v Groot tekort aan verpleegsters II Hulpkrachten moeten uitkomst bieden Het plan van dr. Hirdes Het spel van Mendès-F rance Hofschilder moet geld voor materiaal lenen I LELYSTAD volgende week over land te bereiken Sprinkhanen verduisteren de hemel boven Las Palmas Een eigen groot-seminarie voor het aartsbisdom r f SAPANTO GEHEIMZINNIGE AUTO S DDI* Londense dieven veroorzaken Pietro Annigoni moeilijkheden Onberaden tractatie In 1956 begint de bemaling van „Flevoland' Achterhoede komt per schip uit Afrika na Mgr. Zwijsen kocht Sparrendaal voor tachtigduizend gulden wordt raadhuis PETERSEN FORMEEL IN STAAT VAN BESCHULDIGING GESTELD "N Huid uitslaq HONDERD JAAR GELEDEN utrechtedhü Huize Sparrendaal WOENSDAG 20 OCTOBER 1954 PAGINA 7 j 1.™ Alom verkrijgbaar „HAMLET" UITGESTELD Melkboer veroordeeld Fatale Oostenwind door H A (Van een onzer redacteuren) In ons eerste artikel over het tekort aan verpleegsters hebben we een aantal oorzaken genoemd van het geconstateerde feit, dat de stijging van het aanbod niet evenredig is met de stijging van de vraag, en daar bij o.a. gewezen op de verzwaring van de opleiding, die hogere eisen stelt dan waaraan de meeste meisjes, wat hun vooropleiding betreft, kunnen voldoen. Met betere voorlichting kan weliswaar bereikt worden, dat een groter aantal meisjes met diploma Mulo e.d. zich be schikbaar stelt, maar zoals wij met enige cijfers reeds aantoonden wordt het tekort niet geheel opgelost. Er blijft dus niets anders over dan een mindere vooroplei ding te accepteren hetgeen trouwens reeds geschiedt en tegelijkertijd uit te zien naar mogelijkheden om de opleiding aan deze veranderde toelatingseisen aan te passen. Zonder ons verder in het wezen van de verpleegsters- taak te verdiepen, mogen we stellen, dat deze bepaald wordt door de verpleegkundige verzorging van de zieke mens en de assistentie van de dokter voor zover het de verzorging aangaat. Bovendien hetgeen speciaal in de sociale gezondheidszorg tot uiting komt door de praeventieve verzorging van de gezonde mens. Hier mede is aangegeven, dat de verpleegster geen medicus op lager niveau is en geen geneeskundige taak heeft, al zijn de begrippen geneeskunde en verpleegkunde niet volkomen van elkaar te scheiden en al wordt door de steeds verder gaande ontwikkeling en specialisatie der medische wetenschap steeds meer kennis vereist. De taak van de verpleegster is bo vendien veelzijdig en varieert van de meest eenvoudige verzorging als bed opmaken, wassen e.d. tot de hulp bij ingewikkelde medische ingrepen. Deze veelzijdigheid heeft met het oog op het gesignaleerde tekort reeds ge leid tot de overweging om de verpleeg- sterstaak te splitsen in eenvoudig en ingewikkeld werk, hetgeen de mogelijk heid opent om twee soorten van ver pleegkrachten naast en met elkaar te laten werken. De opleiding van hen, die met het eenvoudige werk belast worden, zou dan beperkt kunnen blij ven tot de meest elementaire verpleeg kunde, inclusief de omgang met men sen en de kennis der sociale verhou dingen, waarvoor geen bijzondere voor opleiding als Mulo e.d. nodig is. Hier door zou bereikt worden, dat veel meis jes, die wel geschikt zijn voor verpleeg- werk, maar niet de capaciteiten bezit ten om een moeilijke opleiding te vol gen, niet voor de verpleging verloren gaan en dus het tekort verminderen. Interessant is in dit verband het rap port van dr. J. J. Hirdes, directeur geneesheer van het sanatorium Berg en Bosch te Bilthoven, die een traps gewijze opleiding voorstelt met een ba sisopleiding van twee jaar, welke zowel in de A- als in de B-ziekenhuizen ge geven zou kunnen worden aan meisjes met en zonder Mulodiploma. Na twee jaar zou dan een diploma verpleegster 4e klas uitgereikt kunnen worden, dat de bevoegdheid geeft in ziekenhuizen e.d. onder leiding van verder geschool de krachten, dus niet zelfstandig, te wer ken. Een voordeel hiervan is, dat de B-ziekenhuizen, die thans geen bevoegd heid hebben verpleegsters geheel op te leiden, volgens dit basissysteem deze bevoegdheid wel krijgen en daardoor meer aantrekkingskracht zullen hebben op a.s. leerling-verpleegsters dan thans het geval is, nu twee jaar opleiding in een B-ziekenhuis voor het behalen van een diploma gelijkgesteld wordt met één jaar in een A-ziekenhuis. We wil len niet beweren, dat dit in het hui dige stysteem onjuist is het zijn meestal meisjes zonder Mulo die in een B-ziekenhuis beginnen en daar een jaar extra hebben om hun achterstand in algemene ontwikkeling in te halen maar wel dat door dit verschil de mees te meisjes een A-ziekenhuis prefereren, waardoor het vernleegsterstekort in de B-ziekenhuizen extra groot wordt. Dr. Hirdes wil op zijn voorgestelde basisopleiding een tweejarige vervolg cursus bouwen, die alleen in de A-zie kenhuizen gegeven kan worden en de v"rnlsegsters het recht geeft op een «hpioma 3e klas met de bevoegdheid zelfstandig te werken, welk diploma dus vergelijkbaar is met het huidige A-di- ploma. Vervolgens wil hij hierop weer een twee-jarige cursus bouwen voor het dip1 oma verpleegster 2e klas voor hoofd zusters, eerste verpleegsters, kraamdo- centen, wijkverpleegsters, enz., voor welke gespecialiseerde taken thans af zonderlijke aantekeningen gehaald moe ten worden. Tenslotte voorziet het plan nog in een vierde twee-jarige cursus voor het diploma ie klas, bestemd voor topfuncties als directrice, enz. Dit systeem va ft differentiatie en gra datie der bevoegdheden heeft onge twijfeld voordelen, o.a. de mogelijkheid om een groot aantal geschikte hulp krachten op te leiden voor eenvoudig Verpleegwerk, hetgeen de andere ver pleegsters meer tijd laat voor meer in gewikkeld werk. Maar vooral in ver pleegsterskringen en in de sociale sec tor ziet men ook nadelen in dit systeem, die kortweg samengevat kunnen wor den tot de vrees voor degradatie van het beroep, wanneer niet volledig op geleide krachten (verpleegsters 4e klas se dus) die niet zelfstandig mogen wer- (Vervolg van pag. IJ In dat complex van gedeeltelijk zeer fantastische plannen zitten ook een paar kleinigheden inzake de Saar, doch in de Franse wijze van voorstelling zijn die naar verhouding van veel te gerin ge betekenis geworden om er het hele geweldige complex van economische samenwerkingen voor te laten afsprin gen. Het betekent natuurlijk ook, dat er volgens deze redenering geen rege ling van het Frans-Duitse probleem mogelijk is, wanneer de Duitsers er nu toevallig niet zo geweldig van over tuigd zouden blijken te zijn dat zij op dit ogenblik met Frankrijk juist de Sahara moeten gaan ontginnen. Maar voor de tegenkanten van hun eigen formuleringen zijn de Fransen, die Mendès-France zijn toegedaan, nooit bijzonder gevoelig. Om kort te gaan: dit wat de Fran se premier aan Adenauer heeft voor gelegd moet allemaal ingewilligd worden, wil hij de kans hebben om de ratificatie van de uitgewerkte ac- coorden van Londen door het Franse parlement te krijgen. Dit mag echter geen dwingen over de Saar meer heten, want het is van veel wijdere strekking, het is een „règlement du haut". En als de Duitsers deze verwerpen, welnu, dan brandmerken zij Zichzelf schrikbarend als de herrieschoppers van Europa. Intussen hebben de mo gendheden van Londen de regeling van de Saarkwestie in feite gëheel aan Frankrijk en Duitsland zelf overgela ten en kunnen zij er zich derhalve thans heel moeilijk in mengen. Heel de last ligt nu op de Duitse Bondskanselier, die maar al te goed weet wat er leeft en gist in zijn ex pansieve en ambitieuze landgenoten. Het antwoord zal grotendeels, zo niet uitsluitend van Adenauer moeten ko men. Voor hij het gegeven heeft, is alles wat hier in Parijs door de ge zamenlijke ministers wordt opgebouwd niets anders dan de voltooiing van het kaartenhuis, dat men in Londen begon nen is in elkaar te knutselen. Een kaartenhuis blijft het nochtans. Ook als Adenauer mocht meegaan met de Franse premier, weten wij nog niets, omdat iedereen dan voortdurend moet denken aan de parallele vredes politiek die Mendès-France zich Voorstelt met Moskou te voeren. ken, toch als verpleegster worden aan gemerkt. Een rapport van de Fed. van Bon den van Verplegenden pleit daarom voor splitsing in een verplegende en een verzorgende taak, waarvan de laat ste kan worden uitgeoefend door zie- kenverzorgsters, die een afzonderlijke opleiding moeten krijgen, los van de verpleegstersopleiding. Het is niet aan ons te beoordelen welk systeem de voorkeur verdient. Dit zal in onderling overleg uitgemaakt moeten worden, waarbij de ziekenhuis directies, die uiteindelijk verantwoorde lijk zijn voor de opleiding, een belang rijker stem in het kapittel moeten heb ben dan de verpleegsters, hetgeen niet wegneemt, dat de bezwaren van de laatsten niet over het hoofd gezien of gebagatelliseerd mogen worden. We ge loven niet, dat het de verpleegsters slechts om een naam gaat verpleeg ster 4e klas of ziekenverzorgster maar dat hun bezwaren dieper liggen. Een nadeel van het plan Hirdes lijkt ook ons, dat meisjes met alleen lagere school, die voor het merendeel niet aan de cursus voor verpleegster 3e klas zullen beginnen omdat hiervoor be halve het diploma 4e klas ook een Mu lo-opleiding of gelijkwaardige ontwikke ling vereist wordt dezelfde basisop leiding krijgen als meisjes met Mulo diploma, waarvan ongetwijfeld een groot deel ook een of meer vervolgcursussen zal gaan volgen. Het onderwijs van de basisopleiding zal of voor de ene groep te moeilijk zijn of voor de andere groep te simpel. Niet zozeer wat de leerstof betreft als wel het tempo en de didac tiek. Bovendien komt het ons voor, dat een opleiding, die als eindonderwijs be doeld is, anders moet zijn dan een op leiding waarop voortgebouwd wordt, al zullen beide een groot aantal gemeen schappelijke elementen hebben. Los van de kwestie of zij, die voor het eenvoudige verpleegwerk worden opgeleid, ziekenverzorgster of verpleeg ster 4e klas genoemd moeten worden, geloven wij daarom, dat het aanbeve ling verdient te overwegen of het moge lijk is twee afzonderlijke opleidingen te creëren, hoewel we bij voorbaat moe ten toegeven, dat dit idee niet alleen technische bezwaren oplevert, maar bo vendien de meisjes reeds bij de aan vang van de opleiding voor de keuze stelt. In de practijk zal het immers zo zijn, dat velen pas in de loop van of na de basisopleiding kunnen beslissen of zij een verdere opleiding zullen gaan volgen. Bovendien zou er dan voor bij zonder energieke en intelligente meis jes, die geen Mulo hebben, maar toch het 3e klas diploma willen halen, een moeilijkheid ontstaan bij de aansluiting, terwijl zij met een gemeenschappelijke basisopleiding alleen maar hun algeme ne ontwikkeling op Mulo-peil moeten brengen. Men ziet, dat deze kwestie niet een voudig is. Er zullen voor beide syste men nog wel meer pro's en contra's aan te voeren zijn, zoals het bezwaar van verpleegsterszijde, dat het plan Hir des te veel op de ziekenhuizen en te weinig op de sociale gezondheidszorg is afgestemd. Het uiteindelijke advies aan de Minister, die in deze beslist, moet daarom wel bijzonder weloverwo- Advertentie haranto rood t Z.1^ m dr» pet grote rte» 1 gen zijn. Enerzijds klemt het tekort, dat spoedige aanpassing van de oplei ding vereist. Anderzijds is er het ge vaar van overhaaste besluiten in een zaak, die vérstrekkende consequenties heeft, verder dan alleen in het bestaan de tekort te voorzien. Welke besljssing ten aanzien van de opleiding ook genomen wordt, in alle gevallen zal men terdege het gevaar onder ogen moeten zien, dat de ver pleegster met volledige bevoegdheid niet beschouwd gaat worden als een soprt luxe kracht, die te goed en te duur is om eenvoudig werk te doen, dat ook door minder bevoegde krachten gedaan kan worden. De totale verpleeg- sterstaak is één geheel en kan niet in twee stukken geknipt worden. Een me dicus drukte het voor ons als volgt uit: Evenmin als een chirurr» zich Te groot mag voelen om een splinter te trekken, mag een verpleegster dit doen om een bed op te maken. Het plan van dr. Hirdes, in welke richting dr. Th. F. Bloem, directeur-ge neesheer van St. Antoniushove te Voor burg, ook enige suggesties gelanceerd heeft, is de basis geworden van een lijvig rapport, opgesteld door enige des kundigen uit de kring van de Ver. van Kath. Ziekenhuizen, dat de getrapte opleiding in vier ph'asen tot uitgangs punt heeft van een constructief en con creet plan voor de verpleegstersoplei ding met een basisopleiding van ander half jaar, die in alle ziekenhuizen en psychiatrische inrichtingen eender zou moeten zijn. Het rapport is juist dezer dagen gereed gekomen en aan enige instanties ter bestudering voorgelegd, o.a. aan de commissie voor verplegings- aangelegenheden, die door de Minister van Sociale Zaken is ingesteld om over de kwestie van de opleiding te advi seren. Wij achten het praematuur nu reeds nader in te gaan op de mérites van het rapport, dat nog in brede kring van deskundigen besproken moet wor den. Bovendien bevat het vele gedach ten, die wij reeds in het voorgaande over het rapport Hirdes besproken heb ben. We volstaan daarom thans met één kanttekening: het is verheugend, dat in dit plan naast de beroepsbekwaam heid sterke nadruk gelegd wordt op de Dersoonlijkheidsvorming van de verpleegster. Vooral omdat de techni sche eisen steeds hoger opgeschroefd worden, dreigt de algemeen menselij ke vorming in het gedrang te komen, terwijl de geschiktheid om een speci ale taak te vervullen toch niet al leen afhangt van de specialistische waarde van de mens, maar in de eerste plaats van zijn waarde als ze delijk mens. Een dergelijke persoon lijkheidsvorming kan weliswaar niet als vak gedoceerd worden, maar wel kan deze in aanleg aanwezige eigen schap harmonisch ontplooid worden wanneer de opleiding hiertoe gunstige voorwaarden biedt. Met de opleiding der verpleegsters hangen nog vele andere kwesties samen, o.a. de salariëring, die wij in ons eerste artikel eveneens een oorzaak van het verpleegsterstekort genoemd hebben. In ons derde en laatste artikel zullen wij hierop nader ingaan. Tengevolge van een knieblessure, die wellicht een operatie noodzakelijk zal maken, is regisseur uchan de Meester genoodzaakt geruime tijd rust te hou den. Dientengevolge wordt de première van .Hamlet", die einde November zou worden gegeven, voorlopig uitgesteld. Advertentie Krabben en peuteren maakt I. de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D. D. D. llSlaQ dringtdiep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Een Florentijns portretschilder, de 44-jarige Pietro Annigoni, is door de activiteit van Londense inbrekers in een lastig parket gekomen. Hij heeft op dracht gekregen een portret te ma ken van koningin Elizabeth. Juist toen hij naar Buckingham Palace wilde gaa1 om daar een studie te maken van de gewaden, die de koningin tijdens het po seren zal dragen, ontdekte hij, dat een bedrag van 300 in biljetten van 5 uit zijn schrijfbureau was gesto len. Op dat moment had hij nog onge veer 5 op zak en alleen al het lin nen voor het portret van de koningin zal hem 20 tot 30 kosten. In Italië beschikt Pietro Annigoni nog wel over een tegoed, maar voorlopig moet hij lenen. Het zelfportret van de schilder met de forse bakkebaarden was een van de sensaties op de Royal Academy in 1949. Een stroom van opdrachten is sinds dien voor hem losgekomen en hij heeft het nu zo druk, zegt hij, dat hij 'ook geen kans heeft gezien om de bankbil jetten in kwestie op xjjd in veitigheid te brengen. Engelse banken zijn van 10 tot 3 geopend en dan kan Annigoni niet. i De diefstal maakt de chaos in zijn atelier overigens nauwelijks groter. Het had niet veel gescheeld, of Ce melkhandelaar K. uit Deventer had een verschrikkelijk dramadoen ont staan, toen hij enige kinderen wilde tracteren op drop, dat bij nader inzien droespoeder, een zwaar geneesmiddel voor paarden, bleek te zijn. Het paard van de melkhandelaar was ziek en de dierenarts had het beest toen poeders laten slikken, waarvan het spoedig opknapte. De melkhandelaar vond echter, dat de poeders zo heerlijk naar drop roken en toen hij er met een natte vinger iets van proefde was de smaak ook dif van drop. Hij- tracteerde er ver schillende kinderen gul mee. Een van hen werd echter zo ziek, dat het nauwelijks aan de dood ontsnapte. De politierechter te Zutphen zowel als de officier van Justitie waren van oordeel, dat deze verschrikke lijke domheid gestraft diende te wor den, ook al had verdachte goede bedoelingen gehad. Het vonnis luid de vijf en zeventig gulden boete. Metselaars, timmerlui en schilders zijn druk bezig om hét interieur te maken tot een waardige entourage van koningin Elisabeth, die in totaal 15 keer voor Pietro Annigoni zal po seren. Voordat Annigoni begint aan het por tret van de koningin, hoopt hjj gereed te komen met een afbeelding van de her togin van Devonshire, dn nu al tien keer heeft geposeerd. Naar verluidt krijgt de Italiaanse kunstenaar 2000 voor zijn portret van de Britse vorstin. Wanneer de tekenen niet bedriegen, en vooral wanneer het weer meewerkt, zal eind volgende week de dijk tussen Harderwijk en Lelystad de Knardijk gedicht kunnen worden. En dat be tekent dan dat een nieuw stadium is bereikt in de omvangrijke werken, die het droogleggen van het IJsselmeer be treffen. Met name betekent zulks, dat Lelystad een directe verbinding met het oude land zal krijgen. De totale lengte van de diik is rond 23,5 km. Met de bouw er van werd in het voorjaar van 1951 begonnen. In 1953 lagen de werk zaamheden, in verband met het herstel in het Rampgebied, gedurende het groot ste deel van het jaar stil. Dit jaar ech ter werd het werk door de N.V. Maat schappij tot Uitvoering van Zuiderzee werken in versneld tempo voortgezet. Op de kruin van de dijk wordt een 6,5 meter brede klinkerbestrating aange legd. De voltooiing daarvan kan men in Juli 1955 tegemoet zien. In de naaste toekomst zal het werk centrum worden verplaatst naar het Noordwestelijke deel van de bedijking. Wanneer alles goed Blijft gaan kan dan in het vroege najaar van 1956 begon nen worden met de bemaling van de Polder Flevoland, waarvan de voltooiing waarschijnlijk in de loop van 1957 kan worden bereikt. Eerst zal echter nog 27 km dijk boven water moeten wor den aangebracht De voor de bemaling van Oostelijk Flevoland benodigde gemalen zijn reeds in aanbouw evenals de sluizen bij Lelystad en Ketelhaven die straks de polder zullen verbinden met het „Veluwemeer". De gemalen worden ge plaatst bij Lelystad, Harderwijk en Ke telhaven. Acht gelijke pompen on dergebracht in drie gemalen zullen aan het leegmalen te pas komen. De schutsluis bit Lelystad zal van zodanige afmeting zijn, dat vaartui gen van 500 a 600 ton er'gebruik van kunnen maken. De sluis bij Ketelha ven zal toegang kunnen bieden* aan schepen van 250 a 300 ton. Alle verkeer in Las Palmas op de Canarische Eilanden is t°t staan ge bracht door millioenen sprinkhanen, waarvan sommige wel 12 en een halve cm. lang zijn. Hier en daar werden tak ken onder het gewicht van de insec ten losgescheurd van de bomen, voet gangers hadden de grootste moeite om hun weg te vinden door laagvliegende zwermen en aan de oogst is grote scha de toegebracht. Vijf dagen lang stoken de inwoners van Las Palmas nu al vuur tjes om de sprinkhanen te verdrijven, maar veei resultaat is niet merkbaar. De Canarische Eilanden hebben deze ramp te danken aan een Oostenwind, die enorme wolken sprinkhanen mee voerde van het Afrikaanse vasteland. De oogst van bananen en tomaten, de belangrijkste voortbrengselen van de eilandengroep, is zwaar gehavend en de benedenstad van Las Palmas is beroofd van alle gebladerte. Er komen nog steeds meer sprink hanen, nu niet meer met de wind, maar aan boord van schepen, die de Canarische Eilanden aandoen. De ach terhoede van 't vraatzuchtige leger heeft zich in grote massa's op grote en kleine schepen neergezet en komt nu met vertraging binnen. Zeelieden hebben gerapporteerd, dat nieuwe golven op komst zijn. Zodra de invasie begon, hebben de bewoners strovuurtjes aangelegd op de balkons en de terrassen van openbare gebouwen, maar deze tactiek had geen ander resultaat dan dat de dieren er gens anders neerstreken. Het aantal sprinkhanen is zo groot, dat het licht van de dageraad in Las Palmas veel later dan gewoonlijk doordringt. Ook in 't gebied van Huelva in Zuid- Spanje, zijn zwermen sprinkhanen, af komstig uit Noord-Afrika aangekomen. Er zijn maatregelen genomen om de plaag te bestrijden. f5? Wat de stand van de werkzaamheden betreft: het betonwerk van de drie ge malen is tert aan de pompen gereed. Over enkele maanden zal het gehele be tonwerk van de onderbouwen klaar zijn. Daarna kan worden begonnen met de bouw van de machinehal, werk plaats, kantoor enz. Met de montering van de aandrijvende aggregaten wordt Het gat in de Knardijk, welke loopt tussen Harderwijk en Lelystad, en niet minder dan 23% km. lang is, dat ver moedelijk op 28 October zal worden gedicht. Zoals bek>end werd met dt bouw van deze dijk eerst in Harder wijk begonnen in het voorjaar van 1951. Men ging in 1954, nadat het werk doen de droogmaking van Schouwen-Duive- land bijna een jaar had stilgelegen, in snel tempo ook bouwen aan de dijk vanuit Lelystad. Duidelijk is de over kant van het gat met de kranen aan het werk te zien. zomer 1955 gestart De schutsluis bij Ketelhaven is gro tendeels voltooid, maar die bij Lely stad is nog slechts gedeeltelijk gereed. De Hardersluis werd dit jaar reeds voor de scheepvaart opengesteld, de sluis hij Kampen werd deze zomer aanbesteed en zal einde 1955 wel klaar zijn. De bouw van de brug bij Elburg Wordt binnen afzienbare tijd aanbesteed. ming werd 1 Morgen zal het honderd jaar geleden z(jn, dat het aartsbisdom Utree Koninklijk Besluit toestemming verleend het landgoed Sparrendaal bij Driebergen aan te kopen voor de bouw van een groot-seminarie. Een van de wensen, die mgr. Joannes Zwijsen bij het bestijgen van Wiilibrord's zetel voor ogen stond, kon toen in vervulling gaan, al waren met het K B. alle moeilijkhe den nog niet opgelost. Kort tevoren had de Aartsbisschop een Mandement uitge vaardigd, waarin hjj schreef „niets vuri ger te wensen dan ons aartsbisdom in het bezit van een seminarie te stellen en de zekerste overtuiging te koesteren dat Wij voor onze kudde niets heilzamers kunnen verrichten". De wens was begrij pelijk. want het Mandement vervolgde: „Al de overige bisdommen in Nederland hebben hunne eigene opvoedingsgestich ten voor de dienaren des Heiligdoms". En even verder: „Utrecht alleen mist zulk eene instelling en bevond zich daar om tot dusverre in de noodzakeliikheid van zijne voor den arbeid in 's Heeren wijngaard bestemde jongelingschap ter opleiding naar elders te zenden. Wij moenen deze toestand niet langer te mo gen doen voortbestaan". Het „elders" was Warmond, dat in 1842 door de Propaganda Fide de theo loganten toegewezen kreeg, toen het groot-seminarie in 's Heerenberg op last van de regering gesloten werd. Dit was het einde van een merkwaardige ge schiedenis, die aan de oprichting van het nieuwe seminarie voorafging en de gemoederen in het aartsbisdom vele ja ren bezig heeft gehouden. Het was in de tijd, die Rogier in zijn gedenkboèk met „de opgang naar her stel" karakteriseert, dat de aartspries ters van Holland, Zeeland en Utrecht zich beraadden over het stichten van een eigen seminarie om de dure oplei ding in Leuven overbodig te maken. Voor een bedrag van 250 gulden per jaar werd in 1799 het kasteel te 's Heeren- Huize Sparrendaal werd niet afgebroken; het bleef als particu lier woonhuis in gebruik. Het aartsbisdom onderhandelt thans over verkoop aan de gemeente Driebergen, die in het historische gebouw thans precies tweehon derd jaar oud haar gemeente huis wil vestigen. De voorlopige koopacte is reeds getekend. Het wachten is thans op de goedkeu ring van Ged. Staten. Behalve het huis zijn in de verkoop ook twee poortgebouwen en drie ha. grond begrepen. verstoppen? Bovendien werd de revol- lijk nemen, dat hij er inderdaad inge- andschap soms camouflage en speel- ver gevonden dicht bij de plaats waar vlogen is. Enfin: Zonsveld begreep, dat den die twee onder één hoedje? Ik voel- Bak hem verraste en als Belfort het zijn rol van beeldhouwer niet zo safe de dat ik voor de oplossing van het wapen zo^ nonchalant zou hebben weg- was als die van Hazelaar en dus bleef raadsel stond, te meer omdat ik mij Pa bestaan. herinnerde hoe zij zich steeds met el- Mijn onderzoek in alle eenzaamheid kaars alibi dekten. En plotseling vlo- op Geerling's kamer bracht veel aan gen mij Mickey Tienhoven's woorden vast, dat^de ^afstand groter moest zijn het licht. Je herinnert je nog dat ik door de gedachte, toen hij het dienst- ji het venster zag meisje vroeg, of Hazelaar flink gege- gegooid, dan had het van zo'n korte af stand nooit tot de kolf in de aarde kun nen dringen. Daarom stond het bij mij en ik dacht direct aan één der achter- zei, toen ik dat touw uit h« CjCti iveaeri. r tiers romein ramen van het pension. Jij en Bak ver- hangen: ,,Daar klopt iets niet!" Eerst ten had! Ik realiseerde mij tevens, -■ klaarden mjj voor gek, omdat ik Bel- dacht ik, dat agent Scholten in de tuin dat wij Geerling en Hazelaar eigenlijk forj 2iet Jopen 101) aan, dat slim Wcis viil 4ll uwiu\ci Ct ii uöiuc t Men gaat toch handdoek verraden met een brandeiide 'sigaret., naar bed! En bovendien, men reageert gen. De knoop om de spanjolet was was Geerling, met toch niet bii het horen van een schot Van dit moment af concentreerde ik wèl stijf aangetrokken, doch niet zó één en dezelfde persoon! De aan de door naar een handdoek te grifpen- Ik al aandacht op Geerling, de stijf, of k kon hem met m'n vingers binnenzijde afgesloten deur in de kle- voefde als T ware meteen dat deze beeldhouwer, zonder echter nog het gemakkelijk lospeuteren. Indien een renkast werd mij nu opeens een logisch voeiae ais t ware meieen, aat deze 6. nprsnnn a s PppH no- Pono„ Hit foit TL- nnonHo hssr nn «olHpa honnnH handdoek eediend had om de revol minste vermoeden te hebben van zijn zwaar persoon als Geerling langs dit feit. Ik opende haar en weldra bevond ver te vertereen Je zult begrijpen hoe" dubbelrob Het zoveelste verhoor in de touw naar beneden was geklommen, ik mij in Hazelaar's kamer. Ook deze Ik rnii Yoeide toen Verraart me" "°n conversatiekamer kan ik gevoeglijk da" had; de knoop véél vaster moeten onderwierp ik aan een nauwkeurig on evenals de noodkreet van ik mij voelde, toen Verraart met zijn mededeling kwam! Dit leidde er toe, °versiaan, dat ook Belfort als dader in aanmer- pak, toen h;j tot de ontdekking kwam king kwam vooral vanwege de- verdach- Geerling verdwenen was. Met recht te wijze, waarop hij zich op het tijdstip tl was verdwenen.voor eeuwig zitten! Van dit ogenblik af vermoedde derzoek, waarbij ik tevens de vermom- ik, dat Geerling zich nog in het pen- ming tussen de singels van de stoel sion bevond. Maar hoe was dit moge- vond. En nu moet ik je iets geks ver- lijk? We vonden zijn deur immers aan tellen, Drost, iets, wat uit zuivere van de moord in de achtertuin had nn want thans moes t'Zonsveld wel één de, binnenzijde afgesloten? En de sleu- intuïtie voortspruit. Op Hazelaar's ta- gehoudem En ook hef motief was erL. van zijn rollen opgeven. Ik wenste im- tel stak noe ln het sIot! Terwnl ik zo fel stond een flesie watervaste Oost-In- Belfort was ervan overtuigd dat Tien- mers alle pensiongasten te verzame- hoven in zekere relatie stond met zijn jen, zonder rekening te houden met on- vrouw! Toen ik echter zijn revolver deHmge ruzies. Dus moest Hazelaar be vond, stond het voor mij vast, dat hij nedef1 blijven en Geerling als logisch de dader niet was, niet zozeer omdal &evolg verdwijnen. tel stak nog in het slot! Tepvijl ik zo fel stond een flesje watervaste Oost-In stond te peinzen viel mijn oog plot- dische tekeninkt, met het merk ,,De seling op de scheerkwast". Zon". Daarnaast een pakje, dichtge- „Een wat?" stootte Drost er ver- bonden met een touwtje en een etiket baasd uit er °P vanDe Zon Dlt ls °P Zlctl- T1 zelf niet zo merkwaardig, maar het viel mij op, dat dit pakje blijkbaar bezorgd ik het wapen vond. We wisten irrtmers, ,,Maar waarom gaf Zonsveld zijn rol dat Pa Hazelaar gezegd had, dat hij ot «feehaald moest worden er dat de moordenaar een buitengewoon van beeldhouwer op en niet de rol van de beeldhouwer had gezien met inge- stonrl |een adres od en er was s-een sluwe kerel was en zou je nu werkelijk de tekenaar Hazelaar?" vroeg Drost. zeept gezicht en dat deze zich nog even frankepryetroi nn cpniaktt Kpnt h»,» denken, dat Belfort aangenomen dat ,,Die vraag had ik verwacht. Haze- scheren moest? Merkwaardig Drost, ,„„r j„ fahriWant 7nnsvp'iH'z" ,-mcp -,C hij de moordenaar was zó stom zou laar voelde intuïtief, dat hij Bak over- maar de scheerkwast van Geerling was mij ,f 7n ia ri„n triP,.fi zjjn geweest om zijn revolver hup... mét tuigd had, toen hij zich slapende hield kurkdroog! Hazelaar had dus y J een boogje tussen z'n boerenkoolplant- en daar we weten, op welke wijze Zons- gelogen, maar, waarom? Om de beeld jes te werpen? Had hij het wapen dan veld zijn verschillende rollen heeft uit- houwer in bescherming te nemen? Maar niet beter even onder de aarde kunnen geheeld, mogen we 't Bak niet kwa- hij was toch zijn vijand! Was deze vij- De Amerikaan Joseph Sidney Petersen is door de „Federal Grand Jury" te Alexandria in de staat Virginia formeel beschuldigd van het zich weder rechtelijk toeëigenen van defensie-geheimen en andere geheime gegevens om die tot voordeel te laten strekken van een buitenlandse mogendheid. Petersen is onmiddellijk voor rechter Bryand geleid en door hem verhoord. De feiten, die Petersen ten laste worden gelegd, zouden zich hebben afge speeld tussen 1 Maart 1948 en 31 December 1952. Hij had toegang tot geheime documenten door zijn werkzaamheid op het „National Security Agency", een zeer geheime afdeling van het Amerikaanse ministerie van Defensie. De bui tenlandse mogendheid, die Petersen's mededelingen heeft ontvangen, zou Nederland zijn, ofschoon het in de aanklacht niet wordt genoemd. Volgens United Press is de naam van de Nederlandse officier, aan wie Petersen zijn inlichtingen zou hebben doorgegeven, J. A. Verkuyl. Hij is niet, zoals eerst werd gemeld, generaal, maar kolonel. Wel is hij tij dens de tweede wereldoorlog op het nippertje ontsnapt uit het toenmalige Nederl.-Indië. Hij onderhield in Wasn- ington het contact tussen het Neder landse leger en Amerikaanse militaire instanties. Kort na de oorlog moet de Neder landse officier naar Nederland zijn te ruggekeerd, maar later heeft hij, naar men aanneemt, verscheidene bezoeken van min of meer lange duur gebracht aan de Verenigde Staten. Van officiële Nederlandse zijde is meegedeeld, dat de uitwisseling van technische gegevens over het verzame len van inlichtingen tijdens de oorlog geschiedde met medeweten van de Ame rikaanse regering, en dat men meen de, dat Petersen ook na de oorlog han delde met toestemming van zijn rege ring. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft daarop meege deeld, dat men niet twijfelde aan de goede trouw van de Nederlandse rege ring, maar dat Petersen die toestem ming niet bezat. David Lawrence van de N. York He rald Tribune noemt het onbegrijpelijk, dat de Nederlandse regering bijna vijf jaar lang documenten van zeer geheim karakter heeft ontvangen, zonder dat die documenten in alle gevallen betrek king hadden op Nederland. De officiële Nederlandse verklaring, zo zegt LawTence, schept meer raad sels dan ze oplost en hp vraagt zich af, welke instantie in Den Haag steeds de gegevens van Petersen heeft geac cepteerd, wie ze onder ogen heeft ge had en wat ermee is gebeurd. hadden dat lazelaar andere woorden: (Slot volgt) berg gehuurd, zonder medewerking van Haarlem echter, dat inmiddels in War mond een eigen seminarie had opge richt Vooral onder leiding van de jeugdige president Terwindt kwam het seminarie tot grote bloei. Desondanks (leed aartspriester Gisbert Vermeulen bij de vice-superior Antonucci pogingen tot opheffing, omdat 's Heerenberg niet in het Utrechtse, maar in een Gelderse uit hoek lag. Antonucci benoemde een com missie, maar ondertussen richtte Ver meulen op eigen gezag een verzoek tot de regering om het groot-seminarie naar Culemborg te verplaatsen en samen te voegen met het bestaande klein-semi- narie. De regering meende, dat het ver zoek van de aartspriesters afkomstig was en stemde toe, hoewel Culemborg te weinig ruimte bood. De regering bleef bij haar besluit; er bleek toen geen an dere oplossing te zijn dan de filosofen naar Culemborg en de theologen naar Warmond te zenden. Toen het Mandement verscheen, had mgr. Zwijsen zijn plannen reeds klaar. In Rijsenburg was namelijk het landgoed Sparrendaal te koop aangeboden voor tachtigduizend gulden en de Aartsbis schop had onmiddellijk toegeslagen, zo als de huidige president van het semi narie, mgr. G. C. Hartmann, enige jaren geleden in „Omhoog" beschreef. Op 14 Juli 1854 droeg de familie Van Rijcke- vorsel het gebouw met 35 ha bos en wei land over. Huize Sparrendaal was toen precies honderd jaar oud. Het werd in 1754 ge bouwd als zomerverblijf van de Utrecht se burgemeester Jacob ter Berck. Hoe wel het gebouw een degelijke indruk maakte, achtte mgr. Zwijsen het toch niet geschikt voor seminarie en liever dan een ondoelmatig gebouw in te richten, laadde de voortvarende aartsbis schop een nieuwe schuld op zich door een geheel nieuw gebouw te laten zet ten. Reeds in het Mandement had hij ge waagd van hulp der gelovigen. Een algemene geldinzameling leverde daar na zóveel op, dat niet alleen het land goed, maar ook reeds een deel van de nieuwbouw betaald kon worden. De uitslag van de inzameling bereikte mgr. Zwijsen terwijl hij in Rome de dogmaverklaring van Maria's Onbe vlekte Ontvangenis bijwoonde. En zó enthousiast was hij over het resultaat, dat hij onmiddellijk een particuliere audiëntie aanvroeg om de Paus zelf het goede nieuws te vertellen. Ondertussen bestond het nieuwe groot-seminarie feitelijk reeds. In 1854 werden de afgestudeerde filosofen niet meer naar Warmond gezonden, doch bleven zij in Culembprg om er ook theologie te studeren. Reeds in 1855 werden de fundamen ten van de nieuwbouw gelegd en in het voorjaar van 1856 kon de bovenbouw naar het plan van architect H. J. van den Brink worden aanbesteed. De aarts bisschop stond zelf op de steigers om te zien hoe het werk vorderde en 8 Sep tember 1857 kon hij geestelijkheid en gelovigen mededelen, dat het semi narie behalve de kapel gereed was om op 7 October 50 studenten te ont vangen. De giften waren zó groot ge weest, dat de Aartsbisschop, zoals hij in een herderlijk schrijven mededeelde, voor de verdere voltooiing van het se minarie geen beroep meer op de gelo vigen behoefde te doen. In de tijdelijke kapel droeg mgr. Zwij sen op 8 October de eerste H. Mis op in het nieuwe groot-seminarie, dat toen haar heilzame arbeid begon onder lei ding van president Andreas Ignatius Schaepman, die later de ijverige bouwer als aartsbisschop zou opvolgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7