Zorg voor vijfhonderd millioen verkommerde kinderen Blijft t/oorfl/tenf; Tussen neus en lippen HOjjsi 6# Gigantische taak mor UNICEF VAN KLEFFENS: Wij moeten het Handvest lioog houden Tito vraagt om verdraagzaamheid 800 Indische emigranten in ons land aangekomen Voor velen is er nu reeds werk Na val over stok overleden het meest opzienbarend! 42 Engels als deze vlag... Kwart millioen toeristen dit jaar op Waddeneilanden Plannen inpoldering Waddenzee in vergevorderd stadium SYNTHETISCHE AZIJN ALS NATUURPRODUCT VERKOCHT Vervanging van de Armenwet a\ VRIJDAG 22 OCTOBER 1954 PAGINA 3 rs bekend Je naem Dag der Verenigde Naties Boete voor verpleger, die dodelijke injectie gaf Dr. G. Majoor hoog leraar te Nijmegen Interne geneeskunde Audiëntie Verboden visaanvoer f 5000 boete geëist tegen Scheveningse reder EEN FRANS HALS voor 23.000 dollar Fraude bij gasbedrijf te Elburg Per pak cent Horse\guards is zó heerlijk, zó typi^ch-Engels, dat U zou denken in Engeland te zijn, als U zo'n perlecté \,HG" rookt. Weliswaar iets duurder, i\ maer daarvoor rookt U dan ook de beste Wirginia van de laatste 10 J jaar! Balans van vacantieseizoen „ORANJE" VERMIJDT SOUTHAMPTON Wegens staking in de Engelse havens Voorontwerp breekt met oud systeem DE VEEMBRAND TE ZAANDAM Schade boven de f 15 millioen? Gemeentepersoneel niet meer dan 6 pet. Vergoeding reiskosten Rijkspersoneel Don Kozakken geven twee extra concerten e Zwitser Roger Duvoisin, in Amerika befaamd als illustrator van kinderboeken, heeft dit jaar de Kerstkaarten getekend voor de Uni cef, het Kinderfonds van de Verenigde Naties. Er zijn er een vijftal, die kin dervreugde in de verschillende landen voorstellen, o.m. luisteren naar sprook jes in Iran en skiën in Oostenrijk. De hier afgebeelde kaart stelt kinderdan- sen voor in Korea. De verkoop van de ze kaarten is voor het Kinderfonds, dat sinds 1946, het jaar van de oprichting, reeds 25 millioen zieke, altijd hongeri ge en verkommerde kinderen heeft ge holpen. Vorig jaar werd op die wijze 265.000 bijeen gebracht. Dat is natuurlijk maar een druppel op een gloeiende plaat te genover de 85 millioen gulden die no dig zijn om te kunnen voldoen aan al le verzoeken om hulp, die in de nabije toekomst verwezenlijkt zouden moeten worden. Maar dat bedrag vertegenwoor digt een bijzondere waarde, omdat het uit persoonlijke deelneming werd bij eengebracht. „De Verenigde Naties is een geraam te, waaraan wij allemaal samen vlees en bloed moeten geven", zei Fedde Schurer onlangs op een bijeenkomst van „Plein Azië", waar ook Pater Jelsma van wie die actie uitging het gehoor nadrukkelijk opriep om de naastenliefde en de gerechtigheid over de wereld te helpen verwezenlijken. Onduldbaar is het dat vijfhonderd mil lioen kinderen op deze wereld moeten bedelen om brood en kleding. En dat wij, die leven in overvloed, daar langs heen gaan, er misschien nauwelijks van weten. Het is daarom op zijn plaats om ter gelegenheid van de Dag der Ver. Na ties, Zondag 24 October, te memoreren dat de Unicef reeds in meer dan 80 landen in de onontwikkelde gebieden in Azië, Latijns Amerika, Afrika en het Nabije Oosten, en ook in de verarmde gebieden in Europa, hulp biedt o.a. door ziekten die kinderen bedreigen af te we ren, en voedsel en materiaal te ver schaffen. Door een groot aantal kleine equipes worden, soms aan de lopende band, injecties gegeven die verminken de tropenziekten als framboesia in kor te tijd tot staan brengen en onnoeme lijk veel leed kunnen wegnemen. Ge leerd wordt aan kinderen en volwasse nen om de malariamug te bestrijden. Met uitstekend resultaat. In een gebied in Latijns Amerika daalde het aantal malarialijders binnen twee jaar van 90 tot 10 procent. In sommige gebieden wordt massaal tegen tuberculose inge ënt. Millioenen moeders weten om de be valling goed te doen verlopen en hun zieke kind te genezen, hun toevlucht tot geen andere middelen te nemen, dan wat het bijgeloof hun heeft geleerd. De vroedvrouwen, die in Unicef-verband rondgaan, geven hun hygiënische ken nis dóór, waaruit op de duur blijvende verbetering kan ontstaan. Ondervoede kinderen in de armste gebieden worden voor algehele verzwakking behoed niet melkpoeder en levertraan-capsules. En duizenden padvindsters in de Ver. sta ten zijn op het ogenblik bezig om kleer- Kerstkaart, uitgegeven door het Kinderfonds der Ver. Naties, voorstellend „Kinderdansen in Korea". De kaarten zijn te bestellen bij de Ned. Inlichtin gendienst voor de Ver. Naties, Alexanderstraat 2, Den Haag. tjes te vervaardigen voor babies van doodarme gezinnen in de afgelegen streken van Latijns Amerika. De Unicef, die een gigantische taak op zich heeft genomen, wordt gefinan cierd door vrijwillige bijdragen van re geringen en particulieren. Dit jaar heb ben 23 regeringen hun aandeel gegeven, tot een bedrag van ruim negen milli oen gulden. Méér geld, meer steun en vooral meer persoonlijk medeleven zijn nodig om voldoende verlichting te kunnen brengen in de onvoorstelbare ellende waarin nog veel te veel (men schat vierhonderd millioen) kinderen gedoemd zijn te leven. Overmorgen is het de dag der Ver enigde Naties. Verscheidene staats lieden hebben ter gelegenheid daarvan verklaringen uitgegeven. De voorzitter van de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties, onze landgenoot mr. -J. N. van Kleffens, acht het passend en noodzakelijk, „dat wij op deze negende verjaardag van de Verenigde Naties on ze belofte hernieuwen de beginselen en doeleinden 'van het Handvest hoog te houden". De heer Van Kleffens wijst op de politieke en economische span ningen, die, al is er enige vooruitgang, nog steeds voortduren en noemt dan als hoogste wens van de mensheid het behoud van de vrede. „De organisatie van de Verenigde Na ties is slechts een werktuig. Goede of minder goede resultaten zijn te ver wachten, naarmate de regeringen haar gebruiken of misbruiken. Iedere rege ring vertegenwoordigt de burgers van haar land. Daarom draagt iedere man en iedere vrouw verantwoordelijkheid voor het succes of het falen van de Verenigde Naties", aldus een bood schap van mr. Van Kleffens. President Tito van Joegoslavië doet in een soortgelijke verklaring een be roep om tot verdraagzaamheid onder en positieve samenwerking tussen de landen met verschillende maatschappe lijke stelsels te komen. „Vrees en on zekerheid aangaande de toekomst zul len plaats maken voor optimisme en geloof in de vooruitgang van het mens dom", als de Verenigde Naties werke lijk tot een wereldlichaam uitgroeit, waarbinnen de staten nauw samenwer ken. (ANP - Reuter) (Van onze Rotterdamse redactie) Ruim achthonderd Indische Neder landers, onder wie 216 kinderen be neden de twaalf jaar, arriveerden vannacht met de „Waterman" in Rotterdam. 92 procent van deze men sen verlieten hiermee voor de eerste maal hun geboortegrond, zodat met recht kan worden gesproken van een emigratie naar Nederland. Op zestig mensen na, die familie in ons land hebben, zijn alle passagiers van deze reis van de „Waterman" daklozen. Zij zullen door bemiddeling van de regering worden ondergebracht in contactpensions en -hotels tot zij een eigen huis hebben gevonden. Gemid deld is hiermee één jaar gemoeid. In totaal zijn er in ons land twee honderd van dergelijke pensions en hotels. De redenen waarom deze Indische Vaderlanders naar ons land emigreren zijn van velerlei aard. Zestig gezins hoofden gaan naar familie, 25 hebben de grote stap gewaagd voor hun eigen studie of voor die van hun kinderen, 35 gezinshoofden behoren tot de cate gorie afgevloeide 'ambtenaren, vijf emigreren wegens ziektegevallen, twin tig wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd en 110 gezins hoofden gaven als reden voor hun emi gratie op „verbetering van positie". Dit zijn alle gegevens die ge baseerd zijn op de eigen verklarin gen van deze emigranten. In hoever re deze luist zijn, valt moeilijk te zeggen. Een tuinemployé zeide ons namelijk dat hij naar Nederland kwam omdat zijn plantage zoveel maal door bandietenbenden is over- Vallen waarbij hij enkele malen ternauwernood aan de dood kon ont snappen dat het leven voor hem in Indonesië geen enkele waarborg meer biedt. Dergelijke verklaringen staan echter niet in de officiële lijst van de redenen tot emigratie naar Nederland. De meesten van hen, aldus werd °hs van officiële zijde te verstaan ge- «even, gaan met optimisme de toe komst in het nieuwe vaderland tege moet. Heel veel wordt verwacht van de herscholing in rijkswerkplaatsen. De emigranten hopen allemaal op be hoorlijke wijze aan de slag te kunnen gaan, maar en dit is wel tekenend over het algemeen zou men al te vreden zijn met een „klein baantje". Velen kunnen, aldus onze zegsman, te werk worden gesteld in overheidsbe drijven en in de industrie. Uit Rot terdam en Hengelo b.v. zijn reeds aan vragen om personeel binnengekomen. Gedurende deze reis was er geen geestelijke verzorging aan boord van het schip aanwezig. Op de uitreis van de „Waterman" waren een pater en een dominee aan boord, maar beiden zijn in Nieuw-Zeeland achtergebleven. Op de vaart van Indonesië naar Nederland was echter niemand aanwezig om deze mensen, die ongetwijfeld een moeilijke toekomst tegemoet gaan, geestelijke steun te verlenen. De „Waterman" arriveerde in de Rotterdamse haven met de vlag half stok. Een van de oudste passagiers na melijk, een dame van 78 jaar, die samen met haar 48-jarige dochter naar Neder land kwam, is Zondag overleden. Het stoffelijke overschot zal in Den Haag worden begraven. Aan boord van het schip bevinden zich voorts twee Neder landers afkomstig uit Nieuw-Zeeland, die uit dit land uitgewezen, zijn. Beiden zijn vannacht door de politie van het schip gehaald. Het gerechtshof te Arnhem heeft het vrijsprekend vonnis van de Zutphense rechtbank t.a.v. een verpleger van een psychiatrisch inrichting te Warnsveld, die een dodelijke injectie had gegeven, vernietigd en de verdachte veroordeeld tot een geldboete van 50 subs, tien da gen hechtenis. De eis van de procureur- generaal luidde een maand gevangenis straf voorwaardelijk en 100 boete. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen is eerstdaags de benoeming te verwachten tot hoog leraar in de interne geneeskunde aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen van dr. C. L. H. Majoor, internist bij het ziekenhuis „Charitas" te Roosendaal. Deze benoeming zal op 1 Januari van het volgend jaar ingaan. v Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 26 en Woensdag 27 Octo ber geen audiëntie verlenen. Een inwoonster van Doesburg, de 48- jarige mevr. HoltmanUrsinus, is bij het volgen van een optocht van de Doesburgse schutterij gestruikeld over een stok die jongens tussen de wande laars gooiden. De vrouw werd onwel, is bij omwonenden binnengebracht en is korte tijd later overleden. Mogelijk is hartverlamming de oor zaak. De economische kamer van het Haag se gerechtshof heeft in hoger beroep behandeld de zaak tegen een Scheve ningse rederij, die in eerste instantie door de economische politierechter ver oordeeld was tot f 2500 boete wegens overtreding van het organisatie-voed- selvoorzieningsbesluit. Twee schepen van deze rederij waren 12 December 1953 uitgevaren ter visvangst, terwijl op verzoek der reders een verordening in de maak was om wegens zeer over vloedige haringvangsten het inzouten en aanvoeren van haring stop te zet ten. Deze datum werd, nadat de schepen uitgevaren waren, vastgesteld op 19 December 1953, terwijl één schip van de rederij op 20 December en het twee de op 22 December in Scheveningen terugkeerde. De beide schepen hebben na 17 December in overeenstemming met de verordening niet meer ingezou ten. Het verweer van beklaagde was dat de beide schepen door bijzondere om standigheden verlaat waren. Andere re ders hadden cok hun schepen op 12 December nog laten uitvaren, doch wa ren op tijd binnen geweest. Getuigen van het departement van Voedselvoor ziening en Visserij zeiden geen slechte indruk van de betrokken rederij te hebben. Een getuige a décharge, secre taris van de Nederlandse Redersvereni ging, deelde mede, dat er onder de re ders geen onderscheid in reputatie be staat en dat andere reders geen nade len hebben gehad van de aanvoer. De procureur-generaal vond het een ernstig feit en eiste een boete van f 5000. De verdediger, mr. C. J. v. Boeseho- ten. achtte de boete zeer hoog en be pleitte een lagere. Uitspraak 4 Nov. George Farkes, president van Alexan der's department stores Bronx and White Plain, New York heeft voor 23.000 dollar een werk van Frans Hals, „Portret van een man" genaamd, aan gekocht. Het stuk is geveild bij de collectie van wijlen Katherine Deere Butterworth ui Moline, Illinois. Volgens de Parke-Bernet galleries is over een periode van 40 jaar een Frans Hals van deze kwaliteit zelden tegen een dergelijk lage prijs verkocht. Ambtenaren van het centraal bureau voor verificatie hebben fraude ontdekt in de cokes-administratie van het gas bedrijf te Elburg. Na de voorziening van de fabriek met een propaaninstallatie, hetgeen een jaar geleden geschiedde is bij de uit verkoop der cokesvoorraad het tekort ontdekt. De bedrijfsleider A. H. is ge arresteerd en heeft bekend. Het tekort wordt op 5.000,— a 10.000— geschat. Advertentie Advertentie s 20 stuks/85 cent (Van onze correspondent) 1 Elk jaar, wanneer het badseizoen voorbij is en de rust op de Wadden eilanden is teruggekeerd, komen de burgemeesters en andere vertegen woordigers van de gemeentebesturen van de eilanden alsmede afgevaardig den van de vervoersbedrijven, van de verenigingen voor vreemdelingenver keer, de horecabedrijven en de mid denstand bijeen op een Waddencon ferentie om plannen te maken voor de toekomst en om de balans op te maken over het voorbije seizoen. Die balans valt voor dit jaar, aldus tijdens de op Ameland gehouden conferentie geble ken, goed uit, want de Waddeneilan den zijn door een kwart millioen toe risten bezocht in weerwil van het zeer slechte weer. Er zijn ondanks alles da gen geweest waarop het practisch on doenlijk bleek alle passagiers van en naar de eilanden over te brengen. Het vervoer heeft dan ook een be langrijk onderwerp van het gesprek uitgemaakt. Enerzijds werd waardering geuit voor het feit dat men altijd nog iedereen over heeft kunnen brengen, maar anderzijds werd critiek gehoord over de wijze waarop de vacantiegan- ger naar de eilanden worden gebracht. Soms op open schepen en in de stro mende regen, soms op afgeladen sche pen door de harde wind temidden van tientallen fietsen en koffers. De huidige vervoersmogelijkheden zijn in het hoogseizoen bepaald ontoereikend, en hoewel er een zekere spreiding in de data van vertrek naar de eilanden bij de gasten gepropageerd zou kunnen worden, is het duidelijk dat ook de organisatie van het vervoer en de ver voerscapaciteit de aandacht moeten hebben. Een andere kwestie die aan de orde kwam is het bezoek van toeristen uit Duitsland, die dit jaar zoals som migen opmerkten het seizoen voor velen op de eilanden hebben goed gemaakt en die zeker volgend jaar ook in groten getale de Waddenzee zullen oversteken. Vorig jaar werd de vrees uitgesproken dat het be zoek van Duitsers dat van landge noten zou schaden, maar zowel op Vlieland als op Schiermonnikoog, waar hiernaar een enquête werd ingesteld, is gebleken dat niemand aan het optreden van Duitsers aan stoot heeft genomen. In Duitsland zal men echter vooral propaganda voor het voor- en naseizoei gaan maken en verder zal men, daarbij waarschijnlijk niet langer sprekend van Waddeneilanden maar van Noordzee-eilanden, propaganda ma ken in België, Frankrijk en de Scan dinavische landen. De eilanders slaan ook het oog op de toekomst en met die toekomst heeft de landaanwinning in het Noorden te maken. Dat het Groninger Wad na de inpoldering van de Lauwerszee, waar- Tengevolge van de staking in de Engelse havens zal het m. s. „Oranje" van de N.V. stoomvaart „Nederland", dat, komend van Indonesië,Zaterdag morgen te Amsterdam verwacht wordt, niet, zoals gebruikelijk, Southampton aanlopen ter ontscheping van de voor Engeland bestemde passagiers, ca. 100 in totaal. Ze zullen thans in Amsterdam van boord gaan. Teneinde hun verder onge rief te besparen, zullen zij door 'de zor gen van de Stoomvaart Mij. „Neder land" met hun kleine bagage onmiddel lijk na aankomst per speciale bussen naar Hoek van Holland en vandaar met de dagboot naar Engeland vervoerd worden. De grote bagage zal hen zo spoedig mogelijk volgen. De Amsterdamse rechtbank, die zich in enkele zittingen bezig heeft gehouden met de vraag, wat onder natuurazijn moet worden verstaan, heeft uitspraak ge daan in een proefproces tegen twee Am sterdamse azijnf abrikanten. Een azijnf abrikant was ten laste ge legd, dat hij azijn, synthetisch bereid en met toevoeging van kleur- en andere stoffen, onder de naam natuurazijn in de handel had gebracht. De tweede fa brikant had azijn, bereid volgens het snelgistingsproces (chemische prikkeling van bacteriën), eveneens als natuur azijn verkocht. De officier van justitie, die tegen beiden een voorwaardelijke boete van f 260.had geëist, was van mening, dat alleen azijn, welke volgens een gistingsproces wordt vervaardigd uit rozijnen, wijn of andere alcoholhou dende vloeistoffen de naam natuurazijn verdient. Met andere als natuurazijn aangeboden azijn worden bij het publiek valse verwachtingen gewekt. De rechtbank was het hiermee eens en veroordeelde de beide fabrikanten tot een voorwaardelijke boete van f 250 met een proeftijd van een maand, waar door hoger beroep mogelijk is. Een der fabrikanten gaat in hogeT beroep. Zijn collega heeft nog geen beslissing geno men. In het vonnis van de rechtbank werd op grond van de verklaringen van twee als getuige-deskundige gehoorde Am sterdamse hoogleraren, natuurazijn om schreven als een product, dat ontstaat uit aan de lucht blootgestelde sappen, die zijn gegist en verzuurd. voor de plannen in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeren, het eerst van de Waddeneilanden eiland-af zal worden. De plannen voor deze inpoldering zijn nog geenszins definitief, maar niettemin trekken die ook op de eilanden sterk de aandacht. Tijdens de Waddenconferentie heeft ir. J. Zandvoort, hoofdingenieur bij de Prov. Waterstaat, een lezing over deze plannen gehouden. De onderzoekingen voor deze enorme projecten zijn reeds lang gaande. Dat de inpoldering enor me bedragen zal vergen achtte ir. Zandvoort geen bezwaar, gezien de be tekenis die het nieuwe land voor de boer en in sociaal-economisch opzicht zal hebben. Hij noemde de landaan winning, die momenteel ruim 1500 ha grond per jaar oplevert, een noodzaak, te meer omdat de bevolkingsaanwas thans ongeveer een millioen zielen per tien jaar beloopt en er bovendien jaar lijks 2500 ha cultuurgrond verloren gaat door de aanleg van verkeerswe gen en door uitbreidingsplannen. Dat is in acht jaar een oppervlakte zo groot als de hele Wieringermeer. In het wetsontwerp tot regeling van de maatschappelijke zorg, dat tezamen met het eindrapport van de Staatscom missie vervanging Armenwet Donder dag aan de Minister van Maatschappe lijk Werk is aangeboden, is alles ver dwenen dat wijst op armenzorg en ar me. Het begrip armenzorg is vervan gen door maatschappelijke zorg, terwijl de wet hiervan de volgende definitie bevat: „De systematische bemoeiingen, aangepast aan de individuele aard en de omstandigheden van personen of gezinnen, welke ten doel hebben in bestaande maatschappelijke noden te voorzien of dreigende maatschappelijke noden te voorkomen". In elke gemeente zal moeten zijn een zelfstandige gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg, alsmede een zuiver ambtelijke gemeentelijke dienst voor maatschappelijke zorg. Kerkelijke en particuliere zorg blij ven primair, de overheidszorg subsidi air. Alleen op formele gronden doet de commissie geen voorstel tot het toeken nen van een formeel recht op steun. Wel komt de plicht der overheid tot het verlenen van hulp duidelijk uit. In elke gemeente zal een beroepscommis sie moeten zijn, door de gemeenteraad in te stellen. Voorts zal in iedere gemeente met 100.000 of meer inwoners een plaatse lijke sociale raad moeten worden inge steld. In andere gemeenten kan deze worden ingesteld. Het geheel zal wor den overkoepeld door een landelijke sociale raad. De assuradeuren zijn het eens gewor den over het ruimen van de puinhopen van de verbrande vemen in Zaandam. Er zal een openbare aanbesteding wor den gehouden voor het sloopwerk. Van zeer deskundige zijde vernamen wij bovendien, dat de schadesehatting van de verloren gegane goederen en panden beneden de werkelijke waarden ligt. Volgens onze zegsman moet de schade boven de vijftien millioen gulden liggen. (Eigen bericht) Enkele gemeentebesturen zijn voor nemens ten behoeve van hun personeel een salarisverbetering in te voeren wel ke uitgaat boven de verhoging met 6 pet., welke algemeen wordt toegepast. Minister Beel heeft thans een circu laire tot de gemeentebesturen gericht, waarin hij mededeelt, dat een dergelij ke handelwijze niet kan worden aan vaard. Het verband met de loonsver hoging voor particuliere werknemers zou dan verbroken worden. Indien een gemeentebestuur niettemin tot een zo danige maatregel zal ove^aan. dan zal de minister daar tegen optreden door art. 126 van de Ambtenarenwet toe te passen. (Eigen bericht) Naar wij vernemen, heeft de rege ring besloten aan gehuwd Rijksperso neel, dat wegens moeilijkheden op het gebied der huisvesting niet in zijn standplaats woont, de reiskosten te ver goeden voor een wekelijks bezoek aan het gezin. Tot dusver werden die kosten eenmaal in de veertien dagen vergoed Wegens het overweldigind succes van hun vorige concerten zullen de Don Kozakken twee extra uitvoeringen geven, en wel op Maandag 25 October in het Gebouw v. K. en W. in Den Haag en op Zaterdag 30 October in het Con certgebouw te Amsterdam. Indiaantje spelen Vier „roodhuiden" heb ben de sneltrein van Benevento naar Avelli- no tot staan gebracht. Zij stonden op de rails en be dreigden de locomotief met pijl en boog. Het waren vier jonge tjes, een van tien, een van zeven en twee broertjes, van vijf en zes, die ieder een volledig Indianenpak aan hadden. De machinist, die bang was de jochies te overrij den, liet de trein stoppen en gaf de „roodhuiden" vervolgens stuk voor stuk een flink pak rammel. Verwende vrouwen De charmante, 39-jarige Kazuko Aso, de dochter van de Japanse premier Josjida, die dezer dagen een bezoek aan Rome bracht, vertelde in een interview aan United Press, dat haars inziens de Amerikaanse vrouwen veel te veel verwend werden door hun mannen. „Maar de Japanse man nen worden schandelijk verwend door hun vrou wen", voegde zij daar aan toe. „Wat dat betreft, blijft het dus om het even". Mevrouw Kazuko Aso, wier eerste naam „dochter des vredes", wier tweede naam „veld van jasmijn" betekent, droeg ondanks deze poëtische namen een zeer Westers aandoende combinatie van een swea ter en een grijs flanellen rok. De directeur van haar hotel in Rome had zijn best gedaan om de suite van de Japanse premier en zijn dochter er zo Ja pans mogelijk te laten uit zien. O.a. had men met veel tact een Oosters schilderij in de suite op gehangen, dat echter, zoals mevrouw Aso met een fijn glimlachje verklaarde, niet Japans, maar Chinees was. Mevrouw Aso, die twee jaar in Washington ge woond heeft, zeide veel van dit land te houden, maar de vrouwen te ver wend te vinden. „Misschien worden de vrouwen zo door hun mannen verwend, omdat ze zo mooi zijn, maar toch heeft dat in de watten leggen vaak rampzalige gevolgen", aldus Kazuko Aso. Eigen rechter De heer Robert Bums uit Denver deelde aan de politie, die een onderzoek instelde naar een auto ongeluk, waarbij Bums betrokken was, mede, dat hij reeds een boete had betaald en wel aan de be stuurder van de wagen, waarmede hij in botsing was gekomen. Burns zeide, dat de be stuurder van de andere wagen op de plaats van het ongeluk zelf gecon cludeerd had, dat hij geen schuld had. Hij verzocht Bums toen om zijn porte feuille, haalde er 60 dol lar en zijn rijbewijs uit, en reed weg, de ongelukkige, ietwat schaapachtige, auto bezitter alleen achterla tende. Dames in het verkeer Naar de American Au tomobile Association" ver telt, heeft men reeds in klassieke tijden veel te stellen gehad met de da mes in het verkeer. In Rome was het van 205 tot 135 vóór Christus aan vrouwen verboden om een wagen te besturen. In dat jaar ontstond er ech ter een ware revolte van de vrouwen tegen de mannen, waarbij deze laatsten gedwongen wer den om de vrouwen weer hun „rijbewijzen" terug te geven. Omstreeks diezelfde tijd liet Lycurgus in Athene een wet aannemen, waar bij de vrouwen eveneens het recht ontzegd werd om een wagen te bestu ren. Ook hier kwamen echter de vrouwen tegen de mannen in verzet en de echtgenote van Lycur gus was de eerste, die de toet overtrad. Zij werd daarvoor beboet met een bedrag van 6000 drach men.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3