Eerste klassers willen strijd tussen K.N.V.B. en N.B.Y.B. voortzetten Geldveel geldwapen bij uitstek V.E.K. bepleit instelling van „strijdkas'' van 4lA ton Limburg is a Slag om de aardappel thans in volle gang Een grootse gilde-hulde voor 80-jarige dr. P. C. de Brouwer Zijn naam verbonden aan een penning voor cultuur en onderwijs Tienduizenden bezoekers op Zuidlaardermarkt Neem "AKKERTJE zullen contract niet tekenen Tal van spelers in eerste klasse Gescheidenniet afgescheiden Hoofdklasse van 16 in 1955 Toeloop van vrijwilligers bereikt hier en daar reeds verzadigingspunt Bakkers gaan schuil achter hun Zuidlaarder bollen MAN LOOPT 2 km OP HANDEN Vier doden bij verkeers ongelukken BONDSBESTUUR MAG BLIJVEN Grootste paardenmarkt van West-Europa Em.-pastoor D. de Kok bediend MAANDAG 18 OCTOBER 1954 PAGINA 3 6 pet. in Horecabedrijf „Zenuwen"? „Nare dagen"? Moe en mat? Benoemingen bisdom Haarlem (Van onze sportredacteur) DEN HAAG, Zondagmorgen. Men kan wel zeggen, dat de strijd, die de KNVB heeft aangebonden met de NBVB, in een beslissende fase is gekomen. Tal van maatregelen worden genomen of beoogd om het gestelde doel de overwinning te bereiken. Dat is gebleken uit het instellen van een urgentie-commissie met verstrek kende bevoegdheden en van een zogenaamde „commissie van zes" door bet bestuur van de KNVB. Ook de resultaten van de bijeenkomst van de Ver eniging van Eerste Klassers, die Zaterdag is geweest, wijzen in die richting. Op een hedenmorgen gehouden persconferentie heeft de heer Martens, voorzitter van de VEK, de stemming als volgt geformuleerd: „Wij zijn nog niet in het stadium om te sterven. Wij willen nog strijd. Als de gehele KNVB echter niet inziet dat het om algemene belangen gaat, kunnen wij er wel mee Uitscheiden." Zo liggen dus de papieren. Er zal gestreden worden, maar dan moet men ook de beschikking hebben over wapens. En het belangrijkste wapen is momenteel het geld. Daarover zal de urgentiecommissie vooral moeten kun nen beschikken en deswege zal de komende bondsvergadering een voorstel te behandelen krijgen, waarbij het in eerste instantie gaat om een bedrag van vier-en-een-halve ton. voetbal, welke bepalingen „door mensen uit de practijk" gemaakt dienen te wor- „Er moet snel gehandeld kunnen worden", heeft het bestuur van de KNVB de vorige week verklaard be treffende zijn strijdmethode tegen de NBVB. Daarom is de urgentiecom missie ingesteld. Deze commissie krijgt vérstrekkende bevoegdheden, ook financiële, zonder voor haar da den verantwoording verschuldigd te zijn aan welke vergadering ook. Het begint te lijken op een kwestie van de langste adem in het duel KNVBNBVB en dus speelt het geld een bijna overheersende rol. De NBVB namelijk profiteert o.a. van de finan ciële nood, waarin enkele verenigin gen verkeren, en weet anderzijds met vele briefjes van duizend gulden te zwaaien als het gaat om het aantrek ken van nieuwe spelers. Dit alles heeft men overwogen bij het opstel len van het „strijdplan" en vervolgens gezocht naar mogelijkheden om te genover geld van de NBVB een „strijdkas" van de KNVB te plaatsen. Het volgende voórstel zal aan de bondsvergadering worden voorgelegd: aelk senior-lid draagt ineens één gulden extra af, elk junior-lid vijftig cent. Dat maakt een totaal van drieën halve ton. b) uit de bondsmiddelen zal een be drag van honderdduizend gulden wor den geput. c) het totaal wordt ter beschikking ge steld van de -urgentiecommissie Het beroepsvoetbal, of zo men wil: be taald voetbal, en de strijd tegen de NBVB hebben de besprekingen op de bijeenkomst van de eerste klassers be heerst. Dat is duidelijk tot uitdrukking gekomen in hetgeen door de heer Mar tens is meegedeeld. Bij de eerste klas sers heeft men na de „ommezwaai" het gevoel gehad, dat het bondsbestuur deze groep min of meer in de steek heeft ge laten. Men had tal van beschermende maatregelen verwacht, op snelle wijze gelanceerd, maar het tegendeel was waar. Dit alles heeft uiteindelijk geleid tot een bespreking met een delegatie van het bondsbestuur en bij deze gelegenheid heeft de VEK haar wensen kenbaar ge maakt. Gescheiden Wij zullen in KNVB-verband blijven spelen, maar in een afzonderlijke groep met een eigen bestuur, dat grote uit voerende bevoegdheden heeft. Daar komt het standpunt van de VEK op neer. Daarom heeft men de instelling van een afdeling voor semi-profs ge- eist en, naar de heer Mariens verklaar de, zal die er komen. Maar er is nog verschil van mening. Het bondsbestuur wil aan de top van deze afdeling een commissie plaatsen, de VEK een be stuur. De VEK heeft Zaterdag reeds vier leden uit haar midden aangewezen, die in dit bestuur zitting zullen hebben. Het bondsbestuur zal er in vertegen woordigd worden door de heer Reyseger, vice-voorzitter van de KNVB. De positie van de eerste klassers zal dus zijn: ge scheiden, maar niet afgescheiden. Er zijn meer punten, die de VEK zo spoedig mogelijk veranderd wil zien. Daar is bijvoorbeeld de stemmenverhou ding in de bondsvergadering. De eerste klassers zijn van oordeel, dat het lager voetbal te veel invloed heeft en achten dit fataal. De heer Van Houten (HFC) heeft reeds opdracht om te zoeken naar een andere mogelijkheid en zal hierover binnenkort een rapport uitbrengen. Ver der wil de VEK op zeer korte termijn een reglementering voor het betaald •■•■■•■(■■•■■••■■•■••■■"■■"'■'■■■■"■■■■■■■••■•■■•■■•■••■■■■■■•■■■■■■■■■I (Van onze sportredacteur) Halverwege de competitie zal men precies weten hoe de zaken er voor het komende voetbalseizoen voor staan. Alle clubs aan wie betaling Van spelers wordt toegestaan zullen namelijk dan moeten beslissen of zu op de ingeslagen weg voortgaan. Dat is dus over ongeveer twee maanden. Dit wat betreft de eerste klassers en, als de bondsvergadering besluit, dat het lager voetbal alsnog mag betalen, ook de tweede klassers. Het volgend seizoen zal er namelijk een hoofdklasse zijn van de semi-prof-af deling van de K.N.V.B. Dat staat nu definitief vast. Onder de hoofdklasse van zestien ploegen de vier best ge plaatsten in elke afdeling van de eer ste klas na dit seizoen zullen dan drie eerste klasse-afdelingen worden geformeerd en vervolgens negen afde lingen voor de tweede klassen. Ook hier steeds met groepen van zes tien ploegen. Dit houdt in dat er geen degradatie zal zijn in de eerste klasse en dat de kampioenen van de tweede klas auto matisch promoveren. Maar dit schema is er op gebaseerd, dat zowel alle eerste als tweede klas sers van nu het volgend jaar zullen betaler- Zjj mógen het dan wel, want iedereen mag zich aanmelden als lid van de semi-prof-afdeling. Of zii het ook kunnen?.... den. Overschrijvingsbepalingen De huidige overschrijvingsbepalin- gen zijn uiteraard een doorn in het oog van de eeTSte klassers. De VEK wil een verandering op zeer korte termijn en het ziet er naar uit dat dit zal ge beuren. Het lid van het bondsbestuur, de heer Valkema, heeft dit de vorige week terloops meegedeeld. De „com missie van zes" gaat zich met dezp kwestie bemoeien en het ziet er naar uit. dat de „transfer-bedragen" ter sprake komen. Bekercompetitie Zoals wij de vorige week al hebben bericht wordt door de eerste klassers aangedrongen op een beker-competitie Officieel heeft het bondsbestuur nog geen beslissing genomen, maar officieus is dit plan reeds geaccepteerd. De opzet van deze wedstrijdenreeks is, dat die als compensatie moet gelden voor het uit blijven van de competitie met drie af delingen (17, 17, 18) voor de eerste klas sers. Aan deze bekercompetitie mag het lager voetbal niet meedoen. Het krijgt wellicht ook iets in die geest. Of alle eerste klassers aan de beker competitie deelnemen is nog de vraag. Er is namelijk een verschil van mening over de indeling van de acht groepen. Het Zuiden, Oosten en Noorden willen interregionale competities, maar daar voelt het Westen niets voor. De laatste groep is van mening, dat men al te lang verstoken is geweest van behoorlijk voetbal, zoals dat vroeger bij de regio nale indeling het geval was. Het is de bedoeling, dat de bekercom petitie in November begint en maande lijks één Zondag in beslag neemt. Op die dag zou ook de competitie voor het lager voetbal moeten stilliggen. Er is voorgesteld 25 pet. van de re cettes ter beschikking te stellen van noodlijdende verenigingen. Advertentie Carry Brown uit Winstonfield in de V.S. liep een dezer dagen van huis naar zijn stamcafé 1985 meter rekenden zijn vrienden uit op zijn handen! Toen men hem vroeg waar om hij deze krachtprestatie had ge leverd, glimlachte Brown: „Ik wilde alleen maar iedereen goed laten zien hoe mooi mijn nieuwe schoenen zijn!" U hoeft niet zulke vreemde capriolen te maken om Uw schoenen èn héél Uw verschijning te doen opvallen. Kies uit Bata's rijke collectie een paar fijne gedistingeerde schoenen. Met deze puur manlijke herenschoenen domineert Uw persoonlijkheid in elke omgeving. BATA herenschoenen zijn verkrijgbaar in 140 BATA filialen in Nederland. Op de autosnelweg bij Nijmegen is Zon dagochtend een ongeluk gebeurd waarbij de 19-jarige verpleegster mej. J. A. M. Oostveen uit Helmond het leven heeft verloren. Zij zou met haar verloofde de heer H.W.M., eveneens uit Helmond, op een motor op bezoek gaan bij haar ouders in Arnhem. Even voor Arnhem, onder El- den, liep de motor plotseling vast en sloeg over de kop. Mej. O. sloeg tegen de straat en was vrijwel op slag dood. Haar ver loofde kwam met de schrik en enkele schaafwonden vrij. De 38-jarige motorrijder H. de Jong, gehuwd en vader van twee kinderen, uit Zwammerdam, is in de nacht van Za terdag op Zondag op de rijksstraatweg Leiden Utrecht onder de gemeente Alphen aan den Rijn op een hem te gemoet komende personenauto gebotst en op slag gedood. Op de weg van Kampen naar Wezep is een verkeersongeluk gebeurd, dat aan de 23-jarige draglinemachinist K. B. uit Rozendaal (bij Velp) het leven heeft gekost. Zaterdagmiddag is in Hengelo de 26- jarige dienstbode A. M. Lansink, toen zij plotseling de straat overstak, aange reden door een auto, bestuurd door de 22-jarige H. J. B. uit Enschede. Laatst genoemde had de auto bestuurd en was met enkele vrienden op weg naar Amsterdam. De dienstbode is aan de op gelopen verwondingen overleden. Het overleg van de werkgevers- en werknemersorganisaties in het Hore cabedrijf, onder leiding van de secre taris van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid, heeft tot vol ledige overeenstemming geleid met betrekking tot de toepassing van een loonsverhoging van zes procent. Deze zal ingaan met ingang van de loon- week, waarin 1 October valt. Partijen zijn voorts overeengekomen, dat het overleg over een herziening van de loonregeling op korte termijn zal wor den hervat. (Van onze sportredacteur) DEN HAAG, Zondagmorgen. Hoe is de situatie nu, na bijna twee maanden betaald voetbal, in de KNVB in het algemeen en bij de eerste klassers in het bijzonder. Met deze vraag heeft men zich Zaterdag op de bijeenkomst van de VEK ook bezig gehouden. De heer Martens heeft hierover nadere mededelingen verstrekt. Welnu, hier volgt wellicht het meest illustrerende voorbeeld. De eerste klasser Bleijerheide heeft de KNVB telegrafisch meegedeeld geen geld meer te hebben voor het maken van de reis naar Den Haag om er de competitie wedstrijd tegen ADO te spelen. De wedstrijd is doorgegaan, omdat de KNVB de reiskosten heeft betaald, terwijl ADO voor eten en drinken heeft gezorgd. Bleyerheide bestaat dezer dagen veertig jaar. stuursleden," aldus de heer Martens. (Dat is bij VVV toch ook niet gebeurd! Sportred.) Men wilde de NBVB we ren uit Limburg en dacht dit op deze wijze te bereiken. De heer Martens vroeg zich echter af of het bondsbe stuur wel rekening heeft gehouden met de achtergronden van de affaire- Maurits: financiële moeilijkheden. „In Limburg is de situatie allerbe roerdst, Bleyerheide is de eerste, die aan de grond zit, maar het zal niet de laatste zijn." Dat zijn letterlijk de woorden van de voorzitter van de VEK. Er is een Limburgse eerste klasser, die in vier wedstrijden in totaal 1600 toeschouwers heeft ge had. Met de andere is het al niet veel beter. MVV trekt nog het grootste aantal toeschouwers, maar daar ligt het gemiddelde toch ook niet boven de 2000 bezoekers. Hoe dit alles mogelijk is? De heer Martens gaf als verklaring, dat het Lim burgse publiek op de hand is van de NBVB. De maatregelen, die het bestuur van de KNVB de laatste tijd heeft ge nomen, zijn van ongunstige invloed op het publiek geweest. De stemming is er, ook bij talrijke clubs, beslist anti-KNVB. Vooral het afzetten van het bestuur van VW heeft in Limburg veel kwaad bloed gezet. Het bestuur van de KN VB heeft in deze zaak niet gehandeld, zoals nodig was. De Limburgse eerste klassers hebben thans het bestuur van de KNVB verzocht het gehele bestuur van VW te rehabiliteren. Ook de affaire-Maurits is niet be paald bevorderlijk geweest voor het prestige van de KNVB in Limburg. Het bondsbestuur heeft, zo meent de Vereniging van Eerste Klassers, ge handeld in strijd met de belangen van een grote groep mensen. „Het is niet juist alle mensen te laten bloe den voor een fout van een paar be- Spelers tekenen niet Wat het betaalde voetbal en de spelers betreft, het ziet er niet naar uit, dat veel spelers de zojuist gereedgekomen contracten zullen tekenen. Alleen 1 de minder sterken hebben getekend, zodat zij zich voor een jaar van betaling ver zekerd hebben. De rest zal hoogstwaar schijnlijk echter niet tekenen om zo in een onderhandelingspositie te blijven. Zij weten namelijk, dat zij ook zonder te tekenen betaling van hun club zul len krijgen, hoewel het bondsbestuur anders heeft bepaald. Maar, zo vertelde de heer Martens, het bestuur zal deze werkwijze dan officieel niet goedkeu ren, officieus doet het dit wel. Een dergelijke inconsequentie doet zich ook voor bij de betaling van re serves. Het bondsbestuur heeft kort ge leden bekend gemaakt, dat deze spelers alleen dan mogen blijven uitkomen in het amateurvoetbal als ze geen betaling ontvangen als invaller of reserve van het eerste elftal. In de practijk zullen de spelers echter wel betaald worden en het bondsbestuur zal zich er niet tegen verzetten, dat ze regelmatig in het ama teurvoetbal uitkomen. Desgevraagd heeft de heer Martens meegedeeld, dat de VEK niet van plan is een actie tegen het bondsbestuur te voeren. „Het kan ons niet schelen dat zij blijven nu wij onze zaken zelf gaan regelen in de semi-prof-afdeling," al dus de heer Martens. Ook in Friesland hebben burgers de boeren de helpende hand toegestoken. Zaterdagmiddag is de ploeg werkers van het Comité Sneker Oogst-service 1954, zevenendertig man sterk, naar Arum getrokken, om daar boer Joh. van der Ploeg uit de zorgen te helpen. De boer heeft eerst eens sceptisch naar de handen gekeken van z'n nieuwe personeel, naar die van de fabrikant Th. Tromp, van de directeur van de handelsavondschool, de heer Doodkorie, naar die van Abe Brouwer, en van de ploeg ambtenaren van de Inspectie van de Belastingen in Sneek. Hij had niet zulke grote verwachtingen die boer Van der Ploeg. Maar, Zaterdagavond lag de zaak anders, want toen had (Van onze correspondent) Becrutering en tewerkstelling van vrijwilligers voor de aardappelslag blijkt thans, na een aarzelend begin, naar te vredenheid te verlopen. Van universitei ten, scholen, gemeentelijke diensten ver trekken gehele colonnes tegelijk, naast de talrijke individuele vrijwilligers, die in de noodgebieden werkzaam zijn. In Groningen en Noord-Holland was de stroom van aanmeldingen zelfs zo groot, dat men thans een verzadigingspunt heeft bereikt. De leden van de R.K. Studentenver eniging Albertus Magnus te Groningen geven een uitstekend voorbeeld in de verwoede strijd om de aardappeloogst op tijd uit de drassige grond te halen. Burgemeester J. Meuwese van Hilvarenbeek biedt mgr. De Brouwer de Dr. P. C. de Brouw er-penning aan. Op de foto verder v. I. n. r.: pastoor Koeken van Hilvarenbeek, prof. dr. J. de Quay, Commissaris der Koningin, mgr. dr. P. C. de Brouwer en mevr. Meuwese. Meer dan duizend gildebroeders waren van alle kan ten van Brabant Zondag naar Hilvarenbeek geko men, om er een massale hulde te bereiden aan mgr. dr. P. C. de Brouwer, de man, die misschien meer dan iemand anders zich heeft ingezet voor het behoud en de wederopbloei van het Gildewezen in Brabant. Nu de grote vriend moderator en erelid van de Noord-Brabantse Fe deratie van Schuttersgilden zijn tachtigste verjaardag vierde, had het bestuur gemeend hem met een grote pa rade te moeten huldigen, daarmee tevens het bewijs leve rend hoezeer zijn activiteit in dezen met succes is bekroond. Om precies één uur trokken de afgevaardigden, bege leid door de beide Hilvarenbeekse muziekgezelschappen, de oude Vrijthof op. Voor het gemeentehuis zat de jubilaris, aan zijn zijde prof. dr. J. E. de Quay, Commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant, de beide priester-broeTS van de jubilaris en burgemeester Meuwese van Hilvarenbeek. Voor op gingen 't Federatiebestuur en het bestuur der deelnemen de kringen. Dan volgde, zig-zagrijdende om de weg vrij te maken, de Standaardrijder van het St. Jorisgilde van Hil varenbeek, gevolgd door alle standaardruiters uit het Kwar tier van Oirschot. De tamboers traden aan, de koningen, majesteitelijk getooid met heel de rijkdom van het gilde- zilver, de Gildevanen, dan de kapiteins, hoofdlieden, deke- nen en gildebroeders en tot slot een machtige groep van vendeliers. Heel die schoonheid van Brabantse traditie para deerde voor de tachtigjarige doctor. Dan stelden alle deelnemers zich op voor het gemeentehuis. Op bevel van de hoofdcommandant, de heer J. Schroe- ders, traden de koningen, tambours, hoofdlieden en vendeliers enige schre den voorwaarts. Dan klonk het bevel: presenteer het vaandel, neig het vaan del. Het Wilhelmus werd gespeeld en zodra dat ten einde was, beval de com mandant: Zwaait het vaandel voor God, Koningin en Vaderland. Op de cadans der trommen begonnen de vendels hun onvergelijkelijk mooi spel van kleur, rhythme en beweging. Vendeliers van verschillende kanten van Brabant, maar toch één geheel vormend; vendels ver schillend van kleur en makelij, maar alle golvend en draaiend in eenzelfde beweging. Toen de vendels hun minu tenlange dans hadden beëindigd, sprak de voorzitter der Noord-Brabantse Fe deratie, jhr. mr. van Rijckevorsel zijn woord van gelukwens en van dank baarheid tevens tot dr. De Brouwer, die als priesters en als gildebroeder heeft bij gedragen tot de culturele verrijking van Brabant. Als huldeblijk bood hij de ju bilaris een gebrandschilderd raam aan, voorstellende St. Joris, en vervaardigd door Ninaber van Eijben. Burgemeester J. Meuwese vertolk te vervolgens de dankbaarheid, die, zo zeide hij, „heel Brabant vandaag voor U voelt, omdat ge zo'n schonen mens zijt." Dat is wel de wijze waarop de brabander dr. De Brouwer typeert en daarin is vervat alles wat men voor hem voelt. De dank voor zijn priester schap, zijn goedheid en zijn liefde, die hij altijd aan de Brabanders heeft ge uit en gegeven. Vervolgens over handigde hij de jubilaris als eerste de dr. P. C. de Brouwer-penning, ont worpen en uitgevoerd door Hans Claesen, een penning, die slechts zal worden uitgereikt aan hen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor Brabant op gebied van cultuur of onderwijs. Zaterdagmorgen vertrokken 70 Alber- tianen opgewekt en vol energie naar Smilde om aardappels te rooien. Aller wegen is het aantal vrijwilligers groot. In de provincieplaatsen zijn vele scho lieren ingeschakeld en vele andere ar beidskrachten. Ook de stad Groningen blijft, na de oproep van loco-burgemees ter wethouder J. de Wilde niet achter Maandagmorgen zijn ruim 20 bussen met vrijwilligers naar het aardappel- front gereden. Mannen van de Plantsoe nendienst, brandweerpersoneel, werkne mers van de diverse gemeentediensten. Er zijn in Groningen meer dan duizend vrijwilligers aan het werk. Overigens heerste er vorige week ontevredenheid onder een deel van het vrijwillige aardappeloogstleger. Men heeft naar wij van talrijke vrijwilli gers vernamen de verdiensten voor het binnenhalen van de aardappeloogst ietwat te rooskleurig voorgesteld. Er werd namelijk gesproken over een ho norering van om en bij de 15.per dag, en de praktijk is, dat de vrijwilli gers, die 's ochtends om zes uur uit de stad Groningen vertrekken, des avonds om zes uur om ep bij de 8. verdiend hebben. Er zijn er, die daar- hij tweehonderd zakken aardappels op zijn deel staan, tweehonderd zakken dikke Alpha's, bestemd voor de Amerikaanse troepen in Duitsland. En de ploeg Sneker aardappelgravers besloot met stramme ruggen de ver diensten, omstreeks tweehonderd gulden, te storten voor de vluchtelingenhulp. Wij hebben er plezier in gehad", zeiden ze, „en wij zijn gewend te wroeten", zeiden de belastingambtenaren. Enfin, ze hebben het niet alleen ge daan deze tolgaarders, maar boer Van der Ploeg heeft nog vijftien rijen aardappelen meer moeten lichten dan hij aanvankelijk met niet te hoog gespannen verwachtin gen naar boven had gebracht. om uit het aardappelleger zijn gede serteerd". Anderen zijn zo vol idealis tische gevoelens, dat zij ondanks de huns inziens lage honorering door blij ven werken. De Stichting voor de Landbouw in Groningen heeft mede gedeeld te betreuren, dat bij verschei dene vrijwilligers de onjuiste indruk is gewekt, dat men een hogere honore ring zou krijgen. De senaat van het Wagenings studen tencorps heeft aan de rector-magnificus van de Landbouwhogeschool, professor ir. W. F. Eysvoogel, voorgesteld, het studieprogramma op te schorten, ten einde de studenten in de gelegenheid te stellen behulpzaam te zijn bij oogst- werkzaamheden. Professor Eysvoogel heeft toegezegd, de colleges en practica voor het propaedeutisch A en candi- daats A veertien dagen uit te stellen op voorwaarde, dat een voldoende aantal studenten zich aanmeldt. Met ingang van vandaag zijn 150 leer lingen van middelbare scholen uit Den Helder aangeworven voor oogstwerk- zaamheden op het eiland Texel. Twee honderd leerlingen van de technische school te Hoofddorp gaan aan het werk in de Haarlemmermeer en in de IJpol- der, en honderd gemeentewerklieden uit Amsterdam in de Beemster, de Scher mer en de Purmer. Advertentie (Van onze correspondent) Zuidlaren, Maandag. De bakkers in Zuidlaren trokken van daag de witte muts nog eens flink over de oren en zetten zich met stoere ener gie en vereende krachten aan het bak ken van de zoveelste serie „Zuudloar- der boll'n". Ze gaan zelf in hun zaken welhaast verscholen achter de stapels wagenwiel-vormige broden, al dan niet met krenten en sucade, want ze heb ben er al heel wat bak-uren op zitten. De traditionele derde Dinsdag in Octo ber, de Zuidlaardermarkt betekent voor Zuidlaren een hoogtepunt in de voor deze Drentse plaats belangrijke vreem delingen-industrie. Want van jaar tot jaar stijgt het aantal bezoekers dat naar de grootste paardenmarkt van West-Europa trekt, hetzij om op de markt zaken te doen, hetzij om ais nieuwsgierige rond te lopen in dit van feestvreugde bruisende dorp. Daar trekt de zesde landbouwbeurs op het Beursterrein aan de Brink de aandacht, daar zorgen de kermisver makelijkheden voor een bonte wir-war van feestvertoon, daar is elk huis café geworden met „volledige vergunning". Iedereen werkt mee om het de bezoe^ kers zoveel mogelijk naar de zin te maken. Er is heel wat voor nodig om in een betrekkelijk klein dorp ruim 180.000 bezoekers te gerieven Daarom is de bovenzaal van hotel „De Gouden Leeuw" weer in zjjn oor spronkelijke staat teruggebracht: dans salon en restaurant. In weerwil van de aankondiging op 't witte gebouw „Dan- salon" is n.l. in de bovenverdieping van dit hotel een filiaal van de confec tiefabriek van de Firma Douma en Wolf te Groningen ondergebracht. Het hele jaar werken hier ruim zestig meis jes. Op de monotone muziek, het snelle rhythme van tientallen snorrende naai machines „dansen" zestig paar meis jeshanden over regenkledingstoffen. Be halve op de derde Dinsdag in October, dan zjjn de meisjes vrij, dan zjjn alle machines uit het gebouw gesleept om ruimte te maken voor de bezoekers. Zoals in elk huis en in alle boer derijtjes wordt koffie geschonken, snert geserveerd, uitsmijters of plak ken van de traditionele Zuidlaarder- bollen opgediend. Voor de bakkers in Zuidlaren en wijde omgeving is de Zuidlaardermarkt een gulden dag, want duizenden bollen worden aan de man gebracht. Voor de bewoners van de Noordelijke provincies is het n.l. een traditie om op deze dag dit bij zondere baksel te kopen, voor de an dere bezoekers minstens een aan lokkelijke curiositeit. Burgemeester Roukema vindt het wat spijtig dat de slagers iiy zijn gemeente niet profi teren van deze unieke dag. Hij wilde hen wat extra laten verdienen en adviseerde de slagers een bepaald soort metworst te vervaardigen, „Zuidlaardermarkt-metworst". He laas, verzuchtte de burgervader, ze voelen er niets voor...... Dat de belangstelling voor en de aan voer op deze markt van jaar tot jaar toeneemt, in weerwil van de dalende tendenz bij andere markten, is voor een belangrijk deel te danken aan de ener gieke, ideeën-rijke burgemeester. Toen na de bevrijding de mechanisatie in de landbouw zo sterk werd, organiseerde de burgervader er op de derde Dinsdag in October een landbouwbeurs bij. Ook deze beurs werd een succes en was al spoedig een aantrekkelijk supplement op de marktdag. De zesde landbouw beurs, die vanavond geopend zal wor den door ir. J. A. P. Franke, Direc teur-Generaal van de Voedselvoorzie ning, is zo uitgebreid, dat er thans plannen bestaan om voor deze beurs een vast gebouw te creëren. Ten slotte is aan de Zuidlaardermarkt nog een traditie verbonden: vandaag mogen de kachels in het Noorden wor den aangemaakt. Al zullen er velen zijn die al enige tijd behaaglijk bij de warme kachel zitten, velen houden vast aan deze gewoonte. Uit oog voor tradtie, of omdat de kolen zo duur zijn? Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: econoom en prefes- sor van het Theologicum te Warmond, de weleerw. heer A. H. M. Ruhe, thans kapelaan van de Kath. Basiliek St Bavo te Haarlem. Tot kapelaan aldaar is be noemd, de weleerw. heer R. W. M. Ge- raets; tot kapelaan te Rijswijk, de wel eerw. heer J. P. Seijsener, die kapelaan was te Amstelveen. Z. H. Exc. heeft eervol ontslag ver leend aan de zeereerw. heer G. C. de Wolf, conrector van SL Jacob te Amster dam. De zeereerw heer D. J. J. de Kok, em.- pastoor van „De Liefde" te Amsterdam, thans wonende in Den Haag, is voor zien van de H.H. Sacramenten der Ster venden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3