/"DE SCHEEPSBOUWER^ worden niet uitgesteld Lijsten moeten 31 December gereed zijn Zeer goede resultaten van emigratie naar Brazilië Zweed door Amerikanen overvallen K ru iswoord raadse l Minister maakt spoed met wetsontwerp Wij zijn bij onze tijd ten achter s c Na 9 dagen cel gerehabiliteerd Overval op eiland in Indonesië m Hulp aan de vluchtelingen Vechtpartij in Nieuwe Doelenstraat te Amsterdam Puinruimen na Zaanse brand Motor rijdt het water in Stijgende zelfgenoegzaamheid in Europese landen O A R De woordkeus van „Ad Coeli Reginam Mysterie van verdwenen portefeuille opgelost Philippino s de daders? PORTEFEUILLE^ZAT GOED VERBORGEN Vroomen tekent contract voor Fortuna Handelingsbekwaamheid gehuwde vrouw Minister Zijlstra: DINSDAG 26 OCTOBER 1954 PAGINA 5 Mechanisch rekenwonder naar ons land MAATSCHAPPELIJK WERK Felle critiek Mto*, 2.1-33 Minimumkosten: f 100.000 A'damse Kofferfabriek naar Harderwijk (Per luchtpost van onze correspondent) pen jaar kiescommissies gevormd, com- missies die tot taak hebben alle voor- Medan, October Hoewel het met de voorbereidin gen voor de Indonesische verkie zingen, die men begin volgend jaar wil doen plaats vinden, niet bijzon der vlot verloopt, schijnt de Indo nesische regering toch niet de be doeling te hebben deze wederom uit te stellen. Bepaald is in elk geval, dat de lijsten van de kiezers uiterlijk 31 Decem ber gereed moeten zijn. Deze maatre gel heeft daarbij vooral een practische strekking, want terwijl het thans zo is dat allen die in 1954 de leeftijd van achttien jaar bereikt hebben aan de verkiezingen mogen deelnemen zou het, indien de lijsten niet uiterlijk 31 De cember gereed zouden zijn zo zijn, dat de registratie van voren af aan zou moe ten gaan. Immers dan zouden volgens de geldende bepalingen ook degenen, die in 1955 achttien jaar worden, nog aan de verkiezingen mogen deelnemen, In geheel Indonesië zijn het afgelo- Toen op 27 September een portefeuille met f 1200, die in de nachtkluis van een Rotterdams restaurant gedeponeerd zou zijn, onvindbaar was, rees tegen een 30- jarige buffetbediende, die het geld moest opbergen, de verdenking het te hebben achtergehouden. Hij ontkende echter. Niettemin werd de politie in de zaak gemengd. S. werd gearresteerd en voor de officier van justitie geleid, maar hij bleef ontkennen. Na negen dagen in de cel gezeten te hebben, werd hij vrijge laten. Zijn vroegere werkgever wilde hem echter niet meer in dienst nemen. Toen op een zekere avond de zoon van de eigenaar van het restaurant ook eens, na sluitingstijd, het geld in de kluis opgeborgen had, bleek dit later eveneens niet meer te vinden te zijn. Op aandringen van de politie werd de kluis toen opengebroken en daardoor werd het mysterie van de verdwenen portefeuilles opgelost, want het bleek dat zij op hun weg van het deurtje in de buitenmuur naar de lager gelegen kluis, ergens achter waren blijven ste ken. De onschuldige buffetbediende heeft volledig eerherstel gekregen en is in zijn vroegere positie hersteld. De tot nu toe grootste electronische rekenmachine buiten Amerika komt 27 October met de „Nieuw Amsterdam" in ons land aan. Hoewel deze rekeneen heid niet kan worden vergeleken met b.v. de „Remington Univac", is haar prestatievermogen minstens gelijk aan dat van ongeveer 350 administratieve krachten, die elk een rekenmachine ter beschikking hebben. De afgetreden voorzitter van de Stichting Noord-Holland voor Maat schappelijk Werk (opbouworgaan Noord-Holland) mr. M. Moltzer, heeft in een vergadering van de Stichting dr. M. J. Prinsen, commissaris der ko ningin voor Noord-Holland, geïnstal leerd als ere-voorzitter van het be stuur. Vervolgens werd de heer J. J G. Boot, burgemeester van Hilversum als opvolger van de heer Moltzer ge ïnstalleerd. De directeur der stichting, de heer C Lijnzaad, constateerde dat thans de eerste phase van het werk der Stich ting is afgesloten. De Stichting werkt inderdaad constructief. Spr. zeide dat met de vijf landelijke en levensbe schouwelijke sociologische instituten volledige overeenkomst is verkregen over de samenwerking in het onder zoek van de IJmond. De voorbereiding voor dit belangrijke sociaal weten schappelijk onderzoek, dat gericht is op het verkrijgen van richtlijnen voor bet huidige en toekomstige beleid van overheid en kerkelijk en particulier initiatief, is reeds begonnen. Het be stuur stelt zich voor een commissie IJ-mond te vormen, waarin leiding gevende figuren uit verscheidene sec toren en alle levensbeschouwelijke groeperingen zitting hebben en die nauw betrokken zal zijn bij het onder zoek. De heer Lijnzaad zeide voorts, dat geleidelijk ook de „sociale kaart" van Noord-Holland zal moeten groeien. Dit vraagt echter tijd, misschien vijf jaar. j Volgens een mededeling van het tdonesische ministerie van Buiten- andse Zaken hebben 32 -rovers het ®nd Derawan ten Zuiden van Ta- rip overvallen. Zij overmeesterden Politiebezetting en roofden voor j"°enen. De bevolking van het 'and ftad jn motorbootjes en zeil- eil *%en de vlucht genomen. Het vawas een dag lang in handen V~n de aanvallers, die tenslotte per ken ln Noordelijke richting aftrok- De aanvallers naderden Maandag vpctober in motorboten het eiland en begonnen reeds van verre geweer vuur af te geven, dat door de politie op het eiland werd beantwoord. De 2™ers waren echter in de meer- en wisten de politie te ont wapenen waarna de bevolking werd aangevallen. De weerloze bewoners namen de vlucht, zodat de aanvallers du» volgens sommige mededelingen p. ilippi.no s waren vrÜ sPel hadden. «et ministerie van Buitenlandse Za- «en kon echter niet bevestigen, dat «e aanvallers werkelijk Philippino's jaren en of deze kwestie een politie- *e achtergrond had. bereidingen te treffen voor de te hou den algemene verkiezingen en om er voor te zorgen dat deze een vlot ver loop hebben. Daar Indonesië geen bur gerlijke stand kent, is dit een veelom vattend werk. De centrale kiescom missie zetelt in Djakarta. Daaraan on dergeschikt zijn de commissies, die in de hoofdplaatsen van de provincies ge vormd zijn. Daaronder ressorteren weer de kiescommissies in de regentschaps hoofdplaatsen, daaronder die in de dis tricten en daaronder tenslotte die in de dorpen. Hierbij is niet geheel de ge wone administratieve indeling van In donesië gevolgd, want terwijl Indonesië verdeeld is in tien provincies, zijn er zestien kiescommissies op provinciaal niveau: Zo zijn er voor Borneo drie en heeft Djakarta er een apart. Op 15 September werd beëindigd wat men zou kunnen noemen de tweede fa se van de voorbereidingen voor de ver kiezingen. Op deze datum werd ge stopt met het huis-aan-huis registreren van kiesgerechtigden. Thans zullen van de aldus verkregen namen voorlopige lijsten worden opgesteld. Deze zullen naderhand aangevuld worden met de namen van degenen, die op de een of andere wijze de huis-aan-huisregistra- tie misgelopen hebben en die zich als nog komen opgeven. De eerste fase betrof de vorming van de kiescommissies zelf. Deze lokte reeds onmiddellijk veel critiek van de zijde van de oppositie uit. Het bleek namelijk, dat in deze commisie zelden of nooit personen benoemd werden, die geen lid waren van in de regering ver tegenwoordigde of de regering althans welgezinde partijen. Met de laatste be doelen wij dan natuurlijk vooral de PKI, de communistische partij, die welis waar geen ministers heeft, maar die in het huidige Indonesische bestel een be langrijke rol speelt. De oppositiepar tijen raakten door het feit, dat hun le den niet in de kiescommissies benoemd werden bevreesd, dat het bij de verkiezingen wel eens niet eerlijk zou kunnen toegaan. Ultimo November van het vorige jaar installeerde president Soekarno de centrale kiescommissie. Deze tel de negen leden, doch daarbij was er geen een, die lid was van een op positiepartij, hoewel op dat ogen blik de grootste oppositiepartij, de Masjumi, nog de meeste zetels in het voorlopige parlement had. Op deze in stallatie volgden de installaties van de verschillende kiescommissies op lager niveau. Daarbij bleek telkens weer, dat daarin voor leden van de oppositiepartijen zelden plaats was. Begin Mei werd door de kies commissies een begin gemaakt met het huis-aan-huis registreren van personen, die gerechtigd zijn aan de verkiezingen deel te nemen. Dat wil zeggen: Men be gon niet overal tegelijk met de regis tratie. En er zijn zelfs gedeelten van Indonesië, waar de registratie, toen deze op 15 September j.l. gesloten werd, nog niet eens begonnen was,4In andere ge deelten van Indonesië is men met de registratie echter wel gereed gekomen. In die gebieden, waar men niet ge reed gekomen is of zelfs nog niet eens begonnen was geldt dat de kiezers zich bij de kiescommissies kunnen aanmel den, waarna zij op de aanvullende lijs ten geplaatst zullen worden Zowel de gewone als de aanvullende lijsten zul len bij gemeentehuizen e.d. opgehangen worden, zodat iedereen de mogelijk heid tot controle heeft. Van de zijde van de opposi tie in Indonesië is inmiddels reeds felle critiek geleverd op de wijze waar op de registratie van kiezers tot nu toe plaats heeft gevonden. Zo uitte het in Medan verschijnende blad Warta Be- rita de beschuldiging dat de met de registratie belaste ambtenaren bij hun werk met opzet bepaalde huizen over sloegen en bij andere wel aankwamen. Het blad suggereert, dat alleen partij genoten van de registratoren geregis treerd werden, en herinnert in dit ver band aan het feit, dat in de kiescom missies geen leden van oppositiepartijen benoemd zijn. Een ander werk dat de kiescommis sies de afgelopen maanden verricht hebben was het opstellen van lijsten van verkiezingssymbolen. Immers, waar de Indonesische bevolking nog groten deels analfabeet is moet zij aan sym bolen kunnen herkennen op welke par tij zij moet stemmen. Deze lijsten met symbolen zijn voor zestien kiesprovin- cies waarin Indonesië verdeeld is af zonderlijk opgemaakt, doch de grote partijen hebben uiteraard overal het zelfde symbool. Ook deze lijst met symbolen heeft aanleiding gegeven tot veel critiek, of liever een vermelding daarop heeft dat. Achter het teken „hamer en sikkel" staat namelijk „P.K.I. en partijlozen." Tegen deze laatste toevoeging hebben zowel de oppositiepartijen als een van de regeringspartijen, de Nahdatul Ula- ma, scherp geprotesteerd. De regering bestudeert deze kwestie nog en aarzelt kennelijk om een beslissing te nemen. Indien de regerihg zich openlijk achter deze vermelding zou stellen, zou dit nl. zeer waarschijnlijk tot gevolg hebben, dat de Nahdatul Ulama haar ministers zou terugtrekken. Inmiddels zijn ook reeds enkele namen van de door de P.K.I candidaat gestelde „partijlozen" bekend geworden: onder hen bevindt zich de voorzitter van het „vredes- comite in Indonesië," terwijl ook de anderen als het communisme zeer wel gezind bekend staan. Inmiddels gaan de voorbereidingen voor de verkiezingen voort. Hoeveel critiek men ook mag hebben voor de wijze waarop de huidige Indonesische regering haar programmapunt, het hou den van algemene verkiezingen, tracht te verwezenlijken, toegegeven moet worden, dat zij tenminste voorbereidin gen treft opdat deze gehouden kunnen worden. Zover hebben de vorige Indo nesische regeringen het nog nooit ge bracht. Indien straks de lijstep van de kiezers gereed zijn gekomen volgt de opstelling van de lijst van Candida- ten. Tenslotte zullen dan volgend jaar de verkiezingen voor parlement en con stituante (te vergelijken met tweede en eerste kamer) gehouden kunnen wor den. Altijd natuurlijk als er voor die tijd geen kink in de kabel komt. 21. In het gezicht van de hut wacht Eric een ogenblik en sluipt dan met ingehouden adem voort tot hij de zijwand bereikt heeft. Zich klein makend, hurkt hij zo dicht mogelijk tegen de wand en luistert. Hoeveel mannen zouden er binhen zijn? Uit een soort raam boven zijn hoofd klinken stemmen. Hij probeert ze te tellen, vangt dan brokstukken van een gesprek op. Wat hij hoort, doet hem zijn oor spronkelijke voornemen geheel vergeten. De mannen spreken over een vrouw, die met een vlot is aangekomen en nu door hen gevangen gehouden wordt. „Dat is het vlot, dat wij gezien hebbendenkt Eric verwonderd. De wind en de branding overstemmen een ogenblik het gesprek; om beter te kunnen luisteren richt Eric zich half op. Hij is nu dichter bij het raam en hoort een schorre basstem zeggen: ,.Zij wilde onze boot kopen, Edzar de Sakser zou er rijkelijk voor betalen. Ha! Als de grote Edzar een boot voor die vrouw al rijkelijk betaalt, wat zal hij dan wel niet voor de vrouw zelf geven?" Een vrouw, een vlot. Eric staat voor een raqdsel. Tenzij Opeens dringt de waarheid tot hem door dat moet de vrouw zijn, die zij op het eiland achterlieten! Hij heeft zich nu geheel opgericht en werpt een snelle blik door het raam naar binnen. Dan hurkt hij weer snel in elkaar en draait het hoofd om. Zijn geoefend oor hoorde iets. Het is niet raadzaam nog langer in de buurt van de hut te blijvenbovendien heeft hij al genoeg gezien en gehoord en dus besluit hij terug te sluipen naar zijn mensen, voor hij ontdekt wordt. Het is echter al te laat. Op het duin is een mannen gestalte verschenen. „Hé daar," schalt de stem van de man, „sta stil, of het zal je duur te staan komen." De Nederlandse commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. VV. Haveman, die zojuist een reis door Brazilië heeft beëindigd, zal de regering aanbevelen het emigx-atie-programma voor Brazi lië te bespoedigen. Hij was meer dan verheugd over hetgeen hij in Brazilië heeft gezien. Aantrekkelijke en ge riefelijke woongelegenheden, zowel als de bekwaamheid van de emigranten zich aan te passen aan de Braziliaanse levenswijze, noemde hij de twee voor naamste factoren, welke hebben bijge dragen tot het slagen van het Neder landse programma voor de vestiging van industriële werkers en landbouwers in Brazilië. Prof. dr. L. J. C. Beaufort O.F.M. (rechts), lid van de Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties, en de Nederlandse Hoge Commissaris voor de vluchtelingen, mr. G. J. van Heuven Goedhart, bij een van de laatste bespre kingen van het inmiddels door de Economische en Sociale Raad van de V. N. aanvaarde vijf jarenplan voor de hulpverlening aan de Europese vluchtelin gen. Met behulp van 45 millioen gulden zal men thans de herscholing van de vluchtelingen ter hand nemen, opdat zij binnenkort te werk gesteld kunnen worden in de landen, waar zij thans verblijven. Niet alleen in New York, ook in ons land zelf hebben Nederlanders zich het lot van de vluchtelingen aangetrokken. Vandaag nog, of anders morgen, verwacht het Comité Vluchte lingenhulp 1954 de giften te ontvangen, die het op 0"'?. gestorte bedrag het half millioen zullen doen overschrijden. Een ingenieur uit Stockholm is Zon dagmorgen om twee uur in de Nieuwe Doelenstraat te Amsterdam overvallen door Amerikaanse militairen, die hun verlof in Amsterdam doorbrengen. Een derde militair hield' zich afzijdig. De Zweed wist zich na een worsteling los te rukken en rende een naburig hotel binnen, waar men ijlings de Radio-auto- dienst van de politie belde. De politie heeft een der overvallers gearresteerd die echter ontkent iets van de overval af te weten. De ingenieur herkende hem nochtans onmiddellijk. De beide andere Amerikanen zijn nog spoorloos. De drie verlofgangers hadden de Zweed in de vooravond ontmoet en ge vieren bezochten ze enige bars, waarbij de Zweedse ingenieur royaal de verte ringen betaalde. De militairen, begerig geworden naar zijn goed gevulde porte feuille, stelden de man voor weer eens van café te veranderen en gezamenlijk sloegen zij de Nieuwe Doelenstraat in. Op het moment dat zij in de nogal zwak verlichte straat kwamen, werd de Zweed door de drie Amerikanen om ringd. Een van hen pakte hem vast, gaf hem een vuistslag in het gezicht waarop een ander een greep deed naar de portefeuille. Daar deze goed opge borgen was in een afgesloten binnenzak en de Zweed zich hevig verweerde slaagden zij er niet in de portefeuille in hun bezit te krijgen. Enige reischeques welke los in zijn zak zaten werden bij de worsteling verscheurd. De Zweed, wiens tanden waren los slagen en lippen ernstig gewond, rukte zich los en stoof naar een openstaande hoteldeur. Daar belde men onmiddellijk vijf maal acht. In de radio-wagen van de politie maakte de Zweed een rit door de binnenstad op zoek naar de overval lers. Op het Muntplein zag hij hen wan delen en de politie slaagde er in een van de drie aan te houden. De militair ontkende, maar de Zweedse ingenieur houdt hem pertinent voor een van zijn belagers. De politie controleert intensief de hotels, maar tot dusverre zijn de twee anderen, die ongeveer 24 jaar oud zijn, niet gesignaleerd. Naar de manager van Fortuna (Ge leen) mededeelt heeft de keeper van Bleyerheide Vroomen een contract ge tekend voor Fortuna. Ingeval van nood zaak zal hij ook Van Rixoordt in het elftal van Rapid vervangen. Nog steeds komen wolken rook uit de verbrane vemen Nederland en Czaar Peter en de brandweer is nog in actie. Zaterdag is echter toch de aanbesteding gehouden om het puin te ruimen. Er kwamen negen inschrijf- biljetten binnen. Het bleek niet zo een voudig om de gunning toe te wijzen en er is dan ook langdurig geconfe reerd. Uiteindelijk is aan de firma Roos uit Amsterdam opgedragen met het puin ruimen te beginnen. Het bedrag dat de firma hiervoor vraagt, is een mini mum van f 100.000. Vandaag is men reeds met de werk zaamheden begonnen. Alles wat nog bruikbaar is moet echter aan de Veem directie worden teruggegeven. Men is voornemens de monumentale muur aan de zijde van de Zaan af te breken. Het fundament is, tot veler verras sing, stevig genoeg en tal van ijzeren balken houden het geraamte vast. Overigens zal de firma die gewend is met dynamiet te werken, niet schro men verschillende gedeelten op te blazen. Thans is ook bekend geworden dat alleen al uit de Zaan naar zeer voor zichtige schatting ruim 60 ton cacao boter is gedregd! Al dit vet is nog bruikbaar voor tal van smeermiddelen voor de industrie. De huisvesting, zo zei hij, overtrof alles wat hij gezien heeft in andere landen, die eenzelfde vestigingspro gramma hebben Zuid-Afrika wellicht uitgezonderd. Zeer onder de indruk is hij over de wijze waarop de Nederland se emigranten zich aan het leven in Brazilië hebben aangepast. De heer Haveman zei, dat de mogelijkheden in Brazilië voor de Nederlandse emigran ten groter zijn dan hij had verwacht. Er is volgens hem geen enkele reden, om de emigratie van Nederlanders te beperken tot het Zuidelijke gedeelte van het land. Minder enthousiast is ir. Haveman over het plan, dat ont worpen is voor de vestiging in Brazi lië van Nederlandse gerepatrieerden uit Indonesië. De Braziliaanse autoriteiten willen deze gerepatrieerden zich doen vesti gen in Amazonas, waar zij dan cacao, peper, rubber, thee en andere gewas sen zouden verbouwen, waarmee zij reeds ervaring hebben. Hij twijfelt aan de uitvoerbaarheid van een programma, dat voorziet in het overbrengen naar een wildernis van een landbouwer of planter, die in Indonesië goed geves tigd was. Gisternacht heeft de politie van Den Helder in het Noordhollands kanaal een motor uit het water gehaald, die vier meter uit de walkant lag. Een auto mobilist, die vanaf de Rijksweg de Schoolweg wilde inrijden, zag plotseling op onverklaarbare wijze een motor uit zijn gezichtskring verdwijnen. Hij vond remsporen, die naar het Noordhoilands kanaal leidden en heeft terstond de politie gealarmeerd. Uit de reconstructie is de veronderstelling gewettigd, dat de motorrijder met grote snelheid rechtuit het kanaal is ingereden in plaats van linksaf te slaan. Maandagmorgen is het stofelijk overschot van de 17-jarige W. Renooy uit Den Helder gevonden Vermist wordt nog de 21-jarige C. Klaassen, eveneens uit Den Helder. De jongens zijn Zondag in Julianadorp op bezoek geweest en werden sindsdien vermist. Horizontaal: 1. richting 5. tekort 9. waterblaasje 10. wijnmaat 11. bezittelijk vn\ 13. Oostenrijks musicus 15. pers. vnw. 16. klein uaard 18. goed 19. rekel 20. rivier in de Donau-landen 22. zwart (Frans: 23. middeleeuwse bouwtrant 24. licht werpanke 26. vereniging var kunstenaars 29. beschikking 30. niet fijngevoelig 32. onbeschaafd 33. Atlantisch Pact (afk.) 34. sober 36. kath. gei.ll weekblad (afk.) 37. lichaam 38. rivier in Utrecht 40. in elkaar lopen de kamers 41. fraai Verticaal: 1. aardige 2. let wel 3. Chinees (Ind.). 4. klap 5. larve B 6. voorzetsel 7. maanstand 8. reukwater 12. spie 14. melkgerecht 15. gras 17. drukpers 19. tabaksverbrui ker 21. vis 22. vogelbek 24. weerbarstig 25. grafopschrift 27. gril 28. gekrakeel 30. koffiehuis 31. lichaamsdeel van koe 34. parasiet 35. touw (scheeps term 37. Chin, afstands maat 39. familielid De minister van Justitie heeft bij de daarin komt, voor zoveel in dit beperkt Tweede Kamer de Memorie van Ant-bestek mogelijk is, overeen met demo- woord ingediend over het wetsontwerp, dat handelingsbekwaamheid aan de ge huwde vrouw wil verlenen. De minister wil daarmee bevorderen, dat de ge huwde vrouw binnen korte tijd hande- lingsbekwaam wordt. Bij de memorie is een gewijzigd wetsontwerp gevoegd. De regeling van de handelingsbekwaamheid (Van onze Haagse redacteur) De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft in de „Nieuwe Haagse Courant" een artikel geschreven, waarin hij met klem betoogt, dat de uit daging van de Europese desintegratie vraagt om het antwoord van deze Eu ropese generatie door de vorming van een gemeenschappelijke Europese markt met het daarbij behorend vrjj verkeer van goederen, kapitalen en personen. Met het uitspreken van deze doelstelling bekruipt ons echter soms het gevoel, aldus de minister, dat Thomas Moore's „Utopia" dichterbij schijnt dan de ver werkelijking van deze vier belangrijke inter-Europese vrijheden. In dit opzicht zijn wjj in Europa eigenlijk ver bij onze tijd ten achter. De bewindsnjan komt tot deze uit spraak nadat hij heeft vastgesteld, dat de vijf belangrijkste Europese indus trielanden, die in 1870 meer dan de helft van de totale industriële we reldproductie voortbrachten, dit ter rein voornamelijk aan de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten hebben moeten prijsgeven. Dezelfde ontwikkeling neemt men waar op het gebied van de internationale handel: een „Enteuro- paisierung der Welt". Ook binnen het engere veld van de West-Europese volkerengemeenschap werken tenden ties, die niet bemoedigend zijn. De cij fers inzake het volume van de inter- Europese handel over de periode 1913- 1951 wijzen op een stijgende zelfge noegzaamheid in verschillende Euro pese landen. Steeds heeft men in geval van crisis en werkloosheid naar het algemene ver dovingsmiddel, de autarkie, gegrepen. Met invoerrechten en invoerbeperkin gen bereikt men evenwel alleen, dat de moeilijkheden worden afgewenteld op andere landen. Wanneer nu ieder land voor zich op deze wijze tracht zijn werkloosheid te „exporteren" moet het resultaat zijn, dat niemand er beter van wordt. Wanneer ieder land zijn consumenten dwingt producten te kopen van relatief oneconomische bedrijven, die kunst matig door beschermende maatregelen in leven worden gehouden, remt men de ontwikkeling van de welvaart. De huidi ge onderverdeling van Europa in kleine beschermde deelmarkten ziet de minis ter ook mede als een van de structure le oorzaken, dat het zgn. Schuman-Eu ropa, terwijl het ongeveer een bevolking heeft die zes procent groter is dan die in de Verenigde Staten en een totale werkende bevolking die zelfs zestien procent groter is, toch slechts een ge middeld consumptieniveau per hoofd heeft weten te bereiken, dat zestig pro cent tot zeventig procent beneden het Amerikaanse ligt. In een wereld, waarin ons gebied economisch van steeds geringer beteke nis wordt, kunnen wü o. s deze econo mische verdeeldheid niet meer permit teren, aldus de minister van Economi sche Zaken. De Amsterdamse Kofferfabriek N.V., sedert 15 jaar te Amsterdam gevestigd aan de Rechtboomsloot en de Nieuwe Ridderstraat, zal 1 November a.s. drie complexen van elk 600 vierk. meter be trekken in Harderwijk. De kofferfabriek, op haar terrein de grootste in Neder land, had de laatste jaren met ruimte gebrek te kampen en hierin kon de ge meente Amsterdam blijkbaar niet voor zien. De gehuwden onder het personeel, dat voor het grootste deel de verhui zing meemaakt, zullen in Harderwijk een woning krijgen. iillïffi dernisering, die prof. Meijers In zijn ontwerp voor het nieuwe Burgerlijk Wetboek had opgenomen. De minister heeft voor de opstelling van het gewijzigde wetsontwerp be langrijke aanknopingspunten gevonden in het voorlopig verslag van de vaste Commissie voor Justitie van de Tweede Kamer, dat einde Juli van dit jaar ver scheen. Het gewijzigde ontwerp bevat de vol gende nieuwe punten in vergelijking met het bestaande recht: 1. Een vrouw, ook al is zij in ge meenschap van goederen getrouwd, kan een bank- en girorekening op ei gen naam hebben. De man kan zonder machtiging van de vrouw niet over de saldi beschikken, dan alleen wanneer het geld tot de gemeenschap behoort en de rechter het beheer over de saldi aan de vrouw ontneemt omdat de vrouw weigert aan de man inlichtingen te ge ven of omdat zij zich aan wanbeheer schuldig maakt 2. De vrouw kan zonder machtiging van de man een beroep of bedrijf uit oefenen. Voor schulden, die de vrouw in die kwaliteit aangaat zijn haar eigen goederen aansprakelijk en ook de ge meenschapsgoederen. De man kan alleen door een rechterlijke tussenkomst be reiken. dat gemeenschapsgoederen voor die schulden niet aansprakelijk zijn. 3. De man kan onroerend goed van de gemeenschap niet vervreemden zon der toestemming van de vrouw of van de rechter. 4. De vrouw kan zelf beschikken over hetgeen zij uit arbeid, beroep of bedrijf verdient Dit geldt ook als man en vrouw* in gemeenschap van goederen zijn getrouwd. 5. Wanneer de man zich aan wanbe heer van de gemeenschapsgoederen schuldig maakt kan de rechter het be heer van die goederen aan de man ont nemen en aan de vrouw geven. 6. Huwelijks-voorwaarden zullen ook tijdens het huwelijk nog kunnen worden gemaakt of gewijzigd. Het spreekt van zelf, dat daarvoor overeenstemming tus sen man en vrouw noodzakelijk is; bo vendien is toestemming van de rechter daarvoor nodig. Slechts gedurende de eerste drie jaren van het* huwelijk kan dit niet De Encycliek „Ad Coeli Reginam" waarover onze Romeinse correspon dent gisteren heeft bericht, draagt de officiële titel „De regali Beatae Mariae Virginis dignitate eiusgue iesto insti- tuendo": „Over de koninklijke waar digheid van de Gelukzalige Maagd Maria en over de instelling nan het feest daarvan". In de Encycliek wordt Maria ge noemd domina dominatrix (heerseres), regina (koningin) en imperatrix (kei zerin). De laatste titel staat in ver band met de oude Byzantijnse of By zantijns beïnvloede afbeeldingen van de H. Maagd, waar Haar koninklijke waardigheid vaak uitgedrukt wordt in de voorstellingen van een Byzantijnse keizerin. De Paus noemt het thans ingestelde liturgische feest tweemaal, te toeten in de inleiding van de Encycliek als „festum liturgicum beatae Mariae Re- ginae" en in het vierde deel als „festum Mariae Reginae". De Neder landse vertaling zou kunnen luiden: „het fe van de H. Maagd Maria als Koningin of „het feest van de H. Ma ria Maagd en Koningin", en in de tweede benaming: „het feest van Ma ria Koningin" (dit als parallel met het feest van Christus Koning).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5