na zes uur Bakkerij veroordeeld wegens brood bezorging Aanpassen aan de wet betekent „Een zomer smeult tot as" en „Peer Gynt" door Toneelgroep Theater R.K. School te Halfweg heeft eigen gymnastieklokaal Haarlemse politie toont haar dressuurkunst Groeiende belangstelling voor badminton in Haarlem Lijk gevonden in Kennemer duinen Ernstig ongeluk op Rijksstraatweg harakiri voor het bedrijf TONEEL VAN_ HET_WEEKEINDE JgBSB fhjdptdiMCf'. 1 In het Rijcentrum „Te Paard XVIe Eeuwfeest St. Augustinus Haarlemse zwem- competitie "jftPCd*» *UCKLEYC MAANDAG 25 OCTOBER 1954 PAGINA 2 Politie speurt naar identiteit Bejaarde dame door motorfiets aangereden Thuisfrontavond in Krelagehuis Met bromfiets tegen loslopende hond Brandje in het Margaretha- huis Burgerlijke Stand HERDENKING DOOD VERZETSLIEDEN Economische politierechter te Haarlem Wetswijziging op komst Peer Gynt Aangehouden wegens diefstal van fietsen G. en W. programma en „Een Midzomernachtdroom" Maandag 15 November academische zitting L.T.B.-vergadering Biljarten Z ANDVOORT KLEUTERSCHOOL GEOPEND WASSERIJ DUYN HEEMSTEDE Waterstanden Houdt de dief Muzikale show in Concertgebouw Mobilofoon voor gemeentepolitie K.V .P.-vergadering Jubileum K. Bosch HERZIENING UITBREIDINGSPLAN Beurs van Amsterdam Zaterdagmiddag ontdekte een wande laar achter de Erebegraafplaats in de Kennemer duinen het stoffelijk over schot van een man. De Bloemendaalse politie werd van de vondst in kennis ge steld, maar weet tot nu toe niet, wie de overledene is. Het signalement van de man luidt: leeftijd ongeveer 5060 jaar, 1.68 M. lang. zeer dun hoofdhaar en slecht gebit. Kleding: bruin costuum zonder vest. grijze gabardine regenjas en een gascape. De man droeg een crème over hemd, merk Kerko, een gekleurde Zondag omstreeks kwart voor elf is op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Diezestraat een ernstig ongeluk ge beurd. Een 70-jarige dame, genaamd D. de L.. stak zonder op het verkeer acht te slaan, de rijweg over'met het gevolg, dat zij werd aangereden door een motorrijder. Zij liep een gecom pliceerde linkerbeenbreuk, een heup fractuur en een ernstige hoofdwonde op. Per G.G.D. is zij vervoerd naar het Diaconessehuis. Haar toestand is momenteel redelijk wel. In het Krelagehuis heeft een grote groep donateurs en donatrices van de afdeling St. Bavo en O. L. Vr. Rozen krans van het Nationaal Katholiek Thuisfront genoten, van een afwisse lende en boeiende cabaretvoorstelling, waaraan o.a. de mondaccordeonvereni- ging D. V. S., de twee zingende dwa zen „De Wijands", de show- cn kiont- jongband „De Wilaja's, de accordeonist H. Krenz en de conferencier H. Moors medewerkten. De vlotte sketches wer den opgevoerd door enkele leden van „Thalia". Na de pauze werd een kort woordje gesproken door plebaan H. W. Agterof. die in de plaats van aalmoezenier P. Schoonebeek onder scheidingen uitreikte aan enkele le den wegens hun vele verdiensten op het gebied van het Thuisfrontwerk. Kapelaan C. J. W. Wenneker ontving een zilveren erespeldje en de dames A. Reus, C. Huneker, D. Schouten, A. Leysenaar, T. Mens. J. Schuyt en A. Luyten elk een bronzen speldje. Tot twee uur werd er nog gezellig gedanst. Op de Vlaamseweg nabij de Rol landslaan raakte Zondag de 54-jarige schilder H. H. uit Haarlem met zijn bromfiets een loslopende hond. Door de val, die hij maakte, liep de schil der een schedelbasisfractuur op. Met een ziekenwagen van de G. G. D. is hij vervoerd naar het Grote Gasthuis. Zaterdagavond ongeveer 7 uur brak, vermoedelijk tengevolge van oververhit ting, brand uit op de eerste verdieping van het Margarethahuis aan de Baan. De brandweer wierp enkele emmers wa ter in de open haard en de omgeving daarvan en hakte een gedeelte van de vloer en het plafond weg. Het vuur, dat snel geblust was, richtte weinig schade aan. Geboren: N. GroenendijkOosten broek z„ G. Bol—de Vries z„ H. 't HartVerboog z„ B. A. M. OudGoe- mans z„ A. PetrieGroot d„ G. J. van LooijPirovano d. Ondertrouwd: W. van Donselaar en H. E. Bontekoe. Getrouwd: H. A. Hiemstra en A. G. Engelage, H. Meijer en G. J. Voordouw, J. W. Berkhof en W. A. Hellenberg. Overleden: G. C. TeunissenWolfsha- gen, 42 j., Stuverstraat; J. Verhagen, 62 j„ Rollandstraat, C. M. de Lange Groot, 76 j„ Kampersingel; R. F. Be nard, 63 Kamper laan. Advertentie stropdas, groene bretels, tricot hemd, lange onderbroek (merk Hollandia) en grijze sokken. Hij droeg lage zwarte schoenen, een bruine aliponmuts en een bruin-groen geblokte shawl. Bij het on derzoek van de kleding trof men een ouderwets scheermes aan, alsmede een bruine portemonnaie met een fiets- sleuteltje, een bril in bruin gevlamd montuur, een paar zakkammetjes en een zakdoek met blauw; geblokte rand. De politie vond bij het lijk een he renfiets merk Burgers ENR no. 936 (onder dit nummer was het getal 60 aangegeven). De man moet reeds enige tijd geleden zijn overleden. Direct na de vondst heeft dr. Hulst sectie op het lijk verricht. Er zijn tot nog toe geen sporen van geweld aangetroffen. De politie tast nog steeds volkomen in het duister omtrent de identiteit van de overledene. Aan hen, die aan de hand van bo venstaand signalement nadere inlich tingen kunnen verschaffen, wordt ver zocht zich zo spoedig mogelijk in ver binding te stellen met de korpschef-van de Bloemendaalse politie in Overveen. Morgen is het tien jaar geleden, dat tien verzetslieden voor de basiliek van St. Bavo door de Duitsers werden gefu silleerd. Ter nagedachtenis van de slachtoffers is in 1950 een monument, vervaardigd door prof. Wenckebach, ont. huid. Om half 8 zal in de kathedraal een H. Mis worden opgedragen ter in tentie van de slachtoffers. Later op de morgen wordt een herdenkingsplechtig heid gehouden bij het monument. BIOSCOPEN REMBRANDT: „Een meisje om te stelen", 18 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u. PALACE: „Van de wal in de sloot", 14 j. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LL'XOR: „Jungleduivels", 18 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „From here to Eternity", volw. Tij den 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. ROXY: Ma. tot en met Do.: ..De vlam en de pijl", 14 jaar. Tijden 2.30 en 8 u. Maandag 25 October Minervatheater: Afscheidstournée Hen- riëtte Davids, 8.15 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters. 15.30—16.30 uur. Stadsschouwburg: Toneelvereniging Ro- kato met „Het huis der mysteries", 20 u. Dinsdag 26 October Stadsschouwburg: Toneelvereniging „St. Genesius" met „En de bossen zingen hun lied", 20 uur. Concertgebouw: Concert door het Noord- holl. Philh. Orkest; 2e concert serie D. Solist Herman Krebbers, viool, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1016 uur. Zo. van 1316 u. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 9—12 en 14— 16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Museum Het Huis van Looy: KI. Hout weg 103. „De sierkunst van de Tropen" (t/m 7 Nov.). Geopend dag. van 912.30 en van 13.30—17 uur. Zo. van 14—17 uur. Ma., Wo. en Za. 's avonds van 2022 uur. Kunsthandel Leffelaar: tuinzaal. Wagen weg 102. Tentoonstelling over de kunst van het edelsmeden. Het Huis met de Kogel, Spekstraat 12: Schilderijen en aquarellen van Margaretha Verheus (tot en met 30 October). Geopend op werkdagen van 1018 uur. Kunsthandel Bier, Gr. Heiligland 66. - Schilderijen van Poolse expressionisten (tot eind Nov.). „Wanneer dit wetsartikel consequent wordt nageleefd, staat dit gelijk met harakiri, terwijl het bovendien een verstoring van de broodvoorziening in ons land betekent", aldus mr. Corporaal uit Den Haag in zijn pleidooi, dat hij hedenmorgen hield voor de economische politierechter te Haarlem in de. zaak tegen een groot bakkerijbedrijf, de n.v. V.-Bakkerijen te Haarlem. De directeur van het bedrijf was overtreding van de winkelsluitingswet ten laste gelegd. Zijn bezorgers hadden des avonds na zes uur nog brood bezorgd, hetgeen in art. 10 van de winkelsluitingswet is verboden. De politierechter, mr. Bletz, heeft de N.V. conform de eis veroordeeld tot vijf boeten van 15. overmacht Het is alleen een kwestie van geld om dit op te lossen. Mr. Corporaal bracht naar voren, dat de aanpassing aan het desbetreffende wetsartikel de volgende consequenties met zich meebrengt; verstoring van de broodvoorziening, verstoring van de con currentieverhoudingen, een overspan ning van de reeds scheefgetrokken ar beidsmarkt en een verlaging van de pro ductiviteit. Het te investeren bedrag zou in de enkele tonnen lopen, aldus de raadsman, die voorts betoogde, dat het bedrijf ha rakiri zou plegen, wanneer het klanten zou moeten laten schieten. Hij bracht naar voren dat er een wetswijziging op komst is, omdat de wetgever thans zelf erkent dat de strek king onjuist is Eerder had de officier betoogd dat het nog wel lang zou duren voordat wijziging van het desbetreffen de artikel bekrachtigd zou worden. Hij achtte het twijfelachtig dat een dergelijke wetswijziging kans van sla gen heeft te worden aangenomen. Mr. Corporaal zei er zeker van te zijn- dat het er wel door zou komen, omdat het een herstellen van een onrecht is. Al leen in Haarlem wordt de pin op de Het is niet de eerste keer, dat een dergelijke overtreding voor de Haar lemse economische politierechter wordt behandeld. De zaak is toen zelfs voor de Hoge Raad geweest en deze heeft het bekende bedrijf in het ongelijk ge steld. Naar aanleiding hiervan zei de officier van justitie mr Wiarda, dat het Haarlemse bedrijf voldoende tijd en ge legenheid heeft gehad zich aan de wet aan te passen. Hoewel hij wist dat er moeilijk personeel te krijgen is, kan er volgens hem toch geen sprake zijn van 9 dan een theelepeltje f J MIYTUP A K 1 rllA 1 UKrt Een tournée met „Een zomer smeult tot as" (Summer and Smoke) van Ten nessee Williams door de Amerikaanse provincie vond veel waardering en suc ces, het publiek op Broadway accepteer de het echter niet. Men rekende het Williams niet ten goede, dat zijn hel din weer een geestelijk scheef gegroei de onbevredigde jonge vrouw was. Het lijkt ons niet geheel eerlijk tegenover Williams; de teleurstelling lag wellicht in de bij het publiek opgeroepen, doch niet vervulde verwachtingen na het sen sationele karakter van situatie en om geving in Williams' „Tramlijn Begeer te". Zijn „Zomer smeult tot as", Zater dag in de Stadsschouwburg gespeeld door „Theater", is rustiger en ingeto gener. Het laat de indruk na, dat Wil liams zijn bedoeling en ideeën niet geheel verwerkelijkt heeft; een indruk van gedeeltelijke, brokkelige onvoldra genheid, en wel door de onevenwichti ge samenstelling, door de symbolieke elementen (de Engel, beeld van eeu wigheid, ziel en zuivere liefde); door de goedkope overdrijving van de clubver gadering, door het wel plotseling ko mende en daardoor melodramatische in cident van het pistoolschot, en door het vreemde figuurtje van Rosa, dat niet uit de grondverf is gekomen. Maar het is eerlijk-menselijk; het is suggestief ge schreven ofschoon het niet meer dan een episode is uit het leven van twee jonge mensen en ofschoon het de sen satie van brute degeneratie van „Tram lijn Begeerte" mist, boeit het door een warme ondertoon en het is een belang rijker product van het hedendaagse Amerikaanse toneel dan menig succes stuk, dat zich een half jaar of langer op Broadway heeft gehandhaafd. In de laatste twee taferelen kan men van Lies Franken misschien iets meer beschaamde verwarring en onzekerheid verwachten, overigens is haar Alma niet alleen een opmerkelijke rol, maar ook een merkwaardig en verheugenswaardig bewijs dat zij, onder de intelligente en gevoelige regie van Elise Hoomans, de figuur van het onevenwichtige meisje zuiver heeft aangevoeld en tot uitdruk king heeft gebracht. Haar gave inzet in het tweede tafereel liet dadelijk de on natuurlijk opgedraaide combinatie van ziekelijke aanstellerij, nervositeit en preutse lieflijkheid voor ons leven en wel zo goed leven, dat men bijna draaie rig werd van het onrijpe wezentje, dat het lichaam zijn rechten ontzegt, omdat zij dame wil blijven. Lies Franken heelt haar kans niet alleen dankbaar, ook met duidelijke begaafdheid gebruikt. Het laatste applaus was terecht voor haar. Tegenover haar stond de stoere, onge breideld levende, rechtlijnige, ironise rende John Buchanan van Rob. de Vries, en krachtens de wet der tegenstellin gen kan deze opvatting gemotiveerd worden. Blijkens de ontwikkeling van Het was Zaterdag feest in de R.K. school te Halfweg. De vlaggen wap perden van de school en in een der lokalen was een illuster gezelschap van geestelijke en wereldlijke bestuurders verenigd, om de officiële opening bij te wonen van het nieuwe gymnastiek lokaal, waarvoor jaren en jaren ge streden is. Sinds 1946. het jaar, waar in de overigens reeds jaren geleden gemaakte plannen officieel ter tafel kwamen, zijn er in Halfweg heel wat pennen in beweging gebracht voordat het nu eindelijk zover was. Die strijd ging tussen de gemeente en het schoolbestuur. De eerste gaf de voorkeur aan een centraal gymnastiek- gebouw, gelegen temidden van het scholencomplex van Halfweg de R.K. school, de prot.-christelijke en de openbare school het schoolbestuur meende met 480 leerlingen tegen over de aantallen van ongeveer non- derd van de beide andere scholen recht te hebben op een gymnastieklo kaal, aansluitend aan het eigen school gebouw. Uiteraard zou dit geen en kele vermindering brengen op het recht der beide andere scholen, om van het gebouw gebruik te maken. Het duurde tot December 1953, voor dat de strijd mèt de komst van bu-- gemeester drs. J. J. M. Visser ten einde gestreden was. Voordien echte/' was de kwestie van het gymnastieklokaal reeds voor Gedeputeerde Gtaten ge weest en had de Kroon er over moe ten beslissen. Nu, eindelijk dan, hééft Halfweg zijn gymnastieklokaal en het is een gebouw geworden, dat beantwoordt aan de hoge eisen, die de lichamelijke opvoe ding tegenwoordig stelt. Het is bovendien uitgerust met de modernste werktuigen en bepleisterd met materiaal, dat elke nagaim uit sluit. Zaterdagmiddag nog was het een domein voor de genodigden, van wie er velen de verleiding niet konden weerstaan in de gloednieuwe touwen te klimmen en nog wel in het zwarte pak der officiële gelegenheid of de krachten te meten in het hoogsprin gen, zo maar van de kale grond. En spannend was het ook nog: Het touw kwam tot 1.60 m.! Tevoren was in een der schoolloka len het officiële gedeelte afgewikkeld. „Als hoofdbewoner van dit machtig complex mag ik wel zeggen", was het de heer H. M. van Bruggen, het hoofd der zich steeds uitbreidende school, die de aanwezigen welkom neette: schoolbestuur onder voorzitterschap van pastoor H. A. Bots, burgemeester drs. J. J. M. Visser en zijn echtgenote wethouder J. Bokma, verschillende raadsleden, de hoofden der omliggende scholen, de architect, de heer J. van Engelen, de bouwers van de firma P. Meyer te Beverwijk en de vele anderen, die dit feest meemaakten. En nadat de heer Van Bruggen een overzicht gegeven had van de lange geschiedenis, die het gymnastieklokaal heeft, kwamen de sprekers van iece middag: pastoor Bots, geestig en ad rem als altijd, burgemeester Visser i die het niet geheel eens zeide te zijn met de critiek op het vroegere ge meentebestuur, de heer Slothouwer gewestelijk consulent voor de lichame lijke opvoeding, wiens adviezen een zó'n grote rol hebben gespeeld bij de uiteindelijke afwerking van het ge bouw, het hoofd der christelijke school, de heer Boon, die voorzag, dat spoedig tóch een tweede gymnastieklokaal on misbaar zou zijn, de architect, J. van Engelen, die een technische uiteenzet ting gaf, de heer Koopman namens de openbare school en tenslotte de heer A. J. Volmer Jr., namens de oucier- commissie, die met enkele woorden een envelop aanbood, waarvan de inhoud bestemd is voor het aanbrengen van enkele versieringen, waarvoor de school geen aanspraak kan maken op de gemeentekas. het stuk is de figuur echter niet zó on gecompliceerd; een interpretatie, waar in de verwarring en het tastend zoeken naar de goede levenshouding levend wordt gemaakt, zou de figuur dieper en rijker maken, meer tot een compleet mens. Een beetje zonnige noot in het druk kende stuk bracht Mia Goossen als de tot ontwikkeling komende Nellie. Jacq. Snoek was star en meelijwekkend, precies gelijk Williams deze predikant getekend heeft met te veel zelfbeklag om een oprecht Christen te zijn. Zijn geestelijk gestoorde vrouw, kinderlijk èn in haar heldere ogenblikken boos- aardig-scherp, was een ouderwets-de- gelijke, zorgvuldig opgebouwde en in nig belééfde rol in grote stijl van Hetty Beck. De overigens wel goed lopende verta ling van Willem Vogelaar lag weer overhoop met het gebruik van de tij den en laat Alma o.a. iets in deze geest niet zeggen: „Het is er geweest, wel on bestemd en vaag. maar het is er ge weest." Inplaats daarvan horen wij het bonkende en knarsende: „Het was daar, wel vaag, maar daar" Aan toneelverta lingen kan werkelijk niet spoedig ge noeg zorg worden besteed. Gedwongen tot beperking in de Maan dagse krant, moeten wij ons voor de be spreking van Ibsen's „Peer Gynt", dat de Toneelgroep „Theater" Zondagavond voor een goed gevulde Stadsschouw burg heeft laten herleven, bepalen tot een korte kenschetsing van stuk en voorstelling. Er is een klein legertje spelers, musici, dansers, ontwerpers van décor en maskers voor op de been ge bracht, de klaarblijkelijk met grote zorg voorbereide vertoning lijkt be doeld als hernieuwde kennismaking en manifestatie voor het gebied, waarin „Theater" hoofdzakelijk optreedt. Een manifestatie in verschillende plaatsen van het gewest ter gelegenheid van de opening van het nieuwe Provinciehuis te Arnhem. „Peer Gynt" kan tevens een manifesta tie zijn voor de speler van de titelrol, in dit geval Rob. de Vries, wie de stoere vrijbuiter en luie fantast wel ligt. Als de brede kerel, die gegronde ver wijten gemakkelijk wegveegt, die tel kens op zijn ongebreidelde fantasie weg- draaft en de halve wereld wel aan kan als de in grond liefdeloze egoïst en grootsprakerige luie mislukkeling had hij een prachtige, gave en onmiddellijk pakkende inzet in het eerste tafereel. Met hem en Hetty Beck kwam dit ta fereel in flitsende vaart en levendigheid op een niveau, dat in weinig andere ta ferelen werd bereikt. Impulsief, ver overend, overtuigd en overtuigend zet te hij de op zijn eigen fantasieën en ver meende heldendaden verliefde nietsnut krachtig en levend in het toneellicht, dat het echte leven moet beschijnen. Onvoorwaardelijke bewondering heb ben wij voor de Aase van Hetty Beck, het vinnige, kordate, in haar liefde voor Peer altijd weer zwak wordende vrouw tje. Haar talent vond soepel glijdende, nergens onnatuurlijke overgangen van keffende drift naar verdrietige teleur stelling en bezwijken voor haar moe derliefde. In de grote bezetting kon men vele gelukkige, knappe bij-rolletjes no teren, Alb. v. Dalsum had als regisseur de fraaiste successen, wanneer hij het toneel geheel met spelenden kon vul len, zoals in de levenigde alleraardig ste bruiloft. Marijke Bakker was als Solvejg zacht en teer, maar deze ont- -oerende personificatie van de zuivere liefde eist toch rijper talent en meer be zonken gevoel, dan waartoe een zo jonge actrice gekomen kan zijn. Gaat men niet voldaan naar huis, voor een belangrijk deel moet dit geweten worden aan de berijmde, zeer dikwijls alledaagse, zelfs lollige bewerking van Ger. den Brabander, die op bijna be angstigende wijze te kort schiet. Want al is „Peer Gynt" literatuurgeschiedenis gewordgn, het is toch literatuur, welke recht heeft op iets beters dan banale Nederlandse vlotheid. Toewijding noch individuele prestaties kunnen overigens verhelen, dat Ibsen's hekeling en zede- preek ons weinig meer te zeggen hebben Hij wil te veel zeggen, Peer's misluk kingen worden ons in te veel vormen en te nadrukkelijk voorgehouden. Ibsen zal wel gelijk gehad hebben, zijn klacht vermoeit ons. Maar voor zijn prachtige poëtische vondst van Aase's sledevaart naar de hemel blijven wij dankbaar. Hk. A. De Haarlemse politie heeft Zaterdag avond deelgenomen aan een competi tiewedstrijd om het kampioenschap dressuur van het Rijcentrum „Te Paard" in Heemstede. Zoals men weet, zal over enige tijd het stadsbeeld van Haarlem weer opgesierd worden met de verschijning van het korps der be reden politie. Een zevental ruiters oe fent al vele maanden om zichzelf en hun rossen die bekwaamheid en vaar digheid te verlenen, die nodig is om in het Haarlemse verkeer geen ongeluk ken te veroorzaken, maar ongelukken te voorkomen. De dressuurproef, die de Haarlemse politiemannen glansrijk hebben doorstaan, vormde de bekroning en het sluitstuk van een leerperiode. Thans zullen de paarden worden ge wend aan alle geluiden, die het staus- verkeer in rijkelijke hoeveelheid pleegt voort te brengen, en tevens aan alle visuele en auditieve elementen waar door een openbare plechtigheid dikwijls wordt gekenmerkt, zoals vlagvertoon, hoorngeschal enz. De dressuurproef werd bijgewoond door de hoofdcommissaris van de Haar lemse politie, de heer J. Fontijne, de Door de Haarlemse recherche is de vorige week de 43-jarige chauffeur W. Z. aangehouden als verdacht van diefstal van enkele fietsen. De chauf- i feur heeft thans verklaard vier fietsen en een transportrijwiel te hebben ont vreemd op verschillende punten in Haarlem. De diefstallen zijn in de laatste twee maanden gepleegd. De rijwielen waren inmiddels al ver kocht. Zoals bekend voert de Haagse Co- medie Woensdag a.s. „Een Midzomer nachtdroom" op. Men is hier en daar van oordeel, dat deze opvoering in Haarlem slechts eenmaal plaats vindt. Dat is niet het geval. Het stuk wordt Vrijdag 26 November opgevoerd in het kader van het programma van Geloof en Wetenschap. commissarissen W. J. Gorter en A. L. de Boer en hoofdinspecteur A. F. rfuu- rendonk. De jury bestond uit de kolo nel b.d. K. J. Schummelketel, die het korps der bereden politie loofde om de wijze, waarop het de- grondbeginse len van de rijkunst: houding, zit en teugelvoering, in practijk bracht. De heer Fontijne zeide geen spijt te heb ben gehad van het besluit om zijn man nen te laten opleiden tot een bereden brigade. Het Rijcentrum „Te Paard" heeft getoond het vertrouwen waard te zijn. De avond werd besloten met een gezellig samenzijn in de foyer, waar inspecteur G. J. Endlich het ge zelschap vermaakte met gezellige uke- lele-klanken. De uitslag van de dressuur proef luidt: 1. Inspecteur G. J. Endlich, 2. L. H. H. Willems, 3. A. van Eeuwijk, 4. H. Blankert, 5. N. J. Boon, 6 L. W. van Toornburg, 7. H. Visser. Ook burgers namen aan de proef deel, met het volgende resultaat: I. Monique van Tetering, 2. Bram Bac ker, 3. P. van Wijngaarden, 4. Mevr. A. Lesterhuis, 5. Hans Hofman. Er werden vier prijzen ter beschik king gesteld. Het Convent van de Orde der Augus tijnen in Haarlem stelt zich voor onze stad en omgeving te doen delen in de algemene herdenking van het XVIe Eeuwfeest van de geboorte van St. Augustinius, bisschop en kerkleraar. De ouders van de leerlingen en leerlingen van het Triniteits-lyceum en van het Mendel-College worden uitgenodigd de H. Mis te willen bijwo nen, die mgr. J. P. Huibers 11 November zal opdragen in de dekenale Kerk. Pa ter E. Zilkens O.E.S.A. uit Amsterdam zal de predicatie houden. Op Maandag 15 November, 's avonds om 8 uur wordt een academische zitting gehouden in de Tuinzaal van het Con certgebouw. De prior,^pater lector drs. N. A. de Wit O.E.S.A. zal de avond openen. Pater lector drs. L. Hoogveld O.E.S.A., rector van het Gymnasium Augustinianum te Eindhoven, spreekt over „Augustinus' Getuigenis". Na de pauze voert prof. dr. W. J. M. A. As- selbergs (Anton van Duinkerken), hoog leraar te Nijmegen, het woord over „Augustinus en de' Wereld". neus gezet, want nergens in Nederland worden dergelijke overtredingen in af wachting van de wetswijziging vervolgd. De raadsman meende voorts te we ten, dat de economische officieren was verzocht, hangende de wijziging, geen vervolging in te stellen. Mr. Wiar da ontkende dit. Er was alleen sprake geweest, dat een wetsontwerp vorm van gestalte heeft gekregen. Bovendien deelde hij mede, dat niet alleen in Haariem de puntjes op de i worden gezét, maar dat men zich in Rotter dam bijvoorbeeld ook aan de wet houdt. Aan het slot van zijn pleidooi vroeg mr. Corporaal ontslag van rechtsvervolging op grond van econo mische overmacht dan wél geen straf oplegging. De drie bakkerspatroonsbonden heb ben bij de Staatssecretaris voor de Mid denstand aangedrongen op een directe wijziging en hem herstel van de oude regeling gevraagd. Zo dit niet mogelijk was dan zouden zij accoord gaan met het bezorgen van brood tot des avonds acht uur. Zaterdags tot negeh uur). Van de zijde van de werknemers is voorge steld tot zeven uur des avonds te be zorgen (Zaterdags tot acht uur), omdat het onmogelijk is de broodbezorgers eerder dan zes uur van de straat te hebben, aldus mr. Corporaal. De vakgroep veehouders van de Ka tholieke Land- en Tuinbouwbond komt Maandag 8 November in jaarvergade ring bijeen. De vergadering wordt ge houden in hotel „De Leeuwerik" en be gint 's morgens oip 10 uur. In een prae- advies op opmerkingen van verschillen de kringbesturen deelt het bestuur als zijn mening mede, dat een garantie prijs voor alle melk in Nederland de voorkeur verdient. Deze garantieprijs moet naar het oordeel van het bestuur gebaseerd zijn op de gemiddelde kale kostprijs van de zandgebieden. In con crete komt dit neer op een garantieprijs van 23,60 per 100 kg. melk met een vetgehalte van 3,70 pet. Het bestuur meent, dat de verrekenprijs voor con- sumptiemelk gesteld moet worden op 26 ent. per kg. melk met een vetge halte van 3,7 pet. Voorts stelt het be stuur met nadruk vast, dat het denkt aan een eventuele verhoging van het vetgehalte en een betere wijze van standaardisering. Uitslagen van Fed. Biljartver. lem en omgeving: A-klas Centrum IDuvelshoek S. en G.Telescoop K.R. ICentrum II D.W.O.—K.R. II B-klas D.W.S.—H. West II BellevueOosten 't Poedelt je IK.R. H. West I't Poedeltje II C-klas Telescoop IIDuvelshoek Telescoop ID.W.O. D.W.S.'t Poedeltje B.V.V.—K.R. D-klas Kampervest IIS. en G. D.W.O.Kampervest I Bellevue ICentrum H. West IIBellevue II Haar- 8—0 2—6 2—6 4—4 6-^2 4—4 4—4 4—4 5—3 4—4 6—2 2—6 0—8 4—4 6—2 4—4 Zaterdagmiddag heeft burgemeester van Fenema, in tegenwoordigheid van verschillende raadsleden, de openbare kleuterschool, de Josina van den En- denschool te Zandvoort officieel ge opend. De burgemeester sprak er zijn vreugde over uit, dat deze school is ge noemd naar mej. Van den Enden, die in 1883 als meisje van 22 jaar naar de oude „bewaarschool" te Zandvoort kwam en daar 43 jaar lang voor de kleuters heeft zorg gedragen. Wat is er sedertdien ten goede veranderd! Spr. schetste het belang van het kleuteronderwijs als schakel tussen het verblijf in het gezin en de intrede op de lagere school. Spr. bracht hulde aan de heer Wit. adj. directeur van publieke werken, die deze school heeft ontwor pen, een ontwerp dat op de tentoon stelling van het Bouwcentrum te Rot terdam is geëxposeerd. Met het hij sen van de vlag vóór het schoolgebouw werd de officiële opening een feit. De genodigden bezichtigden hierna het schoolgebouw. Algemeen had men bewondering voor de ontwerper, die een ongunstig gelegen, inpandig, terrein zó wist te benutten dat de drie school lokalen en het speellokaal elk aan drie zijden licht en lucht ontvangen. Wet houder Kerkman nam daarna het woord om de burgemeester te danken voor zijn activiteit voor het verkrijgen van bouwvolume. De burgemeester ging voor één school naar Den Haag en kwam met de toestemming voor drie kleuterscholen (een openbare, een ka tholieke en een hervormde) thuis! Namens de bijzondere scholen sprak de heer Visser woorden van gelukwens, daarbij dank zeggende voor de gelijk stelling welke de gemeente jegens het bijzonder kleuteronderwijs betracht. Mej. Stol, inspêctrice van het kleuter onderwijs, huldigde het gemeentebe stuur van Zandvoort voor de zorg voor de kleuterscholen. Zandvoort mag in dat opzicht ten voorbeeld worden ge steld. Spr. zou vele burgemeesters naar Zandvoort willen meenemen om te laten zien wat men bereiken kan als men voor het kleuteronderwijs voelt. Zij besloot met God's zegen over de nieuwe school toe te wensen. Advertentie amstekoamsevaartZO tel. 11Q51 MANGELWAS KANT EN KLAAK, binnen 4 dagen retour. Maandag 25 October Hoog water: 2.46 u. en 15.01 u. Laag water: 10.46 u. en 22.59 u. Dinsdag 26 October Hoog water: 3.19 u. en 15.34 u. Laag water: 11.20 u. en 23.36 u. Maanstand: nieuwe maan 18.47 u. De beoefenaren van de zaalsporten komen thans reeds enkele jaren de zaal van het Krelagehuis aan de Leidse- vaart bevolken en men kan constateren dat de belangstelling voor basketball, volleybal en badminton steeds groter wordt. Hoewel de voor Nederlandse begrip pen nog zo jonge en onbekende Bad- minton-sport vrijwel geen publieke be langstelling geniet bijcompetitiewed strijden, groeit het aantal leden van de badmintonclub „Duinwijck" nog gesta dig en het was dit seizoen zelfs nood zakelijk voor het spelen van de compe titiewedstrijden ook op Zaterdagavond beslag te leggen op de zaal van het Krelagehuis. Vanzelfsprekend wordt aan de compe titie van de Nederlandse Badminton Bond, waaraan wordt deelgenomen door vereniginggen uit het gehele land, ook door verschillende teams deelgenomen van „Duinwijck". Dit seizoen zal de competitie weer be ginnen op Maandag 8 November en ook nu zal de vereniging „Duinwijck" met krachten als mevrouw E. Robbé en de heer L. Verhoef bijzonder sterke troe ven in handen hebben. Het bestuur heeft ook een aparte jeugdafdeling in het leven moeten roe pen en de jonge spelers(sters) komen regelmatig op Dinsdag en Woensdag middag in het Krelagehuis bijeen, terwijl bovendien enkele stedenwedstrijden te gen jeugdploegen van Amsterdam en Den Haag op het programma staan. Op het gebied van het organiseren van tournooien en wedstrijden heeft de Haarlemse badmintonclub reeds veel ervaring opgedaan. Verleden jaar werden in Haarlem de internationale kampioen schappen georganiseerd en de talrijke toeschouwers bij deze interessante wed strijden zullen hieraan ongetwijfeld met bijzonder veel genoegen terugden- ken. Het is daarom verheugend dat deze belangrijke wedstrijden ook dit seizoen weer in het Haarlemse Krelagehuis ge speeld zullen worden, namelijk op Za terdag en Zondag 26 en 27 Februari 1955. Verder staan nog enkele belangrijke ontmoetingen op het programma, waar voor het volgende schema is opgesteld: 8 en 9 Januari 1955 Nationale kam pioenschappen; 29 en 30 Januari 1955 Landenwedstrijd NederlandDuitsland. Bij de in Stoop's bad gehouden eerste ontmoeting van de Zwemcompetitie 1954/55 van de Kring Haarlem was de grootste winst voor de organisatoren: Zwemclub Haarlem, die drie eerste plaatsen behaalde. Hierna volgde de R.K. Zwem ver. DWT, die met een eerste, twee tweede en twee derde plaatsen het beste gemiddelde haalde, want in twee groepen de jongens en de heren nieuwelingen staan zij aan de kop, Haarlem en HVGB waren de koplopers in de dames-nieuwelingen en meisjes- groepen. De belangrijkste uitslagen waren: 50 meter vrije slag meisjes: 1. Ina Braun, DWR, 35.2: 2. Lia Bouwer. HVGB, 35.5 en 3. Maaike Fuijkschot, HVGB. 35.6. 50 meter rueslag jongens: 1. Peter Fuijkschot, HVGB, 34.3; 2. G. Wildschut, Watervrienden, 35.1; 3. George West.er- man, DWT, ,37.- en 4. Piet Meijer, DWT, 37.1. 50 meter schoolslag dames-nieuwelin- een: 1. Ellv Hölsken, Haarlem, 44.1; 2. I. Strobach. Haarlem, 44.4 en 3. C. Peters, HPC, 44.8. 5 x 50 meter vriie sla? jongens esta fette: 1. DWT 2.44.5; 2. HVGB 2.47.4; 3. HPC 2.59.4. 3 x 50 meter wisselslag dames-nieuwe lingen: 1. Haarlem 1.59.8; 2. DWR 2.01.9; 3. HVGB 2.05.7. 100 meter vrije slag heren nieuwelin gen: 1. 'Bert Fabel, Haarlem. 1.07.8; 2. P/et Meijer. DWT, 1.10 en 3. George Westerman, DWT, 1.11.-. De standen na de eerste ontmoeting luidden: Meisjes: 1. HVGB 108.6 pt.; 2. Zwem- clüb Haarlem 110.1 pt..: 3. DWR 113,- pt.; 4. ZVBS 114.4 pt.; 5. HPC 115.3 pt. en 6. DWT 117.3 pt. Dames-nieuwelingen: 1. Zwemclub Haarlem 255.2 pt.: 2. DWR 263.6 pt.; 3. HPC 269.2 pt.; 4. HVGB 260.6 pt.; 5. DWT 270.1 pt. en 6. VZV 270.3 pt. Jongens: 1. DWT 278.8 pt.; 2. HVGB 289.2 pt.; 3. HPC 305.9 nt.: 4. Zwemclub Haarlem 315.8 pt.; 5. DWR 321.- pt. en 6. Watervrienden 324.5 pt. Heren-nieuwelingen: 1. DWT 213 pt.: 2. Zwemclub Haarlem 213.6 pt.: 3. HVGB 226.- pt.; 4. VZV 230.4 nt.; 4. Watervrien den 234.- pt.; 6. DWR 237.3 pt. en 1 HPC 238.- pt. Vanavond wordt in het Concertge bouw een muzikale show gehouden die is georganiseerd door muziekhandel Hogenbijl. Aan de show wordt medege werkt door het Hohner Amateurorkest uit Rotterdam, het Hotcha Trio en de Pico's. Voor de conferences zorgt Frans Vrooljjk. De avond begint om 8 uur. De raad van Heemstede verwierp op 29 Juni met een geringe meerderheid een voorstel van B. en W. 3000 gld. be schikbaar te stellen voor het aanbren gen van een mobilofooninstallatie op de beide motorrijwielen van de ge meentepolitie. Van verschillende zijden was toen in de raad, die niet voltallig was, aangedrongen op een aanhouden van dit voorstel. De voorzitter meende deze gang van zaken te moeten ont raden omdat z.i. alle motieven die voor de aanschaffing pleitten voldoende naar voren waren gebracht. Het voorstel kwam toen in stemming, maar het werd verworpen. Teneinde aan het verlangen van meer dere leden tegemoet te komen hebben B. en W. thans dit punt nog eens op cje agenda geplaatst. In de toelichting herinnert het college er aan dat de bur gemeester in de vorige vergadering als hoofd van de politie zich bij de beslis sing van de raad niet kon neerleggen en dat hij zich tot hogere instanties zou wenden, wat inmiddels niet is ge beurd. B. en W. wijzen er nogmaals op dat de sterkte van het politiecorps voor een juiste taakverdeling veel te gering is. Rijden de motoren van de verkeers politie eenmaal uit. dan is er geen con tact meer met het hoofdbureau. Dit brengt bij ernstige verkeersongevallen soms grote moeilijkheden met zich mee omdat het tekort aan personeel niet toe staat dat er dan een koeriersdienst wordt onderhouden van het hoofdbureau tot aan de plaats van het ongeval toe. Daar om wordt er nogmaals bij de raad sterk op aangedrongen het voorstel ditmaal te aanvaarden. Ter aanvulling op een eerder ge plaatst bericht delen wjj mede, dat de bijeenkomst, die de KVP-afdeling Heemstede Woensdagavond in het R.K. Verenigingsgebouw organiseert en waarop mr. H. W. van Doorn zal spre ken, voor iedereen vrjj toegankelijk is en dat er gelegenheid zal zijn tot het stellen van vragen. Op Dinsdag 26 October hoopt de heer K. Bosch, wonende te Heemstede, Ja- valaan 21, de dag te herdenken, waar op hij veertig jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Het Nederlands Veem te Amsterdam. De jubilaris kwam als jongen van 13 jaar bij deze firma in betrekking en toonde al vrqeg veel ijver en plichtsbesef. Achtereenvolgens maakte hij promotie en heeft thans als chef van de koffie- en theeafdeling een verantwoordelijke functie. De ju bilaris heeft grote belangstelling voor de voetbalsport. In R.C.H. en H.V.B. vervult hij belangrijke functies. Om al deze redenen zal het hem aan belangstelling op deze dag niet ont breken. In verband met de bouw van een manege achter het perceel Herenweg 78a, is het nodig, dat een wijziging wordt aangebracht in het uitbreidings plan voor een deel van de terreinen, welke zijn gelegen tussen de van Mer- lelaan, Herenweg, Kerklaan en de Zandvaart. Het betreft de noordwest hoek van het terrein. Aangezien tegen dit ontwerp geen bezwaren zijn inge diend stellen B. en W. van Heem stede voor de herziening van het uit breidingsplan vast te stellen. (Niet officiële Koersen) Vorig slot 1% Nea 1952 104% Nea 1952 102% 3% Nea 1948 100 H'« /O Nea 1951 99% 3% Nea 1954 100% j-3% Nea .947 100% 1 NeO 62-64 Del tBC 101A inschr GrtbK 1946 2 oC 99 Nea Hande) Mi1 eert 199% A.K.U 254% Van BerKel's Patent 169% alvC- Delft eert 243 Van Gelder 260% Kon Hooenvens eert 249 Unilever eert 431% Ned Kabe) 232 Philips 320% Kon Petroleurn 511% .Amsterdam' Rubber 92% Hol) America Ll1n 169% Kon Ned Stoomt Mtl 156% Nea ScheeDV Unie 147% H V .A 131! 2 Del) MD Gert 129 :s Opening 25/10 100% 255 431 320% 510% 93% 158% 147% 132 132

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2