Krachtige verdediging van minister Cals maakt indruk T>E SCHEEPSBOUWER- Britse troepen voor 20 Juni '56 uit Egypte KRUISWOORDRAADSEL Stilte in de havens van Londen GEHEIMZINNIGE AUTO fa" f Suez-bases opnieuw toegankelijk in geval van agressie tegen Arabische Liga of Turkije Thans ook haven staking in Huil Vrouwen Wilma Montesi is verdronken Correctie Duits- Belgische grens? DE ONDERWIJZERSNOTA INDE EERSTE KAMER BRITS-EGYPTISCH ACCOORD GETEKEND WOENSDAG 20 OCTOBER 1954 PAGINA 5 De Eerste Kamer leert lezen Vinkeveense Plassen blijven behouden Pater S. Haanen O.F.M. t Examens de enige cream die het haar voedt! Voor het haar van Gentlemen Tube 75 cent i 1; - Ui Londense buschauffeurs weer aan het werk r Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag Een NederL speurdersroman Neemn AKKERTJE CHURCHILL WIL NOG ALTIJD MALENKOV ONTMOETEN Eden over Londense conferentie Commissie van drie: Voornamelijk ten be hoeve van treinverkeer C. Woudenberg herdacht in de Eerste Kamer Amanuenses en con cierges bij het V.H.M.O. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Cals heeft de ernstige critiek van de Eerste Kamer op zijn nota Inzake het onderwijzerstekort beantwoord met een rede, waarvan de con clusie luidde, dat hij de grote moeilijkheden waarin het onderwijs dreigt te komen niet de baas kan worden wanneer de Kamer alleen maar afbrekende critiek geeft. Vooreerst vroeg hij dus het vertrouwen van de senaat, die zijn bedoelingen vaak verkeerd had uitgelegd, zoals de minister aantoonde. Tal van boeken en stukken waren op de ministerstafel aanwezig om zijn betoog, dat enige uren in beslag nam, te documenteren. De minister keerde zich vooral scherp tegen de heren Wendelaar (V.V.D.) en Geugjes (C.P.N.). De laatste verweet hij opzettelijk verdraaien van de zin van wat hij destijds gezegd had. Ook de heer Wendelaar had hem ondeugdelijk geciteerd. Bij de replieken viel de minister hem met een interruptie daarover nogmaals aan. Het debat eindigde échter in een veel betere stemming dan de eerste termijn van de vorige week Dinsdag had doen verwachten. Van verschillende zijden werd de minister zelfs dank gebracht voor zijn uitvoerig antwoord. Twee communistische moties zijn aan gehouden en zullen waarschijnlijk eersv bij de begroting van Onderwijs in be handeling komen. Zij betreffen het ver lenen van vrijheid van dienstplicht en een algehele salarisverhoging. Minister Cals vulde de nota aan met verschil lende maatregelen die zullen moeten worden getroffen om het dreigende ta- kort aan onderwijzers te overbruggen. Een algemene salarisverhoging voor de onderwijzers, zoals door de A. N. O. V. aan de regering is voorgesteld, moest de minister afwijzen. Het aan vangssalaris voor onderwijzers is thans relatief niet ongunstig. Een algehele verhoging zou te veel repercussies heb ben op de gehele salarisschaal voor de rijksambtenaren Binnenkort zal echter aan onderwij zers die voor een akte studeren wel de helft van alle kosten ook reis- en verblijfkosten worden vergoed. Degenen die een ULO-acte halen zul len zelfs een bonus ontvangen. Zono dig zullen kwekelingen nog meer met beurzen worden geholpen. Het over leg met de minister van Oorlog over vrijstelling van militaire dienst zal wor den voortgezet. Ook met de adoptie van kweekscholen zal krachtig worde» Voortgegaan. De minister deelde voorts mede. dat hij een regeling zal ontwerpen waardoor abituriënten van het mid delbaar onderwijs en de M.M.S. na een spoedcursus van een jaar de on- derwijzersacte kunnen halen. Deze abituriënten zullen dan echter een bepaalde leeftijd vermoedelijk 21 jaar moeten hebben, om te voor komen dat de normale leerlingen, die naar de tweede leerkring van de kweekschool gaan, allen in deze spoedcursus vluchten. Tenslotte denkt de minister door toe passing van art. 77 van het Rijksamb tenarenreglement als noodmaatregel ge huwde onderwijzeressen, die op hun 45ste jaar ontslagen worden, een tijde lijke aanstelling te kunnen geven. De schoolbesturen blijven uiteraard geheel vrij deze bepaling al of niet toe te pas sen. Voor uitbreiding van het stelsel van fictieve dienstjaren, dat dit jaar voor het eerst is toegepast, bleek de minister geen voorstander. Herhaaldelijk wees hij erop, dat dit Behalve met documenten trok minis ter Cals Dinsdag ook met humor ge wapend ten strijde tegen de Eerste Ka mer. Hij speelde de heren Wendelaar en Geugjes uit tegen de senatoren Derksen en Algra. De beide laatsten hadden zijn redevoeringen beter geciteerd dan de eersten. Minister Cals trok hieruit de conclusie, dat zij het lezen op school beter hadden geleerd. Moet ik daaruit ook concluderen, zo zei hij, dat op de bijzondere school dit vak beter wordt gedoceerd dan op de openbare? (Van onze Utrechtse redacteur) Op voorstel van een speciaal hiervoor benoemde commissie hebben de Prov. Staten van Utrecht besloten de Vinke veense plassen niet droog te leggen. Ter vervanging van de door de golfslag bijna geheel weggespoelde eilandjes zal een aantal nieuwe eilandjes opgespoten wor den met zand, dat uit de plassen ge zogen wordt. De staten vonden echter geen aan leiding voor de Vinkeveense Plassen een afzonderlijk plassenschap op te richten, zoals de commissie had voorgesteld. Het besluit om niet tot droogmaking over te gaan, betekent dat een belangrijk recreatieoord, speciaal voor de kleinere watersport, in de dichtbevolkte randstad Holland behouden blijft In het Minderbroedersklooster te Ven- ray is pater Sebastianus Haanen O.F.M. in de ouderdom van 87 jaar overleden. AMSTERDAM 19 Oct. (G. U.) Doctoraal psychologie me], A. Inkelstein, Amsterdam. AMSTERDAM 13 Oct. (G. O.) Cancf. geneeskunde 2e ged. N. Daum, geboren te Medan, F. Gotsis, geboren te Springfield (U.S.a!), me]. R. Verhoeif, Pekalongan. DELFT 18 Oct. Prop. bouwk. ingenieur: G. Valewink, 's-Gravenhage, A. van der Vmgt, Scheveningen; prop. werktuigk. in genieur: D. Peeters, Dinteloord; cand. ci- vel-ingenieur: M. van Overstralen Kruijsse, 's-Gravenhage; cand. voor werktuigkundig ingenieur: H. Borst, Oss, W. van Erven Dorens, Bussum, H. Heere, Raamsdonk- veer, E. van Herwaarden, Rijswijk (Z.H.), L Hoogenboom, Utrecht, W, Lokker, Den Bommei, Moeljani Mochamad, Delft, J. van der. Noort, Ermelo, F. Efferems, Amster dam, J. Vree, Delft, P. Wtideveid, Baarn; car.d. scheepsbouwk. ingenieur: J. Veld- hijzen, Dordrecht; ingenieursexamen voor civiel-ingenieur: J. van Dijk, Hilversum. LEIDEN 19 Oct. Cand. Romaanse taai en letterk. mej. C. Meurs, Den Haag; doc toraal Romaanse taal- en letterk. W. van Heel, Leiden. GRONINGEN 19 Oct. Op een proefschrift „A taxonomie spectrum of the section eu- callitriche in the Netheriands" is aan de Rijksuniversiteit te Groningen gepromo veerd tot doctor in de wis- en nat. mej. H. Schotsman, geboren te Zutphen. GRONINGEN 19 Oct. Doctoraal wis- en natuurkunde (plantkunde); J. Weijer, Hee- rcnvecn; Cand. geneeskunde (IIB): J. van i f „ne. Hilversum, R. van den Hoofd akker, Steenwijk, W. Hoetjer, Haag, H. de 'e' Twijzelerheide. Voorber. examen God geleerdheid; mej. E. Brouwer, Groningen. LEIDEN, 18 Oct. R. U. Doctoraal In donesisch recht mej. M. de Winter. Den Haag, 1L Roesman Djajakoesoema, Den Haag; Cand. psychologie J. Kuypers, Den Haag; Kerkelijk voorbereidend examen: J. Schellingerhout, Alphen a. d. Rijn; Docto raal geneeskunde w. Burgering, Leiden, F. Gioot, Den Haag, H. Heering, Zierikzee, J. van Pappelendam, Den Haag en J. Pijl, Den Haag; Artsexamen le ged de dames A. de Haas, Den Haag, j. de Beyer, Am sterdam en de heren J. van der Meulen Emdhoven en dr. M. de Vries, Leiden; Arts examen 2e ged. J. Greenblatt (U.S.A.), J. Huisman, Den Haag, M. Marseille Den Haag en C. Oudmaijer, Den Haag.' LEIDEN 13 Oct. R. U. Propaed. god geleerdheid A. Felix de Braga, Zeist. NIJMEGEN 13 Oct. R.K. U. Doctoraal Jechten J. Wijnen, Maastricht; H. Arntz, Beneden-Leeuwen. alles slechts tijdelijke maatregelen zul len zijn, maar dat zij ook precies op het jaar 1956 moeten worden gericht. Daarom zag hij geen heil in de bouw van internaten voor kweekscholen, een maatregel die in het katholieke onder wijs niet bewezen heeft een deugdelijk middel te zijn voor het opvoeren van het aantal onderwijzers. Hij liet ook uitkomen, dat de onderhandelingen met minister Staf op grote moeilijkheden gaan stuiten. Oorlog ziet niet in dat het kader van het leger zou moeten worden verminderd omdat het kweek- schoolonderwijs met een jaar wordt uitgebreid. „Dit is weer een probleem waar de Volksvertegenwoordiging en de regering samen moeten zien uit te komen", aldus de minister. Hij kreeg bij de replieken van mr. Wendelaar te horen, dat het niet de taak is van de Volksvertegenwoordi ging om met maatregelen te komen. De regering moet voorstellen indie nen en de Kamer zal dan wel zien of ze aanvaardbaar zijn. Mr. Cals ant woordde dat dit in normale gevallen opgaat, maar niet wanneer er zoals nu moeilijkheden zijn waar niemand meer uitkomt. In zo'n geval is het onjuist dit de regering voor de voe ten te werpen. De Kamer heeft des tijds met de regering samen de wet tot verlenging van het kweekschool- onderwijs aangenomen. Zij draagt dan ook medeverantwoordelijkheid voor de gevolgen die zij had kunnen voor zien. De minister kwam enigszins terug op de maatregel die in de onderwijsnota als de meest ingrijpende was gezien, namelijk het voorstel om de leidsters van het kleuteronderwijs met B-diploma in staat te stellen na een spoedcursus de acte L.O. te halen. Hij zag nu wel in, dat deze maatregel psychologisch zeer ongunstig had uitgepakt, daar heel Nederland juist zit te wachten op een verbetering van het kleuteronderwijs. Hij bestreed echter de mening die de heer Derksen (K.V.P.) had verkondigd, dat dit tot een devaluatie van het la ger onderwijs zou leiden. Dit zou reeds onmogelijk zijn omdat de maatregel slechts eenmaal zal worden getroffen, uitsluitend om over het critieke punt 1956 heen te komen. Het effect zal bo vendien niet afdoende zijn, hoogstens een 250-tal kleuterleidsters B zullen op die manier worden overgeheveld naar het lager onderwijs. De minister meent echter dat ook dit middel niet verwaar loosd mag worden. Daarenboven zullen dan nog kleuterleidsters in de eerste klas van het lager onderwijs moeten worden toegelaten en als derde maat regel zullen nog in de eerste klas L.O. halve dagen onderwijs moeten worden gegeven, afgewisseld met, halve dagen kleuteronderwijs. Wanneer de Kamer de kweekschool opleiding met een jaar wil verlengen dan moet zij dit alles consequent aan vaarden, want dat brengt nu eenmaal mee dat er in 1956 ineens, zij het slechts voor een enkel jaar, tweeduizend nieu we leerkrachten ergens vandaan moe ten worden gehaald. De minister verdedigde ook zijn bei de voorgangers en bestreed de bewe ringen van vele kamerleden dat vorige kabinetten steeds halsstarrig geweigerd hebben naar waarschuwingen van ka mer en onderwijzersorganisaties te luis- teren. De oorzaak zat hem vooral hier in dat de algqmeen aanvaarde progno se van de geboortecijfers te laag is ge bleken. Het hoge klassegemiddelde is een euvel, dat mede in de hand is gewerkt door het nog steeds toepassen van een systeem van een nogal flinke marge tussen een minimum en een maximum aantal leerlingen. Vroeger kwam men daarmee uit, omdat de on derwijzers het zo konden regelen dat een school precies iets meer leerlingen had dan het minimum. Thans is die marge echter geheel gevuld en is iedere school aan zijn maximum toe. Misschien, aldus de minister, is er aanleiding dit systeem thans te gaan wijzigen. Ver gelijkingen met het buitenland leren, dat Nederland er ondanks alles in vele opzichten beter aan toe is. In Engeland staan 20 procent onbevoegden voor de klas. In België heeft men toevallig het voordeel gehad van een daling in het geboortecijfer. Thans zitten wij in Ne derland met een tekort aan onderwij zers, ondanks het feit dat er nog wel heel wat zijn die boze brieven schrij ven aan het departement, daar zij op een aanstelling zitten te wachten. Men kan nu eenmaal niet de voorhanden re serve over het gehele land zodanig ver spreiden, dat er werkelijk geen post meer onbezet is. Op 16 September wa ren er 279 plaatsen vacant. Dat is ech ter niet meer dan een half procent. Voor de oorlog was dit percentage on gunstiger. De minister hoopt dat de situatie van de dertiger jaren niet zal terugkeren, toen kwekelingen met acte iedere dag queue moesten maken voor de arbeidsbureaux. De minister was het met de Kamer eens, dat de plannen moeten worden gezien tegen de achtergrond van het middelbaar onderwijs en het hoger on derwijs en dat de situatie daar nog on overzichtelijk is. De parlementaire be handeling van de nota-Rutten vordert veel tijd omdat voor tal van problemen niet ineens een oplossing kan worden gevonden. De minister is aan zijn Me morie van Antwoord bezig, die binnen niet al te lange tijd tegemoet kan wor den gezien. Bij de replieken meende de heer de Dreu dat de minister op de goede weg is. De positie van de gehuwde onder wijzeres had hij gaarne nog iets meer principieel willen regelen door iedere beknotting van rechten wettelijk onmo gelijk te maken. Voor degenen die na een eenjarige spoedcursus de onderwij- zersacte hebben gehaald vroeg hij met behoud van salaris de verdere oplei ding van het derde jaar kweekschool eveneens te kunnen afmaken. De mi nister moest dit van de hand wijzen. De heer Derksen wilde van de bonus uitkering voor hen die een ULO-acte halen een blijvende maatregel maken. Hij waarschuwde de minister dat de re geling van de positie van de gehuwde onderwijzeres het gevaar inhoudt, dat een tot dusver gevolgde goede gedrags lijn nu definitief zal worden gewijzigd. Advertentie w ant Silvifix bevat Puur Sil vikrin, de natuurlijke haar* voeding! Dank zij een geheel 1 nieuwe formule geeft Silvifix :f nu 2 x zoveel glans en doet |U 2 x zolang met één tube. Voor de dagelijkse haarver zorging SilvifixHet glanst, het verfraait en het voedt \s\\ 16. Het is duidelijk, dat de Saksische piraat het tegen de twee zeilschepen niet op durft te nemen, want terwijl de roeiers uit alle macht aan de riemen trekken, schiet de boot haastig de smalle inham in de kust binnen. Hopende, dat de twee schepen daar op zee hem gezien hebben, geeft Eric zijn ogen goed de kost; het kan goed te pas komen. Verder en verder glijdt de schuit door het kalme binnenwater; de Saksers schijnen de omgeving goed te kennen, want zonder aarzelen wordt de boot door een wirwar van rietkragen heen een stil water binnengeloodst waar ijz tussen het riet tot stilstand komt. Op een kort bevel van de aanvoerder springen de krijgers over boord en waden naar de drassige oever, waarna zij in looppas in de richting van de kust verdwijnen. Zouden de zeilschepen hun achtervolging inzetten, dan kunnen de Saksers hun een warme ontvangst bereiden. Slechts een klein aantal krijgers is achtergebleven, meer nog om de boot te bewaken dan de gevangenen want de gedachte dat dezen zouden kunnen ontvluchten in dit onherbergzame gebied schijnt niet in hen op te komen. Geen van hen besteedt enige aandacht aan Eric en de twee jongens. De Saksers staan met hun rug naar Eric toe en spreken zacht onder elkaar. De Noorman begrijpt, dat een kans cis deze niet spoedig terug zal komen. Geluidloos staat hij op van zyn bank en geeft Erwin en Axe. die hem nauwlettend gadeslaan, wenken. Dan stort Eric zich op de dichtstbijzijnde piraat en terwijl de jongens zijn voorbeeld volgenspringt hij met de wanhopige Sakser in zijn armen overboord. momzmsm r I ifv - Éfl 1 V w - - V vv - - Nog steeds wordt het Londense havenverkeer ontwricht door de massale staking van de havenarbeiders. Vrachtsche pen, sleepboten en andere vaartuigen liggen doelloos op de Theems. Gisteravond zijn de Brits-Egyptische besprekingen over de ontruiming van de zone langs het Suez-kanaal, die vorig jaar Augustus zijn begonnen, be kroond met een verdrag. De Egyptische premier, luitenant-kolonel Gamal Abdel Nasser, en de Britse minister van Staat, Anthony Nutting, hebben gis teravond in de Pharao-zaal van het parlementsgebouw in Cairo een over eenkomst ondertekend, die voorziet in terugtrekking van de 80.000 man Britse troepen uit Egypte vóór 20 Juni 1956. De Britse troepen zullen naar de bases van het Suez-kanaal mogen terugkeren „in geval van een gewapen de aanval van een vreemde mogendheid" op Turkije of enige andere Arabische staat. Egypte zal dan voor deze terugkeer havenfaciliteiten verlenen. Er is hier een compromis bereikt. Egypte wilde aanvankelijk de bases niet beschik baar stellen in geval van een aanval op Tnrkije. Die bezwaren heeft het laten varen! Anderzijds heeft Groot-Brittannië ermee ingestemd, dat het onderhoud van de bases niet zal geschieden door 4.000 Britse legertechnici, maar door 1200 Britse civiele deskundigen, van wie er 800 van buiten Egypte mogen komen. Alvorens de overeenkomst werd ondertekend, heeft het Egyp tische kabinet er na een vergadering van drie uur zijn fiat aan gegeven. In grote trekken waren beide landen al op 27 Juli 1954 tot overeenstemming gekomen, toen luitenant-kolonel Nasser en de Britse minister van Oorlog, Anthony Head, een voorlopig accoord tekenden. In Cairo heerst een uitgelaten feest stemming. De kranten hadden gister avond met grote letters de onderteke ning van het verdrag aangekondigd en nog voor de ondertekening werden overal vlaggen uitgehangen en versierin gen aangebracht. Toen het donker werd brandde een feestverlichting. Ook in andere Egyptische steden heerst een feeststemming. Vandaag wordt in het gehele land de beëindiging van de 72-jarige bezetting van de Ka naalzone gevierd als een nationale feestdag. Reeds een uur voor de overeenkomst werd getekend zagen de hoofdstraten in Cairo zwart van de mensen, die juichten en zongen en die spandoeken en fakkels met zich mee voerden. De Britse ambassadeur in Cairo, Sir Ralph Stevenson, verklaarde in 'n radiorede tot het Egyptische volk, die hij in het Arabisch uitsprak, dat Engeland altijd en onder alle omstan digheden zou helpen, als die hulp welkom zou zijn. Hij deelde mede, dat hij volgend jaar, na acht jaar in Egypte te zijn geweest, zal aftreden. De Britse havenstakingen hebben zich thans ook uitgebreid tot Huil. Het kabinet is vanmorgen weer in bijzon dere zitting bijeen geweest. De minister van Arbeidszaken, Monckton, heeft aan gekondigd, dat de regering de nodige stappen zal ondernemen om een natio nale noodtoestand te voorkomen. Als de toestand zo blijft, zullen Zaterdag Brit se troepen worden ingezet om de nood zakelijke goederen te lossen. In de Londense havens ligt het weTk nu geheel stil. Er zouden ongeveer 37.000 arbeiders bij de stakingen betrokken zijn. De busstaking is thans geheel op geheven. Over de kwestie der overuren en loonsverhoging zullen thans de on derhandelingen worden voortgezet. Advertentie Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88 TT" 4 V r 9 ii /i i* tr 'f /J lm 2/ 12 li Zi ié *3 h it Ji JV Horizontaal: 1 klaar, 3 herkauwer, 5 schrede, 7 nagerecht, 8 pers. vnw., 10 familielid, 11 op dit ogenblik, 13 meis jesnaam. 17 voorzetsel, 18 pers. vnw. (Fr.), 19 herkauwer, 20 zangnoot, 21 in houdsmaat, 22 deel van het jaar, 24 het romeinse rijk, 26 rivier in Italië, 27 zangnoot, 29 rivier in Nederland, 31 vloerbedekking, 33 heilige, 34 soort schip. Verticaal: 1 vrouwelijk zoogdier, 2 zangnoot, 3 onder andere, 4 stel, 6 zang noot, 7 familielid, 9 afstandsmaat, 10 wederk. vnw., 12 vogel, 14 vlaktemaat, 15 deel van het kippenhok, 16 bijwoord, 17 Europeaan, 21 deel van het lichaam, 22 soort onderwijs. 23 stofmaat, 25 klein beetje, 26 eenh. van kracht. 28 maan stand, 30 voegwoord (Fr.), 32 spil. Horizontaal: 1 dame. 4 paps. 8 semi. 10 plag, 12 amicten, 15 ode, 16 ai, 17 roeiboot, 19 pof, 20 rei, 21 lab. 22 den, 24 rem, 26 Ben. 28 economie. 31 ga, 32 rad, 33 stelsel, 35 spin, 37 duif, 38 eeuw, 39 lest. Verticaal: 1 demi, 2 ami, 3 microben, 5 a.p., 6 plooien, 7 sado. 8 saam. 9 zee, 11 getij. 13 tof, 14 N.I.R., 18 bedeelde, 19 parodie, 23 kers. 25 mos, 26 bie, 27 kalf. 29 cape, 30 M.T.S., 31 geit, 34 zus. 36 nu. Advertentie De basis in de Kanaalzone zal na het vertrek van de Britse troepen in goede staat worden gehouden door de Egyp tische regering en Britse particuliere maatschappijen. De Britse troepen zullen, als zij in geval van agressie naar de basis terug gekeerd zullen zijn, Egypte opnieuw moeten verlaten onmiddellijk na beëin diging van de vijandelijkheden. Groot-Brittannië en Egypte zullen in geval van een dreigende aanval op Turkije of een Arabische staat overleg plegen. Egypte zal op Egyptische vliegvelden diensten verlenen ten behoeve van vliegtuigen van de R.A.F. op vluchten, waarvan tevoren kennis is gegeven. Groot-Brittannië en Egypte herhalen in het verdrag, dat zij vastbesloten zijn hun verplichtingen als V.N.-lid na te komen en de conventie van het Suez- kanaal van 1888, die vrije vaart door het kanaal verzekert, toe te passen. De overeenkomst loopt af op 9 October 1961, tenzij beide partijen hernieuwing wensen. door H. A. v. O. 100 H(j liet dit tijdens ons laatste bezoek doorschemeren en h\j besloot met de woorden dat hij de volgende dag méér zou kunnen vertellenDeze woorden zijn hem noodlottig geworden en je weet Drost, dat ik deze moord voelde aan komen. Helaas was ik even te laat Van dit ogenblik af stond het bij Zons- veld vast, dat ook Tienhoven uit de weg moest worden geruimd. Dit was feitelijk de eerste moord met voorbe dachten rade! Zonsveld, die maar al te goed op de hoogte was van de gespan nen verhouding tussen Belfort en Tien hoven, besloot hiervan profijt te trek ken. Evenals na de moord op Rente- naer wilde hij ook nu een ander als ver dachte naar voren schuiven en dit keer was Belfort de aangewezen persoon. Hij wist diens revolver machtig te worden en besloot Tienhoven te doden, voordat deze de volgende dag zijn vermoedens tegen ons kon uitspreken. Dat Tienho ven meer wist was hem reeds lang duidelijk uit diens sarcastische opmer kingen aangaande de eetlust van Haze laar. Ook tijdens de lunch zei Mickey nog tegen ons ,,u moest ons maar eens rustig laten eten en eerst een bezoek aan Pa Hazelaar gaan brengen!" Is 't je duidelijk, Drost, wat h(j op dit mo ment reeds vermoedde? Wat voor Zons veld (Geerling) dus volkomen duidelijk was, was voor ons nog onbegrijpelijk. Hoe pleegde Zonsveld nu deze laat ste moord? Hij begreep, dat hij zijn plan moest volvoeren, voordat Tienho ven de volgende dag gelegenheid tot spreken zou krijgen. Deze moest dus diezelfde nacht nog uit de weg geruimd worden. Volgens mij ging hij nu als volgt te werk, want vergeet niet Drost., over deze moord kon Sylvia mij géén inliehtingen geven, aangezien zi) geen gelegenheid heeft gevonden, om Zons veld na zijn daad nog alleen te spreken. Ik moet dus zuiver af gaan op mijn ei gen combinaties en deducties! Wel nu Zonsveld in zijn rol van Geerling ontkleedde zich die avond als gewoon lijk, deed de lichten op zijn kamer uit, doch begaf zich niet naar bed. Aange zien hij volgens mijn mening overtuigd was, dat de goochelaar Mefisto een z.g. „stille" was, moest hij eerst wach ten, totdat Bak zich naar zijn eigen ka mer had begeven. Daartoe ging hij voor het raam van zijn kamer aan de voor zijde van het pension staan, want daar kon hij immers in de tuin de weerschijn van het licht in de conversatiekamer zien? Als dit licht verdween, wel... dan ging Bak dus naar zijn eigen kamer. Daarna zou hij nog even wachten om zijn daad te plegen. Hij rekende op zijn snelheid, om, voordat Bak bij het ho ren van het schot op het eerste portaal zou verschijnen, hijzelf reeds weer de tweede trap zou hebben bereikt. Het geluk hielp hem ook een handje! Zons veld zag het licht uitdraaien, maar hij zag ook, hoe Bak nog even de tuin inwandelde om daar z'n peukje sigaar op te roken en zijn tocht rond het pen sion te maken. Toen Bak aan de ach terzijde was, draaide Zonsveld beneden het licht uit, zocht tastend zijn weg naar Tienhoven's kamer en opende heel voorzichtig de deur. Dit werkje moet hij inderdaad buitengewoon voor zichtig gedaan hebben, want het kostte hem geen seconden maar minuten, ge tuige het feit, dat Bak reeds weer bij het hek in de voortuin stond, toen hij het schot hoorde vallen. Zonsveld snel de de kamer van Tienhoven uit en sloeg de deur achter zich dicht, waar na hij de trap op rende en nog nét de eerste treden van de tweede trap kon bereiken, voordat één der deuren op de eerse verdieping werd geopend. Zons veld alias Geerling verscheen in hun midden, in pyama en met een badhand doek in de handen, net alsof hij zich pas gewassen had, voordat hij zich ter ruste wilde begeven. Een heel nor maal verschijnsel dus, zelfs zo normaal dat Bak er in vloog. Want, Drost, onze listige vriend Zonsveld had de kolf van Belfort's revolver in een punt van de handdoek gewikkeld, toen hij het schot loste, opdat zijn eigen vingerafdrukken hierop niet zouden komen en.opdat hij Belfort's vingerafdrukken niet zou uitwissen. „Wel verdorie!" liet Drost zich ont vallen. „Ofschoon door dat voortdurende ge- frommel de vingerafdrukken van Bel fort tóch werden uitgewist," glimlach te Bijlman. „Maar Drost, deze badhand doek had voor Zonsveld nog een dienst te verrichten. Bak heeft ons bij hoog en laag bezworen, dat hij alle pension gasten goed heeft gefouilleerd. Daar twijfel ik geen moment aan, maar hij vergat de handdoek, waarmee Zonsveld het „angstzweet" van het gezicht veeg de, en die hij volgens Bak tot een prop in de handen frommelde, héél eventjes uit te schudden! Had Bak dit gedaan, dan was daar de re volver uitgerold en was ons een hele boel last bespaard. Bak werd rood van schaamte, toen ik hem op deze fout wees, maar enfin... we maken allemaal fouten. Na de fouillering kon ieder weer zijn kamer opzoeken en nu kreeg Zons veld de gelegenheid om het wapen door het raam in de achtertuin te slingeren, waar één der agenten het later vond, met de loop tot de kolf in de aarde. Je herinnert je nog wel, dat ik in het begin de vaste overtuiging had, dat zowel Rentenaer als de Witte en Tien hoven met één en hetzelfde wapen wa ren vermoord en je herinnert je ook nog wel mijn verwondering, toen Ver- raart opbelde en mij mededeelde, dat Tienhoven met Belfort's revolver was gedood. Deze overtuiging kreeg ik. om dat ik de beeldhouwer onmiddellijk als de dader verdacht. Ik combineerde zijn uitlating van de zakjes „juwelen" di rect met andere verdachte omstandig heden. In de eerste plaats vroeg ik mij af, waarom de beeldhouwer een badhanddoek bij zich had, terwjjl Bak toch tijdens zijn rondgang om het pen sion geconstateerd had, dat het licht op zijn kamer niet meer brandde! (Wordt vervolgd ln antwoord op een vraag van het Labourlid Nodds heeft de Britse premier sir Winston Churchill, gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat hij nog altijd bereid is een ontmoeting met premier Malenkov te organiseren. Het zou ech ter onjuist zijn de thans in de V.N. lopen de ontwapeningsdebatten te doorkruisen, zo meende hij. Minister Eden deelde het Lagerhuis mee, dat de Britse stap om vier en een halve divisie onder NATO-bevel op het continent te hou den, noodzakelijk was om de Londense conferentie te doen slagen. Eden en Churchill beantwoordden vragen tijdens het traditionele vragen uurtje in het Lagerhuis, dat gisteien van reces terugkeerde. Eden verklaarde goede hoop te hebben, dat de lopende besprekingen in Parijs deze week nog met succes bekroond zouden kunnen worden. Hij bracht hulde aan de minis ters van Buitenlandse Zaken der negen mogendheden en vooral aan Bondskan selier Adenauer. De conclusies van professor Giorgio Frache, de eerste medicus die een on derzoek instelde naar de oorzaak van het overlijden van Wilma Montesi, zijn bevestigd door een commissie van drie deskundigen. Evenals professor Frache is de commissie van oordeel, dat het 20-jarig meisje, dat vorig jaar Augustus aan het strand bij Rome le venloos werd aangetroffen, door ver drinking om het leven is gekomen. Tijdens het onderzoek tegen Ugo Montagne en Piero Piccioni is steeds gesuggereerd, dat Wilma Montesi is ge storven als gevolg van overvloedig ge bruik van verdovende middelen in Mon- tagna's jachtslot. Professor Frache meent, dat Wilma Montesi een zeebad nam om genezing te zoeken van een huidaandoening.De commissie van drie deskundigen durft zich niet uit te la ten over de vraag, of haar verdrinking al dan niet het gevolg is van enig' opzet. (UP) De Belgische minister van buiten landse zaken, Spaak, heeft in de se naatscommissie voor buitenlandse za ken verklaard dat binnenkort met Westr-Duitsland de onderhandelingen hervat zullen worden over enkele klei ne grenswijzigingen. Het gaat er voor namelijk om de grens tussen beide landen hier en daar wat recht te trek ken in het bijzonder in een streek waar de spoorlijn thans drie keer de Duits- Belgische grens passeert. Teneinde dit verkeer te vergemakke lijken zullen enkele beboste stroken land van nationaliteit veranderen. De ze grenscorrecties zullen niet behoeven te leiden tot de uitwisseling van be woners. (ANP) De Eerste Kamer heeft Dinsdag het Zaterdag overleden lid van deze Kamer van de P.v.d.A.. C. Woudenberg, her dacht. De voorzitter. mr. Jonkman, schetste hem als een gewaardeerde en vertrouwde figuur, met een helder in zicht, organisatorisch talent en grote mensenkennis. Hjj was een geboren parlementariër, een toegewijd partijgenoot met een eigen inzicht, doch daarnaast vatbaar voor rede. Hij was kritisch# soms scherp, maar steeds evenwichtig. Namens de regering sprak minister De Bruijn een kort woord, waarin hij de overledene schetste als een uitstekend partijman, wiens verdiensten echter een veel wijdere strekking hadden. De raad van leraren bij het voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs heeft aan de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen een adres gezonden over de bezoldiging van de amanuenses en concierges aan scholen voor V.H.M.O. De raad schrijft van me ning te zijn, dat deze bezoldiging onder de huidige omstandigheden beslist te Een amanuensis met voldoende vak kennis kan in het bedrijfsleven een ho ger honorarium ontvangen en is dus moeilijk bij het onderwijs te houden of zelfs te krijgen. De taak van de concierge is thans aanmerkelijk uitgebreider dan vroeger. Hij is in feite belast met de inwendige dienst van de school en hij moet be schikken over een grote mate van men senkennis en tact. Tevens wordt voorgesteld hem de ti tel van „schoolbewaarder" te verlenen. De minister-president. Dr. W. Drees, heeft Dinsdag een centrale ideeën buscommissie voor de Rijksdienst ge ïnstalleerd, die overeenkomstig de wens van de ministerraad is ingesteld. Voorzitter van de commissie is jhr. mr. A. J. M. van Nispen tot Pannerden. administrateur bij het ministerie van Algemene Zaken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5