Mendès-France maakt het Adenauer zeer moeilijk Het Londense kaartenhuis staat nog geer wankel J Wederom grote brand in Zaandam Bus met defecte remmen sleurt auto het water in Wanhoopstocht van een vluchteling Grote bedrijvigheid achter de schermen te Parijs De oorzaak van de brand te Zaandam is bekend Hongaarse architect vindt ook aan deze zijde van het IJzeren Gordijn geen rust Air France eist voor Cornets vergoeding ZESDE GRAAF VAN DUCIE ZOEK T NAAR EEN WONING Zijn kasteel en zijn woning zijn gevangenissen Cor van der Gijp linksbuiten Tot hoofd en hart Radio-activiteit op Japans schip Nog een brand te Zaandam Indonesië wijst protest af Bedrijfspanden van Betona volkomen in de as gelegd Kleine oorsaak heeft f 12 millioen schade tot gevolg Zorgenkinderen Het weer DONDERDAG 21 OCTOBER 1954 78sfe JAARGANG No. 26124 Nieuwe strop voor „De Havilland" EDEN ridder in de Grde van de Kouseband Toestand van tien opvarenden ernstig Schade ruim f 100.000 Goudvangst van Renate Leonhardt uitgesteld K» Triest verhaal FALCON GABARDINE JASSEN Twee doden bij ongeluk te Berkel BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuwariklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 1. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds teL 21544 (Van onze speciale verslaggever) PARIJS, Donderdagmorgen. Het was gisteren een ietwat slappe dag in de Europese kraam, die thans in Parijs staat opgeslagen. De Saarkwestie is het onderwerp van nadere studie onder de experts. Bondskanselier Adenauer lunchte in Versailles met zijn eigen medewerkers en bezocht de beide Trianons. Men kan er intussen op rekenen, dat er achter de schermen grote bedrijvigheid heerst. Er zijn econo mische experts uit Duitsland in Parijs aangekomen, ook van centrale posten uit het particuliere bedrijfsleven. De aankomst van de vier leiders van de Duitse regeringscoalitie, door Adenauer ter consultatie ontboden, werd gis teren verwacht. Dit alles wijst erop, dat de onderhandelingen inderdaad heel snel op een punt zijn aangekomen, waarop er gedecideerd moet worden. Uiteraard wil de Bondskanselier weten hoe zijn eigen, niet al te hechte coa litie staat tegenover de min of meer fantastische en in ieder geval moeilijk te doorziene verleidingen van economische aard, die de Franse premier Duitsland aandoet. Onder de schijnbare ontspanning van het bezoek aan Groot en Klein Trianon bleef de spanning van het moment heel duidelijk merk baar. De Franse luchtvaartmaatschappij „Air France" zal schadeloosstelling eisen van de Britse „De Havilland" vliegtuigfabrieken naar aanleiding van het vliegverbod, dat voor de straal- verkeerstoestellen „Comet 1" is uitge vaardigd. Een woordvoerder van de „Air France" verklaarde, dat zijn maat schappij vergoeding wenst voor de drie Comets, die zij had aangeschaft en die zij slechts tot het vliegverbod, dat in het begin van dit jaar werd uitgevaar digd, op haar lijnen heeft kunnen ge hruiken. Anthony Eden, de Britse minister yarV nuitenlarxrlse Zaken, is gisteren kort voor zijn vertrek naar Parijs voor de negenmogendhedenconferentie door Koningin Elizabeth tot ridder gesla gen. Eden zal thans de titel Sir voe ren. Sir Anthony Eden is verheven tot Ridder in de Orde van de Kouseband, Engelands hoogste ridderorde. Laat in de middag kwamen de vier mogendheden bij elkaar in de gebouwen van de NATO-raad, Palais de Chaillot, om zich bezig te houden met de door de experts geprepareerde stukken met betrekking tot de verlening van de souvereiniteit aan de Bondsrepubliek en de vorming van een Duitse krijgs macht. Maar heel veel belangstelling vermocht die bijeenkomst toch niet te trekken. Zij is in hoofdzaak van for mele aard, de zuivere uitwerking van de Londense accoorden. Daarin zit de pijn niet. Men kwam er nochtans niet hele maal uit, omdat er juridische moei lijkheden zijn met betrekking tot de Êositie van de vreemde troepen op uits grondgebied. Onder EDG kon den vreemde troepen zonder meer ir> Duitsland aanwezig zijn evenals trouwens Duitse troepen in andere landen, doch dat was in hoofdzaak theorie maar in de alliantie heeft Duitsland er bezwaar tegen de aan wezigheid van vreemde troepen zan der meer opgelegd te krijgen. Dan zou het eigenlijk toch een bezetting zijn. Dit soort moeilijkheden is onder de gewijzigde verhoudingen onvermij delijk. Er zullen toepasselijke formu les voor gezocht moeten worden, maar dat lijkt niet de grootste zorg. Het belangrijkste feit is, dat de be sprekingen die gisteren door de Vier, vandaag door de Negen van Londen en morgen door de NATO-raad gehou den zullen worden, volledig overscha duwd worden door het feit, dat Mendès- France alles afhankelijk heeft gesteld van de Frans-Duitse overeenstemming. Dit was te voorzien en de Franse Volgens de Engelse traditie is de Woning van eert man zijn kasteel, maar dat gaat niet altijd Op. De graaf van Ducie moest gisteren namelijk op zoek liaar een woning gaan omdat zijn kas teel een gevangenis is. Zijn huis trou wens ook. Het Britse ministerie van-Binnenland se Zaken heeft beide na de Tweede Wereldoorlog overgenomen en er ge vangenissen van gemaakt, waardoor de zesde graaf van Ducie, die zojuist uit Australië is gekomen, moet trachten een ander onderkomen te vinden. Deze week is de 36 jaar oude edel man, wiens voorvaders meer dan een eeuw geleden naar de binnenlanden van Australië trokken, teruggekomen om de uitgestrekte landerijen te inspecte ren die nog steeas in het bezit van zijn geslacht zijn. Hij had deze landerijen alsmede de titel van zijn oom geërfd. Deze oom heeft vóór zijn overlijden een bitter gevecht geleverd om te voorkomen, dat Tortfield Cast- Ie en Falfieids Manor tot gevangenis sen gedegradeerd zouden worden, maar tijdens de Tweede Wereldoor log is het met de beide meer dan 200 jaar oude bouwwerken toch zover gekomen. De vijfde graaf van Ducie had na Verloop van tijd ingezien dat zijn strijd tevergeefs moest zijn en had zijn rech ten op de gebouwen afgestaan en zich Het Nederlandse elftal, dat Zondag 44 October a.s. te Antwerpen tegen Be'gië speielt, is als volgt samenge steld: Doel; Steiger (PSV). Achter: Wiersma (Donar) en Oden- thal (Haarlem). Midden: Klaassens (VVV), Van der Hoek (Feijenoord) en N.N. Voor: Dillen (P.S.V'.), Timmermans (ADO), Roosenburg: (Sneek), De Bruyckere (Willem II) en Cor van der Gijp (Emma). De linkshalf en de reserves zullen *fcter worden aangewezen. i Het geluk speelt zich af in de stilte, geheel geconcentreerd op zijn grote bezittingen in Australië. De omliggende landerijen zijn echter familiebezit gebleven en de zesde graaf Basil Howard Moreton, is met zijn vrouw en zoontje teruggekeerd om zo te beheren. Tot de bezittingen van de graaf be hoort een grote suikerrietplantage in Queensland. Hij zal mogelijk zijn Australische eigendommen van Engeland uit behe ren, tussen de twee landen heen en weer gaan reizen of zijn bezittingen in Engeland van de hand doen. (U.P.) premier heeft het dan ook prompt ge daan. Wat echter niet te voorzien was, om dat het tot zijn speciale goocheltech- niek behoort, is dat hij erin zou slagen de Saarkwestie als zodanig vrij aardig te camoufleren in een algeheel Frans- Duits economisch compagnonschap, dat even goed omvat een afspraak over het gebruik van handelsmerken als het ontginnen van de Sahara. (Vervolg op pag. 7) Het Japanse vrachtschip „Jintsoega- wa Maroe", dat uit een Philippijnse haven naar Japan is vertrokken, heeft radiografisch medegedeeld dat 48 op varenden radio-actief besmet zijn. Vhn tien patiënten is de toestand ernstig. Een Japans patrouillevaartuig vaart op topsnelheid naar de door de „Jint- soegawa Maroe" opgegeven positie. De koopvaarder is in het jongste voorjaar dicht onder de kust van het eiland Bi kini waar de Amerikanen proefne mingen met atoomwapens hebben ge daan geweest, waarbij vier opvaren den radio-actief besmet werden. Een hunner, die aan leucaemie (d.i. ziekte der witte bloedlichaampjes) lijdt, be vindt zich nog in een ziekenhuis. (AFP) Alsof de brand in de loodsen van de jachtwerf Betona te Zaandam nog niet voldoende was, moest de brandweer wederom een keer uitrukken naar het Westzijderveld en het is wel triest te melden: ook ditmaal tevergeefs. De timmermanswerkplaats met een grote houten opslagloods van de firma Van Beekhoven uit Zaandam stond in lich terlaaie en aan redden viel niet meer te denken. Wederom was de hemel ge heel rood gekleurd en een felle von kenregen viel neer. De vlammen sloe gen uit het midden van het dak en in een oogwenk was het pakhuis een laaiende vuurzee. De brandweerkrin gen 1 en 4 hebben zich toen beijverd de inboedels te redden van de ver schillende kantoren van de machine fabriek M. de Goeje. Van de firma Beekhoven ging alles verloren en de schade wordt geschat op ruim een ton. De oorzaak moet gezocht worden in overslaand vuur van de jachtwerf Be- tona, die reeds eerder in de nacht was afgebrand. De voorzitter van de Coöperatieve Bergingsmaatschappij Renate Leonhardt heeft medegedeeld, dat er in de komen de maanden géén pogingen ondernomen zullen worden om het goud te bergen. Het seizoen is reeds te ver gevorderd en het weer dermate onbestendig dat het risico te groot is. De enorme werkput die thans vrijwel geheel gereed is, zal naar de Berg- of Fordhaven worden ge sleept oni daar het restant beton dat nog gestort moet worden te ontvangen. En daarna is het wachten op het voor jaar. „Denemarken kan, uit politieke en economische overwegingen, de voor dit en het volgende jaar aangegane NATO- verplichtingep niet akomen", aldus heeft de Deense (socialistische) minis ter van landsverdediging Hansen giste ren voor de Deense volksvertegenwoor diging verklaard. Terwijl de Zaandamse brandweer nog druk in de weer was met de nablus sing van de enorme brand in de pak huizen „Nederland" en „Czaar Peter", brak - Woensdagavond een felle brand uit in een vrijwel geheel houten loods van de firma Stapel en Baerveldt in het Westzijderveld te Zaandam. Daar het bedrijf heel slecht bereikbaar was, duurde het te lang om nog krachtda dig in te kunnen grijpen, zodat het gehele bedrijf met de grond werd ge lijk gemaakt. De Indonesische regering heeft de nieuwe Nederlandse beschudiging dat Nederlandse burgers dit in Indonesië ge vangen zitten mishandeld zijn, afgewe zen. Het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de tekst vrijge geven van een nota die het aan de Ne derlandse regering heeft gezonden. De nota is een antwoord op het Nederlandse protest. De Indonesische nota refereert alleen maar aan een vroeger antwoord op een ander Nederlands protest over hetzelfde onderwerp. Tijdens de huldiging van ondercom mandant Overtoom van de gemeente lijke vrijwillige brandweer te Zaandam, bij welke huldiging vrijwel alle leden van de brandweer aanwezig waren, heeft Woensdag een korte, maar hevige brand Zaandam opnieuw geteisterd. Een aantal spuitgasten waren nog steeds bezig de brand te blussen bij de pak huizen „Nederland" en „Czaar Peter" toen het alarm: brand werd gegeven. De grote loods van de firma Stapel en Baerveldt, waarin honderden houten onderdelen lagen van de prefab-wonin gen die daar gefabriceerd worden, was in brand geraakt. Deze grote houten werkplaatsen la gen voor de brandweer uiterst ongun stig. De brandweer kon het eerste uur niets uitrichten en nonderden spuit gasten moesten machteloos toezien hoe het vuur gretig voedsel vond in de hou ten gebouwen. De hemel was vuurrood gekleurd en duizenden mensen stonden langs de weg. Zuurstofcylinders spatten uiteen en de vlammen sloegen over naar de nabij ge legen vier woonarken, waarvan de bo venstukken een prooi der vlammen werden. Toen tenslotte water kon worden ge geven stortte tijdens de blussing de brug in waarop tal van brandweerlieden op eengepakt stonden. Niemand bekwam enig letsel. De brand was betrekkelijk snel geblust. De schade wordt op anderhalve ton geschat en wordt door de verzekering gedekt. Als vermoedelijke oorzaak neemt men aan kortsluiting. Het vraagstuk van de Ambonezen in ons land lijkt steeds verder weg te ra ken van de oplossingen, die de regering al of niet heeft durven uitspreken. Deze aan Nederland en Oranje loyaal geble ven slachtoffers van de souvereiniteits- overdracht leven in de voor hen inge richte woonoorden hier te lande als dis placed persons met geen zichtbare mogelijkheid tot repatriëring en geen uitzicht op een volkomen sociale, eco nomische en psychische assimilatie met ons volk. Zij zijn voor de overheid blijvende zorgenkinderen, ontwortelden, waarvoor ons land steeds meer gewe- tensgeld zal moeten betalen. Want in tegenstelling met sommiger verwachtin gen neemt het aantal ooor geboorte, naar het Vrije Volk bericht, snel toe. Na de souvereiniteitsoverdracht zijn er rond 12.300 Ambonezen naar ons land gekomen en thans zijn er reeds 15.300, een aantal dat progressief zal stijgen, wanneer de zoons en dochters zo groot zijn geworden dat zij zelf op hun beurt weer gezinnen gaan vormen. Vijf nieu we woonoorden moeten er nu al worden opgericht om aan de bestaande behoefte te voldoen. Het wordt dunkt ons méér dan tijd, dat naar een definitieve oplossing van dit vraagstuk wordt gezocht. Zulk een oplossing zal moeilijk te vinden zijn. Naar Nieuw-Guinea durft de regering hen, gesteld dat zij dat zelf nog zouden willen, niet over te brengen, omdat het aan Indonesië niet welgevallig zou zijn hen zo dicht in de buurt te krljen. Voor emigratie naar andere subtropi sche gebieden willen zij zelf niet in aanmerking komen, zo lang zij nog de illusie koesteren, dat zij eens naar hun vaderland Ambon zullen kunnen terug keren. Misschien zouden zij meer dan tot nu toe kunnen worden ingeschakeld, zij "het ook na scholing of herscholing, in 't Nederlandse productieproces, dat, op het ogenblik althans, in verschillen de sectoren arbeidskrachten te kort komt. In ieder geval zal, wanneer niet alle mogelijkheden ernstig worden on derzocht en beproefd, dit steeds nijpen der wordende vraagstuk een zwarte en uiterst pijnlijke vlek blijven in onze sa menleving. De mededeling van commandant Kakes, dat waarschijnlijk arbeiders die gerookt hadden, tijdens het lossen van cacao, de vermoedelijke oorzaak in de fabriekspanden „Czaar Peter" en „Nederland" zouden zijn geweest is niet juist geweest. Hoofdinspecteur Coelingh en inspec teur Kuipers hebben ons Woensdag middag een uitgebreid overzicht ge geven van het omvangrijke recherche werk, dat verzet is om de werkelijke oorzaak te ontdekken. Tijdens de verhoren der arbeiders kwam inderdaad vast te staan, dat er gerookt was tijdens het werk, doch dit bleek normaal te zijn, als de wolken stof niet zo hevig waren. Tijdens een ijsperiode heeft men eens kunnen vast stellen, dat bij het lossen van cacaoschroot waaruit kinine, kunstmest en grondstoffen voor ammunitie worden vervaardigd, zich een }aaS van wel 20 centimeter stof op het ijs vormde. Doch spoedig bleek het de recher cheurs, dat de oorzaak ergens anders In een van de Antwerpse politiebureaux wankelde een man binnen. „Ik ga sterven," stamelde hij. En toen zakte hij voor de ogen van de commissaris en de aanwezige agenten in elkaar. Geen van hen kon vermoeden, dat deze man een van de vélen was, die er na onmenselijke inspanning in geslaagd zijn van achter het IJzeren Gordijn naar de vrije wereld te vluchten. Het gebeurde in het afgelopen weekeinde en het duurde tot Maandagmiddag vooraleer de man kon worden ondervraagd. Een commissaris bevond zich aan zijn ziekbed in het St. Elisabethgast- huis toen hij Maandag, na een slaap die meer dan 30 uren geduurd heeft, weer bij bewustzijn kwam. Uit zijn maag had men vele tabletten luminal gepompt, waarvan de schadelijke wer king een zekere dood tot gevolg zou gehad hebben, indien men niet dade lijk had ingegrepen. Op dat ogenblik wist men reeds dat de man een 30- jarige Hongaar was, Jozef Ocksay uit Boedapest, architect van beroep. Ver der echter tastte men volledig in het duister. Bij de vreemdelingenpolitie en bij de gerechtelijke politie was hij niet bekend. Het verhaal dat de commissaris met horten en stoten uit de gebrekkig-Duits sprekende patiënt te horen kreeg was ongetwijfeld fantastisch en het illus treert eens te meer de geweldige ellende die de vervolgden onder het Sovjet regime te lijden hebben. Ocksay -,verd een vijftal jaren gele den aangehouden in Boedapest, beschul digd van staatsvijandelijke activiteit. Enkele weken later hoorde hij zich veroordelen tot 20 jaar dwangarbeid. Hij belandde achtereenvolgens in drie gevangenissen en tenslotte als dwang arbeider op een collectieve boerderij. Van daaruit ontvluchtte hij op 9 Augus tus van dit jaar in het gezelschap van elf andere gevangenen. Na geweldige ontberingen te hebben geleden belandden zij uiteindelijk aan de Hongaars-Oostenrijkse grens. Bij het overschrijden daarvan werden zij opgemerkt door de grenswacht. Acht hunner vielen onder het moordend lood, twee gevangenen werden opnieuw g> vangen genomen en slechts Ocksay en een dokter, Fisher, slaagden erin Oos tenrijk te bereiken. Nog was aan hun vlucht geen einde gekomen. Met veel omzichtigheid trok ken zij door de Russische zone om dan na een gevaarvolle nacht in de Ame rikaanse zone van Oostenrijk aan te komen. Onmiddellijk meldden zij zich bij de Amerikaanse autoriteiten, die hen doorzonden naar een vluchtelingen kamp in Duitsland. Wie de vluchtelin genkampen in Duitsland kent, kent ook de ellende die daar heerst. Ocksay belandde in verscheidene ervan. Het laatste D.P. lag 'n..^e nabijheid van Trier. Vastbesloten zijn vrijheid te herwinnen en in een vrij land werk te zoeken, ging Ocksay er tien weken geleden opnieuw vandoor. Via de Duits- Luxemburgse grens belandde hij in Malmédy op Belgische bodem. Het wei nige geld dat hij bezat en dat hem af en toe was toegestopt was slech' voldoende om voedsel te kopen. In Luik hoopte hij een of ander baantje te vin den doch dit mislukte. Met het laatste geld dat hem restte reisde de Hongaar naar Brussel. Ook daar bleek het zoe ken naar werk hopeloos. De vertwijfelde vluchteling zag geen uitkomst meer. Nergens werk, ner gens onderdak, nergens rust of vrij heid. Moedeloos, ten einde raad en wanhopig, geen uitkomst ziende voor de toekomst, besloot hij zich van het leven Te beroven. Wanneer het hem ook in Antwerpen niet zou lukken werk te vinden, dan wilde hij voor altijd inslapen door het innemen van een geweldige dosis luminal. In Brus sel bezocht hj] verscheidene apothe ken en beetje bij beetje kreeg hij vele tabletten van dit slaapmiddel, waarvoor normaal een doktersvoor schrift vereist wordt. En evenmin te Antwerpen vond hij het gelukkig einde van zijn vlucht en zwerftocht. Zaterdag kwam hij er aan. De ganse dag zwierf hij rond, sjofel gekleed, hongerend, moe. En 's avonds om 12 uur was Ocksay nog even ver. Toen slikte hij de tabletten in, ver volgens wankelde hij de lange gang in van het politiebureau en zakte er, voor de ogen van de verbaasde agenten, be wusteloos in elkaar. Dank zij een onmiddellijk ingrijpen werd hij aan de klauwen van de dood ontrukt. gezocht moest worden. Het gehele los singsproces werd een keer met het „gouden kappie", een lossingsploeg. die f 5.- per uur verdient, gerepeteerd en toen kwam er licht in de zaak, let terlijk en figuurlijk. Vast kwam te staan dat een grote booglamp, die als schijnwerper dienst deed, bevestigd was boven de buiten deur van het veem Czaar Peter, om de schepen bij te lichten die cacao schroot, gehaald van de vijfde verdie ping, innamen. Op de eerste verdieping brandden verscheidene lichtpunten, die gevoed werden uit kabels, die in het, veem „Birma" aansloten en waar de hoofdschakelaar was. Toen men zich tegen tien uur wilde verwijderen, namen de arbeiders D. S. en B. S. de verlichting voor hun reke ning. Eén van hen haalde de schijnwer per van de deur af en legde deze voor zichtig met de brandende kant op een jutezak gevuld met cacaoschroot in af wachting, dat zijn maat de knoppen zou omdraaien. Omdat de booglamp onder ste boven lag was er weinig schijnsel meer te bespeuren. Toen de andere arbeider de scha kelaars omdraaide, was het gebouw in duister gehuld en beiden meenden, dat alle lichten uit waren. Doch toe vallig ontving de schijnwerper voe ding uit een andere kabel. Dit had men vergeten. En het noodlottige ge volg is de enorme brand geweest, die ruim 12 millioen gulden schade zou opleveren. Onder leiding van deskundigen heeft men de oorzaak van de brand gere construeerd. Voor dit. doel moest men lampen van Philips laten komen, om dat toevalligerwijs in de schijnwerper een vreemde lamp van 125 watt werd gebruikt. Bovendien was een transfor mator gebruikt omdat men met een vol tage van 110 werkte hetgeen ongebrui kelijk is in Zaandam. Tijdens dit expe riment met een zak cacaoschroot kon geconstateerd worden, dat na vijf kwar tier de boel flink brandde. De recherche heeft proces verbaal opgemaakt, doch is van mening, dat de officier van Justitie de zaak niet zal laten vervolgen, omdat, hoewel van on achtzaamheid sprake is, niet direct ge sproken kan worden van opzettelijke schuld. Overigens blijft het onderzoek voort duren. Advertentie De verongelukte Volkswagen van het busongeluk te Berkel-Rodenrijs ten Noorden van Rotterdam, waarin het echtpaar door de van de remmen gelo pen bus in het water werd gedrukt met de droevige gevolgen, wordt door een kraanwagen uit het water gehesen. (tot Vrijdagavond) Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen. Ma tige tot krachtige wind in hoofd zaak tussen Zuidwest en West. Wei nig verandering in temperatuur. Zon: 7.15-17.33. Maan: 2.40-15.40. Op het kruispunt van de provinciale weg en de Rodenrijseweg te Berkel (Z.H.) is Woensdagmiddag een autobus van de N.V. Citosa te Boskoop, die op de lijn Rotterdam-Zoetermeer reed, van de weg geraakt en met de neus in het wa ter terechtgekomen. De autobus sleurde een personenauto mee, die onder de bus in het water verdween. Twee inzitten den van deze auto, de 48-jarige Rotter damse verzekeringsagent de heer D. Krijgsman en zijn 49-jarige echtge note hebben tengevolge daarvan de dood gevonden. Hun zoontje werd ern stig gewond. De zestig inzittenden van de autobus konden het voertuig onge deerd verlaten. De personenauto is door een ijzeren afrastering (een verlengstuk van een brugleuning) heen in het water gescho ten. Carrosserie en chassis van deze wa gen werden van elkaar gerukt, toen de autobus er overheen schoof. Een tijdlang heeft men de heer Krijgsman met het hoofd boven water moeten houden, ter wijl men bezig was hem uit de vernielde auto en de resten van de afrastering te bevrijden. Ernstig gewond werd hij overgebracht naar het ziekenhuis Berg weg te Rotterdam, waar hij 's avonds is overleden. Zijn zoontje, dat naast hem voor in de auto zat en dat met betrek kelijk geringe moeite bevrijd kon wor den, is met inwendige kneuzingen ia hetzelfde ziekenhuis opgenomen. De familie Krijgsman had in Berkel een receptie bezocht Afgaande op mede delingen, verkregen op het adres waar deze receptie was gehouden, veronder stelde men een tijdlang dat mevrouw Krijgsman niet bij haar echtgenoot in de auto zat, maar per bus was vertrok ken. Later bleek dit een vergissing te zijn. Toen de auto uit het water werd opgehaald, vond men achterin haar stof felijk overschot Bij de lijkschouwing is geconcludeerd, dat zij door verdrinking om het leven moet zijn gekomen. De chauffeur van de autobus heeft verklaard, dat de remmen van de bus hadden geweigerd. Hij had, naar hij meedeelde, de handrem nog gebruikt maar dit had niet meer geholpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1