De vulkaan werkt WATERSNOOD IN HOLLAND MARSH Nederland zal getroffen emigranten helpen Wervelstorm dood en Hazel" bracht vernieling Overstromingen in Ierland, Schotland en Engeland m 56 nachtjagers voor de Nederlandse luchtmacht Londens buspersoneel gaat weer aan het werk KRUPP ontkent dat hij wapens wil produceren Defensie-linie tegen lawines Slachtoffer van aanslag op Hitier Russen dragen gevangenen over Verkiezingsuitslag in Oostenrijk CONFERENTIES Tot hoofd en hart Tot nu toe één slachtoffernog steeds toenemende grote schade n Eén-persoons Sabres Frans typiste was spionne voor Tito Het weer Havenstaking breidt echter uit Kard. Liénart gaat Mission de France leiden Franse gebieden worden Indisch Minder zacht God en zijn Moeder M HUKKIO vefoteym mijl DINSDAG 19 OCTOBER 1954 78sfe JAARGANG No. 26122 Veem „Zaandam" wordt ontruimd Oost-Duitse politici vluchten Westwaarts In Oost-Duitsland: Vooruitgang van de socialisten komt tot staan Spoor- en wegverkeer ontwricht Probleem eindelijk opgelost TEDDY GEV. WINDJACKETS Negen gewonden bij autobotsing BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeTer» hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds teL 21544 Indonesië leeft al jaren in een sfeer van hevige spanningen. Politieke, militaire, economische en finan ciële crisissen wisselden elkander in allerlei variaties af. Elke crisis be reikte op een bepaald moment een climax, en zakte dan weer af. Even een hoog oplaaiend vuur, dat ieder een opschrikte. Dan trad die eigen aardige rust weer in, die Aziatische volken vaak kenmerkt. Maar het vuur bleef smeulen. Als niet alle tekenen bedriegen staat Indonesië opnieuw voor een heftige crisis, die mogelijk op korte termijn zal uitbreken. Het enige ver schil met vorige crisissen is thans wel dit, dat niet één crisis dreigt op een bepaald afgebakend terrein, maar heel de chaos, ontstaan en gegroeid sinds de souvereiniteitsoverdracht, dreigt zich als een bandjir over In donesië, in het bijzonder over Java, uit te storten. Er is een climax bereikt. Poli tiek is de situatie zo, dat het ka binet ieder ogenblik kan vallen, om dat verschillende partijen hun minis ters uit het kabinet willen terug trekken. Vooral de P.N.I.-ministers Iskaq (economische zaken) en Ong Eng Die (financiën) hebben het op het ogenblik zwaar te verduren. Hun beleid is een fiasco. In steden als Djakarta en Bandoeng is gebrek aan de eerste levensbehoeften. Brood en melk zijn schaars, de prijzen van allerlei artikelen stijgen onrustba rend, er wordt veel gehamsterd en voor zwarte handelaars is er in de letterlijke zin des woords een gou den tijd aangebroken. De arme be volking is er in de eerste plaats de dupe van. Met afpersingen, corruptie en steekpenningen heeft men nog een poosje de. ernst der situatie voor de buitenwereld verborgen kunnen hou den en nog een schijn van welvaart kunnen handhaven, ae werkelijkheid breekt nu in al haar hardheid naar buiten. Talrijke buitenlandse bedrijven heb ben reeds hun poorten moeten slui ten wegens gebrek aan grondstoffen en dit vond weer zijn oorzaak in de weigering van toewijzingen voor de viezen. De economische chaos schijnt hiermee vrijwel compleet. Op fi nancieel terrein is zo mogelijk de wanorde nog groter. Minister Ong Eng Die, minister van financiën, heeft zo langzamerhand al de hele aardbol afgereisd om leningen te verkrijgen. Zijn succes is niet groot, want men heeft geen vertrouwen in de Indone sische regering. En de millioenen, die bij hier en daar heeft losgekregen, verdwijnen in Indonesië als een drup- Pel op een gloeiende plaat. Zelfs de Indonesië-missie, die in Moskou Vertoeft, om daar credieten te verkrij gen, is weinig enthousiast, Waarom Zou het Kremlin ook Djakarta de hel pende hand bieden? Hoe groter en dieper het moeras wordt, waarin In donesië dreigt te verzinken, hoe lie ver het de communisten is. Alsof dit alles voor het Indonesi sche volk nog niet genoeg is, is de laatste dagen ook het nog altijd smeu lende vuur van de militaire affaire van 17 October 1952 opnieuw opge laaid, zij het naar buiten onder andere motieven. De minister van Defensie Iwa Koesoemasoemantri heeft zich uitgesproken voor de bewapening van pro-communistische oud-strijders, of ficieel, naar het heet, om de illegale mohammedaanse Daroel Islam te be strijden. Daardoor is een conflict ontstaan met de stafchef, generaal-majoor Bambeng Soegeng, die tot dusver zij het met moeite kans had gezien de communistische roep om „wapens voor het volk" te smoren. Generaal Soegeng heeft bovendien geklaagd, dat de minister van Defensie het leger poogt te gebruiken als politiek instru ment. Wat kan Moskou méér wensen om de kans op een burgeroorlog in Indo nesië te vergroten dan een rode mili tie? Tot dusver heeft Soekarno c.s. steeds getracht, en vaak niet zonder succes, de aandacht van het steeds nader komende onheil af te wenden, door te wijzen op het con flict met de Nederlanders over Nieuw- Guinea. Ook deze afleidingsmanoeu vre zal niet veel meer helpen bij de bevolking, nu de primaire levensbe hoeften in het gedrang komen. Boven dien is Soekarno's prestige bij de be volking de laatste maanden aanzien lijk gedaald. Men heeft in ons blad van Maandag in een correspondentie uit Djakarta de reacties der bevolking kunnen lezen op het tweede huwelijk van de president. Er moet al heel wat scheef zijn gegroeid in de verhouding tussen de aanvankelijk zeer geliefde president en 't Indonesische volk. In donesische bladen eisen openlijk zijn aftreden en sommigen verwijten hem thans openlijk zijn verraad aan het Westen en zijn collaboratie met de Japanners. In 1949 mochten wij hier in Nederland amper over spreken. Was het immers niet een bevriend staatshoofd geworden, al had hij dan ook meegewerkt met de Japanners, die duizenden Nederlanders in kam pen hadden doen omkomen? Ook Soe karno's positie begint dus blijkbaar te wankelen. Ziehier in enkele korte trekken een schets van de huidige situatie in In donesië. Het is een triest beeld vier jaar na de souvereiniteits-overdracht. Misschien moet men hopen, dat het nu werkelijk tot een crisis komt. Zij zou wellicht de ogen van velen ope nen, om mogelijk nog bijtijds 70 mil- lioen mensen te redden van de dode lijke omarming van het communisme. Moskou en Peking zien met vreugde, hoe een semi-communistisch kabinet een makkelijk hanteerbaar instrument is voor hun politiek. Hun gezamen lijke opmars in Zuid-Oost-Azië kent nauwelijks nog een barrière. Hoog stens, voorlopig nog althans, een pa pieren barrière, zoals onlangs op de Philippijnen door Amerika is opge worpen. Washington plukt thans in heel Azië de wrange vruchten van de vaak verregaande onkunde zijner staats lieden. Vanmorgen is een begin gemaakt met de ontruiming van het veem „Zaandam" waarin duizenden tonnen regeringsgraan liggen opgeborgen. Na de brand in de vemen „Nederland" en „Czaar Peter" heeft dit grote pakhuis zeer te lijden gehad van de intense hit te en rookontwikkeling. Met grote aken wordt het graan thans overge bracht naar de silo's van „De Vrede" aan het Noordzeekanaal. Nog steeds is niet nauwkeurig bekend, hoe groot het aantal mensenlevens is, dat verloren is gegaan als gevolg van de wervelstorm „Hazel", die van Haiti en Guatemala over de Verenigde Staten naar Canada is getrokken. Maar wel is bekend, dat „Hazel" van alle acht wervelstormen, die dit jaar boven Midden- en Noord-Amerika hebben gewoed, verreweg de rampzaligste is. Op Haiti zijn volgens de laatste schattingen 300 mensen gedood en 600 gewond. Alleen in het Guatemalaanse departement Totonicapan zijn 27 doden gevallen. In de Verenigde Staten, waar een uitgebreid waarschuwingssysteem was georganiseerd, zal het aantal doden nabij de 90 liggen. Canada sluit de droeve rij met omstreeks 100 slachtoffers. In dit laatste land zijn de meeste mensen om het leven gekomen in de Westelijke voorsteden van Toronto, langs de rivier de Humber. J. Lovink, gisteren te Bradford in de provincie Ontario verklaard. Na een tocht door het rampgebied zeide de ambassadeur, dat hij bij zijn regering volledig verslag zal uitbren gen over de toestand. Ongeveer 1100 personen zijn dakloos geworden in Hol land Marsh. De heer Lovink zeide, dat de Neder landers zeer dankbaar zijn voor de hulp die uit Canada, in het bijzonder uit het gebied van Holland Marsh, was gezonden voor slachtoffers van de stormramp in Nederland in Februari 1953. (AFP-Reuter) De bomaanslag, die op 20 Juli 1944 door graaf Stauffenberg op het leven van Adolf Hitler werd gepleegd in diens hoofdkwartier in Oost-Pruisen, heeft dezer dagen in Hamburg nog een men senleven geëist. Heinz Assmann, lid van het stedelijk parlement van Hamburg, is overleden aan de gevolgen van ver wondingen die hij opliep toen hij tij dens de aanslag toevallig tussen de ont ploffende bom en Adolf Hitier stond. Assmann verloor toen een been en een hand. Hij was marinekapitein en deed dienst als verbindingsman tussen het opperbevel van de marine en het hoofdkwartier van Hitier. Volgens dok toren was zijn dood het gevolg van beschadigingen van de ruggestreng die hfj tijdens de bomaanslag moet heb ben opgelopen. Assmann is 50 jaar ge worden. (UP) Hans Müller, liberaal-democratisch lid van de Oost-Duitse Volkskamer (Tweede Kamer) is Zaterdag jl. aan de vooravond van de Oost-Duitse ver kiezingen, naar West-Berlijn uitgewe ken. Müller is een economisch deskun dige. Een andere Oost-Duitse politieke vluchteling van de laatste dagen is Hans Kreibig, vertegenwoordiger van de z.g. Oost-Duitse Christen-democrati sche partij te Rostock, die aanvankelijk candidaat was gesteld voor het parle ment, doch wiens naam vier dagen voor de verkiezingen werd geschrapt. Het rijke tuinbouwgebied Holland Marsh bij Toronto, dat voornamelijk door Nederlandse immigranten wordt bewoond, staat grotendeels onder wa ter. Slachtoffers zjjn hier niet gevallen. Met hefschroefvliegtuigen en bootjes zijn de bewoners naar Bradford ge- evacueerd. De groentenkweker Johan de Peu ter, die samen met zijn twaalf kin deren en de zoon van een buurman een toevlucht had gezocht op het dak van zijn huis, kon pas gered worden, nadat het van de fundamenten los geslagen huis twee kilometer was af gedreven. De bewoners van Holland Marsh zijn vrijwel alles kwijt, de opgeslagen oogst, hun vee en hun andere bezittingen. Alleen de schade aan de oogst be draagt al twee millioen dollar, maar het verlies aan huizen en landbouw machines is vele malen groter. Wel is hier en elders onmiddellijk zoveel hulp geboden, dat het Canade se Rode Kruis aanvankelijk niet bij machte was de milddadige stroom te verwerken. In één straat in de voorstad Etabicoke heeft men al 54 doden en vermisten geteld. Ooggetuigen vertelden, dat zij op de dag van de ramp wakker werden door een enorm geraas. Toen zij naar buiten keken, zagen zij complete hui zen langs drijven. De Nederlandse regering zal bijdra gen tot de hulp aan de overstromings slachtoffers in Holland Marsh in Cana da, aldus heeft de Nederlandse am bassadeur in Canada, de heer A. H. Alle Duitse gevangenen, die door Sovjet-Russische rechtbanken zjjn ver oordeeld en hun straffen in Oost-Duits land ondergaan, zullen door de Russi sche autoriteiten aan de Oost-Duitse regering worden overgedragen. Dit is bekend gemaakt door de Sovjet-Rus sische Hoge Commissaris, Poesjkin. De overdracht betreft „alle Duitse burgers, die veroordeeld werden we gens misdrijven tegen de Russische be zettende macht in Duitsland". West-Berlijnse anti-communistische organisaties schatten het aantal over te dragen gevangenen op zeven tot tien duizend, waaronder een duizendtal West-Duitsers. Sovjet-Russische gerechtshoven, in Oost-Duitsland hebben tussen 1945 en 1950 ongeveer een kwart millioen personen gevonnist Vertig duizend hiervan zijn naar de Sovjet-Unie ge zonden. Het grootste gedeelte van de overbljjvenden is successievelijk op vrije voeten gesteld. Verwacht wordt, dat de Oost-Duitse regering een uitgebreide amnestie voor de haar overgedragen gevangenen zal afkondigen. (Reuter) De volledige resultaten van de Zon dag gehouden verkiezingen voor de provinciale en gemeenteraden van We nen, Neder-Oostenrijk, Salzburg en Vor- arlberg luiden als volgt: Socialisten: 1.013.442 stemmen en 102 zetels (winst 15), Volkspartij: 914.375 stemmen en 96 zetels (winst 2), Com munisten: 145.173 stemmen en 9 zetels (verlies 1), Liga van onafhankelijken 109.058 stemmen en 7 zetels (verlies 17). Het aantal opgekomen kiezers be draagt 89.2 pet. van het aantal inge schreven kiezers. De verkiezingsuitslag toont volgens Reuter aan, dat de vooruitgang, die de Oostenrijkse socialisten sinds 1949 hfj parlementsverkiezingen hebben geboekt en waarvan men aannam dat zij zou voortduren, tot stilstand is gekomen. (AFP-Reuter) Advertentie voor riet-Katholieken en katholieken WOENSDAGAVOND 8.15 uur zeer interessant onderwerp over door de franciscaner pater Wijnand Sluys, R.K. KATHEDRAAL ST. BAVO, LEID SE VAART 144 HAARLEM. TOEGANG VRIJ! I Weldadigheid geeft groter voldoening dan al het genot van overvloed. - Terwijl achter een politieafzettinp te Richmond in de Amerikaanse staat Vir ginia enkele „dapperen" gespannen stonden toe te zien, heeft de spits van de toren van Richmond's Old Trinity Church, die meer dan twee eeuwen weer en wind had getrotseerd, het afgelegd tegen de brute kracht van de orkaan „Ha zel". Bij het begin van de orkaan begon de 225 voet hoge spits angstwekkend te zivaaien (links) en toen er een nog hardere windvlaag kwam, begon het houtwerk te versplinteren en ging de spits overhellen (midden). Tenslotte had de vernielende natuurkracht haar doel bereikt en knapte de spits af als een lucifershoutje (rechts) en stortte met een harde klap ov de stenen, 225 voet lager. In Noord-Engeland, Schotland en Ierland zijn verschillende rivieren door de zeer zware regenval buiten hun oevers getreden. Tot nu toe is melding gemaakt van één slachtoffer, een vijfjarig jongetje, dat in Glasgow dicht bij zijn huis verdronk. De aangerichte schade is reeds groot en neemt nog steeds toe. Boven het grootste deel van Schotland regent het reeds vijf dagen achtereen. Hierdoor zijn overstromingen veroorzaakt, die de ergste zijn sinds mensenheugenis. In vele districten van Zuid-Schotland en Noord-Engeland, waar reeds honderden gezinnen moesten worden geëvacueerd, is nu de nood toestand afgekondigd. In Noord-Ierland zijn na hevige slag regens, die 36 uur duurden, de rivie ren de Camwoan en de Strule bij hun samenloop te Omagh buiten hun oevers Om nieuwe lawine-rampen te voorkomen, heeft men in Noord-Italië tegen de entboste hellingen van de Alpen zware hekken van aluminium en voorgetrok ken beton gebouwd. Zo hoopt men de kracht van de enorme sneeuwmassa's te breken. getreden. Honderden hectares bouwland kwamen blank te staan en zeker 20 ge zinnen moesten him woningen ontrui men. De stad Ballymena is van de bui tenwereld afgesneden. In een straal van vijf kilometer staan de wegen rond deze stad blank. Het is de zwaarste overstro ming die Ierland sedert acht jaar heeft getroffen. In zeven graafschappen in Zuid- West-Schotland staat het water ongeveer 15 cm. hoog op de wegen. In Zuid-O.- Schotland varieert de stijging van het peil der rivieren van 1.20 m. tot 2.40 m. Uit vele delen van Schotland komen berichten binnen over aardverschui vingen, waardoor trein- en wegver keer vertraagd of stopgezet zijn. De Britse spoorwegen hebben be kend gemaakt, dat er op de belang rijke lijnen, die Schotland, Londen, Bir mingham, Liverpool en Manchester de voornaamste industriële centra van Engeland met elkaar verbinden, van daag waarschijnlijk „ernstige vertra ging" zou zijn. Bij een aardverschui ving te St. Rollox, bij Glasgow, zijn honderden tonnen rotsblokken en aarde op de hoofdspoorweg terecht gekomen, waardoor het treinverkeer ontwricht is. (Van onze speciale verslaggever") De Koninklijke Nederlandse Lucht macht krijgt zes en vijftig nachtjagers van het type Sabre F-86-K. De Neder landse en de Amerikaanse regering hebben een overeenkomst gesloten waarbij de bouw en de levering van dit nieuwe nachtjager-type worden ge regeld. Daarmee zal een eind komen aan een onhoudbare toestand die jaren lang heeft geduurd. Nederland is nu voor zover het zjjn eigen luchtverde diging betreft gedurende de nacht en, tengevolge van de slechte weersge steldheden in ons land, ook dikwijls gedurende een belangrijk deel van de dag, niet in staat eventuele aanvallende vijandelijke vliegtuigen te onderschep pen. Straks, als onze luchtmacht over een aantal van de modernste nachtja gers beschikt, die practisch onder alle weersgesteldheden kunnen opereren en die de vijand met behulp van de uitge breide radar-apparatuur ook in het duister kunnen opsporen, zal Nederland gedurende vier en twintig uur van de dag verdedigd kunnen worden. Jarenlang is deze kwestie in studie geweest. Op tal van internationale mi litaire conferenties is het probleem, dat geen Nederlands maar een NATÓ- probleem was, besproken. De grote moeilijkheid was de juiste keuze te doen uit de types, die verschillende landen naar voren brachten. Een tijd lang leek het vrijwel zeker dat de keu ze zou vallen op de nachtjager-versie van de Britse Meteor-straaljager, de NF-11, maar tenslotte is nu dan de veel meer moderne Amerikaanse Sabre F-86- K uitverkozen. De straaljager-squadrons van de Koninklijke Luchtmacht zullen daar door straks zijn uitgerust met Ame rikaanse Thunder jets waarvan binnenkort de pijlvleugel-versie in ons land zal arriveren Britse Hun ters, Amerikaanse Sabres en de ver ouderde Britse Meteors. Als gevolg van onderhandelingen tus sen de Amerikaanse en Nederlandse regering betreffende de gezamenlijke aanschaffing van nachtjagers heeft de onze regering thans medegedeeld, 28 van deze vliegtuigen te willen aanko pen. De Amerikaanse regering zal even eens 28 stuks ter beschikking van de koninklijke luchtmacht stellen. De 34-jarige mevrouw Simone Bosse, voormalig typiste van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken, is gis teren te Parijs tot vier jaar gevange nisstraf en 120.000 fr. boete veroordeeld wegens spionnage voor Joegoslavië. Zij had de Joegoslaven inlichtingen verstrekt over een Frans-Amerikaanse buisleiding in Noord-Frankrijk, een reis van mevrouw Eleanore Roosevelt en over een Frans „Mystère" straalvlieg tuig. Dit was gebeurd in 1952 en 1953. Advertentie BARTEEIORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FFRD. ROISTR 48 A DAM TEI 71716? (tot Woensdagavond) Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Over wegend krachtige, langs de knst nu en dan harde Westelijke wind. Iets kouder. Zon: 7.12-17.37. Maan: 0.13-15.08. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Het lijkt erop alsof de Londense bus staking over is. Vannacht besloten ver tegenwoordigers van de 'stakende bus garages met ingang van morgen het werk te hervatten. Doch vele chauffeurs en conducteurs zullen reeds heden de staking beëindigen. Gezien van het standpunt van het personeel is de sta king een succes geweest, want de di rectie van het Londense transportwezen heeft de nieuwe dienstroosters, die aan leiding vormden tot de staking, inge trokken, en de vakverenigingsleiders hebben beloofd dat zij onmiddellijk be sprekingen zullen beginnen voor een loonsverhoging met ongeveer tien gul den per week. In de havens is daarentegen de toestand verergerd. De grotendeels wilde staking heeft zich nu uitgebreid tot Liverpool en Birkenhead, waar 7000 havenarbeiders het werk neerge legd hebben. Van Engelands 76.000 ha venarbeiders is nu ongeveer de helft in staking. De communisten doen hun uiterste best het conflict aan te wakkeren, en communistische raddraaiers hebben gis- ROEMENIE. Roemenië heeft Grie kenland voorgesteld de diplomatieke betrekkingen te hervatten. Sinds de oorlog zijn de betrekkingen verbroken. (Reuter) teren openlijk erkend, dat zij hopen de staking uit te breiden tot alle Britse ha vens. Vandaag begint echter het door de regering ingestelde Hof van Onder zoek een onderzoek naar de oorzaak van de havenstaking. In het Lagerhuis, dat heden terugkeert van reces, zal de mi nister van Arbeid waarschijnlijk een verklaring afleggen over de staking. De „Sabre" F-86-K is van hetzelfde type als de all-weather-fighter, wel ke thans aan de nachtjager-squadrons van de Amerikaanse luchtmacht wordt geleverd. De Sabre F 86-K is een eenpersoons- nachtjager. De piloot bedient dus te vens de radarapparatuur, betgeen bij de meeste nachtjagers door een waar nemer gedaan wordt. Tijdens de conferentie van de Franse kardinalen en aartsbisschoppen, die vo rige week is gehouden, hebben de kerke lijke gezagsdragers de definitieve beslis sing over het statuut van de Mission de France genomen. Er is een nieuwe com missie in het leven geroepen, welke is belast met alle initiatieven, die worden genomen om de hedendaagse wereld het Evangelie te verkondigen, te volgen, te coördineren, te stimuleren en, waar geen plannen bestaan, deze te ontwerpen. Verder is besloten dat aan het hoofd van het nieuwe werk, dat een Praelatura Nul- lius is, zal staan de voorzitter van de bis schoppenconferentie voor de Mission, Z. Em. kardinaal Liénart, aartsbisschop van Rijssel. Moeilijker was de vraag, wie de vica ris-generaal zou worden, van wie vast staat, dat hij in de abdij van Pontigny moet resideren en die van alle andere zaken moet zijn ontheven. Aanvankelijk had men gedacht aan de pastoor van de Sint-Hippolytuskerk te Parijs die al als gedelegeerde optrad. Maar omdat hij enerzijds zelf een grote volksparochie heeft en anderzijds enige jaren terug een boek heeft geschreven, dat juist op de in dex is geplaatst, heelt dit moeilijkheden opgeleverd. De H. Stoel heeft te ken nen gegeven, dat Hij liever met geheel nieuwe mensen in zee gaat. Vandaar dat men thans aan abbé Debruyne, die tot op heden secretaris van de Mission is(> meer kans geeft. Het congres van Pondicherry, een Franse bezitting in Indië, heeft zich gisteren met 170 tegen 8 stemmen uit gesproken voor overdracht van de Franse gebieden in Indië aan Indië. De feitelijke overdracht zal 1 Novem ber plaats hebben. Hierdoor is een ein de gekomen aan 240 jaar buitenlandse overheersing van een Voor-Indisch ge bied van ongeveer 500 vierkante kilo meter. Het betreft hier de factorijen van Pon dicherry, Karikal, Mahe en Yanaon. Het gezamenlijke inwonertal is 320.000. (AFP-Reuter) Negen personen zijn Zondagavond ge wond bij een botsing tussen twee auto's op de rijksweg tussen Niezijl en Noord- horn, beide gem. Zuidhom (Gr.). Uit de richting Leeuwarden kwam een per sonenauto bestuurd door ir. Van H. uit Hoogezand-Sappemeer, uit de richting Groningen een personenauto met aan het stuur de heer H. uit Groningen. De wagens zijn tegen elkaar gereden op een plaats waar een weghelft onbruik baar was wegens herstelwerkzaamhe den. De heren L., H., en V., die zich in de uit Groningen komende auto bevon-- den, werden evenals de bestuurder ern stig gewond. In de auto, die door ir. Van H. werd bestuurd, zaten zijn echtgenote en drie kinderen. Zij werden allen eveneens ern- gewond. Zes ziekenauto's hebben de ge wonden naar het Academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. Zaterdagavond is ongeveer op dezelfde plaats een botsing voorgekomen tussen drie auto's, die daar slipten. De inzitenden kwamen er hier gelukkig alleen met een paar lichte blessures aL Temperaturen tot 21 gr. C. werden Maandag in het Zuiden van ons land waargenomen. In Frankrijk steeg het kwik zelfs tot 25 a 28 gr. C„ hetgeen een zomerse dag betekende. Het is zeer zacht voor October vooral in de nacht. Er waren vanmorgen aanwijzingen dat koelere lucht over de Britse eilanden naar ons land gaat stromen. Vanmorgen werden plaatselijk in ons land al weer regenhoeveelheden van meer dan 10 mm. gemeten. Deze aanhoudende re genval werkt zeer nadelig op de aard appel. en bietenoogst, die, ondanks de grote toestroom van vrijwilligers, zeer laat is. Er waait een krachtige tot harde wind over ons land. Morgen kunnen in de koudere lucht opklaringen voorko men. Een grote afkoeling verwachten wij nog niet. De koude lucht met 's nachts matige vorst, die in Scandinavië voor komt, zal voorlopig ons land niet be reiken. Het hoofd van de familie Krupp, Al fred Krupp von Bohlen und Halbach, heeft een bericht van de „Sunday Chro nicle" tegengesproken, waarin gesugge reerd was, dat hg erover dacht wa penfabrieken op te richten in Turkije, Egypte, Griekenland en Syrië. Hg her innerde aan de verklaring, die hg heeft afgelegd, nadat hij uit geallieerde gevangenschap was ontslagen, waar hg zes jaar als oorlogsmisdadiger had door gebracht. Zjjn verklaring luidde toen: „Ik koester persoonlijk niet de wens de productie van wapens te hervatten, ik geloof echter dat dit een beslissing is, die op hoger niveau, nl. door de rege ring of een andere daarvoor compe tente instantie moet worden getroffen en niet door mij"- Deze verklaring geldt ook thans nog, verklaarde Krupp. En dit te meer daar Krupp door de volledige demontage van het meest moderne staalbedrijf en van een groot deel der werkplaatsen in het geheel niet in staat zou zjjn wapens te vervaardigen. Het moderne edelstaalbe- drijf van Krupp werd gedemonteerd en aan de Sovjet Unie gegeven. Krupp sprak ook tegen, dat er gehei me besprekingen tussen hem en de Turkse minister-president, Menderes. zouden zijn gevoerd. Krupp heeft de Turkse minister-president bij zijn be zoek aan het Roergebied ontvangen in een grote kring van personen in aanwe zigheid van Turkse en Duitse journalis ten, (Reuter—-UP)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1