Oplossing van pont-misère te Licht autoverkeer sluizen te over IJmuiden Volgend jaar hoopt men een noodvoorziening gereed te hebben Twee journalisten als Marsbewoners op stap Mendès-France eet uit de hand Roerende eensgezindheid conferentie te Parijs op John Smith deelt dollars uit Acht duizend naamgenoten in r de V.S. zijn er de dupe van Z Plan om grachten in de hoofdstad te dempen Hulp uit solidariteit O Menigte in Sur aba ja vernielt Nederlands restaurant VERBREDING VAN DEUREN EN BEWEEGBAREBRUGGEN Kankerverwekker in sigarettenpapier Onverwachte avonturen in de buurt van Toulouse Tot hoofd en hart Kardinaal Jorio in Rome overleden Sleepboot voor Suez-kanaal Politie zoekt nog steeds tevergeefs O.m. Singeldeel van Binnenamstel Kloveniersburgwal en Rokin Britse straaljager in zee gestort Het weer Aanzienlijke schade Y; 'J J VRIJDAG 22 OCTOBER 1954 78ste JAARGANG No. 26125 Na de ramp in Canada Informaties via Rode Kruis mogelijk Haagse advocaat in arrest f50.000 verduisterdf mm m Een bejaarde, sjofel ge klede maar patriarchale man met een lange baard trekt door de V.S. Met een kofferschrijfmachine en een chèqueboek. Duitse oorlogsmisda digers vrijgelaten Voor de vluchtelingen Thans ƒ357.000 bijeen Vrijgevige jongen DUFFEL MONTY-COATS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEW Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTEN11 ETA RIEF 28 cent» per millimeter- hoogte. Omroeper» 16 cents per m.m.-hoogte. De adminisiratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds tel 21544 Teneinde reeds aan het begin van het seizoen verlichting te verkrijgen van de verkeerssituatie bij het pontveer te Velsen, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, een plan goedgekeurd tot het treffen van een noodvoorziening. Het plan voorziet in het voor het verkeer van personen auto's en lichte bestelauto's geschikt maken van de deuren van de Noorder- sluis te IJmuiden en het bouwen van voor éénrichtingsverkeer geschikte lichte beweegbare bruggen over het binnenhoofd en het buitenhoofd van de middensluis, en vervolgens een voor tweerichtingsverkeer geschikte brug over de Zuidersluizen. De kosten hiervan bedragen een millioen gulden. Het plan is afkomstig van ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijks waterstaat. Begin van de komende zomer hoopt men van de verbinding ge bruik te kunnen maken. In New York is gisteren bekendge maakt, dat D. V. Lefemine, een che micus, die werkzaam is op het kan kerinstituut van Miami, een sterk kan kerverwekkende chemische verbinding heeft gevonden in brandend sigaret tenpapier. De naam van de verbinding is 3,4 benzypyrene. Het is gebleken dat de verbinding bij muizen een zeer sterke kankerverwekkende werking heeft. Waarschijnlijk is het zelfs de krachtig ste kankerverwekker bij muizen, die de wetenschap tot dusverre kent. Het is echter nog niet bekend hoe het menselijk lichaam op 3,4 benzyprene reageert. In chemische kringen waren de be vindingen van Lefemine in grote trek ken reeds enige weken bekend en zij hebben m deze kringen aanzienlijke opschudding verwekt. Uit statistieken is vroeger reeds gebleken, dat zich onder de lijders aan longkanker be trekkelijk weinig pijp- en sigarenro- kers bevonden in vergelijking met het aantal zware sigarettenrokers. Lefemine opperde de mogelijkheid om sigarettenpapier chemisch zo te prepareren, dat zich geen 3,4 benzy pyrene als verbrandingsproduct zou kunnen vormen. „Er zal nog veel research moeten worden gedaan, zo zeide Lefemine. Men zal o.m. ook moeten vaststellen of 3,4 benzypyrene en andere potentiële carcinogene agens in belangrijke hoe veelheden in tabak .aanwezig zijn. (U.P.) West-Duitsland en Japan zijn voor nemens een vriendschapsverdrag te sluiten van soortgelijke aard als het Duits-Japanse vriendschaps-,scheep vaart- en handelsverdrag van 1927, dat na de oorlog niet weer van kracht werd. Hoezeer nierdoor de Velser pont zal kunnen worden ontlast, wordt dui delijk als men weet dat het verkeer met personenauto's en lichte bestelauto's te Velsen in aantal ongeveer 2/3 van het totaal verkeer uitmaakt. Wanneer alle bruggen in de voor de scheepvaart gesloten stand zijn, zal een vrijwel onafgebroken verkeersstroom van voertuigen in beide richtin gen over het sluiscomplex kunnen vloeien. Is een der deuren van de Noor- dersluis of van de middensluis open, dan zal over de andere deur (of brug) afwisselend Noord-Zuid of Zuid-Noord verkeer kunnen worden toegelaten. Teneinde het wegverkeer steeds onge hinderd de Zuidersluizen te doen pas seren zonder dat de scheepvaart door de Zuidersluis hiervan oponthoud on dervindt, zal over de Zuidersluizen op ongeveer twee meter boven de boven kant van de dekzerken en dus boven alle lieren e.d. heen (overeenkomende met ongeveer 7 meter boven de gemid delde waterstand) een vaste, voor twee richtingsverkeer geschikte baileybrug worden gebouwd. De binnenvaart voor de kleine sluis (Zuidersluis) zal vrijwel geheel onder de vaste brug kunnen doorvaren. Bij de uitwerking van de plannen zal worden getraent de rolbruggen over de Zuidersluizen voor wielrijders en brom fietsers te handhaven. Deze categorie weggebruikers zal dan niet over de twee meter hoger gelegen baileybrug behoe ven te gaan, waardoor een vlotte over gang wordt gewaarborgd. De wegen die naar het sluiscomplex leiden worden voorzien van paden naast de rijweg voor wielrijders en bromfiet sers. Bovendien komt er een signale ringssysteem voor de regeling van het verkeer op de sluizen. Indien het verkeer bij de ponten niet druk is, zal het verkeer op de Rijksweg bezuiden en benoorden het veer door middel van lichtbakken of dergelijke worden gewaarschuwd, dat men niet over het sluiscomplex behoeft om te rij den, doch dat men zonder kans op ern stig oponthoud de pont kan nemen. De door het verkeer eventueel te maken omweg bedraagt maximaal 9 km. Twee journalisten van het Parijse weekblad „Sa.nedi Soir", zijn er on langs in „Marspakken" en een als vlie gende schotel vermomde auto op uitge trokken om de waarde van ooggetuige verslagen van de verschijning van ge heimzinnige voorwerpen te toetsen. Uitgerust met Bengaals vuur en lichtgevende raketten van verschillen de kleuren, reisden zij 's nachts door dorpjes van het Franse land, in de om geving van Toulouse. Door het geluid en het licht van het vuurwerk wekten zjj de bewoners, waar na zij zich uit de voeten maakten en In hun „vliegende schotel" verdwenen. Om hun experiment te voltooien begaven de journalisten zich over dag in hun gewone kleding naar de dorpen, waar zq tevoren als 1 ewo- ners van een andere wereld waren opgetreden. De personen, die zq ondervroegen, ga- )jen vaak uiteenlopende antwoorden. Sommige hadden „reuzen" gezien, an deren dwergen van een meter twintig, "eer anderen spraken van vreemde voorwerpen, die zij hadden waargeno men. 1 één dorp was het avontuur bijna Nan l voor de journalisten afgelopen, i aat de bewoners door acht raket ten waren gewekt, kwam een woedende boer naar buiten, zwaaiend met een houweel. Deze aardbewoner bleek voor niets ot memand bang te zijn, wént hij stormde op de indringers af zonder tot staan te worden gebrach door de ver blindende zaklantaarns of het koud vuur van de Marsbewoners. Andere boeren sloten zich bij hun voorman aan, gereed voor een klopjacht. De journa- listen wisten zich echter nog net in vei ligheid te brengen. Door het afschieten van een groene raket simuleerden zij het vertrek van een ruimtevoertuig. (AFP) (Van onze Romeinse correspondent) Gisteren is te Rome op 87-jarige leeftijd overleden Z.Em. Domenico kardi naal Jorio. De kardinaal is gestorven aan een hartaanval. Na de dood van kardinaal Jorio be staat het H. College uit 66 leden, van wie 22 Italiaan zijn van geboorte en 44 uit andere landen afkomstig zijn. De oudste kardinaal is de aartspriester van Santa Maria Maggiore, Z. Em. Alessan dro Verde, die in Maart 89 jaar wordt, de jongste gepurperde is kardinaal Sirt. de aartsbisschop van Genua, die 48 jaar oud is. 19 leden van de Senaat der Kerk zijn gecreëerd door Pius XI de overigen door de regerende Paus. Degenen die inlichtingen willen in winnen over familie of kennissen in het getroffen gebied in Canada, kunnen zich in verbinding stellen met het Cana dese Rode Kruis, dat gevestigd is: Jar- visstreet 460 in Toronto, Canada. Het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis, Jan Evertsenstraat 9 in Den Haag, is bereid zijn bemiddeling te verlenen indien dit nodig is. Overigens kan men beter rechtstreeks een brief schrijven naar zijn familie of kennissen in Canada. In veel gevallen zal dit het snelst resultaat hebben. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben telegrafisch aan de Nederlandse ambassadeur in Canada verzocht hun oprecht medeleven over te brengen aan de slachtoffers van de ramp, die Hol land Marsh bij Toronto heeft getroffen. Op last van de officier van justitie te 's-Gravenhage is de 65-jarige Haagse advocaat mr. W. Z. aangehouden. Hij wordt verdacht van verduistering van ongeveer f 50.000. Het betreft gelden, die hij voor verscheidene personen in beheer had. Het onderzoek is nog gaan de. Mr. Z. is in het huis van bewaring opgesloten. De fotografen hebben het de krantenlezers eens gemakkelijk willen maken. In de hal van het Palais Chaillot in Parijs plaatsten zij een paar grote borden en daarachter verzochten zij de diplomaten plaats te nemen. Netjes op een rijtje ziet men hier v. I. n. r.: Mendès-France, Adenauer, Eden en John Foster Dulles. (Van onze speciale verslaggever) PARIJS, Vrijdagmorgen. De negen mogendheden van Londen, die binnen afzienbare tijd de West- Europese Unie zullen vormen, zoals men thans officieel overeen is gekomen de organisatie te noemen, zijn gisteren in het Palais de Chaillot bijeen gekomen, in hoofdzaak naar het bleek om een aantal formele besluiten te nemen op grond van de formuleringen, die de deskundigen als uitwerkingen van de Londense accoorden aan de ministers hadden voorgelegd. De ver gadering werd gepresideerd door Sir Anthony Eden, die veel complimenten in ontvangst mocht nemen met zijn verheffing in de Ridderstand van de Kouseband. Het was een plezierige vergadering met een Mendès-France, die bij wijze van spreken uit de hand at. Hij kreeg vierkant niet zijn zin van John Foster Dulles met betrekking tot de verdeling door het agentschap van de West-Europese Unie van de Amerikaanse militaire leveranties, en hij slikte dit zonder meer. Hij kreeg ook niet helemaal zijn zin hij werd wederom evenmin als in Londen finaal in het ongelijk gesteld t- met betrekking tot zijn voorstel om op 1 December een conferentie te Parijs te beleggen inzake zijn wens tot vorming van een bewapeningspool en de daar aan verbonden controle op de wapen- productie. Minister Beyen, daarin gesteund door Sir Anthony Eden en zoal niet gesteund, dan toch ook niet gecon trarieerd door minister Spaak, vond die datum van 1 December veel te vroeg en bovendien was in Londen niet afgesproken een conferentie te houden over dit onderwerp. Men was het er slechts over eens geworden om na de ratificatie van de Londense ac coorden de kwestie in de boezem van de West-Europese Unie te bestuderen. ze netelige kwestie, dan zou het wel eens kunnen zijn, dat de parlementen men mag invullen welke of welk parlement de ratificatie zouden wil len uitstellen tot na het vinden van de oplossing. Om kort te gaan: de poging van Men dès-France om de kwestie te forceren werd beleefd doch beslist afgewezen, en ook daar nam Mendès-France tot op ze kere hoogte genoegen mee. Hü zou niet Mendès-France zijn geweest, als hq niet een compromis had weten te bereiken: men kwam de datum overeen om in Parijs een working-group", een com missie van deskundigen derhalve, te doen bijeenkomen om de zaak te bestu deren. De datum is vastgesteld op 17 Januari en de commissie zal rapporte ren aan de raad van de West-Europese Unie. Nochtans was het voordeel in de ze zaak beslist niet aan de zijde van Mendès-France. Mendes-France at werkelijk uit de hand op deze dag. De boven geschetste moeilijkheid was practisch de enige en dan nog maar een geringe die in deze vergadering rees. Alle stuk ken, die uit de Final Act van Londen voortkomen en heden aan de NATO-ver- gadering, die vanmiddag om kwart over drie in het Palais de Chaillot is vast gesteld, moeten worden voorgelegd, zijn goedgekeurd. Men verwacht op dit moment, dat de vergadering van de NATO-raad niets anders dan een kwestie van „rubber stamping" zal zijn. Ook over de aan wezigheid van buitenlandse troepen op Duits territoir is thans overeenstem In opdracht van de Suezkanaal-maatschappij is door L. Smit te Rotterdam een zeesleepboot gebouwd voor dienst op het Suezkanaal. De sleepboot, die waar schijnlijk de sterkste van de wereld is, heeft een vermogen van 4500 pk. en een snelheid van 15 knopen. De lengte is 46 meter en het schip heeft een waterverplaatsing van 1230 ton. De sleepboot, die „Edgar Bonnet" heet, is genoemd naar een directeur van de Suezkanaal Mij. Hier ziet men het schip op de Nieuwe Waterweg. Bidden de ademhaling van de ziel. o goed als onze administratie te kampen heeft met alle De Vriesen en alle Jansens met en zonder dubbele s, zo worden de administraties van onze Amerikaanse collega's geteisterd door de John Smith. In de Ver enigde Staten wonen ongeveer achtduizend lieden, die naar de illustere naam John Smith luisteren en velen van hen hebben een bankrekening. Het is vreemd, maar tot voor kort heeft nog niemand er aan gedacht uit de duistere troebelen van al deze namen klinkende munt te slaan. Althans niet in die mate als de „John Smith", die thans ijverig door de politie wordt gezocht. hij zqn onbekende weldoenders een cheque en de ingevulde bedragen zijn waarlijk niet kinderachtig! Aan een serveuse in een restaurant te Columbus (Ohio), die hem uit mede lijden een gratis maaltijd bezorgde, schonk hij een zo een cheque: 27.000 dollar! Hij schreef er voor de bank bij: gelieve onmiddellijk contant uit te be talen. Het meisje was drie dagen ziek van geluk; zij meende te doen te heb ben met een zonderlinge rijkaard die er plezier in had als landloper de an dere zjjde van het leven te leren kennen en zijn geld uit te delenEn de bank betaalde haar inderdaad uit. In Denver gaf een landbouwer aan John Smith een sigaar cadeau. John Smith opende zijn koffertje, begon een keurige cheque te tikken: 16.000 dollar. De bank betaalde opnieuw vlot uit. In Salt Lake City werd een winkelen de huismoeder gelukkig gemaakt met Zijn signalement is bij de politie be kend. Het is een oude, grijze, patriar chale heer, ongeveer zeventig jaar oud, lange baard, sjofel gekleed maar zeer waardig en beschaafd, zelfs geleerd, van voorkomen. Hij noemt zich John Smith. Deze John reist heel de Verenigde Staten door en overal kan men hem ontmoeten met een rugzak en een schrijfmachine-koffertje. Hij reist te voet, en leeft van aalmoezen. Men krijgt de indruk te doen te hebben met een soort bijbelse profeet. Bewijst men hem een dienst en valt men bij hem in de gunst, dan schenkt twintig duizend dollar. En zo ging het door. Overal waar John Smith rond trok dwarrelde de cheques neer. Dit alles bracht op de banken geen moeilijkheden met zich mee, omdat de handtekening van de oude „profeet" toevalligerwijze enigszins leek op die van één zijner ".000 naamgenoten. Maar tenslotte is het toch uitgekomen. En al de gelukkigen moeten het geld nu te ruggeven! Wat zij er al van verbruikt hebben, zal de bank als schadevergoe ding bijbetalen aan de rechtmatige hou der van de John Smith-bankrekening. Ondertussen gaat de dollar-uitdeling echter ongestoord verder, en de poli tie zoekt, vooralsnog vruchteloos. De „profeet" blijft onvindbaar, maar alle John's Smith's zijn er het slachtoffer van geworden, want al hun bankzaken worden nu met het vereiste wantrou wen zeer behoedzaam afgehandeld. ming bereikt en de juridische status Daarvan afgezien: als men nu reeds I van d*e troepen is geregeld, zou beginnen met de discussie over de- (Vervolg op pag. 7) (Van onze verslaggever) Naar wij vernemen zijn B. en W. van Amsterdam voornemens een nota aan de gemeenteraad te richten, waar in zij uiteenzetten welke maatregelen zy noodzakelijk achten voor 't verkeer in de binnenstad van Amsterdam. Het gaat daarbij o.m. over nieuwe verbindingswegen van de nieuwe tuin steden in West naar het centrum en het Centraal Station, en van het Cen traal Station naar Zuid en naar het helicopterveld, dat aan de Jan van Galenstraat tegenover de Centrale Markthallen zal worden aangelegd: in dien althans de raad met een desbe treffend voorstel van een daartoe in gestelde commissie accoord gaat. Bij de Amsterdamse Verkeerscom- missie is in verband met deze nota een plan ingediend, dat voorziet in de demping van het Singel, de Gelderse kade en de Kloveniersburgwal waar bij om het centrum van Amsterdam een rondweg zou ontstaan en van het Rokin en een gedeelte van de Binnenamstel bq de Munt, mede ter oplossing van het parkeervraagstuk. Een dergelijk plan heeft ons al een jaar geleden bereikt en we hebben dit nog onlangs vermeld. De ontwerper had het aan de politie voorgelegd. Nu heeft hoofdcommissaris H. A. J. G. Kaasjager Uit de Britse gevangenis te Werl in Westfalen zijn gisteren drie Duitse oorlogsmisdadigers, t.w. Friedrich Koch, Heinrich Kühne en Erich Mar tin, vrijgelaten. Zij hadden aanvanke lijk langdurige gevangenisstraffen ge kregen wegens mishandeling van per sonen uit geallieerde landen in concen tratiekampen. Hun straffen zijn later aanzienlijk verminderd. verwezenlijking van dit plan in een brief aan B. en W. geadviseerd. Het is naar de Verkeerscommissie doorgezonden. Het zal niet alleen deze commissie maar ook het college van B. en W., de raadscommissies en de Raad moeten passeren wil het ooit ge realiseerd kunnen worden. Intussen is er al hevig verzet tegen dit plan ont staan. Het plan behelst ook de demping van het Open Havenfront, het binnenscheep- vaartbassin, vóór het C.S., hetgeen overigens al in de Amsterdamse Raad is bepleit ter oplossing van de uiterst moeilijke situatie op het Stationsplein. nlangs twee heeft men uitvoerige. in ons blad openhartige reportages kunnen lezen over de ellende waarin honderdduizen den vluchtelingen in Oost-Europa moeten leven. In armoedige ba rakken of andere trieste onderkomens hokken zij bijeen. Te dicht op elkaar en te bekrompen, met te weinig comfort, dan dat van een menswaardig bestaan sprake kan zün. In ons ordelqke, be- trekkelijk welvarende, Nederland valt het moeilijk ziel een voorstelling te vormen van de ten hemel schreiende nood, waarin 10 jaar na de oorlog man nen en vrouwen, kinderen en bejaar den. hun uitzichtloze leven leiden. Gaat ons dit alles aan en kunnen wij er iets aan doen? Ja het gaat ons vol ledig aan en wij kunnen naar vermogen helpen. Dat het ons aan gaat behoeft nauwelijks betoog. Een sprankje zuiver menselijk gevoel is voldoeijde om ons onze solidariteit te doen beseffen met allen die lijden, met ieder die het zoveel slechter heeft dan wijzelf. En hoger nog dan dit natuurlijke medegevoel staat de godsdienstige inspiratie, die ons tot begrip van onze verbondenheid met alle medeschepselen kan brengen. De manier waarop wij kunnen helpen wordt juist in deze dagen door pers en radio herhaaldelijk aangewezen. Zoals men weet is er op de eerste plaats de grote actie „een uur voor de toekomst" die inhoudt, dat de werkers in de be drijven een uur loon zullen afstaan voor de vluchtelingenhulp; de werkge vers zullen daar telkens een zelfde be drag hunnerzijds aan toevoegen. Dp de tweede plaats is er voor ieder een de gemakkelijke gelegenheid om een bedrag of bedragje over te ma ken op gironummer 5100 van het Co mité Vluchtelingenhulp 1954, Den Haag. Reeds is een behoorlijk bedrag aan geld binnengekomen. Nederland blijkt opnieuw bereid te helpen, waar gehol pen moet worden, zoals Nederland zelf na de watersnood door andere meevoe lende landen geholpen is. Ieder die nog niet zijn offer tot steun uit naastenliefde heeft gebracht, ken- ne zqn plicht Een tweemotorige straaljager van het nieuwe type „Gloster Javelin" van de Britse luchtmacht is gisteren tussen Cardiff en Weston-super-Mare in het Kanaal van Bristol neergestort Men gelooft, dat de piloot zich door middel van zijn schietstoel en zijn parachute uit het neerstortende toestel heeft kun nen redden. Men heeft reeds een gedeelte van een vleugel van het verongelukte toe stel gevonden, terwijl een grote olie vlek de plaats aanduidt, waar de „Ja velin" in het water gestort is. (UP) Het comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft Donderdag op zün postrekening f 33.009 aan büdragen ontvangen. In to taal is tot en met vandaag binnengeko men f 357.000. Dit zijn in hoofdzaak stortingen van particulieren en kleine bedrijven. In de meeste grote bedrijven moet de uurloon actie nog beginnen of is zij juist deze week aan de gang. Het comité verwacht dan ook, dat pas de volgende week een stroom van grote bijdragen zal beginnen te vloeien. Dezer dagen verloor een marktkoopvrouw m Den Haag een bedrag van f 4500.—. Het was haar bedrijfsgeld, bestaande uit een bankbiljet van f 1000 en vele briefjes van f 100.Zij droeg dit geld in een zak doek geknoopt bij zich. Een tienjarige jon gen heeft het bundeltje gevonden en heeft aan voorbijgangers de „plaatjes" uitge deeld. Een aantal dergenen, die op deze wijze in het bezit van biljetten waren ge komen, is met het geld naar de politie gegaan. Op een bedarg van f 1200 k 11300 na is het verlorene weer terecht. Advertentie (tot Zaterdagavond) Veranderlijke bewolking. Van avond plaatselük enige regen, mor gen enkele verspreide buien. Ma tige tot vrü krachtige Zuidweste- lüke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 7.17-17.3L Maan: 3.51-15.55. Een opgewonden menigte heeft Woensdag tot tweemaal toe de bar en het restaurant „Kebonradja" van de Nederlander A. van der Enden in Sura- baja aangevallen. Er werd daarbij een aanzienlijke schade aangericht, die ge schat wordt op 150.000 roepiah. De me nigte bracht vijf politieagenten lichte verwondingen toe. Zij dwong de ad junct-commissaris van politie de vlucht te nemen en beschadigde ook een nabü gelegen Chinese dansgelegenheid. Het incident begon, toen de Neder landse eigenaar een aantal Indonesiërs verzocht van zqn bek af te gaan, waar op zij geklommen waren om naar een redevoering te luisteren van Sutomo. Deze hield voor een massabijeenkomst een betoog om de betjak-bestuurders ervan te overtuigen, dat zq geld bijeen moesten brengen voor een zeepfabriek, die er toe bq zal dragen dat zq hun zware beroep kunnen afschaffen. De vergadering ging hiermee volledig ac coord. Toen de eigenaar van de bar te gen het hek sloeg om de beklimmers duidelqk te maken, dat zq eraf moes ten. keerden zq zich tegen hem en ver nielden zqn zaak gedeeltelqk. Door het ingrijpen van Sutomo en politie werd hieraan een einde gemaakt Toen het politie-onderzoek nog aan de gang was, schreeuwde iemand: „De politie wil de Nederlanders bescher men", waarop men tot de tweede aan val overging, die de politie niet bq machte was te keren. De adjunct-com missaris moest zelf naar het nabijgele gen gouverneurskantoor vluchten. De politie onderzoekt of hier van provo catie sprake kan zqn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1