Haarlem blijft de Toneel coördinatie steunen Achter tralies r Streef steeds hoger Op hoog niveau BLIKSEMAFLEIDERS OP JE BOZE BOLLETJE.... Zeer veel goede foto 's plaatsen de jury voor grote problemen Ons compliment aan de inzenders K. Eervolle vermeldingen HERINGA WUTHRICH ZATERDAG 16 OCTOBER 1954 PAGINA 7 UITSLAG D Inzender: S. G. M. v. d. Hart, Bosch en Hovenstraat 26, Haarlem. Inzender maakt met deze bekroning fraai debuut. Jury bewondert visie en uitwerking. Technische gegevens: Kodak, Agfa Supper I S.S. 21/10 gr. Din; diafr. 11 (boom), f 16 (schoorsteen); boom 1/50 sec., schoorsteen 1/25 sec. Inzender: H. Rooyers, Boerenburgerweg 11, Noordwijk. Grappig debuut. Na ten vermoeiende dagtaak kan de slaap iemand zo zeer overvallen, dat men een enkele geeuw bij het lezen van zelfs de meest interessante courant niet kan onderdrukken. ting, dat dit ook gedurende het komen de seizoen het geval zal zijn, gerecht vaardigd is. Het komt B. en W. derhalve voor, dat er geen bezwaren tegen bestaan de voor het seizoen 1953/1954 gevolgde gedrags lijn voor het seizoen 1954/1955 te be stendigen. Zij geven de raad daarom in overweging dienovereenkomstig te be sluiten. De stichting Toneelcoördinatie heeft het college echter medegedeeld, dat ten gevolge van de algemene stijging van het loon- en prijspeil de materiële kos ten van de gesubsidieerde gezelschappen de laatste jaren aanzienlijk zijn geste gen. De subsidies van het Rijk en van de standplaatsgemeenten der drie groot ste gezelschappen (Amsterdam, Rotter dam en 's-Gravenhage) hebben met de ze stijging min of meer gelijke tred gehouden. De subsidies van de -ge meenten Utrecht en Haarlem hebben echter sedert 1948 onveranderd f 30.000 bedragen. Als resultaat van een terza ke ingesteld onderzoek is gebleken, dat de kosten van een goed geëxploi teerd toneelgezelschap sedert 1948 met 30% zijn toegenomen. De stijging van de post salarissen, voor zover deze het gevolg is van de van regeringswe ge gewenste loonsverhoging bedraagt 20%. Gevraagd wordt daarom om een ver hoging van het toneelsubsidie met 30 of tenminste 20%, zijnde een bedrag van respectievelijk f 9.000 of f 6.000. B. en W. zijn van mening, dat een verhoging van dit subsidie met ingang van het speelseizoen 1954/1955 alles zins redelijk is, doch dat anderzijds door een groter aantal gemeenten, waarin de gecoördineerde gezelschap pen met enige regelmaat optreden, mede subsidie aan de stichting Toneel coördinatie ware te verlenen. In ver band met deze overweging menen zij de raad te moeten voorstellen de ver hoging van het subsidie te moeten be perken tot een bedrag van f 6.000. Ook ditmaal heeft de jury weer ruim schoots gebruik gemaakt van haar recht om eervolle vermeldingen toe te kennen. Zij heeft echter ook daarvoor zeer hoge eisen gesteld en derhalve kan ieder, die zo'n vermelding verwierf ervan verzekerd zijn, dat hij vele ihe- dedingers achter zich heeft gelaten. Voor de rest geen nieuws. De jury bedankt de inzenders voor het vele, maar prettige werk en onze slotbe schouwing bewaren wij tot het officiële slot: Zaterdag 30 October. Ook dit keer is de jury moeten overgaan tot het toekennen van een aantal eervolle vermeldingen. Zij vond bijzondere kwaliteiten in de foto's van: 1. Kick Smit, Rijksstraatweg 189, Haarlem. (Een tikkeltje meer „spielerei" en het was een bekro ning geweest). 2. F. v. Nes, Houtmarkt 13, Haarlem. (Meer woord- dan beeldrijm). 3. J. J. Bernard, Marsstraat 111, Haarlem. (Fraai rijm, iets scher per). 4. M. Otten, Kerklaan 41, Heemstede. (Als de „Keukenfoto" iets beter geweest was....) Advertentie HAARLEM Inzender; C. Milatz, Spieringweg 909, Hoofddorp. Derde achtereenvolgende bekroning. De jury heeft veel waarde ring voor het humoristische idee. De uitvoering was bij voorgaande bekroningen beter. Inzender: P. Vader, Frankestraat 20, Haarlem. Werd ook in vorige ronde be kroond. Leuke vondst, die jury echter lang heeft doen aarzelen. Technische gegevens: Rolleicord Xenar 1:3.5/75 diafr. l%-22; tijd 1/50 sec.-electronenblitz', Agfa Isapan 21/10 din. Dat er opnieuw onbegrijpelijk veel en ook onbegrijpelijk veel goe de foto's voor deze derde ronde zijn ingezonden, behoeft geen betoog. Geen jury kan een selectie maken, als op deze pagina is samengebracht, zonder daarvoor over een ruime keu ze te beschikken. Wij mogen dan ook nu de strijd gestreden is alle deelnemers complimenteren met hun enthousiasme, hun doorzettingsver mogen en hun talent. Want, eerlijk, wij hebben in de loop van deze wed strijd meer voortreffelijke foto's ge zien dan ons gemeenlijk in eenzelfde tijdsbestek door de gezamenlijke foto- persbureaux worden aangeboden. WÜ beklagen dan ook de overige ju ryleden en onszelf, dat wij nog voor het einde van deze. maand uit de vijf tien bekroonde sets vijf kampioenen zullen moeten aanwijzen. Dat wordt een eindeloos wikken en wegen, gevolgd door een serie stemmingen, waarbij de Franse presidentsverkiezingen in de schaduw dreigen te raken. Enfin, op Zaterdag 30 October zult u kunnen zien, wat daarvan het resultaat is. Deze ronde, overigens, was de moei lijkste. Het begrip „beeldrijm" laat zich niet gemakkelijk definiëren en sommige inzenders zijn dan ook op dwaalwegen geraakt. Er waren „ge dachten" en „woordrijmen" bij de oogst. Een typisch voorbeeld van het laatste vormde een inzending van een man bij het vuur en een spreker „met vuur" Dat rijmt keurig, maar niet in het beeld. Zo was er meer en wie nog niet begrijpt wat nu precies beeldrijm is, zij verwezen naar bijgaande bekro ningen. Dat zijn beeldrijmen en ze ont slaan ons van een moeilijke definitie V S' Zaanenlaan 28, Haarlem. Deze inzender behaalt hiermee zijn derde bekroning! Jury bewondert ae vondst, de uitwerking en de keuze van het formaat. Technische gegevens: Rolleicord, Triotar, Ilford F.P. 3, D.K. 20. Het vorig jaar ging de Haarlemse ge meenteraad er mee accoord, dat het door de gemeente Haarlem te verstrek ken toneelsubsidie voor het speelseizoen 1953/1954 bij wijze van proef zou wor den toegekend aan de stichting Toneel coördinatie, zulks onder nader door het college te stellen voorwaarden. Blijkens het rapport van de directeur van de stadsschouwburg hebben de ge coördineerde gezelschappen aan de door B. en W. terzake gestelde voorwaarden volledig voldaan, terwijl de verwach-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7