Verkeersplan door wethouder Happé nader toegelicht Nell Herbert Het wederzijds huwelijksbedrog'' Puck laat Langendijk herleven VERKOPINGEN fl „Alkmaar"-„De Graafschap" Nog meer cijfers uit Zandvoorts begroting 1955 De Wagenweg belangrijk verbeterd Henk v. Eeuwijk Reeds enkele wijzigingendie meer dan officieus karakter dragen EEN GOED PORTRET Werken van Cor Hak in R.K. Leeszaal AGENDA „Gewonden" in het stadhuis f 26.000 gevraagd voor uitbreiding van Heemsteedse leeszaal ZEVEN DAGEN N.B.V.B. SPORTPARK SCHOONENRERG TE VELSEN foto-atelier Jongens en meisjesopgelet!! Begaafd pianist VRIJDAG 22 OCTOBER 1954 PAGINA 2 KAMER VAN KOOPHANDEL HAARLEM „HET STOOFKE" De 6 pet. loonsverhoging voor gemeentepersoneel a Waterstanden A.s. ZONDAG Aanvang 2.30 uur Siaiion Velsen IJmuiden-Oosi - 3 min. v.a. sportterrein Tijdens de wedstrijd worden de bezoekers op de hoogte gehouden van de stand in de wedstrijd BELGIËHOLLAND. Morgen, Zaterdag, is er nog gelegenheid ioi 6 uur om je werkstuk in de TEKENWEDSTRIJD VOOR DE JEUGD in ie leveren in de kapel van O.L. Vrouw van Haarlem in de St. Josephkerk, Janssiraai. Denk om de prachtige prijzen en Iaat je kans niet voorbijgaan w mmmm ■ïWmÊmWÊÊËÊÊÈÊÊËSmm -- Herbouw Zuiderbad Beroep van gemeente voor Raad yan State Rijksvergoeding te laag Gemeente overweegt instellen van rechts vordering Subsidie St. Henricilsschool Begrafenis P. H. Kaars Sijpestein Uitslag sportprijsvraag JAN LAARVELD Burgerlijke Stand Tjjdens de vergadering van de Haar lemse Kamer van Koophandel, welke gisteravond werd gehouden, heeft wet houder Happé voor de leden der Kamer het verkeersplan, dat op Zaterdag 3 Juli van dit jaar wereldkundig werd ge maakt, nader toegelicht en het van de nodige kanttekeningen voorzien. Want op het plan, dat geenszins definitief ge noemd mag worden, zijn reeds ver schillende reacties gekomen, die het nodig gemaakt hebben, dat hier en daar bepaalde veranderingen zijn aange bracht. Het gemeentebestuur van Haar lem is hiermede zeer ingenomen, omdat het destijds van mening was (en nog is), dat slechts door suggesties en zo nodig door gezonde critiek van de Haar lemse bevolking het verkeersprobleem in Haarlem kan worden opgelost. Bij het opstellen der plannen is men uitgegaan van de volgende gedachten. Het doorgaand verkeer moet door een systeem van ringwegen buiten de bin nenstad worden gehouden. Binnenko mend en voor de binnenstad bestemd verkeer dient via goede aanvoerwegen op vlotte wjjze de binnenstad te kunnen benaderen en verlaten. De historisch gegroeide stadskern een „krenten brood van monumenten" zoals wethou der Happé haar gisteravond ontdekte mag niet door het maken van verkeers- doorbraken haar eigen karakter ver liezen. Aan de hand van een grote kaart gaf wethouder Happé vervolgens een route beschrijving van de twee ringwegen, die geprojecteerd zijn om het verkeer op te vangen. In de buitenringweg zal in zo verre verandering komen, dat deze iets naar het noorden wordt opgeschoven, zodat het Houtplein een raakpunt zal worden, waarop een verbrede Tempe liersstraat en Rustenburgerlaan zullen uitmonden. Daardoor zal dus de door braak van het Flora-park naar de Van Advertentie SJORS EN SJIMMIE IN HAARLEM Zondagmiddag, overmorgen, ar riveren de twee zéér populaire fi guren uit 't weekblad „Pa norama", Sjors, voorzitter van de Rebellenclub en zijn olijk neger- vriendje Sjim- mie, in Haarlem, waar zij zullen optreden in 't Concert gebouw met hun spectaculaire avon turen „Sjors en Sjimmie bij Ali Baba en de 40 Rovers". Het succes van beide knapen is over weldigend; Zondag 10 October j.l. speel den zij voor een totaal uitverkocht Ge bouw v. Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. Vanaf medio Juli j.l. tot op heden toe, bezochten méér dan 50.000 bezoekers(sters), jong en oud, in Neder land, de Sjorsvoorstellingen. Bijzonder attractief is wel de Jeugd talentenjacht (voorafgaande aan de Sjorsvaorstelling), waarbij 4 fraaie Cowboys- of Indianen - costuums als prijzen beschikbaar wor den gesteld. Bovendien wordt van de prijswinnaartjes een gramofoonplaat- opname gemaakt. En als de klap op de vuurpijl... iedere bezoeker (ster) ont vangt bij het toegangskaartje de origi nele „Sjors en Sjimmie-vlag" cadeau. De Sjorsvoorsteiling vangt Zondag middag aan om 2 uur en zonodig wordt er nog een voorstelling gegeven om 4 uur. Eedenstraat wellicht komen te ver vallen en vervangen worden door een doorbraak Van EedenstraatWijde Gel- delozepad. Ook wordt getracht de krui sing DreefPaviljoenslaan in de buiten ringweg ongedaan te maken. Wethouder Happé noemde nog een andere verandering in deze ring. De knik in de Kinderhuissingel is sommige Haarlemmers een doorn in het oog. Zij zijn voorsstander om de weg te ver leggen naar de Kinderhuisvest dwars door het Kenaupark. Zij geven echter onmiddellijk toe, dat dit min of meer een doodzonde is, maar zo redeneren zij verder: breek dan de huizen aan de westzijde van het Kenaupark af. Het park zal er nog mooier op worden! De verlevendiging of beter de ople ving van het stadsgedeelte in Haarlem- Oost (men denke slechts aan de plannen om een stadswijk van 60.000 mensen te stichten beneden de Schipholweg) zal tot gevolg hebben dat de Kleine Hout straat en de Lange Veerstraat meer naar voren zullen worden geschoven en als winkelstraten in betekenis zullen gaan toenemen in tegenstelling tot de Koningstraat en de Gierstraat, die prac- tisch geen „achterland" hebben aldus wethouder Happé, uit wiens inleiding w\j slechts enkele dingen hebben gelicht. De heer Visser merkte in zijn dank woord op, dat hij blij was, dat hij bij de heer Happé zo'n grote liefde voor Haarlem had mogen constateren. On danks de rigoureuze wijzigingen, die on getwijfeld plaats zullen hebben, zal heel veel van de historie der stad gespaard blijven. Eerder in de vergadering werd aan dacht besteed aan het concept-schrijven van het bestuur aan het overkoepelings- bestuur van de vijf Zandvoortse mid denstandsverenigingen betreffende de tram verbinding Amsterdam-Zandvoort. Daarin is de Kamer van Koophandel van mening, dat zij het verzoek van de Zandvoortse middenstand tot de minis ter van Verkeer en Waterstaat niet kan ondersteunen, omdat zij van oordeel is, dat de NZHVM voor enorme investerin gen zou worden gesteld, die niet ver antwoord zijn. Voorts meent zij, dat juist door het opheffen van de lijn Am sterdamZandvoort de urgentie van het' aanleggen van een tunnelverbinding bij het station HeemstedeAerdenhout be klemtoond wordt. Advertentie maken heeft TIJD nodig. 5 December komt reeds in zicht Lange Veerstraat 13, tel. 11178 Het bestuur van de Katholieke Jeugd raad Haarlem schrijft: „Er is de laatste weken hard gewerkt in de Stoofsteeg. Ons huis moest klaar, het winterwerkseizoen staat voor de deur, de jeugd zelf in letterlijke zin ook! Nu zijn we dan zover. De aannemer heeft ons een degelijk, keurig pand op geleverd en we zijn reeds begonnen het in te richten. De benedenzaal werd reeds in gebruik genomen, maar vóórdat we alles in de puntjes hebben en we „Het Stoofke" officieel kunnen openen, zul len er nog wel een drietal weken ver lopen. Drie weken waarin niet alleen ons be stuur, maar ook allen die mee willen hel pen om dit huis in te richten, hard zul len moeten aanpakken. Het mag nu wel als genoeg hekend beschouwd worden, dat „Het Stoofke", Centrum voor de ka tholieke jeugd, opengesteld wordt voor het werk onder de katholieke jeugd van geheel Haarlem en de omliggende plaat sen. Eveneens zult U allen wel weten, dat de kosten voor verlichting, verwarming, stoffering en meubilering moeten worden betaald uit de opbrengst van de knip- kaarten-actie, die reeds een paar weken aan de gang is. Het aantal uitgereikte kaarten onder de jeugd bleef helaas wel wat beneden de verwachting, maar toch, als al deze kaarten verkocht worden let wel wanneer we dus geen hele- of half-onver- kochte kaarten terugkrijgen, is er een kans, dat we er de allernoodzakelijkste uitgaven door zullen kunnen dekken. Daarom, leidsters en leiders, die nog kaarten in Uw bezit hebt, reikt ze uit! Katholieken van Haarlem! Wij doen een laatst beroep op Uw milddadigheid. Knipt een bonnetje van de kaart, die de jeugd U aanbiedt; knipt er nóg een, als ze een tweede maal mocht aankloppen! B. en W. van Heemstede stellen de raad voor de 6 pet. loonsverhoging die is toegekend aan het rijkspersoneel ook te geven aan het Gemeente-personeel. De exposities in de R.K. Leeszaal aan de Nieuwe Gracht mogen zich en niet alleen van de zijde der leden in een opmerkelijke belangstelling verheugen. De reeks wordt voortgezet met een exposé van de schilder Cor Hak. Lag het in de bedoeling kunstenaars aan te zoeken van wie zelden iets of weinig gehoord wordt, de huidige ex posant is buiten kunstenaarskringen nauwelijks bekend. Hij Is namelijk om redenen van sociale aard in dienstbe trekking bij een der grote drukkerijen in onze stad en neemt daarom aan het openbare kunstleven weinig deel. Het feit, dat een actief kunstenaar een belangrijke deel van zijn krachten moet ontrekken aan zijn vak is teke nend voor de weinig rooskleurige situ atie waarin onder de kunstenaars voor al de schilders verkeren. Naast het beoogde behoud van sociale onafhankelijkheid brengt de vlucht uit het vak, zelfs in een aanverwant be roep, vele en enorme nadelen mee voor het kunstenaarschap: de afsplitsing van de aandacht ten gunste van het aange nomen beroep vermindert de picturale concentratie, de verdeling van de werk tijd vermindert het tempo der artistieke ontwikkeling en vooral het soms als noodzakelijk gevoelde reizen wordt on mogelijk door de vaste vaste verbinte nis. Cor Hak is in de eerste plaats tekenaar en aquarellist, is lid van KZOD en van „De Groep". Jarenlang heeft hij met een groepje collega's model getekend bij Verwey. Het schilderen van stillevens, als studie beoefend, kan hem als vrij onderwerp niet boeien. Blijkens zijn inzending is zijn voorlief de duidelijk gericht op de menselijke figuur, meer in het bijzonder op het portret. Sinds korte tijd tracht Hak zich los te maken van de directe weergave van het model: het accent wordt verlegd van de uitbeelding der materie naar die van de expressie. Van deze kentering is ter expositie reeds iets te zien of schoon zij nog te recent is om tot rijpe resultaten te hebben geleid. Het bijzondere, informatieve, karak ter van exposities als die in de R.K. Leeszaal motiveert wel een vluchtige blik door een kier van de keukendeur. Het werk blijft te bezichtigen tot en met 13 November. Zaterdag 23 October Hoog water: 1.24 u. en 13.50 u. Laag water: 9.27 u. en 21.40 u. Met „Het Wederzijds Huwelijksbe drog" van Langendijk, dat de toneel groep Puck Donderdagmiddag voor de Ned. Ver. v. Huisvrouwen in de Stads schouwburg kwam spelen, kreeg de ge heel door de dames bezette zaal een echt Haarlems stuk te zien, al speelt het dan n Utrecht. Want Langendijk (1685-1756) is Haarlemmer, geboren en overleden in Haarlem, waar hij op zijn oude dag onderdak kreeg in het Pro veniershuis; zijn werk als stedelijk ge schiedschrijver diende als tegenpresta tie. Zijn Huwelijksbedrog is voor ons een zijner meest genietelijke stukken, al is het geen brillante comedie en munt het niet uit door originaliteit van opzet en intrige, evenmin trouwens als veel ander werk uit zijn tijd. Werke lijke figuren, karakters schept nij niet; hij plaatst traditionele typen in traditipnele situaties, verrassende wendingen en ontwikkeling van de han deling moet men niet van hem verwach ten. Maar hij spint de eenvoudige in trige handig uit, zijn verzen lopen ge makkelijk, hij schrijft levendig en nij weet het geraamte van zijn stuk veel pakkender en beter te vullen dan bij voorbeeld Holberg, wiens „Henrik en Pernille", onlangs door „Studio" ge speeld, magerder en gerekter indruk maakt. In Haarlem had Langendijk wel iets meer eer verdiend dan de ene rus tige straat achter de Zijlweg. Toch schrijdt er door het „Huwelijks bedrog" een personage, dat meer op een kartikter dan op een geijkt type lijkt, doch in de voorstelling van Puck, onder de levendige regie van Cas Baas, moet dat grotendeels toegeschreven worden aan de interpretatie van deze figuur door Karin Haage. Haar Kon- stance is geen kale madam, die kramp achtig tussen de klippen van uitgaven en schulden laveert, maar een dame die met beschaafde kordaatheid en van zelfsprekendheid haar berooide staat ophoudt. Uit haar mond klinkt het vrij normaal, dat zij haar dochter wil laten schaken om de kosten van een chique bruiloft te ontwijken. Door alle over drijving te vermijden, laat zij het stuk winnen aan natuurlijkheid, naast haar zorgen vooral Klaas (Tine de Vries) en Jan (Jan Blaaser) voor een prettige kleur en een vrolijke levendigheid, die Zaterdag 23 October Stadsschouwburg: Toneelgroep „Theater" met „Een Zomer smeult tot as", 8 uur. BIOSCOPEN REMBRANDT: „Een meisje om te stelen", 18 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u. PALACE: „Van de wal in de sloot" 14 j Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Jungleduivels", 18 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LIDO: „From here to Eternity", volw. Tij den 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. CITY„Taza, zoon van Cochise", 14 jaar. Tijden Vr. en Za. 2.15, 7 en 9.15 u. Zo. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Van Maandag af gesloten. ROXYtot en met Zon,,De blauwe diamant van de Maharadja", 14 jaar. Tijden Vr. en Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Z.o 2, 4.15. 7 en 9.15 u. Ma. tot en met Do.: „De vlam en de pijl", 14 jaar. Tijden 2.30 en 8 u. MINERVA: tot en met Zo.: „De man met de wassen beelden", 18 jaar. Tijden Vr. 8.15 uur, Za. en Zo. 7 en 9.15 uur. In de matinées van Za. en Zo.: „De kip met de gouden eieren". Za. 2.30 en Zo. 2 en 4.15 uur, alle leeftijden. TENTOON STELLIN Ge N Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1016 uur. Zo. van 1316 u. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen Geopend op werkdagen van 9—12 en 14— 16 uur. Omschrijving Lange Veerstraat 21. Haarlem Zuider Buiten Spaarne 132 zw. en rd. Haarlem Amsterd.vaart 56 zw. en rd. ld. Rollandstraat 20, id. Twijnderslaan 10, ld. Van der Vinnestr. 26, id. Ramplaan 80, Overveen Brandtstraat 8, Haarlem Bakenessergracht 105. id. Zoetestraat 12. id. Laurens Costerstr. 3, id. Wouwermanstr. 29 zw. en rd. id. het niet gloednieuwe patroon van Lan gendijk meermalen doen vergeten. Het gaat dan op Molière lijken, en aange zien Molière het voorbeeld was van Langendijk en anderen, kan dat alleen als compliment klinken. Jan Blaaser deed het een beetj'e uitbundiger, maar hij had een vermakelijke mimiek en bracht variatie in zijn dictie. Tine de Vries was wel het klassieke type van de bijdehande dienstmaagd, die de ver liefde mejoffer.en jonker wel van dienst wil zijn en ondertussen zelf geanimeerd op grage vrijstersvoetjes tript; pittig, vief, nooit om een woordje verlegen, en niet bepaald gereserveerd in haar goedlachse verliefdheid. Charlotte (Ce cilia Lichtveld), was zo lief en pril als elke jonkman zich zijn eerste liefde voorstelt, en Egbert van Paridon was de echte knecht, die voor Molière en tientallen anderen dienst heeft gedaan: dom, amusant door zijn beperktheid en voor een paar ducaten zijn gebroken hart vergetend. Als toneelgezelschappen zich ver plicht gevoelen, af en toe een Neder lands stuk te spelen, oud of modern, kan dat iets meer zijn dan een les in vaderlandse letterkunde; ook Puck heeft dat bewezen door de fleurige, fris se manier, waarop het Langendijk liet herleven. Hk. A. Men worstelt nog steeds met ruim tegebrek in de gemeentelijke openbare leeszaal. In 1947 werd besloten enkele op de begane grond van de Meerlhorst gelegen lokalen te bestemmen voor de leeszaal. Een duurzam oplossing zal dit nooit zijn, zolang dit gebouw mede in beslag wordt genomen door een twee tal afdelingen van de secretarie, het kantoor van de gemeenteontvavnger en dat van de Heemsteedse Sportparken. Inmiddels is door de aankoop van de percelen Raadhuisplein 13 tot en met 19 de mogelijkheid geschapen tot de uitbreiding van het raadhuis. Genoem de gemeentelijke diensten kunnen dan daarin worden gehuisvest en er komt ruimte vrij in de Meerlhorst. B. en W. van Heemstede menen echter, dat de openbare leeszaal en bibliotheek op deze voorziening niet kynnen wachten, want het is dringend noodzakelijk op korte termijn het ruimtegebrek op te heffen. Daarom hebben Openbare Werken een plan ontworpen voor de uitbouw van de bestaande lokaliteiten. De construc tie van de uitbouw bestaat in hoofd zaak uit een houten skelet aan de bui tenzijde betimmerd met houten delen Sinds geruime tijd volgen ongeveer 36 ambtenaren van Haarlemse over heidsinstellingen een EHBO-cusus, wel ke onder leiding staat van dr. Kors van de gemeentelijke geneeskundige dienst. De cursus, die achttien weken duurt, wordt gehouden in de raadzaal voor wat het theoretische gedeelte betreft, terwijl de practische oefeningen plaats vinden in de antichambre, waar onder toezicht van leden van Snelverband en Rode Kruis de cursisten zich bekwamen in het verzorgen van de „gewonden". Een en ander geschiedt in het kader van de bedrijfsbescherming, waarvoor tevens een beschermings-, een brandweer- en een opruimingsploeg in opleiding zijn. De agenda van de Stadsschouwburg voor de komende week vermeldt vier stukken, die voor Haarlem vier pre mières zijn. Zaterdag 23 October komt „Theater" hier met „Een zomer smeult tot as" van Tennessee Williams. schrijver van „Tramlijn Begeerte". Het is een afwis selende, in sombere kleuren gehouden reeks taferelen met 'n fel levende jon geman en een te zeer geremd meisje in het verslappende klimaat van de Zuidelijke Verenigde Staten. Een op merkelijke rol van de jonge Lies Fran ken. v Zondag 24 October eveneens „Thea ter", dat „Peer Gynt'' weer uit de kast gehaald heeft, de serie romantisch-rea- listische, indertijd (1867) actueel getin te scènes, waarin Ibsen een verbitterde zedepreek tegen zijn landgenoten houdt. Min of meer een stuk, „dat men gezien moet hebben", hetgeen in veel sterker mate geldt van Een Midzomernachts- droom, waarmede de Haagse Comedie Woensdag 27 October in Haarlem komt. Een speelse Shakespeare, die als een onbezorgd feest gegeven moet worden, met de befaamde, vermakelijke spotter nij op critiekloze dilettanten. Voor jon geren een' geschikte kennismaking met Shakespeare. Vrijdag 29 October krijgen de leden van G. en W. voor Haarlem de primeur van Schiller's „Maria Stuart" door de Haagse Comedie. Een interessante ma nifestatie van wat een goed ensemble in het klassieke genre kan presteren. Advertentie COMPETITIEWEDSTRIJD (Doetinchem) Aan de gemeentebegroting van Zand voort voor 1955 ontlenen wjj nog het volgende Aan subsidie is geraamd voor het Wit- Gele Kruis f 1300.vor de stichting Kennemer Sportpark f 3200.voor do R.K. Bibliotheek 150.—; de R.K. Re- classeringsvereniging 75.en de R.K. Verkenners 200.Voor het Noord- Hollands Philharmonisch Orkest 694.- en de Zandv. Muziekkapel 300. De straatverlichting zal rond 48.000.- kosten, het onderhoud van straten en wegen 57.000.-, de plantsoendienst 33.000. de gemeentereiniging 109.0000, de exploitatiekosten van het circuit ƒ78.317 (bruto). Wat maatschappelijk hulpbetoon be treft, deze instelling heeft 155.000. subsidie nodig (1954: 150.000.—), voorts geeft de gemeente uit voor krankzin nigenvergoeding 49.00Q. De vermakelljkhedenbelasting brengt op 100.000.de straatbelasting Advertentie WÊmMSMg' Opbod Afslag Totaal f 6400— f f 6400— 4600— 4600— 5100— 5100— niet gev. 7700— 5— 7705— 6200— 6200— 9500— 9500— 3500— 3800— 11500— 11500— 1500— 5 1505— 4800— 5— 4805— 3400— 500— 3900— Koper G. H. Ketelaar c.s. W. F. Kruyer qq. G. J. Lode. N. Vermeulen. J. Ph. Halstein. C. Koning. A. Stevens. Opgehouden. C. J. J. Jacques. J. G. v. Rossum qq, E. Verwer qq. De bewoners van de Wagenweg kun- Het was overigens wel dringend no- het opbreken van de weg tot de ont weer rustig gaan slapen. Zes weken dig, dat in verband met de verkeers- dekking kwam, dat de riolering ondeug lang hebben zij tegen de „rommel" Intensiteit de Wagenweg verbeterd delijk was. Deze moest dus geheel ver moeten aankijken, omdat de weg werd werd, dat wil zeggen op sommige pun- nieuwd worden, hetgeen nogal enige opengebroken, en met lede ogen zagen ten verbreed. Dat betekende tevens, dat tijd in beslag nam zij het aan hoe het zand bij iedere sommige „punten" in de weg geslecht Dank zij de machinale asphaltering, windvlaag hun winkels en huizen bin- moesten worden. kon men toch nog op betrekkelijk korte nenarong. in twee gedeelten is de Wagenweg termijn klaar komen. Het tweede ge- Dat is nu voorbij, het leed is ge- onderhanden genomen. Het eerste deel deelte beslaat een afstand van 200 leden en als voorheen raast het ver- betrof het stuk Plein-Iordensstraat, een meter. keer weer over de Wagenweg. De be- afstand van ongeveer 120 meter, dat Een verandering is ook aangebracht woners waren er overigens wel van een profile verbetering onderging. Het bij de Hazepaterslaan, waar op het overtuigd, dat het eerst een „rommel" klinkt misschien niet indrukwekkend kruispunt bij de Wagenweg het plant- moest worden eer de zaak weer in orde wanneer wij mededelen, dat de weg soentje verdwenen is. Dat is nu ver was en nu kan gezegd worden, dat de werd verbreed van 20 tot 75 cm., maa' vangen door een vluchtheuvel, een zgn. Wagenweg een zeer belangrijke ver- ?P de Wagenweg is voor het verkeer verkeersdruppel. Aesthetisch kan men betering heeft ondergaan. iedere centimeter kostbaar. deze wijziging niet fraai noemen, maar r>„ j- tweede gedeelte, namelijk dat verkeerstechnisch was dat de enige on- De gemeentelijke dienst van openbare van de Koninginneweg tot de Mr. Lot- lossing. werktnnmenl man e"macht telaan, dus tot de grens, vanwaar de De foto hierboven geeft een overzicht ,v, vLnT, I i sp?ed;g .poseli.i''' weg in eigendom is van het rijk, kon van het verbeterde smalle gedeelte van achteraf bez^n h^eft0 men h1Jf8n' T de Wagenweg op sommige punten zelfs de Wagenweg. Zoals men ziet.beschikt „„.'j i mc.r!.,het wei"K met 1.50 m. verbreed worden, name- men nu over drie banen zodat het e k°rte tijd van zes lijk van 7 tot 8.30 m. Het werk werd verkeer daar nu meer vrij baan h'eeft hier echter vertraagd, doordat men bij dan vroeger het geval was. weken. 57.000.personele belasting (hoofd- saom en opcenten) f 118.000.grond belasting 130.000.vergunningsrecht 10.000.— en hondenbelasting 7500. Voor openbare werken (aanleg van wegen, enz.) heeft de gemeente rond 1.900.000.geïnvesteerd en in de we deropbouw 885.000.Aan het Grond bedrijf zjjn kapitaalsverstrekkingen ge daan tot een totaal bedrag van 2.735.000.—. Het waterleidingbedrijf raamt een on veranderde winst van f 14.000.Gere kend wordt op de verkoop van 475.000 m3 water voor 137.750.De water toren staat te boek voor 517.000. het complete pompstation te Bentveld voor 320.000.en het buizennet voor 273.000.—. Het gasbedrijf raamt een winst van 28.000.—, tegen 15.000.voor 1954. Gerekend wordt op een verkoop van 2,630.000 m3 gas a 1514 eent is f 407.650. Het gas wórdt vali de gemeente Haar lem betrokken. Voor inkoop van gas wordt 276.000.geraamd. Uit de begroting van „publieke wer ken" blijkt, dat een groot aantal kapi- taalswerken in voorbereiding is, name lijk wederopbouwplan Zeereep-Noord 225.000.wederopbouwplan Bentveld 170.000.wegen in het Boulevard centrum 100.000.Bouwrijp maken van het uitbreidingsplan ten Oosten van de Brederodestraat 300.000.vol tooiing van de Boulevard Barnaast 125.000.aanleg verkeersplein Zand- voortselaan bij het tehuis voor bejaar den 75.000.straatverlichting in de dorpskern 100.000.uitbreiding alge mene begraafplaats 100.000.bouw restaurant op het circuit 50.000.en aanleg autobusbaan (na opheffing van de tram) 500.000. Woensdagmorgen werd voor de Raad van State behandeld het beroep van de raad der gemeente Zandvoort tegen de beslissing van de Minister van Finan ciën inzake de vergoeding van het rijk voor de herbouw van het Zuider bad. Zoals bekend, besloot de raad van Zandvoort destijds tot herbouw van het „Zuiderbad" (bouwkosten f 443233) op grond van de mededeling vanwege het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting, dat zou worden ge adviseerd tot een rijksvergoeding van f 369.365. Deze vergoeding werd echter door de minister van Financiën vastge steld op f 257595, tegen welke beslis sing de raad in beroep ging bij de Kroon. Voor de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, hebben de burgemeester van Zandvoort en. de heer M. Deutekom, directeur van Publieke Werken, het standpunt van de gemeente toegelicht. Een uitvoerige memorie werd daarbij overgelegd. De door de minister van financiën gevolg de wijze van berekening der kosten van herbouw van het Zuiderbad in de oorspronkelijke toestand werd onaan vaardbaar geacht. De minister baseerde zijn beschikking n.l. op een calculatie van de herbouwkosten ad f 275463, ter wijl de architect prof. Zwiers deze op f 345000 had begroot en de directeur van Publieke Werken een raming van f 343960. Om het standpunt van de ge meente nog verder te versterken werd een begroting van een particulier eal- culatiebureau overgelegd, welke een bedrag van f 381881 aanwees. Al deze bedragen zijn exclusief bijkomende kosten als architectenhonorarium, toe zicht, aanbrengen damwand enz. Van de zijde der gemeente werd er op ge wezen, dat een dergelijke wijze van uitvoering van de wet niet in overeen stemming is met de bedoeling van de wetgever. Gewezen werd op de tijdens de behandeling van het wetsontwerp in de Skaten Gneraal herhaaldelijk ge dane toezegging van soepele toepas sing. De behandeling werd gesloten met de mededeling van de voorzitter, prof. Rutgers, dat de afdeling t.z.t. aan de Kroon advies zal uitbrengen. Advertentie en van binnen voorzien van een be kleding van zacht board. De hiervoor geschapen ruimte zal in ieder geval voor tenminste tien jaar voldoende zjjn. De totale bouwkosten worden geschat op 17.000.-, terwijl voor de Inrichting een 'bedrag van ongeveer 8500.- nodig zal zijn,, waaronder 2700.- voor de aan schaf van boekenrekken. Hiervoor vra gen B. en W. een crediet. De gemeente overweegt het instellen van een rechtsvordering bij de Haar lemse rechtbank tegen de firma B. G. te Hillegom tot betaling aan de ge meente van de kosten der schade, die aan een hekpaal bij de uitgang van Groenendaal door 'n bulldozer v. d. fir ma werd toegebracht. De schade be draagt f 832,11. Tot nog toe heeft de firma deze schade niet vergoed. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor een verzoek van het paro chiaal kerkbestuur van St. Bavo in te willigen, n.l. om gelden beschikbaar te stellen ten behoeve van de St. Henri- cusschool voor de aanschaf van schrijf machines, stoelen en o.m. een tapere corder. Onder zeer grote belangstelling had Donderdagmiddag op de Algemene Be graafplaats de ter aardebestelling plaats van de heer P. H. Kaars Sijpe stein, in leven directeur van de lino leum- en oliefabrieken te Krommenie. Onder de aanwezigen, veelal uit de kringen van handel en industrie, werd ook opgemerkt, de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard. In de aula werd het woord gevoerd door een zoon van de overledene, de heer W. Kaars Sijpestein, die zijn vader herdacht als een zeer harde werker aan wie het bedrijf ontzaglijk veel verschul digd is. Aan het graf van de overledene werd nog het woord gevoerd door een broer van de overledene, ir. W. Kaars Sijpe stein, die zijn nagedachtenis prees. Hij was een waardig hoofd van de familie, altijd bereid om te helpen en steun te geven waar dit nodig was. (Zondag 17 October) Eerste prijs 10: M. Zwaan-Feije, Bloemendaalsestraatweg 72, Santpoort, acht punten. Tweede prijs f 7.50: J. Koster, Lorentz- kade 458, Haarlem, acht punten. Derde prijs 5,-: Th. van Duin, Wes tergeest 52, Uitgeest, acht punten. Vierde prijs 2,50: H. Schoorl, Zwar- teweg 21, Vijfhuizen, acht punten. De jonge Haarlemse musicus Henk van Eeuwijk, wiens pianorecital in de kleine zaal van het concertgebouw ver houdingsgewijze tot soortgelijke reci tals veel belangstelling trok, is een zeer begaafd en uitstekend gevormd pianist. Dit is de rechtstreekse conclu sie uit het boeiende pianospel, dat hij gedurende zijn gehele recital met vol komen beheersing zonder een moment van flauwte, op virtuoze wijze demon streerde. Vanaf de allereerste noot ni twee Essercizi van D. Scarlatti, voerende over Bach en Mozart, naar Debussy en Ravel, bleef zijn spel temperamentvol en brillant. Zijn aanslag is van uiterst gedecideerde en forse allure, daarom zeer gevaarlijk voor de kleine zaal van het concertgebouw, die niet bepaald uitmunt door een gunstige acoustiek. Reproductief het meest boeiend was het gedeelte na de pauze met als hoogte punt Jeux d'Eau van Ravel. Voor de pauze klonk de Partita in c moll van J. S. Bach voornaam en beheerst, met grote zin voor het polyphone stemmen- weefsel. Het enige waar wij het per soonlijk niet mee eens waren, betrof de stylistische vertolking van Mozarts D dur Sonate K. V. 311, speciaal het eerste deel. Ontegenzeglijk was ook dit feilloos van techniek, maar naar onze smaak juist iets te veel gezocht in het virtuoze klankelement. Zo wij reeds boven zeiden, kreeg dit recital zijn climax na de pauze in Debussy, maar speciaal in Ravel's Jeux d' Eau kreeg een respectabele verklanking, ultra virtuoos, zonder echter in te boeten aan gratie en esprit. Dit was waarlijk over rompelend pianospel en een grootse prestatie van deze jonge pianist. Met een in dezelfde stijl gegeven toegift (dit bleek naderhand een improvisatie te zijn) sloot Henk van Eeuwijk zijn recital. Wij twijfelen er niet aan dat hij met ziin uitzonderlijke pianistische talenten zijn weg op het podium, men selijker wijze gesproken, zeker in de toekomst zal vinden. Deze avond was in ieder geval reeds een groot succes. GEBOREN: M. M. de Goedede Leeuw z.; J. M. Boervan den Boo gaard z.; E. M. StolvoortJoosten z.; H. van den BrandeSeijsener z.; C. A. VeeningaLaven z.; C. C. M. Steentjes van der Peet z.; E. BouwensSchoe- maker z.; A. M. VerburgThöne d.; P. H. MoisonPreenen d.; I. Kroon van DiestHolzhaus d. ONDERTROUWD: Th. Schneider en E. J. Bakker; M. J. G. Heijselaar en W. Landwehr Johann; S. Bönker en F. G. van der Meer; L. J. Loeffen en E. A. van Raaphorst; H. A. den Ouden en H. E. Kleefstra; J. Harskamp en E. Pannekoek Loois; E. Burghout en A. C. van Leuven; H. J. Steensma en J. H. van Ham; M. Hermus en C. E. Zandstra; B. Kreeft en H. Minden; B. Geels en E. W. ten Boom; H. A. J. van den Bogaard en M. C. Th. Vermeijs; J. K. Farla en C. Bottelier; R. Rijke en T. J. J. Dijkstra; J. Lucas en M. D. S. Opdam; C. Basjes en J. Kroon; A. J. Wittebrood en B. W. Puts; H. F. Ris en W. C. van der Werff; M. Smit en Th. J. Kaptein; A. van de Wetering en J. M. Rosekrans; J. A. van Eijk en G. A. Die- pendaal; C. Koper en M. A. G. Kemp; D. Questro en J. Blesgraaf; H. J. van der Horst en M. G. van Veen; H. Bijster en T. M. Plukker. GETROUWD: P. Portegies en A. A. M. Loerakker; G. leks en J. C. Verkerk; J. H. Kok en W. de Rooij; P. Limburg en C. M. J. Nijssen A. Redeker en J. W. M. Moerkerk; P. Harren en A. Koning; G, Chr. J. Castelein en J. C. Zomer; J. J. Swinkels en J. G. M. Louman; J. Wil- lemse en M. A. Schepers; J. M. Verheij- de en J. E. Stam; V. Bleeker en E. M. Mulder; A. Rijvordt en D. Landman; Th. van der Wereld en J. de Looper; P. Kar man en H. W. Wolters; M. K. de Graaf en M .H. M. Steinhoff; J. A. F. Drogtrop en R. Smit; C. A. Nijssen en M. J. Groen; D. J. Muis en W. M. Boerwinkel. OVERLEDEN; T. P. Vlaskamp, 80 j.. Marnixplein; A. SchipperTruijens, 80 j., Koninginneweg; G. Molenkamp, 63 j.» Spaarndamseweg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2