Feest van „Maria Maagd en Koningin" ingesteld Jaarlijkse viering voortaan op 31 Mei „Wij voeren een sociale, geen socialistische politiek" RADIO- Commentaar YBERT IS AAR WORDT AUTONOME STAAT Maastrichtse rattenverdelger experimenteert te Oostzaan Laatste kans om vrijheid bij medische verzorging te behouden Zaterdag a.s. vergadering van de Mij. voor Geneeskunst Encycliek Ad Coeli Reginam Heilige Vader roept voorspraak van Moeder Gods in voor vervolgden Chr. Matser zal aftreden als vice- voorsitter van partijbestuur Weer een Himalaya- top beklommen Eén dode. zeven gewonden 1000 verpleegsters te weinig Er zijn er hier minstens zes Arlsen-comité contra verplichte^ ziekenfondsen: BEIDE ARMEN VERBRIJZELD MAANDAG 25 OCTOBER 1954 PAGINA Mariacongres geopend K.V.P.-voorzitter te Nijmegen 4 uto-ongelukken GOEDKOPE SIGAREN EEN CENT DUURDER Revolver afgegaan bij worsteling Inbreker licht gewond Benoemingen bisdom Haarlem BESTRIJDT PRIKKELHOEST Eerste cursus priesters- godsdienstleraren Maximale zekerheid Minimale premie Brandend znnr op Uw maag dooft prompt met een o! twee Rennies. (Van onze Romeinse correspondent) De H Vader heeft voorafgaande aan de grootse plechtigheden, die ter ere van Maria op 1 November zullen worden gehouden, in een encycliek het liturgisch feest van „Maria Maagd en Koningin" (Beata Maria Virgo Regina) ♦geproclameerd en bepaald, dat het feest gevierd zal worden op 31 Mei. Op die dag zal jaarlijks overal ter wereld de toewijding van heel het menselijk geslacht worden hernieuwd. Het Apostolisch Rondschrijven „over de konink lijke waardigheid van de Gelukzalige Maagd Maria (de Regali Beatae Mariae dignitate) en de instelling van het feest daarvan", gelijk de titel luidt, vangt aan met de woorden „Ad Coeli Reginam" (Aan de Koningin des Hemels). De encycliek is gedagtekend 11 October, het feest van Maria's Moederschap. Het schrijven herinnert aan het feit, dat op 1 November van het Heilig Jaar 1950 plechtig het dogma werd gedefinieerd van Maria's ten Hemel opneming. Bij de herdenking yan het eeuwfeest der bevestiging van het- leerstuk der Onbevlekte Ontvangenis riep de Paus het jaar 1954 uit tot een bijzonder Maria-jaar. Met grote voldoening constateert de H. Vader thans, dat overal ter wereld de liefde tot de Moeder Gods meer en meer opbloeit. Het is, nu het Maria-jaar ten einde loopt, dat de Paus besloten heeft het litur gische feest in te stellen van „Beata Maria Virgo Regina", van „Maria de ge lukzalige Maagd en Koningin". De instelling van dit feest auïdt aller minst op een nieuwe geloofswaarheid, want titel en argumenten voor Maria's koninklijke waardigheid zijn altijd en veelvuldig geformuleerd en worden reeds genoemd in de oude documenten der Kerk en in de liturgische boeken, aldus de encycliek. In de eerste para graaf van Zijn schrijven geeft de H. Vader als het ware een korte bloem lezing uit de uitleg der H. Schrift, de uitspraken der Vaders en der Heiligen. De H. Alphonsus de Liguori, die de getuigenissen der voorafgaande eeuwen verzamelde, vatte deze samen in de woorden: „Omdat de Maagd Maria tot de zo hoge waardigheid verheven is van Moeder van God, is het goed recht der Kerk Haar te sieren met de titel van Koningin." „De H. Liturgie, die is als een trouwe spiegel van de leer, overgeleverd door de eerste christenen en gegroeid onder het christenvolk door de eeuwen heen, zowel in het Oosten als in het Westen, he?ft altijd en zonder ophouden de lof bezongen van de koningin der hemelen en zij doet dit nog", zo vangt het tweede deel van de encycliek aan, dat gewijd is aan citaten uit de liturgie. In een Ethiopisch missaal leest men: O, Maria, middelpunt van het univer sum gij zijt groter dan de Cherubijnen met hun ontelbare ogen en groter dan de Seraphijnen met zes vleugels. Hemel en aarde zijn geheel vervuld van Uw heiligheid en Uw glorie. En de Latijn se Kerk zingt het oude en zoete lied van het Salve Regina, het Ave Regina coe- lorum en het Regina coeli, laetare. Sinds het concilie van Ephese beeldt de kunst, die haar wortels en geest aan het christendom ontleent, Maria uit als ko- ningin en keizerin, gezeten op een ko ninklijke troon, gekleed in koninklijk gewaad en omringd door scharen van engelen en heiligen. De iconographie Stelt zelfs de Goddelijke Verlosser voor, terwijl hij het hoofd van Zijn Moeder kroont met een stralende kroon. De voornaamste grond van de ko ninklijke waardigheid van Maria is zonder twijfel haar goddelijk moeder schap, aldus vervolgt het Apostolische schrijven. Dit blijkt reeds uit de tek sten der antieke overlevering en uit de liturgie. Sint Johannes van Damas cus heeft goede reden om te schrijven: „Zij is waarlijk souvereine geworden van de gehele schepping op het ogen blik, dat zij de Moeder werd van de Schepper." Maar ook omdat Maria, volgens de Wil van God, een eminente rol gespeeld heeft in het werk van ons eeuwig heil, komt haar de naam v^n Koningin toe. Hierin immers werd Maria door Gods besluit verbonden met Christus, begin sel van ons heil, en dat op een wijze, welke als het ware een parallel vormt van de manier, waarop Eva verbonden was met Adam, beginsel van de dood. Onze verlossing heeft zich voltrokken als een zekere „recapitulatie" ten gun ste van het menselijk geslacht. Men kan zeggen, dat Maria juist tot Moeder van God gekozen werd om met Hem verbonden te zijn in de verlossing van de mensheid. Zij heeft vrij van elke persoonlijke of geërfde fout, Hem op Golgotha geofferd aan de Hemelse Va der en offerde als een nieuwe Eva tezelfdertijd haar liefde en moederlijke rechten voor Adams nakomelingschap, bezoedeld door diens ellendige val. Christus, de nieuwe Adam, is onze Koning, omdat Hij de Zoon Gods is en bovendien onze Verlosser. In een zekere analogie kan men stellen, dat zo ook de H. Maagd koningin is, omdat zjj Gods Moeder werd en bovendien als een nieuwe Eva geassocieerd was met de nieuwe Adam. Natuurlijk, zo vervolgt dit derde, theologische deel der ency cliek, is in de volle, eigen en absolute zin Jezus Christus, God en Mens, Ko ning. Maria echter heeft deel aan Zijn koninklijke waardigheid, zij het in een beperkte en analoge wijze. Zonder twijfel overtreft Maria m waardigheid de gehele schepping. „Gij overtreft alle creatuur, Uw uitstekend heid stelt U boven de engelen", aldus de H. Sophronius. Maria werd vanaf het eerste ogenblik harer conceptie overladen met zulk een overvloed van genaden, dat zij daarin alle heiligen overtreft, Tenslotte heeft Maria niet slechts door haar uitverkiezing de hoogste graad van volmaaktheid, na Christus, bereikt, zjj werkt ook blijvend mede met haar Zoon, die de geesten en de wil der mensen regeert. Door de Heer verheven tot Koningin van de hemel en de aarde bekommert Maria zich om het mense lijk geslacht. Zij heeft het oor van haar Zoon door de macht van haar moeder lijke beden, zij verkrijgt wat zij vraagt en ontvangt nooit een weigering. Leo XIII schreef, dat Maria beschikt over een welhaast onbeperkte macht en de H. Pius X voegde eraan toe, dat Maria haar taak vervult op grond van om het zo te zeggen haar moederlijk recht. Om de gelovigen meer te herinneren aan de waarachtigheid van Maria's ko ninklijke waardigheid, heeft de Paus be sloten het herdenkingsfeest van Maria Koningin in te stellen. Het zal over de gehele wereld gevierd worden als af sluiting van de Mariamaand op 31 Mei. Op die datum, zo bepaalt de H. Vader, zal elk jaar tevens de hernieuwing van de opdracht der mensheid aan het On bevlekte Hart der H. Maagd geschie den. Mogen allen, aldus de encycliek, met nog meer vertrouwen zich wen den tot de troon van mededogen en genade van onze Koningin en Moe der om hulp te vragen in de nood, licht in de duisternis, troost in ver driet. Indien de Christenen zich in spannen om in hun hart en hun leven de grote deugden van de Koningin des hemels na te volgen, zullen zij zich waarlijk broeders voelen en het on matig streven naar rijkdom uit kun nen bannen, een sociale liefde ontwik kelen, de rechten der armen réspec- teren en de vrede beminnen. In vele streken ter aarde worden mensen onrechtvaardig vervolgd om hun christelijk geloof, zij zijn beroofd van menselijke en goddelijke rechten op vrijheid. Tot heden bleven alle po gingen om hun lot te verbeteren zonder gevolg. Dat de machtige Souvereine hen mededogen betonè en door haar voor spraak de stormen kere, zo vraagt de Heilige Vader. Wederom roept de Paus de hulp van Maria in om op aarde de vrede onder de volkeren te verkrijgen, die bijna elke dag bedreigd wordt door veront rustende gebeurtenissen, „een vrede, die noch ongestrafte onrechtvaardigheid is, noch 'bandelooze vrijheid, maar wel geordende eendracht in gehoorzaamheid aan de wil Gods". „Terwijl Wij", zo eindigt het schrij ven, „vóór alles ernaar verlangén, dat de Koningin en Moeder van het chris tenvolk zijn wensen verhoort en de aarde, die geschokt is door haat, haar vrede dóet genieten, en ons na deze ballingschap allen Jezus toont, die onze vrede en onze vreugde is voor alle eeuwigheid, verlenen Wij zolgaarne aan allen Onze Apostolische Zegen". In de grote gehoorzaal van het Palaz zo Pio te Rome is gistermiddag in aan wezigheid van een tiental kardinalen en meer dan twintig bisschoppen het twee de Mariologische congres geopend. De zaal was geheel gevuld met belangstel lenden, merendeels priesters en religi euzen. Velen van hen moesten zich met staanplaatsen tevreden stellen. Om half vijf vernam men de stem van Z. H. de Paus vanuit Castel Gandolfo, die via radio Vaticana in het Latijn het woord richtte tot de vergadering. r „Een rode Paus voor China" noem de men het klankbeeld dat Zondaga vond ter gelegenheid van Missie-Zon dag door de K.R.O. werd uitgezonden. Het was een sober maar indrukwekkend relaas over het lijden en strijden van de Kerk in dit onmetelijke land. Met Kame de vervolgingen waaraan de bui tenlandse geestelijken blootstaan en de barbaarse methoden die daarbij ■worden toegepast appelleerden het ge weten van de luisteraar. Zoiets is altijd een hachelijke onder neming, omdat er ook sensatie en min- de goede smaak aanrandende na- ilp den bij kunnen worden gehaald, hot Wist zich daarvoor te hoeden door verhaal eenvoudig te houden, de JklSingsmiddelen te beperken, en rlrot? te spelen. Een zeer fraaie prestatie van regisseur Leon Povèl. prettig rustpunt in de week is voor ons altijd het Zaterdagmiddag- van de V.A.R.A. Dit keer werd door het Radio Philharmonisch Orkest o.l.v. dr. C. L. Walther Boer u Russische pianist Eugene r> Tweede Pianoconcert van Rachmaninoff gespeeld. Wat de pia nist betreft, een wat hoekige en ru we uitvoering, maar door het orkest melodisch verrukkelijk gespeeld. Als dilettanten voor de microfoon ko men verwacht men daar niet al te veel |n; J, ry Weidse Amusementsorkest uSylvia Zaterdagmiddag voor de K. «•0„ speelde echter beschaafder dan ■"lenig radiotroepje. -De V.A.R.A. bracht Zaterdagavond "meet na het nieuws van zes uur een Uitgebreide interessante gesproken brief Parijs over de daar gehouden con ventie. Dat was actueel! J.v.S. Men doet er verkeerd aan uit het Mandement af te leiden, dat samenwer king met de Partij van de Arbeid en andere partijen op het gebied van de wetgeving niet geoorloofd zou zijn. Even min is het Mandement gevaarlijk voor de democratie. In eigen partij moet eer bied bestaan voor verschillende inzich ten. Daarvoor zal de nodige ruimte die nen te worden gelaten binnen het raam van het partijprogram. De katholieken hebben echter de sociale leringen der Kerk te volgen. De bisschoppen laten echter aan de partij en de politici over hoe de verschillende idealen op b.v. so ciaal gebied verwezenlijkt moeten wor den. Aldus heeft de voorzitter van de KVP, mr. H. W. van Doorn, betoogd, toen hij Zaterdagmiddag in het Oranjehuis te Nijmegen sprak voor de kring Arn hem - Nijmegen van de KVP. Mr. van Doorn, wiens rede in het te ken stond van de komende verkiezingen merkte op, dat er sprake is van een katholiek staatkundig réveil, waarvan de laatste Kamerverkiezingen o.m. een duidelijk bewijs zijn. Uiteraard besteed de mr. van Doorn grote aandacht aan het Bisschoppelijk Mandement en de verschillende reacties daarop. Naar aanleiding van de jongste beschouwin gen rond de Rijksbegroting stipte de partijvoorzitter aan, dat zelfs uit de so cialistische perscommentaren valt af te leiden, dat de beschouwingen gunstiger zijn verlopen voor de christelijke par tijen dan voor de socialistische. De Ka merdebatten hebben voorts bewezen dat de KVP duidelijk de weg ziet welke voor een opbouwende sociale politiek gegaan dient te worden. „Wij voeren een so ciale politiek, geen socialistische", al dus mr. van Doorn. De rede van mr. Van Doorn werd met veel enthousiasme en instemming gevolgd door de kringvergadering waar bij vrijwel het gehele kader van de par tij uit Gelderland aanwezig was. Ook mej. M. Klompé, prof. Schlichting en leden van Gedeputeerde Staten woonden de vergadering bij. De voorzitter van de Kring, de heer Chr. G. Matser, deelde in zijn openings woord mede, dat hij voornemens is om op korte termijn zijn functie als vice- voorzitter van het partijbestuur van de KV.P. neer te leggen. Hij constateerde met vreugde dat de Kring Gelderiand Een Oostenrijkse expeditie is er op 19 October in geslaagd de top van de 8.100 meter hoge Tsjo Ojoe, een der toppen van de Himalaya, te beklim men, aldus heeft de expeditie per ra dio meegedeeld. In 1952 was een po ging van een Britse expeditie om deze berg te beklimmen, mislukt. De top werd bereikt door de expeditieleider, dr. Tichy, en een der leden. Zij wer den vergezeld van een Sherpagids. Vol gens het radio-bericht heeft Dr. Tichy, een 42-jarige Weense geoloog, bij de beklimming bevroren handen opgelopen en gevreesd wordt, dat hij enige vin gers zal moeten missen. De Tsjo Ojoe is op zes na de hoogste bergtop ter wereld. (Reuter) dit jaar een record heeft behaald met 155 afdelingen. Tot leden van de K.V.P. Bestuursraad werden gekozen de heren ir. J. A. ba ron van Oldeneel tot Oldenzeel uit Nij megen, H. J. M. van Herpen uit Gen- dringen, G. J. H. Cornielje uit Beek- Ubbergen, Jac. J. van Goethem uit Nij megen en F. A. A. M. Fiévez uit Arn hem. Zondagmiddag raakte op de provinciale v/eg Heek-Zeeland (N.B.) de personenauto van kapelaan Schoenmakers uit Eindho ven van de weg. De auto botste tegen een boom en werd daarbij zeer zwaar oescha- digd. Kapelaan Schoenmakers, die pas vhf kwartier na de botsing uit de ravage be vrijd kon worden, bleek'ernstig aan hcofd en benen gewond te zijn. Hij is naar het ziekenhuis in Eindhoven overgebracht. In de verongelukte auto zat tevens een Eindhovense familie,, bestaande uit man, vrouw en kind. De man werd wegens een ingedrukte borstkas van de laatste H.H. Sacramenten voorzien en in het ziekenhuis te Veghel opgenomen. Zijn echtgenote brak een arm en werd eveneens naar het Véghelse zie kenhuis vervoerd. De dochter werd niet ernstig aan het hoofd gewond. Op de Jaagweg bij Purmerend werd Za terdagavond de bestuurder van een per sonenauto door een tegenligger verblind, waardoor hij tegen een meerpaal opreed. De schok kwam zo hevig aan, dat de dne passagiers uit de wagen werden geslin gerd. Met ernstige verwondingen werden zij naar een ziekenhuis in Purmerend overgebracht. De bestuurder van de auto, de 58-jarige Chr. Lewis, een diamantbewerker uit Am sterdam, liep zware verwondingen op en werd naar het Wilhelminagasthuis te Am sterdam overgebracht, waar hij later aan de gevolgen is overleden. Er is in ons land een tekort van dui zend verpleegsters. Dit heeft prof. dr. J. F. Nuboer medegedeeld op de jaarver gadering van de Geneeskundige ver eniging tot bevordering van het zieken huiswezen. Het beroep van verpleegster moet aantrekkelijker gemaakt worden, aldus prof. Nuboer. Daartoe is het o.a. nodig bijzondere aandacht te besteden aan de huisvesting en de recreatiemoge lijkheid. De jongste loonronde zal een kleine prijsverhoging van de sigaren tot ge volg hebben. De sigarenfabricage vormt een zeer arbeidsintensief bedrijf, zodat iedere loonsverhoging directe repercus sies heeft op de prijs van het product. Hoewel de stijging van de omzet ge volg van de accijnsverlaging het mo gelijk maakte de nadelige invloed van de vorige loonronde zonder prijsverho ging op te vangen, is thans een prijs stijging onvermijdelijk. Deze blijft ech ter beperkt tot één cent, en wel alleen voor de goedkopere grote sigaren. De senoritas zullen gemiddeld een halve cent duurder worden. Zaterdagmorgen vroeg werd te Eindho ven de aandacht van twee op de Heezer- weg surveillerende agenten getrokken door glasgerinkel. Zij togen op onderzoek en bespeurden twee mannen bij het magazijn van de filiaalwinkel van De Gruyter, die probeerden in te breken. Een der man nen liet zich gewillig arresteren, doch de ander voelde daar niets voor en verzette zich. Tijdens de worsteling ging plotseling de revolver van een der agenten af. De kogel trof de agent in een vinger en de aspirant-inbreker in de hals. De verwon dingen waren niet van ernstige aard. Bei de inbrekers Eindhovenaren van onge veer 30 jaar zijn ingesloten. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft op zijn verzoek om gezondheids redenen eervol ontslag verleend aan de hoogeerw. heer A. H. Harst als deken van het dekenaat Schagen en als pastoor van de parochie van de H.H. Pe trus en Paulus te Den Helder. Tot zijn opvolger als deken en pastoor is be noemd de zeereerw. heer J. B. v. d. Linden, pastoor te Schoorl. Tot pastoor te Schoorl de zeereerw. heer J. H. J. Greitemann, die kapelaan was te Rot terdam (H. Joseph). Tot pastoor te Den Helder (H. Nicolaas, nieuwe paro chie) de zeereerw. heer N. Hoek, die bouwpastoor was aldaar. Tot het laatste toe is de uitslag van de Parijse conferentie onzeker geweest en nog Zaterdagmorgen zag men verschil lende delegatieleiders met bezorgdheid de situatie bespreken. Hier ziet men Mendès-France m gesprek met Eden en Lord Ismay, de secretaris-generaal vail de N.A.T.O. Advertentie en kuchen door gebruik van In aanwezigheid van de aartsbisschop coadjutor, mgr. dr B. J. Alfrink, zal Don derdag in het gebouw van het Nederlands schriftelijk studiecentrum van de paters Augustijnen te Culemborg. de eerste cur sus voor priestersgodsdienst-leraren wor den geopend. Deze cursus is georganiseerd door het Hoger Katechetisch instituut. (Vervolg van pag. 1) Van belang is in het oog te houden, dat de strekking van het referendum niet zal zijn Duits of Frans, doch iets van veel gecompliceerder aard. Heel kort gezegd: de Saar kan een autonomie krijgen met een aantal internationale servituten belast, terwijl de Saar op dit moment een autonomie bezit met een zijdige vreemde, namelijk Franse servi tuten daarop. Voor Frankrijk echter verandert er in wezen maar heel wei nig. In beide gevallen blijven de Frame economische voordelen bij het gebied gewaarborgd. Op het eerste gezicht mag men daar om wel vertrouwen, dat het Franse parlement tegen de overeenkomst geen al te grote bezwaren zal hebben. Voor ?5 Minstens zes duizend" was het ge decideerde antwoord van de heer J. Olischlager uit Maastricht op de vraag van burgemeester Hes uit Oost zaan hoeveel ratten er wel op zijn ge meentelijke vuilnisbelt zouden zitten. Dit antwoord werd gegeven nauwelijks twee minuten nadat de bekende Maas trichtenaar even door de kwalijk rie kende moerasrand van de stortplaats had gewandeld. „V hebt ze wel gauw geteld", was de nuchtere repliek van Oostzaans eerste burger. De heer Olischlager knikte eens bescheiden. „Stropersinstinct", zei hij en hij wees ter verduidelijking naar een meter breed, glad en lang pad, „uitgesleten door de duizenden rattepootjes". Het was een bont gezelschap, dat Zaterdag achter de moderne ratten vanger op de vuilnisbelt aan liep; da mes met opgetrokken neuzen en de rokken angstvallig bijeen gehouden en heren, die met argusogen rondke ken naar de ratten. Zesduizend stuks, een respectabel aantal, maar Zaterdag Advertentie Ook voor collectieve personeelvereekeringen evensver Hoofdkantoor; Ou do noord - Utrocht Tol. 16591 (3 lijnon) Het Medisch Comité van Aanbeveling, dat zich Zaterdag j.l. met een brochure van de hand van mr. dr. H. L. Kunne man. tot de Nederlandse artsen heeft gewend, ziet als zijn voornaamste doel: de vrije artsenkeuze en de persoonlijke behandeling van de patiënt, welke bei de in de zgn. gesloten gebieden worden belemmerd. Het wil dit bereiken door de toepas sing, krachtens het subsidiariteitsbe ginsel, van de stelling: ieder redelijk en sociaal voelend mens is persoonlijk verantwoordelijk voor zijn eigen ge zondheid. De staat heeft slechts een aanvullende taak. Niet dat bezwaren gemaakt worden tegen de verplichting om, desnoods tot een loongrens van 6000.-, een gedeel te van zijn loon als dekking tegen de eventuele gevolgen van ziekten beschik baar te stellen, maar dat dit uitslui tend zou mogen geschieden in het kader van het ziekenfondswezen (door de overheid gedirigeerd) is iets dat een vrij mens zich niet mag laten welge vallen. Het Comité meent, dat herstel van de oude verhoudingen, van voor de Duitse bezetting, het gehele probleem van de medische verzorging in gezonde banen kan leiden. Het wil dit bereiken door een geheime enquête, om zodoen de aan zijn besturen duidelijk te ma- kgn, dat het vrije verzekeringsbedrijf, bij monde van mr. dr. Kunneman, de kans moet krijgen om de mogelijkhe den, die deze vrije verzekering t.a.v. de volksezondheid biedt, uiteen te zetten op de algemene vergadering van de Kon. Ned. Mij. tot Bevordering van de Geneeskunst op Zaterdag 30 October a.s. Het hoopt dat de vergadering, even als het Comité tot de conclusie komt, dat de artsen vanaf dit ogenblik niet meer „met de rug tegen de muur staan", maar vrij zijn geworden door het aanbod van deze verzekeringsmaat schappij- en om aan elke redelijke eis t.a.v. de volksgezondheid bij voorbaat toe te geven. Aangezien de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid getoond heeft, dat hij er naar streeft bekleed te worden met een macht, die hem in staat stelt bij alle conflicten, dus ook het optrekken van de weistandsgrens tot f 6000.in laatste instantiedwi ngend regelend te kunnen optreden, waarmee het eind gekomen zou zijn aan de medische stand als vrij beroep, moet het voor iedere Nederlandse arts duide lijk zijn, dat de door het Medisch Comi té van Aanbeveling georganiseerde en quête hun laatste kans is om aan vol ledige socialisering van hun beroep te ontkomen. Tot zover het medisch Co mité. De conclusie, waartoe mr. dr. Kun neman, namens een door het gezamen lijke Nederlandse verzekeringsbedrijf ingestelde studiecommissie, komt, is dat het particuliere verzekeringswezen in staat en bereid is een aan alle rede lijke eisen tegemoetkomende dekking te verschaffen tegen de gevolgen van ziek ten en ongeval voor een premie, die door ieder gezin kan worden opge bracht. Bijzonderheden over dit nieuwe systeem zijn nog niet bekend, maar het ligt in de bedoeling, dat het voor lopig eerste zou gelden voor de in komens boven 5000 gulden, om later ook te worden toegepast op de inkomens beneden 5000 gulden. Met nadruk wordt er op gewezen dat de actie niet gericht is tegen het hoofd bestuur van de Kon. Ned. Mij. ter Be vordering van de Geneeskunst, zij wil een ruggesteun zijn en daarbij een groots alternatief aanbieden dat de plaats in kan nemen van de verplichte ziekenfondsen. Met de geheime enquête, waarvan hierboven sprake was, wordt bedoeld, dat artsen die het met de strekking van de brochure eens zijn, van hun adhae- sie kunnen getuigen tot Zaterdag 30 October a.s., om tactische redenen wor den hun namen niet geëxponeerd, maar wordt slechts hun aantal notarieel ge teld. De namen van de leden van het Me disch Comité van Aanbeveling worden om redenen van medische ethiek niet in de aanbeveling genoemd.; Vele adhaesie-beluigingen Naar wij nog nader vernemen stromen, bij het daartoe bestemde adres van het notariskantoor te Amsterdam, uit alle delen van het land adhaesiebetuigingen met de actie van het comité binnen. werd er slechts één gezien, en dat was nog èen dooie ook. Dat neemt niet weg, dat de „colleges" van de heer Olischlager hoogst interessant waren en het beluisteren waard. Wat deze man van ratten afweet, is rond uit fantastisch, het phenomeen rat heeft voor hem geen enkel geheim meer. „Kijk eens hier", onderbrak hij plotseling zijn betoog, terwijl hij een gore vermolmde mand van de belt wegtrok: „zes hoofdingangen per vierkante meter, wat is het hier een juweel van een stort!" En zijn enthou siasme werd zo groot, dat hij één van zijn mensen opdracht gaf bij een plaatselijke bakker in Oostzaan een paard honderd pond brood te bestel len, want zelf had hij maar veertig kilo in zijn wagen. Al dit brood werd Zaterdagmiddag eigenhandig door de heer Olischlager vermengd met cumarine en brumo- line, een vergif en een lokstof, die feilloos werken volgens deze ratten verdelger. Het brood werd met be hulp van enige leden van het perso neel vakkundig op de stortplaats uit gezet en Donderdag komt men weer eens kijken, hoe de zaken er bij staan. De methode, die de Maastrichtenaar toepast, wordt door hem absoluut ge garandeerd: binnen het jaar alles rat- vrij. Zijn beweringen worden onder schreven door tal van documenten, af komstig van enthousiaste stadsbestu ren en directies van bedrijven, vooral uit België. Zo er al enig wantrouwen mocht overblijven, dan is daar de verklaring van de directie van de Staatsmijnen („een order van dui zenden guldens, mijnheer!") om de twijfel weg te nemen. In Duitsland, Frankrijk, Spanje, België, Italië en Saarland heeft de heer Olischlager zijn werkterrein, maar hij was nog nimmer in Holland boven de rivieren geweest. Hij bood het stadsbestuur van Amsterdam zijn diensten aan, gratis nog wel, maar bij Publieke Werken zei men: „Als zich hier al een muis vertoont, hangen al zes mensen aan de telefoon, laat staan als er een rat gesignaleerd wordt". Maar als de heer Olischlager per se wilde experimenteren, dan wist men, wel een aardig proefveldje voor hem: de vuilnisbelt van Tuin- dorp-Oostzaan, van waaruit soms rat- tenkolonies de wijk namen naar Am sterdam-Noord. De burgemeester van Oostzaan ging graag met het experi ment accoord, temeer waar het hem geen cent zou kosten. De man, die in de Franse boule vardbladen op de voorpagina werd aangekondigd als „Plus fort que Hans le joueur le lute", deze moderne rat tenvanger had voor de burgemeester nog een verrassing in petto. „Op uw stort zit een rattenkoning", verklaarde hij. De leken onder de groep belang stellenden zagen voor hun geestesoog reeds een grote monsterachtige rat, die de lakens uitdeelde daar bij dat woelige wereldje op de vuilnisbelt. Maar ze hadden het mis. Het woord rattenkoning is eigenlijk niet juist, rattenroos of rattenwiel is juister. Het is namelijk een groepje raszuivere ratten, met de staarten verbonden, die gevoed en vertroeteld worden door de rest van de kolonie. Het is deze rat tenkoning, die de soort zuiver en in stand houdt. Het is de heer Olischla ger veel waard een dergelijke ratten koning te bemachtigen, levend of dood. Voor de belangstellenden was er nóg een verrassing. De rattenverdelger komt terug met microfoons en wire- recorders, om de rattengeluiden op de belt vast te leggen Zaterdag kwam in Oostzaan een telefoontje van de Maastrichtse po litie binnen waarin verzocht werd, hen in Maastricht toch vooral op de hoogte te houden van de experi menten van hun stadgenoot. Want daar in Limburg leeft men intens mee met de experimenten van de heer Odschla- ger, die uit een familie stamt, waar reeds vader en grootvader het beroep van rattenverdelger met succes uit oefenden. de West-Duitse Bondskanselier staan e zaken wel een tikje anders. Hij heeft van zjjn parlement de opdracht gekre gen slechts een voorlopige overeenkomst te sluiten en generlei politieke concessie te doen. De overeenkomst, die hij heeft moeten sluiten, is inderdaad voorlopig, even voorlopig namelijk als de schei ding van Duitsland en het uitblijven van een vredesverdrag. Bovendien wordt er een grote politieke concessie gedaan: het statuut van de Saar wordt practisch duurzaam i-ternationaal, niet-Duits. De Saarkwestie is niet opgelost. Dit is op zichzelf niet zo iets vreemds. De Saar behoort tot die gebieder in de wereld, die het voorwerp zijn an eeuwige kwesties, welke nooit tot een oplossing komen. In diezelfde zin is Triest ook niet opgelost, doch men kan zeer wel vreedzaam naast elkaar leven met dergelijke onopgeloste territoriale kwesties, mits de twistende landen ver standig willen zijn en hun gekibbel wil len staken. Willen zjj dit in het onderhavige ge val? De Fransen misschien wel, doch daar zit voor hen niet veel verdienste aan. De Duitsers echter allicht niet. De Duitse socialisten staan er vierkant tegenover, en van de coalitiepertöen is "bekend, dat misschien op de CDU na alle er de grootste tegen zin tegen hébben, terwijl de Duitse liberalen zelfs zeei fel ageren tegen deze overeenkomst. Dit wil nog niet alles zegggen, maar het is toch weer een nieuw teken aan de wand dat voor de grote coalitie en derhalve voor de basis, waarop Adenauer staat, weinig goeds voorspelt. Men kan thans en van nieruit nop niet goed bezien, hoe in de komende, weken de wind in de Bondsrepubliek zal gaan waaien. Enerzijds is Adenauer Zater dagavond thuisgekomen met de gete kende stukken, die aan de Bondsrepu bliek de onafhankelijkheid moeten ver zekeren. Anderzijds komt hij terug als een man, die juist op het front, waar de slag-gestreden werd, verliezen heeft ge boekt. In feite kunnen zijn belagers en de onbetrouwbaren onder zijn bondgeno ten hem op het punt waar hij verzwak king heeft ondergaan fel attaqueren, doch pf zij dit inderdaad zullen doen, resp. of zij de aanval die zich thans reeds aftekent zullen durven doorzetten, is louter een kwestie van politiek op portunisme. Belangrijker voor de hele positie van Adenauer is echter, dat hij gevochten en verloren heeft in een zuiver nationa listisch politieke strijd, een poliliek die hem is opgedrongen door zijn tegen speler, de Franse premier en die hij openlijk verafschuwd;. Dit is zijn politiek niet en hij heeft haar niet gezocht. Het initiatief is aan de hand van Adenauer en zijn bondgenoot, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, ont nomen. Frankrijk heeft het initiatief, Frank rijk bepaalt de aard, de stijl en de middelen van deze politiek in een duis ter avontuur, dat nochtans de wildste sentimenten onder de Fransen wakker roept. De misère van dit hele bedrijf is niet alleen, dat er op het ogenblik in Europa weer niets anders dan nationa lisme geblazen is, maar dat bovendien de politieke verhoudingen in de Bonds republiek steeds meer aan het schuiven raken en voor zover de perspee* en daarvan te doorzien vallen, kan niemand zich daar veel vreugde van voorstellen. Advertentie Geen wonder, dat iedereen Rennies kent enroemt. Niet zonder reden hebben acht van de tien mensen Rennies stee vast bij de hand. Voor eigen gebruik of om bij te springen als 't lot van zuur- branden anderen treft. Water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon, als was 't een snoepje, laten smelten op de tong. En Rennies zijn nog smakelijk ook. Zaterdagmiddag heeft zich aan de papierfabriek te Velsen een ernstig on geval voorgedaan. De 23-jarige M., afkomstig uit Gro ningen, doch in Velsen-Noord in pen sion, werkzaam aan papiermachine 5, geraakte met beide armen tussen een der zware cylinders. Eén van zijn ka meraden greep hem en de machine werd direct stilgezet. Toch ging er nog geruime tijd mee heen eer de ongeluk kige uit zijn benarde positie was be vrijd, daar de cylinder moest worden losgemaakt en opgedraaid. Toen bleek, dat beide armen verbrij zeld waren, Na terplaatse door dr. Vis ser uit Beverwijk, met behulp van de medische dienst van de papierfabriek, voorlopig te zijn verbonden, is de man naar het Rode Kruisziekenhuis gebracht. Men vreest dat M. beide armen zal moe ten missen. De kameraad, die hem had vastge grepen, verkeerde in zo'n staat van overspanning, dat het raadzaam werd geoordeeld, hem naar huis te brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3