T evredenheid 1 Adenauer acht Saaraccoord een „bruikbaar compromis" Hoofdkwartier Kolen- en Staal gemeenschap naar Saarbrücken HAZEL WAS EEN MOORDENARES Piloten vliegen tot in het oog van de orkaan Mau Mau brengt ervaren kolonist ter dood Donderdag wordt in Brussel culinair huwelijk gesloten m Amerikaans transportvliegtuig boven Frankrijk vermist Adenauer naar VS. vertrokken r Veldmaarschalk Kaleba ORR Het weer HONGAARS MECANICIEN PER KRAT NAAR DE VRIJHEID Twee weken in het duister Mr. Pulmon bereidt voor 18de maal zijn diner Le Golf Britse staking breidt zich uit Piloten nemen hun taxi Zware explosie gehoord in de Alpen bij Nice Tot hoofd en hart J DINSDAG 26 OCTOBER 1954 78sfe JAARGANG No. 26128 Aardschok in stad in Midden-Italië ORKANEN STEKEN HUN TONG UIT VJ Straaljager maakt noodlanding Piloot omgekomen Oer de Roos heeft de K.R.O. verlaten Dode en zwaargewonde bij botsing MOTOR BROMFIETSKLEDING Eerst etendrinken en scheren V Werk neergelegd in achtste haven Britse sleepboot op Theems vergaan BURfcAU SMEDESTRAAI b HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraai 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrlgter en Mr W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVER1 tNHtiARIfck 28 cents per millimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6-40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds iel. 21544 Er is in menig opzicht reden tot tevredenheid over de overeen komsten, die Zaterdag in Parijs zijn ondertekend. Er staat nu een ge detailleerde regeling op papier voor de verdediging van West-Europa. En die regeling is in grote lijnen wel be stand tegen heel wat critiek. Niet te gen alle critiek. Het opnemen van een souverein West-Duitsland in de NATO en in de West-Europese Unie, met alle militaire consequenties van dien, is een oplossing, die wordt voor gesteld nadat een andere oplossing is verworpen: de Europese Defensie Ge meenschap. Wat men Zaterdag in Pa rijs heeft gedaan, dat is het op één na beste antwoord formuleren, dat het Westen kan geven op de dreiging uit het Oosten. De E.D.G. was nog iets anders en nog iets meer dan een zo sterk moge lijk bondgenootschap. De E.D.G. zou de scheoping hebben betekend van iets volkomen nieuws in de politiek van dit werelddeel. Vrij Europa zou op tal van gebieden de plaats hebben ingenomen van wat vroeger afzonder lijke landen waren geweest. Het na tionale eigenbelang in zijn oude vorm zou zijn overwonnen. Dat is nu niet het geval. De Franse minister-president, Pier re Mendès-France, heeft het element van het nationale egoïsme weer bijna volledig geïntroduceerd. Zijn bespre kingen met bondskanselier Adenauer van West-Duitsland over de Saar toonden aan, dat dan niet de man met het meeste inzicht in het algemeen belang, maar de sterkste (en de bru taalste) zijn zin krijgt. Als datzelfde nationalisme in West-Duitsland vol doende opleeft, zal dr. Adenauer nog de grootste moeite hebben om de Saar-oplossing door de Bondsdag te doen aanvaarden. Dat de onderhandelingen tussen vrije Europese landen weer geheel in het teken komen van nationaal eigen belang is een duidelijke stap terug. De formele resultaten van Parijs dra gen er de sporen van. Nochtans blijft er reden tot tevredenheid. Daartoe moet men het oog afwenden van de formele teksten en kijken naar de politieke realiteit. Een volstrekt door zetten van nationalistische overwe gingen is in de tegenwoordige situa tie niet meer mogelijk. Men heeft in Parijs besloten tot een bondgenoot schap. Dat is op zich zelf al een aan slag op nationalistisch zelfgevoel. Maar bovendien: dat bondgenoot schap is geen luxe; het is door en door noodzakelijk, omdat er levens gevaar dreigt. Een werkelijk doel matige en afdoende verdediging Europa zal het ondervinden is slechts te bereiken, als het nationale belang ondergeschikt wordt aan het algemeen belang van Europa. Er is reden tot tevredenheid, omdat het bloed soms kruipt waar het niet gaan kan. Misschien wel dwars door de knappe bouwsels van Parijs heen. Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland is vandaag per vliegtuig haar de Verenigde Staten vertrokken. Hij maakt de reis met een speciale super-constellation van de Ameri kaanse luchtmacht. Adenauer wordt vergezeld door de West-Duitse staats secretaris van Buitenlandse Zaken, Hallstein, de chef van het protocol, Baron von Herwarth, het hoofd van de West-Duitse voorlichtingsdienst, Von Eckhardt, en de Amerikaanse Hoge-Commissaris in West-Duitsland Conant. (AFP). Aan boord van het vliegdekschip Hornetvarende in de wateren rond Formosa met een aantal andere schepen van de Zevende Amerikaanse Vlootwordt een ballon opgelatendie uitgerust is met radar apparatuur ten behoeve van de weersverwachtingsberekening. Het doen van meteorologische waarnemingen is een van de meest belangrijke tCLkk&n van dienst aan boord, daar van het weer voor het grootste deel de start- en landingsmogelijkheden afhangen7 De West-Duitse regering heeft gisteren de tekst gepubliceerd van de over eenkomst, die Zaterdag door dr. Adenauer en Mendès-France met betrekking tot de Saar in Parijs is gesloten. De inhoud komt practisch overeen met het geen reeds in de openbaarheid was doorgedrongen. Alleen blijkt uit de vol ledige tekst, dat Frankrijk en West-Duitsland de andere leden van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal zullen aanraden het hoofdkwartier van de gemeenschap te verplaatsen'van Luxemburg naar Saarbrücken. De regering van Saarland heeft al eerder aangeboden een groot en nieuw kantoorgebouw ter beschikking van de E.G.K.S. te stellen en huizen te bouwen voor de huisvesting van functionarissen van het secretariaat. Ook is gisteravond in Bonn een briefwisseling gepubliceerd tussen Adenauer en Mendès-France, waarin wordt gezegd, dat alle verzoeken van West-Duitse banken en verzekeringsmaatschappijen tot het vestigen van filialen in Saar land door de Franse autoriteiten in een geest van samenwerking behandeld moeten worden. Mendès-France en de premier van Saarland, Hoffmann, zyn overeengeko men, dat Saarlanders vele posities in .de mijnen, die thans door Fransen woe den bekleed, zullen overnemen. In de Frans-Duitse overeenkomst is nog be paald, dat bij de benoeming van een Europese commissaris voor Saarland zowel Frankrijk als West-Duitsland en Saarland zelf het recht van veto zul len hebben. Premier Hoffmann heeft gisteren op een persconferentie in Saar brücken meegedeeld, dat de volks stemming, waarvan in het accoord sprake is, eind Maart of begin April zal worden gehouden. Een neutrale com missie zal toezicht houden. Een krachtige aardschok, voorafge gaan door een onheilspellend gerom mel, deed gisteren de bewoners van de 30.000 zielen tellende stad Ascoli Pi- ceno in Italië in paniek de straat op rennen. De schok hield vier seconden aan. Er zijn in de stad, die 100 km ten Noord-Oosten van Rome ligt, geen slachtoffers te betreuren. Ook zijn geen berichten over schade binnengekomen. (U.P.) Bondskanselier Adenauer van West Van een medewerker Met ontstellende kracht heeft de orkaan Hazel, dood en verderf spreidend, haar weg genomen door acht oostelijke staten van Ameri- ka's Verenigde Staten, tot in Canada. Hazel waarom die meisjesnaam? De Amerikaanse meteorologen plegen de orkanen die het land bedreigen een naam te geven, waaruit haar rang nummer in dat jaar is af te lezen. ,,H" is de achtste letter van het al fabet en Hazel is de achtste orkaan van dit seizoen. De maanden Septem ber en October zijn het orkanen-sei zoen in Noord-Amerika. En Hazel is al voorafgegaan door het zevental Alice, Barbara, Carol, Dolly, Edna, Flo rence en Gilda. Het lijkt allemaal wat onnozel, in verhouding tot het barbaar- Se torment dat zo'n orkaan kan ver oorzaken, maar de Amerikaanse mete orologen zijn terecht van oordeel dat de kans op verwarring bij het identifice- ren van deze wervelstormen minder Sroot is bfj een naam, dan bij een co denummer. De geboorteplek van deze orkanen ngt als regel ergens boven de Caraï- bische Zee. Ook Hazel is daar gebo ren in de eerste dagen van deze maand. Zij heeft dus een lang leven gehad. Sindsdien heeft zij haar zwerftocht ondernomen, via het door haar geteisterde Haïti naar de oost- Kust van de Verenigde Staten en yandaar. verder langs Washington, totdat zij de 15e October uitwoedde boven het Ontario-meer. Amerika wordt dit jaar ontzaglijk ge teisterd door orkanen. 1954 slaat een triest record over een periode van een tiental jaren. ,,Dat komt zeker door de atoombom-ontploffingen", zo hoor den wij dezer dagen zeggen, fu heeft die atoombom een brede rug, maar aan deze wervelstormen heeft de bom Werkelijk part noch deel. Orkanen, cy- onen, typhonen en tornado's hebben iv» a»r niets, maar dan ook niets mee te maken. Zij zijn heus geen verschijnsel n» ij ,aatste Jaren, maar hebben be haalde gebie en op aarde altijd geteis- In de Verenigde Staten bezit al sinds het jaar 1873 een orkaan- j ^arschuwingsdienst. En sinds dat jaar reeds heeft men er statistieken omtrent orkanen en tornado's aange legd. Sinds 1873 zijn al ongeveer 1600 orkaanrampen geregistreerd in de Ver enigde Staten. En daaronder zijn er, die nog heel wat verwoestender waren dan die van dit najaar. Met een zwar te kool aangetekend staat een wervel storm aan de Zuid Atlantische kust in Augustus 1893, die niet minder dan 2000 levens kostte. In datzelfde jaar teisterde in de maand October een or kaan de staat Louisiana in het gebied van de Mississippi en liet er ongeveer 1800 doden achter. Berucht is ook de orkaan boven Galveston in September 1900, die van een vloedgolf vergezeld ging en aan 6000 personen het leven kostte. Een orkaan boven Florida in 1928 maakte 1800 slachtoffers. Zet men daar tegenover cijfers uit later jaren, dan constateert men een opvallend verschijnsel. In 1935 vielen bij weer zulk een ramp in Florida 400 slachtoffers. In 1944 eisten de orkanen in de Ver. Staten 64 doden, in 1947 53 doden, in 1950 vielen er 19 doden, in 1951 geen enkele, in 1952 waren het er 3 en in 1953 slechts 2. En nu enige honderden in totaal. Hoe is dit te verklaren? Zjjn deze natuurverschijnselen in kracht afgeno men? Dat is allerminst het geval. Maar men heeft in de Ver. Staten gedaan wat men ter bestrijding doen kon, en dat steeds doeltreffender. En wat kan men er tegen doen? Eigenlijk alleen maar waarschuwen. En hulp verlenen direct na de ramp. Daarmee is het do dencijfer te drukken. Maar het cijfer van de materiële schade, die van de millioenen dollars tot zoals nu het milliard loopt, niet, zoals uit de statistieken blijkt. Hoe beter men het verschijnsel van de orkaan kent, des te beter kan men er voor waarschuwen, ze „voorspellen". De beste bestrij- dingsmethode is dus het bestuderen van het mechanisme van de orkanën. En daarvoor hebben de Amerikaanse meteorologen de hele moderne appa ratuur ter hulp geroepen: onbemande sonde-ballons, radar en vliegtuigen, die dwars door het hels torment heen het „oog" van de wervelstorm binnenvlie gen om waarnemingen te doen.; En op deze wijzen is men met veel be kend geworden, waaromtrent men twin tig jaar geleden nog geen flauw idee had. Oude meningen zijn foutief geble ken en herzien, nieuwe theorieën zijn opgesteld. In het jaar 1"47 zjjn negen meteorologen, onder wie Robert M. Simpson, rechtstreeks een orkaan bin nengevlogen. Het leek een dolzinnige onderneming. Maar zij slaagden en zij kwamen met zeer belangrijke gegevens thuis. Eén er van, een uiterst waarde volle: een orkaan steekt zijn tong uit. Een „tong" van warme lucht, ver scheiden mijlen lang, in de richting, waarin zjj zich voortbeweegt. Een ge geven, daarom zo waardevol, omdat het in staat stelt de gebieden, welke door het naderend onheil bedr 'gd /or den, tijdig te waarschuwen. Simpson heeft de belevenissen van hem en zijn dappere metgezellen op levendige wijze beschreven. En op het ogenblik heeft de Meteorologische dienst der Ver. Staten de beschikking over escadril les vliegtuigen, bemand met stoutmoe dige piloten, die op het eerste sein op stijgen en de orkaan op zee nog tegemoet vliegen om meteorologische gegevens voor de waarschuwings dienst te verzamelen. Na soms uren en uren gevlogen te hebben, om de wer velstorm te ontdekken die dikwijls door een schip gesignaleerd is vlie gen deze „orkaanjagers" met ware doodsverachting het zwarte, bruisende en kolkende wolkengevaarte binnen, terwijl hun vliegtuig krakend en kreu nend ten prooi dreigt te vallen aan het barre atmosferische geweld, om ten slotte het „oog", het centrun. van de wervelstorm te bereiken. En won derlijk genoeg daar wacht hun een volmaakte windstilte, een klaar-blauwe lucht en een rimpelloze zee daar be neden. waar zij soms kleine, onaan zienlijke vissersboten vredig zien drij ven op de spiegelgladde zee, terwijl de bemanning rustig op het dak ligt te zonnebaden. Duitsland heeft gisteren na afloop van een kabinetsvergadering in Bonn aan journalisten verklaard, dat men het Saarvraagstuk n.et op zich zelf moet beschouwen, maar tegen de achter grond van alle besluiten, die in Parijs zijn genomen. Hij voegde hieraan toe, dat als hjj zelf of Mendès-France niet had getekend, „Saarland naar alle waarschijnlijkheid aan Frankrijk was gekomen en vroeger of later met ons hij de Sovjet-Unie". In een radiotoespraak noemde hij de regeling later een „bruikbaar compro mis", waaraan iedere Duitser zijn goed keuring kan hechten. Zowel Frankrijk als Duitsland hebben concessies gedaan, zei dr. Konrad Adenauer. Men neemt aan, dat de bondskanselier de in Parijs gesloten overeenkomsten onmiddellijk na zijn terugkeer uit de Verenigde Sta ten naar men verwacht op 4 No vember aan het parlement ter be krachtiging zal voorleggen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, is bij zijn terugkeer in de Verenigde Staten op het vliegveld van Washing ton begroet door president Eisenho wer en door de ambassadeurs van alle NATO-landen. Dulles zei, dat naar zijn mening een nieuwe tijd voor Europa is aangebroken en hij baseer de die mening vooral op de geest, waarin de Parijse besprekingen zijn gevoerd. De Russische afgevaardigde naar de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, Andrei Vishinsky, heeft in de politieke commissie tijdens het debat over de ontwapening nog gesproken over de overeenkomsten van Londen en Parijs. Hij meende, dat deze overeen komsten, die aan West-Duitsland een leger geven van een half millioen man „onder leiding van fanatieke Hitier- generaals", in flagrante strijd zijn met de gedachte der ontwapening. Volgens United Press zouden er aan wijzingen zijn, dat de Sovjet-Unie van plan is nu ook Oost-Duitsland openlijk te bewapenen. Tot dusver gebeurde dat ook wel, maar dan heimelijk. (AFP-Reuter-UP). Maandagmiddag beeft een straaljager van de vliegbasis Eindhoven, een Thun- derjet F 84, even buiten de bebouwde kom van Woensel, een noodlanding ge maakt. De piloot, kapitein-vlieger B. W. Schippers, kwam hierbij om het leven. Hij was afkomstig uit Eindho ven, gehuwd en vader van een kind. De vlieger maakte een routinevlucht. Toen hij bij terugkeer naar het vlieg veld nog drie mijl van het begin der landingsbaan was verwijderd, heeft hij waarschijnlijk motorstoring gekregen; hij seinde, dat hij het toestel zou af draaien voor het maken van een nood landing, teneinde te voorkomen, dat de machine in Eindhoven zou neerstorten. Dit is hem gelukt, doch het heeft hem het leven gekost. De piloot slaagde er nog in een buiklanding te maken op een weiland. Door de zware smak liep hij zulk een ernstige inwendige ver wonding op, dat hij spoedig aan de gevolgen daarvan is overleden. De programmaleiding van de K.R.O. deelt ons het volgende mede: „De Ka tholieke Radio Omroep en de heer Ger de Roos zijn geheel tot overeenstemming gekomen over het beëindigen van het dienstverband van de heer De Roos met de K.R.O. Beide partijen hebben in on derling overleg en met wederzijds goed vinden de arbeidsovereenkomst op 10 October 1954 als geëindigd beschouwd." Op de Deventerstraat te Apeldoorn ls vannacht omstreeks een uur een 32-ja- rige vertegenwoordiger J. v. O. uit Al melo met zijn auto tegen een aan de kant van de weg geparkeerde vracht wagen gebotst. Hij werd bij deze botsing gedood, terwijl de 30-jarige vertegen woordiger J. S. K. uit Wageningen, die naast hem zat, zwaar gewond werd. De laatste werd naar het Juliana Zieken huis overgebracht. De vrachtwagen was aan de achterzijde van een goede ver lichting voorzien, zodat de oorzaak van het ongeval nog raadselachtig is. 9? Een 63-jarige Engelsman, die het grootste deel vai. zijn leven in Kenya heeft doorgebracht, die de taal van de Kikoejoe's vloeiend sprak en die weir gerde de Mau Mau ernstig op te vat ten, is elf dagen geleden verdwenen. Hij had nooit wachtposten op zijn een zame boerderij willen hebben en droeg zelden of nooit wapens. Een Britse pa trouille, die zijn onderneming passeer de, trof zijn vrouw en de Afrikaanse kokkin levenloos aan. De kolonist zelf, Arundell Gray Leakey, was spoorloos verdwenen. Thans is het vrijwel zeker, dat hij op advies van een tovenaar van de Mau Mau levend is begraven. Men had al kleren van Leakey ge vonden, die ernstige vermoedens wet tigden. Die vermoedens werden prac tisch zekerheid door de verklaringen van een gevangen genomen „veldmaar schalk" van de Mau Mau. Kaleba. Kaleba werd met drie andere ter roristen verrast in een grot op de Zuid-Westelijke helling van Mount Kenya, die zij qls slaapplaats ge- Advertevtie (tot Woensdagavond) Koude nacht met weinig wind, hier en daar mist en in het Oosten van het land plaatselijk lichte nacht vorst. Morgen van het Westen nit toenemende bewolking en enige re gen. Tot matig of vrij krachtig toe nemende Zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 7.24-17.23. Maan: 8.27-17.08. Een 28-jarige Hongaarse mecanicien kon gisteren weer voor het eerst sinds veertien dagen ruim ademhalen na een benauwde en benauwende reis van Boedapest naar Hamburg in een groot houten krat, waarin hjj zich verstopt had om naar het Westen te vluchten. De avontuurlijke vlucht was nog haast slecht afgelopen, daar hij, reeds zeer verzwakt door honger en dorst, nauwe lijks meer voldoende lucht kreeg in het krat, dat volgens het opschrift „export goederen voor Australië" bevatte. Duitse spoorwegbeambten, die werk zaam waren op het emplacement, waar de goederentreinen staan, hoorden plot seling gesmoorde kreten komen uit het krat, dat zij in allerijl openbraken. In het krat troffen zij een Hongaarse boormachine... en Imre, de mecanicien, aan. Imre weigerde aan de pers zijn ach ternaam mede te delen, uit vrees, dat anders de Hongaarse autoriteiten re presailles zouden nemen tegen zijn fa milie en vrienden. Hij zeide werkzaam te zijn geweest in een machinefabriek in Boedapest. Toen hjj op een dag de grote houten kratten zag volladen met machines voor Australië, stond zjjn plan vast. Er was in het krat me' de boor machine nog amper plaats voor hem, maar hij wist er met e n paar fles jes sodawater en een paar broden in te kruipen en wachtt' in spanning af, wat er ging gebeuren. Dat was 11 Oc tober, dus twee weken geleden. Hij herinnerde zich nog, dat hij in een goederentrein terecht kwam, waarna zijn lange reis via Oostenrijk naar Ham- Wellicht houdt ge van een goed maal, van een goed glas wijn. Wel, dan dient ge Donderdag in Brussel te zijn, waar de befaamde Franse keükenprins E. Pulmon op die dag voor de achttiende maal zijn al even befaamde „diner Le Golf" zal opdienen. Ge zult er in inter nationaal gezelschap verkeren, want uit de Kongo, uit New York, uit München en Londen komen zijn gasten aangevlogen om deze culinaire hoogtij dag mee te maken. Het enige bezwaar is misschien, dat de prijs 2.500 Belgi sche francs bedraagt, oftewel een klei ne 200 gulden. Meneer Pulmon is in 1923 begonnen met zijn „diners Le Golf". De Franse kookkunst, jarenlang de titelhoudster van het culinaire genot, begon tekenen van verval te tonen. Meneer Pulmon bond de strijd aan met de decadentie en begon diners samen te stellen, die zelfs de meest exorbitante smaak wis ten te strelen. En naar goede Franse traditie waren die diners bedoeld als omlijsting van de wijn. In een of ander Jduur restaurant in de Belgische hoofd stad of aan boord van een luxe schip werd het feestmaal bereid en geser veerd. De oorlog maakte in 1939 een einde aan al dit heerlijks. Goede manieren bestaan uit kleine opofferingen Maar Donderdag, op 28 October, her vat hjj de traditie, een nieuw tëken dat de tijden weer ten goede zijn gekeerd. Al weken lang is meneer Pulmon doen de zijn maal te prepareren. Samen met een voortreffelijke kok componeert hij zijn menu. Hij proeft en proeft, laat spijzen door zijn mondholte glijden en keurt. Hij mengt en mengt en niemand za) tenslotte meer kunnen nagaan, wel ke grondstoffen er zijn gebruikt. Iedere gang van het maal en het zijn er zeven krijgt zo zijn eigen smaak, zjjn eigen geur, zijn eigen aroma. De samenstelling blijft uiteraard het per soonlijk beroepsgeheim van meneer Pulmon. Bjjna 200 gasten zullen Donderdag aanzitten. Uit alle delen van de we reld komen ze naar Brussel om met gesloten ogen het goede der aarde, door .en meesterhand verwerkt tot buiten aardse strelingen, te genieten. Samen zullen zij bijna 1.400 flessen wijn en champagne drinken. Dat is niet zoveel, volgens de heer Pulmon, want ieder mens kan per etmaal zeker wel twee flessen gewone en twee en een halve fles mousserende wijn aan zonder symptomen van de kennelijke staat te gaan vertonen. En in overeenstemming met de heerlijkste tradities zullen spijs en drank die dag een gelukkig huwelijk aangaan, zonder inmenging van vreem den. Derhalve is de sigaar of de siga ret taboe. Wie met een brandend rook artikel ter tafel verschijnt, zal door meneer Pulmon hoogst persoonlijk de deur uit worden geschopt. Op dit punt kent de grote culinaire koppelaar geen genade. burg begon. Hjj had het geluk, dat de Hongaarse douane he krat, waarin hij zat, niet controleerde. „Maar toch bib berde ik elke nacht van de kou en de angst", aldus Imre. „Soms stopte de trein dagenlang bij bepaalde grenspos ten", zo vertelde de donkerharige Hon gaar, die zei, dat het eerste, wat hij als vrij man ging doen, „eten, drinken en scheren" was. (UP) bruikten. In die grot werden kleren en sieraden uit het huis van de Lea key's gevonden. Men gelooft, dat Ka leba, een rijzige neger met vervaar lijk kroeshaar, de leiding had bij de overval op de boerderij. Kaleba gaf zich vorig jaar aan bij de politie en trad daarna op bij de on derhandelingen met de Mau Mau-gene- raals China en Tanganyika over een eventuele overgave van alle Mau Mau leden. Toen die onderhandelingen op niets uitliepen, verdween Kaleba in de bossen. Generaal China is gevangen ge nomen en veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Kaleba is hem waarschijnlijk opge volgd als hoogste chef van de terro risten-organisatie. De 63-jarige Engels man moest volgens de tovenaar ter dood worden gebracht om de overwin ning aan de zijde van de Mau Mau te brengen. Kaleba was gewapend met Leakey's pistool. De situatie in -ie Britse havens is op hieuw verergerd, doordat de staking zich uitbreidde tot een achtste haven Manchester waar 500 arbeidsrs 't werk neerlegden. Gematigde vakverenigings- leiders hadden slechts gedeeltelijk suc ces bü hun pogingen om de havenar beiders weer aan het werk te krijgen. Zij slaagden er in ongeveer 1.000 arbei ders te Londen, Liverpool en Huil te bewegen het werk te hervatten. In totaal staken thans ongeveer 43.000 havenarbeiders en 8.000 arbeiders op de werven, waar schepen worden hersteld. In het geheel ligt op bijna 450 schepen het werk stil De stakingslei ders pogen hun actie tot Schotland uit te breiden. Een van hen, Barrett, is met het oog hierop naar Glasgow ver trokken. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Arbeid worden goede ren met een totale waarde van 135 tot 145 millioen pond dooi de stakingen op gehouden. Gisteravond is opnieuw een speciale kabinetsvergadering aan de sta kingen gewijd. Naar verluidt hoopt de regering nog steeds, dat er een regeling kan worden getroffen, zonder dat zij troepen in de havens te werk behoeft te stellen. (Reuter) Op de Theems bij Londen is in de afgelopen nacht een Britse sleepboot, bij het slepen van een schip gekapseisd. Drie leden van de bemanning konden wor den gered. Zes, onder wie de kapitein, worden nog vermist. Wie zal nog beweren, dat het leven in militaire dienst zwaar is? In St. E val in Cornwall hebben de piloten van het 228ste squadron een eigen taxi, waar mee zij van het hoofdkwartier naar hun vliegtuigen willen gaan. Dc taxi, een Ausitn uit 1938, is een afgedankt Londens karretje, dat ze voor 600 gul den konden overnemen. De officieren droegen ieder 30 gulden bij en alle bemanningsleden betalen wekelijks één gulden voor het onderhoud. Zo nu en dan wordt de brik voor zijn oorspronkelijk doel gebruikt, namelijk om aan het plaatselijke stationnetje een gast af te halen. Sinds Zondagmorgen wordt een Amerikaans transportvliegtuig van het type C-47 met 21 militairen aan boord tussen Lyon en Rome vermist. Britse, Franse en Italiaanse schepen en vliegtuigen hebben tot gisteravond zonder succes het Westelijk deel van de Middellandse Zee afgezocht. Van morgen hebben zij hun nasporingen hervat. Bewesten Cap Corse, de Noordelijkste punt van het eiland Corsica, heeft men in zee een „twee- motorig vliegtuig" waargenomen. Ver moedelijk betreft het hier een ander toestel, dat gistermiddag is neerge stort. Men acht het waarschijnlijker, dat het Amerikaanse transporttoestel, dat gestationneerd was te Manston in het Engelse graafschap Kent, is neergestort in de buurt van Peone, ongeveer 90 kilometer ten Noord- Westen van Nice. In dit gedeelte van de Alpen zjjn bergtoppen tot duizend meter hoog. Van Nice, en van twee ongeveer 80 km. ten Noord-Westen van deze stad gelegen dorpen zijn reddings ploegen de Alpen ingetrokken naar een plaats, waar men in de nacht van Zondag op Maandag een zware ontploffing had gehoord. De vermiste C-47 heeft het laat ste contact gehad met de vliegbasis Marignane bij Marseille, die het tcestel uitnodigde te landen met het oog op de slechte weersomstandig heden boven Frankrijk. Het vlieg tuig liet weten, dat het dt boodschap ontvangen had, doch sindsdien werd niets meer vernomen. (Reuter-UP)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1