Dreigende débacle uidank zij moedig verzet van Nederlands Elftal Van Schijndel uitblinker m ORANJE verliest met klein verschil Belgische schotvaardigheid en de betere techniek geven de doorslag Belgen zijn niet spreken over spel der Nederlanders Eerste klassers I Dit heet r Timmermans en Dillen stellen teleur Dillen benut strafschop voetbalsport KLEINE, VERDIENDE ZEGE VAN BELGISCHE JEUGDPLOEG Geflatteerde zege van Antwerpen J Nederlanders falen voor het doel Jubdeum-wedstrijd MAANDAG 25 OCTOBER 1954 PAGINA 7 Albers en Meijers naar de N.B.V.B. Dubbele Russische zege op Tsjechoslowakije Nederlaag in Deurne, maar met ere (Van onze sportcorrespondent) Th. Albers, de laatste jaren links binnen van Sportclub-Enschede en daarvoor van Enschedese Boys, heeft zich contractueel verbonden aan de Twentse Profs, voor wie hij Zaterdag middag reeds als linksbuiten uitkwam in de thuiswedstrijd tegen Rotterdam. Naar het bestuur van de profclub „De Graafschap" mededeelt, heeft Paul Meyers van NEC een contract getekend met „De Graafschap". Een van Amerika's bekendste ten nisspeelsters, de 27-jarige Shirley Fry, zal zich terugtrekken uit de wed strijdsport. C: RBCKe'rkrade PSV BW Willem II RBC NAC Limburgia Sittardia Hermes DVS EBOH Xerxes Excelsior VVV Kerkrade D: DFC—Bral Longa—MVV ADO SVV Emma Eindhoven Feijenoord Longa Sparta DFC Juliana MVV Noad Bleijerheide 3rabantia 6—2 6 5 0 1 10 19—10 6 4 1 1 9 14—12 7 4 1 2 .9 148 7 4 1 2 9 18—13 6 4 0 2 8 13—7 7 3 2 2 8 11—6 7 2 3 2 7 15—16 7 3 1 3 7 9—11 6 2 1 3 5 17—18 6 2 0 4 4 4—6 6 2 0 4 4 10—16 6 1 0 5 2 8—16 7 1 0 6 2 9—22 sntia 2—0 4—0 6 5 1 0 11 27—5 7 5 1 1 ll 17—10 6 4 1 1 9 22—11 6 4 1 1 9 13—8 7 4 1 2 9 23—10 8 3 2 3 8 15—20 7 3 1 3 7 14—15 5 2 1 2 5 9—9 6 1 3 2 5 10—18 7 2 1 4 5 14—17 6 1 2 3 4 9—12 7 0, 1 6 1 6—24 6 0 0 6 0 3—23 Voor en tijdens de strijd. De spe-z I Ier met een „vijf" op zijn rug isi Hans van der Hoek, de twintig z juist gepasseerd. Hij is' de opvol- z ger van Terlouw. Schoon, keurig z in de spullen, komt hij het veldi op, dat er ook nog goed uitziet. Maar dat veranderde spoedig. Eenz I fikse regenbui van bijna twee i volle uren heeft er voor gezorgd, dat u uit de speler op de andere z z foto Hans van der Hoek niet zul: herkennen. Hij ziet hier met eenz z verbeten gezicht toe, hoe de Bel-z E gen het derde doelpunt maken. TllllllllllllllllMIIMIIIIIIMIIIMIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIir Het is beslist noodzakelijk, dat Cor van der Gijp, een van de besten van de ploeg, zich languit naar voren gooit in een van de vele plassen op het veld, wil hij een doelpunt, het eerste van Ne derland, kunnen maken. (Van onze sportredacteur) ANTWERPEN, Zondagmiddag. „Tien, tien, tien," was er al geschreeuwd. Gitzwarte wolken pakten zich samen boven Deurne. Het was alsof midden op de dag de avond viel in het grauwe stadion. Donker was het op dat ogen blik ook in de harten van de achtduizend Nederlanders op de tribune. Kon digde die benauwende atmosfeer aan, dat het Oranjeteam toch èn roemloos ten onder zou gaan? Er waren immers nog slechts twintig minuten verstreken en het was al 20 voor België. Nederland heeft verloren. Maar niet met de cijfers van een débacle. Het heeft na moedig verzet en met ere het hoofd gebogen. Het is na 20 ook nog 30 geworden. De „schande" tekende zich al af. Maar zoals de ploeg de zich uit de donkere hemel ontladende striemende hagelbui gevolgd door een nimmer aflatende regenbui doorstond, zo liet dit elftal zich evenmin ont moedigen door een grote achterstand. Van 30 heeft het zelfs 32 gemaakt. Zelfs toen het onbetamelijke, maar aan voetbaltalent rijke heerschap, dat Coppens heet, het pleit definitief beslechtte, 4—2, kwam het Nederlands elftal nog één keer terug. En zo werd een dreigende, onbarmhartig grote nederlaag veranderd in een verlies met de eervolle cijfers van 43. Het was echt Holland—België van daag. Dat begon al met het weer. Een flinke storm, koud, en uitgerekend op het moment, dat de spelers zich gereed maakten voor de strijd, begon de re genbui, die pas ophield toen de be slissing was gevallen. Een bleke herfst zon kroop zelfs nog even achter de voortjagende wolken weg. En dan was er het publiek. De Nederlanders, die hun volkslied wel meezongen; de Bel gen, die zwegen toen het hun beurt was, maar zich nadien met des te meer heftigheid roerden. Vooral als het ging om hun Coppens. Dat kleine, onoog lijke mannetje met een ongelooflijk voetbaltalent, maar bezield met een mentaliteit, waartegen zelfs Joris Goedbloed niet bestand zou zijn. Het publiek was helemaal op de hand van die kleine Coppens. Het publiek was buiten zichzelf van woede als die kra nige Rik tegen de soppige vlakte ging in een tackle met een van de Neder landers, Het gebaarde, floot 'en schreeuwde om een strafschop, maar kreeg zijn zin niet. Nederland kreeg wel een strafschop. Roosenburg kreeg, op weg naar het doel van de tegen stander, een Belgisch been voor zijn scheen en tegelijk een elleboog in zijn maag. van rekening toch verloren hebben. Niet, dat de Belgen met de zege te veel en de Nederlanders met de nederlaag te weinig loon naar werken hebben ge kregen. Integendeel. De Belgische ploeg heeft de overwinning volkomen ver diend. Zelfs als men rekening houdt met het feit, dat Cor van der Gijp eens langs een volkomen uit positie ge speelde Belgische verdediging tegen de binnenkant van de paal heeft gescho ten en de terug stuitende bal juist on bereikbaar was voor de toegelopen Dillen, die anders in een verlaten doel had kunnen schieten. De Belgische ploeg is ver beneden de verwachte maat gebleven. Maar er was toch ook weer duidelijk verschil in klasse met het Oranjeteam. Dat onderscheid bestond over alle linies. De Belgische ploeg was veel homogener, had een beter combinatievermogen en speelde zelfs in een aanmerkelijk hoger tempo. De Bel gen individueel beschikten over een meer ontwikkelde techniek, hadden een betere lichaamsbeheersing en ook elke Waarmee wij hebben willen zeggen, dat er een fors partijtje voetbal is ge speeld, dat er een enkele keer een ge- prikkelde sfeer binnen de lijnen was, dat er ook wel eens iets gebeurde, dat beslist niet door de beugel kon en dat het veld naarmate de tijd verstreek en de regen niet ophield te langen leste spiegelglad was geworden en uiteraard zeer belemmerend werkte voor het vertonen van goed voetbal. Dat de negenenzeventigste wedstrijd tussen de landenploegen van België en Nederland goed voetbal heeft gebracht, zouden wij niet graag willen beweren. Dat is trouwens ook niet de gewoonte bij de „derby der lage landen". Van de Nederlanders verwachtte men natuur lijk geen hoogdravende prestaties. Maar de Belgen? Zij hebben per slot van rekening kort geleden de wereldkam pioen Duitsland verslagen. Dat spreekt toch wel tot de verbeelding ook al speelde Duitsland niet als een wereld kampioen. verrassing en het hield ook een teleur stelling in Van Van Schijndel had men zo'n voortreffelijke prestatie beslist niet verwacht. Men zegt van hem, dat hij uitschuifbare benen moet hebben. Maar Van Schijndel is niet alleen een eerzaam burger, hij is ook een bescheiden mens, zelfs wat de afmetingen van zijn benen betreft Dus moet er een andere reden zijn. Die ligt voor de hand. Want Van Schijndel heeft voor de zoveelste kee- netoo-m oog voor het spel te hebben. Hij zag voortdurend de plaats, vanwaar het gevaar kwam en was dus daar. Zo onderschepte hij menige Belgische aan val en legde bovendien de basis voor Nederlandse tegen-acties. Want hierin onderscheidde de Schiedammer zich van vroeger gespeelde wedstrijden: hij had meer tempo in zijn spel gelegd. Dat Van Schijndel en niet Timmer mans de uitblinker was in de Neder landse ploeg, is uiteraard ook een te leurstelling. Het bevestigde eens te meer, dat Timmermans' vorm zich in dalende lijn beweegt. Timmermans was zelfs een van de twee teleurstellingen in de voorhoede. De andere was Dillen, die zich na de rust enigszins rehabili teerde, maar toch nimmer tot specta culaire daden is gekomen. Om nog even op Timmermans' spel terug te komen; het feit, dat hij uiteindelijk naar de linkervleugel is verdwenen, zegt voldoende. Debutanten weren zich Er waren twee debutanten in het Ne derlands Elftal, Wiersma en De Bruy- ckere. Geen van de twee heeft gefaald. Verdiend verloren Het is zelfs onze stellige overtuiging, dat de Belgen ondanks de overwinning minder tevreden zullen zijn over zich zelf dan de Nederlanders, die per slot Na dit vierde, beslissende, doelpunt is de strijd bepaald oninteressant ge worden. De spelers moesten toen de tol betalen aan het steeds natter ge worden veld, waarop de bal öf in zijn vaart werd geremd öf doorslipte, maar al lang niet meer kon stuiteren. Het tempo zakte toen tot een schrikbarend laag peil. Het is bepaaldelijk niet onze bedoeling om op het rijtje af de meer dere of mindere kwaliteiten van de Nederlanders op te sommen. Na Steiger's falen in de oefenwedstrijd dient echter wel gezegd te worden, dat hij aan de vier doelpunten geen schuld heeft ge had. Feilloos heeft hij zijn doel echter ook niet verdedigd. Hij was op bepaalde momenten te hokvast, zoals dat voetbal- technisch heet en dat is hem enkele keren bijna fataal geworden. Maar ook dient gezegd te worden, dat hij enkele keren op prachtige wijze redding heeft gebracht. De jonge Hans van der Hoek heeft het tegen Coppens uiteraard moeilijk gehad. Hij heeft zich moedig geweerd en dat is al een compliment. Groots was zijn spel niet, maar dat was de kwaal van gans de ploeg. Daarom ook \yas de nederlaag wel verdiend, maar met troosteloos. Odenthal houdt de paal vast om er zeker van te zijn, dat de bal naast gaat. Inderdaad, Steiger heeft Coppens nog juist de pas kunnen afsnijden. (Van onze speciale verslaggever) ANTWERPEN, Zondagmiddag. De pessimisten hebben dan tóch ongelijk gekregen. Met het kleinst, mogelijke verschil, n.l. 43, hebben dé Oranjehemden in de Belgen hun meerderen moeten erkennen. De overwinning van de Zuiderburen was ten volle verdiend, want, eerlijk gezegd, de cijfers hadden groter kunnen zijn, gezien de krachtsverhouding. Een hoog peil werd van beide zijden niet bereikt. Dat kon trouwens ook niet, gezien het feit, dat de wedstrijd in stromende regen moest worden gespeeld. Daar kwam nog bij, dat zich gedurende de eerste helft een waar noodweer boven Deurne ontlastte, waarbij regen en hagel zó dicht neervielen, dat de spelers nauwelijks te onderscheiden waren; scheidsrechter Leafe liet echter rustig doorspelen. Het veld was dus zeer zwaar en glad; dit kwam na tuurlijk aan de kwaliteit van het spel niet ten goede. Gelukkig bleef de strijdlust aan beide zijden onaange tast; onder het geweld der elementen scheen deze zelfs nog aan te wakkeren. De ontmoeting werd daardoor fors, soms tè fors, waarbij vooral Coppens zich onder scheidde. Eenmaal zag de Beerschot-man kans Van Schijndel met beide handen tegen te houden door hem bij zijn voeten te grijpen. De achtduizend aanwezige Nederlanders hadden toen alle reden hun afkeuring over Het begin van de wedstrijd was zéér verrassend. Want terwijl iedereen ver- Wacht had dat de Belgen ten aanval zouden trekken, waren het de Neder landers, die duidelijk domineerden. Onze aanval, uitmuntend gesteund door Van Schijndel, stond echter voor de ?jvare taak het vijftal Huysmans, Dries, Oarré, Van Brandt en Mees in de ver- üediging te drukken. Even lukte zulks °°k en zag de actieve Roosenburg zelfs kans een fel schot te lossen. Helaas kon bij daarop een fraaie pass van Van der Oijp niet tijdig meer bereiken. De Emma-man liep vervolgens Dries voor bij en kogelde in de richting van Meert; Z1jn schot was te onzuiver gericht en gmg over het Belgische doel. Dillen pro beerde het eveneens met een ver schot, maar daar had Meert natuurlijk niet de minste moeite mee. Ook niet met een kogel van grote afstand afgevuurd door Van Schijndel; rustig liet hij het leder langs zijn doel gaan. De Belgen konden in de eerste pe riode van de strijd de juiste cadans maar niet vinden en pas toen er tien minuten gespeeld was kwamen zij tot enige aanvallen, rpeestal geleid door Coppens, die op het middenveld voort durend door Van der Hoek op zijn huid Werd gezeten. Geleidelijk namen de Zuiderburen het initiatief over en drongen steeds weer gevaarlijk in de richting van het doel van Steiger door. Voorlopig zag Wiersma kans de gevaar lijke Moës tegen te houden, maar moest toch af en toe een corner afstaan. In de veertiende minuut misten zowel Odenthal als Van Schijndel een voorzet van Givard. Dankbaar maakte Lembe- rechts hiirvan gebruik door Steiger voor de eerste maal te passeren (1—0). Strijd in andere fase Hiermede kwam de ontmoeting in een andere fase. De Belgen kwamen nu beter op dreef en voerden ook het tempo op. Zowel Huysmans als Mees zaten voortdurend achter hun voor hoede, met het gevolg, dat de Neder landse verdediging corner op corner moest afstaan. De druk werd zó groot, dat een tweede Belgisch doelpunt on vermijdelijk was. CoDpens rukte weer eens langs Van der Hoek en gaf Moës een uitstekende pass. Onmiddellijk kreeg hij de bal terug via de rug van Van Schijndel en kogelde van korte afstand onhoudbaar in (20). Intussen was de regenbui overgegaan in een ware wolkbreuk en dwaalden de spelers vaak als schimmen over het veld. De Engelsman Leafe liet doorspelen en zag zelfs geen enkele overtreding door de vingersNederland bleef door vechten en toen Steiger een hard schot van Coppens op goede wijze had be handeld, kreeg Roosenburg uit een pass van Klaassens een klein kansje, doch zijn schot was tè zacht om Meert in grote moeilijkheden te brengen. De deze speelwijze kenbaar te maken. Spanning is er volop geweest, getuige het score-ver- loop. De Belgen namen de leiding door Lemberechts na een goed kwartier spelen. Vijf minuten later was het reeds 20, toen Moës een pass van Coppens benutte. Op de tribunes werd al „tien, tien, tien" geroepen. Hoe geheel anders zou het lopen. Nederland liet het er n.l. niet bij zitten. Wel passeerde de uitstekende Houf met een vervaarlijke kopbal Steiger voor de derde maal, maar nog voor de rust slaagde Van der Gijp er, in sa menwerking met Dillen, in de achterstand iets in' te lopen. Nauwelijks was de tweede helft begonnen of opnieuw lag de bal achter Meert. Een corner van Van der Gijp werd besloten met een hoge voorzet in het Belgische doelgebied, waar De Bruyckere gereed stond om met een fraaie kopbal de stand op 32 te brengen. De Belgen bleven hierna een veldmeerderheid behouden, die ten slotte bekroond werd met een vierde goal, nu van Cop pens. Had Van der Gijp in de hierna volgende periode iets beter gemikt, de bal zou niet tegen de paal maar in het doel zijn gegaan. Toch kwamen de onzen nog aan een doelpunt, zij het uit een strafschop, door Dillen genomen, nadat Roosenburg in het beruchte gebied door Van Brandt was gehaakt. Een gelijk spel had er dus ingezeten Belgen bleven meester van het terrein en zowel Lemberechts als Moës kwa men in actie bij tal van hoekschoppen. De balcontröle op het zware en gladde veld stelde de hoogste eisen aan de techniek; de Rode Duivels toonden op dit punt hun superioriteit. Lang hielden de Nederlanders nog stand en pas vijf minuten voor rust moest Steiger de bal andermaal uit zijn doel halen. Wiersma had een overtreding begaan tegenover Coppens; Moës plaatste de vrije schop naar Houf, die in volkomen ongedekte positie alle tijd had om met een keurige kopbal de stand op 30 te brengen. De Oranjehemden putten hieruit waarschijnlijk nieuwe kracht, want weer trok Roosenburg c.s. ten aanval, en nu met succes. Onze middenvoor bedien de Dillen met een goede bal, even aar zelde de man uit Eindhoven, omdat Meert zijn doel uit liep; dan plaatste hij het leder over de Belgische keeper naar de toesnellende Van der Gijp, die met het hoofd voor de afwerking zorgde (3—1). Fraai doelpunt van De Bruyckere Ook gedurende de gehele tweede helft bleef de regen onafgebroken neervallen. Doch de Nederlanders stoorden zich hieraan niet en trok ken meteen van de aftrap ten aan val. Van der Gijp forceerde een hoekschop en zette hieruit de bal voor het heiligdom van Meert. Hoog opspringend kopte De Bruyckere in het Belgische doel (32)). Grote verrassing in de gelederen van de Rode Duivels, want wie had daarop gerekend. En weer kwamen de Oranjehemden terug. Doch nu toon de Carré c.s. wat zij waard waren en gaven geen kans meer. Overigens bleven de aanvallen van de Belgen méér gevaar inhouden. De duels tussen Coppens en Van der Hoek kregen een onaangenaam karakter, hetgeen voornamelijk de schuld van de Beerschot-man was. Toen Van der Hoek eens een fout beging, wilde de midden voor van de Rode Duivels zelf wraak ne men; hij schoot echter tegen een muur tje van Nederlanders op. Toen kwamen de onzen weer aan het woord, maar een through-pass van De Bruyckere naar Roo senburg mislukte jammerlijk. Een hard schot van Dillen na goed samenspel van Roosenburg en Timmermans, die haast niet opviel, werd door Meert gestopt. En toen Dillen daarna nog eens zijn geluk beproefde uit een voorzet van Van der Gijp, verwerkte de Belgische keeper het schot tot corner. Door het optreden van Coppens werd de strijd geleidelijk ruwer. Toen hij door Van der Hoek ten val gebracht werd, greep hij het been van Van Schijndel vast, hetgeen leafe meteen met een vrije schop bestrafte. Toch was het Cop pens, die de Belgische voorsprong na twintig minuten wist te vergroten. Vit een hoekschop gaf Lemberechts de bal aan Huysmans; deze speelde terug naar zijn rechtsbuiten, die een hoge en zuivere voorzet gaf, waaruit de onge dekt staande Beerschot-man met een kopbal Steiger versloeg (4—2). De Bel gen bleken nóg niet tevreden te zijn, want steeds weer drongen zij de onzen in de verdediging. Toen Odenthal zich bovendien bij een vrije schop niet dade lijk terug trok, werd zijn naam door Leafe genoteerd! Belgen veel sterker Onze voorhoede trachtte voor enige opluchting zorg te dragen, maar verder dan twee corners bracht men het niet. Roosenburg en Timmermans trokken er dan tussen uit; eerstgenoemde, geheel op rechts gekomen, zette fraai voor, maar de kopbal van Dillen ging, helaas, naast het Belgische doel; Van der Gijp schoot vervolgens tegen de paal. Wel wissel den bij de onzen in de voorhoede ver schillende spelers van plaats, doch Car ré bleef meester van het terrein. In het laatste kwartier waren de Rode Duivels zelfs veel sterker en verwekte het alom verwondering, dat de Nederlandse ver dediging stand kon houden. Enkele minuten voor het einde werd Roosenburg in het doelgebied door Van Brandt wat tè hardhandig van de bal ge werkt, hetgeen de scheidsrechter met de zwaarste straf bestrafte: strafschop. Tal van Nederlanders bemoeiden zich met het geval; totdat tenslotte Dillen er re soluut een einde aan maakte. Hij duwde Roosenburg c.s. weg en legde het leder op de juiste plaats. Naar het daarop vol gende keiharde schot viel Meert tever geefs. (4—3). iinie op zich was beter, sterker, meer gefundeerd. De vergelijking kan zelfs nog scherper worden doorgevoerd. De Bel gische ploeg telde ook meer spelers van internationale klasse. En dan moet in de eerste plaats natuurlijk de moeilijke en moeilijk te bespelen Coppens ge noemd worden. Coppens was de Bel gische aanval. Hij dirigeerde die linie op technisch uitstekende wijze. Hij hoort alleen op een sportveld niet thuis. Maar naast Coppens waren er meer Belgen, die zich onderscheidden: aanvoerder, reserve-doelman Meert bijvoorbeeld; Carré, Huysmans, Mees en Lemberechts. Nederland heeft tegenover deze na tionale uitstalling van individuele fleur ran het voetbalspel slechts één figuur kunnen plaatsen. Het was aanvoerder Van Schijndel. Dat was in zekere zin een Zij zijn zelfs tot redelijke prestaties gekomen. Wiersma \«as beslist beter dan Odenthal, die het eerste Belgische doel- l punt op zijn geweten heeft. Toegegeven moet worden, dat Odenthal het beslist moeilijker heeft gehad dan Wiersma. In de eerste plaats, omdat Odenthal's directe tegenstander, Lemberechts, een veel beter voetballer is dan linksbuiten Moës en ten tweede bleek, dat Cop pens het bijzonder goed met Lemberechts kon vinden en dat herhaaldelijk heeft gedemonstreerd. De Bruyckere, de andere debutant dus. deed af en toe, vooral in het begin van de tweede helft, enkele bijzonder goede dingen, maar later zak te ook hij af- Want dit was zeer opmerkelijk van daag: er zijn twee perioden geweest, waarin de Belgen het hard te verduren hebben gehad. Dat was in het eerste kwartier van elke speelhelft. Direct na het begin barstte een kanonnade op het Belgische doel los. De uitwerking bleef uit, omdat Meert zich knap verweerde en er dikwijls onzuiver geschoten werd. Het heeft zelfs tien minuten geduurd eer Steiger de eerste bal te verwerken kreeg. Na de rust inspireerde een spoe dig verkregen doelpunt van De Bruy ckere de Nederlanders opnieuw tot een bijzondere krachtsinspanning. Het offen sief werd, evenals het eerste, afgebroken door een onverwacht Belgisch doelpunt. (Van onze sportcorrespondent) Abe Lenstra is Zaterdag betrokken in de felle strijd, die momenteel tus sen K. N. V. B. en N. B. V. B. woedt Des morgens ontving hij een tele foontje van iemand, die zich een journalist noemde. Volgens dit tele foontje zou Abe afgewezen zijn als sollicitant voor de functie van com mies ter gemeentesecretarie te En schede, naar welke functie hij on langs reflecteerde. Het kennelijk be- jogde effect werd bereikt. Korte tijd later deelde Abe telefonisch mede, dat hij 's middags niet wenste uit te komen in het bondselftal. dat te Enschede zou spelen tegen een uloeg van de Enschedese eerste klassers. Wanneer men nu weet. dat deze wedstrijd was vastgesteld om C Twentse profs, die te Hengelo tegen Rotterdam zouden uitkomen, concur rentie aan te doen, dan kan men zich voorstellen, dat men in En schedese K.N.V.B.-kringen met de handen in het haar zat nu „trek pleister" Abe niet zou komen. Totdat men de mogelijkheid van een tele foon-truc onder ogen zag. Direct werd contact opgenomen met het gemeentebestuur van Enschede, dat mededeelde, dat in de betrok ken vacature gtog geen benoeming had plaats gevonden. Toen men Lenstra dit vertelde, be sloot hij alsnog te komen en reisde per taxi naar Enschede, zodat de bondsploeg tien minuten na de vast gestelde tijd mét Abe de strijd te gen het Enschedese elftal kon aan binden. Er waren ongeveer 9000 toe schouwers. Ondanks de te Enschede gespeelde wedstrijd bezochten nog ruim *a.OOO voetballiefhebbers de profwedstrijd TwenteRotterdam (13) te Hen gelo, terwijl de tegelijkertijd te Al melo gespeelde wedstrijd Heracles Hengelo's elftal (3—0' werd bijge woond -door ongeveer 3000 personen. De jeugdwedstrijd BelgiëNederland heeft een spannend verloop gehad. Tot aan het laatste fluitsignaal hebben beide ploegen met vuur en volharding ge kampt voor de zege, die uiteindelijk naar de Belgische ploeg (32) is gegaan. De overwinning van de Belgen was verdiend. Want weliswaar zat er meer samenhang in het1 elftal van onze land genoten, maar daar stond tegenover dat de Belgische voorhoede vrijwel tijdens de hele wedstrijd veel gevaarlijker was. Van elke schietkans werd gebruik ge maakt. Een goede methode, al was de goede richting vaak zoek. Aan de kant van de Nederlanders daarentegen bleef de afwerking van de aanvallen vaak gebrekkig door talmen of ver doorge voerd combineren op beslissende mo menten. De Belgen hebben hun succes voor een goed deel te danken aan middenvoor Wegria, die zich een prima leider van de voorhoede toonde, over veel stoot kracht beschikte en twee doelpunten voor zijn rekening nam. In het eerste halfuur was België iets sterker. Deze meerderheid kwam tot uit drukking in een goal van Van den Bor- re, de linksbinnen, ongeveer een kwar tier na de aftrap. Nederland bleef ech ter goed partij geven. Spoedig veran derde het spelbeeld, want de Neder landers bouwden sen reeks goede aan vallen op, zodat doelman Blavier her haaldelijk moest Ingrijpen. Drie minuten voor rust moest hij zwichten voor een schot van de Nederlandse midvoor De Wit. Na rust tapte Nederland uit een an der vaatje, waardoor de aanvallen een scherper karakter Kregen. Succes bleef niet lang uit. Twee minuten na de her vatting kon linksbinnen Erkens zijn ploeg de leiding geven. Een tijdlang werd het meest pp de Belgische helft gespeeld. De voorwaartsen vervielen echter weer in nun oude fout van te talmen met schieten, zodat de veld meerderheid niet in doelpunten resul teerde. Daarentegen hielden de snelle Belgische tegen-offensieven en uitvallen altijd groot gevaar m. Na 25 minuten werd een overtreding van spil Wink in het strafschopgebied bestraft met een penalty. De gelijkmaker werd hier niet uit geboren, want Van den Borre wist van deze kans geen gebruik te maken. De Belgen kwamen echter terug en drie minuten later bracht Wegria de stand op 22. In het laatste kwartier vochten beide ploegen verbeten voor het winnende doelpunt. Bij de Belgen, die gaandeweg iets in de meerderheid kwamen, bleef Wegria de grote man. Hij was het ook die vier minuten voor het einde met een kopbal uit een zuivei geplaatste voor zet scoorde. Daarmee was de zege van de ploeg, die over de gevaarlijkste aan val beschikte, een feit geworden. De cijfers (4—2) waarmee Antwer pen in de vijftigste stedenwedstrijd tegen Rotterdam heeft gewonnen, zijn toch wel geflatteerd. In technisch op zicht waren de Rotterdammers niet in de minderheid; integendeel. Hetzelf de geldt voor de krachtsverhouding in het veld. De verdediging der gast heren was echter in goede vorm, spe ciaal doelman Leysen, die zich onder scheidde door enkele fraaie saves. Eén enkele maal liet hij een steekje val len, en dat kostte een doelpunt. In de Rotterdamse ploeg viel de beweeg lijkheid van de voorhoede op en het veelvuldig switchen van de voorwaart sen. Terlouw, die de spilplaats be zette, trok dikwijls aan het langste eind in zijn duels met de Belgische midvoor Loos. In de eerste helft nam Antwerpen de leiding in de vijfde minuut door een doelpunt van Mersie. Twaalf minuten la ter maakte Leysen een van zijn weinige fouten waarvan van Ede prompt profi teerde (11). Kort na de hervatting gaf Mersie zijn ploeg de leiding door de bal uit een corner in te schieten. Vier minuten later bracht Loos de stand op 31 voor Ant werpen na een fraaie aanval over de linkervleugel. Rotterdam gaf zich niet gewonnen en in een periode van druk op het Belgische doel kon Van Pelt uit een voorzet van Van Lent de achterstand terugbrengen tot 32. In het laatste kwartier waren de Antwerpenaren ech ter het meest aan het woord en toen de Rotterdamse keeper op een gegeven moment om het gevaar te bezweren uitliep, kon de linksbuiten Wouters van Antwerpen drie minuten voor tijd de bal in het verlaten doel plaatsen. De Belgische pers heeft uiting gege ven aan zijn teleurstelling over de kwa liteit van het vertoonde spel in de inter land-wedstrijd België-Nederland. De meeste bladen zijn van mening dat België met een groter verschil zou heb ben moeten winnen. „Les Sports" heeft gezegd dat „de Rode Duivels op het nippertje hebben gewonnen, terwijl het met een verschil van vier of vijf doelpunten had moeten zijn. Hun techniek, balcontröle en posi tiespel lagen een klasse boven die van hun tegenstanders. Maar de Neder landers vochten met buitengewone moed De tweedaagse landenwedstrijd athle- tiek tussen Tsjechoslowakije en Rusland, te Praag gehouden, heeft voor de Russen een dubbele zege opgeleverd. Bij de da mes bleven zij met 72 tegen 34 en bij de heren met 117 tegen 95 punten in de meerderheid. de meeste Belgische spelers hebben verwondingen opgelopen die daar ge tuigenis van afleggen...." „Een zege van 4-3 op een elftal als dat van Nederland is niet erg glorierijk, maar iedereen weet hoe moeilijk het :s briljant voetbal te spelen wanneer de tegenpartij daar onstuimige ruwheid te genover plaatst". „Libre Belgique" schreef: „Het Ne derlandse elftal was ondanks de geringe marge van de nederlaag een van de zwakste die wij ons kunnen herinneren". Na critiek te 'hebben geleverd op de slechte kwaliteit van het vertoonde spel, vervolgt het blad: „De spelers kunnen de schuld hiervan schuiven op de slech te weersomstandigheden. Bij droog weer zou het doelpuntenverschil veel groter ten gunste van België zijn geweest". „Le Soir" wijt het slechte spel aan het ruwe voetbal van de Nederlanders. „Als men te maken heeft met een tegen stander met zo weinig scrupules, is het niet gemakkelijk het spel te ontplooien dat je voor ogen staat De Belgen speel den ver beneden hun mogelijkheden te gen een zeer ruw spelend team".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7