Herleving Britse auto-industrie op Londense Motor Show Auto's voor smalle en ruime beursen Zondag begint te Rome het Maria-eongres D Anti-comm un istische em igranten stoten Sovjet-agent uit Nobelprijs voor geneeskunde voor drie Amerikanen VERITAS installeert 130 nieuwe leden Reden tot dankbaarheid Land zonder kinderen M Export stijgt ondanks groeiende buitenlandse concurrentie Kamerlid informeert bij ministers Het programma van de plechtigheden Libanees paspoort Pitlenko's redding Voor ondersoek naar kinderverlamming Diner verstoord door explosie Nieuwe Jordaanse regering op komst Een wonder van precisie voor fiV mc Duel Adenauer— Mendès-France 'n Gezond idee, rook KAVEEWEE Unieke garantie: 'n baipunt? neen. een wpunt VRIJDAG 22 OCTOBER I54 PAGINA 7 Zaak-Petersen Hj Katoendiefstallen in Rotterdam berecht Kind onder vrachtauto in één woord VOL-maakt Terug naar Rusland Nieuwe relletjes? V.N.-vluchtelingenplan definitief aanvaard Kosten 45 millioen gulden Belgen langer dienst plichtig? Minister van Tsjang vliegt boven Foekien Minister Bieel bezoekt B.B.-centrales BIC brengt ook andere modellen tot a 1.95 punt: BJC De Negen in Parijs De 39ste Internationale Motor-show, die zoals steeds in Earls Court in Londen wordt gehouden, laat de „come-back" zien van de Britse automobiel industrie. Ondanks de groeiende concurrentie van het Europese vasteland, neemt de export van Britse auto's steeds toe en de productie van de grote Engelse automobielfabrieken stijgt met sprongen. Deze herleving wordt ge reflecteerd in de Londense motor-show, die dezer dagen is geopend en tot 30 October tienduizenden Engelsen zal trekken. Verschillende van de nieuwe wagens, die thans in Londen te zien zijn, zijn reeds op het Salon d'Automobile van Parijs vertoond, andere echter beleven hun wereldpremière in Londen. Bij de populaire auto's zal do, Austin Motor Company zijn nieuwe Cam bridge presenteren. Dit model is van gelijke aard als de nieuwe Morris „Ox ford" en Morris Cowley", die dit jaar al wat eerder zijn geïntroduceerd door de Nuffieldgroep. Austin en de Nuffield groep vormen momenteel de British Motor Corporation. Evenals de Oxford en de Cowley, die ook in Earls Court staan tentoongesteld, is de Cam bridge verkrijgbaar met twee verschil lende motoren, de BMC kopklepper van anderhalve liter, die de A50 genoemd wordt, of wel met de 1,2 liter kopklep- motor, die tot nu toe al In 600.000 A40 modellen is ingebouwd. Austin, die momenteel 78000 voer tuigen per week bouwt, verwacht een productie van 10.000 stuks per week het volgende jaar te halen en 12.500 stuks bij de aanvang van 1956. Over de nieuwe Vauxhalls schreven we reeds. Het nieuwe model de „Cresta" is ook in Londen te zien. Ford Dagenham heeft, men zal het zich herinneren, verleden jaar drie nieu we modellen geïntroduceerd, de nieuwe „Anglia" en „Prefect" en de oude Ang- lia, die tot „Popular" werd herdoopt. Al deze zijn nu in volle productie en zullen in 1955 practisch ongewijzigd blij ven. De Standard Motor Company heeft al eerder in dit jaar haar nieuwe Stan dard 10 uitgebracht, dit model is na tuurlijk ook in Earls Court te zien. Sin ger toont een nieuw Saloon-model, met een geheel veranderd front, waarbij plastic panelen zijn gebruikt, doch met de zelfde technische specificaties als de SM 1500. Voor de kopers met grotere beurzen zullen we in Earls Court de nieuwe M versie zien van de Jaguar Mark VII, die alweer krachtiger is door een stij ging van het motorvermogen van 160 pk tot liefst 190 pk, maar de prijs blijft gelijk. De Rootesgroep, die een hele serie rie auto's voor verschillende beurzen produceert, toont dit jaar haar nieuwe Hillman „Husky", een werkelijk ide ale auto voor de kleine zakenman, maar eveneens bruikbaar als familie auto. De Husky is in het type Sta tion Wagon gebouwd, kan 45 perso nen vervoeren, terwijl de achterbank naar voren kan klappen, waardoor men een grote bedrijfsruimte in de wagen krijgt voor het transport van goederen of bagage. Er zit één en kele achterdeur in deze Husky en twee normale voorportieren. Als mo tor zit er de bekende zijklepper in, bekend uit de Hillman Minx. De Daimler Motor Company, één van de pioniers van de Britse motorindus- Strie, foont in Earls Court een nieuw „Regency" type, de Mark II, waarbij men de keuze heeft uit een 3,5 of een 4,5 liter 6 cilinder motor. Dezelfde keu ze heeft men bij de prachtige „Sports man" saloon, welke misschien het meest van alle door Daimler geprodu ceerde auto's de bijzondere Britse kwa liteit heeft. Zijn lijnen zijn zéér elegant en dit type toont die grote, omlopende, in de hoek ovaal verlopende achter ruimte, die een maximum aan zicht geeft. Bovendien staat er een nieuwe limousine, de „Regina", die door de 4,5 liter motor wordt aangedreven. Rover, een ander gedistingeerd merk, behoudt ook voor het jaar 1955 zijn drie typen motoren, de „70" en „90" 6 ci linders en de „60" 4 cilinder. Maar de „70", die tot nu toe een inhoud van 2103 cc had, is vergroot tot 2230 cc, practisch een 2-een-vierde liter motor dus. De body blijft in wezen gelijk, met slechts een veel vergrote achterruit en een gewijzigde vorm en uitvoering van de kofferruimte. Bij de sportwagens pur sang brengt Aston-Martin voor het eerst, na drie jaren racebaanpractijk dit type DB3 aan de markt, maar Aston Martin blijft er op wijzen, dat deze wagen een wedstrijdwagen is en blijft, bedoeld voor de racebaan. De motor met een inhoud van 2922 cc levert 180 pk bij 5500 omw-min. Eveneens wordt voor de eerste maai de „Swallow Doretti" getoond, die door Walsall gebouwd wordt en waarin als motor de Triumph TR2 2 liter motor zit, welke deze „Do retti" een tópsnelheid van tenminste 160 km-h geeft. Frazer-Nash zal een nieuwe 2-zitter sportwagen tonen, waarbij men de keu ze heeft uit 140 of 150 pk bij 5.750 omw- min. Als naam is gekozen „Sebring". Om terug te keren tot de gesloten wagens, Armstrong-Siddeley toont_ de keuze tussen een verbeterde Sapphire, met of wel een orthodoxe versnellings bak, dan wel een volautomatische aan drijving. Zjjn motor levert 125 pk bij 4700 omw-min, doch in een twee-carbu rateur uitvoering stijgt het geleverde maximum vermogen tot 150 pk. Bentley toont twee gewijzigde typen van haar „Continental" mode, terwijl de Bristol Aeroplane Company een nieu we versie toont van haar bekende wa gen, onder het type nummer 405. Deze versie heeft, voor het eerst, vier deu ren en is voorzien van een overdrive. Verscheidene andere geheel nieuwe Britse personenwagens zijn er te zien. Onder de niet Britse exposanten, be halve die uit USA en Canada, zijn de Duitsers, de Fransen en de Italianen, die tegenwoordig allen op de Britse markt kunnen verkopen, met een groot aantal wagens vertegenwoordigd. Fiat bijvoorbeeld, is er met 6 mo dellen, waaronder de nieuwe „1100" sa loon en een snorttype, dat de type-aan duiding 1100 TV heeft. Simca toont de nieuwe „Aronde 55". Mercedes Benz toont de „220", de grote „300b" voor 6 personen, die 160 km-h rijdt en de op vallende „300 SL" sportcoupé met brandstofinspuiting. Het Tweede Kamerlid, de heer Van der Goes van Naters (P. v. d. A.), heeft aan de ministers van Buitenlandse Za ken, van Binnenlandse Zaken en Oor log de vraag gesteld of de ministers, voor zover zulks niet duidelijk met 's lands belang in strijd is, willen me dedelen. of, in welk opzicht en ten aan zien van wie, er aan Nederlandse kant van onvoorzichtigheid of nalatigheid sprake is in de spionnagezaak van J. S. Petersen, ambtenaar van het National Security Agency te Washington. De nieuwe Hillman-Husky is een handige en economische wagen, die voor verschillende doeleinden gebruikt kan worden. Er kunnen vier personen ruim in plaats nemen en met neergeklapte achterbank is het een prettige bestelwagen. Walsall bouwde de nieuwe „Swallow Doretti". Een Triumph 2 liter-motor geeft deze fraaie wagen een snelheid van 160 km. per uur. Niet minder dan eenentwintig per sonen, werkzaam in de Rotterdamse ha ven, onder wie expeditieknechts, loods- bazen, monstermakers en zelfs beëdigde controleurs, hebben voor de Rotterdam se rechtbank terechtgestaan omdat zij er van verdacht werden betrokken te zijn bij katoendiefstallen in de haven, die zich over de jaren 1952, 1953 en 1954 hebben uitgestrekt. Veertien van hen werden verdacht van deze diefstallen, zes van heling en/of geld aannemen en een persoon tot uitlokking. In totaal is er ongeveer 22.000 kilo katoen verdwenen ter waarde van on geveer f 37.000. De eisen van de officier varieerden van een jaar en zes maanden tot vrij spraak. Uitspraak 4 November. Donderdagmiddag tegen zes uur ge raakte op de Trekweg te Winschoten het driejarig dochtertje van de familie B. aldaar onder een der achterwielen van een vrachtauto, waardoor het op slag werd gedood. Het meisje zat samen met een broertje bij haar moeder achter op de fiets, waar zij afviel juist op het moment dat uit de tegenovergestelde richting een zwaarbeladen vrachtwagen passeerde. Advertentie (Van onze Romeinse correspondent) oor de Internationale Maria Academie te Rome wordt momenteel de laatste hand gelegd aan de voorbereidingen voor het mondiale Maria- •.ongres, dat van 24 October tot 1 November in de Eeuwige Stad plaats vindt. De opzet van het congres is zowel de kennis over Maria te verdiepen, als de devotie tot Haar te vergroten. Tussen beiden ligt deze relatie, dat kennis en wetenschap de weg naar de Mariaverering verbreden. Het congres bestaat uit twee afzonderlijke delen: de Mariologen zullen zich van 24 tot 29 October verdiepen in een reeks vraagstukken, welke betrekking hebben op de bijzon dere genadegaven en voorrechten, die de H. Maagd ontving. Het tweede deel, dat bijgewoond zal worden door alle congresgangers, gaat zich bezig houden met het thema der practische uitbreiding van de Mariaverering. De 31e October wordt een gebedsdag. Dan zal vooral de voorspraak van de Moe der Gods ingeroepen worden voor allen, die omwille van het geloof vervolgd en onderdrukt worden, Reeds werd gemeld, dat de H. Va der het congres zal sluiten met de plechtige afkondiging van het liturgisch feest van Maria's koningschap. Gesym boliseerd zal deze proclamatie boven dien worden door de plechtige k ning van de Mariakoon, welke gedurende het Mariajaar een bijzondere verering te Rome genoot: het paneel van Ma ria, Salus Populi Romani, dat zich be vindt in de voornaamste Mariakerk van Rome, de Santa Maria Maggiore. Het Vaticaan geeft nu de volgen de nadere bijzonderheden over de plechtigheden: In de middag van 31 October wordt de Mariabeeltenis in plechtige processie overgebracht van de Liberiaanse Basiliek naar de Sint Pieter. De stoet vertrekt te half vier. Op 1 November wordt om 10 uur in de St. Pieter een plechtige H. Mis gecelebreerd. Na afloop van deze H. Mis komt de H. Vader van uit zjjn particuliere vertrekken bin nendoor naar de Vaticaanse Basiliek waar hij om 11 uur de hulde der kar dinalen in ontvangst zal ne.-m. Van af zijn troon, die opgesteld staat in de absis vóór de monumentale cathe dra van Sint Petrus, spreekt de Paus vervolgens een rede uit, waarin jj het nieuwe liturgische feest afkon digt. Afgevaardigden van belangrijke Mariaheiligdommen ter wereld zijn met hun standaarden en vaandels aanwezig. Na de zegening van de voor deze gelegenheid geslagen herin- neringsmedaljes zal de H. Vader die aan de standaarden en vaandels hech ten. Daarop vindt de dubbele kro ning van de Maria-ikoon plaats, die het koningschap van Maria over he mel en aarde uitdrukt. Na deze ceremoniën zal de Paus, omstuwd door kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders en zijn hof de Sint I ie- ter door de hoofdpoort verlaten en via het Sint Pietersplein terugkeren naar het Apostolisch Paleis. Om 12 uur ver schijnt de H. Vader op de buitenloggia van de Sint Pieter om aan de menigte de gekroonde afbeelding van de H. Maagd te tonen, waarna Z.H. de Apos tolische Zegen zal geven. In de middag van die dag brengt een plechtige stoet de ikoon weer naar de Santa Maria Maggiore. Op 2 November zal de Paus om half elf een bijzondere audiëntie verlenen in de Zaal der Zegeningen aan de kardi nalen, aartsbisschoppen en bisschoppen, die de plechtigheden meemaakten. Op deze audiëntie zal Pius XII een allocutie houden. Algemeen wordt verwacht, dat de toeloop tot de ceremoniën zeer groot zal zijn. Uit alle delen van de wereld komen pelgrims naar Rome en de deelname aan het Mariologencongres is dusdanig, dat de vergaderingen en zittingen over een dertigtal secties verdeeld moeten worden. Het Maria-jaar zal op 8 December worden gesloten. Het algemeen Comité voor het Maria-jaar te Rome heeft in een schrijven aan de leiding van alle kerkprovincies en bisdommen ter we reld het verzoek aan de Ordinarii ge richt om in hun diocesen deze sluiting met bijzondere plechtigheden gepaard te doen gaan. Het comité wijst erop, dat bjjvooiT eld een novene, vooraf gaande aan het feest der Onbevlekte Ontvangenis de gelegenheid kan bie- nen om nogmaals de intenties, welke de Paus in zijn encycliek Fulgens Co rona aangaf, in de herinnering te bren gen. Aanbevolen wordt om een dag spe ciaal de „Kerk der Stilte" te geden ken. „Pitlenko, lid van een oude, aristo-mededelingen op haar betrouwbaarheid cratische Russische familie en vóór de October-revolutie van '17 architect in zijn vaderland, heeft de Sovjet-autori teiten verzocht naar de Sovjet-Unie te rug te mogen keren. Hij heeft erva ren, dat de NTS een anti-communis tische organisatie van Russische emi granten geen politieke organisatie is, doch een lichaam, dat door de Ame rikanen wordt gebruikt voor spion- nage", aldus meldt de „österreichi sche Zeitung", het te Wenen verschij nende dagblad van de Sovjet-Russische voorlichtingsdienst. Volgens de „österreichische Zeitung" trad Pitlenko in 1950 tot de N.T.S. toe, waarop hem door de N.T.S.-leider voor het nabije- en Midden-Oosten, Baidala- kov, werd opgedragen cellen in Beiroet, Bagdad en in Perzië te vormen. De vorige maand werd hij uitgeno digd zich van Wenen, waar hij zich toen bevond, naar Frankfort te bege ven. Daar ontdekte hij, dat de N.T.S. geen politieke organisatie, doch een voor de Amerikaanse geheime dienst werkende spionnagegroep is. Bij zijn terugkeer in Wenen besloot hij daarop de Sovjet-autoriteiten te verzoeken hem toe te staan naar Rusland terug te keren", aldus de „österreichische Zei tung". Het N.T.S.-hoofdkwartier te Frank fort heeft medegedeeld In de afgelopen jaren talrijke waarschuwingen te heb ben ontvangen, dat Pitlenko een Sov jet-agent was. Het was niet mogelijk geweest deze Gisteravond is in Stockholm de Nobel prijs 1954 voor de physiologie en genees kunde toegekend aan een groep van drie Amerikaanse onderzoekers, John F. Enders en Thomas H. Weller uit Boston en Frederick C. Robbins uit Cle veland, die speurwerk verrichten op het gebied van de virussen. De onderschei ding werd hun toegekend voor hun ontdekking dat het poliomyelitis-virus gekweekt kan worden in cultures van verschillende weefsels. De leden van het bekroonde „team" hebben lange tijd gewerkt in Ameri kaanse ziekenhuizen in het bijzonder met het doel een middel te vinden dat doeltreffend zou zijn voor de bestrij ding van poliomyelitis, de gevreesde verlammingsziekte die bekend staat als kinderverlamming. John F. Enders, een beroemde viro- loog, is 57 jaar oud. Hij werd bijgestaan door de 39-jarige Thomas H. Weller, een specialist op het gebied van tropi sche ziekten en de 38-jarige Frederick C. Robbins. professor in de kinderge neeskunde. Zjj vonden een methode om virus te kweken op weefselcultures, terwijl voordien het afbraakwerk van bijvoor beeld het pollovirus alleen mogelijk geweest was in levende Guinese big getjes. Hierdoor werd het onderzoek naar polio aanzienlijk vergemakkelijkt en dus bespoedigd en kon bovendien op eenvoudige wijze worden vastgesteld of Iemand al dan niet immuun was tegep polio. Ook werd daardoor de mogelijk heid geschapen om een polio-vaccine samen te stellen, n 1 Enders heeft voor de ontdekking in 1953 de bekroning van de Passano- stichting ontvangen. Hij is thans di- In 't groot-auditorium van de Utrecht- e Universiteit zijn Woensdagmiddag 130 nieuwe leden, waaronder 35 vrouwelijke, van de R.K. Studentenvereniging Veritas geïnstalleerd. Na afloop van het traditio nele ceremonieel van brandende kaar- namerslagen, handdrukken en siga ren/sigaretten opsteken, hield de prae- 7®f' e neer H. Leering, een toespraak, \+F,ln ny er de nieuwe leden op wees, dat nun lidmaatschap hen verplicht zich Dmnen het academisch verband te vor men tot waarachtige mensen, behorend tot een intelligentsia, die het streven naar een brede en universeel georiënteerde levensovertuiging hoger "stelt dan een overdreven specialisme. Hij drong er op aan de activiteit van Veritas ook naar buiten uit te dragen en een open oog te hebben voor hetgeen zich ook buiten de Vereniging in de studentenwereld af speelt. Vervolgens hield prof. dr. J. J. A. M. Houben een voordracht over de Islam, die wezenlijk van het Christendom ver schilt, omdat de God der Christenen een God van barmhartigheid, liefde en macht is, terwijl Mohammedanen in Allah slechts een zinnebeeld van onbeperkte macht zien. Terwijl Christenen, hoewel vertrouwend op God, hun eigen leven bouwen, berust de Oosterling gelaten in de alles beheersende macht van Al lah, welke houding de Westerling voor luiheid verslijt. Moderne Mohammeda nen trachten zich tegen deze geest te verzetten en een nieuwe mentaliteit te kweken, maar hun strijd is zwaar. Zij zoeken nieuwe waarden bij de predikers van het Christendom. De inauguratie-plechtigheid werd be sloten met een gala-diner in het Univer siteitshuis aan het Lepelenburg, dat om negen uur verstoord werd door een he vige klap, veroorzaakt door een explosie vermoedelijk van trotyl op het Lepelenburg. Niet minder dan dertig ruiten moesten het ontgelden. De politie stelt een onderzoek in naar de dader (s), Vermoed wordt, dat het studenten zijn, die deze kwalijke grap op hun geweten hebben. Soms, in onze beste ogen blikken, als we ons heel gelukkig of blij voelen, be seffen we opeens, dat we eigenlijk veel te weinig dankbaar zijn. Zo gauw we in moeilijkheden of narig heid zitten, staan we klaar met onze klachten. Bidden als we iets nodig hebben, of graag iets willen hebben, doen we allemaal vlot. Maar hoe dikwijls knielen we, of steken we een kaars aan, om O. L. Heer te danken voor al het goeds, dat Hij ons heeft geschonken? On langs had ik het geluk een prachtige veertiendaagse reis naar Wenen te mogen ma ken. Die reis was geen ge schenk. Ik had er zelf voor gespaard. Maar toen ik door die prachtige oude keizers- stad rondliep, voelde ik me opeens zo ontzaglijk dank baar, dat ik dit mocht ge nieten. Hoeveel mensen im mers zijn niet in staat het geld voor zo'n reis bij el kaar te sparen, hoevelen kunnen niet weg, omdat ze door hun gezin of hun werk worden vastgehouden? Ik had het geld gespaard, ik had mijn vacantie en ik had bovendien een allerhartelijk, ste uitnodiging om te gast te zijn bij een Weense fa milie. En steeds groeide het aantal redenen tot dankbaar heid. Mijn ouders hebben 'mij destijds de gelegenheid gegeven, goede scholen te bezoeken. Het gevolg was, dat ik me nu in het vreem de land zonder veel moeite verstaanbaar kon maken, dat ik gesprekken kon voe ren met de Oostenrijkers en kennis kon nemen van hun opvattingen en ideeën. Juist dit spreken met de bevol king zelf en het beluisteren van hun gesprekken met el kaar geeft vaak een geheel nieuwe kijk op mensen en hun levenswijze. Geheel toevallig was ik in de gelegenheid een deel van een Oostenrijkse bedevaart mee te maken, n.l. een licht processie en de predicatie, die daarop volgde. De licht processie, waarbij alle deel nemers een brandende kaars droegen, leek erg veel op de lichtprocessies, die ik in Brabant heb meegemaakt. Er I werd door de gelovigen ge- 1 zamenlijk gezongen en gebe den, wat nu en dan door klokgelui werd onderbroken. Na de processie verzamel den de deelnemers zich in de schaars verlichte, mach tige basiliek, waarvan de barokke schoonheid vaag naar voren kwam in het schijnsel van de honderden brandende kaarsen der pel grims. Met een flambouw in de hand beklom toen de pater, die de leiding had, de preekstoel en hield als een oud-testamentische boe teprediker een vlammend be toog tegen het grote euvel, dat Oostenrijk in zijn greep heeft en dat het voortbe staan van dit land bedreigt: de massale moord op het on geboren kind. Het was een aangrijpende aanklacht niet alleen tegen hen, die zich zelf aan deze misdaden schuldig maken, maar ook tegen hen, die er mede oor zaak van zijn, dat anderen tot dergelijke daden worden gebracht. Uit gesprekken, die wij later hierover met verschil lende Weners hebben gehad, is ons duidelijk geworden, dat men daar de kinderloos heid en de kinderarmoede reeds als gewoon is gaan beschouwen. Toen is er in ons hart een grote dank baarheid gekomen, dat wij geboren mochten worden en dat wij leven in een land, waar kinderrijkdom nog als een zegen wordt beschouwd. Als mijn ouders en hun landgenoten immers ook die Oostenrijkse mentaliteit had den gehad, zou ik en God weet hoeveel van mijn vrienden nooit geboren, zijn. Een der dingen, die ons het meest opvielen tijdens ons verblijf in Wenen, was het zeer geringe aantal kin deren, dat men er ziet. Als men daarover sprak met de Weners zelf, bevestigden ze dat onmiddellijk. „Drie kin deren in een gezin is wel het maximum, maar twee of een komt veel meer voor". Als men dan vertelde over Nederland en over gezinnen met vijf, zes en zeven kin deren, dan keken ze je ver wonderd aan, mompelden iets, wat wij zouden verta len met „hoe bestaat het" en eindigden met hun schou ders op te halen, alsof ze zeggen wilden: „Nu ja, mis schien is zo iets daarginds mogelijk". Dat gebrek aan kinderen wekt des te. meer verwon dering, omdat eigenlijk al les in Oostenrijk spreekt van katholicisme. Overal ziet men kerken en over het algemeen zien ze er goed onderhouden en netjes uit. We hebben dan ook met ijver gezocht naar een verklaring voor deze men taliteit. Nu mag men na tuurlijk niet vergeten, dat Oostenrijk tweemaal een oorlog in al zijn hardheid heeft meegemaakt, wat er natuurlijk wei toe bijdraagt zijn gevoel van zekerheid kwijt te raken. Daarbij komt, dat het land arm is. Men ziet het aan de wijze, waarop de bevolking zich kleedt, zelfs in een wereld stad als Wenen, en men be hoeft maar naar de salaris sen te informeren om te zien, dat de inkomsten er over het algemeen aanzien lijk lager zijn dan in ons land, terwijl de kosten voor levensonderhoud er minstens even hoog zijn. Een derde verklaring kre gen wij echter, zij het niet met evenveel woorden, toen wij bij een rondrit door de stad ook kennis kregen van de woningbouwpractijken in Wenen. De stad heeft al meer dan 25 jaar een socia listische gemeenteraad. Tij dens de genoemde rondrit nu passeerden wij een wo ningblok, dat daar in het eind der twintiger jaren was gebouwd. Het was een enorm blok, dat, zoals de rondleider ons met trots verzekerde, ruim 1100 wo ningen omvatte. Deze be stonden bijna alle uit een portaaltje, een keukentje en twee kamers. De moderne woningbouw was echter nog mooier, zo verzekerde de man ons. Men bouwt niet meer zulke grote, kazerne achtige blokken en de wo ningen bevatten nu, behalve de genoemde vertrekken, ook nog een douchecel. Ten overvloede vertelde de man er ook nog bij, dat tussen de verschillende woningen speelveldjes voor de kinde ren waren aangebracht. Toen ik die mededeling hoorde, kwam de vraag: ,,Voor wel ke kinderen?" me op de lip pen. Want het moet toch voor ieder weldenkend mens wel duidelijk zijn, dat wan neer men woningen bouwt van een dergelijke omvang, het uitgesloten is, dat daar een normaal gezin met kin deren een redelijk onderdak vindt. De gevolgen zijn dan ook niet uitgebleven. De situatie in Wenen is op het ogenblik zo, dat de socialis tische gemeenteraad het no dig oordeelt, de bevolking door middel van een ten toonstelling te wijzen op de veroudering van de bevol king en de gevolgen daar van. Nu lijkt het ons uiterst onwaarschijnlijk, dat, wan neer men eerst een kwart eeuw lang de mensen ver trouwd gemaakt heeft met de gedachte, dat het kleine of zeer kleine gezin het ideaal betekent, men door het zien van zo'n tentoon stelling tot het inzicht zal komen, dat het toch wel beter is om, laten we zeg gen, vijf of zes kinderen te hebben, wij bedoelen die zelf te hebben. Wat wij in Wenen gezien hebben, heeft bij ons echter wel de ge dachte gewekt, dat met al die drie-kamer-flatjes en -woningen, die ook in ons land om zo te zeggen aan de lopende band. worden gebouwd, de deur wordt open gezet naar een situatie als wij in Wenen hebben aangetroffen. Wij weten, dat dit geen nieuwe gedachte is en dat ze zelfs ook in het parlement reeds enige malen is uitgesproken, maar wan neer men het resultaat van dergelijke woningbouw in de practijk heeft gezien, voelt men toch de drang er nog eens en met kracht op te wijzen. Misschien dat het ook wat zegt tot hen, die ook voor ons land heil ver wachten van hen, die zich niet laten leiden door de goddelijke geboden. recteur van de speurwerk-afdeling van het medische centrum voor besmette lijke kinderziekten in Boston. Weller is verbonden aan het Bostonse kinder ziekenhuis, terwijl Robbins thans pro fessor in de paediatrie is aan een medi sche hogeschool in Cleveland. De Jordaanse premier Aboe Tewfik heeft, nu de verkiezingen achter de rug zijn, aan koning Hoessein het ontslag van zijn regering aangeboden. De vorst aanvaardde het formele aftreden der regering en verzocht de minister-presi dent met zijn kabinet aan te blijven, tot een nieuwe regering is gevormd. Volgens de Syrische ochtendbladen is het in Jordanië opnieuw tot relletjes gekomen. Zoals gemeld, gingen de ver kiezingen op 16 October gepaard, met onlusten. Thans zijn volgens genoemde bladen 10 personen gearresteerd. Dr. Abdoelrachman Sjo Kair, leider van het Jordaanse (communistische) nationale front, heeft in Syrië politiek asyl ge vraagd. Hij wordt door de Jordaanse autoriteiten verantwoordelijk gesteld voor de onlusten bij de verkiezingen. De V.N.-Assemblée heeft gisteren met 44 tegen de 5 stemmen van het Sovjet blok bij 8 onthoudingen van het Arabi sche blok, het plan van mr. Van Heuven Goedhart aanvaard, dat in een periode van 5 jaar het vluchtelingenvraagstuk tot een oplossing wil brengen. De be trokken vluchtelingen bevinden zich voornamelijk in Hongkong en in Europa. De kosten worden geschat op circa 45 millioen gulden. Rusland verklaarde tegen te stemmen omdat naar zijn mening de vluchtelin gen gewoon terug naar hun geboorte land gestuurd moeten worden. De Arabi sche landen onthielden zich, omdat de resolutie naar hun mening te onduidelijk was. (UP.) De Belgische regering overweegt om de dienstplichtige leeftijd te verhogen van 35 tot 45 jaar, zo heeft de minis ter van Binnenlandse Zaken, Vermey- ien, verklaard. Dienstplichtigen, in het bijzonder onderofficieren, zouden dan tot hun 45ste jaar voor herhalingsoefe ningen opgeroepen kunnen worden. Bij het desbetreffende wetsontwerp gaat ook een voorstel dat de mogelijk heid opent om vrouwen als vrijwilli gers tot de militaire dienst toe te la ten. Uit nationalistische militaire bron wordt vernomen, dat de Chinese natio nalistische minister van defensie, Da vid Joe Ta Wei, „incognito" een vlucht over de provincie Foelden heeft ge maakt, terwijl nationalistische toestel len millloenen pamfletten uitwierpen. Minister Beel heeft Donderdag, ver gezeld door de raadsadviseur in alge mene dienst op zijn departement, mr. F. R. Mijnlieff. en enige leden van het dagelijks bestuur van de stichting Be scherming Bevolking een bezoek ge bracht aan de B.B.-centrales te Deven ter, Arnhem en Eist, om zich op de hoogte te stellen van de tegenwoordige stand van zaken. Te Arnhem werden in de nabijheid van de Zinkelenberg twee oefeningen gehouden, die bestonden uit het red den van mensen uit een getroffen huis. De minister bezocht te Deventer onder meer de centrale commandopost, de op slagplaatsen der materialen, alsmede de instructieschool voor hen, die bij de B.B. worden opgeleid. Tegenover de burgemeester van De venter uitte de minister zijn tevreden heid over hetgeen hij had gezien. Hij zei met voldoening kennis te hebben genomen van het hier door de B.B. be reikte. te toetsen, omdat Pitlenko in Libanon woonde. Toen hij echter verleden maand via Oostenrijk naar West-Duitsland reis de, om te Frankfort de jaarvergade ring van de N.T.S. bij te wonen, werd hij vier uur aan de tand gevoeld. „Hieruit bleek zonneklaar, dat Pit lenko een Sovjet-Russische agent was. Hij is op staande voet uit de N.T.S. gestoten. Inlichtingen over hem zijn aan de West-Duitse politie ver strekt. Pitlenko heeft West-Duitsland uitslui tend ongehinderd kunnen verlaten, om dat hij in het bezit was van een Liba nees paspoort", aldus de verklaring van het N.T.S.-hoofdwartier. Advertentie Pakistan. Amerika zal Pakistan voor het lopende belastingjaar econo mische hulp verstrekken voor een waarde van 105 millioen dollar. Scb rijt pijnt gefabriceerd door automatische precisie-machinet U kunt op hem vertrou- wen, want het is een precisie-schrijfinstrument De tot op 1/1000 mm j zuivere afstelling van de kogel garandeert dit. I Elke Bic Punt wordt onvoor- 7 waardaltjk gegarandeerd. Maar let op de naam BIC op de schacht en op de punt De inkt. die nooit vlekt of uitvloei. heet in blauw, rood en groen. O ervolg van pag. 1) Interessant is nog, dat de Negen het eens zijn geworden over een soort van parlementaire controle, waarmee zij zifch op dit moment heel content schjjnen te voelen. Ieder jaar zal de West-Europese Unie een rapport over het geheel van haar activiteit" uitbrengen aan een sectie van de"" Raad van Europa te Straatsburg, na melijk die sectie welke de landen omvat, die bij de West-Europese Unie betrokken zijn. Dit zijn zeven landen, Amerika en Canada uitgezonderd. Deze sectie zal dan een ad hoc-vergadering vormen, die over het rapport zal discussiëren. WJj krijgen dus een nieuwe sectie uit de Raad van Europa, die in adviseren de zin zal beraadslagen. Meer kan men bij de alliantie, die de West-Europese Unie in werkelijkheid is, ook niet ver wachten. Voorts is vastgesteld, dat de zetel van het agentschap der West-Europese Unie, dat de inspectie van de bewape ning moet voeren, in Parijs, in de na bijheid van Shape en Saceur gevestigd zal worden, terwijl de zetel van de raad van ministers der West-Europese Unie, evenals de raad van het oude Brusselse Pact, in Londen gevestigd blijft. Men werd het er op aandrang van minister Beyen over eens, dat de lijst van wapens, die onder de inspectie moeten vallen, niet al te uitvoerig en gedetailleerd_moet ^worden. nogmaals moet gezegd worden, dat al les in een perfecte goede gezindheid verlopen is. Dit is natuurlijk alleen te verklaren aL men zich realiseert, dat Mendès-France geheel niet meer speelt op de West-Europese Unie, doch vol komen op de overeenkomsten van Frans-Duits economisch compagnon schap, welke hij met Adenauer hoopt af te sluiten. In andere woorden ge zegd: de Franse premier heeft het er op aangelegd de West-Europese Unie te overspelen en daarom kan alles, wat deze Unie wel of niet wil, hem betrekkelijk koud laten. Dit heeft uiteraard van de andere kant gezien aan al deze roerende eens gezindheid een onwerkelijke schijn ge geven, dezelfde schijn van onwerkelijk heid, die de dingen enkele tveken ge leden in Londen ook reeds hadden. Of het nn juist Is en of het nu al dan niet beantwoordt aan de werkelijke machtsverhoudingen, zij daargelaten, maar feitelijk wordt het Europese pro bleem uitgevochten tussen Adenauer en Mendès-France, en de termijn, die de Bondskanselier vergund Is, eindigt Za terdag. Adenauer confereert tussen de bedrij ven door met zijn fractieleiders, en zelf Ollenhauer, de aanvoerder van de so- cialisten. is thans naar Parijs gekomen om er zijn tegenstander te ontmoeten. Het is uiterst moeilijk terstond ge waar te worden, wat zich in de Duit se raadkamers afspeelt, doch het ge- rucHt is uitgelekt, dat de leiders van de Duitse fracties der F.D.P. en der D.P. in tegenstelling tot de C.D.U. critisch tegenover de Franse voorstel len staan en inderdaad voor het mo ment meer prijs schijnen te stellen op Franse concessies in de Saar dan op het vooruitzicht, dat zij samen met Frankrijk de Sahara zullen ontginnen, zoals Mendès-France heeft voorge steld. Het is nog niet mogelijk thans te voorspellen tot welke slotconclusie dit alles zal leiden, maar als er niet een nieuw uitstel verkregen wordt, zal Za terdag een zeer zware beslissing moe ten vallen. Aangezien Mendès-France er niet aan denkt de ratificatie van de Londense accoorden, waarmee hij for meel instemt, aan zijn parlement voor te dragen zonder in de Saarkwestie zjjn zin gekregen te hebben, kan men zich voorstellen, waarom hij met alles wat zich in deze dagen op het plan van Brus sel en NATO afspeelt, heel mak is. Ern stige chicanes op die punten kan Frank rijk zich niet veroorloven. Maar in de marge van de Europese overeen stemming neemt de Franse pre mier zijn kans des te feller waar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7