rDE SCHEEPSBOUWER-.1 Snelle groei in enkele jaren bewijst grote belangstelling H. Vader over Siciliaanse Madonna der Tranen Directeur van bloembollenbedrijf in Hillegom krijgt boete Kruiswoordraadsel ZWITSARUB Plannen voor Boulevard centrum te Zandvoort Pensionhoudster in haar eer aangetast Nieuwe achterstelling moet worden voorkomen Bouwkas Nederl. Gemeenten streeft naar jaarlijks 5000 woningen Activiteit rond gebied van Haarlem Initiatiefnemers moeten binnen een maand nadere inlichtingen geven Hovenier zette de bloemetjes te veel buiten Reële inkomen vermeerderd DINSDAG 19 OCTOBER 1954 PAGINA 5 Snelle groei aantal woningen Wijze van financiering Heemstede, Hoofddorp en Uitgeest Bennebroek, Vogelenzang, Aerdenhout en Zandvoort Aanbod theeveiling A'dam Verkouden kinderen? een Zwitsal preparaat Vierde rapport over middengroepen Prijsindex gezinsverbruik v Geen wijziging van 16 Aug.15 Sept. Wanneer 25 jaar geleden een landarbeider ergens uit de veengebieden van Drente, of een kleine middenstander in Purmerend of waar dan ook, kans zag eigenaar van een huis te worden, had hij of een erfenis gekregen, of op een andere manier fortuin gemaakt. Nu kan iedere arbeider zijn eigen huis krijgen. Hij spaart maandelijks een bedrag van minimum f 2 per f 1000 van zijn aangevraagd bouwkapitaal. Ongeveer 15% van het genodigde kapitaal moet de bouwspaarder zelf beschikbaar stellen. Zo wordt het pand na 30 jaar, of bij een snellere aflossing van de hypothecaire lening, zijn eigendom. Dit systeem wordt sedert het einde van de oorlog in Nederland gepropageerd door wat voorheen werd genoemd „Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeen ten", thans Bouwkas Nederlandse Gemeenten. Het kantoor van het district West, dat tot nog toe in de Gierstraat in Haarlem was gevestigd, is thans ondergebracht in het pand Dreef 34. Naar aanleiding van dit gebeuren heb ben wij met het werk van deze inter-gemeentelijke bouwkas nader kennis gemaakt. Een bouwkas of bouwspaarkas, wat juister is uitgedrukt, is een financiële instelling, die de verbreiding van het onbelast eigen-huis-bezit ten doel heeft. Het systeem van de bouwspaarkas is reeds oud. De bouwkassen zijn in En geland (Birmingham) in 1781 ontstaan. In 1831 werd in de V.S. de belangstel ling gewekt. In de loop der tientallen jaren ontstonden in Engeland 900 z.g. Building Society's met 1% millioen spaarders, in de V.S. zijn er 6000 van dergelijke corporaties met 3% millioen belanghebbenden. Op het vasteland van Europa werden de eerste bouwkassen gevestigd in Duitsland (1923) en Oos tenrijk. Vervolgens kwamen Zwitser land, België, Frankrijk en Nederland (dertiger jaren) aan de beurt. Bij al deze bouwkassen gold het renteloze systeem. In ons land kwam men tot de slotsom het renteloze systeem te ver bieden en een regeling te verkiezen, waardoor de bouwkassen worden ge bracht tot het rente-systeem. Een com missie, ingesteld in 1943, bracht in 1946 rapport uit. In diezelfde jaren ontstond in Drente het denkbeeld, woningzoekenden zo snel en zo goedkoop mogelijk aan een eigen huis te helpen. De Drent is bijzonder gesteld op eigen bezit en steekt zich ongaarne in de schuld. Het instituut ontving de naam Bouwkas Drentse gemeenten in op richting". De reactie van de zijde der bevolking was spontaan. Spoedig wer den de provincies Friesland en Gronin gen aan het werkterrein toegevoegd. Vandaar de naam „N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten" (B.N. G.) Een naam die tot voor kort werd aangehouden. Uit de naam valt af te leiden, dat het een N.V. is waarvan de gemeenten de aandeelhoudsters zijn. In 1949 bedroeg het aantal B.N.G.- woningen 746. Een jaar later waren er 7. ,In 1952 werd een getal van 2031 geboekt. Op 1 Jan. 1954 kon men bogen op 2952. De snelle stijging in 1953 was een gevolg van het ontbreken van de bouwstop, waardoor het mogelijk werd ook grotere bouwprojecten op stapel te zetten, zoals b.v. flatbouw in Leeuwar den. Het uiteindelijk streven is door middel van propaganda binnen een tijd bestek van 4 tot 5 jaar tot de bouw van 5000 woningen per jaar te geraken. Aanvankelijk werd het wafk dus al leen in Noord-Nederland ondernomen. Maar buiten de grenzen van Drente, Groningen en Friesland kon deze ac tiviteit niet onbekend blijven. Er ble ken bijkantoren nodig voor Overijsel en Gelderland in Zutphen; voor Noord-Hol land en Zuid-Holland, voor Utrecht en Zeeland, in Haarlem en Goes. In Sep tember 1952 telde het kantoor in Haar lem in de Gierstraat 3 man. Het nieu we kantoor, gevestigd in een riant pand, Dreef 34, herbergt thans 20 tot 25 man personeel. De interesse in het Westen van het land heeft niet onder gedaan voor die in het Noorden en Oosten.De productie van het Haarlem se kantoor overtreft die van de andere rayonkantoren. De provincies in het Zuiden vallen buiten de bemoeienissen van de N.V., omdat daar een actie is ondernomen op ongeveer een zelfde basis. Dezelfde snelle vooruitgang als in de toeneming van het aantal woningen openbaart zich, uit de aard van de zaak, ook in de stijging van het aan tal spaarders. In 1949 waren er 3996 deelnemers; op 1 Jan. 1954 niet min der dan 7411. Een dergelijke expansie ongeveer 500 gemeenten zijn thans aangesloten van een nog betrekkelijk jonge instel ling is onmogelijk te verklaren wan neer men slechts met een financierings instituut had te maken. Want met al leen het verstrekken van geld is nog geen huis gebouwd. Er moet bouw grond zijn, evenals een bouwplan. Deze bouwkas van gemeenten be oogt geen winst te maken. Het doel is de bouw van eigen woningen van spaar ders te stimuleren. Dus ook de woning bouw in het algemeen. Huizen, wel te verstaan, die niet duurder zijn dan huur huizen. De kern van de zaak is het be vorderen van het woningbezit van die groepen der bevolking, die daar an ders nooit aan toe zouden komen. Dat men daarin slaagt blijkt uit het feit, dat 50% van het landelijk aantal wonin gen arbeiderswoningen zijn. Voor het Westen van het land gelden percen tages van 25 tot 30%. In dit kader zijn er thans onderhandelingen gaande met werkgeversorganisaties om een spaar systeem voor fabrieksarbeiders te ont werpen met de steun van het bedrijfs leven. Deze inter-gemeentelijke bouwkas bouwt alle denkbare typen van wonin gen en zakenpanden. kleine en grote huizen. Zowel landarbeiderswoningen als villa's en bungalows, winkels als boerderijen, mits beneden een bedrag van f 20.000. De bouwspaarder geeft zijn wens te kennen omtrent de grootte van h :t bouwkapitaal (alle kosten inbegrepen). Hij ontvangt uiteindelijk het totale geld bedrag, dat voor de bouw nodig is. Een klein deel hiervan behoeft „eigen geld" te zijn, 15%. Het Rijk verleent een tege moetkoming in de bouwkosten. Het grootste deel van het bouwkapitaal wordt verstrekt in de vorm van een hypothecaire lening, die men mag af lossen in 30 jaar of minder. Betaling van rente en aflossing kan geschieden in annuïteiten. Omdat het een vertrou wenskwestie is wordt de candidaat- spaarder door een plaatselijke commis sie van advies getest op zijn soliditeit. Komt hij voor een lening in aanmer king dan wordt van de zijde van de bouwkas bij B. en W. van de gemeente waar de spaarder wil bouwen bouw volume aangevraagd. Dan is het ogen blik aangebroken, waarop de spaarder zich in verbinding stelt met de tech nische afdeling van de Bouwkas. Men kan gebruik maken van de standaard typen, of zelf een plan maken, maar ook een opdracht aan een architect ge ven. Zowel bij de keuze van bouwgrond als bij het ontwerpen van het bouw plan moet rekening worden gehouden met de financiële draagkracht van de betrokkene. De aanbesteding blijft in handen van de architect, het bepalen van de prijs van de aannemer doet de technische dienst. Er bestaat een rege ling, waarbij is bepaald, dat de tech nische dienst zich verder nog bezig houdt met een kostenberekening, de zorg voor verzekering van het pand, het verkrijgen van een bewoonbaar heidsverklaring enz. Wie eenmaal spaart en door bijzon dere omstandigheden daar een einde aan wil maken kan dit altijd doen. HU kan bij vertrek naar het buitenland, of naar een andere gemeente zijn over eenkomst overdoen, of tot verkoop be slissen. Van wat hij gespaard heeft is niets verloren. Bij overlijden van de man blijft het recht van de vrouw op het woningbezit. Men streeft naar een premievrije risico-verzekering, wa.arbjj de vrouw in een dergelijk geval f 200 per jaar minder zou betalen. Rondom Haarlem treft men tientallen complexen en alleenstaande woningen van de Bouwkas aan. In Heemstede, in de componistenbuurf zijn er 32 door de Bouwkas gebouwd. Hoekhuizen die f 12600 kosten en woningen in het blok van f 11000. Het zijn middenstandswo ningen. De arbeiderswoningen komen in een aanmerkelijk lagere prijsklasse te liggen. De maandelijkse kosten, alles inbegrepen, liggen voor de midden standswoningen vlak tegen de f 50. Het bedrag, dat derhalve vergeleken moet worden met de huur van een huurhuis. Zoveel mogelijk wordt aandacht ge schonken aan open voortuinen. In de huizen is ook rekening gehouden met de mogelijkheid van knutselen en alle mogelijke gemakken die de spaarders op prijs stellen. In Vijfhuizen staan alleenstaande wo- Bij Bennebroek staan fraaie woningen van de Bouwkas, waarvan de spaar ders piloten zijn van de K. L. M. De bouwkas bouwt allerlei typen huizen, maar ook zakenpanden en boerderijen. ningen, die in een prijsklasse van f 10.300 vallen. Verder staan er wonin gen in Hoofddorp, in Uitgeest in deze gemeente opende de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, ir. H. B. Witte, op 10 September 1953, de 2500ste woning. Een halve straat in Uithoorn wordt door winkelpanden in beslag ge nomen. Er wordt aan alle kanten volop gebouwd. In Bennebroek vindt men bungalows en fraaie woonhuizen van piloten van de K.L.M. Het zijn riante huizen, die opvallen door hun uiterlijk. In Vogelen zang treft met kleine bouwtypen aan. Fraaie huizen staan ook in Aerdenhout. In Zandvoort zijn 28 woningen klaar onder de kap. In de achtertuin van deze woningen is een ruime schuur aangebracht met woonaccommodatie, zodat de bewoners in de zomermaanden hun huis kunnen verhuren. Reeds an dere woningen in Zandvoort zijn ge ruime tijd bewoond. Een complex van 24 stuks wordt binnenkort gebouwd. Zo gaat er geen dag voorbij, of een nieuwe spaarder meldt zich aan. Be sprekingen volgen, plannen worden ont worpen en uitgevoerd. De Bouwkas Ne derlandse Gemeenten groeit met de maand. Velen, die door de Bouwkas werden geholpen, betuigen hun tevre denheid. Het laatste is een stimulans voor de leiding om dit werk voort te zetten. Een arbeid die in het na-oor- logse Nederland van eminent belang is, want niemand ziet voorlopig het eind van de woningnood. 15. Met een somber gezicht zit Eric tussen de andere roeiers aan de riemen. Weliswaar heeft de piratenhoofdman hem en de twee knapen een goede behandeling verzekerd als zij hun best blijven doen en geen last veroorzakenmaar de Noorman voelt er niets voor in zijn toestand te berusten. Niet alleen lokt dit slavenbestaan hem weinig aan, ook het lot van zijn zoon en Axe, die hoewel beiden potige knapen dit zware werk onmogelijk lang zullen kunnen volhouden, baart hem zorg. Bovendien laat de gedachte aan de vrouw, die op het troosteloze eiland aan de hongerdood overgeleverd is. hem geen moment met rust. Zodra hij zijn kans schoon ziet, moet hij met de twee jongens zien te ontsnappen. De Saksers hebben met de moeite genomen hun gevangenen te binden en dit feit is voldoende om Eric niet de moed te doen verliezen. Het blijkt overigens, dat er tussen de vrije Saksische roeiers nog enkele andere gevangenen zitten. De Saksers volgen de kustlijn, zodat het voor Eric niet moeilijk is de richting te blijven bepalen. Uur na uur wordt er gestaag doorgeroeid. Dan ontstaat er eensklaps beroering onder de Saksers. Op een bevel van~ de aanvoerder wordt het roeitempo opgevoerd; de boot maakt een scherpe wending en nu ziet ook Eric de oorzaak van de opwinding. Aan de horizon zijn twee vierkante zeilen verschenen. In een radiotoespraak tot de duizenden deelnemers aan het grote Italiaanse Ma- ria-congres dat de afgelopen week in Palermo op Sicilië is gehouden, heeft de H. Vader de gelovigen gewezen op de betekenis van de H. Maagd, die een der Siciliaanse steden heeft uitverkoren om haar bijzondere genade uit te stor ten. De Paus doelde daarbij op de Ma donna der Tranen, „Als er thans," zo zeide de Paus, „zulk Een eengezinswoning in Aerdenhout aan de Juliana van Stolberglaan. Voor de economische politierechter te Haarlem werd gistermorgen een facet behandeld van de Hillegomse affaire, waarbij de directeur van een bloembollenbedrijf, de heer H. J. A. H. de G. op grote schaal overtredingen van de deviezenbepalingen zou hebben begaan, zoals enkele papieren, die in middels verdwenen zijn, zouden kun nen aantonen. Die papieren waren be machtigd door een boekhouder en een vertegenwoordiger van het bedrijf. De beide laatsten bevinden zich nog steeds in voorarrest, verdacht van diefstal van de papieren en van po gingen tot chantage. De heer De G. stond gisteren terecht wegens het verlenen van ontslag aan de boekhouder en de vertegenwoordi ger zonder daartoe een ontslagyer- gunning van het Gewestelijk Arbeids bureau te bezitten. Ter zitting kwam vast te staan, dat het tweetal op 22 April van dit jaar het bericht ont ving, dat ze ontslagen waren. Als re den werd opgegeven, dat er te veel personeel was. Door toedoen van een advocaat, die door de beide ontslage nen in de arm was genomen, werd op 6 Mei het ontslag ingetrokken. De dag daarop volgde een bespreking tussen de directeur, de boekhouder en de ver tegenwoordiger en de advocaten van beide partijen. Er werd geen overeen stemming bereikt en niet lang daarna werden de twee personeelsleden aan gehouden, terwijl tegen de directeur een onderzoek werd ingesteld wegens overtreding van de deviezenbepalin- gen. De directeur zei gisteren tegen de politierechter, dat de boekhouder en de vertegenwoordiger waren ontsla gen, omdat hij ze van diefstal ver dacht, diefstal namelijk van de be treffende papieren. Deze reden had hij echter niet 22 April, maar eerst 7 Mei tijdens de bespreking medegedeeld. Het ontslag was de dag tevoren in getrokken, zodat het tweetal 9 Mei weer salaris kreeg uitbetaald. De officier van Justitie, mr. Wiarda, achtte voor het ontslag geen dwingen de reden aanwezig en eiste derhalve tegen de directeur een boete van f 75. De verdediger van de heer De G., mr. de Ruiter de Wild, verklaarde, dat de boekhouder en de vertegen woordiger niet wensten mee te wer ken aan een onderzoek naar de ver dwenen papieren. Hij bepleitte vrij spraak of uitstel van de behandeling. De politierechter, mr. Bletz, oordeel de echter, dat het ontslag toch niet zo dwingend was, of het kon later weer worden ingetrokken. Bovendien was hun ook salaris uitbetaald. De direc teur werd veroordeeld tot tweemaal f 25. Op Donderdag 4 November a.s. zullen te Amsterdam in veiling worden aangeboden 3.073 hele en 144 halve kisten Java-thee alsmede 984 hele en 90 halve kisten Su- matra-thec. een vurige devotie tot Maria bestaat onder het Siciliaanse volk, wie zal er zich dan over verwonderen, dat een van de steden van Sicilië nog zeer onlangs door haar werd uitverkoren om haar bij zondere genaden uit te storten. Stellig heeft de H. Apostolische Stoel tot dus ver nog op generlei wijze zijn oordeel uitgesproken aangaande de tranen, die, naar men zegt, uit de beeltenis van de H. Maagd in een eenvoudige arbeiders woning te voorschijn zijn gekomen. Maar met levendige ontroering hebben wij kennis genomen van de eenparige verklaring van het Siciliaanse episco paat, dat deze gebeurtenis zich werke lijk heeft voorgedaan. Zonder twijfel is Maria voor eeu wig gelukkig in de hemel. Maar zij blijft daar niet ongevoelig voor de nood der mensen, van wie zij de Moe der geworden is, toen zij wenend stond aan de voet van het Kruis van haar Zoon. Zullen de mensen de ge heime betekenis van haar tranen be grijpen? Op Calvarië weende zij om haar Zoon en over de zonden der we reld. Weent zij nu weer om de nieu we wonden, die aan het Mystieke Lichaam van haar Zoon worden toe gebracht? Of weent zij om zoveel van haar kinderen, Dij wie het genadele ven is uitgedoofd door dwaling en zonde? Of zijn het de tranen om de nog altijd uitblijvende terugkeer van zovele andere kinderen, die eens trouw waren en nu zijn meegesleept onder de voze voorspiegelingen van de vij anden Gods? De Paus besloot met de woorden: Neemt voor alles het godsdienstonder richt ter harte, bijzender bij de jeugd. Zet het licht van de waarheid tegenover de beweringen van de vijand. Een volk, dat zijn ware schatten niet kent, zal ze ook niet kunnen verdedigen. Het zal de verloren goederen pas leren kennen, wanneer het ervan beroofd is. De H. Vader spoort tenslotte aan tot een veel vuldige H. Communie en tot een vurige beleving van de waarheden des Ge- loofs. (KNP) Advertentie Genezende warmte door wrijven met Horizontaal: 1. schaakstuk 4. vader 8. half 10. heizode 12. misgewaad (m.v.) 15. lyrisch gedicht 16. uitroep 17. vaartuig 19. krediet 20. schare 21. laboratorium (afk.) 22. naaldboom 24. vertragingstoc stel 26. Bernardus 28. staathuishoud kunde 31. verdwijn 32. spel 33. systeem 35. achtpotig gelee dier 37. vogel 38. tijdvak 39. laatst Verticaal: 1. zomeroverjas 2. vriend (Frans) 3. ziektekiemen 5. a priori (afk.) 6. draperen 7. tweewielig voertuig 8. onder elkander 9. groot water bootsing van 29. schouderman- 11. eb en vloed ernstig stuk teltje 13. slim 23. vrucht 30. Middelb. Techn. 14. Vlaamse om- 25. zodevormige School (afk.) roep in België plant 31. wijfje van de (afk.) 26. insect (Zuid- bok 18. behoeftige Ned.) 34. stil! 19. kluchtige na- 27. rund 36. momenteel De gemeenteraad van Zandvoort heeft Maandagavond besloten een com binatie van initiatiefnemers voor de verwezenlijking van de bouw van een Boulevard-centrum uiterlijk één maand de gelegenheid te geven, nadere in lichtingen te verstrekken. De Zandvoortse gemeenteraad was bijeengeroepen ter behandeling van een ingekomen verzoek van een combina tie van personen die het initiatief heb ben genomen voor het Boulevardcen- De 67-jarige Amsterdamse textielhan delaar M. R. werd Maandag voor de Haarlemse politierechter herinnerd aan 4 Augustus van dit jaar. Op die be wuste dag was hij naar Zandvoort ge reisd om een kledingstuk van zijn vrouw te halen, dat deze had laten lig gen in een pension, waar zij samen ge durende enkele dagen hadden vertoefd. Hij maakte van deze gelegenheid ge bruik de 44-jarige pensionhoudster, mevr. H. M., eens te zeggen hoe hij over haar kookkunde dacht, want tjj- (Van onze Haagse redactie) Het partijbestuur van de Katholieke Volks Partij heeft zich Zaterdag bezig gehouden met het vaststellen van de eindredactie van een vierde rapport over de positie van de middengroepen. Dit laatste rapport zal o.m. een over zicht geven van de gang van zaken zo als die sinds het verschijnen in 1952 van het derde rapport zich heeft ontwikkeld. In Juni 1951 werd de Com missie voor de Middengroepen door de partij-voorzitter geïnstalleerd. In 1952 verschenen reeds de eerste drie rappor ten, die duidelijk aantoonden, dat de hogere inkomens van de z.g. midden groepen sterk waren achtergebleven bij het voortdurend gestegen algemene loonpeil en dat ook de belastingpolltiek de middengroepen tot de financieel zwaarst getroffenen had gemaakt. Te vens werd aangetoond dat juist de mid dengroepen opvallend meer dan andere groepen de dragers en overdragers zijn van onze wetenschap en cultuur. In het derde rapport, dat in 1952 verscheen, werden de wegen aangegeven om tot een algehele verbetering te geraken. Men had daarvoor een tijdvak van vier jaar aangegeven, waarin naar het advies van de commissie het reële ge middelde loon tot 80 procent van dat van 1938 zou moeten worden opgetrok ken. Dit kwam overeen met een ge middelde salarisstijging van 30 procent of met 7% procent per jaar. In het vierde rapport wordt thans een uitvoerige analyse gegeven van de financiële positie die de middengroe pen medio 1954 hebben bereikt. Nage gaan wordt in hoeverre het indertijd gepubliceerde plan tot verbetering van het reële inkomen dooi de gewijzigde omstandigheden (veranderde belasting tarieven en kosten van levensonder houd) veranderd dient te worden. Nieuwe enquêtes en nieuw statis tisch materiaal hebben de heren dr. Delfgaauw en Massizzo in staat ge steld tot een Delangrijke aanvulling op hun vorige rapporten. Tevens is getracht rekening te houden met de 6 procent loonsverhoging die eerst kort geleden aan de orde is gesteld. De commissie komt cot de conclusie, dat de in 1952 aangegeven weg om tot een stijging van het reële inkomen tot 80 procent van dat van 1938 te geraken, inderdaad een behoorlijke kans maakt verwezenlijkt te worden, al is er nog onzekerheid omtrent het verloop van de prijsindex als gevolg van de 6 pro cent loonsverhoging. Met nadruk wordt echter gewaar schuwd dat na 1956 een nieuwe achter stelling van de middengroepen moet worden voorkomen. Om dit te bereiken zal men steeds uit moeten gaan van het beginsel, dat bü een eventuele stijging van de welvaart in de toekomst de mid dengroepen daarin naar redelijkheid moeten delen. Een heel ander beeld geeft echter de positie van de andere achtergebleven groepen. Behalve de grote gezinnen en de ouden van dagen worden als zodanig met nadruk weduwen en wezen in het rapport vermeld. De commissie geeft in het vierde rapport een over zicht van de treurige achterstand die voor deze groepen in de afgelopen ja ren is ingetreden en geeft de middelen aan die nodig zijn om aan deze sociale misstand een eind te maken. De publicatie van de rapporten, waar op wij nog nader terugkomen, kan bin nenkort tegemoet worden gezien. dens hun verblijf hadden hij en zijn echtgenote zich daarvan kunnen over tuigen. Hun bevindingen waren niet be paald gunstig. In het vroege morgen uur van 4 Augustus ontstond in het pen sion een woordenwisseling, waarin ver dachte woorden bezigde, die voor mevr. H. M. aanleiding werden de heer R. uit Amsterdam voor de Haarlemse po litierechter te dagen. ,,U heeft gezegd(de woorden schat van verdachte)" „Neen, meneer, zij heeft gezegd (het bouquet scheldwoorden van ge tuige)". Het slot-van de scheldpartij was, dat de officier van justitie er voorlopig een dikke punt achter zette, door een geld boete van f 30,te eisen tegen de tex tielhandelaar. De politierechter ging hiermede accoord. Hij was klein van gestalte, gezet en de eerlijkheid zelve. Was vervolgens nog nooit met Vrouwe Justitia in aan raking geweest en vrijgezel. Een oppas sende jongeman dus, die Heemsteedse hovenier. Maar 11 Augustus van dit jaar had hij zich vergaloppeerd. Hij had flink geborreld om zijn korzeligheid weg te drinken, zoals hij voor de Haarlem se politierechter verklaarde. Hij gaf het allemaal grif toe en aan zijn gezicht kon je zien, dat hij dat slim vond. Maar dat was nog niet alles. Op een vraag van de rechter of hij wist wat er allemaal verder op die bewuste avond was gebeurd, keek de verdacht# naar de getuige, die inmiddels op het bankje was verschenen. De getuige autobezitter en fabri kant zag op de avond van de 11e Augustus op de Heemsteedse Dreef vlak voor zijn wagen een dronken man zwabberen. Door krachtig te remmen wist hy de hemel te behoeden voor de ze pekelzondaar. De hovenier tuimelde echter door de voorruit van de auto en bleef op de radio hangen. De politierechter min of meer on der de inruk vroeg aan de hovenier: „Hoe vindt u dat nou allemaal?" „Stom van me, meneer, heel stom", repliceerde deze. „Hebt u er wel eens aan gedacht, deze getuige te bedanken, want u bent er toch nog maar goed afgekomen. U had wel morsdood kunnen zijn." Het laconieke antwoord van de Heem- stedenaar: „Ik was ontzettend blij". De officier eiste 25,boete en be taling van de civiele vordering van ruim 92, zijnde de schade aan de auto van getuige. „Kunt u dat allemaal betalen?" vroeg de politierechter. „Ja, maar meneer moet wachten tot de volgende maand." „U gaat zeker niet ln hoger beroep?" „Neen, meneer, u ziet mij hier nooit meer," zei de hovenier, die daarna, door de rechter conform de eis veroor deeld, opgelucht de rechtszaal verliet. Hij moet zich maar bij zijn bloemetjes hou den en ze niet meer te veel buiten zet ten. trum in Zandvoort te bouwen, om hun plannen in comité-generaal te mogen toelichten. De raad ging onmiddellijk in beslo ten zitting. Onder degenen die tot de raad werden toegelaten, merkten wij op dr. ir. Z. IJ van der Meer, voor zitter van het Nationale plan en dr. Groeneveld Meijer, directeur-generaal van de middenstand. De besloten zitting duurde tot na middernacht. Na heropening van de openbare zitting las de burgemeester het volgende communiqué voor: In de besloten vergadering van de raad werden toegelaten enkele perso nen, vertegenwoordigende een combi natie van initiatiefnemers voor de ver wezenlijking van de bouw van een Boulevardcentrum, dat in grote lijnen is gebaseerd op het wederopbouwplan van ir. Friedhoff. Dit bouwwerk is ontworpen door de architecten prof. Wjjdeveld, van Haa- ren en Oudewaal. Het omvat een cen traal gelegen congresgebouw en daar op aansluitend aan weerszijden twee flatgebouwen. Naar de richting van de zee wordt de bebouwing geleidelijk lager en zjj eindigt in café's en res taurants. Het omvat ook een hotel. Voorts is geprojecteerd een pier voor auto- en voetgangersverkeer. De uit werking van dit plan zal geschieden in overleg met ir. Friedhofl. Van de zijde van de initiatiefnemers zal daar toe dezer dagen een bespreking met ir. Friedhofl plaats vinden. Mede naar aanleiding van talrijke, door leden van de raad gestelde vra gen, werden de technische, economische en financiële aspecten van het plan door terzake deskundigen breedvoerig toegelicht. Op verzoek van de initiatiefnemers besloot de raad. zoals hierboven ver meld, hun uiterlijk een maand de ge legenheid te geven om nadere inlich tingen te verstrekken omtrent enkele concrete vraagpunten. Aan de orde kwam toen punt 2 van de agenda: het voorstel van B. en W. om aan H. Visser te 's-Gravenhage grond te verkopen voor de bouw van de Zuidvleugel van het Boulevardcen trum. De heer Lindeman (K.V.P.) herinner de er aan, dat hij 2 Sept. j.l. in de raad heeft voorgesteld, dit voorstel aan te houden tot 15 October. Dat voorstel is toen aangenomen. In aansluiting op hetgeen thans in de besloten zitting is besproken en daarin op verzoek van wethouder Kerkman is besloten, stelde spr. thans voor, het plan-Visser even eens tot uiterlijk 16 Nov. a.s. aan te houden. Aldus werd met algemene stemmen en zonder discussie besloten. Het C.B.S. heeft thans prijsindexcij fers van het gezinsverbruik (op basis 1949 100) per 15 September 1954 sa mengesteld. Het totaal-mdexcijfer bleef gelijk aan dat per 16 Augustus 1954. n.l. 126. Over het algemeen deden zich in deze maand weinig prijswijzingen voor. In de voedingsmiddelensector daal den de prijsindiees van aardappelen en eieren enigermate, doch deze dalingen werden gecompenseerd door 'n stijging van de prijsindiees van groeten, fruit, melk en kaas. Bij de niet-voedingsmiddelen stegen de prijsindiees van brandstoffen (over gang van zomer- naar de winterprij- zen), doch niet zodanig, dat het totaal cijfer hierdoor een verandering onder ging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5