Directeur 6. de Vries hartelijk toegesproken in stadhuis Rolschaats baan in Haarlem Op ijsbaan aan de Kleverlaan Godfried Bomans in Haarlem terug Twee jubilea bij N.Y. Drukkerij „De Spaarnestad" Vrolijke en hartelijke sfeer bij afscheid van Heintje Davids Hallo, jongens en meisjes!! HOOGENBOSCH REIS VAN EÉN WEEK WERD AVONTUUR VAN ZEVEN WEKEN F. DAMIAANS ZN „Ik heb mij in mijn werk helemaal kunnen inleven Renault Frégate Renault 4 Wolseley '53 6 cyl. sedan Vauxhall 6 cylinder sedan '53 Garage Den Hout Tevens bouw van café-restaurant De heren Gierstberg en Marchand in het zilver 5 Renault 4 Standaard Garage Den Hout Federmann-optiek Bijzondere avond in De Vleeshal STOFZUIGERS ff. J. Maertens N. V. GEMEENTELIJK OPENBAAR SLACHTHUIS BELANGRIJK VOORSTEL VAN B. EN W. Particulier initiatief en gemeentelijk belang Per scooter (Roma -12.1643) Poes lacht ironisch Gaat U verhuizen? Drie wereldreizigers gaan vertellen ViOUNDiJk S KAPSALONS Katholieke kruideniers ttuzcbt daut Sc/toe^ten DINSDAG 19 OCTOBER 1954 PAGINA 2 Zandrijders veroordeeld Van Haarlem losgeraakt Boek over Rome De GOEDKOOPSTE 4-deurs sedan: mei verwarming, iemperaiuurmeier en rolhoes. f 4190.— ondarn.prijs. 1 op 17. Herhaling af scheids voorstelling Zijlvest 41 - Haarlem Telef. 12456 - 14155 - 22279 Voor elk gelaat een bral die staat Verbondsvoorzitter spreekt voor kring Haarlem-Oost H AAKMODE 1954*1955 Vacantieregeling aan de orde Burgerlijke Stand Vacantietoeslag gemeente secretaris en gemeente ontvanger OCTOBER maand SCHOENEN maant1 Sint Raphaël Beurs van Amsterdam Na de officiële huldiging onderhielden de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cre- mers, en wethouder A. J. M. Angenent, zich enige tijd met de scheidende directeur van het Gemeentelijk Slachthuis, de heer G. de Vries, en diens echtgenote. Hij heeft zich helemaal aan zijn werk gegeven; dat is eigenlijk het enige, dat we over U kunnen zeggen. Aldus sprak burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers gistermiddag tot de beer G. N. de Vries, directeur van het Gemeente lijk Slachthuis, die, na veertig jaar aan dit bedrijf verbonden te zijn geweest, thans het „bijltje" er bij neerlegt en met pensioen naar Amersfoort vertrekt. In de ridderzaal van het stadhuis werd hem door het Haarlems gemeente bestuur een afscheidshuldiging bereid, waaraan tevens een receptie was ver bonden. De bijeenkomst was zeer druk bezocht en van de gelegenheid om te spreken werd dankbaar gebruik gemaakt. en tevens om afscheid te nemen. Onder de aanwezigen bevonden zich tal van hoge gemeentelijke functionarissen en autoriteiten op allerlei gebied. De burgemeester was de eerste, die de verdiensten van de scheidende di recteur in enkele woorden samenvatte. Hij bracht de heer De Vries en het was hem een aangename taak dank voor hetgeen hij voor de 66.000 vlees etende Haarlemmers had gedaan, al hadden de meeste Haarlemmers er wei nig benul van, wat zij aan de heer De Vries nu precies te danken hadden. Het slachthuis vormt een moeilijk bedrijf. De heer De Vries, die behalve hoofd van de keuring ook directeur van de ijsfabriek is, heeft voor een bijna bo venmenselijke taak gestaan, waaraan hij zich echter helemaal heeft gegeven. Het slachthuis van Haarlem verkeert in volkomen gave staat, zodat het ge meentebestuur het bedrijf zonder moei lijkheden in de handen van zijn opvol ger kan stellen. Men ziet de heer De Vries met weemoed vertrekken. Naast de enveloppe met inhoud over handigde de burgemeester de gemeen telijke oorkonde voor veertig jaar trou we dienst, die vooral naar waarde ont leent aan het besef, dat ze gegeven wordt met een dankbaar hart. In zijn antwoord verklaarde de heer De Vries, dat de ontvangst op het stadhuis voor hem een grote eer betekende. Hem was steeds volop gelegenheid gegeven zich in zijn werk uit te leven en daarvoor betuigde hij het gemeentebestuur zijn hartelijke dank. De heer F. Bruins, adjunctdirecteur van het Haarlems slachthuis en voorge dragen als de opvolger van de heer De Vries, sprak namens het 50 man tellende personeel. Hij ging de verande ringen na, die zich in de loop van veer tig jaar in en rond het slachthuis en het slachthuiswezen hadden voltrok ken. De heer De Vries was onder alle omstandigheden zichzelf gebleven, was stug doorgegaan en vormde dus doende immers een voorbeeld voor anderen. Van ae verdere sprekers noemen wij dr. H. Svholten, inspecteur van de Volks gezondheid. dr. W. B. Smit, voorzitter Advertentie Van de Luxe demonstratie wagen, gelopen 7000 K.M. Met volle garantie. 9400.— voor 8250.—. demonstratiewagen, gelopen 14.000 K.M. Met volle garantie. Van 4500.voor 3800. Gelopen 43.000 K.M. Magnifieke wagen. Met volle gar. Nieuwe prijs 11.000,Nu 5.500, Zeer mooie wagen, met volle garantie 5250. WAGENWEG 166—168 HAARLEM TELEF. 12138 Voor de economische politierechter te Haarlem moesten Maandag weer drie zandvervoerders terecht staan wegens overtreding van de artikelen 4 en 59 van de Wet Autovervoer Goederen. De ex pediteurs hadden hun chauffeurs meer zand doen vervoeren dan waarvoor ver gunning was verleend. Twee van hen werden veroordeeld tot f 50.boete, de derde kwam er met f 30.af. Indien de plannen werkelijkheid zullen worden, krijgt Haarlem binnen afzienbare tijd een rolschaatsbaan. Deze zal dan aangelegd worden op het terrein van de gemeentelijke ijsbaan aan de Kleverlaan. Het initiatief daar toe is zuiver particulier, maar B. en W. van Haarlem zien een mogelijkheid om de gemeentelijke belangen uitstekend te combineren met de particuliere. In het voorstel aan de Haarlemse gemeenteraad delen zij mede, dat de heren W. en H. Ooms te 's-Gravenhage en de heer J. Peters uit Haarlem het plan hebben opgevat in Haarlem een rolschaatsbaan te stichten. De heren Ooms exploiteren reeds sedert 1947 een dergelijke baan in Den Haag en de ervaringen, die zij daarbij hebben opgedaan, hebben uitgewezen, dat de rol- schaatssport in Nederland zich in een steeds stijgende belangstelling ver heugt. Langdurige onderhandelingen met genoemde exploitanten, bij wie zich, voor zover het de exploitatie van de in Haarlem op te richten baan betreft, de heer Peters heeft gevoegd, hebben geleid tot principiële overeen stemming omtrent de bouw van een rolschaatsbaan op het terrein van de gemeentelijke ijsbaan aan de Kleverlaan. Uit een oogpunt van sportbeoefe ning en sportbevordering zouden B. en W. het toejuichen, indien binnenkort de rolschaatssport ook in Haarlem op een andere plaats dan de daarvoor ongeschikte en gevaarlijke openbare weg zou kunnen worden beoefend. nen dan voor diegenen, die tot de be- De onderhandelingen met de heren Ooms hebben zich echter niet beperkt tot de oprichting van een rolschaats baan en het is mede als gevolg daar van, dat de gemeente bij de thans in beginsel overeengekomen opzet meer direct is geïnteresseerd en dat met de realisering daarvan voor haar ook andere belangen zijn gemoeid. Het is namelijk de bedoeling, dat behalve de rolschaatsbaan op hetzelfde terrein een café-restaurant, met beperkte zaalaccommodatie, zal verrijzen. Het ligt in de bedoeling, dat tijdens de openstelling van de gemeentelijke ijsbaan de rolschaatsbaan gesloten is en het café-restaurant mag dan niet toegankelijk zijn voor andere perso- ,,Ik vertel het liefst iets over de te rugreis, omdat die bijzonder avontuur lijk is geweest", zegt Bomans, terwijl hij opvallend vriendelijk naar een zwar- o1.te poes kijkt, die buiten op de ven van de Vereniging van Hoofden van tak- j sterbank gesprongen is. „Ik had in Ro ken van Dienst in Haarlem en directeur van de G.G. en G.D., dr. Van Vloten uit Den Haag, waarnemend hoofdin specteur van de Volksgezondheid, dr. K. Reitsma, directeur van het Leids slachthuis en voorzitter van de Ver eniging van Directeuren van Gemeen telijke Slachthuizen, de heer J. B. Uit den Boogaard namens de zelfslachtende slagers van de Haarlemse buitendienst, die een huisvlijtzaag overhandigde, dr. F. Keijzer, ouddirecteur van het Haar lems slachthuis, de heep Hartog namens de Haarlemse vereniging van vleesgros siers (die een radiotoestel aanbood) en de heer De Boer namens de Haar lemse slagerspatroonsvereniging. Een lange rij genodigden passeerde daarna de heer en mevrouw De Vries on hen te feliciteren met het jubileum Wanneer men ziet, dat een stuk van de Zonnelaan wordt opgebroken, denkt men: kijk, het leven gaat z'n gang in Haarlem. Maar als men voor no. 17 een scooter ziet staan met op het nummerbord „Roma 12.1643", dan vermoedt men, dat er iets bijzonders aan de hand is. Men vermoedt, dat Godfried Bomans, wiens naamplaatje op de deur van no. 17 voorkomt, zijn terugkeer in Haarlem luchthartiger te kennen geeft dan hij blijkens de eerste fluisterende geruchten van plan schijnt te zijn geweest. Omdat wij helaas vrij zeker van iets moeten zijn voordat wij het m de krant mogen vermelden, bellen wij aan. Bomans maakt zelf de deur open en zegt, dat hij aan het proberen is thee te zetten. Maar sigaretten heeft hij niet; hij rookt namelijk liever pijp. Wij hebben echter sigaretten bij ons en het treft ons aangenaam, dat onze gastheer uitsluitend van onze sigaretten rookt. (Over het bijna volle pakje, dat wij per ongeluk lieten liggen, sprak hij met geen woord toen wij hem nadien ontmoetten). De thee blijkt voor treffelijk te zijn gelukt. Er drijft wat schuim op; dat hebben wij nog nergens gezien. de Amsterdamse bohémien Nol Prager en echtgenote. Zij herkenden mij niet. Toen zij enkele cijfers uit de jongste millioenen-nota volkomen verkeerd in terpreteerden moest ik wel ingrijpen: ,,Nee, Nol, dat zie je toch verkeerd Via hen kwam ik in contact met de uit Nederland afkomstige Darja Collin, die in Florence een balletschool heeft. En dit leidde er weer toe, dat ik en kele dagen later in Vicensa niet on verdienstelijk werk verrichtte als inspi ciënt achter de coulissen bij enkele bal letuitvoeringen, die onder leiding van Darja Collin plaats vonden. Daar heb ben Prager en ik verschrikkelijke ne derlagen geleden op het schaakbord. Wij zeiden tegen de leden van een gerenom meerde schaakclub, dat wij uit het land van Donner en Euwe kwamen en dat ze maar 'ns op moesten komen. Eerst verloren we van de cracks, daarna van de gevorderden, toen van de middelma- tigen en tenslotte van de loopjongen. Italianen schaken met bliksemachtige snelheid. Wij waren zo dom dat ook te gaan doen in de plaats van te pogen de tegenstanders te intimideren door zo langzaam te spelen, dat zij zouden menen dat we nadachten." me een scooter gekocht en ben daarmee naar het Noorden gereden. Niet om naar huis te gaan eigenlijk, maar om de mozaïeken van Ravenna en meer dingen te zien, die ik toevalligerwijs tegen zou komen. Het heerlijke gevoel van zo maar de wijde wereld in te trekken werd geaccentueerd door de gelukkige omstandigheid, dat ik geen andere kaart bij me had dan die in mijn zakagenda staat afgedrukt tussen de bladzijde met maten en gewichten en de lijst met aanspreektitels. Alleen de allerbelangrijkste steden staan daar op. Florence bijvoorbeeld niet. Daar ben ik „op de tast" heen gereden. Een verrukkelijke stad. Ik belandde er in een café-tje, waar ik vlak naast mij Nederlands hoorde praten. Het waren Zaterdag 16 October werd op de N.V. Drukkerij De Spaarnestad het zilveren jubileum gevierd van de heer J. A. Gierstberg van de afdeling foto-archief. De dank voor hetgeen hij in de laatste kwart-eeuw voor de Spamestad heeft gedaan, werd in de eerste plaats uitge sproken door de directie, die hem in de loop van een gezellig onderhoud een fraaie portefeuille met inhoud overhan digde. In het foto-archief, waar de fees telijkheden werden voortgezet, gaf de heer J. A. Bomans eerst het woord aan de heer Douwes, hoofdredacteur van Redactie Tijdschriften. De heer Douwes verklaarde het bijzonder prettig te vin den te mogen zeggen dat de heer Gierst berg zijn taak door de jaren heen altijd voortreffelijk heeft vervuld. Hij betuig de ook mevrouw Gierstberg zijn dank voor het grote aandeel dat zij in het succes van haar man heeft gehad. Na mens zijn collega's overhandigde hij de jubilaris een prachtige vulpen. De heer Bomans sprak namens de andere aanwezigen en overhandigde de nieuwe zilverling enkele kostbare boek werken, welk geschenk door de heer J. de Jong van de foto-buitendienst later nog werd aangevuld met een fraaie ets. Het volgende geschenk werd weer door de heer Bomans overhandigd: het was de bekende enveloppe-met-inhoud van de Jubileumvereniging. Daarna las de heer Bomans een gedicht voor van de heer K. de Haan. dat buitengewoon in de smaak viel. Het laatste woord had de heer Gierstberg zelf, die met een gevoelige dankrede een einde aan het feest maakte. Ongeveer te zelfder tijd werd de heer D J. Marchand van de afd. Rotatie diepdruk op waarlijk grootse wijze ge huldigd in de cantine van het bedrijf. Reeds de tweede October waren de vijf en twintig jaren verstreken, die deze jubilaris in dienst van de Spaar nestad heeft doorgebracht, maar uit piëteit voor een op die dag overleden collega, was de eigenlijke viering van het feest uitgesteld. Eerder reeds ontving de directie de heer Marchand en dankte hem voor de onvermoeide ijver, die hij in de afge lopen vijf en twintig jaren ten dienste van het bedrijf aan de dag heeft ge-* legd. Zij zette haar woorden kracht bij met de overhandiging van het gebrui kelijke geschenk. In de bedrijfscantine had zich Zater dagmorgen een vrolijk gezelschap ver zameld van vrienden, kennissen en col lega's. Namens degenen die in de afgelopen jaren met de heer Marchand hebben samengewerkt, sprak de heer Essen- berg. Hij dankte de jubilaris voor de prettige sfeer, prees zijn ijver en wenste hem namens zijn Spaarnestad-vrienden nog vele gelukkige jaren toe. Hij over handigde de echtgenote van de jubilaris een fraaie bos asters. Hierna werd het woord gevoerd door de heer L. Herber, bedrijfsleider, die de jubilaris om zijn wijd verspreide faam als kaarter toesprak in het jargon van de pandoer-liefhebber. Met een kort en zeer charmant speechje tekende de be drijfsleider, de heer Herber, de heer Marchand als een nijver en hardwerkend man. De laatste spreker was de heer Smel ter, chef van de afdeling rotatie-diep druk. Hiermee was het officiële gedeelte van de huldiging voorbij en werd de leiding overgegeven aan twee humoris ten, die hun grollige capriolen ter ver hoging van de feestvreugde beschikbaar stelden. Ongeveer een uur lang bracht het gezelschap aldus in uitstekende stemming door. Plotseling gaat de telefoon, Een goe de kennis van onze gastheer vertelt hem per draad, dat zij de achterkamer heeft laten behangen, omdat haar man een extraatje heeft gehad. Bomans reactie daarop maakt iedere vraag over bodig naaar zijn vermogen om zich na een zo lange afwezigheid weer in het Haarlemse in te leven. Toch staan we daar even bij stil. Het is nl. bekend hoe zeer hij aan zijn vaderstad gehecht is en hoe bezwaarlijk hij zich er in het verleden van kon losscheuren. Het verhaal gaat, dat hij eens in Parijs de tijd door bracht met het lezen van de „Camera Obscura", achter zorgvuldig gesloten gordijnen. Wij vragen met na me of de actuele aanschouwing van de Via della Conciliazione een lange strijd heeft gestreden met het herinnerings beeld van de Heiliglanden. „In het begin wel. Ik wilde het kleinste nieuws uit Haarlem weten. Als iemand mij sthreef dat de oude schil der B. over een matje was gestrui keld, las ik dat hijgend van span ning. Maar langzamerhand ben ik toch van Haarlem losgeraakt. Ik ben blij weer hier te zijn, maar dat ik reikhalzend naar die terugkeer heb uitgezien kan ik niet zeggen." De zwarte poes, die nog altijd voor het raam zit, schijnt het gesprek nu nauwlettend te volgen. Zij kijkt eerst naar Bomans, die, gezeten in een groot vaderlijke, rieten stoel zijn verworven gelijkmoedigheid ten opzichte van Haar lem belijdt. Dan kijkt zij naar mij. Ik geloof toch, dat poesen ironisch kunnen lachen. Dan gaat het verhaal van de tocht voort: „In Venetië gebeurde er plots iets vreselijks: ik zag de bodem van mijn portemonnaie. Gelukkig had ik op het bijna blinde zakagenda-kaartje München zien staan, halverwege Rome- Haarlem. Dat had mij te binnen ge bracht, dat daar boeken van mij ver schenen waren. En ineens gevoelde ik mij in de hoopgevende positie van po- tentiëel crediteur. Het is een dodenrit geworden, maar toen ik eenmaal in Münchei was, was alle leed geleden." En dan vertelt hij van een lezing in het Amerika-Haus, van intensieve deel neming aan de beroemde „Bierfeste" en een romantische logeerpartij ten kas- tele van een zekere graaf Mendelssohn, nazaat van de componist. Frankfort bezorgde hem de volgende anecdotische ervaring. Als lid van de Goethe-Gesellschaft pelgrimeerde hi) ui teraard naar het in de oorlog verwoeste maar weer geheel herstelde Goethe- Haus, waarover hij zoveel gelezen had, dat hij het door en door kende tot in alle daar geconserveerde détails. Er was juist een rondleiding gaande van een groep Amerikanen. Hij hoorde hoe de gids, wiens kennis in de loop der jaren was gaan slijten, een volkomen verkeerde historie toedichtte aan een klok, Bomans greep in, vertelde de wa re geschiedenis en besloot de gids in de gaten te houden. Nadat hij hem nog enige keren verbeterd had, begonnen de Amerikanen gaandeweg het vertrouwen in hem te verliezen. Een enkeling liep over naar de inmiddels formeel gidsen de Bomans, meerderen volgden en ten slotte bleef maar een plukje toeristen de officiële gids trouw. Als zjj elkaar mèt hun aanhang er gens in het trappenhuis tegenkwamen waren het zéér verbitterde blikken die zij elkander toewierpen. Wij stellen nog de klassieke laatste vraag: „Wat zijn uw eerste plannen na deze 14 maanden journalistieke arbeid in Italië?" „Ik ga in ieder geval een boek over Rome schrijven. En mettertijd zal ik ook de Dickens-biografie weer ter hand nemen; die is natuurlijk zo lang blijven liggen." Onze gastheer wekt de indruk hier mee groter haast te willen betrachten dan met zijn terugreis van Rome naar Nederland. Dat had in één week ge kund. Hij heeft er zeven weken over gedaan. Mevrouw Bomans komt over enige dagen, per comfortabeler reisge legenheid dan de duo-zit van een scooter haar had vermogen te bieden. doelde ijsbaan zijn toegelaten. Daar door zal het m >gelijk worden, dat niet alleen op een naar de mening van B. en W. zeer geschikt punt een res taurant zal verrijzen, dat ook de be zoekers van de ijsbaan in de gelegen heid zal stellen de bij de winterse ijs- sport behorende consumpties te ge bruiken, doch dat daardoor ook aan de moeilijkheden, welke steeds bij de exploitatie van de ijsbaan worden on dervonden, een einde zal kunnen komen. De gemeente zal tevens gedurende de tijd, dat de ijsbaan niet is geopend, het medegebruik krijgen van bepaalde ruimten in het gebouw. Dit is van zeer groot belang, omdat het daardoor mo gelijk zal worden het terrein van de ijsbaan ook buiten de ijsperiode dienst baar te maken voor de beoefening van sport en spel. Hoewel het terrein uiter aard niet voor andere sporten geschikt is, zullen de mogelijkheden welke daarin wel schuilen, toch een welkome verrui ming kunnen betekenen. Het ontbreken van kleedgelegenheden en de hoge kosten, welke zelfs met een zéér eenvoudige voorziening in deze behoeften gepaard zouden gaan, zijn oorzaak geweest, dat tot heden steeds van een verder benut ten van het terrein van de ijsbaan moest worden afgezien. Al met al komt het B. en W. voor, dat zij er in zijn geslaagd de belangen van de exploitanten en die van de ge meente op aantrekkelijke wijze te combineren. Overeenkomst van tien jaar Een en ander is natuurlijk met de nodige waarborgen omgeven. Uiteraard is het niet mogelijk, reeds 'thans alle eventualiteiten te voorzien, doch B. en W. menen te mogen vertrouwen, dat Advertentie Prachtige wegligging. Langdurige garantie. WAGENWEG 166—168 HAARLEM TELEF. 12138 Heintje Davids, die gisterenavond in de Stadsschouwburg afscheid van het Haarlemse publiek heeft genomen, raak te even een zuiver gestemde snaar, toen zij met enkele eenvoudige woor den bekende, dat de afscheidsvoorstel- ling altijd toch ook een droeve avond voor haar is. Want niemand van haar familie kan getuige zijn van harte lijkheid, waarmede het publiek haar voor 't laatst begroet. Inderdaad, Hein tje is alleen gebleven, met haar af scheid verdwijnt een merkwaardige ar- tistenfamilie van 't amusementstoneel. Haar vader was humorist, haar moe der noemde zichzelf graag soubrette, de weg naar het vooral toen vrij wrak ke zij meer dan vijftig jaar lang aan het publiek heeft gegund. De heer Dei- num voegde daaraan de wens toe, dat zij onbezorgd en gelukkig van haar rust moge genieten. Zij heeft dat ver diend, aldus spreker, en zij kan afscheid nemen met de zekerheid, dat zij op haar terrein een grote hoogte heeft bereikt. Eenvoudig, zonder sentimentaliteit en beheerst beheersing kenmerkte trou wens haar gehele optreden bedankte Heintje voor alles; voor de belangstel ling, de bloemen van het Gemeentebe stuur en het geschenk in couvert uit de kringen van de burgerij. En daarna liet zij het programma voortzetten in de onbezorgde en gezellige sfeer, welke de ke toneeltje werd automatisch open- stemming' op het toneel en in de zaal gesteld voor al hun kinderen. Behalve voor Heintje, met wie zij het in vredesnaam maar zouden proberen, toen door het huwelijk van haar zuster Rika de ene helft van het duo-Davids ver dween. De andere helft was Louis. Vader, moeder, Louis, Rika en Hakkie Davids, allen nu overleden, hadden zich toch vergist. Heintje heeft zich langer dan een halve eeuw gehandhaafd in het zeer moeilijke vak van de amuse mentskunst, en dat presteert men niet zonder flair en aanleg voor het vak. Gisterenavond heeft men weer kunnen constateren, dat haar recept zeer een voudig is, maar dat de ingrediënten nauwkeurig en met kennis van zaken zijn gekozen. Zij zingt een liedje met doodgewone tekst, maar zij weet dat het aanslaat; de gewone invitatie tot het publiek om mee te zingen is dan ook amper nodig. Zij weet óók, dat o zo velen hun hart verloren hebben aan de oude succesliedjes, Kleine Ko, Daisy en Zandvoort aan de zee. Haar spel in een revue-schets is de onvervalste kunst van de revue: flink dik aangezet, duidelijk hoorbare accenten, haar ge baar en mimiek, ha.gr houding, de clou in de tekst, grappig, lollig of actueel, alles wordt als het ware met een aan loopje genomen. Maar routine en per fecte techniek maken dat aanloopje vrij wel onzichtbaar. Zo was het gisteren de gehele avond, en daarom was de laat ste voorstelling een gemakkelijk en vlot geboren succeshet publiek kon immers afscheid van haar nemen in het onver valste genre, waarmede zij haar popu lariteit bij duizenden heeft verdiend. Wethouder Geluk, die de avond niet kon bijwonen, liet door de heer Herm. Deinum een brief voorlezen, waarin na mens het Gemeentebestuur aan Hein tje de hartelijke erkentelijkheid werd uitgesproken voor de ontspanning, wei- kenmerkte. Dat was stellig voor een belangrijk deel ook de verdienste van de artisten, die de tournee meemaken. Het is geen voorstelling met één ster en enkele on belangrijke aanhangsels. Integendeel. De musici van Martin Erich brengen virtuoselijk hun show-muziek; Truce Speyck had veel succes met haar knap gezongen operette-melodieën; Herm. Tholen weet nog steeds, hoe hij een liedje moeten brengen; de tekst was niét zo onbenullig als men maar al te dik wijls hoort in dit genre en naar Peter Piekos heeft iedereen met onverholen plezier geluisterd. In gezellige eenvoud en verbluffend knap liet hij ons kennis maken met Marietje uit „Negen heit de klok" en andere bekende stemmen uit Hilversum; zijn talent als imitator wijkt zelfs niet voor de woordenvloed van een Japanse dienstmaagd, die haar vingers verbrandt aan een hete fluit ketel. Men had de sympathieke gedachte, na afloop te collecteren voor kinderen, die aan asthma lijden, de kwaal waar aan ook Heintje's broer Louis zo lang geleden heeft. Hk. A. In de toespraak welkde de directeur van de Stadsschouwburg, de heer Herm. Deinum namens het Gemeentebestuur gisterenavond tijdens de afscheidsvoor- stelling tot Heintje Davids richtte, deel de hjj mede, dat de belangstelling voor de laatste voorstelling groter was dan waarop de Schouwburg berekend is. Hij verzocht de populaire artiste daarom, met de voorstelling te Haarlem terug te komen in het Gemeentelijk Concert gebouw. Advertentie Wanneer U een goede verhuizer neemt,, dan profiteert U van zijn uitgebreide ervaring. Ons geschoold personeel, dat bij ons in vaste dienst is kent de kneepjes van het vak. Bij het kiezen van ons als uw verhuizer voorkomt U dus schade aan uw huis en uw huisraad. Vraag ons eens offerte, het verplicht U tot niets. eventuele moeilijkheden met begrip en goede wil tot een oplossing zullen kun nen worden gebracht. De overeenkomst zal worden aange gaan voor een tijdvak van tien jaren. Met het oog op de grote investeringen welke de exploitanten zich zullen moe ten getroosten, komt dit tijdvak B. en W. redelijk voor. De exploitanten zullen gedurende het tijdvak van 1955 tot en met 1959 aan dè gemeente een vergoeding moeten geven van 200 gld. per jaar en gedu rende de jaren 1960-1964 een vergoeding van 600 gld. per jaar. De vergoeding was aanvankelijk gedacht op 400 gld. per jaar voor de gehele duur van de over eenkomst. Met het oog op de omstan digheden echter, dat de lasten voor de exploitanten de eerste jaren het zwaarst zijn en voorts dat ook dit bedrijf een zekere aanlooptijd zal nodig hebben om een rendabele omzet te bereiken, heb ben zij gemeend de vergoeding gedu rende de eerste helft van de contract periode te moeten stellen op 200 gld. per jaar. Verbetering ijsbaan Het ligt voorts in de bedoeling om zo mogelijk nog vóór 1 Jan. 1955 met de bouw van het café-restaurant enz. gereed te komen. De- rolschaatsbaan zal daarna gebouwd worden, doch er zal naar gestreefd worden deze in het voorjaar van 1955 gereed te hebben. De kosten zullen voor de gemeente bedragen 3250, namelijk het bedrag dat gemoeid zal zijn met de ophoging van het terrein van de rolschaatsbaan tot 20 cm boven het gemiddelde waterpeil en het maken van een andere toegang tot de banen voor schoonrijden. De op hoging dient omstreeks 1 December ge reed te zijn, opdat tijdens de bouw van de rolschaatsbaan en daarna geen last meer ondervonden wordt van het zak ken van de grond. Onafhankelijk van de overeenkomst met de exploitanten zal het nodig zijn aan de ijsbaan enkele verbeteringen aan te brengen: het maken van een bema ling om het ijsbaanterrein tijdens de zomer voldoende droog te kunnen hou den 1150), het maken van een be planting van de Delft ter beschutting tegen de Noord-Oostenwind 1600), het plaatsen van een warmwaterketel met stookgelegenheid 400), aankoop van vlonders 575), het aanbrengen van nieuwe kabels ten behoeve van de elec- trische verlichting 5000). Ten aanzien van het laatste merken B. en W. nog op, dat de bij wijze van proef aangebrachte guirlandeverlichting, welke de ijsbaan een zeer feestelijk aanzien geeft, zeer goed heeft voldaan. Gebleken is echter, dat de capaciteit van de grondkabel on voldoende bedrijfszekerheid biedt. In totaal zal er een bedrag van 8725 met de voorzieningen gemoeid zijn. B. en W. stellen de raad tenslotte voor met de plannen accoord te gaan. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Ridders van de ronde ta fel", 14 jaar. Tijden 1.45. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. PALACE: „Het vlees en de duivel", volw. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LUXOR: „Geldroof in Londen", 18 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LJDO: „From here to eternity", volw. Tij den 2, 4.15„ 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Niagara", 18 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. CITY: Ma. tot en met Do.: „De ellendigen", 18 jaar. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: Ma. tot 'en met Do.: „Iwo Jima", 18 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur. Dinsdag 19 October Stadsschouwburg: Optreden van het In dische balletensemble Mrinalini Sarabhai. (Haarl. Kunst Gem.) 20.15 uur. Minervatheater: Concert door het Noord- holl. Philh. Orkest. Voor de Heemsteedse Kunstkring, 20 uur. Frans Halsmuseum: Rede door drs H. Korthals-, lid van de Tweede Kamer, naar aanleiding van de Dag der Verenigde Na ties, 20 uur. Woensdag 20 October Concertgebouw: Gratis orgelconcert door stadsbeiaardier George Robert, 15 uur. Concertgebouw: Pianorecital door H. van Eeuwijk, 20 uur. Minervatheater: Cabaret voor Indische Buurtvereniging, 8.15 uur. Advertentie Grote Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Leverancier alle ziekenfondsen Zowel Woensdag 27 als Donderdag 28 October zal er een bijzondere avond belegd worden in het cultureel centrum De Vleeshal. Belangstellenden kunnen dan luisteren naar de verhalen en er varingen van drie wereldreizigers, na melijk dr. A. Melchior uit Haarlem, jhr. dr. J. C. Mollerus uit Haarlem en de heer J. P. Strijbos uit Heemstede. Een en ander zal meer In de vorm ge schieden van een gesprek, dat geleid zal worden door drs. H. L. Prenen. Ver wacht mag worden, dat zeer velen dit ongetwijfeld boeiende gesprek zullen willen meemaken. De Verbondsvoorzitter der K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, spreekt Woens dagavond in het parochiehuis aan het Teylerplein voor de Kring Oost der K.A.B. Na afloop bestaat er gelegenheid om vragen te stellen. Advertentie Gearriveerd uit PARIJS met SANTPOÖRTERPLEIN 1 - Tel. 19706 Bus 3-4-8 In restaurant Brinkmann is een ver gadering gehouden van de Ned. Kath. Kruideniersbond, afd. Haarlem. Zij werd bijgewoond door een hoofdbe stuurslid uit Amsterdam, de heer Kok, en door de heer Van Deursen, bonds- propagandist uit Alphen aan den Rijn. Nadat kapelaan C. Schoonderwoerd had gesproken over het belang en het we zen van middenstandsorganisaties, en de heer J. van 't Hof een en ander verteld had over de cursussen, uitgaande van de Stichting Kruideniersbedrijf, kwam aan de orde het onderwerp vacantiere- geling. Over enkele weken zullen enquê teformulieren worden verspreid, waaruit men conclusies hoopt te trekken om trent een eventueel verplichte vacantie- regeling. Eerst wanneer een grote meer derheid zich voorstander van een der gelijke regeling zal hebben betoond, zal worden overgegaan tot invoering. GEBOREN: A. Volkersvan den Heuvel,, P. M. von der PligtScheffer, A. P. KuhlmanKooring, C. Robben van der Weijden, E. J. Hovenierde Vries, I. M. van der Veldende Vilder, allen zoon A. A BlomDijkenga, E. M. C. van RintelBoers, C. J. van Straaten Kuijper, P. ElzingaJochensz, A. M. JacobsRaps, G. ArentzSchipper, A. van Lentvan der Weide, B. A. Dussenbroek—Habich, C. L. Visser A erts, A. M. MolenkampKok, S. C. HuijbregtsPrickartz, J. de Graaf Snoek, Th. Snellen van Vollenhoven— Geenen, I. P. J. VringerTaheij, H. E. BeijerVerster, R. E. van EroMay- ,bury, A. M. FolkersStruvé, allen dochter. ONDERTROUWD: F. Feringa en A. S. L. M. Wit. GETROUWD: L. Sj. Ottolini en M. A. A. Smit, J. V. Bergman en A. A. M. van der Meer, M. H. Hoog en J. E. M. F. L. M. Leempoels, J Th. Everts en J. van den Berg, J. Roosendaal en A. H. Koot, R. C. Dorresteijn en P. Wij laars. OVERLEDEN: P, J. van Keulen, 74 j., Kenaupark: G. de MoorHarting, 68 j., Kamperlaan; Ph. J. Dodenhuis, 71 j., Nassaustraat; H. W. Prinsen—Jansen, 89 j., Junoplantsoen; G. E. Sikking, 60 j„ Hazepaterslaan; W. M. de Wolf—Wil- lemse, 58 j., Graafschapstraat. DEZE WEEK moeten de deel nemers aan de tekenwedstrijd van de Nieuwe Haarlemsche Courant hun werkstuk inleveren IN DE BUS, die hiervoor ge plaatst is IN DE KAPEL VAN O.L. VROUW VAN HAARLEM in de St. Josephkerk. Er zijn er al veel binnen gekomen, maar er worden er nog veel meer verwacht. Denk aan de mooie prijzen, EEN FIETS, EEN HORLOGE en andere begerenswaardige zaken De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen destijds verzocht voor het Rijkspersoneel be trokken regeling tot toekenning van een vacantie-uitkering van over eenkomstige toepassing te verklaren op het gemeentepersoneel. Ten gevolge van de vaststelling van het Ambtena renreglement vóór de verschijning van het K, B. is voor het personeel in dienst van de gemeente Haarlem een afwijkende regeling getroffen. Voor de gemeentesecretaris en de gemeente ontvanger echter is daarmee de uitbe taling van de vacantietoeslag niet gere geld. De vacantietoeslag bedraagt vol gens de gemeentelijke regeling 2 pet. van de jaarlijkse bezoldiging, "w.o. be grepen de kindertoelage en -toeslag en eventuele emolumenten. B. en W. stellen nu voor de gemeen tesecretaris en de gemeente-ontvanger overeenkomstig de voor het gemeente- personeel geldende bepalingen een va- cantieuitkering toe te kennen. Advertentie HAARLEM: Gr. Houtstr. 50 - Gen. Cronjéstr. 33 Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem - Telet 15220 De leden van de afdeling Haarlem van de Ned. Katholieke Bond van Ver voerpersoneel „St. Raphaël" worden er aan herinnerd, dat het algemeen ontbijt gehouden wordt op Zondag 24 October in gebouw St. Bavo, na de H. Mis van 8 uur, die opgedragen wordt in de St. Jozefkerk aan de Jansstraat. (Niet officiële koersen) Vorig slot 3% Ned 1953 104 O's Neo 1953 102% 314 Neo 1948 100Ó, 314 J<-'1 Nea 1950 99)1 314 Nea 1954 100 3-3 li Nea ,947 100(4 3 Nea 82-64 oei fae MIJ, inscni GrtbK 1946 8 oC 99)1 Nea HandeJ Mil cert 199% A.K 253 Van berkel's Fatent 167 Ualve-Delft eert 227 U, Van Geldei 25514 Kon Hoogovens eert 250% Unilever eert 411% Nea Kabel 227%. Philips 308% Son Petroleum 517 .Amsterdam" Rubber 93)3 Hol) Amerka Hm 165 Kon Nea Stoomt Mn 152 Nea Scheepv Unie 151 5, tl. VA. 131% Dell Mf). Cert. 127% Opening 19/10 100ft 252% 253 41114 309 517 94% 152% 146 130% 129(5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2