Slagers tonen in Utrecht hun veelzijdig kunnen Stabilisatie van het Indon. kabinet mogelijk? Octoberplan vervangt het oude tienjarenplan SJIGEROE JOSJIDA in Europa op jacht naar handelsverdragen „STUDIE BIJ KAARSLICHT een echte Van Gogh Nieuwe menselijke verhoudingen in bedrijf en op school „Oostenrijkse schatten" heeft veel bezoek getrokken Terug brengen TIBOR DE MACHULA ontmoet landgenoten in de trein Wonderen met incourant vlees Electriciteitsstoring verlamt Rotterdam Bij uittreden van P.IR. slechts kleine meerderheid voor regeringspartijen op Poging tot moord vrouw Nationaal comité wordt gevormd Beroepsinbreker krijgt 2vz jaar Juist nu! Nieuw beroep op Nederland? Japans sterke man is moedigconservatief en bruusk m Brief geeft uitsluitsel J Het maken van somertentoonstellingen wordt steeds moeilijker Inset militairen bij oogst noodsakelijk DINSDAG 19 OCTOBER 1954 PAGINA 3 „SLAVAKTO" vandaag geopend Brand aan boord van schip te Schiedam Opnieuw acht jaar geëist Voor 5 Mei 1955 Tehuis te Doorn voor oorlogsslachtoffers Plannen in Suriname Douanekantoren ononder broken open? Prof. Rutten te Maastricht De aardappeblag Holl. Mij. van Landbouw richt zich tot minister Mère Eugène te Boxtel overleden Prov. overste Witte Zusters KERSTZEGELS VOOR T.B.C.-BESTRIJDING Dodelijk ongeval in Staatsmijn Maurits (Van onze Utrechtse redacteur) Nauwelijks zijn het kostelijke fruit, de veelsoortige aardappelen en de bijna ontelbare soorten groenten van de ten toonstelling Schakels tussen Tuin en Tafel verdwenen uit de Jaarsbeurshal len aan het Vredenburg of er staat een nieuwe expositie gereed om duizenden bezoekers te ontvangen. Wederom zijn het producten van Nederlandse bodem die de aandacht vragen, aangevuld met inzendingen uit het buitenland, die het de deskundige bezoeker mogelijk ma ken een vergelijking te trekken tussen hetgeen de Nederlandse slagers en hun collega's uit twaalf andere landen pres teren. Nederland mag dan geen vlees- land zijn in die zin, dat het vleesver bruik er bijzonder hoog is, zoals b.v. in Frankrijk, de vakbekwaamheid van de Nederlandse slager wordt er geen afbreuk door gedaan, zoals men op de tentoonstelling kan constateren. Wellicht is het tegendeel het geval en voelt de Nederlandse slager zich juist door het vrij lage verbruik ge dwongen de beste kwaliteit te leveren en zijn vakmanschap zo hoog mogelijk op te voeren. Niet voor niets telt de Nederlandse Slagers vakschool in Utrecht steeds een aantal butienlandse leerlingen, die de fijne kneepjes van het vak hier komen leren. De eerste bezoeker was hedenmorgen de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, die om elf uur de officiële opening verrichtte op het bal- con van de Beatrixhal, hoog boven wat in enige dagen getransformeerd was tot een slagerswinkel met tientallen feeste lijk opgemaakte schotels, zowel sier- als etalagestukken, waarin de makers met veel fantasie het toppunt van hun vakbekwaamheid gelegd hadden. Reeds de eerste ochtend werden de hallen vervuld ,van heerlijke bak- en braadgeuren, afkomstig uit de demon stratiestands, waarin door een deskun dige kok voorlichting gegeven wordt aan de huisvrouwen over de bereidings wijze van vlees, waarbij speciale aan dacht geschonken wordt aan wat in vak kringen de incourante stukken genoemd worden. Van deskundige zijde werd ons me degedeeld, dat bijna de helft van het rund uit incourant vlees bestaat, zo als vet vlees, doorregen borstlappen, enz., waarvoor de Nederlandse huis vrouw slechts weinig belangstelling toont, ondanks de uitstekende kwali teit van het vlees en de relatief ge ringe prijs. Het is namelijk zó, dat de slagers wel gedwongen worden het courante vlees „vooral mager, a.u.b., geen randje vet" duurder te ver kopen omdat de rest te weinig op brengt. Men kampt in Nederland met een aanzienlijk vet-overschot, al is het nog niet zo erg als in Amerika, waar tonnen onverkoopbaar vet in het veevoer (4 worden verwerkt. Door goede voorlichting te geven, tracht men nu op de Slavakto, zoals öe Internationale Slagers Vaktentoon- steliing genoemd wordt, de Neder landse huisvrouw er van te overtuigen, hat men toch wel kan dansen, al is bet niet met de bruid. Met andere woorden: dat men toch wel een lekker stukje vlees kan hebben, al is het geen biefstuk van de haas. Mits op de juiste wijze bereid, kan dit incourante vlees zelfs een ongekende delicatesse zijn, zo als de toeschouwers bij de demonstratie kunnen ervaren. In slagerskringen wor den thans plannen beraamd voor een grootscheepse campagne om het incou rante vlees courant te maken door een goede voorlichting. De Slagersvakschool is ook op de tentoonstelling vertegenwoordigd. Stuk jes worst overtuigen de bezoekers van de kwaliteit der artikelen, die de leer lingen er maken. Het aantrekkelijke van deze proeverij is, dat zij plaats vindt in een super-moderne Ameri kaanse slagerswinkel, die van de nieuw ste snufjes is voorzien, o.a. een ge koelde uitstalkast van Amerikaans fa brikaat. Maandagmiddag om kwart voor drie kwam Rotterdam vrijwel geheel zon der stroom te zitten. Trams vielen uit, bedrijven, die op electriciteit zijn aan gewezen kwamen plotseling tot stil stand. De mannen van het G.E.B. togen onmiddellijk aan het werk om de sto ring op te sporen, en na twintig minu ten reeds kwam het stadsleven, voor zover door electriciteit gevoed, weer op gang. De trams in het centrum begonnen weer te rijden en een kwartier latei- konden winkelende dames weer zien wat zij wilden kopen. Rayonsgewiis floepten overal de lichten weer aan, doch ruim een half uur na het begin van de storing, was Rotterdam-Zuid nog stroomloos. Voor de brug aan het Mathenesser- plein, die juist open stond, toen de storing optrad, had zich een file ge vormd die onrustbarend aangroeide. Het was een goede middag voor de pontjesbaas, die dichtbii de brug een heen-en-weer-dienstie onderhoudt. De oorzaak van de storing, bleek gelegen te zijn in de electrische centrale aan de Galileistraat. Op een zeker ogenblik was het net voor Overschie te zwaar belast en dit leidde weer tot een sto ring in de electriciteisvoorziening van Rotterdam. Aan boord van het Venezolaanse m. s. „Merida", dat enkele maanden gele den bij de werf usto te Schiedam te water is gelaten en bij deze werf ligt voor de verdere afbouw, is vandaag brand uitgebroken. De vuurhaard be vindt zich midden in het schip en wordt bestreden door personee' van de werf,, de Schiedamse brandweer, die met drie motorspuiten assistentie ver leent, en door de Rotterdamse brand weer, die een blusboot ter beschikking heeft gesteld. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. In kringen van de Indonesische re geringspartijen bestaat een krachtig streven het kabinet te handhaven, zon der medewerking van de P.I.R., die be sloten heeft haar ministers uit de re gering terug te trekken. Volgens wel ingelichte kringen wordt gepoogd en kele partijen, die thans geen zitting m het kabinet hebben, hiertoe uit te no digen. Tot deze partijen zouden o.a. be horen de Parkindo en de Partai Katho- lik. Kringen, die in nauw contact staan met deze partijen gaven echter te ken nen, dat deze partijen hiertoe waar schijnlijk niet bereid zijn. De gedachte om deze partijen in het kabinet uit te nodigen, schijnt erop gericht te zijn het huidige kabinet aldus te stabilise ren. Daarbij zouden enkele regerings partijen bereid zijn enkele concessies te doen. Deze concessies zouden zowel betrekking hebben op de samenstelling van het kabinet, als op het regerings beleid. De vice-voorzitter van de partijraad van de P.N.I., Mangunsarkoro, heeft ge zegd het nog niet zeker te achten, dat een uittreden van de P.I.R. een kabi netscrisis zou veroorzaken. Hij zei, dat althans de P.N.I. niet by voorbaat een herschikking afwijst. Samsuddin Sutan Makmur van de P.I.R. daarentegen onderschreef de mening van vice-premier Wongsone- goro, dat een kabinetscrisis thans wel onvermijdelijk is. Hij voegde hieraan toe, dat het besluit van de P.I.R. ook werd genomen om ontbinding van het kabinet te verhaasten. Sarwono, fractielid van de P.K.I. (Van onze correspondent) Maandag werd voor het gerechtshof te Den Bosch het hoger beroep behan deld van de chauffeur B. M. uit Moer gestel, die op 7 October van het vorig jaar trachtte zijn vrouw met bijlslagen te vermoorden, waarna hij haar op de canapé legde, deze met benzine over goot en in brand stak. Uit het verhoor van verdachte was gebleken, dat een andere vrouw de aanleiding was van zijn misdaad. De advocaat-generaal legde de na druk op de voorbedachte raad, waar onder deze misdaad gegroeid is. Het vinden van rattenkruit op de verdachte versterkte hem in die mening. Rekening houdend met alle verzachtende om standigheden vroeg hij bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Breda, &cht jaar met aftrek. De verdediger, tnr. B. Drion, legde meer de nadruk op het handelen in een noodtoestand. Gie avond van de zevende October 1953 Was er een goede verstandhouding tus sen het slachtoffer en verdachte. Hij vroeg een verhoudingsgewijze lichte straf. Uitspraak 27 October. meent, dat het met de politieke nota van de Liga .Muslimin mogelijk moet zijn de Parkindn er toe te bewegen zijn aarzelende houding te laten varen en zich achter het kabinet te doen scha- f.®n;, acht het „lang niet onmoge lijk" het huidige kabinet te handha ven. Indien de P.I.R. uit de regeringscoa litie zou treden, zouden de regerings partijen slechts een meerderheid van 9 stemmen in het parlement overhou den. Een nationaal comité, samengesteld uit die organisaties, welke geacht wor den het gehele volk te vertegenwoordi gen, zal de herdenking van de tiende verjaardag van onze bevrijding, op 5 Mei 1955, organiseren. Het is in verre staat van voorbereiding. Uit dit brede comité, dat de algeme ne richtlijnen zal vaststellen, als achter grond, wordt een werkcomité gevormd ter uitvoering van de plannen. Dit werkcomité zal gedurende de komende maanden van voorbereiding de be schikking krijgen over een bureau, dat zal gevestig worden in een door het gemeentebestuur van de hoofdstad be schikbaar gestelde ruimte. Naar ver wacht wordt zal een college van aan beveling, samengesteld uit de verschil lende hoge gezagsorganen en de gees telijke stromingen van ons volksleven dit werk zijn morele steun verlenen. Het ligt in het voornemen door over leg en samenwerking, door het geven van richtlijnen en het stimuleren van plannen, de viering van de komende 5e Mei tot een zo waardig mogelijk feest te maken, dat recht doet aan de historische grootheid onzer bevrijding. Daarmee hangt rechtstreeks samen, dat rond 5 Mei 1955 een laatste, afsluitende inzameling voor de Stichting 1940 1945 zal worden gehouden, een offer uit dankbaarheid. De organisatie van deze inzameling wordt gelijktijdig voor bereid. Het ligt in de bedoeling de komen de 5de Mei de gehele dag vrijaf te ge ven. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft de 36-jarige Tilburgse caféhouder H. M. H. conform de eis van de advo caat-generaal veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee en een half jaar met aftrek, wegens diefstal met braak en inklimming. Gedurende de laatste drie jaar pleegde H. ongeveer 35 dief stallen. Geen genoegen nemend met de gang van zaken gedurende zjjn detentie, des tijds als politiek delinquent, zou hij zich op de maatschappij hebben willen re vancheren. De rechtbank te Breda had H. veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaren. De officier, die vijf jaar had geëist, had tegen dit vonnis appèl aan getekend. Advertentie Nu zoveel mensen om U heen ver kouden zijn, mag U vooral Uw keel niet verwaarlozen. Geef de bacillen geen kans, gebruik De Bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers heeft de beschik king gekregen over 17 ha grond in de gemeente Doorn. Daarop wil men een z.g. moedertehuis bouwen en voorts een complex van 10 bungalows ten be hoeve van de oorlogsslachtoffers. Het geld hiervoor (anderhalf millioen gul den) hoopt men bijeen te krijgen door een nationale campagne, waarvoor Prins Bernhard het beschermheerschap op zich heeft genomen. Men hoopt het volgend jaar zowel met de actie als met de bouw te kunnen beginnen. De bond telt thans 5.000 leden, waar van 3800 invaliden. (Bijzondere correspondentie) In Juni 1952 maakte de Surinaamse regering het z.g. tienjarenplan be kend. Een half jaar tevoren was er een voorlopig plan samengesteld met het oog op de komst der commissie van de Interbank. Deze bank was door de Ne derlandse en Surinaamse regering aan gezocht, mogelijk credieten te ver strekken voor de Surinaamse opbouw. De ontwikkeang der economised ach terlijke gebieden ligt binnen het kader der werkzaamheden van deze instel ling. Het voorlopige plan is door later gerijpte inzichten en door de studie van de commissie veranderd in een vaster omlijnd plan van Juni 1952 In tussen is er weer een nieuw plan, het zg. Octoberplan. ter tafel gekomen. Het gaat daarin om 117 millioen Surinaamse guldens, d.w.z. 234 mil lioen Nederlands. En dit drukt niet op een bevolking van 10 millioen, doch van nauwelijks 200.000 mensen. Toch is het niet zo, dat er in de afgelopen jaren nooit enige uitvoering aan werken is geweest, die in het tienjarenplan zijn opgenomen. Het Welvaartsfonds (een schenking van Nederland, groot 40 millioen) begon enige landbouwprojecten tot ontwikke ling te brengen en bekostigde enige Tijdens de treinreis, die het Concertgebouworkest maakte als gast van het New Yorks Philharmonisch Orkest, maakte onze fotograaf deze foto in een der coupé's. Tibor de Machula, de uit Hongarije afkomstige cellist van het Con certgebouworkest, zat er temidden, van drie eveneens in Hongarije geboren collega's van het New Yorks Philharmonisch Orkest. Laszlo Varga, cellist van dit New Yorkse orkest, hanteerde de strijkstok, terwijl Martin Ormandy, een broer van de bekende dirigent, de snaren bespeelde. George Feher, ook van het N. Y. Ph. O., leverde bedrijvig „opbouwende critiek". V. I. n. r.: Feher, Varga, De Machula en Ormandy. Sjigeroe Josjida reist op het ogenblik door Europa. Engelse journalisten hebben de neiging niet kunnen weerstaan om zich wat schamper uit te laten over zijn bijna nietig postuur. „Mister Five-Foot-Nothing" hebben zij hem genoemd. De verantwoordelijke regeringsleiders in Frankrijk, West-Duits- land, Italië en straks ook in Groot-Brittannië zelf denken heel wat minder laatdunkend over de 76-jarige premier van Japan. Mendès-France, Adenauer en Scelba hebben zich alle moeite gegeven om langdurig met Josjida te kunnen praten en als hij overmorgen in Londen aankomt, staan een audiën tie bij Koningin Elizabeth, een officiële ontvangst door minister Eden, een diner met Sir Winston Churchill en een lunch met minister Butler op het programma. Misschien kan men hem het best met een befaamde Engelse figuur vergelijken. Misschien moet men zeggen, dat Josjida een soort Japanse dr. Johnson is: moedig, conservatief en bruusk. Meer dan acht jaar is Josjida nu de sterke man van Japan geweest en leider van de liberale partij. Als zodanig heeft hij de Landdag onbarmhartig naar zijn hand gezet. De kleine staatsman doet dat door achter zijn pince-nez vervaar lijke blikken te werpen op elke spreker van de oppositie en van .\jd tot tijd zwaait hij dreigend een wandelstok met zilveren knop. Socialisten zijn voor hem onveran derlijk „stomme idioten" en hij is door zijn eigen partijgenoten al eens berispt, nadat hij het woord „idioten" had vervangen door „apen". Voor de oorlog is Josjida Japans am bassadeur geweest in Rome en Londen. Hij spreekt vloeiend Frans en Engels, rookt Havanna-sigaren en rijdt zelf zijn Chrysler. Hij heeft een zwak voor Franse wijnen en Schotse whiskey. Drie jaar geleden achtte zijn dokter zich ge noopt in het openbaar te verklaren, dat de minister-president regelmatig te veel dronk en dat de gevolgen daarvan hem niet goed bekwamen. Toch is Josjida's Westerse facade niet volkomen. Hy houdt er van zich terug te trekken in zijn villa buiten Tokio en daar in kimono rond te wan delen of langdurige hete baden te ne men. Tijdens de oorlog is hij practisch van het openbare toneel verdwenen. Kort na de overval op Pearl Harbour schreef hij een briefje naar de geïnterneerde Amerikaanse ambassadeur en zei daar- in, dat hij de gebeurtenis verfoeide. Wegens het aandringen op vredeson derhandelingen werd hij in net begin van 1945 veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Nog steeds gaat hij onvervaard door het leven. In de afgelopen maanden zijn er twee aanslagen op zjjn leven mis lukt, een keer met een mes en een keer met dynamiet, maar Josjida trekt zich nergens wat van aan. Zijn politieke positie is sterk. Hij heeft een vredesverdrag met het Wes ten weten te sluiten en hjj wordt krachtig gesteund door Washington. Maar dat is hem niet genoeg. Zijn reis van zeven weken door Amerika en Europa is niet alleen een goodwill- tour. Hij hoopt met belangrijke han delsverdragen thuis te komen en op die manier nog meer steun dan voor heen te verwerven van de grote za kenlieden. In het communiqué, dat gisteravond in Rome is uitgegeven, wordt dat nog eens duidelijk gemaakt. Beide landen zullen binnenkort onderhandelingen be ginnen over een nieuw vriendschaps-, handels- en scheepvaartverdrag. En het is een publiek geheim, dat Josjida in Engeland wil trachten zijn land opge nomen te krijgen in de GATT (General Agreement on Tarriffs and Trade). Jos jida is een volhardende, kleine bezoeker met een diepgewortelde afkeer van ver slaggevers, maar met een klaar doel voor ogen. Het ziet er naar uit, dat het streven van de Kamers van Koophandel te Til burg, Breda, Eindhoven en Maastricht, gericht 'op een onderbroken openstel ling van de Nederland-Belgische douane-kantoren van 7 uur v.m. tot 7 uur n.m., per 1 November een feit zal worden, aldus heeft de voorzitter H. Mannaerts tijdens de vergadering van de Kamer van Koophandel voor Til burg e.o. medegedeeld. researchwerkzaamheden. De Stichting Machinale Landbouw werkt reeds vier jaar aan het bekende „Wageningen-pro- ject", waarin volgens plan 15000 H.A. grond aan het oerwoud moet worden onttrokken. Reeds zijn enkele duizen den H.A. in cultuur gebracht. De eer ste rijst is reeds geoogst en verwerkt. Waarom dit lange wachten met de volledige uitvoering van het plan en waarom tenslotte weer wijzigingen aangebracht? Het plan van 1952 had als uitgangspunt genomen een bedrag van 100 millioen te investeren in een tijdsverloop van 10 jaar. Beide beper kingen hebben begrenzingen gegeven, die de Surinamers niet graag zagen. Men wilde daar liever uitgaan van de redelijke behoeften aan ontwik keling slechts begrensd door de mo gelijkheid, om aan de aangegane ver plichtingen te voldoen. In het plan 1952 zou Suriname 40 millioen bijdragen, Nederland ook 40 millioen, terwijl de Interbank on der garantie van Nederland een lening zou verstrekken van 20 millioen. Al les uitgedrukt in Surinaams courant; in Nederlands courant is dit bedrag dus te vermenigvuldigen met 2. Het Octoberplan van 1954 vraagt eerst het Wageningenproject uit het plan te lichten. Dit vermindert het totaal-bedrag met 20 millioen Sur. guldens; resteert dus nog een plan van 80 millioen. Uitgaande echter van de ontwikkelingsbehoeften wordt voorgesteld het gehele plan te brengen op 117 millioen. Een verhoging dus van 37 millioen. Het is redelijk het Wageningenplan uit het tienjarenplan te lichten, daar dit een Nederlands project is, dat met particulier Nederlands kapitaal gefi nancierd wordt. Het financieringsschema van het 100 millioenplan is dus met 17 millioen verhoogd, hetgeen een probleem op werpt. Zeker is, dat deze 17 millioen méér niet in Suriname kunnen „los gewerkt" worden. De Surinaamse bijdrage van 40 millioen moet als een uiterste prestatie gezien worden. Het is daarom te verwachten, dat er over dit plan in November of December een bespreking met Nederland zal plaats hebben. Een persoonlijke nrief van Vincent van Gogh heeft tenslotte iienst gedaan om de authenticiteit van het sehilderij „Studie by kaarslicht" te bewijzen. Na een geredekavel |4 van 20 maanden heeft het Amerikaanse mi nisterie van finan ciën uitspraak gedaan en het doek een echte Van Gogh verklaard. De huidige eigenaar van „Studie bij kaars licht". de heer Goetz filmproducent uit Los Angeles, zegt dat de verlossende brief werd gevonden in het vierde deel van Van Gogh's persoonlijke brieven, welke in Juni j.l. door de heer V. W. van Gogh zijn uitgegeven. Dc brief, welke geda teerd is 18 September 1888, spreekt over de „Kaarslichtstudie" en zegt: „Ik heb ook een nieuw portret van mij zelf gemaakt, waarop ik wel op een Japan ner gelijk." De Amerikaanse kunsthandelaar Reeves Lewenthal heeft, zo werd indertijd ver haald, het schilderij in een Parijse bistro ont dekt. Hij bood er de patron 50.000 francs voor, maar die kreeg argwaan en vroeg meer. In Ame rika heeft de kunsthandelaar het voor 200.0000 dollar aan William Goetz ver kocht. De Van Gogh-kenner J. B. de la Faille heeft er in 1949 in het maand blad „Phoenix" om. over geschreven; „Dit zelfportret is een studie van wel licht slechts enkele uren, waarin alle spontaneïteit en driftige levendigheid van eerste opzet gaaf behouden ble ven", en verder: „Op het eerste gezicht lijkt de kleur niet volkomen. Deze is „Studie by kaarslicht'f. niet geheel identiek met Van Gogh's pa let uit de Arles-periode. De meester heeft echter, gelijk uit het eigenhandig onder schrift blijkt, zichzelf bij kaarslicht ge schilderd, zoals uit zijn brieven blijkt. Dit schilderij behoort ongetwijfeld tot de meest fel-levende werken van Vin cent." Van Gogh heeft het nog natte schil derij indertijd geruild voor vijf Japan se prenten, zo wil het verhaal. Een daar van heeft hij op het onderste onbeschil derde deel van het linnen gecopieerd. Even belangrijk als dringend noem de prof. dr. F. J. Th. Rutten dezer da gen op een algemene vergadering van de werkgemeenschap Limburg te Maas tricht het vraagstuk van de verande rende menselijke verhoudingen. In onze samenleving worden de menselijke verhoudingen nog te zeer gekenmerkt door prestige. Het begrip „baas" is voor de Nederlander niet De tentoonstelling „Oosterse schatten", het overzicht van Aziatische kunst, die afgelopen zomer in 't Rijksmuseum werd gehouden, is enkele dagen geleden geslo ten. In totaal hebben 43523 personen een bezoek aan deze expositie gebracht. Dit cyfer ligt boven de schattingen, die van 20-40.000 gingen. Uiteraard wist men dat deze tentoonstelling niet kon wedijveren met de grot" collecties uit München, Wenen ol Berlijn bijvoorbeeld, zy was ook voor een veel selecter publiek opge zet. Desalniettemin was de belangstelling groter dan men verwacht had. Van de zeer kostbare catalogus zijn 3532 exem plaren verkocht. Overigens wordt 't maken van specia le zomertentoonstellingen steeds moeilij ker.Jhr. Röell vertelde ons dezer dagen dat van de vier grote plannen, die hij voor de volgende zomer had, er nu reeds arie mislukt zijn, omdat de betreffende instanties in het buitenland niet voldoen de medewerking verschaffen. Men heeft steeds minder belang bij het uitlenen van belangrijke stukken en ook vele particu liere verzamelaars zijn het uitlenen beu. Na de oorlog hebben Oostenrijk en West- Duitsland met grote graagte werken af gestaan omdat de musea verwoest wa ren en zij belang hadden bij het herwin nen van goodwill. Thans zijn de meescte musea verbouwd en volgens de moderne opvatting van exposeren heeft elk stuk zo'n aparte functie, dat uitlenen bijna onmogelijk wordt. Toch zijn er nog wel verscheidene plannen. Zo gaat Rotterdam volgend jaar tijdens de grote tentoonstelling Het hoofdbestuur van de Hollandse Maatschappij van Landbouw heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een telegram ge zonden waarin het zegt, ten zeerste te leurgesteld te zijn over de gang van za ken bij de aardappeloogst. Waar de tot heden getroffen maatregelen voor het aantrekken van arbeidskrachten, ge zien het gevorderde seizoen, nog onvol doende effect sorteren, dringt het hoofdbestuur aan op de spoedige inzet van militairen als laatste redmiddel. Steunend op de ervaringen van voor gaande jaren, waarbij in het geval van arbeidstekorten het bureau Oogstvoor- ziening op afdoende wijze de helpende hand bood, hebben de telers, waar ook dit jaar hulp in het vooruitzicht was gesteld, een normaal bouwplan opge steld, aldus het hoofdbestuur. Nu het tot dusverre onmogelijk is gebleken om voldoende arbeidskrachten aan te trekken is, mede door de wetenschap dat volgend jaar de medewerking van bureau Oogstvoorziening moet worden ontbeerd, onder de telers zeer grote on gerustheid ontstaan. Deze stemming zal er onvermijdelijk toe leiden, dat de teelt van arbeidsintensieve gewassen in 1955 van betekenis zal worden inge krompen. „E55" de hoogtepunten der schilder kunst uit particuliere Nederlandse col lecties exposeren. Het Centraalmu- seum te Utrecht bereidt een tentoon stelling voor van schilderijen van Jan van Scorel en zijn tijd. Sonsbeek te Arnhem komt weer met een overzicht der moderne Europese beeldhouw kunst. Een bijzondere tentoonstelling wordt op 15 Dec a.s. te Brussel geopend. In sa menwerking met de Raad van Europa te Straatsburg geeft 't „Palais de Beaux Arts" een overzicht van de ontwikke ling van het humanisme in Europa, zo als dit tot uiting gekomen is in de Beel dende Kunst. Wij zullen te zijner tijd u daar nog uitvoeriger over melden. M. Op Huize Lavigerie te Boxtel is Mè re M. St. Eugène, provinciaal overste van de Nederlandse provincie van de Witte Zusters, overleden. Zij zal Woens dag op het kerkhof Sancta Monica wor den begraven. Na haar eeuwige geloften in Mei 1924 werd zij achtereenvolgens belast met het onderwijs in Mwanza, Sumwe en Bu- kumbi in het Tanganyika-gebied. Na 'n ononderbroken verblijf van 29 jaar in Afrika, keerde zij in 1947 naar Nederland terug. Kort daarop, in 1948, werd zij be noemd tot eerste provinciale overste van de toen opgerichte Nederlandse pro vincie. Tijdens haar bestuur is er veel tot stand gekomen. In 1948 werd het postulaat te Maarn geopend, in 1950 het rusthuis te Sterksel. Het noviciaat „Sancta Monica" te Esch werd in 1952 aanzienlijk vergroot De Kon. Ned. Centrale vereniging tot bestrijding der tuberculose geeft ook dit jaar Kerstzegels hit. Dit zijn sluit- zegels, die o.m. achter op enveloppen kunnen worden gebruikt. Ze kosten 3 cent per stuk. In Nederland werd de eerste Kerst- zegelactie in 1949 gehouden, opbrengst f 5600. Het vorige jaar bracht de kerstzegelverkoop f 50.078 op, waarvan bijna f 11.000 rechtstreeks aan de vereniging tot behartiging der belan gen van tuberculose-patiënten in Neder land ten goede kwam. In het ondergrondse bedrijf van de Staatsmijn Maurits te Geleen is de 42- jarige meester-opzichter F. H. J. Reul uit Beek >om het leven gekomen. Hij werd, toen hij zich op de 660 meter verdieping van deze mijn door een steengalerij te voet naar de schacht be gaf, aangereden door de locomotief van een personentrein. Daarbij liep hij zo ernstige verwondingen op, dat hij korte tijd later overleed, R. was ge huwd en had één kind. enkel functie, maar vooral stand, ter wijl Amerika meer let op de persoon lijkheid. De sociale afstanden zjjn daar veel kleiner dan in ons land. Gelukkig echter is ook in Nederland zich een verandering aan het voltrek ken. Het accent gaat meer vallen op de persoonlijke dan op de functione le factor, zonder dat hierdoor aan het respect voor het gezag wordt getornd. Hoogstens bekijkt men de gezag drager meer critisch dan vroeger, om dat zich in hem iets van het per soonlijke moet manifesteren. Er zijn ook in ons land nieuwe types gezagdrager en ondergeschikte aan het groeien, de afstand tussen de standen wordt ver minderd en de intelligentiekloof ver kleind. Op tal van terreinen demonstreert zich deze verandering: bij het gezin, in het bedrijf en op het gebied van de wetenschap. Ook op de scholen breekt de veran dering in de menselijke verhoudingen zij het traag door. Terwijl de vriendschap tussen onderwijzer en leer ling steeds meer de vroegere discipli ne verdringt, is de geest van het on derwijs helaas nog ouderwets. Het on derwijsprogramma neemt nog steeds de eerste plaats in en de leerling de twee de. Dit, aldus prof. Rutten, vormt heel de kern van de onderwijscrisis. De school dient te gaan begrijpen, dat het autoritair aanpraten van de leerstof en het eeuwig beleren van het kind vol komen uit de tijd zijn. De nieuwe leu ze voor de scholen zal derhalve moeten luiden: „Door opzettelijk systematisch leren mag de school het zich zelf Ie ren, wat het kind van nature wil doen, niet remmen of onmogelijk maken." Uit het oude systeem ontstaat de spanning tussen school en bedrijf, daar de ondernemingen veelal werknemers krijgen, die hoewel beschikkend over grote kennis, geen belangstelling, geen initiatief en geen samenwerking aan de dag leggen. Drie eigenschappen, welke de veran dering in de menselijke verhoudingen vereist. De grote winst van de gewijzigde menselijke verhoudingen noemde prof. Rutten het nieuwe besef, dat de mens in de ander zijn medemens gaat zien, iets dat van het grootste belang is voor de echte christelijke naastenliefde. In Raalte is bij de arrestatie van een Deventenaar een schietpartij voorgevallen waarbij de arrestant, de 23-jarige, onge huwde R., in de rug is getroffen. R. werd verdacht van diefstal van een bromfiets. De Rijkspolitie te Raalte trof de man aan, die trachtte te ontvluchten. Daarbij heeft hjj een schot in de rug gekregen. ..Breng een Uiltje voor mij mee", zei ik tegen mijn collega, toen ik hoor de dat hij naar Athene zou gaan. Want, dat weet een ieder, die klassieke stad zit er vol van. Zó vol, dat het als een toppunt van belachelijke nutteloosheid wordt beschouwd, uilen naar Athene te dragen. Ik zei dus te gen mijn collega: „Breng een Uiltje voor mij mee", in het rotsvaste ver trouwen, dat men een van die beesten in de Griekse hoofdstad beslist niet zou missen. In Athene kijkt men niet op een uiltje, zo dacht ik, evenmin als in „Artis" op een aapje. En mijn collega dacht dat kennelijk ook, want hij beloofde royaal een van de donzige diertjes voor mij te vangen. Dezer dagen nu keerde hij terug, mijn collega, zónder uil. „Waar is mijn uil?" vroeg ik. „Het spijt mij," zei hij, „maar er was in heel Athene geen uil te be kennen. Ik heb de hele stad afge stroopt." „Kan niet," antwoordde ik. „Waar zijn ze dan gebleven?" Hij keek mij achterdochtig aan en zei: „Zo iemand, dan kun jij dat wel vertellen, dunkt mij. Ik zou mij als jou was, er maar nooit vertonen, in Athene." Kunt u geloven, iezer, dat deze fijne insinuatie mij zeer heeft bemoedigd en dat ik gesterkt op de ingeslagen weg voortga? En ook dat ik het van nu af aan als mijn levenstaak zal be schouwen althans een paar uilen naar Athene terug ta brengen?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3