Drs. Korthals spreekt over werk der Verenigde Naties ARKA en W erkn. Middenstand een avond in de Jordaan Edelsmeedkunst van Martinshof bij Leffelaar Concert van N. Philh. Orkest AANTAL NEDERLANDERS ERNSTIG MISHANDELD Fraaie prestatie van Leonidas Boeiende lezing van Amsterdams journalist Protest tegen het dreigen met represailles Dag der Verenigde Naties in Haarlem In Frans Halsmuseum Mpfdmcf-f Jongen met fiets in Spaarne Journalist sprong hem na Met fiets en al de Leidsevaart in Geïllustreerd met bloemschikkingen van Dick Schuyt In Minerva-Theater MOLENDIJK'S KAPSALONS Filterinstallatie 28 Oct. in gebruik Nieuwe nota aan Indon. regering VOLLEYBAL IN HAARLEM 134 NIEUWE WONINGEN WOENSDAG 20 OCTOBER 1954 PAGINA 2 AFSCHEID KAPELAAN A. RUHE EEN HALVE EEUW IN ZAKEN Filmvoorstellingen voor de schooljeugd Concert N.Ph.O. Wereldfederalisten FAILLISSEMENTEN C. D. Merens overleden K.V .B.-Overveen Burgerlijke Stand P. H. Kaars Sijpesteyn overleden MR. H. W. VAN DOORN NAAR HEEMSTEDE „De K.V.P. nu' VLEESTENTOONSTEL. LING IN DE VLEESHAL Op 30 November en 1 December Wilde rit op Dreef en Wagenweg Burgerlijke Stand Bedrijfsklaverjascompetitie BLOEMENDAAL SANTPOORT Verbreding bottle-neck in Hagelingerweg Leermiddelen voor Brederodeschool „Het Witte Paard" Waterstanden Z ANDVOORT Te bouwen aan de Van Lennepweg „Dieren van nabij" Opening kleuterschool Beurs van Amsterdam Beurs van New York Moeten de Verenigde Naties maar worden afgeschaft, omdat zij op politiek terrein zo dikwijls machteloos blijken? Deze vraag voorzag gisteravond drs. H. A. Korthals, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van een breedvoe rig (ontkennend) antwoord, toen hij, daartoe uitgenodigd door een groot aan tal Haarlemse verenigingen van uiteen lopende aard, een rede hield ter gele genheid van de viering van de Dag der Verenigde Naties, welk instituut 24 Oc tober 9 jaar zal bestaan. De Verenigde Naties, aldus drs. Kort hals, moeten worden gezien tegen de achtergrond van een wereld van groot heid, maar ook van een demonische huiveringwekkendheid. De zwakheden Advertentie Morgen, Donderdag 21 October, zal kapelaan A. Ruhe van de kathedrale basiliek, die benoemd is tot profes sor te Warmond, 's avonds gelegen heid geven, om van hem afscheid te nemen. Dat geschiedt in de pastorie aan de Leidsevaart na het Lof tot 9 uur. De scheidende priester heeft verzocht geen toespraken te houden. Een van de na de oorlog weinig overgebleven bekende Haarlemse za kenlieden van Israëlitische stam, de heer B. v. Frank. Floresstraat 10, wordt morgen, Donderdag 21 October, 60 jaar. Dit feit op zichzelf is natuurlijk niet opzienbarend, maar wel is vermeldens waard, dat de heer v. Frank reeds vijf tig jaar zaken doet en reeds veertig jaar op de Haarlemse markt en ook ver daar buiten een goede bekende is. De gouden jubilaris zal het niet aan helangstelling ontbreken. Door onbekende oorzaak verloor gis termiddag omstreeks kwart over een de achtjarige G. Jukes uit Spaarndam, die fietste over De Pol, plotseling de macht over zijn stuur met het gevolg, dat hij met fiets en al in het Spaame terecht kwam. Het water is daar on geveer twee meter diep. Op zijn hulp geroep kwam een 22-jarige journalist zijn huis, dat in de nabijheid staat, uitrennen. Hij sprong gekleed te water en slaagde er in de jongen, die inmid dels geheel onder water verdwenen was. heelhuids op de kant te brengen. Hij bleek geen nadelige gevolgen van zijn bad të hebben overgehouden. Omdat de journalist toch nat was, diepte hij ook het rijwiel maar uit het Spaarne op. De eerste filmvertoning voor de schooljeugd, georganiseerd door de „Commissie voor culturele vorming van de schoolgaapde jeugd in Haarlem e.o." wordt Vrijdag om half vijf in het Luxor- theater gehouden. Hetzelfde programma zal gedurende een aantal daaropvolgen de dagen worden vertoond in het Miner va- en Frans Halstheater. Dinsdag 26 October vindt het tweede concert van de Serie D plaats o.l.v. Toon Verhey met solistische medewer king van de violist Herman Krebbers. Het programma bevat de volgende werken: Ouv. „Ruslan en Ludmilla" van Glinka: Vioolconcert van Glazou- now, Symphonie No. 5 van Tschaikow- sky. De afd. Haarlem van de Wereld Federalisten Beweging Nederland be legt Maandag 25 October een open bare vergadering in hotel De Leeu werik. Door de heren B. Deen en dr. E. Kuhinka zal gesproken worden over het vluchtelingenprobleem. De bijeenkomst begint om acht uur. De Rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag 19 October 1954 in staat van faillissement verklaard A. A. van der Sijde, administrateur te Haarlem. Rechter-commissaris mr. N. Smits. Curator: mr. T. Koopmans te Haar lem. Bij beschikking van de Rechtbank te Haarlem resp. van 12 tot 16 Octo ber is mr. A. A. M. Leesberg, advo caat en procureur te Beverwijk, in de plaats van wijlen mr. Th. G. A. Mul der tot curator benoemd in de navol gende faillissementen van: B. J. E. Smid, winkelier te Bever wijk; M. J. Rolvink, aannemer-timmer man te IJmuiden; J. W. Bilder, aannemer te Velsen. Te Haarlem is in alle stilte ter aarde nesteld het stoffelijk overschot van de heer C. D. Merens, te Amsterdam. Hij overleed onverwacht 14 October j.l. Hij was oud con sul-generaal van het voormalige koninkrijk Joegoslavië, drager van het grootkruis der orde van St. Sava van Joegoslavië en com mandeur der orde van de Kroon van Joe goslavië. De leden van de K.V.B.-Overveen worden er aan herinnerd, dat morgen de excursie wordt gehouden naar het Tinholthuis, Vrijburglaan 17. GEBOREN: J. H. HoogeboomWen- nink z; M. ImanseBliek z: J. H. Zwart —van Dusseldorp d; J. G. 'van Waard— Hekel d; M. J. C. Veenboervan de Water d. ONDERTROUWD: G. Grootenboer en A. Langeveld; H. A. de Bruijn en M. H. Th. Smits. GETROUWD: C. F. S. Ruiter en J. C. van den Nouwland; W. Bijlsma en M. A. Hendriks. OVERLEDEN: M. J- Hakkaart-Weijers, 47 j.. Kamperlaan; W. van Leersum, 69 j.. Voorzorgstraat; J. P. Boland-Sweers, 80 j., Crayenesterlaan; J. C. Beets, 68 j., Professor van der Waalsstraat; G. Kor- tekaasBaak, 52 j., Karóperlaan; B. Th. van Noorden, 63 j., Leidsestraat; J. Bot Boots, 75 j., Westerhoutstraat. van de Verenigde Naties demonstreren zich vooral op politiek terrein, de grof heid van de discussie in de Algemene Vergadering of de Veiligheidsraad roe pen meermalen het beeld op van de strijder in hemdsmouwen. De behande ling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad werd niet bepaald door wijsheid, maar door machtsfactoren met een politieke achtergrond, en door on voldoende kennis van de materie. De redenering echter, dat de Verenigde Na ties beter kunnen verdwijnen, noemde drs. Korthals foutief. Hoe zou de we reld er voor staan, wanneer geschillen niet meer door een gesprek zouden kun nen worden opgelost? De spreker vroeg aandacht voor de mentaliteit van de jonge staten, die dikwijls nog wrok koesteren tegen de grote volkeren om verschillende rede nen en juist in het kader van de Ver enigde Naties tot elkaar kunnen komen. De wereld is ingegaan in het stadium, waarin de staten verantwoordelijkheid moeten dragen voor elkaar. Een der eerste voorbeelden van dit besef vormt het Internationale politieleger, dat in greep in Korea, toen het land in 1950 onder de voet dreigde gelopen te wor den door de communisten. Persoonlijk was drs. Korthals van me ning, dat de wijziging in het charter van de Verenigde Naties, welke in 1955 aan de orde zal worden gesteld, niet mocht inhouden, dat Rusland werd uitgescha keld. De spreker behandelde daarna in vo gelvlucht de verschillende organen der Verenigde Naties en stond daarbij iets langer stil bij de hulpverlening aan on derontwikkelde volken. Hij was van oordeel, dat juist het humanitaire werk van de Verenigde Naties nog te weinig bekendheid geniet. Behalve politieke en economische motieven moet ook het zedelijk plichtsbesef het verantwoorde lijkheidgevoel van het ene volk voor het andere opbouwen. Tot slot deed drs. Korthals een be roep op zijn gehoor om de traditie van Nederland als het land, dat opkomt voor recht en rechtvaardigheid, hoog te hou den. De heer F. S. Noordhoff, voorzitter van de bijeenkomst, die de spreker ook had ingeleid, dankte drs. Korthals voor zijn boeiende uiteenzetting. Na de pauze werd de film „World wit hout end" vertoond, die de hulpverle ning der Verenigde Naties aan Mexico en Thailand (Siam) in beeld bracht. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Ridders van de ronde ta fel", 14 jaar. Tijden 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. PALACE: „Het vlees en de duivel", volw. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LUXOR: „Geldroof in Londen", 18 Jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „From here to eternity", volw. Tij den 2, 4.15„ 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Niagara", 18 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. CITY: Ma. tot en met Do.: ,.De ellendigen", 18 jaar. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: Ma. tot en met Do.: „Iwo Jima", 18 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur. Woensdag 20 October Concertgebouw: Gratis orgelconcert door stadsbeiaardier George Robert, 15 uur. Concertgebouw: Pianorecital door H. van Eeuwijk, 20 uur. Minervatheater: Cabaret voor Indische Buurtvereniging, 8.15 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1016 uur. Zo. van 1316 u. Tinholthuis, Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14 16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede. Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Atelier Martinshof: Bloemsierkunst van Dick Schubt. Museum Het Huis van Looy, KI. Hout weg 103. „De sierkunst van de Tropen" (t/m 7 Nov.). Geopend dag. van 912.30 en van 13.30—17 uur. Zo. van 14—17 uur. Ma., Wo. en Za. 's avonds van 2022 uur. Kunsthandel Leffelaar, tuinzaal, Wagen weg 102. Tentoonstelling over de kunst van het edelsmeden. In Heemstede is overleden de heer p. H. Kaars Sijpesteyn, in leven oud-direc teur en president-commissaris van de N.V. Vereenigde Textiel- en Oliefabrie- ken te Krommenie. Hij bereikte de leef tijd van 69 jaar. Hij was officier in de orde van Oranje-Nassau. De begrafenis is Donderdag a.s. om 3 uur op de algemene begraafplaats te Heemstede. Mr. H. W. van Doorn, voorzitter van het partijbestuur der KVP zal Woensdag 27 October, des avonds om 8 uur in het Kath. Verenigingsgebouw aan de He renweg voor de afdeling Heemstede der K.V.P. spreken over het onderwerp: „De K.V.P. nü". De A.R.K.A. en de Werknemende Middenstand hebben gisteravond, onder de deskundige leiding van de heer F. Jansen, in abstracto een rondzwerving gemaakt door de Jordaan. Voordat men echter van de gulle gijn uit deze Am sterdamse volksbuurt ging genieten, richtte de heer J. J. Loerakker, voor zitter van de A.R.K.A., zich namens de besturen van beide organiserende bonden tot de aanwezige leden. Hij wees daarbij op de vruchtbare samenwerking tussen A.R.K.A. en Werknemende Mid denstand sinds de datum, waarop men tot dit experiment was overgegaan. Betreurenswaardig echter was de ge ringe opkomst, gezien het grote aantal aangeslotenen, dat men tezamen telt. De heer Loerakker uitte de wens dat de Kroonzaal van Brinkmann bij de volgende bijeenkomst te klein zal zijn. De heer Jansen, die daarop het woord nam, gaf blijk het Jordaanse volkska- rake, humoristische trekken schilderde rakter zeer goed te doorgronden. In hij de diverse aspecten, welke de be woners rond de „Lange Jen" de Westertoren zo typeren. Jammer- De beide Haarlemse slagerspatroons organisaties en de Haarlemse grossiers vereniging zullen op 30 November en 1 December a.s. in de Haarlemse Vlees hal een grote vlees- en vleeswaren- tentoonstelling organiseren, die tot doel heeft het gebruik van vlees en vlees waren te stimuleren. Aan deze tentoonstelling is een vak wedstrijd verbonden om de inzenders te animeren zo goed mogelijk voor de dag te komen en bovendien om de tentoonstelling is de meest uitgebreide zin des woords te doen slagen. Een 15-jarig meisje, dat per fiets op weg was naar school, verloor de macht over haar stuur en belandde met een boog in het water van de Leidsevaart. Zwemmend wist zij de overkant te be reiken, waar zij door een automobilist, die juist passeerde, met behulp van een sleepkabel op de kant werd getrokken. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de Westergracht. Het meisje, dat de Westergracht kwam affietsen, verleen de op de hoek van de Leidsevaart geen voorrang aan een vrachtauto. De chauf feur van de auto remde krachtig en slaagde er in een aanrijding te voor komen, maar het meisje was zo ge schrokken dat zij haar stuur niet lan ger in bedwang had, tegen de trottoir band van de Leidsevaart botste en over het trottoir met fiets en al het water in vloog. Het rijwiel werd door een agent met behulp van een dreg uit het water ge vist. Een 51-jarige Haarlemmer, van wie aanwijzingen bestaan, dat hij onder de invloed van sterke drank verkeerde, maakte Dinsdagavond omstreeks 10 uur met zijn auto brokken op de Dreef en op de Wagenweg. Met een flinke snelheid zwenkte de wagen, rijdend in Zuidelijke richting, geheel naar links en kwam in aanraking met een tegen ligger. De man reed echter door. Van de Spanjaardslaan wilde de chauffeur links de Wagenweg oprijden, maar hij nam de bocht te ruim en botste tegen het hek van „Het Huis met de stenen beelden" aan. De wa gen werd tamelijk ernstig beschadigd, maar de chauffeur kwam met de schrik en een proces-verbaal vrij. genoeg bleef de spreker te veel binnen het keurslijf van de papieren lezing, want waar hij zich er buiten waagde en ging improviseren, won zijn voor dracht aanmerkelijk aan kleur. Overi gens bleek de heer Jansen als Am sterdams journalist door eigen waar neming niet alleen goed de weg te ken nen langs de wrakke gevels en pot huizen aan de grachten en dwarsstra ten, maar heeft hij ook een geduchte kennis van het Jordaan-jargon. En tot aller plezier sloeg hij menigmaal dit vocabularium in sappige uitdrukkingen open. Uitgaande van het ontstaan van de naam Jordaan volgens sommigen van het Franse jardin, waarop ook e „bloemige" namen der grachten en straten zouden wijzen behandelde de spreker, beklemtonend dat donker Am sterdam niet bij de Palmgracht ligt, de schakeringen in het bonte Jordaan- leven. De genegenheid van de bewoners voor Oranje, hun saamhorigheidsgevoel zin voor ruwe maar eerlijke humor, welke o.a. tot uiting komt in hun con necties met „Ome Jan" de lommerd waarheen menig Jordaner in de win ter zijn zomerkleding en in de zomer zijn winterkleding brengt, omdat het thuis ruimte spaart en er daar motten- ballen in het goed gaan. Wat de godsdienst betreft, zij opge merkt, dat het merendeel van de be volking protestant of katholiek is, dus gelovig. Vooral de paters Capucijnen staan bij ieder zeer in aanzien. Op hun bisschop, mgr. W. J. A. Bouter, orde Mill Hill, zijn de katholieke Jordaners zeer trots. Met het vertellen van verschillende anecdotes en eigen belevenissen in de Jordaan beëindigde de heer Jansen zijn lezing. De heer J. G. Broos, voorzitter Wernemende Middenstand, betuigde de spreker dank. Vroeger dan andere jaren is de juwelier J. Th. Furstner naar Haarlem gekomen met zijn expo sitie edelsmeedkunst. Op een gelukkige wijze is de combinatie gemaakt van zijn kostbare kleinoden met de bloem- composities van Dick Schuyt. Sinds de laatste keer dat deze zijn werk bij Leffelaar liet zien, is de beheersing van de kleur en de eenvoud van de samenstelling zijner bouquetten sterker geworden. Zo zeer zelfs dat met zeer eenvoudige middelen en een gering aan tal „stuks" verfijnde resultaten zijn ontstaan. IJl en broos, intelligent van ruimtebepaling en kleur, verrassend van samenstelling. Zo zijn de beste bloemstukken, en daarvan zijn er meer dere te zien. Minder gelukkig met dit spel van vergankelijke en duurzame edele natuur- materialen gecombineerd is de inzen ding van F. J. Hopman die zijn werk omschrijft als: wandpanelen met Hjn- reliëfs in hout en metaal. Stuk voor stuk bieden ze weinig verrassing, zijn ze weinig doordacht en toegespitst in het karakter van het materiaal ver taald, weinig opgelost wat betreft de harmonie dus van beeld en materiaal, zeer voor de hand liggend van vorm geving overigens, arm van inhoud en niet boeiend derhalve. Waar er tussen de zeer gewone natuuralismen één ab stract reliëf in koperstrip en brons plaat opgehangen is dat ver boven het overige uitsteekt, doet ons nieuwsgierig vragen naar de samenloop van omstan digheden waaruit deze witte raaf ge boren is. „Atelier Martinshof" heeft in het af gelopen jaar een belangrijke uitbrei ding van medewerkers ondergaan. Be langrijk althans wat het aantal en het internationalisme betreftniet van allen is voldoende geëxposeerd om er hun betekenis aan te toetsen. Belangrijk is zeker de Parijse made moiselle Ferdi, een beeldhouwster van professie die uit het onedele ijzer zeer originele, maar, begrijpelijkerwijze, nog al van vorm gedurfde sieraden be dacht heeft. Het zijn werkelijk oorspron kelijke creaties, fris van idee en mo dern van lijnvoering, die voor het Hol landse publiek echter, althans in de hier getoonde afmetingen, zelden meer dan curiositeit zullen worden. De Zweedse edelsmid Sigurd Persson streeft de grootste eenvoud na, hetgeen hem verplichtingen oplegt inzake pri maire sierlijkheid en interessante vond sten. In het eerste is hij zeker geslaagd in de strakke broche met de warte steen en in die met het Vikingschip; in het laatste met de oorhangers van Onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring concerteerde Dinsdagavond het N. H. Ph. Orkest onder leiding van Toon Verheij in het Minerva Theater. Vóór de pauze bestond het programma uit werken, die men met het motto „het sprookje in de muziek" zou kun nen betitelen, terwijl men het gedeelte na de pauze zonder overdrijving ge voeglijk onder dezelfde benaming, zij het in figuurlijke zin, zou kunnen rang schikken. Want Mendelssohn's Vierde Symphonie in A dur, bijgenaamd de Italiaanse, is een sprookje gelijk. Brui send en vol levenslust, zonnig en char mant, zo schept dit weldadig aandoen de werk voor de toehoorder geen enkel muzikaal probleem, zonder in muzikale waarde onder te doen voor de grote werken uit de symphonische literatuur. Toon Verhey heeft er met zijn orkest een tintelende uitvoering van gegeven. Het viel ons op hoe warm de strijkers klank hier in het Minerva Theater in juiste verhouding tot de blazers stond. Evenals in ,,Le Festin de L'araignée" van Albert Roussel, een prachtig stuk impressionistische muziek, bleef de klank transparant en de verhouding van strijkers tot blazers leek uiterst uitge balanceerd. Althans van onze plaats af, op het balcon, klonk alles zeer homo geen. In het muzikale sprookje „Peter en de Wolf" van Serge Prokofieff soli- eerde Hetty Blok als de vertelster. Of schoon wij hier en daar in de gesproken tekst gaarne wat meer reliëf hadden gezien, had deze uitvoering één grote verdienste: zij was namelijk zeer goed verstaanbaar. Vanzelfsprekend oogstte dit werk bij alle aanwezigen grote bij val. Voor ons moge de uitvoering er van aanleiding geven tot een klacht, die we nog nooit te berde brachten, ofschoon er herhaaldelijk genoegzame redenen voor waren. Dit betreft name lijk de toestand waarin zich de instru menten der slagwerkers bevinden. Reeds op het vorige concert in de grote zaal te Haarlem was dit opvallend. Pauken, triangel en bekkens zijn eigen lijk reeds geruime tijd niet meer ge schikt voor gebruik in een orkest als het Noordhollands Philharmonisch. De overigens voortreffelijke muzikanten, die deze apparaten in het orkest bedie nen, mag men het niet euvel duiden dat de resultaten van het slag-instru mentarium soms meer de lachlust op wekken dan de wezenlijke bedoeling hunner werking. Wil het N. H. Ph. Or kest representatief blijven in de pro vincie, dan dient men er voor te zorgen dat de instrumenten op zijn minst ge nomen in goede staat verkeren. Men zal opmerken dat hiervoor geld nodig is. Vanzelfsprekend, en zelfs véél geld. Maar vroeg of laat komt men hiervoor toch te staan, en het is altijd beter te voorkomen, indien dit nog mogelijk is, dan te genezen. Intussen wil deze opmerking geen enkele critiek inhou den, op welke instantie ook. De nood zaak dwingt ons echter, ook naar aan leiding van het concert op deze avond in Heemstede, een ernstig woord hier aan te wijden. Het gaat hier immers om de directe muzikale resultaten. Welnu, deze zijn onder de maat we gens defecte en versleten instrumenten. Moge hieruit een juiste conclusie ge trokken worden. JAN LAARVELD ONDERTROUWD: M. J. Griekspoor en J. J. Dekkers; N. J. M. van der Meer en M. Zandvliet; J. C. Aarts en E. A. T. Apswoude, W. Hofstee en H. van Wieringen; A. H Becker en M. Blanke. P. L. Serné en W. D. Visser. GETROUWD: R. Koiter en W. C. Schouten; C. L. A. Medemblik en W. K M. van Bruggen. OVERLEDEN: A. L. H. Kwanten, 53 jr. (echtgenote van Van der Weiden); W. Cassee, 72 jr.; J. Schmidt, 60 jr.; M. de Bruin, 75 jr. (weduwe van: Van der Horn); J. C. Mol. 62 jr.; J. Voogd, 87 jr. GEBOREN: A. van der Meer en E. Tibboel, z.; D. Keyser en Ch. S. van Ipe- ren, z.; F. van den Burg en B. E M. Cats, z.; P. J. Richel en G. de Jon, z.; J. L. Turenhout m A. M. van Zeist, d.; L. P. F. Kramer en M. P. van der Plas, z.; A. H. Vermeulen en A. M. E. Voogt, z.; G. Halm en A. Sonneveld, z.; H. Smits en J. A. Landsman, z. Halssieraad in ijzer en antiek glas door mademoiselle Ferdi, Parijs, medewerkster aan atelier „Mar tinshof". driekante staaf alhoewel deze nog juist te veel louter metaal blijven. Elisabeth Treskow uit Keulen (onderscheiden met de internationale edelsmidring) legt een accent van grote ernst in al haar werk dat wij als klassiek-modern zou den willen classificeren. Haar grote aandacht voor het vak, met knappe verfijningen zoals de gronueer-techniek, houdt de fantasie terug. De Hollandse Joanna Brom uit de bekende edelsmids familie is in dit gezelschap weliswaar nieuw, maar in onze kringen is haar emailwerk welbekend. Men kan hier door haar geëmailleerde sieraden zien. Bij de vaste kern van het atelier viel ons van led Hudig Stigter een gouden broche op die bezet is met tourmalijn en diamant! Steenbergen en Dumbar ontwikkelen hun spel met de ruimte. De laatste toont enige ruimtelijke ara besken van grote distinctie en een monumentaal geconcipieerd werkstukje dat ter gedachtenis aan de te water- lating van een schip is gedacht. Ter expositie vingen wij op, dat onze Nederlandse edelsmeden zich tussen buitenlandse collega's van klasse zeer goed handhaven, een mening die wij zeker kunnen beamen. Tot 30 October is dit alles te zien in kunsthandel Leffelaar. L. T. De eerste resultaten waren: Hoofdklasse: L. Coster—OW 130—116. PTT—DKC 124—134. SAC—SAC II 130—126. DSH GEB 124—124. 1 A: NederlandStork 124110. Jo- hezL. Coster II 128120. Union—Bey- nes 128—120. DSH II—GEB II 112—122. 1 B:: PTT II—DKC 136—112. Boru— HSM 140—100. GEB III—Johez II 138 —118. Figee—Stork II 120—120. 2 A: CPTT—DSH III n.g. OW II— VBM 116—130. HSM II—Figee II 118— 132. DKC III—PTT III 122—132. 2 B: Union II—Figee III 130—128. Boru II—HSM III 126—112. Meerzicht— PTT IV 134—128. DKC IV—SAC III 120 —130. 3 A: PTT V—SAC IV 138—104. Johez III—HAC 120—122. Stork III—DKC V n.g. Meerzicht II—H. en PI. 116—130. 3 B: OW III—Johez IV 134—80. H. en PI. II—PTT VI 118—134. Figee IV—Ne derland II 106—126. VMB II—Meerzicht III 130—118. Advertentie Gearriveerd uit PARIJS met HAARMODE 1934-1955 SANTPOORTERPLEIN 1 - Tel. 19706 Bus 3-4-8 Donderdag 28 October des middags om drie uur zal de nieuwe filter installatie van het gemeentelijk wa terleidingbedrijf van Bloemendaal aan de Hoge Duin en Daalseweg officieel in gebruik worden gesteld. De plech tigheid zal worden verricht door de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller. Tegenover de verzekering der Indonesische regering, dat van de zijde der politie geen mishandelingen of bedreigingen van de gearresteerde Neder landers hebben plaats gehad, herhaalt de Nederlandse regering, dat het op grond van de veelvuldige gegevens, waarover zij bij het opstellen van een nota op 14 Juli beschikte, voor haar vaststaat, dat een aantal Nederlandse onderdanen op ernstige wijze is mishandeld, alsmede aan bedreigingen van ontoelaatbare aard is blootgesteld geweest, teneinde deze arrestanten tot het afleggen van bekentenissen of bepaalde verklaringen te dwingen. Aldus wordt gezegd in een nota, die de Nederlandse Hoge Commissaris Dinsdag bij het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft inge diend. Deze overtuiging is nog versterkt door de volgende sedertdien te ha- rer kennis gekomen feiten. Een aantal gearresteerden, die tevens als getuigen zijn opgeroepen in de rechts zaak tegen de Nederlander Schmidt, zijn bedreigd geworden met ernstige represailles, zoals opzending voor on bepaalde tijd naar Nusa Kembangan, ontvoering en maatregelen tegen hun familieleden, wanneer zij bij het onderzoek ter terechtzitting in hun verklaring zouden afwijken van hun in hun vooronderzoek afgelegde ver klaringen. Deze feiten logenstraffen de medede ling en de nota van de Indonesische regering van 9 October 1954 dat van de kant van de politie geen mishande lingen of bedreigingen plaats hebben gehad ten aanzien van de betrokken als getuige gedagvaarde gedetineerden. Tegen deze ontwikkeling van zaken, die door haar met bezorgdheid wordt gevolgd, tekent de Nederlandse rege ring andermaal protest- aan. Zij ver langt en meent onder de bovenge noemde- omstandigheden van de Indo nesische regering dat haar op korte ter mijn de verzekering worde gegeven: le dat naar de in de nota van 14 Juli voor 't eerste onder de aandacht van de Indonesische regering gebrachte gedragingen van de politie een on partijdig onderzoek worde ingesteld, waarbij de bedreigde personen zul len worden gehoord In een omgé ving waar zij niets te vrezen zullen hebben, terwijl zij zo spoedig mo gelijk buiten de directe of indirecte invloed van de politie-autoriteiten, die thans, hun zaken in handen heb ben, zullen worden gebracht. 2e. Dat Nederlandse arrestanten, ge tuigen, die tijdens het onderzoek ter terechtzitting verklaringen wensen af te leggen, welke afwijken van hetgeen zij tijdens het vooronderzoek hebben verklaard, van represailles zullen wor den gevrijwaard en dat deze getuigen, Het eerste herenteam van Leonidas heeft in de tweede klasse een fraaie prestatie geleverd door het lang niet zwakke reserve-team van die Raeckse een nederlaag te bezorgen. Tot tweemaal moest Leonidas een achterstand inlopen, waarna echter na veel spanning de volle gamewinst werd behaald, 3-0. Ondanks enkele tekortkomingen een zeer verdiende overwinning voor de Leonidas-ploeg. De resultaten van de katholieke ver enigingen waren overigens toch niet slecht. Niet alleen wist in de dames klasse H.B.C. een verdienstelijk gelijk spel te behalen tegen Rapiditas, doch ook Leonidas 1 en 2 brachten beide punten naar huis. Het derde en vijfde team van Velox kwam tot een punten verdeling, zodat alleen het reserve-team van Onze Gezellen een nederlaag moest slikken. Na het slechte begin tegen de Blinkert Ten einde te kunnen komen tot reali sering van het uitbreidingsplan-in-on- derdelen Santpoort-Noord, worden van gemeentewege sedert enige tijd onder handelingen gevoerd met de eigenaren van percelen langs de Hagelingerweg over aankoop daarvan. Tot deze per celen behoort ook het pand Hagelin gerweg 25 met bijbehorende grond ter oppervlakte van 100 vierkante meter. Dit pand dient te zijner tijd afgebro ken te worden om de Hagelingerweg aldaar op de bij het uitbreidingsplan voorziene breedte te kunnen brengen. Bovendien is een groot gedeelte van de tot dit perceel behorende grond bestemd voor winkelbouw met daarbo ven 2 woningen. De eigenaresse heeft zich tot verkoop bereid verklaard voor een bedrag van 5.000 in totaal en onder voorwaarde, dat aan een harer employé's, die mo menteel nog te Haarlem woont, doch in het belang van het bedrijf te Sant poort behoort te zijn gevestigd en daar om het pand Hagelingerweg 25 zal be trekken zodra dit door de huidige be woners verlaten wordt, bij sloping van dat pand van gemeentewege gelijkwaar dige nieuwe woonruimte zal worden toegewezen. B. en W. achten de gevraagde koop som billijk en hebben geen bezwaar te gen de gestelde voorwaarde. De ver huur kan na aankoop van het pand tot wederopzeggens bestendigd worden te gen de thans geldende huurprijs van 28,45 per maand. Door de snelle toeneming van het aantal leerlingen van de Brederode school te Santpoort-station is de aan schaffing van leermiddelen noodzake lijk. B. en W. van Velsen vragen daar voor een crediet van 680,25. hebben de reserves van H.B.C. zich thans weer keurig hersteld en behaal den een nuttige 31 zege. Voor de R.K. clubs wel een klein, doch zeer productief programma. De volledige uitslagen luiden: DAMES: V.C.K. 1—H.V.S. 1 4-0 Rapiditas 1—H.B.C2-2 Leonidas Gios 1 3-1 Die Raeckse 6Leonidas 2 1-3 De Blinkert 2Velox 3 2-2 Spaarnestad 1O.G. 2 3-1 Velox 5A.VC. 2 2-2 Stampers 1V.V.V.H. 2 2-2 H.V.S. 3De Blinkert 3 1-3 HEREN: Leonidas 1—Die Raeckse 2 3-0 Cios 1—V.C.K. 1 2-2 H.V.S. 1—Rapiditas 1 4-0 Santpoort 2Spaarnestad 1 1-3 H.V.S. 3—De Blinkert 1 1-3 H.B.C. 2—V.C.R. 2 3-1 H.V.S. 4—Rapiditas 3 3-0 O.S.S. 1—Santpoort 2 2-2 P.W.N. 2A.W. 1 3-0 Het programma voor heden, Woens dagavond, luidt: DAMES: Velox 2—H.B.C. 2 H.V.S. 1Die Raeckse 2 Velox 1—P.S.V.H. 1 P.W.N. 1Onze Gezellen 1 Gios 2Santpoort 2 H.V.S. 2—O.V.R.A. 2 Die Raeckse 5Vesmia 1 Velox 4—V.V.V.H. 1 De Blinkert 2H.B.C. 3 Santpoort 1Rapiditas 3 HEREN: P.S.C.B. 1—P.W.N. 1 P.S.V.H. 1—V.C.R. 1 H.V.S. 1—V.C.K 1 O.V.R.A. 1—Cios 3 H.B.C. 1Rapiditas 2 De Blinkert 2P.S.V.H. 2 Gios 2Die Raeckse 4 H.V.S. 4—B.W.T. 1 Boru 1—O.V.R.A. 2 Stampers 1De Blinkert 4 Uitslagen onderlinge competitie: Groep IA: v. Egmond—v. Emmerik 01, v. d. VeldeKlein 'A, Huy- boomHopman 01, v. Egmond Hoogland 01, v. EmmerikRijnsoe ver 01. Groep 1 B: BankenOverdijk 01, Reeuwijkde Lange afgebr., v. d. SpekA. C. Hablous 01, M. v. d. BergBleekemolen 01. Groep 2: A. Hablousde Vos 10, AndringaHuneker 01, BaasA. Komen 10, HoltkampKroon 10, Haasbeekv. d. Stoop 10, J. v. d. BergLunenburg 10. Groep 3: GoedemansPaardekooper 01, KuyperAben 10, Hollander Negeman 10. Woensdag 20 October Hoog water: 10.32 u. en 23.11 u. Laag water: 5.37 u. en 18.09 u. Donderdag 21 October Hoog water: 11.55 u. Laag water: 7.11 u. en 19.36 u. na afloop van de terechtzitting niet zul len worden teruggebracht in de macht van de daadwerkelijk met het vooron derzoek belaste ambtenaren. (Er zijn momenteel 32 Nederlanders in Indonesië in voorarrest. Slechts één zaak, n.l. die tegen Schmidt, is door de Landrechter in behandeling genomen. Red.). De woningbouwvereniging „Een dracht maakt macht" te Zandvoort hield Dinsdagavond een ledenvergade ring. Het belangrijkste agendapunt be trof het bouwplanvan Lennepweg. Onder architectuur van de heer B. J. J. M. Stevens te Haarlem zullen ten Noorden van de Van Lennepweg wor den gebouwd 62 eengezinswoningen en 72 etage-woningen in zogenaamde hoogbouw (4 woonlagen). Het karak ter van deze etage-woningen is an ders dan de tot dusver door de ver eniging gebouwde woningen. De be zwaren, aan etagebouw verbonden, zullen zoveel mogelijk worden onder vangen door Het aanbrengen van gas- geysers en zogenaamde lavets. Dat ls een combinatie van wastafel en bad kuip met een ingebouwde motor, waar door het lavet ook als wasmachine dienst kan doen. Overwogen wordt nog het plaatsen van een koelkast in de keuken. Voorts zal er in de woningen een droogkamer worden gemaakt. Men zou het eenvoudige flats kunnen noe men. Het kleinste type zal een woon kamer en drie slaapkamers bevatten. Door al deze voorzieningen zal de huurprijs hoger zijn dan die voor de andere woningen. Het bestuur meende evenwel, dat er onder de ruim 1300 leden der vereniging voldoende ge gadigden zullen zijn voor dit duur dere type woning. Na enige discussie werd het plan door de vergadering goedgekeurd. Goedkeuring werd gehecht aan de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester. De aftredende bestuurs leden A. Molenaar, C. J. Tol, S. Reits- ma en K. Paap werden herkozen. Op uitnodiging van de amateur-foto grafen-vereniging Zandvoort hield de heer J M. Moerkerk in hotel Keur Dinsdagavond een causerie over het onderwerp: „Dieren van nabij". Zeer bevattelijk was zijn lezing die door vele droog-komische opmerkingen de lachlust van het talrijke publiek op wekte. Op loffelijke wijze vertelde spreker zijn ervaringen welke hij had opgedaan in het Dierenpark Blijdorp. Na de pauze zette de heer Moerkerk zijn causerie voort met behulp van aantrekkelijke lichtbeelden. Hij toonde de mogelijkheden van de kleurenfotografie en de verrassende effecten welke daarmee te bereiken zijn. Namens de voorzitter die door ziekte afwezig was dankte de yice- voorzitter de heer Vos de heer Moer kerk en hij hoopte deze spreker wel dra nog eens voor een causerie te mo gen uitnodigen. De nieuw gebouwde openbare kleu terschool aan de Nic. Beetslaan te Zandvoort zal a.s. Zaterdag, 's mid dags om 3 uur officieel door burge meester Van Fenema worden geopend. (Niet otfieiële 3% Ned 1953 1% Ned 1953 3% Ned 1948 3% jCI Nea 1950 3V< Ned 1954 3-3(5 Ned 1947 3 Ned 62-64 Del tac tnschr GrtbK 1946 3 pC .Ned Handel Mil. cert A.K U Vac BerKel's Patent _alve-Detft cert Van Geldet Kon Hoogovens cert Unilever cert Ned Kabei Philips Kon Petroleum .Amsterdam" Rubber HoU Amerka Lijn Kon Ned Stoomb Mlj Ned Scheepv Unie H V A Deb M11 Cert Stemming: gunstig. koersen) Vorig slot 104 1021/4 100 991/4 100% 100A 101 9911 199 253 1691/4 228 253% 252% 411(i 225 309% 515 93& 165(5 153 14514 130% 128% Opening 20/10 100% 253 248% 416% 310 514 93% 154 146% 130(4 127% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp Genera) Electric. Genera) Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater US Steel 18/10 41% 78 65% 41% 87% 88% 71% 25 33% 61% 68% 54% 46% 60% 26% 58% Stemming: 19/10 42% 79'% 65% 41% 87% 88(4 72(4 25% 34 62% 67% 55 46% 60(4 26% 59% vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2