product van de renaissance. Itali- door aanse en Spaanse spelers hielden tegen het einde van de 15e eeuw reeds een tournooi te Madrid. De partijen van dit tournooi zijn alle bewaard geble ven. Zoals gezegd moest het tot net begin van de I9e eeuw wachten voor dat het schaakspel zijn zegetocht over de wereld kon beginnen zodat het kon worden, wat het is: een internationale taal tussen de volkeren, een spel waar- Nu de mogelijkheid is opengesteld om oud-voetballers, die thans als trainer hun bestaan vinden, weer te laten deelnemen aan de K. N. V. B.- competitie is het niet uitgesloten, dat de oud-internationaal. Kick Smit. bin nenkort weer binnen de lijnen zal verschijnen. Smit heeft zich weer als lid van „Haarlem", van welke vereniging hij trainer is, aangemeld. Het Haarlem- bestuur heeft aan de K. N. V. B. een verzoek gericht Smit toestemming te verlenen, om weer te gaan spelen. aan een litteratuur van duizenden delen gewijd is. Het rijk van koning Damas is echter verdeeld. De oorspronkelijke vorm van het dam spel was ongetwijfeld het spel dat. ge speeld wordt op de 64 velden. Dit spel is zeer oud, men heeft het gevonden in Egyptische koningsgraven en het is af gebeeld op Griekse vazen. Men zegt dat dat het spel was, dat de vrijers van Penelope speelden. Het schijnt thans echter de remise-dood gestorven te zijn en zich niet te lenen voor tour- nooispel. Daarom gaat men in vele lan den over tot het spel op de honderd velden. Het tijdschrift van de Russische schaakbond reserveert in ieder nummer twee pagina's voor damspel. Drie maan den geleden kon men aan de diagram men zien, dat ook zij overgegaan zijn op het „Hollandse" spel. Vaak hoort men schakers en dam mers strijden over de vraag welk spel moeilijker zou zijn. De oud wereldkam pioen Springer wiens mening ik vroeg, vond de vraag in eerste instantie niet te beantwoorden, maar wij vonden beiden dat, wat er van te zeggen is het aardigst is geformuleerd door Ed gar Allan Poe. Deze zegt n.l. „Dammen is moeilijker omdat het eenvoudiger is." Daar zit veel waars in. Schaken 's in de eerste plaats strijdspel. Er is een koning die aangevallen en verdedigd wordt. Het middenspel wordt meer ge speeld met gevoel en temperament dan met koele berekening. De moge lijkheden zijn te groot. Na ruil van stukken, in het ei Ispel, wanneer de koning zelf de functie van een stuk gaat waarnemen zijn dg mogelijkheden zodanig verminderd dat doorrekening mogelijk wordt. Speciaal het pionneneindspel heeft een zeer aparte schoonheid. Zo zou ook het damspel waar de mogelijkheden veel beperkter zijn dan in het schaak spel, wel eens dichter bij het wiskundi ge probleem kunnen liggen en daarom in zekere zin, „moeilijker" kunnen zijn. Het is meer nuzzle, minder strijd. October opgave 3. Probleem van F. Gamage. Wit geeft mat in twee zetten. Eerste prijs Tidskrift for Schack i een pion)14. Dh4 g6; (Ook 14. Pd3:; 15. Td3: Pf6; 16. Lb2 Le7; 17. e4 is gunstig voor wit). 15. Le2 Pg7; (Dit leidt tot verlies, zoals Marshall op bewonderenswaardige wijze aan toont. Zwart had hier niets beters dan Dd8, maar na de dameruil, ge volgd door Lh5: had wit een. zeer gunstig eindspel overgehouden). 16. Lb2 f5. Stelling na de 16e zet Wit: Kh8 Dh2 Te5 Tg? Lgl. Zwart: Kd6 Da2 Tc4 Lal La8 Pc2 pionnen c6 c7 d7 h7. Oplossing October opgave 2: Le8! Een prachtige uitwerking van het in- terferentie-ontpenningsidee. (Heeft U ze alle 5 gevonden?) 17. b4! (Wit loopt de vijandelijke stelling in enkele zetten onder de Oplossing van de 3 zet van E. Brun- voet Djrect f4 kon niet wegens Le3:t) ner: 1. Tf3 Tel; 2. Ta3; 1. Tfl; 2. yj Lb4:; 18. f4! (Ook de volgende Tc3; 1. Dg7; 2. Tf6t; 1. Dgl, speelwijze zou tot winst voeren: 18. 2- d4' t, t toT-nntinnale Dd4 d6" 19' f4 Lc5i 20- Dc3 a6l 21- Partij gespeeld m het internationale pd4 pg4;. 22 pfg;( pfg 2g Dhgt tournooi te Luettich. Kf? 24. Dh7:t); 18. Pf7; 19. Td7: Wit: Marshall. g5 (Er dreigde Df6); 20. fg5: (Hier Zwart: Nimzowitsch. was ook een wit dameoffer mogelijk: 1. d4 Pf6- 2. Pf3 b6; 3. e3 Lb7; 4. 2°' $5: Pf5:; 21. Tg.7t KhS; 22 Tg5:t Ld3 c5; 5. Ó-O e6; 6. c4 Lf3:(Deze ?e3 t 22 KhTe5- 23 V^ Lcl - 24 afruil is niet zo gunstig; zwart had Lug! 25 c5' en zwart gaf het op'. door*1" kunnenVaanf?"7 °nfUB^ff Afg®zienvan het kwaliteitsverlies dcS?Acs" <ln fanmerking kwamhier tevens Lc4t met eventueel g6 Pe5, gevolgd door Pd3:)- 9- Pc3 00; 10. Tdl Dc7- 11. b3 Pe5; 12. Dg3 Ph5; Correspondentie betreffende deze 13. Pb5! Db8; (Niet goed is 13. Pg3:; rubriek te zenden aan A. Perquin, 14. Pc7: Tc8; 15. Pe6: en zwart verliest Marnixkade 104 te Amsterdam. Probleem voor geoefende oplossers. No. 2090 van A. v. d. Elzen te Rosmalen Probleem voor beginners. No. 330 van D. Vuurboom te Glanerbrug. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 Nov. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eiken laan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 2082 van A. H. de Jong te 's Hertogenbosch. Wit speelt naar: 33, 10, 20, 4, 2 en wint. Zeer mooi meerslagvraag- stukje dat voor wit op waarlijk ver rassende wijze tot een goed einde komt. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 329 en 330 kunnen tege lijk ingezonden worden tot 1 Nov. a.s. aan bovengenoemd adres. OPLOSSING van No. 326 van A. v. d. Elzen te Rosmalen. 32-27, 21x43, 44-39, 43x34, 42-37, 31x42, 47x38, 36x47, 35-20, 47x33, 30x19, 14x23, 25x5 en wint. Een heel aardig stukje, goed van opbouw en met een geestige ontleding De opsluiting in het partij spel. In een onlangs in district Kenne- merland voor de lste klas competitie gespeelde partij liet de witspeler zich opsluiten, wellicht er op vertrouwen de dat hij, zoals zo vaak gebeurt, later wel weer gelegenheid zou krijgen om los te komen. Het tegenspel liet hem echter geen kans met het gevolg dat wit in een stand van 11 om 11 totaal verloren kwam te staan. Zie hier de zeer leerzame partij: 1. 32-28 17-21; 2. 37-32 21-26; 3. 41-37 16-21- 4. 34-29 11-16; 5. 40-34 20-25; 6. 45-40 14-20; 7. 29-23 18x29; 8. 34x14 10x19; 9. 40-34 12-18; 10. 50-45 7-12; 11. 44-40 1-7; 12. 31-27 18-23; 13. 34-29 23x34; 14. 40-29 20-24; 15. 29x20 25x14; 16. 49-44 5-10; 17. 44-40 15-20; 18. 40-34 20-25; 19. 47-41 19-24; 20. 7-12; 25. 40-35 20-25; 26. 39-34 4-10; 36-31??? 14-20; 21. 34-29 10-15; 22. 35-30 25x23- 23. 28x30 12-18; 24. 45-40 27. 43-39 18-23- 28. 48-43 15-20; 29. 33-28 9-14; 30. 28x19 13x24; 31. 30x19 14x23- 32. 38-33 8-13; 33. 42-38 13-19; 34. 33-28 10-14; 35. 38-33 20-24; 36. 34-30 25x34; 37. 39-30 3-9; 38. 43-39 9-13; 39. 39-34 12-18; 40. 30-25 6-11; 41. 34-30 11-17; 42. 41-36 2-8; 43. 46-41 8-12 en wit heeft geen zet meer en gaf dan ook op. Men ziet hier hoe funest zulk een opsluiting kan zijn. Dé 20ste zet van wit voltooide de opsluiting, een mogelijkheid waar zwart zijn spel op ingericht had zon der daarbij andere wendingen uit het oog te verliezen; de wijze waarop zwart het spel daarna tot winst bracht getuigt van een juiste spelopvatting en is de moeite van het naspelen zeker waard. Dat zwart enkele zetten voor het einde ook op andere manieren de winst kon bereiken doet aan het ge heel niets af.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4