Prinsenbrug over Iwee jaar gereed w Burgemeester Cremers gaf het sein om het Kalfje aan te- snijden Met kapitaal werk werd van morgen een aanvang gemaakt Middelhuis voor de K.A.B. in Haarlem-Oost Zandvoorts begroting 1955 vertoont tekort van f 200.000 B.en W. hopen op hogere uitkering uit gemeentefonds Rijksregeling kindertoeslag ook voor gemeentepersoneel Wanneer komen de Spoorwegen de (financiële) brug? over Arbeidersstand mag geen \eoisie worden bourgt VA ton storm schade K. VP-fractie tekent verset aan Haarlem is reeds lang klaar voor de ontvangst I A. v. d. BOGAARD DONDERDAG 21 OCTOBER 1954 PAGINA 2 Haarlem krijgt de chaos! Belang voor de industrie Actuele vragen V erkeersbelang DE GEMEENTERAAD VAN HAARLEM C.P.N. toont ware gedaante Kindertoeslag en kindertoelage De hulp aan ontheemden Nieuwe directeur openbaar slachthuis F. J. ABruins, adjunct directeur, benoemd SP00« LYN -^\ l Sa &At. O PtfiftARf Met enig- feestvertoon ondanks de stromende regen en onder het belang stellend oog van vele genodigden is vanmorgen een begin gemaakt met de verlegging van het Prinsen Bolwerk, hetgeen ook de ouverture betekent van de bouw van de Prinsenbrug over het Snaarne. Op het befaamde en bijna historische Kalfje wapperde de vlag en toen Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, het sein gaf, nam een onverzadigbare dragline een enorme hap uit de oude barrière van het Bolwerk en toen was er werkelijk geen houden meer aan. Het Kalfje kreunde om zoveel ondank, maar onver stoord gingen de mannen hun gang, omdat iedereen wel van mening was, dat de kwestie van de Prinsenbrug eindelijk eens uit de doeken moest wor den gedaan. Onder de vele genodigden bevonden zich leden van het provinciaal bestuur, vertegenwoordigers van de Maatschappij van Handel en Nijverheid, de Haar lemse Kamer van Koophandel, de Verkeerscommissie, de Industriestichting, de Vereniging van industrie-eigenaren en van vele andere corporaties. Verder waren aanwezig het voltallige college van B. en W., de gemeente-secretaris en vele raadsleden. Burgemeester Cremers sprak een kort woord, waarin hij de genodigden dank zegde voor hun moed om regen en wind te trotseren ter bijwoning van deze bijzondere plechtigheid. Hij noemde deze dag een belangrijke voor Haarlem en de industrie, zonder welke Haarlem een dode stad zou zijn. Hij hoopte, dat de bouw van de Prinsenbrug zonder haperingen zou verlopen en dat de brug zou bewijzen, wat Haarlem in 1954 vermocht. De burgemeester nodigde daarna de heer Verheul uit om met de graafwerkzaamheden te be ginnen. Deze aarzelde niet lang en spoedig was de eerste hap uit het Kalfje genomen. Na afloop van de plechtigheid op het Kalfje 'oegaf het gezelschap van ongeveer honderdvijftig personen zich naar de Ridderzaal van het stadhuis, waar bur gemeester Cremers tijdens de lunch, aan geboden door het gemeentebestuur, in een toespraak het belang van de Prin senbrug belichtte. Hij gewaagde er aller eerst van, dat door de nieuwe brug de Waarderpolder dichter bij de stad ge bracht wordt en dat de brug een belang rijke schakel wort in het nieuwe ver keersplan. De Prinsenbrug zal een respectabel karakter krijgen, de rijweg zal eif meter breed zijn en het verkeer wordt over drie banen geleid. De trottoirs krijgen ieder een breedte van drie meter en ver der zal de brug uit vier overspanningen bestaan. De eerste, van de stad af gere kend, wordt een basculebrug, de tweede een vaste brug van beton, de derde een hefbrug en de vierde overspanning weer een vaste betonnen brug. Dq doorvaart- breedte wordt groter dan bij welke brug in Haarlem ook en de hoogte ten aan zien van het waterpeil is ook belangrijk meer dan elders in de stad het geval is. Dit laatste geeft de weggebruiker het voordeel, dat de brug minder vaak ge sloten is. De kosten van bouw en aanleg plus bijkomende werken worden gpraamd op f 1.750.000, waarin door de gemeente f 575.000 bijgedragen wordt. Onder die bijkomende werken worden onder meer verstaan de verlegging van het Prinsen Bolwerk naar het Noorden aansluitend dus op de nieuwe brug, de verlegging van de Vrouwenhekbrug en de verbete ring of hernieuwde aanleg van de Nij- verheidsweg, overigens alleen tot de Harmenjansweg. Zo op het eerste gezicht zit alles dus prima in elkaar. Want Haarlem zorgt tenminste, dat de aansluitingswegen op de brug meteen in orde zijn. Echter, zo merkte de burgemeester op, het Rijk doet dat anders. Dat bouwt wel een Vel- ser tunnel, maar aan de aansluitingswe gen met name de oostelijke rijksweg langs Haarlem wordt voorlopig niet gedacht. Het gevolg is, dat Haarlem met 's Rijks chaos blijft zitten. Mr. Cremers greep uitvoerig terug in de geschiedenis van de nieuwe nog te bouwen brug en hij deed dat om de verwijten te ontzenuwen, dat Haarlem feitelijk te laat is geweest met deze onderneming. Echter reeds op 6 Januari 1937 stelde de Haarlemse gemeenteraad het uitbreidingsplan vast voor de Waar derpolder. Daarin stond de Prinsenbrug reeds aangegeven. In 1938 en 1939 werd de grond aangekocht en in het begin van de oorlog kwam de industriehaven tot stand. Daarna en ook in de eerste na oorlogse jaren was er geen geld om de andere plannen te realiseren. Tot voor kort hebben de onderhandelingen met het Rijk gelopen, maar nu zal alles toch zijn beslag krijgen. Zonder tegenvallers hoopt men binnen twee jaar de Prinsen brug en bijkomende werken gereed te hebben. Behalve dat de nieuwe brug een be langrijke wegbekorting zal betekenen voor het verkeer (de afstand Kennemer- plein-Nijverheidsweg wordt b.v. gelijk aan de afstand Kennemerplein-Hout- plein)zal zij ook een aanwinst zijn voor de industrie. Iedereen kan dan het in dustrieterrein gemakkelijk vinden. Daar naast zal het voor de industrieën van buiten Haarlem aanlokkelijker worden om zich op het Haarlemse terrein te vestigen. De burgemeester vestigde er echter met nadruk de aandacht op, dat ook voor de bestaande Haarlemse industrie er kansen in de Waarderpolder liggen; en dat geldt dan vooral de industrie in de binnenstad. Steeds meer immers wordt deze belemmerd in haar uitbreiding, mogelijkheden in deze bestaan er vrijwel niet meer, en zo ja, dan werken er nog vele voorschriften belemmerend. Daar om wellicht zal de binnenstad-industrie haar expansie-zucht kunnen bevredigen in de Waarderpolder en zü mag haar kansen niet laten voorbijgaan om zich daar te vestigen. Woensdagavond heeft de kring-Oost maar laten we zorgen, dat we op de van de KAB het voorrecht gehad de heer Middelhuis, landelijk voorzitter van de KAB, een hele avond lang voor zich alleen te hebben. Desondanks was de zaal van het parochiehuis aan het Teylerplein niet vol; het was voor de kringvoorzitter, de heer B. Reyn- ders, niet bepaald een genoegen dat in zijn openingswoord te moeten con stateren. De heer Middelhuis heeft gesproken over de huidige stand van zaken in de KAB. Hij begon met te herinneren aan de idealen van Dr. Schaepman, die een zestig jaar geleden de arbeiders opriep tot zelfbewustzijn en zelfvertrou wen om op te komen voor hun eigen belangen. Het moest geen'klassenstrijd worden, maar naast en in harmonie met de werkgevers moet er verbete ring bereikt worden. Het verbond is er gekomen en het heeft zijn werk gedaan. Met de wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie is dat werk organisatorisch voltooid. Er tussen in ligt de geschiedenis van de arbeidersstand, een geschiedenis, die spannender is dan menige roman. Jammer echter, aldus de heer Middelhuis, dat velen deze geschiedenis niet kennen en er zich niet op bezinnen. Men aanvaardt zo spoedig al het goede maar als van zelfsprekend. Met haar 356.000 leden is de KAB werkelijk een macht. Maar, zo vroeg de verbondsvoorzitter zich af, is zij van kop tot voet ook een. beweging? Een pastoor ergens in Brabant heeft hem eens gezegd: De KAB lijkt veel op een lange wurm: met een wel le vendige kop, maar met een lange dooie staart! Het lfjkt er wel op, dat de arbeiders op hun beurt een soort bourgeoisie zijn gaan worden. Maar toch, er is nog wat over van die oude geest! Dan sprak hij over de instellingen van de KAB, het werk van de pioniers en het nut van de durf van die men sen in het begin der beweging. De KAB is eigenlijk een wonderlijke beweging. Voor doetjes zijn we eer tijds aangezien, aldus de heer Middel huis, omdat we geen stakingen wilden, maar wel samenwerking en collectieve arbeidsovereenkomsten. Maar gaan we hu, zo vroeg hij zijn gehoor, dit bezit verprutsen aan voetbal, bioscoop en tingeltangel? Of gaan we verder? Laten we geen bourgeoisen worden, hoogte blijven, dat we werkelijk volle dige staatsburgers zijn. Samen hebben we nog een grote taak. Alles voor het volk, zo eindigde de heer Middelhuis, en het volk voor Christus. Bij de vragen na de pauze over te geringe verhoging voor ongeschoolden, over een mogelijke intrekking van de kinderbijslag voor het eerste en twee kind, over „een schrik" van de huis moeders van een loonronde door de al maar volgende prijsstijgingen en over de 15 milliard investeringen, waar tegenover de arbeider maar zo weinig heeft gehad, kreeg de heer Middelhuis gelegenheid tot een lesje in de econo mie. En het werd een glashelder les je! In feite hebben de ongeschoolden nog voordeel aan die 6% daar er een tendenz was om de vaklieden meer te geven. En de werkelijk geschoolden móéten meer hebben, daar anders de animo verloren gaat om zich tot een echt vakman te bekwamen. De Kinder bijslag voor het eerste en tweede kind is m 1946 ingevoerd omdat een alge mene loonsverhoging toen niet moge lijk was. De KAB is echter voor een „familie- loon", een loon groot genoeg voor een gemiddeld gezin. Zou de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind komen te vervallen, dan zouden de lonen tot een familie-loon" moten worden ver hoogd. Met die „schrik" voor een loon ronde moet men geen grapjes maken. Men speelt daardoor in de kaart van de conservatieven. Bovendien, aldus de heer Middelhuis, gaat die 6% werke lijk niet verloren in de prijsverhogin gen. Het reëel inkomen is werkelijk hoger geworden! En wat die enorme investeringen be treft, laten we blij zijn dat het gebeurd is, want nu zijn er de spullen waarmee we ons brood kunnen verdienen. In Italië heeft men niet geïnvesteerd en daar zit men nu met werkeloosheid. Gevraagd werd nog waarom hij niet had uitgeweid over het mandement der bisschoppen. Dat was hem door het be stuur niet gevraagd. Bovendien, over het mandement zal hij spreken bii de Willibrordusviering in gebouw Sint Bavo. De Prinsenbrug zal verder een belang rijke schakel vormen in het bekende Haarlemse verkeersplan. Het vele ver keer zal een gunstig klimaat scheppen voor het industrie-terrein. Wanneer de Velsertunnel in 1957 gereed is, dan is er nog geen sprake van de Oostelijke rijks weg, die tenslotte aansluiting moet ge ven op de Schipholweg. Haarlem zal dan zelf al dat verkeer moeten opvangen via de Vondel weg en de dan verge- terde Spaarndammerweg. Het ligt dan ook in de bedoeling het verkeer af te voeren naar de Amsterdamse Poort, waar door het verdwijnen van de tram een verkeerscirkel kan worden aange legd. Van daaruit krijgt het verkeer vrij baan naar Amsterdam. Het verkeer naar Rotterdam kan betrekkelijk een- Ondanks wind en regen waren velen vanmorgen naar het Kalfje op het Prinsen Bolwerk geko men, waar burgemeester Cremers het sein gaf met de graafwerk zaamheden te beginnen. De drag line nam de grote hap uit het Kalfje en daarmee was een begin' gemaakt met de aanleg van de Prinsenbrug en de verlegging van het Prinsen Bolwerk. V tRKIf - *AARi,£fi, Bovenstaande tekening geeft een beeld van de situatie, zoals deze binnen twee jaar een feit zal zijn. Het Prinsen Bolwerk wordt naar het Noorden verlegd (met de werkzaamheden is men vanmorgen begonnen) en geeft zo aansluiting op de Prinsenbrug, met de bouw waarvan men eveneens met spoed hoopt te beginnen. Bijgaand ver slag zal ongetwijfeld verschillende details op de tekening duidelijk maken. voudig Zuidwaarts geleid worden. Burgemeester Cremers ging tenslotte aan de hand van kaarten nog uitvoerig in op verschillende détails, besprak onder meer ook de verplaatsing van de groenten- en fruitveiling naar het ter rein bij de Waarderpolder ten Noorden van de spoorlijn en herinnerde ten slotte aan de vele andere plannen, die er nog bestaan, o.a. de verbeteringen aan en rond de Oostersingelgracht. Grote aandacht wijdde hij ook aan het goederenemplacement aan de Wes tergracht en daarvoor verwijzen wij naar ons bijgaand artikel: „Wanneer ko- mén de spoorwegen over de brug?" De talrijke genodigden luisterden met grote aandacht naar de toespraak van de burgemeester, en uit alles bleek wel, dat het gemeentebestuur uitstekend voorlichtingswerk met de plechtigheid van vanmorgen heeft verricht. De gemeentebegroting van Zandvoort voor 1955 is aan de raad aange boden. Zij vertoont een tekort van rond f 200.000 op de gewone dienst. Indien evenwel een hogere compensatie-uitkering wegens derving van schoolgelden wordt ontvangen, zal het tekort teruglopen tot f 160.000. Burgemeester en Wethouders betreuren het, wederom een begroting te moeten aanbieden, welke een belangrijk tekort aanwijst. De voornaamste oorzaak moet worden gezocht in het feit, dat de regeling der financiële ver houding tussen rijk en gemeenten nog in het stadium der noodvoorzieningen verkeert. De commissie-Oud houdt zich momenteel bezig met het ontwerpen van een definitieve regeling waardoor langs objectieve weg in de behoefte van elke gemeente aan algemene dekkingsmiddelen zal worden voorzien. de straatverlichting en de rioolwater zuivering. Zij menen dan ook met enig vertrou wen de beslissing omtrent de aanvrage om toekenning van een hogere alge mene Uitkering uit het gemeentefonds te mogen tegemoet zien. Temeer daar deze gemeente ook ten gevolge van de wederopbouw voor hoge uitgaven is ge plaatst; waarop de objectieve algemene uitkering uit het gemeentefonds uiter aard niet is berekend. Een derde argument is, dat in het huidige financiële bestel de gemeente ernstig gedupeerd is door dat in 1942 bijna alle grote hotels, pensions en an dere bedrijven werden gesloopt. De op brengst van de ondernemingsbelasting liep daardoor aanzienlijk terug. Hiervan is thans een uitzonderlijk lage belastinguitkering het gevolg, namelijk 2.85 per iriwoner. De uitgebreide en kostbare bemoeiingen van de gemeen te als badplaats zijn ten gevolge van de sloping allerminst verminderd. In tegendeel: de herbouw van de bad plaats-accommodatie volgens de moder ne inzichten zal het budget der gemeen te in toenemende mate blijven belas ten. De uitkering uit 't gemeentefonds de belangrijkste bron van Inkomsten der gemeente zal zich aan de behoefte der gemeente moeten blijven aanpas sen. In de gemeentebegroting is thans geraamd wegens algemene uitkering uit het gemeentefonds 673000.- en wegens belastinguitkering f36000. Nu in zoveel gemeenten zich aard- en structuurveranderingen openbaren, is het nog onmogelijk om enigszins aan vaardbare objectieve normen te vin den volgens welke de gemeenten aan de nodige geldmiddelen zullen worden geholpen. Dit is eerst mogelijk, indien een zekere rust is ingetreden. Tot zo lang zal de regeling der financiële ver houding zodanig moeten zijn, dat de uitkeringen de behoeften der verschil lende gemeenten min of meer op de voet kunnen volgen en van gemeente tot gemeente afzonderlijk moeten kun nen worden bepaald. Een zekere mate van subjectiviteit is dan ook onder de huidige omstandigheden onontbeerlijk in een regeling der financiële verhou ding tussen rijk en gemeenten. Dit subjectieve element is ook op genomen in het thans bij de Eerste Kamer aanhangige wetsontwerp. Het maakt het mogelijk' om de voor de gemeente vastgestelde algemene uit kering uit het gemeentefonds té verho gen. Zowel uit de stukken als tijdens de behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer is gebleken, dat de regering bij de toepassing van de wet van deze mogelijkheid tot verhoging van de algemene uitkering voor de in dividuele gemeenten gebruik zal maken als blijkt, dat de inkomsten ontoerei kend zijn om een redelijk verzorgings- peil te handhaven. Voor wat Zandvoort betreft, menen B. en W„ dat een redelijk verzorgings- peil mede gelet op de functie van Zandvoort als badplaats op verschil lende punten nog niet is bereikt. Zij wijzen in dit verband bijvoorbeeld op Een punt van onzekerheid vormt nog de vergoeding door het rijk aan de politiekosten. Deze bedragen 310.000.- volgens de thans bestaande regeling ontvangt de gemeente daar in een bijdrage van 228.000.-. Deze regeling is onvoldoende en sinds 1948 is men al bezig om deze te her zien. In afwachting daarvan wordt in mr. Wensing (CHU) of B. en" W. plannen hebben in zake het gebruik van de Vishal, heeft het college dezer dagen geantwoord, dat Op een vraag van :HU' De Haarlemse gemeenteraad heeft zich in zijn vergadering van gister middag in hoofdzaak beziggehouden met het voorstel van B. en W., om de Rijksregeling van de toekenning van kindertoelage en kindertoeslag van overeenkomstige toepassing te verklaren op het gemeentepersoneel. Dit voorstel ondervond sterke tegenstand van de zijde der K.V.P.-fractie. De voorstellen van de heren Loerakker (K.V.P.) en Spek (A.R.) om wijzigingen in de redactie aan te brengen, werden verworpen, de voordracht van B. en W. werd aanvaard. Deze materie en de voordracht van B. en W. om gelde lijke steun te verlenen aan het Vluchtelingencomité 1954 vormden de hoofd schotel van de discussies. Tenslotte werd langdurig van gedachten gewisseld over het plan toestemming te verlenen tot het exploiteren van een rolschaats- baan, waarover men elders kan lezen. Afwezig waren de leden Albrecht, Voogd, Janssen (P.v.d.A.-fractie) en Van Velsen (K.V.P.). die er inderdaad zijn. Mr. Mensinghad in zjjn schriftelijke vraag de aandacht van B. en W. gevestigd op de puclica- ties in de plaatselijke pers. Achten B. en W. die publicaties niet voorbarig publicaties die doorgaans komen uit de koker van Haarlems Bloei zo wilde hij weten. Wethouder Happé bestreed dat hier een officiële publica tie in het geding was. Het staat aan de pers vrij te publiceren wat ze wil. Zolang een zaak in studie is, kan een reactie of suggestie van buitenaf nut tig zijn en daarom hebben B. en W. geen enkel bezwaar tegen een publi catie van de grote lijnen van een plan, dat nog wordt voorbereid. Het zou ge heel anders worden, wanneer een voor stel voortijdig werd gepubliceerd. Dan zou men kunnen spreken, aldus de heer Happé van „een gebrek aan eer bied voor de raad", zoals mr. Wensing het noemde. De Rijksregeling, die B. en W. als maatstaf namen, houdt in, dat de aan spraak op kindertoelage voor studeren de kinderen met 1 Januari 1954 is uit gebreid tot 27 jaar, maar t.a.v. valide- niet-studerende kinderen is de leeftijds grens verlaagd van 18 tot 16 jaar, met dien verstande, dat een toelage, toege kend voor kinderen van 16 en ,17 jaar nog gedurende het jaar 1954 wordt geno ten. De heer Loerakker (KVP) tekende bezwaren aan tegen een verlaging van de leeftijdsgrens van 18 tot 16 jaar. Wel wilde hij de regeling van de studerende kinderen (uitgebreid tot 27 jaar) hand haven. Zijn voorstel tot aanvulling werd echter met 22 stemmen tegen en 11 Tijdens zijn toespraak in de Ridderzaal van het stadhuis naar aanleiding van de bouw yan de Prinsenbrug bracht burgemeester Cremers ook de op hoging van de spoorbaan LeidenHaarlem ter sprake en de verplaatsing van het goederen-emplacement van de Nederlandse Spoorwegen aan de Westergracht. De eerste kwestie wordt met de dag dringender, de'tweede vraagt reeds zeer lange tijd de aandacht. Uit alles blijkt echter, dat de Spoor wegen moeten spreken om de moeilijkheden afdoende op te lossen. toch het besluit om de eerste plannen uit te voeren. Intussen ook werd de noodzaak inge zien van de verhoging van de spoorbaan Haarlem-Leiden, maar daar werd toch nog even mee gewacht. In 1902 kwam het verrassende besluit' van de Spoorwegen om het emplacement toch aan de Westergracht aan te leggen en het was toen reeds duidelijk, dat de spoorhaven tot mislukking gedoemd was. Dat bleek ook wel, toen de Haarlemse Kamer van Koophandel nauwelijks drie jaar later, in 1905, met het dringende verzoek kwam om het emplacement toch maar te verplaatsen naar de Waarder polder. Dat hielp niet zo heel veel en in 1913 kwam de Kamer van Koophandel met een brochhure over deze kwestie. Tien jaar later bemoeide ook de ver keerscommissie zich daarmee, vooral met De burgemeester achtte het wel ge wenst om het een en ander uit de nu wel grijze historie op te diepen ten be wijze, dat Haarlem in deze van zeer goede wil is. Toen er in 1884 gesproken werd van een goederen-emplacement in Haarlem, werd dit reeds direct geprojecteerd in de Waarderpolder. Daar werd nog eens acht jaar over gepraat, maar in 1892 kwam betrekking tot de ophoging van de spoor baan. En eindelijk op 15 Juli 1939 kwam het accoord van de Nederlandsche Spoor wegen om de genoemde baan op te hogen en het emplacement te verplaatsen. „Hoera", riep iedereen, „dat gaan we doen." Maar ook iedereen had buiten de waard, in dit geval buiten de oorlog, ge rekend. De oorlog maakte uiteraard iedere activiteit onmogelijk, maar nu na negen jaar is men nog even ver. Wel is het emplacement geprojecteerd tussen de spoorbaan Haarlem-Amsterdam en de Oude Weg tegenover de Centrale Werk plaats, maar het is nog steeds een pro jectie. In de ophoging zit ook al niet veel schot, ofschoon deze kwestie meer dan ooit urgent is. Het verkeer wordt met de dag inten siever, aldus burgemeester Cremers, en de spoorbanen in de stad vormen steeds meer grote obstakels. Dat wordt natuur lijk nog erger, als de tram van de baan is en de bussen naar Zandvoort gaan rijden. Om maar te zwijgen van de kwar tier-dienst, die de Spoorwegen willen gaan invoeren. De burgemeester verklaarde tenslotte, dat Haarlem klaar is, en dat het laatste woord aan de Spoorwegen is. stemmen voor verworpen, evenals een motie van de heer Spek (AR), ge steund door de heren de Landmeter (Arb) om de kindertoelage voor de thans 16-jarigen en 17-jarigen te hand haven tot het bereiken van de 18-jari- ge leeftijd (22 stemmen tegen en 12 voor) Het voorstel van B. en W. werd uiteindelijk, met 3 stemmen tegen en de overgrote meerderheid voor, aange nomen. De heer Loerakker (KVP) gaf in een uitvoerig betoog zijn standpunt weer, zoals van katholieke zijde dit ook elders in de verschillende gemeenteraden is gedaan (o.m. in Heemstede). Wehouder Bakker ontraadde de voorstellen van de heren Loerakker en Spek. Hij zag daarin een scheef trekken van de ver houdingen onder het gemeentepersoneel. De één krijgt wel een toelage, de ander niet. In antwoord op een vraag van de K.V.P. woordvoerder, welk recht de overheid had aldus te handelen, merk te de wethouder op, dat dit kon ge schieden met hetzelfde recht dat verho gingen of verlagingen in de salarissen worden verordend. Voordien had de wethouder gezegd, dat bij het centraal overleg alle vakbonden zich met de Rijksregeling accoord hadden verklaard, wat de heer Loerakker bestreed. Het voorstel de 6 pCt. loonsverhoging toe te kennen kon de goedkeuring van de raad wegdragen. Ten aanzien van instellingen, die gemeentelijke subsidie verkrijgen en waarvan de besturen heb ben beslist het in dienst zijnde personeel de loonsverhoging te geven, zal een dermate regeling worden getroffen dat bij het bepalen van de subsidie daar mee wordt rekening gehouden. Het comité Vluchtelingenhulp 1954 houdt zich sedert geruime tijd bezig met een actie, die de opbrengst van een uur arbeidsloon van werknemers ten goede wil doen komen aan het le nigen van de nood der ontheemden. Daarom stelden B. en W. voor het door het' gemeentepersoneel bijeen gebrach te bedrag tot het dubbele aan te vullen. Mr. Proper (CPN) hield een uitvoerig betoog over de vluchtelingen in West- Duitsland, die hij qualificeerde afs oor logsmisdadigers en collaborateurs. Het steun geven aan een dergelijke hulp verlening was in zijn ogen een „senti mentele propaganda" en „het doen van een vals beroep op de humaniteit." Felle protesten tegen de bewerin gen vftn het communistische raadslid werden geuit door de heren Goedee (Arb), Schippers (KVP) en Spek (AR) De heer Goedee „lustte het niet" nader op de beschuldigingen van de C.P.N.- spr. in te gaan. De vluchtelingen in de kampen verkeren in nood. De Hoge Commissaris voor het Vluchtelingenwe- zen van de V.N., mr. v. Heuven Goed- hardt heeft meerdere malen om hulp gevraagd, maar steeds ondervond hij de tegenwerking van de communistische landen. Daarom heeft hij zich tot zijn ei gen landgenoten gewend, aldus de heer Goedee. „De heer Rroper wil ons wijs maken, dat er zich collaborateurs onder de vluchtelingen bevinden, wat niet waar is," was het antwoord van de heer Schippers (KVP). Deze mensen zijn van huis en haard verdreven, aldus spr. en daarom hebben zij recht op onze hulp. De heer Spek (AR) uitte zich in de zelfde bewoordingen en voegde daar aan toe, dat wanneer duizenden men sen vluchten naar de vrijheid en ter- wille daarvan een kommervol bestaan leiden, het plicht is te helpen. Wethouder Bakker, die het voorstel verdedigde, stelde zich op hetzelfde standpunt als de drie vorige spre kers. B. en W„ zijn van oordeel, even als ons gehele volk, dat deze slacht offers van staatkundige botsingen moe ten worden gesteund. Zouden er zich al verkeerde elementen onder bevin den, dan mag nog geen kwaad met kwaad worden vergolden. In antwoord op een vraag van het C.P.N.-raadslid, de heer Moll, welk belang van de gemeente met het voor stel was gediend, antwoordde de wet houder dat de gemeente hier als werk geefster optreedt. Het personeel wordt niet gedwongen het uurloon af te staan; de begroting voor het verschil ad 82000.- een extra rijksbijdrage ge vraagd. Schuldpositie. Het schuldrestant van de lopende vaste geldleningen zal per 1 Januari 1955 8.605.000.- bedragen. Gerekend naar een inwonertal van 11900 komt dit neer op 723.- per in woner tegen 541.- per 1 Januari 1954 en 429.- per 1 Januari 1953. Investeringen. Het totale bedrag der niet afgeschreven kapitaalsinvesterin gen is naar raming per 1 Januari a.s. groot 11.210.000.-. Hierop zal worden afgeschreven tot een bedrag van 341.000.-. Van de objecten, waarin grote be dragen zijn geïnvesteerd en welke een directeopbrengst opleveren, worden fenoemd: Waterleiding-bedrijf 1.002.000.-, het Gasbedrijf 234.000.- en de woningbouw 3.300.000. Drankexploitatie Met genoegdoening maken Burge meester en Wethouders gewag van het feit, dat ondanks het slechte seizoen, geen der strandpachters restitutie heeft verzocht van de over 1954 betaalde pachtsommen. De inkomsten van de strandpachters moeten echter dit jaar wel een laagtepunt hebben bereikt. De verwachting is daarom niet on gegrond, dat het volgende seizoen in ieder geval beter zal zijn. Nochtans zijn de inkomsten geraamd op vrijwel de zelfde bedragen als voor 1954. Inkom sten 49.900.- uitgaven 45.000.-. Kleuteronderwijs. De opening van de tweede openbare kleuterschool veroor zaakte een aanzienlijke stijging aan uit gaven. Nu het beginsel van de finan ciële gelijkstelling in zijn volle omvang wordt toegepast, ondervindt ook het bij zonder kleuteronderwijs de weerslag van deze kostenstijging. Het kleuteronderwijs vergt een groot offer van de gemeentekas. De opbrengst aan schoolgelden maakt slechts een klein deel uit van deze kosten te weten 5 pCt. Het openbaar kleuteronderwijs kost 41.800.-. De bijzondere kleuterscholen ontvangen de volgende subsidies: St. Agatha kleuterschool 19.430.-, Wilhel- minaschool 22.200.- en Julianaschool 11.301.-. Stormschade. De kosten van herstel ling van de door de storm van 1 Febru ari 1953 beschadigde objecten hebben een uitgaaf gevergd van in totaal 146.736.-. Hierin werd een voorschot op de rijksbijdrage ontvangen groot 84.000.-. Deze schade zal vrij zeker geheel ten laste van het Rijk komen. Trekkerskamp „de Branding". Dit kamp geniet, gezien het stijgend aantal bezoekers, een grote reputatie, hetgeen niet in de laatste plaats te danken is aan de goede leiding van de beheerder. De inkomsten worden geraamd op 7000 en de uitgaven op 8600. Exploitatie kampeerwagenterrein Het caravan-camp zal ook in 1955 een verlies voor de gemeente opleveren. De pacht bedraagt 1800, waartegenover de uitgaven op 2900 worden begroot. Strandtentenkamp Ook dit kamp mag zich in een stijgende belangstelling ver heugen, hetgeen zijn weerslag vindt in een verhoogde opbrengst van kampeer- leges n.l. 32.000 tegen 29.000 over 1954. Als opvolger van de heer G. de Vries, directeur van het openbaar slachthuis te Haarlem, heeft de raad Woensdag met algemene stemmen benoemd de huidige adjunct-directeur, de heer F. J. A. Bruins. Deze is 1 Februari 1897 ge boren in Stad-Vollenhove. Hij studeer de in Utrecht aan de veeartsenij kundi ge hogeschool en werd na zijn studie keuringsveearts in Delf zijl. 1 Maart 1931 werd hij keu ringsveearts in tijdelijke dienst bij het openbaar slachthuis te Haarlem. Een jaar later volgde zijn vaste aan stelling. 1 Juni 1946 volgde zijn be noeming tot adjunct-directeur. Advertentie HAARDEN - STOFZUIGERS WASMACHINES RADIO'S Diverse merken. Gemakkelijke betaling. FLORESSTRAAT 15 b.h. Soendapl. Haarlem-Noord - Tel. 16548 de gelegenheid wordt alleen verschaft. Met de drie stemmen van de C.P.N. te gen werd het voorstel aanvaard. De heer De Landmeter (CHU) kon zich niet verenigen met een voorstel, om de kunstverlichting van de Lin- schotenschool te verbeteren, omdat er in de avonduren geen les wordt gege ven. Hij vond geen bijval uit de verga dering. De raad ging met de voordracht van B. en W. accoord. In 1953 besloot de raad subsidie te verlenen aan de Stichting Toneelco- ordinatie voor het speelseizoen 1953-54. De raad bestendigde gistermiddag dit besluit voor. 1954-55. Op grond van de stijging van de onkosten der toneelge zelschappen, 30 pet. sedert 1948 had de stichting gevraagd om een sub sidie van 30 pet, of tenminste 20 pet., resp. een bedrag van 9000,- en 6000,- B. en W. hielden zich aan de 20 pet., of de 6000,- subsidie-verhoging, zolang niet andere gemeenten waar de Stich ting optreedt nog geen plannen hebben om steun te verlenen. De heren Proper (C.P.N.) en Goedee (Arb.) konden zich de motivering van B. en W. indenken, maar de beide spr. waren bevreesd, dat op die wijze de toneelgezelschappen de dupe zouden worden. Wanneer er geen kans van sl:.gen is op overleg, dan zag de heer Goedee toch graag, dat het tekort van de gezelschappen werd aangevuld. Wethouder Geluk juichte een samen werking tussen gemeentebestuur en toneeluitvberenden toe. Hij noemde het voorbeeld van Arnhem, waar de stede lijke overheid de stoot heeft gegeven tot het in leven roepen van de Stich ting „Theater". H;j noemde het een grove onbillijkheid, wanneer de grote gemeenten wel profiteren van de to neelgezelschappen, maar geen subsidie verlenen. De 20 pet. verhoging wilde de wethouder als een tussenweg be schouwen, in afwachting van de verde re ontwikkeling.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2