Salarissen moeten verhoogd en gelijkgetrokken worden Verhouding religieuzen leken M Vraaö en Antwoord Opticien VINK, Spekstraat No. EEN QvtZUk&ït Alles zit in een Spaarbankboekje WERELDSPAARDAG FRAAIE KUNSTKALENDER f SCHEEPYAARTBER1CBTEN J CA r DE GLASBRIL, ZIT-SLAAPKAMER MET PENSION VRIJE BENEDENWONING OF ETAGE Groot tekort aan verpleegsters III Tiro documenteert zijn beschuldiging Zeven jaar wegens moord te Jutphaas Dalai Lama loopt in Peking college Wij luisteren naar RECLAME-WEEK IV UT SS PA AR BANK JEUGD SPAARBANK V J |r VAN WEERT's WOENSDAG 27 OCTOBER )iü voor BABY en KLEUTER DINSDAG 26 OCTOBER 1954 PAGINA 4 Gelegaliseerde wandaden? Vonnis in 15 jaar oude zaak Verzoening van twee rivalen Eeuwft eest missionarissen van het H Hart Komeet van Halley Huurkoop „Vaste aanstelling" Beletsel voor priesterwijding die bijna onzichtbaar is, accentueert Uw gelaats trekken niet, maar laai wel de aangeboren charme ongestoord. Aanslaande Moeders I van 27 October l/m 3 November EEN VERRASSING JEUGDSPAARBANK: NUTS SPAARBANK HAARLEM EEN SOCIALE INSTELLING ZONDER WINSTBEJAG ANIME X" MARKTBERICHT EN DUUR.' 7<40 (±7jr)12.90 Cnnoi o ol nrof rla Iro +V» inrinVilin (Van een onzer redacteuren) a in ons eerste artikel een aantal oorzaken van het tekort aan verpleegsters en in het tweede de op leiding besproken te hebben, gaan we in dit derde en laatste artikel nader in op de maatschappelijke posi tie van de verpleegster en op de bijzondere aspecten, die hieraan in de kath. inrichtingen verbonden zijn. Het betreft hier een precaire kwestie, omdat het beroep van verpleegster een bijzonder aanzien heeft en een roeping tot verzorging van de lijdende evenmens veronderstelt, dus een werk van barmhartigheid is, dat zich niet zo gemakkelijk in verband laat brengen met geld, voor zieningen, voorwaarden, contracten, enz. Dit wil niet zeggen, dat het werk niet betaald moet worden ver pleegsters hebben eveneens recht op een menswaardig bestaan maar wel, dat over deze zaken met bijzon dere reserve gesproken moet worden, om te voorkomen, dat men het beroep van verpleegster als een „job" zon der meer gaat beschouwen en daarmee afbreuk doet aan zijn hoge ideële betekenis. Bij de behandeling van het huidige verpleegsterstekort kan men er echter niet aan voorbijgaan; daarvoor is de kwestie in dit kader te belangrijk. Men kan namelijk veilig stellen, dat een groot aantal meisjes, geschikt voor de verpleging, dit beroep niet kiest omdat de sala rissen in vergelijking met tal van andere vrouwelijke beroepen bijzonder laag zijn, terwijl aan de verpleeg sters in meerdere opzichten bijzonder hoge eisen gesteld worden. Hasan Mohammed Tiro, die zegt de „Islamietisehe republiek Indonesië" te vertegenwoordigen, heeft aan de secre taris-generaal der V.N., Dag Hammar- skjöld, wat hij noemde „gedocumenteer de bewijzen van massale schendingen van mensenrechten, begaan door het re giem Sastroamidjojo in Indonesië", voor gelegd. Tiro verzocht het 10 pagina's tellende document door te geven aan de Econo mische en Sociale Raad, de commissie voor mensenrechten en de leden-naties, en het op te nemen op de agenda van de algemene vergadering. In het document noemde hij 32 geval len van moord en marteling, 24 gevallen van brandstichting en 34 gevallen van roof, die, naar hij zeide, in de provincie Atjeh hebben plaats gevonden geduren de het regiem Sastroamidjojo. Elk ge val, zeide hij, was gebaseerd op de par lementaire notulen. (Van onze correspondent) De Utrechtse Rechtbank heeft van daag de 43-jarige grondwerker P. V. te Heino, verdacht van moord met voorbe dachten rade, tot een gevangenisstraf van zeven jaar met aftrek veroordeeld. De verdachte had in Februari 1939 het Utrechtse meisje Greetje van M. door wurging om het leven gebracht nabij het zwembad De Liesbosch te Jutphaas, hierdoor gevolg gevend aan een reeds maanden gekoesterd plan. De overblijf selen van het slachtoffer werden in 1952 ontdekt tijdens graafwerkzaamheden nabij het zwembad en door de volhar dende pogingen van de Utrechtse recher cheur Visser kon de dader in Maart van dit jaar worden gearresteerd. Hij legde toen een volledige bekentenis af. Geëist was zes jaar met aftrek. De nieuwsdienst van het nationalisti- sch-Chinese ministerie van defensie meldt, dat de Dalai Lama en de Pant- sjen Lama, de leiders van Tibet, thans samen studeren op de volksuniversiteit te Peking. De Dalai Lama, die deze zomer naar China gegaan is, heeft volgens deze nieuwsdienst openlijk ten gunste van de Chinese communisten gesproken en zich verzoend met de Pantsjen Lama, zijn door de communisten gesteunde rivaal. Tibetanen in Indië vreesden al, dat de communisten zouden trachten de Da lai Lama voor zich te winnen of hem door de Pantsjen Lama te vervangen. (Reuter) In December vieren de missionaris sen van het H. Hart het eeuwfeest van hun congregatie. In de loop van deze honderd jaren is zij uitgegroeid tot een leger van drieduizend kloosterlin gen, verdeeld over twaalf provincies. In Nederland hebben zij in totaal dertien huizen. In zes missiekringen zijn de priesters met de missiezorg be last: Ned. Nieuw-Guinea, Manado, Am- boina, Java, Raboul (Oceanië), Papoe- asië (Eng. Nieuw-Guinea)Gilbert- eilanden, Belgische Congo, China, Phi- lippijnen, Brazilië, Australië, Domini que (Ant.), Peru, Japan, Samarai (Oost-Nieuw-Guinea) Vooreerst dient er onderscheid ge maakt te worden tussen salarissen die de overheid betaalt in rijks- en gemeen teziekenhuizen e.d. en die in de parti culiere inrichtingen betaald worden. De laatste verkeren in de nadelige situatie, dat hun salariëring gebonden is aan een door de rijksbemiddelaars vastge stelde regeling, terwijl in de overheids- inrichtingen een regeling voor over heidspersoneel geldt, die niet alleen gunstiger is, maar bovendien niet con sequent wordt toegepast. Om verpleeg sters te trekken, schromen sommige overheidsinrichtingen niet hogere sa larissen uit te betalen dan de vastge stelde en daaraan allerlei emolumen ten te verbinden in de vorm van dienst kleding, vergoeding van reiskosten, e.d. Aldus ontstaat tussen de particuliere en overheidssalarissen een divergentie, die verdacht veel op concurrentie lijkt, niet zelden met het gevolg, dat ver pleegsters uit de particuliere (groten deels katholieke en prot. chr.) inrich tingen naar neutrale (overheids) inrich tingen gezogen werden. Dat dit een ongezonde toestand is, laat zich begrijpen. De Federatie van Bonden van Verplegenden stelt daarom pogingen in het werk om samen met de Unie van Overheidspersoneel de sala rissen te laten verhogen en voor alle inrichtingen gelijk te trekken. Boven dien om artikel 126 van de Ambtena renwet te laten toepassen op over schrijding vai de normen der over heidssalarissen. Aan het College van Rflksbemidde- laars is thans voorgesteld de salaris sen voor leerlingverpleegsters met in gang van 1 Jan. a.s. ongeacht de leef tijd op 55, 68 en 85 gulden per maand te stellen, resp. voor le, 2e en 3e jaars leerlingen Voor de psychiatrische in richtingen liggen de voorgestelde be dragen 10 gulden hoger. Bij deze sala rissen zouden vrije kost, inwoning, be- wassing, vergoeding van eerste aan schaf dienstkleding en eenmaal per maand reisvergoeding naar huis inbe grepen moeten zijn. Thans verdienen de leerlingen in particuliere inrichtin gen op 18-jarige leeftijd 34 a 43 gulden per maand, terwijl 3e jaars, wanneer zij tenminste 23 jaar zijn, 62 a 72 gul den ontvangen, kost, inwoning en be- wassing inbegrepen. Bij de overheids instellingen liggen de i salarissen on geveer 100 gulden per jaar hoger. We kunnen ons voorstellen, dat me nige buitenstaander schrikt van deze lage bedragen, zelfs van de voorge stelde verhogingen. Men dient ach echter wel te realiseren, dat het leer lingen betreft, meisjes dus die in op leiding zijn en weliswaar practisch werk in de ziekenhuizen verrichten te veel wellicht maar in ieder geval geen geschoolde krachten zijn die zelfstandig mogen werken. In België b.v., waar de opleiding niet aan de ziekenhuizen verbonden is, maar op speciale verpleegstersscho- len gegeven wordt met dagelijks enige uren stage in een ziekenhuis, ver dienen de leerlingen helemaal niets en moeten zij soms zelfs lesgeld be talen. Het is in Nederland dan ook niet zozeer een kwestie van onbillijkheid als wel van practische omstandigheden. De leerlingverpleegsters komen lang niet allemaal uit draagkrachtige gezin nen; de meesten moeten dus tenminste van hun salaris rond kunnen komen en liefst ook nog iets aan thuis kunnen afdragen. De voorgestelde verhoging is daarom niet overdreven, te meer n" 4 wanneer men let op het vele practi sche werk, dat de leerlingen verrichten. Hoewel dus aan de lage kant, gelo ven we toch niet, dat de leerlingensa larissen van doorslaggevende beteke nis zfln bij de beslissing van het meisje om al of niet verpleegster te worden. Voor zover het geld in deze beslis sing een rol speelt en dat speelt het in vele gevallen ongetwijfeld zal dit eerder betrekking hebben op de sala rissen, die verpleegsters na hun oplei ding ontvangen. Kortweg kan gesteld worden, dat deze aanmerkelijk te laag zijn. In de parti culiere inrichtingen verdient een ver pleegster met diploma A en/of B mi- mimaal 2300 a 2550 gulden per jaar, maximaal 3500 A 3700 gulden, n; gelang het aantal dienstjaren, waarvan bijna 1200 gulden afgetrokken wordt voor kost en inwoning. Aan het College van Rijksbemiddelaars is thans voor gesteld deze salarissen te verhogen tot minimaal 3200, maximaal 4400 gulden per jaar, waarvan kost en inwoning nog afgetrokken moeten worden. De huidi ge salarissen in overheidsinrichtingen liggen ongeveer 200 gulden per jaar hoger. Wie deze bedragen ziet, zal moeten WOENSDAG HILVERSUM L 402 m. NCRV: 7.00 nieuws. 7.10 muz., 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws. 8.15 gram., 9.00 zieken, 9.30 vrouw. 9.40 gram., 10.30 prot. pr., 11.00 gram., 11.15 hoorspel. 12.00 gram., 12.33 gram.. 12.37 prot. pr., 13.00 nieuws, 13.15 Met Pit op pad, 13.20 Promenade-ork. en sol., 13.55 gram., 15.00 interscholair jeugd- toumooi, 15.40 gram., 16.00 jeugd, 17.20 gram., 17.30 orgel. 17.55 prot. pr., 18.15 cello en Sweelinck-orgel, 18.30 RVU. 19.00 nieuws. 19.10 huismuz., 19.30 buitenl. overz., 19.50 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 omr.ork., i. d. pauze: „Augustinus". caus. en gram., 22.30 viool en piano, 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.20 wereldkamp. dammen 1954, 23.00 caus., 23.45 gram. HILVERSUM n, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.33 gram.. 7.45 Even opkrikken, 7.30 gram., 8.00nws., 8.18 gram., 8.50 huisvr.. 9.00 gym., vrouw, 9.10 gram. VPRO: 10.00 schoolradio. VARA: 10.20 vrouw, 11.00 RVU, 11.30 gram., 12.00 dansmuz., 12.33 platteland, 12.38 gram., 13.00 nieuws, 13.15 tentoon stellingsagenda, 13.18 zang en orgel. 13.45 gram., 14.00 medische kron., 14.10 jeugd, 16.00 zieken, 16.30 jeugd, 16.50 gram.. 17.30 lichte muz., 17.50 regeringsuitz., 18.00 nieuws, 18.20 act., 18.30 dansmuz., 19.00 jeugd, 19.10 Black Friday, documentaire. VPRO: 19.30 jeugd. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 pol. comm., 20.15 militairen, 20.50 hoorsp., 22.15 marinierskapel, 22.45 caus., 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.20 rhythm, muz.. 23.40 gram. ENGELAND. BBC, home service, 330 m.: 13.00 volksmuz., 14.30 lichte muz.. 16.00 lichte muz., 19.35 volksdansen, 21.00 ork.conc., 22.15 ork.conc. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.30 dansmuz., 13.15 lichte muz., 13.45 ork.conc., 16.00 ork.conc., 16.45 lichte muz., 17.30 ork.conc., 18.30 lichte muz., 21.00 populaire muz., 23.35 lichte muz., 0.20 volksmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 amus.muz., 13.10 amus.muz„ 14.15 ork.conc., 16.00 dansmuz., 17.45 amus.muz., 19.55 Hochzeit in Samarkand, operette. 22.10 amus.muz., 22.30 dansmuz., 23.00 lichte muz., 23220 amus.muz„ 0.25 kamermuziek. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.00 symph.ork., 13.20 fluit en piano, 20.00 vocaal ens., 21.00 kamerork., koor- en sol., 22.45 kamermuz. BRUSSEL, 12.10 omr.koor, 15.45 symph. ork., 16.05 ork.conc., 17.30 zang en piano. 18.00 zang en piano, 21.15 omr.ork. en so liste, 22.15 jazzmuz. 484 m.: 14.15 ork.conc., 16.05 lichte muz., 17.30 pianorecital, 20.00 ork.conc., 21.30 Spaanse dansen en liederen, 22.15 lichte muz. ENGELAND, BBC. European Service Uitz. voor Nederl. 22.00-22.30 Nieuws, zoeven verschenen en Vraaggespr. met onze luisteraars. Vrijbuiters radiodag boek. (Op 224 m.). WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. N.T.S.: Overname N.I.R. (Vlaamse Tele visie). 19.30 T.V.-nieuws. 19.50 Oregon, film. 20.00 Het meisje van Ooien, T.V.- zangspel. beamen, dat zij zeker aan de lage kant zjjn. Ruwweg kan gesteld worden, dat het gros der verpleegsters in de zieken huizen 200 gulden per maand verdient en zonder hogere functie niet hoger dan 300 gulden komt. Met aanzienlijk min der inspanning dan het verpleegsters- beroep eist, kan een dergelijk salaris in andere beroepen verdiend worden. Het zijn vooral de minima die drin gend verhoogd moeten worden. Dit geldt in het bijzonder ook voor de wijk verpleegster, wier speciale opleiding behalve salarisderving nog 1500 gulden aan een jaar onderhoud kost. Eenmaal in de wijk moet zij zich installeren op een salaris van omstreeks 230 gulden per maand. Nog sterker dringt de eis tot verhoging voor de verplegers, die volgens dezelfde salarisschaal betaald worden en veelal een gezin te onderhou den hebben. Een andere kwestie is echter of de particuliere inrichtingen die voor het overgrote merendeel zonder subsidie werken in staat zijn hogere lonen te betalen. Naar wij menen te weten, is men wel bereid de voorgestelde ver hogingen te accepteren, wanneer hier mede een verhoging van de verpleeg- prijs gepaard gaat, die ongeveer een gulden per dag zou moeten bedragen. De eventuele verhoging moet dus uit eindelijk door de verpleegden betaald worden, terwijl in de overheidsinrich tingen de schatkist er goed voor is. Dit is de consequentie van genoemde voorstellen. Behalve de salarissen spelen ook an dere factoren een rol in de maatschap pelijke positie van de verpleegster, die eveneens dringend verbetering behoe ven. We denken hierbij o.a. aan de huis vesting, die vooral in veel particuliere inrichtingen te wensen overlaat. Niet zelden moeten gediplomeerde verpleeg sters, die in de inrichting een levens positie gevonden hebben, genoegen ne men met een zolderkamertje. We weten wel, dat het ruimtegebrek een rol speelt, maar ondertussen zitten de verpleeg sters er maar mee; het is niet iets c.n het beroep aantrekkelijk te maken. Speciaal wat de kath. inrichtingen betreft, moeten ook de geringe promo tiekansen genoemd worden, die afbreuk doen aan de aantrekkingskracht van het beroep. Algemeen is de klacht, dat lekenverpleegsters niet in aanmerking komen voor leidende functies, omdat deze alle door religieuzen ingenomen worden, ook als de laatsten daartoe minder capaciteiten zouden bezitten. Het is natuurlijk verkeerd hierbij te ge neraliseren, voorëerst omdat er ook kath. inrichtingen zonder religieuzen zijn, bovendien omdat er aanwijsbare ge vallen zijn waarin lekenverpleegsters geen prijs stelden op een leidinggeven de functie. Maar in het algemeen is de klacht moeilijk ongegrond te noe men. Men moet hierbij echter wel rekening houden met de bijzondere verhouding religieuzen-leken, die in deze kwestie een rol speelt. Het zijn tenslotte de religieuzen geweest, die het kath. zie kenhuiswezen hebben opgebouwd, over het algemeen zonder enige steun van de overheid. Vele kath. inrichtingen zijn dan ook eigendom van congrega ties. Vooral in het laatste geval is het begrijpelijk, dat men de leiding in han den wil laten van religieuzen, die ten slotte baas in eigen huis willen blijven. Hetgeen overigens niet zeggen wil, dat daarom een leek geen hoofd van de afdeling of iets dergelijks zou mogen worden. Zonder de houding van de religieu zen geheel te willen verdedigen, mo gen we toch wel begrip vragen voor deze voor hen moeilijke situatie. Er is blijkbaar veel tijd voor nodig om de religieuzen er van te overtuigen, dat de intrede van de lekenverpleeg sters een onontkoombare consequentie is van de stijgende behoefte aan verpleegsters terwijl het aantal religieuze roepingen afneemt en dat een vergelijking tussen beide groe pen niet steeds opgaat, omdat leken verpleegsters naar we mogen aan nemen hun werk wel uit roeping vervullen, maar uit een roeping die van andere orde is dan die uit welke de religieuzen zich aan de verple ging wijden. Dit betekent dat de lekenverpleeg sters een andere mentaliteit hebben, omdat zij tenslotte toch in de wereld staan en daarom bepaalde eisen en verlangens hebben omtrent werktijden, recreatie, vrije avonden, Zondagsdienst, enz., die voor religieuzen geen rol spe len of totaal anders liggen. Hoewel in vele gevallen de juiste ver houding nog lang niet gevonden is, mag echter gelukkig wel geconstateerd wor den, dat deze zich gaandeweg in de goe de richting ontwikkelt. Van beide zij den zal hiervoor begrip getoond moe ten worden. De lekenverpleegster zal er rekening mee moeten houden, dat inrichtingen met religieuzen een we zenlijk ander karakter hebben, al bete kent dit uiteraard niet, dat onder deze vlag dingen gedaan en toestanden ge tolereerd mogen worden, die met dit wezenlijke niets te maken hebben of er zelfs mee in strijd zijn. N. N. In welk jaar is de komeet van Halley te zien geweest? Antwoord: Het laatst in 1910; ontdekt in 1682, komt om de 76 jaar in»de buurt van de aarde. Eerstvolgende ver schijning dus in 1986 te verwachten. C. D. Heeft een huurkoopkwestie en vraagt onze mening. Antwoord: Alle bepalingen moeten in het huurkoopcontract vermeld staan. De prijs van het op afbetaling gekoch te bedraagt 100. Als u daarover één jaar doet om het aan te zuiveren, mag de verkoper u 13 pCt, rente in reke ning brengen, dus wordt daardoor de totale door u te betalen som 113. Hebt u op de koopsom een zeker be drag direct aanbetaald, dan mag de rente over dit aanbetaalde bedrag niet berekend worden. Stel dat u 25, contant betaald hebt, dan moet de ren te (13 pCt.) berekend worden over 75 en niet van 100. Een huurkoper heeft steeds recht van vervroegde aflossing. Daarbij moet te zijnen behoeve 5 pCt. rente in rekening worden gebracht. Be taalt u over het restantbedrag, dus dat, wat er blijft bestaan, nadat u de eerste aanbetaling betaald hebt, in bv. 6 maan den, dan mag de rente de helft be dragen van het bovengenoemde. De eis van uw winkelier is niet onredelijk en benadert vrijwel het geoorloofde per centage. J. D. R. 1) Wat wordt verstaan in dienstverband onder „vaste aanstel ling". Bestaat hier dan de mogelijkheid iemand zonder werkelijke redenen bijv. na 10 jaar dienst te ontslaan? 2) Wat zijn de verplichtingen van een werkgever t.a.v. zijn personeel, bo ven de loongrens ziektewet vallende, bij langdurige ziekte (bijv. een half jaar)? Antwoord: 1) Dat men in het pensi oenfonds wordt opgenomen en - of rech ten kan doen gelden op vacantie (toe slagen), ziekengeld etc. Aannemende, dat u niet valt onder huispersoneel of dat u een betrekking hebt in overheids dienst, geldt als algemene regel, dat ontslag niet mag worden gegeven zon der toestemming van het Gew. Arb. Bureau. Geen toestemming is nodig, als beide partijen het over het ontslag eens zijn. Indien de werknemer niet direct protesteert tegen het ontslag, wordt aangenomen, dat hij accoord gaat met het ontslag. De werknemer moet dus onmiddellijk en duidelijk doen blijken, dat hij het niet eens is met het ontslag, liefst onder getuige of per aangetekende brief. Indien een werKnemer zich ernstig heeft misdra gen, kan hij ontslagen worden, mits dit ontslag direct in verband staat met deze misdragingen. Als de werkgever eerst over een dergelijk feit heenstapt, kan hij hierop naderhand niet meer terugkomen, want dan is het geen ont slag meer „om dringende redenen." Een ontslag dat gegeven wordt zonder de vereiste toestemming, is nietig, dat wil dus zeggen, dat de arbeider dan wettelijk in dienst blijft bij de werkge ver, ook al wil of kan de werkgever hem niet gebruiken. De werknemer biedt zich dus trouw weer aan om te werken. Hij behoudt het recht op loon, zolang hij bereid blijft de overeenge komen arbeid te verrichten. Het kan echter ook voorkomen, dat de werkne mer zich niet meer beschikbaar kan blijven houden, omdat hij een andere betrekking kan krijgen. Hij moet dan alsnog ontslag vragen aan zfln oude werkgever, hoewel deze hem reeds ge ruime tijd geleden heeft ontslagen; maar dat ontslag zonder toestemming was immers niet geldig. Zeker is, als de werknemer het ontslag eerst aan vraagt en daarna pas de nieuwe betrek king aanneemt, want stel dat de oude werkgever terugkomt op het gegeven ontslag en verlangt, dat de werknemer weer terugkomt! Een werknemer heeft u Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt Zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komenOver de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres bv de ingezonden vragen. ook vergunning nodig om zfln werkge ver te verlaten. 2) Art. 1638 C van het Burgerlek Wet boek bepaalt, dat de werknemer m geval van ziekte of ongeval (niet aan eigen toedoen te wflten) aanspraak be houdt op het vastgestelde loon voor een betrekkelijk korte tfld. Gaat u eens praten op het Frederiks- plein 14 te Amsterdam. (Dinsdag- of Donderdagavond van 18.30 tot 20.30, op Vrijdagmiddag van 13.30-15 uur.) J. G. stelt de vraag of een on wettig kind in een religieuze gemeen schap kan worden opgenomen of pries ter kan worden. Antwoord: De onwettigheid van een kind vormt volgens het kerkelijke recht geen beletsel voor de intrede in een kloostergemeenschap tenzij een orde of congregatie in haar constitutie een anders luidende bepaling heeft opgeno men. Voor het ontvangen van de wijdin gen en dus ook van de priesterwijding is het echter over het algemeen wél een beletsel. Toch zfln daarop uitzonderin gen, namelijk 1) wanneer het kind als nog (kerkelijk)1 gewettigd is, 2) wan neer degene die een wijding wenst te ontvangen te voren plechtige kloosterge loften heeft afgelegd. Ten slotte blflft de mogelijkheid van dispensatie be staan. R.K. Jongeman, 26 jaar, zoekt per 1 November a.s. te Heemstede (liefst centrum). Telefoon aanwezig. Prijs 90 a 100.per maand. Br. onder no. 20309. In verband met de babydag op Woensdag 27 October a.s. hebben wij een bijzondere Wij geven U bij aankoop van een baby-uitzet 15.% korting, te besteden voor een wieg, ledikantje of kinderwagen. Geëtaleerd (in de Anegang) drie verschillende baby-uitzetten, namelijk van 75.125.en 200. Dit zijn slechts voorbeelden. Deze prijzen zijn natuurlijk niet vaststaand. Door andere keuze van samenstelling der uitzetten zijn deze prijzen variabel. VRAAGT ONS „BABY-UITZET"-LIJSTJE Anegang 46 Grote Houtstraat 116 Telef. 14651 Telef. 13339 Volhardend sparen stelt U in staat Uw wensen te verwezenlijken. Begin er mee op Vrfldag 29 October zfln de kantoren der de gehele dag geopend van 9 tot 6 uur. Ieder die deze dag een inleg doet ontvangt een Laat Uw kinderen regelmatig de bezoeken. Zij krijgen Woensdag 27 October Hoofdkantoor: Jansstraat 19. V Bijkantoren: Rijksstraatweg 20, Nagtzaamplein 9, Houtplein 7 (tijdelijk: H.K.B., Tempeliersstraat 35). Heemstede: Binnenweg 75, tegenover de Julianalaan Elke Woensdagmiddag van 2 tot 4.30 uur op alle bijkantoren en in de Groen van Prinstererschool op het Leidseplein. Nieuwe Gracht 7 - Haarlem vraagt voor een van haar medewerkers Vergunning vanwege het Gem. Huis vestingsbureau wordt verstrekt. Brieven met aanbieding betreffende huurprijs enz. aan bovenvermelde firma. GRAANMARKT AMSTERDAM (Boeren- notering) 25 Oct. Tarwe 23—25.05, rogge 20—20.75, zomergerst 21—24, haver 23—24.50, groene erwten 3560, capucijners 130147, karweizaad 115—132, Blauw maanzaad 225— 255, alles in guldens per 100 kg. VEEMARKT AMSTERDAM 25 Nov. Aan gevoerd 488 runderen: eerste soort f 2.65 2.70 tweede soort f 2.402.55, derde soort f 2.io—2.35 per kg gesl. gewicht, 216 var kens, eerste soort f 2.302.32, tweede soort f 2.242.28 per kg. gesl. gewicht. Handel lui, 25 nuchtere kalveren f 1.001.15 per kg levend gewicht. EIERMARKT APELDOORN 25 Oct. Aan voer circa 300.000 stuks. Prijzen grote eieren t 1518.25 en kleine eieren f 11.5015.p. 100 stuks. Prijzen opgemaakt uit 65 aan gevoerde partijen. PURMEREND 26 Oct. 1954. Eieren: 9000 kippeneieren f 16.2517.25 per 100 stuks, 1000 eendeneieren f 9.50 per 100 stuks. Vee markt: Runderen, totaal 1091 stuks, 470 vet te koeien f 225—265 per kg, handel vrij goed, 380 gelde koeien f 460750 per st„ stug, 140 melkkoeien f 505970 per stuk, stil, 52 pinken f 320—540 per st., stug, 15 stieren f 625—1400 per st., kalm, 34 graskal veren f 150—215 per st., stug, 20 vette kal veren f 140—250 per st., stug, 182 nuchtere kalv. v. d. sl. f 5070 per st., idem fok kerij f 65—130 per st., stug, vette varkens v. d. slacht f 1.80—1.90 per kg, stugger, 167 vette zeugen f 1.701.80 per kg, stug, 928 biggen f 48—70 en f 5088 per stuk, stug, 13 Fokzeugen f 250350 p.st., stug, 1127 schapen (vette) f 75—125 per st„ vlugger, lammeren f 65—117.50 per st., iets vlugger, 127 bokken en geiten f 15—60 per st., kalm, 25 paarden f 500—925 per st., stil. Totaal aantal dieren 3680. Fluimveemarkt6600 oud'e kippen en hanen (witte en rode) f 1.60 —1.75 per kg., 900 oude kippen hanen (blauw) f 1.751.85 per kg., 800 eenden f 1.25—1.40 per st., 850 konijnen f 1.50725 per stuk. PAARDENMARKT UTRECHT, 25 Oct. - Aangevoerd werden 362 stuks. De prijzen varieerden voor: luxe paarden van f 800 tot f 1000, werkpaarden van f 650 tot f 900, oude paarden f 500 tot f 700, paarden drie jaar f 600 tot f 800, paarden twee jaar van f 450 tot f 700, veulens van f 250 tot f 350, hitten f 450—650, slachtpaarden f 1.70 tot f 2.00 epr kg. sl. gew. VEILING VENLO 25 Oct. Andijvie A 19 —24, Bieten rode A 19—22, Bloemkool A 36—42, B 24—26, C 14, Bonen: Stampnnces- sen II 9396, Veense snijbonen I kas 103 —111, Spekbonen 1 107, II 74, Dubb. stokpr. ALDABI p. 26 St. Pauls R. n. Rio Jan. ALMKERK p. 26 Ram-Head n. Sydney. ALPHACCA 26 te Paranagua. AGATHA 26 te Surabaja. ALWAKI 26 te Santos. AMOR 26 te A'dam. ARMILLA p. 26 N.W.kaap n. PladlU. BLITAR 26 te Kaapstad. BOISSEVAIN 26 te Singapore. BONAIRE p. 26 Georget. n. Plym. BOSKOOP 26 van Pto. Barrios n. Cortes. BREDA 26 te Valparaiso. BARUMUN 26 te Biak. BLOEMFONTEIN 26 te Antwerpen. BLOMMERSDIJK 26 te Suez. BORNEO 26 te Pt. Swettenham. CALTEX NEDERLAND p. 26 Holten, naar Kopenhagen. CALTEX PERNIS p. 26 Alg. n. Sidon. CALTEX THE HAGUE p. 26 Alg. n. R'd. CELEBES 26 te Belawan. CISTULA p. 26 Finist. n. Lissabon. ESSO ROTTERDAM 26 te Rotterdam. F.SSO DEN HAAG p. 26 Finist. n. Antw. ETREMA p. 26 Kreta n. Alexandr. HILVERSUM p. 26 Livorno n. Pt. Said. GOOILAND 26 te Itajai. INDRAPOERA p. 26 Ouess. n. Mars. JUPITER 26 te Georgetown. KEDOE p. 26 Kp. Blanco n. Dakar. KERTOSONO 26 te Beira. KOTA INTEN p. 26 Gibr. n. R'dam. JAGERSFONTEIN p. 26 Lissabon n. Las Palmas. KAIS p. 26 Ouess. n. Sorong. LEMSTERKERK p. 26 Kp. St. Vine, naar Hamburg. LINGE p. 26 Las Palmas n. St. Vine. MANOERAN 26 te Suez. MELISKERK 26 te Cadiz. MERWEDE p. 26 Dover n. Houston. MOLENKERK 26 van R'dam n. Genua. MARIEKERK 26 te Pt. Swettenham. NOTOS p. 26 Finist. n. Savona. PIETER S 26 te Amsterdam. POLYPHEMUS p. 26 Guardaf. n. Belawan. POELAU LAUT 26 te Colombo RIOUW p. 26 Karachi n. Bombay. SIRRAH 26 te Palembang. SLAMAT 26 te Madras. STAD MAASTRICHT p. 26 Alg. n. R'dam. RAKI 26 te Amsterdam. SALLAND 26 te St. Vincent. SCHERPENDRECHT p. 26 Fortal. n. Cur. STAD ROTTERDAM 26 te Birkenhead. TEIRESIAS 26 te Calicut. TOMINI p. 26 Aden n. Colombo. WAAL p. 26 Kp. St. Vine. n. Oran. WATERLAND 26 te Amsterdam. WESTERDAM p. 26 Kp. Race n. R'dam. WILLEM RUYS p. 26 Pt. Sudan n. Col. WALTON JONES p. 26 Alg. n. Philad. IJSSEL 26 van Istanbul n. Izmir. ZAAN p. 26 Karslh. n. Zaandam. ZUIDERKRUIS 26 te Pt, Said. ZIJPENBERG p. 26 Kp. St. Vine, naar IJmuiden. NAGEKOMEN SCHEEPSTIJDINGEN ARENDSKERK 25 te Suez. A VERDIJK 25 te Antwerpen. AENEAS 25 te Cadix. ARGOS p .25 Gibr. n. Hamburg. AALSUM p. 25 Kp. Bon n. Pt. Said. ALCETA 25 te Barcelona. ARKELDIJK p. 25 Kp. St. Vine. n. Halif. ALDERAMIN p. 25 Napels n. Genua. ALIOTH 25 te Vitoria. ALDEGONDA 25 van T. Anson n. Pladju. BLIJDENDIJK p. 25 Kp. Race n. N. Y. CALTEX DELFT 25 te Sidon. CALTEX UTRECHT 25 te R'dam. CALTEX LEIDEN 25 te Sidon. CLAVELLA 25 te Hobart. CORILLA p. 25 Kp. Armi n. Banias. DELFT 25 van Curasao n. Londen. DELFSHAVEN p. 25 Ouess. n. Rdam. DIDO p. 25 Finist. n. Tanger. DAPHNIS 25 te Jeremie. DRACO p. 25 Casq. n. Adam. EEMDIJK 25 te Tampico. ELSENBURGH 25 te Londen. FARMSUM p. 25 Azoren n. Adam. GROOTE BEER 25 van Martr. n. Rdam. HERSILIA 25 te Cuid. Bolivar. HEELSUM p. 25 Azoren n. Havre. 1 HELDER p. 25 Ouess. n. Rdam. IVOORKUST p. 25 Las Palmas n. Havre. Jack eo capuchon (geheel met teddy gevoerd) van Superflex popeline in diverse kleuren! '7 jr) 7 jr) 7 jr) AMSIERDAM - DEN HAAG ROTTERDAM Heerlijke wollen pantalon in een frisse Schotse ruit! Popeline blouse met „gouden" knoopjes en halsversiering I Dit is kinderMODEÏ Een even geklede al$) practische overgooiei* voor Uw modern dochtertje! AkNHiK EINDHOVEN HEER1EN JOH. v. OLDENB. p. 25 Thursd. Isl. naar Soerab. KERTOSONO 25 te Beira. K1ELDRECHT 25 te Colombo. KOTA BAROE p. 25 Guardaf. n. Aden. LEKHAVEN p. 25 St. Vine. n. Recife. LUNA 25 te Hamburg. LEUVEKERK p. 25 Masirah n. Aden. LOPPERSUM p. 25 Kp. Gata n. Rdam. MENTOR 25 te Malaga. MALEA p. 25 N.W.kaap n. Mlri. MAAS 25 te Lattakia. MANOERAN p. 25 Daedalus n. Suez, MAASLAND 25 te Rio Grande. METULA p. 25 Menado n. Sorong. NIGERSTROOM 25 te Takoradi. OUWERKERK 25 te Antwerpen. OVULA 25 te Berre. POLYDORUS 25 te Soerabaja. PRINS WILLEM IV 25 te Suspensoir. PLATO p. 25 Ouess. n. Bilbao. PHIDIAS 25 te Kopenhagen. ROEPAT 25 te Kuwait. RAKI 25 te Amsterdam. RONDO p. 25 Guardaf. n. Suez. RITA 25 te B. Papan. REMPANG 25 te Beyrouth. SCHIE 25 van Bridget, n. Curasao. SLOTERDIJK 25 te Tampa. STRAAT MOZAMBIQUE p. 25 Kp. St. Vine. n. Rio Grande. SAROENA 25 te Djakarta. STAD ROTTERDAM 25 te Birkenhead. SLIEDRECHT p. 25 Kp. G. Hoop naar Evaperon. STRAAT SOENDA 25 te Moji. STENTOR p. 25 Georget. n. Param. STAD BREDA p. 25 Lizard n. Rdam. SHERATAN p. 25 Alg. n. Fahah. STAD ADAM p. 25 St. John n. Montr. TABIAN 25 te Colombo. TERNATE p. 25 N.W. kaap n. Djak. TJILUWAH 25 te Soerabaja. TJIPONDOK p. 25 Kp. Padaran n. Djak. TANKHAVEN II 25 te S. Gerong. TELAMON 25 te Ciud. Bolivar. VAN HEUTSZ p. 25 Sabang n. Singap. YVIELDRECHT 25 van Mena Ahm. naar Paulsboro. ZEELAND 25 van Colombo n. Belawan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4