Soekarno s tweede huwelijk ontketent golf van critiek Bestrijders van diverse signatuur vinden elkaar s c Ingrijpende wijzigingen in Britse regering Triumviraat Ch Butler blijft onveranderd AMERIKAANS AFGEVAARDIGDE VERZON ZIJN FANTASTISCHE HELDENDADEN Dramatische bekentenis voor televisie-camera VALDA f SCHEE P VA ART BERICHTEN j Oö£A/ö/(/l O A R x\/ DE GEHEIMZINNIGE AUTO r Ook Hatta bij de tegenstanders m Televisie-kijkers prijzen zijn moed Frans kapitein gearresteerd Indonesië voor kabinetscrisis IIOGENBIJL presenteert Grote Muzikale Show 25 Oct. Minder faillissementen in September De lekken-affaire Onder vallende stenen gedood Kamerlid Woudenberg overleden P.I.R. besluit ministers terug te trekken J Frans Vrolijk De Pico's Hotcha Trio MAANDAG 18 OCTOBER 1954 PAGINA 4 Doopceel nog eens gelicht BIJ KEELPIJN PASTI LLES DE ZAOtTE VALDAMILD door H. A. v. O. MARKTBERICHTEN (de vrolijke conferencier) Acc. duo mondh. virtuozen MAANDAG Gen. Concert gebouw 8 uur precies Het Hohner Amateur Acc. Orkest Haarlems Oudste Muzlekzaak Oude Groenmarkt 28 Haarlem (Per luchtpost van onze correspondent) DJAKARTA, October. In Islamietische kringen in Indonesië bestaat reeds sinds lang critiek op president Soekarno. Deze critiek betreft het feit, dat hij zich niet, zoals de Indonesische grondwet voorschrijft, boven de partijen stelt, maar actief deel neemt aan het politieke leven. In het bijzonder neemt men het hem hierbij kwalijk, dat hij zich uitgesproken heeft tegen de omvorming van Indonesië in een Islamstaat, terwijl de Islamietische partijen (Masjumi, Nahdatul Ulama, PSD, Perti) zich deze juist ten doel stellen. Voorts werd altijd scherpe critiek uitgeoefend op president Soekarno door de dagbladen Indonesia Raya (onafhankelijk) en Pedoman (socialistisch), die zich daarbij vooral richtten tegen zijn vereenzelviging met ordeverstoorders, die zeiden zich achter de president te stellen, tegen zijn inmenging in de binnenlandse politiek van Indonesië, zoals ten tijde van de 17 October-affaire, en zijn neiging tot pracht en praal. Deze critiek was soms scherp, maar had toch slechts ten doel presi dent Soekarno te bewegen zijn houding te corrigeren daar waar men meende, dat hij fout handelde. Men wilde de president zeker niet door een ander vervangen zien. Thans echter is er een nieuwe aanleiding voor critiek op president Soe karno ontstaan, die veel ernstiger is en die er dan ook reeds toe heeft geleid, dat twee dagbladen (Indonesia Raya en Fikiran Rakjat) zijn aftreden geëist hebben. Het tragische hierbij is, dat deze aanleiding tot nieuwe critiek nu eens niet gelegen is in het gedrag van Soekarno als president, maar in zijn persoonlijk gedrag. Het feit, dat hij naast zijn eerste vrouw, Fatmawati, een tweede, Suhartini, genomen heeft, wordt hem zeer kwalijk genomen. Amerika. Voorts memoreert het blad, dat toen in 1945 besloten werd tot de vorming van het onafhankelijke Indone sië op een vergadering van circa der tig vooraanstaande Indonesiërs Soekar no en Hatta tot leiders gekozen werden. Op deze vergadering verdedigde Soe karno een unitarische staatsvorm en Hatta een federalistische. Soekarno kreeg de meeste stemmen. Sindsdien legde Soekarno zijn wil als wet op aan het Indonesische volk, zonder dat dit nog de gelegenheid heeft gehad zijn be slissing te bevestigen, aldus Waktu. Deze bigamie betekent vooral een klap in het gezicht van de Indonesi sche vrouwenverenigingen. Weliswaar staat de Islam de man toe vier vrou wen te hebben, doch de grote meer derheid van de Indonesische mannen heeft slechts een vrouw, en zeker in intellectuele kringen is het niet ge bruikelijk om er meer dan een te heb ben. De Indonesische vrouwenverenigin gen hebben dan ook alle het monoga me huwelijk als eis op hun programma staan. Reeds omstreeks de eeuwwisse ling verzette Kartini zich tegen de veel wijverij. „Is dat geen natuurverkrachting, waar vrouwen van dezelfde man el kaar moeten verdragen?" zo schreef zij in 1902. Ook elders in haar brie ven, die gebundeld zijn in „Door duis ternis tot licht", verzette deze regenten dochter uit Japara zich herhaaldelijk te gen het recht van de man om meer dan een vrouw te hebben. De huidige Indonesische vrouwenbeweging treedt geheel in de voetsporen van Kartini. Deze is voor haar de grote voorvecht ster. En thans heeft de hoogste man in het land bewezen zich aan dit ideaal van alle vrouwen van zijn land niets gelegen te laten liggen! En dat terwijl hij zich in het verleden juist altijd voor stander van de emancipatie heeft be toond (hij schreef er zelfs een boek over) en zelf ruim een jaar geleden, toen er ook geruchten waren dat hij een tweede vrouw zou nemen, verklaard heeft dat daar geen sprake van was. Dat men in christelijke kringen het tweede huwelijk van president Soekarno afkeurt behoeft geen betoog. Doch ook in Mohammedaanse kringen is men er niet zeer mee ingenomen. De Indone sische kranten, die op het ogenblik dag in dag uit reportages publiceren in ver band met dit huwelijk, hebben name lijk aan het licht gebracht, dat het niet volgens de voorschriften van de Islam voltrokken is. Suhartini heeft slechts twee maanden laten verlopen tussen haar scheiding van Suwondo en haar huwelijk met Soekarno, en volgens de Islam moeten daar minstens honderd dagen tussen liggen. Ook blijken de ou ders van Suhartini geen toestemming voor het huwelijk gegeven te hebben (zij hoorden pas maanden later ervan), terwijl ook dit voorschrift is. Deze over treding van de wetten van de Islam acht men in islamietische kringen zeer ernstig. De grote vraag is natuurlijk, in hoe verre het Indonesische volk iets te ma ken heeft met wat president Soekarno privé doet. Men heeft in hem echter altijd voor alles de leider en het lich tende voorbeeld gezien en daarom is men ernstig ontgoocheld, dat hij zo kon teleurstellen. Overigens vindt de Indonesische pers in dit huwelijk een gerede aanleiding om het verleden van president Soekar no en van Suhartini op te rakelen. Dat van Suhartini is niet zeer interessant: Zij is tien jaar getrouwd geweest met Suwando, heeft vijf kinderen, doch is met haar dertig jaren een uitgesproken knappe vrouw. Voorts weten wij dan dank zij de Indonesische bladen, dat Suhartini erg veel van weelde houdt, dat zij graag naar de bioscoop gaat, welk merk make-up zij gebruikt, enz. Het weekblad Waktu, waarschijnlijk het meest gelezen weekblad in Indone sië, herinnerde uitvoerig aan de hou ding van Soekarno tijdens de Japanse bezetting van Indonesië, toen hij loyaal met de bezetter samenwerkte en Indo nesiërs aanspoorde om dienst te ne men in de strijd tegen Engeland en Het blad herinnert voorts aan het feit, dat Soekarno steeds met anderen heeft samengewerkt. Kort na de pro- nen? clamatie werkte hij nauw samen met Sjahrir, in de moeilijke periode in 1948 met Hatta, in 1949 met de sultan van Djokjakarta, daarna met Sima- tupang, Nasution en andere officieren. Hen allen heeft hij echter successie velijk laten vallen, terwijl hij nu al leen samenwerkt met het links geori ënteerde kabinet, waarvan hij de vor ming heeft geforceerd. Waktu betoogt, dat deze onevenwichtige houding van Soekarno de stabiliteit van de Indo nesische staat ernstig in gevaar brengt. Toen op 17 October 1952 bij demonstraties de vorming van een democratisch parlement werd geëist, stuurde Soekarno koeriers naar Oost- Java en Makassar, met als gevolg dat ondergeschikte officieren hun com mandanten afzetten. Bijna was als gevolg hiervan Indonesië in tweeën verdeeld geraakt. Thans komt hierbij dan de bigamie van Soekarno. Waktu vindt daarom, dat nu de maat vol is en eist van het par lement de afkondiging van een wet op de verkiezing van een president. Soe karno is nu reeds negen jaar aan het bewind zonder gekozen te zijn en dit kan zo niet voortduren. Voorts was daar dan het dagblad Fi kiran Rakjat, dat eiste dat Soekarno zou aftreden en zich zou terugtrekken uit het openbare leven. Daartegenover staat de opinie van het dagblad Indonesia Raya, dat eveneens vindt dat president Soe karno moet aftreden, doch meent dat hij daarna in de politiek moet gaan, daar hij toch voor alles een partijpoli tieke figuur is en alleen als zodanig groot. President Soekarno zelf heeft zich tot nog toe van alle commentaar onthou den. Niemand weet wat hij zal doen. Vice-president Hatta heeft er echter aan herinnerd, dat ultimo dit jaar zijn ambtsperiode van vijf jaar (na de of ficiële vorming van de Indonesische staat na de ronde-tafelconferentie in Den Haag en de souvereiniteitsover- dracht) afloopt en dat hij alleen dan zal aanblijven als hij herkozen wordt. Moet men hierin een poging zien om druk op president Soekarno uit te oefe- (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Hedenmorgen publiceerde Downing- street nr. 10 een communiqué, waarin de bijzonderheden bekend werden ge maakt omtrent de wijzigingen in de be zetting van de ministersposten. De kabi netswijziging was al lang voorzien, maar zij is meer ingrijpend dan werd ver wacht, en 24 portefeuilles en junioren- posten zijn in de wijziging betrokken. Lord Alexander, die ontslag gevraagd had als minister van Defensie, gaat heen en wordt opgevolgd door Mac Millan, de minister, die zijn sporen heeft ver diend bij Woningbouw, waar hij het aantal jaarlijks gebouwde woningen bracht op meer dan 300.000. Er wordt verwacht, dat Mac Millan later Eden zal opvolgen op Buitenlandse Zaken. De profetie dat dit nu reeds zou geschieden om Eden in staat te stellen zich als mi nister zonder portefeuille voor te berei den op het premierschap, is niet in ver vulling gegaan. Mej. Horsbrugh, minis ter van Onderwijs, het enig vrouwelijk lid van het kabinet en béte noir van de Labourpartij, heeft haar congé gekre- In de campagne voor de begin volgende maand in Amerika te houden ver kiezingen heeft zich in de staat Utah een dramatisch voorval voorgedaan. Een van de meest geziene leden van het Huis van Afgevaardigden, de repu blikein Douglas Stringfellow, die in de tweede wereldoorlog door een mijn- ontploffing in Frankrijk gedeeltelijk verlamd werd, heeft voor de televisie moeten bekennen, dat de heldendaden, waarvan hij in zijn verkiezings toespraken herhaaldelijk gewag maakte, van A tot Z verzonnen zijn. Met een door tranen verstikte stem bood de afgevaardigde de kiezers zijn ver ontschuldigingen aan en hij verklaarde bereid te zijn, zijn candidatuur in te trekken, als zijn partij zulks wenste. Onmiddellijk na de uitzendingen ont ving het televisiestation telefonisch tal rijke boodschappen, waarin de moed van Stringfellow om zijn fout openlijk te bekennen werd geprezen. De verhalen van de afgevaardigde waren zo sensationeel, dat de meeste Amerikaanse tijdschriften en radio- en televisiestations er een artikel of een uitzending aan hebben gewijd. De „heldendaden" van Stringfellow kunnen als volgt worden samengevat. Tijdens de tweede wereldoorlog was hij met 29 andere soldaten belast met een uiterst geheime zending, waarvan het doel hun pas enkele minuten voor hun vertrek naar Europa bij een on derhoud op het Witte Huis bekend werd gemaakt. De dertig mannen zouden met valschermen boven Duitsland wor den neergelaten, waar zij zich meester moesten maken van de Duitse geleerde Otto Hahn, die zij naar de geallieerde linies moesten meenemen. Het eerste deel van hun opdracht was vlot ver lopen. Zij wisten Hahn gevangen te nemen en per hefschroefvliegtuig naar bevrijd gebied te. zenden. Hierna was het Amerikaanse „commando" echter door de SS gevangen genomen en naar het concentratiekamp te Belsen over gebracht, waar de dertig mannen wer den gemarteld. Alleen Stringfellow wist te ontsnappen. Zijn kameraden kwa men allen om het leven. Hij wist ver volgens de geallieerde linies te berei ken, voegde zich bij zijn eenheid en werd gewond, toen hij op een landmijn trapte. Tot zover het verhaal van Stringfellow. Toen er enige maanden geled. een televisie-uitzending aan zijn „avonturen" was gewijd, ontving de republikeinse afgevaardigde een tele gram van het Witte Huis, waarin hij geprezen werd voor zijn heldhaftig heid. Vorige week was er in een tijd schrift van officieren voor het eerst twijfel uitgesproken over de waarheid van Stringfellows verhalen. Deze be vestigde echter de authenticiteit er van en hij begaf zich zelfs naar Denver, het vacantieverblijf van president Ei senhower, om deze, zoals hij zei, toe stemming te vragen het geheime ver slag van de door hem en zijn 29 kameraden verrichte daden te publi ceren. Natuurlijk had hij geen onderhoud met de presidentBij zijn terugkeer in Salt-Lake-City besloot hij evenwel openlijk te erkennen, dat hij alles had verzonnen. Het totaal aantal faillissementen uit gesproken in de maand September 1954 bedraagt 132 (143), te verdelen als volgt: In de provincie Noord-Holland (ex clusief Amsterdam) 14 (19), Amster dam 12 (21), Zuid-Holland (exclusief Den Haag en Rotterdam) 11 (3), Den Haag 9 (10), Rotterdam 5 (12), Utrecht 13 (10). Gelderland 12 (20), Noord-Bra bant 15 (21), Limburg 14 (8), Zeeland 4 (4), Friesland 1 (2), Groningen 5 (4), Drente 9 (3), Overijsel 8 (6). Het totaal uitgesproken faillissemen ten van 1 Januari 1954 t/m 30 Septem ber 1954 bedraagt 1015 (1239). Tussen geplaatste cijfers zijn over dezelfde periode in 1953. De Franse kapitein Jean Auguste Cazalet, wiens huis Zaterdag door de politie is doorzocht in verband met het onderzoek naar het uitlekken van de fensiegeheimen, is beschuldigd van ac tiviteit tegen de externe veiligheid van de staat. Hij is in hechtenis genomen. Men gelooft, dat Cazalet een vriend is van Roger Labrusse, de ambtenaar in het permanent secretariaat van het defensiecomité, die zich in arrest be vindt. Cazalet werkte bij het militaire hoofdkwartier in Parijs. Over zijn an tecedenten is weinig bekend behalve dat hij spoorwegarbeider was en tijdens de bezetting kapitein in het verzet is ge worden. (AFP-Reuter-UP) (Van onze correspondent) Bij werkzaamheden aan het Academisch Ziekenhuis op Heyendaal te Nijmegen is Zaterdagmorgen een ongeluk gebeurd dat het leven heeft gekost aan de 42-jarige arbeider W. C. Jansen uit Wychen Het on geluk gebeurde toen eert zweeflift op een hoogte van 22 m. plotseling stopte. Een lading stenen viel uit de lift omlaag en kwam juist op het hoofd van de arbeider terecht. In zorgwekkende toestand werd hij naar het ziekenhuis overgebracht, waar hijspoedig na aankomst is overle den. Zaterdagavond is te Amsterdam op bijna 71-jarige leeftijd overleden de heer Cor nells Woudenberg, in leven lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en oud lid van de Amsterdamse gemeenteraad. Hij was van 1929 tot 1946 secretaris-penning- meester van de SDAP en van 19461949 algemeen secretaris van de P.v.d.A. Mevrouw H. VerweyJonker komt in aanmerking om wijlen de heer C. Wouden berg als lid der Eerste Kamer op te vol gen. ven, niet uit haar oppervlakkige en wuf- zijn plannetje en Sylvia was er als de weest, kan ik niet zeggen. Misschien was te breintje kan zijn ontsproten, maar al- kippen bij om Zonsveld „zwijggeld" te het juist 't prachtige alibi, dat zowel leen in het hoofd van een geslepen su- vragen in de vorm van een paar van Geerling als Hazelaar had, misschien jet als Zonsveld kan zijn opgekomen. Ze die mooie nog op de kop te tikken het feit, dat één van Tienhovens dropjes had hem namelijk in bittere bewoording steentjes! Hoewel m den beginne afke- in de wagen van de vermoorde was ge- zijn misdaad verweten en dreigde de rig, zegde hij haar toch een deel van vonden eh hijzelf geen alibi had..mis- moord bij de politie aan te geven. Zons- de buit toe, onder voorwaarde echter, schien ook, omdat Belfort's houding mij veld had haar echter glimlachend ge- dat hij op haar hulp kon rekenen. Hij verdacht voorkwamik weet 't niet. Mogelijk is ook, dat ik juffrouw Van antwoord, dat de politie dan haar als wist toen reeds van het bestaan van Zjen weaen. speurdersroman daderes zou arresteren en hem hoog- het automatische pistool afZoals ge stens medeplichtigheid ten last kon leg- zegd, was 't Sylvia, die hem in pensior. gen! Immers, Rentenaer was vermoord „Belle Vue" introduceerde en zij was schakelen, vooral toen ik hoorde, dat 98 I rBennekom, de dochter van de juwelier. zegd, was 't Sylvia, die hem in pension niet geheel als medeplichtige wilde uit- „Belle Vue" introduceerde en zij was schakelen, vooral toen ik hoorde, dat met haar wapen! Haar vingerafdrukken ook de enige in het pension, die van haar moeder met Belfort was getrouwd, We weten, hoe 'm dit bijna gelukte, stonden er op, want hij zelf had het zijn doen en laten, dus ook van zijn terwijl de moeder haar eerste man diep Wat Zonsveld echter niet wist, was pistool in zijn gehandschoende hand ge- dubbelrol, op de hoogte was. Tot zover haattehoe 't ook zij, ik voelde als dat Sylvia een schilvertje van haar houden! Sylvia Snabel begreep, dat ze het verband Zonsveld Sylvia Snabel, bij intuïtie, dat ik met Rodney op een dansschoentje bij de wagen had verlo- zou moeten zwijgen enze zweeg! een zuiver gevolg van haar rusteloze verkeerd spoor was. uPr"j- u ,°°r Jou gevonden dingsig- Alvorens ik verder ga met mijn ver- en avontuurlijk geest, die haar tevens Wat die stukgetrokken ketting betreft: heid:e heeft ons een goed eind op weg klaring, hoe ik langzamerhand de dra- tot medeplichtige maakte van een ge- Sylvia vertelde mij nog, dat deze het geholpen. In Vion/lAM «.i Ji jpa«».i5»./v den in handen kreeg, na aanvankelijk sleDen misdadiger. De wagen werd dus gekeerd en in door Zonsveld's geraffineerde handelin de veronderstelling, dat juffouw Van gen achtereenvolgens Belfort, Brugge eigendom van de Witte was. Geerling En thans kom ik tot de ontknoping wenste echter niet het minste risico van dit drama en de ontmaskering van te lopen en daar zijn zoeken in de gras- - s--o-"" v, ut uniniuorvcriiig van v'- "V** o*— EsenneKoni terug was gerend, reed ook man, Rodney en Tienhoven te hebben de moordenaar. Dat htf in het pension berm geen resulaat opleverde, stal hii de Witte snel de laan terug. Op dit mo- verdacht, wil ik je eerst even het ver- moest zitten, begreep ik bijna dadelijk, de volgende nacht uit Rodney's vest- 15va.men de blauwe auto in band geven tussen Sylvia en Zonsveld. toen Bak die ochtend een man scha- zak diens horloge met ketting. Geerling de .rvalfjeslaan tegen en van dit ogenblik Sylvia Snabel is in één woord gezegd duwde, die net deed alsof hij gras voor wist, dat Rodney die avond zoals gewoon- ^gmt eigenlijk onze rol. een avonturierster en in ieder geval een zijn konijn sneed, doch in werkelijkheid lijk tipsy" was thuisgekomen en al- Elly van Bennekom rende echter de heel arfder type dan haar broer. Ze op zoek was naar een gedeelte van z'n dus vermoedde h\j terecht een vaste laan af in de richting van de Amstel, treden samen op, omdat ze in hun beroep horlogeketting, die in de vorige avond slaper. Maar je ziet't al weer: de beeld dus de kant op naar haar woning. Dit nu eenmaal samen hun brood moeten tijdens het gevecht had stukgetrokken, houwer trachtte wederom de tapdancer had Zonsveld moeten begrijpen! Hier verdienen en omdat hun nummer zonder De jas, die deze man droeg, bleek het naar voren te schuiven! Uit het feit aaide ik haar na enige tijd op de mo- de ander niets waard is, maar verder eigendom te zijn van John Rodney, en echter, dat hij zich zorgen maakte over tor in, maar intussen was Zonsveld met harmonieert dit tweetal niet met elkaar, aangezien Rodney een Amerikaan is en een stuk ketting van een medeplichtige, zijn wagen gekeerd, omdat hij begreep, Fred Snabel is een zeer fatsoenlijke de gehele overval ook iets Amerikaans blijkt toch, dat hij als 't ware een voor dat het meisje hem nooit zo'n eind voor jongeman, geheel in tegenstelling met leek, meende ik in hem de moordenaar kon zijn. Je weet alles af van mijn zijn zuster. Van haar avonturen moest hij te ontdekken. Ik werd in deze mening eerste treffen met Zonsveld en de Wit- niets hebben en vandaar, dat zij na versterkt, toen Bak de truc met het te. Ik kreeg een tik met een crick op m'n afloop van hun optreden zelden of nooit horloge uithaalde. Rodney's horloge was bol en het meisje viel in handen van de werden samengezien. 1J------- rvn An a n n J II 1--» n gevoel had, dat de politie uiteindelijk toch tot pension „Belle Vue" haar voel horens zou uitsteken. We weten nu ook, hoe Job Bulder volgens hem op raadselachtige" wijze en met hem zijn trawanten Benny de moordenaar en zijn medeplichtigen. Voordat Zonsveld zijn oude cel-col- verdwenen en ik achtte het niet uitge- Kraker en de Witte in de zaak betrokken v6rtelde mij, dat zowel Zons- lega Bulder weer onmoette, was Syl-i sloten, dat het uurwerk tijdens de wor- werden. Vooral Job heeft bjj de politie ve d als de Witte de moord buitengewoon via reeds een vaste klant van zijn kroeg steling was beschadigd en hij het 't genoeg reputatie, dat alleen al bij het koelbroedig hadden opgevat. Ze be- en daar maakte zij kennis met Zons- veiligste had gevonden, zich van het noemen van zijn naam de overtuiging schouwden het kortweg als een bittere veld. Hij was nogal royaal met z'n rond' noodzaak. Sylvia was echter geweldig ont- jes en zodra Sylvia maar bemerkte, daan geweest, en ik geloof haar, omdat dat iemand goed in z'n duiten zat, knoop- van zijn arrestatie terughield en ik ben de reden, die zij voor haar stilzwijgend- te zij vriendschap aan. In een dronken achteraf blij, dat ik die flater niet be- heid tegenover de politie heeft opgege- stemming had Job iets losgelaten over gaan hebWat dat „iets" is ge- horloge en de stukgetrokken ketting te post vat, dat er een „luchie" aan zit. ontdoen. Er was echter iets, dat mij (Wordt vervolgd) gen. Zij was zeker even bekwaam als haar socialistische voorgangers, maar is het slachtoffer geworden van de politiek, die haar werd opgedrongen door het conservatieve kernkabinet. Eccles, tot heden minister van Publieke Werken, volgt haar op met een zetel in het kern kabinet. De Lord Kanselier Simonds heeft ontslag gevraagd en keert terug naar de rechtbank. Sir David Maxwell Fyfe. tot heden minister van Binnenlandse Zaken, en een van de bekwaamste mannen van de conservatieve regering, wordt gepromoveerd tot Lord Kanse lier, met een salarisvermeerdering van 40.000 gld. tot 100.000 gld. en wordt in de adelstand verheven met de rang van Burggraaf. Majoor Lloyd George, voorheen minister van Voedselvoorzie ning, volgt Fyfe op als minister van Binnenlandse Zaken. De portefeuille van Voedselvoorziening wordt ver enigd met die van Landbouw. Chur chill's schoonzoon, Duncan Sandys, tot heden minister van Bevoorrading, wordt minister van Woningbouw met een zetel in het kernkabinet. Selwyn Lloyd, Edens assistent als minister van Staat, krijgt de portefeuille van Be voorrading. Nutting, voorheen onder secretaris van Buitenlandse Zaken, volgt Lloyd op. De zeer ingrijpende kabinetswijziging schijnt erop te wijzen, dat Churchill niet denkt over algemene verkiezingen in het voorjaar. Omtrent zijn eigen toe komstplannen onthult de wijziging zeer weinig. Volgens sommige commentaren betekent de kabinetswijziging dat hij voorlopig aanblijft. Volgens andere, dat hij een krachtiger team heeft willen vor men voordat hij in een nabije toekomst het premierschap overdraagt aan An thony Eden. Belangrijk is te bedenken, dat de Olympus van het kabinet, het trium viraat Churchill-Eden-Butler, onveran derd blijft, en dat Maxwell Fyfe. die evenals de meeste politici enige hoop koesterde nog eens zijn tenten op te slaan in Downingstreet nr. 10, op hoogst eervolle wijze is weggerangeerd naar het Hogerhuis. De „Persatuan Indonesia Raya" heeft Zondag na een vergadering van vier uur een communiqué uitgegeven, waar in wordt verklaard, dat besloten is bij het kabinet er op aan te dringen on middellijk af te treden en het mandaat aan de president terug te geven. Dit zou in elk geval voor 25 October moe ten geschieden. Indien hieraan niet wordt voldaan, zal de partijraad de drie PIR-ministers uit het kabinet te rugtrekken en bovendien vice-premier Wongsonegoro verzoeken zijn forma teurschap onmiddellijk na 25 October aan de president terug te geven. Wongsonegoro deelde mede, dat dit besluit bij acclamatie genomen is en dat hierdoor een kabinetscrisis onver mijdelijk zal zijn. Naar U. P. bericht is het niet bekend of de P.I.R. bereid is op haar besluit terug te komen en in het kabinet te blij ven indien Sastroamidjojo zekere wij zigingen uitvoert die de partij eist. O.a. wenst de P.I.R. het heengaan van mi nister van Economische Zaken, Iskaq, en van de minister van Financiën, Ong Eng. Die, beiden leden van de nationa listische partij van Sastroamidjojo die het grootste aantal zetels in het kabi net heeft. Mogelijk zullen twee andere partijen het voorbeeld van de P.I.R. volgen en hun ministers terugtrekken. De kleine Mohammedaanse Psi-partij heeft de ver vanging geëist van Iskaq en Ong Eng, Die en van de minister van Binnenlandse Zaken, Hazairin. Een andere Moham medaanse partij is ook weinig in genomen met het financiële en economi sche beleid onder Sastroamidjojo, Iskaq en Ong. GRAANMARKT A'DAM 16 Oct. Granen. De markt bleef voor buitenlandse granen over het geheel genomen goed prijshou dend, doch de omzetten waren beperkt. Alleen in gerst kwamen meerdere transac ties tot stand. Irakgerst op Dec.-Jan. en Jan.-Febr. aflading werden gedaan voor f 23.35, met verder verkopers voor f 23.50. N. Amerikaanse tweerijige gerst werd schaars geoffreerd; loco partijen werden gelaten voor f 27.25. Platahaver stomende posities zowel als op aflading waren aan de markt voor f 25.60. In buitenlandse rog ge ging weinig om. Canada 3 Western rog ge en Oct. aflading noteerde f 25.25 boord vrij. De belangstelling voor mais was niet groot. In aangekomen Platamais kwamen zaken .tot stand voor f 27.50, terwijl sto mende posities werden geoffreerd voor f 27.60. Op aflading Oct. noteerde f 28.—, Dec. f 28.10 en Jan. f 28.25. Loco N. Ame rikaanse mais werd gelaten voor f 27.50. Op aflading Oct.-Nov. was aan de markt voor f 27.75. Voor inlandse granen bestond een iets betere vraag. Doorsneerogge di recte levering werd gedaan voor f 2.25, ter wijl met 17 pet. vochtgarantie f 21.50 no teerde. Gepunte 55-56 haver blanke kwa liteit werd verhandeld voor f 26.50, ter wijl op levering November werd geoffreerd voor f 26.35. In zomergerst zijn transacties afgesloten voor f 25.50 f 26.50, al naar kwaliteit. PLUIMVEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH 17 Oct. Aangevoerd: 21.400 stuks. Prijzen: kippen (witte) f 1.65, kippen (gekl.) f 1.45, kippen (zwart) f 1.20 p. kg lev. gew. Jon ge witte hanen geschikt voor export fl.55 tot, fl.60 per kg. lev. gew., oude hanen f2.253.50 per stuk, tamme konijnen f 1.55 —1.60 per kg. lev. gew. PAARDENMARKT UTRECHT 18 Oct. - Aangevoerd 467 stuks. Prijzen luxe paar den van f 8001000, werkpaarden f 600— .900, oude paarden f 450650, paarden drie jaar f 500725, paarden twee jaar f 450— 700, veulens f 200350, hitten f 400650, slachtpaarden f 1.601.80 per kg slachtge- Wicht. VEEMARKT UTRECHT 16 Oct. Aange voerd: 4541 stuks vee. Prijzen: melk- en kalfkoeien f 950650, kalfvaarzen f775— 550, vare koeien f 725525, stieren f 570 360, vette kalveren f 350200, graskalveren f 370240, nuchtere kalveren f 5033, scha pen f 12090, varkens boven 100 kg f 425 —300, lammeren f 10555, varkens beneden 100 kg f 110—70, biggen f 55—35, bokken of geiten f 4815. DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.20 gram.. 9.00 huisvrouw, 9.40 Lichtbaken, 10.00 kleuters, 10.15 gram., 10.35 Franse chansons, 11.00 vrouw, 11.30 schoolradio, 11.50 Als de ziele luistert, 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.33 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 gram., 14.00 gevar. progr 14.45 gram., 15.00 schoolradio, 15.30 Ben je zestig?. 16.00 zieken, 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd, 17.45 regeringsuitz., 18.00 jeugd, 18.15 gram., 18.20 sport, 18.30 RVU, 19.00 nieuws, 19.10 lichte muz„ 19,30 Avondgebed, 19.45 amus.muz., 20.15 gram., 21.00 act., 21.15 dé gewone man, 21.20 hoorspel, 23.00 nieuws, 23.15 we reldkamp. dammen, 23.20 gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieüws, 8.15 gram., 9.30 vrouw, 9.35 gram., 9.40 prot. pr., 10.00 gram., 10.50 kleuters. 11.00 zieken, 11.30 cello en piano, 12.00 orgel, piano en saxophoon, 12.33 platteland, 12.40 gram., 13.00 nieuws, 13.15 gram.. 13.20 Metropole-ork., 13.55 beursber.. 14.00 kookpraatje, 14.15 gram., 14.40 school radio. 15.00 piano, 15.30 vrouw, 16.00 gram., 16.30 jeugd, 17.30 amus.muz.. 18.00 nieuws, 18.15 piano, 18.30 kamermuz., 19.00 kinderen, 19.05 Paris vous parle, 19.10 dierenhoekje, 19.15 koorconc., 19.45 filmpraatje, 20.00 nieuws, 20.05 gevar. progr., 21.15 amus.muz., 21.40 lichte muz., 22.20 de antwoordman, 22.35 Argentijnse volksliederen, 22.55 Ik geloof, dét 23.00 nieuws, 23.15 New York calling. 23.20 gram. ENGELAND, BBC. home' service, 330 m.: 16.45 lichte muz., 19.45 ballades, £*.45 recital, 23.15 lichte muz. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.30 Balalaïka-ork., 13.00 dansmuz., 13.45 ork.conc., 16.00 lichte muz., 16.45 fabrieks- fanfare, 18.00 gevar. muz., 18.45 dans muz., 21.00 gevar. muz., 23.20 swingmuz., 0.20 swingmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.12.00 ork.conc.. 13.10 operettemuz., 14.00 Zweedse muz., 14.30 kamermuz., 16.00 lichte muz., 16.20 kamermuz., 17.45 gevar. muz., 19.45 dansmuz., 22.10 jazz- muz„ 0.25 ork.conc. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.30 ork.conc., 20.00 kamermuz. BRUSSEL, 324 m.: 19.00 viool, cello en piano, 20.00 mil. ork., 22.15 kamerork, en solist. 484 m.: 12.00 ork.conc., 15.45 koorzang, 16.05 lichte muz., 20.00 gevar. muz.. 22.15 gevar. muz. ENGELAND, BBC. European Service. Uitz. voor Nederl. 22.00-22.30 Nieuws, zoëven verschenen, Boeken en schrijvers. (Op 224 m.). WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. NCRV: 20.15 Journ. en weerber. 20.30 Herinneringen aan Schotland. 21.00 Go spel en Gospelsongs. 21130-21.40 Dagslul ting. ABBEKERK 18 te Aden. ALGENIB 18 te Bahia. ALTAIR 18 te Rio de Janeiro. ALUDRA 17 te Hamburg. BAUD 18 te Singapore. EEMLAND 18 te A'dam. HILVERSUM p. 18 Kreta n. Genua. JAPARA KRL. 18 te Havanna. MUIDERKERK p. 18 Aden. MOTOS 18 te Rotterdam. ORANJESTAD 18 te Laguaira. FAPENDRECHT p. 18 Kp. Bon n. Batoem. POLYPHEMUS 18 te Pt. Said. PRINS FRED, HENDRIK 18 te R'dam. PRINS PH. WILLEM p. 18 Dover n. Chic. RIJNKERK 18 te Antwerpen. WALTON JONES p. 18 Ras Fartak n. Suez. ZEELAND KRL. 17 te Colombo. ZUIDERKRUIS p. 18 Ouessant n. Prt. S, KATELYSIA 18 te Miri. KIELDRECHT 17 van Bombay n. Cochin. KORATIA 17 te Melbourne. KOTA AGOENG 18 te Singapore. KOTA BAROE 18 te Colombo. KOTA INTEN 17 te Pt. Said. LAURENSKERK 17 van Calcutta n. Madr. LEKHAVEN p. 18 Ouess. n. L. Palm. LEMSTERKERK p. 17 Kreta n. Catania. MAAS 17 van Tripoli n. Alexandrië. MAASHAVEN 18 te Mar del Plata. MALEA 17 van Pt. Pirie n. Mirl. MAHIEKEHK 17 van Hongk. n. Singap. MELISKERK p. 18 Kreta n. Genua. MOLENKERK 17 te Antwerpen. MUIDERKERK p. 18 Djeddah n. Aden. NOORDAM 18 te R'dam verw. OOTMARSUM p. 17 Landsend n. Mamilt. ORANJE 17 van Napels n. Southampt. ORANJEFONTEIN 18 te Pt. Elisabeth. ORANJESTAD 17 van Trinidad n. Laguaira. OVERIJSEL 18 te Geelong. OVULA 17 te Iskenderun. PAPENDRECHT p. 18 Alg. n. Batum. PEPERKUST 18 te Hamburg. POLYPHEMUS 17 te Alexandrië. PRINS FRED. WILLEM p. 18 Wight naar Chicago. PRINS FRED. HENDRIK 18 te - R'dam. PRINS WILLEM IV 17 te Milwaukee. REMPANG 17 van de Azoren n. Casabl. RIDDERKERK 18 te Durban. ROEBIAH 17 te Cochin. RONDO p. 18 Sabang n. Suez. F.OTULA 17 van Ilo Ilo n. B. Papan. RUFINA 17 te Martinique. RIJNKERK p. 18 IJmuiden n. Antw. SALLAND 17 te Bahia. SARANGAN p. 18 Tatteras n. L. Angel. SCHERFENDRECHT 18 te Rio Janeiro SCHIEDIJK p. 18 Finist. n. N. Orleans SLOTERDIJK 17 te Houston. SOESTDI.TK 17 te Baltimore. SOMMELSDIJK p. 17 Billiton n. Bangk. STAD DORDRECHT p. 18 Gibr. naar Palermo. STAD LEIDEN 17 te Livorno. STAD VLAARDINGEN 17 te Wabana. STATUE OF LIBERTY p. 18 Djeddah n. Mena Ahmadi. STRAAT BANKA 17 te Bombay. SUNETTA p. 18 Perim n. Gibr. TABINTA p. 18 Str. Banka n. Singap. TALISSE 18 te Sandakan. TARA 17 te Bremen. TAWALI p. 18 Madeira n. Antw. TEIRESIAS 18 te Penang. TIBA 17 te Vittoria. TITUS 17 te San Jose. TOMORI 17 van New York n. Halifax. TRAJANUS 17 te Houston. UTRECHT p. 18 Singap. n. Pt. Said. VAN LINSCHOTEN 17 te Hambrug. VAN SPILBERGEN 18 te Matadi. WATERMAN p. 18 Gibr. n. R'dam. WESTERDAM 18 te New York. WILLEM RUYS p. 18 Ouess. n. Pt. Said. WILLEMSTAD 16 van Madeira p. 18 Fin. naar Southampton. WOENSDRECHT 18 te Rotterdam. WONOGIRI 18 te Pt. Said. ZIJPENBERG 17 van Bagnoli n. Bone. AAGTEDIJK p. 18 Hatteras n. B. Aires. AAGTEKERK 17 te Rotterdam. AALSDIJK 17 te Corpus Christi. AGATHA 17 te Pladju. AKKRUMDIJK 17 te Antwerpen. ALBIREO 17 te Bahia. ALCHIBA 17 te Paranagua. ALDEGONDA 18 te Pladju. ALDERAMIN p. 18 Daedalus n. Suez. ALKAID 18 te Antwerpen. ALUDRA 18 te Hamburg. AMERSKERK 17 te Pt. Said. AMOR 17 te Rotterdam. AMSTELDIEP 17 te Aden. AMSTELSTAD 17 te Aden. A.NDIJK p. 18 IJmuiden n. Hamb. ANTONIA p. 18 Str. Banka n. Surabaja. AFPINGEDIJK 17 te Boston. ARENDSKERK p. 17 Minikoy n. Aden. AEKELDIJK 18 te Suez. ARTEMIS 18 te Amsterdam. AVERDIJK p. 18 Sable eil. n. Antw. BAWEAN 18 te Singapore. BILLITON 17 van Aleppey n. Tuticorin. BINTANG 17 te Bremen. BLIJDENDIJK p. 18 Landsend n. N. Y. BORNEO 18 te Singapore. CALTEX DELFT p. 18 Ouess. n. Sidon. CALTEX LEIDEN p. 18 Dungen. n. Sidon. CALTEX NEDERLAND p. 18 Holten, naar Kopenhagen. CELEBES 17 .te Colombo. CLAVELLA 17 te Geelong. CLEODORA 17 te Geelong. DELFSHAVEN p. 17 Burl. n. Casab' DELFT 17 te Paita. D1EMERDIJK 17 te Cristobal. DONGEDIJK 17 te Bremen. DRENTE 17 te Penang. ENA p. 18 Gibr. n. Rotterdam. ENGGANO 18 te Hamburg. EOS 17 te Lissabon. ERINNA 17 te Seigon. ESSO DEN HAAG p. 18 Cyprus n. Sidon. GADILA 17 van Madras n. Calcutta. GAROET 17 te New York. GORDIAS 18 te Piraeus. HATHOR p. 18 Kp. St. Vine. n. Tuni*. HAULERWIJK 17 te New York. HEELSUM p. 18 Norfolk n. Le Havre. HELENA 17 te Georgetown. HERMES 18 te Ft. Liberté. HOOGKERK 17 te Aden HYDRA 18 te Amsterdam. ILOS 17 te Napels. INDRAPOERA 17 te Rotterdam. ITTERSUM 18 te New Orleans. i JAPARA KRL. p. 18 Savannah n. Hav. JOH v. OLDENB. 18 te Melbourne. j NAGEKOMEN SCHEEPSTIJDINGEN ARIADNE 16 te Beyrouth. ARDEAS 16 te Limassol. ALCETAS 16 te Rotterdam. ADINDA 16 te Pladju. ALAMAK p. 17 Ouess. n. Antw. ARGOS 16 te Cavalla. ALPHERAT p. 17 Fortaleza n. N. York. AMSTELKROON 16 te Threerivers. ARNEDIJK 16 van Newp. Mon. n. CristoB. AXELDIJK 16 te Rio Janeiro. BANTAM p. 16 K. Muria n. Basrah. BALI 16 te Djakarta. BOREAS p. 16 Kp. St: Vine. n. Bordeaux. L. Palm. BLITAR p. 16 Kp. Verde n. Kaapst. BOSKOOP 16 van Berranq. n. Hela. CHABLE OF LIBERTY 16 van Newport News n. Mena Ahmadi. ELSENBURGH 16 te Casablanca. EENDRACHT 16 van Famag. n. Djijelli, GROOTE BEER p. 17 Scilly n. Quebec. HERA 16 van Barbados n. Pampatar. HESTIA p. 16 Bahamas n. Antw. HILVERSUM 16 te Suez. HECTOR p. 17 Ouess. n. R'dam. JAVA 16 te Amsterdam. LUNA p. 17 Dungen. n. A'dam. LINDEKERK 16 te Abuflus. LAWAK p. 17 Kreta n. Napels. MAPIA p. 17 Kreta n. Pt. Said. MIDAS p. 17 Ouess. n. Alex. MYONIA 16 te Pladju. NIEUW HOLLAND p. 17 Cherib. n. Sing. ORION 16 te Bremen. PYGMALION p. 17 Ouess. n. Dordr. RITA 17 te Pladju. RIJNLAND 16 te Santos. SALATIGA 16 van Claveria n. Hond. SALAWATI 16 van Dubai n. Muscat. SAMARINDA p. 16 Cayenne n. Kaapst. STRABO 16 te Amsterdam. STAD MAASSLUIS p. 16 Aalès. naar Immingh. TASMAN 16 te Makassar. (in samenwerking met Hohnér Holland) O.I.V. PH. VAN LOON Kaarten gratis verkrijgbaar. Plaatsbespreken en vestiaire 0.20. Per gezin worden niet meer dan 2 kaarten verstrekt. Kaartuitreiking vanaf Dinsdag 19 October van 912 en 25 uur bij: Personen beneden 18 jaar zonder geleide geen toegang.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4