MAO TSE de Britse Handelsdynastieën Rood-China TOENG Hongs verlaten koopt uit VAL DA BICAÜPANiÉy Oostelijk deel van Holland Marsh volgende week droog Nieuwe tactiek der communisten Groeiende sociale taak van levensverze kerings bedrijf het Tussen neus en lippen JOS VONK smeedt een ongewone bisschopsstaf Het „Zwanenwater" wordt opengesteld Is Uw maag ziek Aanpassing aan de omstandigheden door veelheid van vormen De machtssymbolen van de Goudkust 11 11 ■BPS» DINSDAG 26 OCTOBER 1954 PAGINA 3 EIND VAN EEN TIJDPERK BIJ VERKOUDHEID PASTI LLES deVachte VALDAMILD Gevaarlijke bocht Metselaar verdronken na aanrijding op brug Vliegende schotel"boven Rotterdam „Het Zwanewater" opengesteld Mb ALS DE REGEN UITBLIJFT Romme, staatsvijand nummer een Vondeling Mirjam naar pleegouders Iets voor Nederlandse moeders m De „Willem Bontekoe Ongeveer de helft boven water gehaald Geheimzinnige koffer na een jaar afgehaald De zaak-Petersen Van Nederl. zijde geen onvoorzichtigheid PATER L. HOOY Benoemd tot vloot aalmoezenier ƒ435.000 voor de vluchtelingen Het is de vraag, of de naam „Brits-Indië" in het spraakgebruik al overal is vervangen door „Indië en Pakistan". De Britse heerschappij in Voor-Indië is lange tijd zo evident, zo „normaal" geweest, dat iets daarvan in het Wes terse bewustzijn nog steeds voortleeft. Waar men niet altijd bij stil staat, is, dat het maar weinig heeft gescheeld of in de vorige eeuw was op diezelfde „normale" manier het begrip Brits-China ontstaan. Door allerlei oorzaken is het zover nooit gekomen, maar tientallen doortastende Britten hebben er hard voor gewerkt. Nog gedurende een groot deel van deze eeuw zijn Britse maatschappijen, voor het merendeel gevestigd in Hong Kong, de milde draag sters geweest van een soort commercieel despotisme, dat, bij ontstentenis Van een effectieve regering, een van de weinige waarborgen voor de Chinese Welvaart vormde. Toen China al lang een republiek was geworden, regeer den in de Zuid-Oostelijke kuststrook ware handelsdynastieën, die men be titelde als de „Hongs". Aan deze toestand wordt binnenkort een einde ge maakt. Het communistisch bewind van Mao Tse Toeng heeft zich formeel bereid verklaard de „Hongs" a.h.w. uit te kopen. Voor het eind van dit jaar zal de oudste Britse firma in China, Jardine Matheson Ltd., overgaan tot sluiting van de kantoren in Sjanghai. Een eeuw geleden werd de firma opgericht door een onvermoeibare Schot, dr. Jardine. Hij behoorde tot die groep van econo mische waaghalzen, die het Hemelse Rijk desnoods te vuur en te zwaard kwamen „openleggen". Veel scrupules veroorloofden zij zich niet. Dr. Jardine verdiende een vermogen aan de opiumhandel. En dezelfde opiumhandel leidde tot een Britse overwinning in de Opium-oor log, waardoor aan de kroon van Koningin Victoria een onverwachte diadeem werd toegevoegd, de kroon kolonie Hong Kong. Advertentie Op de brug over de Angstel, in de Rijksweg Vreeland - Aalsmeer onder de gemeente Loenersloot, is Maan dagochtend een daar zijn werk ver richtende metselaar, de 33-jarige M. Valkenburg, aangereden door een personenauto en in het water ge slingerd. Zijn broer dook onmiddellijk in het water en slaagde er na enige tijd in hem op het droge te brengen. De levensgeesten bleken toen reeds te zijn geweken. Het slachtoffer, dat gehuwd was en vader van twee kinderen, was bezig met herstelwerkzaamheden aan de brug, die enkeledagen geleden beschadigd werd toen een auto uit de daar in de weg gelegen gevaarlijke bocht vloog en de brug ramde. Ook Maandag nam de bestuurder van de auto de bocht verkeerd, met het ver melde gevolg. Rotterdam schijnt nu ook in het vlie- genüe-schotelluchtnet te zijn opgeno men. want de politie van de Maasstad kreeg Maandagavond een telefoontje van iemand, die mededeelde, dat hij, toen hij zich in de Middellandstraat be vond, een vliegende schotel had gezien. Het voorwerp kwam omstreeks kwart over negen uit Zuidoostelijke richting, verscheen boven Rotterdam, keerde daarna en verdween in dezelfde rich ting. Volgens de waarnemer, die zei, niet de enige te zijn geweest, die de vlie gende schotel had gezien, heeft het voorwerp een rossige gloed gehad. De rechtstreekse afstammeling van deze dr. Jardine, de millionnair John Keswick, heeft met de regering in Pe king een accoord gesloten, waarbij de communisten bepaalde, niet nader om schreven verplichtingen aangaan in ruil voor de overname van alle scheeps werven, dokken, pakhuizen, fabrieken, brouwerijen en katoenspinnerijen van Jardine Matheson Ltd. Vijf jaar lang heeft de staf van de firma in Sjanghai onder moeilijke om standigheden de strijd volgehouden. De loketten mochten niet geopend wor den, het personeel mocht niet ontsla gen worden, de Britse employé's mochten het land niet uit en de Lon- dense kantoren moesten enorme som men storten om de extravagante belastingen te betalen, die de regering in Peking oplegde. Aan dat alles komt nu binnenkort een einde. Jardine Matheson Ltd. heeft nieuwe kantoren geopend in andere delen van Zuid-Oost Azië. John Keswick is bereid handel te drijven mèt China. Daarvoor is Honk Kong nog altijd China's „win kel op de hoek". Maar de handel in China is onmogelijk geworden. 3 Grote banken, de Hong Kon grand Shanghai Banking Corporation (vroe ger een dochtermaatschappij van Jar dine), de Chartered Bank of India, Aus tralia and China (zonder kantoren in Australië) en de Mercantile Bank of India, worden eveneens geliquideerd. De laatste herinneringen aan een „Brits China" zijn bezig te verdwij nen. Jhr. A. van de Poll, oud-wethouder van Heemstede, eigenaar van een van de schoonste natuurreservaten van ons land, „Het Zwanewater" te Callants- oog heeft besloten dit gebied voor het publiek open te stellen. „Het Zwanewater" is een 550 ha groot ongerept duinterrein, waarin twee meren liggen, onderling door een z.g. slochter verbonden, die ca. 200 ha beslaan. Men vindt er een rijke flora een expert moet er 200 verschillende-planten soorten op één m2 hebben gevonden en fauna. Maar bovenal: het geheel vormt de broedplaats van de grootste lepelaarskolonie van West-Europa. Dit jaar zijn er 700 lepelaars geweest. Men zal van het voorjaar 1955 af op Maan dag, Woensdag en Vrijdag, in kleine groepen onder deskundige geleide het Zwanewater kunnen bezoeken en van verre, teneinde de dieren niet te ver jagen de lepelaarskolonie kunnen gadeslaan. «v 'TT -v: Advertentie Geen beter middel dan-cjjT In de door de watersnood getroffen Holland Marsh in Canada is men druk bezig met het droogmalen van het overstroomde gebied, waar een groot aantal Ned. immigranten landbouw ondernemingen hadden gevestigd. De winteroogst (uien, wortelen en aard appelen) is grotendeels verloren, maar men hoopt dat de oogst 1955 weer nor maal zal zijn. Het water staat ge middeld 60 tot 90 cm hoog. Het oostelijk deel van de polder, waar ook de gaten in de dijken zijn gedicht, wordt thans met 14 pompen drooggemalen. Er is voor het herstel van de Holland Marsh een plaatselijke technische com- Lenin verkondigde reeds, dat de strategie van de communisten steeds gelijk blijft, maar de tactiek verandert en schommelt als „eb en vloed". Momenteel bele ven wij weer een wisselend getij bij de C.P.N. In hun maandblad „Politiek en Cultuur" (Oct.) sturen zij nu aan op een „nationaal eenheidsfront". Zij hopen de „boeren", groot en klein, de middenstand en de middengroe pen, kortom het z.g. „nationale deel van de bourgeoisie" warm te ma ken voor hun „nationale beweging". De communisten zullen dan natuur lijk niet al te revolutionnair mogen optreden, want dat'schrikt die even tuele burgerlijke medestanders nogal af. Zij zijn dan ook van plan „alle radicalistische en sectarische opvat tingen in eigen rijen uit te bannen" en nemen zich voor „nieuwe wegen" in te slaan. Als doel van deze nationale be weging geven zij aan: Ons land weer zijn politieke vrijheid hergeven en net los te wrikken uit de „worgen de greep van Amerika". In het ver schiet wordt gesteld een oriëntering °P alle buitenlandse markten „onge acht hun politiek of economisch sys teem". Evenals de Hitlerianen houden de communisten er erg van een concrete 2°ndenbok of hoofdvijand te kiezen. ~Te eer valt deze keer te beurt aan gr°f- Romme: „De strijd moet geconcentreerd zijn op de hoofdvij- p De hoofdvijand in ons land is oio unrtrnaameto AlTIGri- lrne, als voornaamste steunpunt". Sr liilfnS steunpunt". Sr moet natuur- yoor een schrandere constructie vaa v-n gezorgd om Romme's ge- jr"Ikheid enigszins aannemelijk te Wei 'n de ogen van de massa, vv nnu, (je constructie is zeer een- oucüg en geheel doorzichtig: Ame rika s politiek beoogt, onder het mom van Europese Eenheid, ons land en vrijwel heel Europa aan zich te onderwerpen. De economische, gees telijke en organisatorische belangen Va*?. det V a t i c a a n zijn het best gediend door de politiek van Ame- wr i .go &aan ,,de belangen van Washington en Romme hand in hand! Ter nadere adstruering en ter ver wekking van onrust dient dan nog het volgende. Vooral „roomse" voor vechters: Adenauer, Schumann, franco en Romme, spannen zich Voor de „Amerikaanse" eenheids beweging in Europa, zoals ook wij ten De Gasperi het heeft gedaan. Het „door Amerika gedroomde ver enigde Europa zou een room s-ka- tholiek Europa moeten zijn". Men schroomt niet het spook van het oude „Roomse Rijk" weer te laten opdoemen. Romme's politiek, gebaseerd op „onderwerping aan Amerika" en ge steund door een „handvol grote ka pitalisten" en een „middeleeuws geestelijk klimaat" passen natuurlijk mooi in deze constructie! Het zou ons zeer verbaasd hebben als het Mandement er niet bij gesleept werd. Dit gebeurt dan ook prompt: „Te gen die achtergrond komt ook het mandement als een aanval op ons volk scherper uit." Wij wisten niet, dat Romme eigen lijk de buitenlandse politiek van Ne derland bepaalt. Hij moet toch wel een machtig man zijn en heel het ministerie om zijn pink draaien. Wij wisten ook niet, dat Amerika zo ge brand is op een rooms-katholiek Europa. Het wordt voor Amerika dan wel eens tijd een gezant bij het Vaticaan te benoemen! Of ons „nationaal deel" van de bevolking, boeren en middenstanders op het vriendelijk gefluit zal in gaan, lijkt ons niet waarschijnlijk. Deze groep is al in menig land verlokt, ge vangen en gehangen. Nog lijkt ons ac tueel wat Marx in 't „Manifest" schrijft over het foppen van de burgerij in Duitsland, goed honderd jaar gele den: „In Duitsland strijdt de com munistische partij, zodra de bour geoisie revolutionnair optreedt, gemeenschappelijk met de bourgeoisie tegen de absolute mo narchie, de feodale grondeigendom en de reactionnaire kleinburgerij. Zij laat echter geen ogenblik na de arbeiders een zo helder mogelijk be sef in te prenten van de v ij a n d i- ge tegenstellingen tussen bourgeoisie en proletariaat, opdat de Duitse arbeiders de maatschappelij ke en politieke voorwaarden, die de bourgeoisie met haar heerschappij moet tot stand brengen, als even zoveel wapenen tegen de bourgeoisie kunnen richten, opdat na d e val van de reactionnaire klasse in Duitsland onmiddellijk de strijd tegen de bour geoisie zelf kan beginnen." Hier is geen woord Frans bij en na hon derd jaar blijkt de strategie van de communisten nog dezelfde. Het is echter prettig te weten waar de C.P.N. momenteel haar zwaar geschut op richt: De z.g. Amerikaanse bezetting van ons land en Romme's invloed. Men wil een verandering van buitenlandse poli tiek en de „vorming van een rege ring zonder deelname van Romme- aanhangers." Dr. A. v. d. WEY O. Carm. ,v'" ,V:-'T:v v'-y Het ruim 300 hectaren grote natuurreservaat „Het Zwanewater" in de duinen onder Callantsoog (N.H.) zal met ingang van het volgende seizoen voor het publiek toegankelijk worden gesteld. Om het kostbare terrein echter zoveel mogelijk te sparen, is bepaald, dat bezoek aan het „Zwanewater" slechts onder geleide mag plaats vinden e-en maatregel, die voor de natuurliefhebber zeker geen beletsel zal vormen van dit uitzonderlijk fraaie stukje van ons land te genieten. Driemaal per week kan ieder, die zich daarvoor bij de jachtopziener opgeeft, het reservaat waarin zich o.m. de grootste broedkolonie van West-Europa bevindt bezichtigen. missie gevormd onder leiding van onze voormalige landgenoot G. Horlings Men hoopt het oostelijk deel van de polder over een week droog te hebben. Of dit zal lukken hangt evenwel af van de regenval in de komende dagen en de waterstand van het Simcoe Lake. Het kleinere deel van de polder, dat ten westen van Rijksweg 400 ligt, wordt nog niet bemalen aangezien men eerst het grotere gedeelte dat minder diep geïnundeerd is, wil droogmalen. Het watert thans gedeeltelijk natuurlijk af door het gat in de dijk. Het is nog niet te zeggen wanneer dit gedeelte droog zal vallen. Asnorveld, gelegen in de Holland Marsh, is thans door de gezondheids dienst vrijgegeven, en de bewoners ke- jren er weer terug. De andere delen van de polder zijn nog gesloten. De dakloze families zijn in de om geving ondergebracht. Men is begon nen chèques uit te reiken voor de aankoop van levensmiddelen en andere noodzakelijke levensbehoeften. Een nauwkeurige schatting van de oogst- verliezen is nog niet te maken. De vondeling Mirjam v. d. Berk, die, zoals men weet, in een ?iekenpaviljoen was ondergebracht, gaat Bussum ver laten. Zij zal voorlopig bij pleegouders in Hilversum komen. De Voogdijraad nam dit besluit, omdat het paviljoen uit sluitend bestemd is voor verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. Door stijging van deze gevallen was het de directie onmogelijk voor Mirjam nog een bed beschikbaar te houden. Het kind zal echter onder toezicht van de Voogdijraad blijven. Leve de pijp Prof. Edward Hammond uit Californië heeft zijn vrouw, die gewoon was drie pakjes sigaretten per dag te roken, overgehaald voortaan pijp te gaan ro ken. Hij gelooft, dat het roken van veel sigaretten longkanker en hartziekten bevordert. Zijn vrouw verklaarde dezer dagen: „Ik ben nog wel geen hartstochtelijk pijprook ster en stiekum rook ik nog wel eens een paar si garetten, maar ik wou, dat ik de moed had om in het openbaar een pijp te roken. Het zou wellicht andere vrouwen aanspo ren mijn voorbeeld te vol gen". Aardig souvenir Het zijn niet alleen ex plosieve projectielen, die door sommige onvoorzich tige souvenirjagers als oorlogsherinneringen wor den bewaard en die voor de verzamelaars een do delijk gevaar kunnen be tekenen. Een 73 jaar oude oud-strijder uit de eer ste wereldoorlog. Jon El liott, had als een andere Damocles al jaren een ba jonet boven zijn bed hangen, waarop hij erg trots was. Toen de politie onlangs zijn huisdeur for ceerde, omdat men de oude Jon al een week lang niet had gezien, ont- Men beweert wel eens, dat het levensverzekeringsbedrijf niets nieuws meer te brengen heeft in tegenstelling tot het, wat dit betreft, meer dyna mische schadeverzekeringsbedrijf, dat nog steeds met nieuwe vormen van verzekering uitkomtMen vergeet dan, dat de schadeverzekering met een veel soortig aantal objecten te maken heeft, waaraan door een groot aantal moge lijkheden schade veroorzaakt kan worden. Het levensverzekeringsbedrijf daarentegen moet zich in hoofdzaak houden aan de dekking van het risico van overlijden en van lang leven van de mens. Dit laatste geschiedt dan meestal in de vorm van lijfrenteverzekeringen. Zou men echter in de gelegenheid gesteld worden van alle bestaande tariefsvormen op het gebied der levensverzekering kennis te nemen, dan zou blijken, hoeveel vormen er zijn, waardoor deze risico's gedekt kunnen worden. Door de gelegenheid te bieden, le vensverzekeringen te sluiten, die prac- tisch aan alle omstandigheden kunnen worden aangepast, vervult het bedrijf een bij uitstek sociale taak. Dit blijkt wel voldoende uit het feit, dat in het tweede kwartaal van dit 'aar aan de op de afloopdatum van hun verzekering in leven zijnde polis houders en aan de begunstigden bij overlijden van een verzekerde, ruim f 50.000.000.werd uitgekeerd. De grootte van dit bedrag geeft te vens duidelijk aan welke enorme vlucht het moderne sparen in de vorm van een levensverzekering genomen heeft. De eredietfunctie van een polis van levensverzekering mag men evenmin onderschatten. Men denke hierbij aan polisbelening alsmede aan het overdra gen van de polis aan bankinstellingen, tot zekerheid in verband met een ver leend crediet. Ook door het scheppen van werk- en woongelegenheid, door financiering van industrie en woningbouw, trekt het levensverzekeringsbedrijf steeds meer de aandacht. Het heeft immers de beschikking over enorme, hem door de polishou ders toevertrouwde bedragen die, in het belang van polishouders en van onze nationale economie, zo goed mo gelijk belegd dienen te worden. Zo bedroeg aan het einde van bet tweede kwartaal van dit jaar de totale waarde van de vaste eigen dommen (veelal woningen) ruim f 300.000.000.Er werd door het gehele bedrijf ruim f 650.000.000.aan hypo theken verstrekt, terwijl het totale be drag van de leningen op schuldbekente nis (ruim 2 milliard) voor het grootste gedeelte door industrie en gemeenten werd opgenomen. Door de gemeenten werd het verstrekte crediet veelal voor financiering van de woningbouw ge bruikt. Met het vorengenoemde is de sociale taak van het bedrijf echter nog niet in volle omvang geschetst. Enige maanden geleden verscheen na melijk een mededeling, uitgaande van een groot aantal levensverzekering maatschappijen. Hiervan was in het ai- gemeen de strekking, dat voor verzeke ringen, waarvan de verzekerde na 30 Juni 1954 algeheel en blijvend invalide zal worden, voortaan geen premie meer verschuldigd zal zijn. Thans is het wel zo, dat practisch iedere maatschappij een dergelijke risi codekking geeft, zij het dat niet iedere maatschappij deze dekking zal insluiten, zonder dat men er om vraagt. Ook zullen de desbetreffende verzeke- ringsvoorwaarden niet Lij iedere maat schappij hetzelfde zijn. Tevens zal men er rekening mede moeten houden, dat beperkende voorwaarden gesteld kunnen worden in verband met de gezondheids toestand van de verzekerde. Belangrijk hierbij is dat practisch het gehele bedrijf nu paden bewandelt, die voordien slechts door enkele maatschap pijen, en dan nog niet in die mate als thans, begaan worden. Het is nu zo dat niet alleen het risico van het verdwijnen van het arbeidsinko men van het gezinshoofd door overlij- den of door ouderdom gedekt kan wor den. Ook de zorg van velen, dat zij, hier toe door invaliditeit gedwongen, de pre miebetaling voor hun verzekering niet meer kunnen voortzetten en deze dus niet meer of slechts voor een lager ver zekerd bedrag gehandhaafd kan worden, is nu weggenomen. Deze belangrijke verbetering van risi codekking kon daarenboven nog gepaard gaan met een geringe premieverlaging voor vele vormen van verzekering. TJit dit alles blijkt wel, hoe het levens verzekeringsbedrijf, bij alle zorg voor een solide bedrijfsvoering, voor zijn groeiende sociale taak begrip toont te hebben. In het bijzonder valt het op dat in een tijd van voortdurende stijging van on kosten en prijzen een zo belangrijk „ar tikel" als de levensverzekeringspolis, niet duurder maar in de eerste plaats „voor verbeterde kwaliteit" goedkoper kon korden. Een constatering, die nog meer relief krijgt wanneer men weet dat tegenwoordig vrijwel iedere Neder lander met levensverzekering te maken heeft. Het totaal aantal polissen van le vensverzekering bedraagt namelijk niet veel minder dan twintig millioen. De Rijksluchtvaartdienst is nog steeds werkzaam met het onderzoek naar de oorzaken van de ramp met de „Willem Bontekoe". Men vermoedt, dat de „Willem Bontekoe" vóór de ramp in de omgeving van IJmuiden en elders boven land is geweest. Enige getuigen, die het toestel tussen twaalf en een uur menen te hebben gezien der'en reeds mededeling van hun waarneming. Anderen hebben tot nu toe blijkbaar geschroomd hun bevindingen aan de bevoegde instanties te vertellen. De Rijksluchtvaartdienst verzoekt thans dit alsnog te doen aan het Bureau van onderzoek ongevallen van de Rijks luchtvaartdienst op Schiphol of aan de plaatselijke politie. De bergingswerk zaamheden van de verongelukte KLM- machine gaan inmiddels door. Een vloot van vijf bergingskotters, door de KLM gecharterd, is bij goed weer nog steeds bezig met de reconstructie van het toestel. Naar schatting is op het ogenblik ongeveer de helft van de „Willem Bontekoe" boven water ge haald. De eigenaar van de koffer, die ruim een jaar geleden bfj een der Utrechtse hotels werd achtergelaten, heeft zich ge meld. Hij bleek te zijn de zestigjarige uit Warffum afkomstige Tjaart Doorn bos, die vijfendertig jaar geleden naar Canada is geëmigreerd en inmiddels reeds lang tot Canadees is genaturali seerd. Hij is werkzaam bij een goud mijn in Yellowknife en hij maakt van tijd tot tijd een reis naar Europa. Vo rig jaar heeft hij de koffer in Utrecht moeten achterlaten omdat hij niet meer wist waar hij hem had afgegeven. Vorige week kwam hjj, op reis.van Napels naar Groningen, bij het Utrecht se politiebureau om te informeren naar zijn koffer van het vorig jaar. Behalve over de 28 klinkende dollars had hij zich over de verdere inhoud geen zorgen ge maakt. De effecten, hier geschat op een waarde van duizenden dollars, zijn vol gens hem vrijwel waardeloos. De koffer was inmiddels doorgegeven aan de Rijksidentificatiedienst in Den Haag. Daar zal de flegmatieke oud- Groninger" hem afhalen. Minister Beijen heeft mede namens de ministers Staf en Luns op vragen van het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters (P. v. d. A.) over de zaak- Petersen b.m. geantwoord, dat het door geven van geheime inlichtingen door Petersen aan Nederland geschiedde op basis van wederkerigheid. De uitgewisselde inlichtingen waren niet van politieke of strategische aard. Zij droegen een technisch karakter. Daarbij werden van Nederlandse zijde gegevens verstrekt, welke van nut kon den zjjn voor de Amerikaanse autori teiten. De door de Nederlandse instan ties ontvangen inlichtingen zijn uitslui tend voor intern Nederlands gebruik ge bezigd. De ministers stellen er prijs op te verklaren, dat bij deze wederzijdse sa menwerking, welke zi' tussen geallieer de mogendheden gebruikelijk en nor maal achten, aan Nedtrlandse zijde geen sprake is geweest van onvoorzich tigheid of nalatigheid. Mevr. Louise Lipschultz, een lerares in Poughkeepsie (in de staat New York), heeft een practische oplossing gevonden voor het probleemwaar zij enige tijd geleden voor stond: hoe kan ik met mijn zes maanden oude Eliza beth op de fiets? Zij herinnerde zich opeens, dat zij van een bezoek aan Nevad vorig jnar nog een In diaans babydraagstel bezat, dat aan vankelijk als souvenir gekocht was. Het draagstel bleek echter dermate solide, dat het volledig geschikt was orr als kinder-,jzitje" dienst te doen. dekten de agenten, dat ren tussen 1946 en 1949 het scherpe wapen naar zijn nog niet ingehaald, beneden was gevallen en de slapende Elliott dode lijk had getroffen. Werk aan de winkel In de wolkenkrabber van de Verenigde Naties in New York zijn 475 ver talers reeds vijf jaar ijve rig bezig om verloren tijd in te halen. Er moeten nog documenten met in Met z'n neus in de boter De jeugdige metselaar Fritz Mueller uit Goet- tingen klom in een appel boom vlak bij zijn werk plaats, om wat sappig ooft te vergaren. De tak, waar op hij stond, brak echter af en met veel geraas viel Fritz door het dak van totaal 50.000 bladzijden, een aangrenzend gebouw die dateren uit de jaren tje, waar juist een lezing 19461949, vertaald wor- werd gehouden over maat- den in het Russisch, Chi- regelen ter voorkoming nees en Spaans. van ongelukken. Er wordt Sedert 1949 heeft men niet bij verteld, of Fritz de de vertalingen bij kunnen lezing verder is blijven bij houden. Doch de drie ja- wonen. Pater L. Hooy, Redemptorist, thans directeur van het Broeder-juvenaat op de Nebo te Nijmegen, is benoemd tot vlootaalmoezenier, met de rang van lui tenant 1ste klasse ter zee. De benoeming gaat in per 1 November. Vermoedelijk zal Den Helder de standplaats worden van aalmoezenier Hooy. Bij de f 390.000. die tot en met Za terdag bij het Comité Vluchtelingen hulp 1954 waren binnengekomen, is Maandag een bedrag van f 45.000 ge komen. Het comité verwacht, dat mor gen of overmorgen het half millioen ral worden bereikt. De edelsmid Jos Vonk, uit Amsterdam, aan het werk aan de zeer ongebruikelijke bisschopsstaf, die hij voor mgr. Van den Bronk S.MA.., bisschop van Kumasi, heeft vervaardigd. (Van een verslaggever) De Amsterdamse edelsmid Jos Vonk heeft in zijn atelier aan de Kerkstraat de laatste hand gelegd aan de nieuwe staf voor mgr. A. N. van den Bronk S.M.A., bisschop van Kumasi in de Goudkust van Afrika. Het is een staf geworden met zeer ongebruikelijke symbolen. In de zilveren krul ziet men een gouden troonzetel met een kruis en aan de bovenzijde van de staf een gouden zwaard. Mgr. van den Bronk heeft zeer na drukkelijk deze symbolen op zijn staf verlangd en toonde zich dezer dagen bijzonder ingenomen met de wijze, waarop Jos Vonk zich van zijn opdracht had gekweten. Hjj had om een bijzon dere reden de troon en het zwaard voor zjjn kromstaf gevraagd. In zijn bisdom aan de Goudkust waren dit namelijk de machtstekenen van de oude negerkoningen, die, gezeten in de „Gouden Stoel" recht spraken over hun onderdanen. Het zwaard van de scherprechter zorgde voor de voltrek king van de vonnissen. Zwaard en stoel herleven in de gekerstende vorm op de staf van Mgr. van den Bronk, nu als tekenen van de ware gerechtig heid. De nieuwe staf van hun bisschop zal de neger-christenen van de Goud kust zonder twijfel met groot respect vervullen en zij zullen er zich wel voor wachten om zich opnieuw het teken van de bisschoppelijke waardigheid toe te eigenen. De eerste staf van Mgr. van den Bronk is nl. tijdens een pontificale hoogmis verdwenen. Een van de aan wezigen nam de eenvoudige houten staf van een acolyth aan en reikte haar door het raam naar buiten. Onmiddellijk deed het gerucht de ronde dat de bis schop nu zonder macht was. Dit was de gelovigen toendertijd niet onwelkom. Zjj hadden er op gerekend, dat na het overlijden van de voorgan ger van Mgr. van den Bronk een ne gerbisschop benoemd zou worden. Toen dit niet geschiedde, bereidden zij Mgr. van den Bronk, die uit Cairo naar Ku masi was benoemd, een allerminst •hartelijke ontvangst. Later zijn de ge moederen gesust en Mgtvan den Bronk is inmiddels een officiële intocht en huldiging ten deel gevallen. En nu de staf van Mgr. van den Bronk in goud de oude waardigheidssymbolen van de Goudkust vertoont, zal er bij de negers geen twijfel meer over zijn. Jos Vonk heeft lang moeten peinzen voordat hjj een geschikte en verant woorde oplossing vond voor de onge bruikelijke opgave. Hij is zelfs een keer geheel opnieuw begonnen toen het re sultaat hem niet voldeed. De nieuwe staf neemt Mgr. van den Bronk over enkele dagen mee naar Afrika, als hjj terugkeert van een vacantie in het moederland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3