Reorganisatieplannen bij de Anti-Revolutionaire Partij Ambtenaar O.M. weigert requisitoir te nemen HAAI en KROKODIL in de MODE Geven en nemen Geen woorden maar daden Vrouwen in de luchtvaartindustrie Meer samenwerking in Jiet christelijke kamp bepleit Te veel lintjes aan ambtenaren? Duel met verdediger om uitstel BRITSE REGERING DREIGT MET INSCHAKELING MILITAIREN Wordt werk binnenkort hervat? De tas rouleert snel Mendès-France naar Canada en Amerika r U' t 1 iii i*f-S»* t o v "i ZATERDAG 23 OCTOBER 1954 PAGINA 11 Magnetiseur voor kantonrechter P.I.R.-MINISTERS AFGETREDEN Scheuring in hun partij Havenstaking in Engeland 1 ULTIMATUM VAN HAVENARBEIDERS Ex-koningin Narriman niet in levensgevaar Op iedere vijf employé s van de Lockheed- fabrieken is er een vrouw; functies variëren van werkster en secretaresse tot boren- slijpster en ingenieur (Van onze parlementaire redacteur) De Anti-Revolutionaire Dar ty, die deze zomer kaar 75-jarig bestaan heeft gevierd, heeft reorganisatie plannen. Deze dateren eigenlijk al van 1945, maar thans zijn zij door een reorganisatiecommissie uitgewerkt en ter beoordeling aan de kiesverenigin gen rondgestuurd. Voor de zomer van 1955 zal daarover een beslissing or den genomen. De reorganisatie heeft een tweeledig karakter. Naar buiten wil men door betere propaganda de partij grotere bekendheid geven. Naar binnen wil men bepaalde zwakheden saneren. De reorganisatievoorstellen hebben geleid tot het opstellen van geheel nieuwe statuten. Ook het doel der' partij is hierin nieuw geformuleerd. „In gehoorzaam heid aan de geboden Gods het pleit voeren voor een christelijke staatkun de". staat in het concept voorop. In een uitvoerige inleiding wordt de staatkundige belangstelling in bre de lagen van het christenvo1" noodza kelijk genoemd om de huidige bedrei gingen af te weren. Doorbraak en hu manisme onderwoelen de door deze partijen opgeworpen dijk en bedreigen ook de christelijke organisaties, terwijl het christelijke karakter van ons volk steeds meer in de knel komt. De roep om meer samenwerking in de protestants-christelijke kring klinkt aanhoudend uit het rapport op. Daar tegenover stelt het rapport in alle eer lijkheid de zeer nauwe samenwerking tussen partij, pers, radio en andere organisaties bij de socialisten, maar ook bij katholieken en in beperkter mate bij de liberalen, als voorbeeld. Nog altijd bestaat de partij als in Kuyper's tijd uit „cleyne luyden", zegt de commissie, wanneer men daaronder althans verstaat de eenvoudige gelovi gen. Er is echter veel veranderd. Kuy- per was een veldheer met een leger, maar zonder officieren. De Vrije Uni versiteit heeft dit kader geleverd. Bo vendien is de sociale structuur in drie kwart eeuw grondig omgewoeld. De indeling in „meer gegoeden", „kleyne luyden" en „behoeftigen" is niet meer te handhaven. De commissie is echter optimistisch ten aanzien van de moge lijkheden om zich als partij van „cley ne luyden" in eerstgenoemde zin nog te kunnen verdiepen. Daarvoor moe ten echter de zeilen der partij organi satie allen worden bijgezet. Meer be weeglijkheid en meer activiteit moet er zijn om de taak van een politieke partij (interne meningsvorming, op voeren van de staatkundige belang stelling en contacten met anderen) goed te kunnen uitvoeren. De commis sie behandelt dan stuk voor stuk met grote eerlijkheid alle zwakke punten. Zij spreekt daarbij over de verschillen met »«e Christeïijk-Historische Unie, die alle pogingen, om met die partij tot eenheid te komen, tot dusver heb ben doen mislukken. Men zou echter tot een christelijk nationaal contact- centrum voor alle Nederlandse Pro testants-Christelijke politieke partijen kunnen komen, aldus de commissie. Daarbij wordt vooral aan het contact met het buitenland gedacht. Hoewel de reorganisatiecommissie om financiële redenen niet wil advi seren tot het oprichten van een poli tiek opinieblad. Wordt gewezen op de grote behoefte, die daaraan wordt ge voeld na het verdwijnen van de door Kuyper opgerichte Standaard. Het standpunt „geen politiek in de aether", dat de partij inneemt, is een gedwon gen standpunt. Gebrek aan eenheid bij de christelijke politieke partijen is he laas oorzaak, dat de N. C. R. V. de christelijk-nationale politiek niet ronduit kan verdedigen. Dit heeft tot gevolg, aldus de commissie, dat de P. v. d. A. het monopolie in de aether heeft, hetgeen zij zonder meedogen uitbuit. Alleen door meer tot eenheid te ko men op het terrein van het christelijk organisatieleven zal hierin verande ring kunnen komen, aldus hef rap port, dat radio en televisie zeer be langrijke media acht voor een juiste politieke voorlichting. Tijdens het afdelingsonderzoek van de ontwerpbegroting 1955 voor de Hoge Colleges van Staat en het kabinet der Koningin hebben verscheidene Tweede- Kamerleden de aandacht gevestigd op de op 30 April j.l. verleende koninklij ke onderscheidingen. Het had hun aan dacht getrokken, dat ditmaal het aantal onderscheidingen voor ambtenaren 880 bedroeg en voor particulieren slechts 830. De vraag rijst, of deze verhouding tussen ambtenaren en de gehele rest van Nederland wel als de juiste kan worden besphoüwd. Zo hebben b.v. bij het ministerie van Financiën 49 ambte naren een onderscheiding gekregen, waarbij het zeer opmerkelijk was, dat dat aan niet minder dan 10 hoofdin specteurs der belastingen een onderschei ding werd verleend. Tot de vele magnetiseurs, die zich in de afgelopen maanden hebben moeten verantwoorden voor de rechtbank be hoort thans ook de 52-jarige Rotterdam mer E. F., die Vrijdag voor de Rotter damse kantonrechter terecht stond, be schuldigd van het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. De behandeling van deze rechtszaak heeft een merk waardig verloop gehad, hetgeen tenslot te resulteerde in aanhouding van de zaak voor onbepaalde tijd, teneinde het O.M. in de gelegenheid te stellen een nader medisch en psychiatrisch onder zoek in te stellen naar aanleiding van een getuigenverklaring. Het betrof hier de behandeling van een tweejarig kind dat door F. van ec zeem in het gelaat genezen zou zijn, na dat verscheidene doktoren onder wie huidartsen, verklaard hadden dat het kipd niet te helpen was. De ambtenaar van het O.M. mr. Lohman achtte deze getuigenverklaring dermate belangrijk, dat hij een nader onderzoek noodzake lijk vohd. De raadsman van verdachte mr. A. van Doorninck verzette zich hier tegen echter sterk, omdat dergelijke des kundigenverklaringen aan de zaak als zodanig niets af of toe zouden doen. Da ambtenaar bleef echter op zijn stuk staan en weigerde zelfs requisi toir te nemen. De kantonrechter mr. Thors zat kennelijk met dit lastige ge val verlegen. Na eerst verklaard te hebben dat hij geen aanleiding zag de zaak aan te houden zei hij even later geen aanleiding te zien om het verzoek daartoe niet in te willigen. Ruim een half uur duurde dit debat, totdat ten slotte het O. M. zijn verzoek ingewil ligd zag. Een groot aantal getuigen was inmid dels voor de kantonrechter verschenen. Zij verklaarden allen dat zij bij de be- 1 handeling van hun klachten rheuma- tische aandoeningen asthma, eczeem, e.d. door een arts geen baat hadden gevonden. De- heer F. verkreeg echter wel resultaten door zijn behandeling, be staande uit handoplegging. Voor enigen was dit aanleiding voor de kantonrechter verklaringen af te leggen als: „Zonder F. zou ik niet zijn wat ik nu gelukkig ben" en „Ik ben dolgelukkig dat God zulke mensen die ons kunnen helpen geschapen heeft". De heer F. oefent zijn beroep als magne tiseur reeds dertig jaar uit. Zijn resul taten werden gedurende de laatste jaren gecontroleerd door de commissie voor onderzoek naar paranormale begaafd heid. Hij kreeg in deze tijd meermalen patiënten die door artsen naar hem wa ren verwezen. Voorts heeft hij enige tijd in het ziekenhuis te Eindhoven ge werkt. Na de getuigenverhoren werd zonder requisitoir aan de verdediger het woord gegeven voor zijn pleidooi. Terecht vond deze echter dat dit geen rechtszaak meer was. „Ik kan toch niet in het luchtledige gaan pleiten. Waartegen moet ik mijn cliënt verdedigen?" zo riep mr. Van Doorninck in opperste verbazing uit. Hiierop werd het geding aangehou den. Zoals wij nog in een groot deel van onze vorige oplaag konden berichten, zijn de drie P.I.R.-ministers in het In donesische kabinet de vice-premier Wongsonegoro, de minister van Bin nenlandse Zaken Hazairin en de mi nister van Verbindingen, Rooseno, af getreden. Inmiddels schijnt menings verschil naar aanleiding hiervan tot grote tegenstellingen binnen de P.I.R. te hebben geleid, die een scheuring doen verwachten. De minister van Voorlichting, dr. To bing verklaarde na de vergadering van het kabinet, dat van de verdere ont wikkelingen zal afhangen of aan de P.I.R. gelegenheid zal worden geboden wederom jn het kabinet zitting te nemen. Op deze kabinetsvergadering had Wongsonegoro een verklaring overhan digd, volgens welke de beslissing van de partijraad van de P.I.R. van 17 Oc tober inzake aftreden van het kabinet zou zijn ingetrokken. Inmiddels over handigde Tadjuddin Noor als voorzit ter van de parlements-fractie der P.I.R. een verklaring, dat de fractie geen steun meer zou verlenen aan Wong sonegoro en Rooseno en dat de fractie het besluit van 17 October handhaaft. De Britse minister van Arbeid, Sir Walter Monckton, heeft gisteren in het Lagerhuis gezegd, dat hij geen reden ziet, waarom de staking in zeven En gelse havens ook maar een dag langer zou voortduren. Zijn socialistische voor- Ocelot is deze winter zeer geliefd. Hier gar neert het de jabot aan een zwarte tailleur van de Parijse ontwerpster, Nina Ricci (foto rechts). Ook de tas (midden) is vervaardigd van ocelot. Overigens krijgt plastic steeds meer allure in de tassenwereld. De kitsch- periode is al lang voor bij en men imiteert b.v. hagedis, zodat het bijna niet van echt te onder scheiden is. Links ziet men een avondtas van perion, een veel ge bruikte plastic-soort. De haai heeft zijn intrede gedaan in de mode wereld. Onder de tassen die gereed staan om ons te verzoenen met de komende winter, en die men eventueel op een wensenlijst kan zet ten voor de Decemberfeesten, zijn er, gemaakt van oaaienhuid. Ze is mooi getekend met harde knob beltjes, en wij weten nu tenminste hoe het aan voelt om een haai te aaien, al hebben wij dan niet zeegevaren op de Kor Tiki. Zo'n tas hoort, evenals een krokodillentas, tot de eensdromen van iedere vrouw die van mooi houdt, maar prijzig zijn ze wel. Er zijn variaties van 300.- tot 150.-, afhan kelijk van de huid-kwaliteit van het exotisch roof- ïf vi Als WÜ een tas van krokodil zien, moeten wij altqd denken aan dat anecdotische plaatje van een m?01, opgedofte negerin aan de oever van een kreek vol dreigende krokodillen die vol trots haar nieuwe tas laat zien van échte plastic. Dat wat je niet hebt! Plastic krijgt overigens steeds meer allure. Er zijn uitstekende tasjes in pretentieloos model, van plastic dat hagedis imiteert op een bijna niet te onderscheiden wijze. De souplesse van plastic, dat zijn kitsch-periode allang te boven is, heeft de leerwerkers er toe: gebracht om ook het zo beconcurreerde leereen uiterste aan soepelheid te geven. Dat is bereikt door onder boxcalf een laagje schuimrubber te brengen. Trouwens, in nappaplastic, een van de zachte soorten, is ook rubber verwerkt, waardoor het zijn zachtheid be houdt. Wat het model betreft, rekt de handtas zich steeds meer in de breedte uit, bijna alsof er een brei werk in moet. Als sluiting is de beugel weer ge liefd. Die is dan meestal bekleed. Daar zijn aardi ge variaties mee te maken. Wij herinneren ons de geestige tassen die wjj van de zomer zagen in de boutique van Dessès, gemaakt van vilt, in grijs of rood, met een beugel van ottoman. De textiel willen wij helemaal nooit meer missen in de tassen-fabricage. Vooral niet, nu naast het gerobberde katoendoek de kleurige wollen ruiten hun intrede gedaan hebben, om er boodschappen- en reistassen van te maken. Steeds moeilijker wordt het om al die aantrekkelijke practische tassen die je in de etalage toewenken, niet te kopen. Want doordat ze er zijn, is de behoefte eraan geschapen. Wie heeft wel eens uitgerekend, hoeveel tassen een vrouw dienen gedurende haar leven? Dat moet in de honderden lopen. Nieuw is een fikse reistas van rode Schotse wol len ruit, met leer verstevigd, die in lege toestand tijdelijk kan worden weggeborgen in een rits-etui van dezelfde stof. Iets nieuws is ook een donkerge kleurde reistas met leren zijvlakken, die zodanig is verstevigd, dat er, in open toestand, een soort city bag is ontstaan met wijd entree. De kofferwiel tjes, die een kruier en gesjouw besparen, zijn nu ook hier te krijgen. Men moet echter véél reizen om de kruier eruit te halen, want het apparaat kost 15.-. Deze zomer hebben wij op een der Pa rijse métro-stations voor het eerst een reizend heer gezien, die zijn koffer op zulke wieltjes achter zich aanreed. Hij probeerde te kijken of het heel.gewoon was, maar hij moest zelf kennelijk nog wennen aan dit verhuisje spelen. Dat de tas met dezelfde roulatie-snelheid als de overige ijdelheden de mode volgt, spreekt haast vanzelf. Maar de bont-tassen die de haute couture heeft gelanceerd, zijn hier voor de aanstaande win ter niet gepopulariseerd. Al hebben we wel een grote open ,,all round" tas gezien, van imitatie oce lot, dat zich dit seizoen in bijzondere belangstel ling verheugt. Onder de leren snuisterijen die altijd een welkom luxe cadeautje vormen, nu het reizen zo algemeen is en denécessaires zich vermenigvuldigen, zijn er practische naai-etuis gecombineerd met nagel- apparatuur. Voor de man altijd moeilijk om een cadeau voor te bedenken zijn er kleerborstels, die onder de rits gevuld zjjn met scheerapparaat, kam, tandenborstel, enz. A.Bgl. ganger, Alfred Robens, sloot zich daar bij volkomen aan. I"ü spoorde de sta kers aan Maandag het werk te her vatten. De vooruitzichten, dat werkge vers en werknemers binnen afzienbare tijd met elkaar tot overeenstemming komen, zqn er gisteravond beter op ge worden. Toch heeft Sir Walter nog de waarschuwing uitgesproken, dat hij niet zal toestaan, dat het economisch leven in Engeland door de staking geheel zal worden ontwricht. Desnoods zal de re gering de arbeidskracht van 20.000 mi litairen gebruiken om de stagnatie op te heffen. De leiders van de bond die de sta king heeft bevolen de nationale ver eniging van stuwadoors en havenarbei ders hebben gisteravond meer dan een uur vergaderd met Sir Raymond Evershed, voorzitter van het officiële hof van onderzoek. Vandaag is het de negentiende dag Londen, Liverpool, Hull, Birkenhead, Garston, Rochester en Southampton staken nu in totaal 44.000 havenar beiders. In Londen hebben bovendien nog 8000 arbeiders van scheepswerven het werk neergelegd. Afgevaardigden van 2.000 vaste haven arbeiders uit Londen hebben gisteren besloten hun collega's aan té bevelen Maandagochtend het werk te hervatten. De vaste havenarbeiders zijn minder mi litant dan de lossè arbeiders die van dag tot dag worden aangenomen en het is de eerste maal sedert 1926 dat alle vaste arbeiders staken. (AFP—Reuter—UP) Keizer Haile Selassie van Ethiopië en Sir Winston Churchill hebben elkaar ontmoet in Downingstreet no. 10. Te oordelen naar de ge laatsuitdrukking waren beiden met dit uitzonderlijke bezoek ten zeerste ingenomen. De keizer (links) wuift opgewekt naar de belangstellenden in Downingstreet en Sir Winston kijkt glimlachend toe. De georganiseerde havenarbeiders heb ben, blijkens een rond d° Vissershaven te IJmuiden verspreid pamflet, een ulti matum gesteld aan hun ongeorganiseer de collega's. Zij eisen daarin, dat de ongeorganiseerden zich uiterlijk 23 Oc tober bij een vakbond aansluiten. Wordt hieraan geen gevolg gegeven, dan zullen de georganiseerden Maandag 25 Octo ber weigeren met de ongeorganiseerden te werken. Ex-koningin Narriman van Egypte zal nog minstens een maand moeten verblijven in de kliniek „Montchoisi" van professor Rochat bij Lausanne. Vrienden van de ex-koningin verklaar den gisteren, dat Narriman een buiten gewone zware operatie moest onder gaan, maar dat zij daar op het ogenblik te zwak voor was en dat er gevaar be stond voor haar leven. Later bleek, dat dit wat al te pessimistisch was, want professor Rochat deelde mee, dat hij gisteravond met succes de ingreep heeft verricht, die nodig was. Zijn patiënte maakt het uitstekend. Ook de berichten, dat de moeder van Narriman, mevrouw Assila Sadek, een hartaanval zou hebben gehad, zijn over dreven. Zij is alleen flauw gevallen, toen zij het nieuws van professor Rochat hoorde. Zij heeft nu een kamer in ,,Mont- choisi" gereserveerd .naast die van haar dochter. Narriman, die verleden jaar van ex-koning Faroek scheidde, is thans gehuwd met dr. Adham el Nakib. De afgelopen twee dagen fheb ik doorgebracht in Zeeland tussen de Werkge vers. En u zult dus kunnen begrijpen dat ik er ernstig bezwaar tegen had gedu rende die tijd werk te né men. De Werkgevers gaven trouwens ook geen werk. Zij vierden feest Dat wil zeggen, zij vergaderden. Dat wil zeg gen zij vergaderden én vierden feest. Over dat vergaderen heeft -u al alles gelezen. U wéét hoe mooi en diepgaand de heer Twijnstra, Voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, en prof. Tinbergen hebben gesproken. En u weet ook hoe minister Staf, of schoon in Parijs vertoevende, in Goes de Werkgevers via de film toesprak. Maar u weet nog niets van het fees telijke gedeelte van deze „Algemene Ledenvergadering". Welnu, ook dat is bijzonder geslaagd. Werkgevers onder elkander zijn echt gezellige mensen. Afgaande op mijn ervaringen van de laatste dagen durf ik zelfs beweren: geen groep der bevolking weet in zo korte tijd zoveel voorname gezelligheid op te brengen. Ik heb er mij als (tijdelijk uitgescha kelde) werknemer, bést bij gevoeld. Een congres van de KAB. of een Middenstandscongres zijn óók gezellig. Maar weer heel anders. Het leven is een kwestie van geven en nemen. Welnu, ik geloof dat Werk gevers daarom zulke aardige mensen zijn, omdat zij in beide activiteiten uit blinken. Het Witte Huis deelt mede, dat de Franse premier Mendès-France volgen de maand een bezoek van minstens twee dagen aan Washington zal brengen. Op 18 November zal hij lunchen met president Eisenhower. Een woordvoer der van het Witte Huis zei, dat Mendès- France van 14 tot 17 November Canada zal bezoeken. Bondskanselier Adenau er van West-Duitsland komt op 28 Octo ber in Washington aan. (Vervolg van z>ag. 1) De voorgestelde bedragen ter uit kering aan weduwen en wezen zijn zodanig, dat niemand van hen die aanstonds geholpen kunnen wor den werkelijk geheel uit de nood zal zijn. En hier rijst voor ons even een vraagteken. Teneinde de zaak waar het om gaat zo vlot mogelijk te laten verlo pen, wordt een parallel voorgesteld met de Nooduitkering Ouderdomsvoorzie ning. Wanneer dit noodzakelijk zal blij ken ter bespoediging, dan zijn wij gaar ne bereid dit te aanvaarden, maar toch menen we dat een vergelijking niet op gaat. Bij ouden van dagen is vaker van alimentatiemogelijkheid en gevol gen van voormalige rechtspositie spra ke en ook van onderlinge hulp, dan bij weduwen en wezen. Eveneens heb ben we eigenlijk bezwaar tegen een handhaven van de gemeente-classifica tie ook bij deze voorgestelde regeling. De voorgestelde bedragen blijven nog steeds zodanig dat zelfs de hoogste uit kering in de laagste gemeenteklasse geen afdoende hulp zal bieden. Een derde opmerking geldt het feit dat we opnieuw met een overheidsmaatregel te doen krijgen en thans derhalve ook de weduwen en wezen verder in de sfeer van de overheidszorg worden ge trokken. Hier zou derhalve een min of meer principiële bedenking kunnen rijzen. En we zouden hieraan stellig duidelijker uiting geven, ware het niet dat we hier te doen hebben met 'n Nood maatregel. Dat wil dus zeggen het te gemoet treden in een werkelijk bestaan de noodtoestand, waarin zo snel en zo radicaal mogelijk moet worden gehol pen. Een noodmaatregel behoort steeds iets te zijn van tijdelijke aard. Nu zijn we hieromtrent niet helemaal gerust. De Noodwet Ouderdomsvoorziening trad in werking op 1 October 1947. Het was nadrukkelijk de bedoeling dat op 1 Oc tober 1950 de noodvoorziening zou w r- den vervangen door een officiële wet, die de ouden van dagen een uitkering wettelijk zou verzekeren krachtens een verzekeringsplicht. We zijn nu zeven jaar later en nog steeds is het wachten op een behandeling van de wet op de oudedagsverzekering. De gestegen welvaart van ons vol': legt op datzelfde volk de plicht vooral ook te denken aan de armsten en de zwaksten. Een welvaart die deze groe pen verwaarloost is onchristelijk. Mo ge dit uitstekend initiatief van de K.V.P., waarvoor we niet anders dan dank baar kunnen zijn, een snelle en serieu ze behandeling vinden. Het lijkt ons dan mogelijk dat de hieraan nog kle vende tekortkomingen kunnen worden bijgeschaafd. Maar vooral hopen we dat deze noodvoorziening spoedig zal leiden tot een definitieve wettelijke re geling, die een definitief eind maakt aan de nood van duizenden weduwen en wezen. Volgens het Amerikaan se bureau van de sta tistiek tellen de Ver enigde Staten 70 millioen vrouwelijke inwoners. Eén van de vier voorziet in haar eigen levensonderhoud, waarvan 135.000 in de lucht vaartindustrie. Wekelijks wordt aan hen in totaal 11 millioen dollar aan salarissen uitbetaald. Iedere vijfde employé van de Lockheed-fabrieken te Georgia en in California is een vrouw. Zij bekleedt functies van werkster tot privé-secretaresse, van bo- renslijpster tot ingenieur op het plan- en ontwerpbureau. Hun leeftijd varieert van 18 tot 70 jaar. De kwestie daar gelaten of de vrouw en zeker de gehuwde nu wel op haar plaats is in een fa briek is het toch wel inte ressant kennis te maken met de omstandigheden waar onder zij werken en hoe zij verder leven. Wanneer het „zwakke ge slacht'' haar eigen weg zou volgen, deden zij hetzelfde zware werk als haar manne lijke collega's. Verschillende restricties moesten in de loop der tijd worden inge voerd om de vrouwen te be schermen tegen hun eigen enthousiasme. Geen vrouw bijvoorbeeld mag een gewicht, zwaarder dan 11.3 kg tillen of langer dan 8 uren per dag (48 uren per week) werken. Rust perioden zijn verplicht en rustbanken en andere facili teiten zijn in ruime mate be schikbaar. Transport van en naar het werk wordt verzorgd. Vrou wen die in de nachtdienst werken ploegensysteem ontvangen allen een warme maaltijd. Men heeft ontdekt, dat ver schillende werkzaamheden beter door vrouwen dan door mannen kunnen worden uit gevoerd. Het gaat hier voor namelijk om de precisie- werkzaamheden als de fa- werk nog een volledig huis gezin te verzorgen. Het ge middelde salaris van deze vrouwen is 69.20 dollar voor een veertigurige werkweek, hetgeen in Nederlandse valu ta ongeveer neerkomt op 'n bedrag van 275 gulden. Bo vendien ontvangt zij nog haar overuren en diverse andere toelagen. Twintig procent van haar inkomsten echter krijgt zij nooit in handen, want ook in Amerika kent men de be- bricage van kleine onderde len, fijn-bankwerk en het maken van draad, kortom bij werk dat veel geduld eist en waarbij een goede coördina tie tussen oog en hand nood zakelijk is. Steeds meer vrou wen worden in deze onder delen van de Amerikaanse industrie ingelast. Alleen al in de Lockheed- fabrieken te Californië (Burbanks), zijn ruim 7000 vrouwen werkzaam. De be- drijfsanalisten geven het vol gende beeld van de typische vrouwelijke employé in de vliegtuigindustrie: zij is ge middeld 37 jaar oud, ge trouwd en heeft buiten haar lastingen, invaliditeitsverze kering en het pensioenfonds. Alhoewel het de vrouwe lijke employé's geoorloofd is binnen een straal van 95 km van de fabriek te wonen om toch nog in aanmerking te komen voor gratis vervoer, zitten de meesten dichter bij de fabriek, meestentijds op een afstand van 20 tot 25 km van hun werk, verwijderd. De vrouwelijke Lockheed- employé betaalt gemiddeld S 11.40 43.aan onkosten voor haar auto. Hierbij is de wekelijkse afbetaling van de wagen inbegrepen. In Amerika namelijk koopt men alle grote stukken, zoals auto's, radio's en televisie apparaten, op afbetaling. $2.10 (ongeveer ƒ8) gaat wekelijks de deur uit aan cosmetische artikelen, terwijl de wasbaas gemiddeld 9.35 35.in eenzelfde periode opstrijkt. Een klein bedrag wordt verder nog Desteed aan de schoonheidssalon en voor de aanschaf van andere kleine dingen voor haarzelf en de familie. Een vrouw, die ongeveer twee jaar geleden in de vliegtuigindustrie begon op een uurioon van 60 dollarcen ten, heeft de bovenste sport van de ladder weten te be reiken door nauwgezet en hard te werken, lij is nu chef van een afdeling en heeft 300 employé's onder zich. Haar jaarlijks inkomen bedraagt 10.000. De practijk heeft eveneens uitgewezen dat vrouwen in vele gevallen over haar sexe- genoten uitstekend leiding kunnen geven. In de produc tieafdeling van de straalja ger, de F-94C „Starfire", heeft een vrouw de supervi sie over de vervaardiging van de precisieonderdelen. Veertien personen in dit geval vrijwel allen manne lijke experts heeft zij on der zich. De vrouwelijke werkne mers breken ook het record van het aantal employé's dat zich ziek-thuis meldt. Maar hiervoor is een sim pele verklaring te vinden: babies

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 11