Wolkbreuk boven Salerno eist vele mensenlevens Halve meter dikke laag modder bedekt het getroffen gebied AANSLAG op premier Nasser van Egypte mislukt Mendès-France wenst socialisten in regering Zes uitnodigingen verzonden Koken op „gebotteld gas" E J Nieuwe atoomexplosies in de Sovjet-Unie Nieuw Duits leger Helga verkiest toch maar het communisme Koninklijk bezoek aan drijvend theater i Tot hoofd en hart BERGSTROMEN STORTEN ZICH OVER DORPEN Von Kleist geeft teken van leven Overwerkt Vier verdachten gearresteerd Robert Lacoste aan defensie? Bormann thans ook formeel dood J V.S. protesteren in Moskou Nog geen troepen naar Britse havens Het weer Geadopteerde vluchtelinge verlaat Amerikaanse pleegouders WOENSDAG 27 OCTOBER 1954 78ste JAARGANG No. 26129 Brief uit Rusland aan 98-jarige moeder Tijdens massabetoging in Alexandrië IIpPIISps. iSi wmmmmmm ENGELAND KOLEN TE KOMT KORT Tegen mishandeling van diplomatenvrouwen Schade bedraagt reeds anderhalf milliard Tien Nederlanders in Indonesië vrijgelaten Philipsstaking in Kopenhagen ten einde FALCON GABARDINEJASSEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmulden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrlgter en Mr, W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllltmeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds tel 21544 Plotseling- is Italië in rouw gedompeld. De schilderachtige kuststreek van Amalfi tussen Napels en Salerno is getroffen door een geweldige wolkbreuk, die gepaard ging met een verschrikkelijke storm. Uitgestrekte gebieden zijn overstroomd en het water heeft met woest geweld honderden huizen doen instorten. Volgens de laatste berichten hebben 275 personen bij deze ramp de dood gevonden en werden er 150 gewond. Maar men vreest, dat de ruim 170 personen die nog vermist worden, eveneens in het woeste water of onder het puin der instortende huizen zijn omgekomen. De schade wordt geschat op verscheidene millioenen dollars. Vele verbindingen zijn ver broken. De PTT heeft vanuit Napels een radio-verbinding ingesteld met het rampgebied. Het reddingswerk wordt door de grote verwoestingen en door het nog altijd slechte weer aanzienlijk bemoeilijkt. Het getroffen gebied is de rustieke, schilderachtige kust rond Napels. De hoge bergen dalen daar loodrecht in zee af. De talrijke touristenplaatsjes zijn troosteloze, verlaten plekjes geworden, die vaak een halve meter onder slik en modder bedolven ziin. Gisterochtend brak een wolkbreuk los hoven het ramn- gebied. De (roten en afvoeren werden verstnnt, zodat de lager gelegen delen onmiddeJliik al onder water kwamen te staan. De funderingen van de armeliike hnistes werden aangetast door het water en de lemen bouwstof verweekte, zodat de huisies instortten en de bewoners, die geen tijd hadden om een veilig heen komen te zoeken, onder 'iet nuin be dolven werden. Fn nog ahiid stroomden de berestrnomnios, nu uitgegroeid tot wüdkokende rivieren bruisend neer op het reeds zwaar getroffen gebied. Ste nen raakten los uit de bergwand en verzwaarden de kracht, van het water Binnen enkele uren hadden leed en el lende zich meester gemaakt van het ge bied. De gebieden rond de plaats van de ramp hadden nauwelijks iets gemerkt van het onheil. Pas toen laat in de och tend een politieagent ner motor in Na pels arriveerde, hoorde men het ver schrikkelijke nieuws. Bruggen, wegen en spoorwegen waren weggeslagen. Hui- Zen waren ingestort. Vervoer was prac- tisch niet mogelijk anders dan overzee. Telefoonpalen waren afgeknaot en de '"idingen waren verbroken. Onmiddel lijk begon de PTT een radiodienst in te stellen met het rampgebied. Minister president Mario Scelba. die intussen van het tragisch gebeurde on de hoogte was gesteld, gaf onmiddellijk ondracht alle mogelijke hulp te verstrekken aan de slachtoffers van de ramp. Maar over land was het gebied nauwelijks te be reiken. Daarom werden in allerijl scheepjes in gereedheid gebracht, die over zee reddingsploegen, hulpmateriaal, voedsel, kleding, dekens en medicamen ten aanbrachten. Toen de hulpbrigades in het rampge bied aankwamen, ontdekten zij het droeve resultaat van enkele uren na tuurgeweld: Salerno, Amalfi, Tremonti, Minori, Vietri e Molina, Ponte Surdolo, Ferriere, eens welvarende, vriendelijke Plaatsjes in een gebied dat op duizenden touristen en kunstenaars zulk een aan trekkingskracht heeft uitgeoefend, ble ken veranderd te zijn in kille, verlaten resten van menselijke samenleving. Geen geluid werd gehoord dan af en 'toe de sirene van een ziekenauto, het janken van een hond en een enkele maal het schreien van een mens, die onder het puin van zijn ingestorte woning bedol ven werd. Geel en bruin trekt een slik- laag van wel een halve meter dik van de bergen omlaag, wringt zich een weg door de getroffen stadjes en dorpen om uiteindelijk in zee te verdwijnen. Een eerste droeve balans kon wor den opgemaakt: Salerno 88 doden, 100 vermisten; Tremonti: 20 doden; Maiori; 22 doden; Minori: 3 doden; Cava dei Tirreni: 40 doden; Ponte Surdolo; 2 doden; Ferriere: 20 doden. En nog al tijd worden er slachtoffers aangedra gen. Meer dan 1000 personen zijn dak loos geworden. En nog altijd hangt een dreigende hemel boven het ramp gebied. Men vreest, dat er nog meer wolkbreuken zullen komen. De zwaar- getroffen bevolking dringt angstig bijeen in de kerken en bidt dat hun dit onheil bespaard mag blijven. Le ger en Rode Kruis nemen aan het reddingswerk deel. Voortdurend wor den medicamenten en allerlei red- dingsmateriaal aan land gezet. Behalve in deze landstreek in Zuid- Italië, waar 11 jaar geleden de gealli eerde landingen plaats vonden, werd ook zware regenval gemeld in Noord- Italië. In Polesine, waar in 1951 de enor me regenval 273 slachtoffers eiste, re gende het gisteravond al 20 uren ach tereen. Ook in de Italiaanse Rivièra viel veel regen. De machtige rivier de j Po steeg meer en meer, evenals de i Marga ten Zuiden van La Spezia, waar j eveneens een wolkbreuk losbarstte. In j de Alpen langs de grenzen met Frank rijk en Zwitserland viel sneeuw. Lawi nes denderden van de 3000 meter hoge Stelvio-pas af. En in Triëst viel de vie ring van het Italiaans-worden van de stad letterlijk in het water. De Duitse ex-veldmaarschalk Paul van Kleist, die men dood waande, heeft uit een gevangenkamp in Rusland een brief geschreven aan zijn 98-jarige moe der, die te Stade in Neder-Saksen woont. Naar omstandigheden maakt hij het goed, schrijft hij. Zijn zoon zou zich ook nog in een Russisch kamp be vinden. Veldmaarschalk Von Kleist, die thans 73 jaar oud is, was eens opperbevel hebber van de Duitse legergroep aan het Oostelijke front. Kort voor het ein de van de oorlog viel hij bü Hitier in ongenade en werd hij van zijn post verwijderd. In 1947 werd Von Kleist door een tri bunaal in Belgrada tot vele jaren dwangarbeid veroordeeld. Later werd hij aan de Sovjet-Unie uitgeleverd. (AFP—UP) Minister Cals heeft eindelijk vacan te moeten nemen. Hij is overwerkt. y°or degenen, die hem van nabij heb- gadegeslagen, is dit geen verras sing. Het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is geen een voudig instrument, dat spelenderwijs zijn regelmatige opbrengst oplevert aan wetsontwerpen en bestuursmaatregelen. Desondanks kwamen in de ambtsperio de van deze minister tot stand wets ontwerpen betreffende de omroep, be treffende de Raad voor de Jeugdvor- ming, betreffende de Raad voor de Kunst, de kernreactor, het kijkgeld, col legegelden, schoolgelden, onderwijs in het Fries, wijziging van de Kweek- schoolwet, enige televisienota's, een no ta en een memorandum betreffende de sociale jeugdzorg, omtrent de sociale studentenzorg en een over het onder- wijzerstekort. Vele van deze dingen hebben niet alleen veel voorbereidende studie, maar ook veel onderhandelingen geëist. (Men denke aan de omroep en «e televisie). Het onderwerp „onder wijsvernieuwing" is een eindeloze bron Van steeds nieuwe conferenties. Salaris kwesties, de nota-Rutten, het kleuter onderwijs zouden op zichzelf reeds een «nan in beslag kunnen nemen. Intussen "ebben de Staten-Generaal enige wets ontwerpen in behandeling als men "et zo mag noemen waarvan de schrif- 'Üke stukken met tussenpozen van laren elkaar opvolgen, omdat de Kamers blijkbaar de materie niet meester kun- worden. Het merkwaardige is daar- den dat er Kamerleden gevonden wor- »an' tlie tle «Minister deswege gebrek zich ,Voortvarendheid verwijten, zonder is, ust te zÜn' dat het de minister Kamée antwoord wacht, en niet de deze Het ligt voor de hand, dat juist de „.j akkeloze verwijten de mens in ben. nister het diepst getroffen heb- een eteDe?'ster "eeft zich overwerkt aan in een aantal objecten, die tegelijk keerden van voorbereiding ver- het publiek1 heeft er niet naar gestreefd matige reet te ePateren door een regel- sen Info van goed-getimede succcs- ogeiihlik ge"deei is hij, althans op dit offer °P- twee manieren het slacht- teeeliiW ^>r.ZlJn «Methode om vele pannen i? .veie zachte pitjes te laten S Koningin Elisabeth van België heeft, vergezeld van ex-Koningin Marie-Josê van Italië en Prinses Maria Pia, een bezoek gebracht aan een drijvend theater, dat aan de „Quai des Péniches" in de Belgische hoofdstad gemeerd ligt. Op de foto, die tijdens de voorstelling werd gemaakt, ziet men van links naar rechts: Prinses Maria Pia, Koningin Elisabeth en ex-Koningin Marie-José. stoven. Er «s een zeker ongeduld ont- staa» V cc" zeaer on Worn* ""der de wachtenden en hij zelf overstelpt*^ 06 hoeveelheld van het werk wL7e^ro,"?®n.' dat het slechts een "en van IS' of de pannen kun- vitaliteit vat genomen worden. De genn-„ an de 1°nge minister is groot ten°e!,s°m sne' herstel te verwach- eig4n if U de ShmUch, die hem zo koS maar eenmaal heeft herwonnen, het t„„K S"? bovenop. Daarna zal bet at„ Zaa* ZU" de doelmatigheid van temem t atuWa£r0ver«>U in het De"ar- op zijn van O., K. en W. beschikt, eens 'Jn eff,ciency te onderzoeken. Gisteren is in Alexandrië, waar de terugtrekking der Britse troepen uit de Suezkanaal-zone werd gevierd, een aan slag gepleegd op premier Gamal Abdel Nasser van Egypte. De premier bleef on gedeerd. De Soedanese minister van Verbindingen, Mirghany Hamza, en de adjunct-secretaris van de „Bevrijdings beweging", Achmed Badr, liepen ver wondingen op. Er zijn vier verdachten aangehouden, die in verbinding staan met de Mohammedaanse Broederschap. Vanochtend heeft de Egyptische politie een aantal leiders van de Broederschap gearresteerd. Volgens verklaringen van de politie zou de aanslag gepleegd zijn door een tinslager uit Cairo, Mahmoed Abdel Latif. Premier Nasser was juist begonnen een rede uit te spreken, die via de radio werd uitgezonden, toen de schoten weer klonken. De electrische leiding naar de officiële tribune werd getroffen, waar door de ere-gasten in het donker kwa men. Dit is waarschijnlijk hun redding geweest, want er werd geschoten op een afstand van nauwelijks 12 meter. Offi cieren trachtten Nasser voor de micro foon weg te halen, maar deze weigerde en vervolgde zijn rede. Een der gearresteerde verdachten had een revolver in de hand, maar ver klaarde het juist te hebben opgeraapt, omdat een militair het zou hebben laten vallen. Een andere verdachte be weerde het wapen, dat hij in de hand had slechts gebruikt te hebben om vreugdeschoten in de lucht te lossen. Een andere verdachte werd aangehou den toen hij trachtte te vluchten. Mah moed Latif heeft meegedeeld acht schoten te hebben gelost, doch uitslui tend om uiting te geven aan zijn vreugde over de aankomst van pre mier Nasser. Hij is lid van de Moham medaanse Broederschap. Latif had ook een foto bij zich van president Naguib. De president heeft Nasser telegrafisch gelukgewenst met zijn redding. Intussen is gisteren ook een aanslag gepleegd op de premier van Soedan, Is mail el Ahzari, die de Zuidelijke pro vincies van zijn land bezocht. Een jonge Soedanese ambtenaar is gearresteerd, toen hij de premier naderde met een dolk in de hand. Premier Mendès-France van Frank rijk heeft per aangetekende brief zes socialisten uitgenodigd in zijn regering zitting te nemen. Volgens de Parijse avondbladen zou Robert Lacoste zijn aangezocht als minister van defensie. Het ministerie van handel zou zijn aangeboden aan Albert Gazier, koop vaardij en burgerluchtvaart aan Gas ton Deferre, en Augustin Laurent zou minister van P.T.T. of staat moeten worden. André Savary en Marcel Da vid zijn aangezocht als staatssecreta ris. Mendès-Francezou er bij de soci alisten op hebben aangedrongen snel te deciseren, opdat hij zijn regering nog hervormd kan hebben vóór zijn vertrek naar Canada en de Verenigde Staten. Meri verwacht in Parijs, dat de zes het aanbod zullen accepteren. Vanmid dag raadpleegt de premier de secreta ris-generaal van de socialistische par tij, Guy Mollet. Mollet, die een vurig aanhan ger was van de E.D.G., schijnt weinig geestdrift te koesteren voor een socia- Martin Bormann, Hitler's plaatsver vanger, verliet in de laatste dagen van de strjjd om Berlijn, de bunker, waarin de „Führer", met zijn laatste getrou wen, verbleef, in een gevechtswagen, om aldus te pogen door de Russische linies te komen. Volgens ooggetuigen werd Bormann's tank door een Russi sche granaat getroffen, waarbij Bor mann om het leven zou zijn gekomen. Dit kon echter nooit officieel worden vastgesteld. Thans is Bormann officieel in de West-Berlijnse overlijdensregisters inge schreven. Dit is geschied op verzoek van een predikant, die als voogd van zijn kinderen optreedt. -St..fO Twee Amerikaanse soldaten in Duitsland maken een „R-Cat" modelvliegtuig gereed voor de vlucht boven het trainingskamp te Grafenwoehr, waar grond troepen hun opleiding krijgen. Het vliegtuig je, dat niet bemand is, is bedoeld als trekker van een doel voor luchtafweer; het wordt vanaf de grond bestuurd en geeft vliegend dezelfde indruk als een „echt" vliegtuig. Op de dag, dat deze opname gemaakt werd, werden drie „R-Cats" neergeschotende toestelletjes zijn echter gemakkelijk te repareren' Lachen zonder reden verraadt gebrek aan beschaving r bestaat een kans, dat de Engelse huis vrouwen over enige tijd koken op „gebotteld gas". In de rijke oliege- bieden van de wereld, in Amerika en in het Nabije Oosten, gaan dagelijks enorme hoeveelheden na tuurlijk gas verloren. Amerikaanse geleerden hebben nu een methode ontdekt om dat gas vloei baar te maken, zodat het nog maar één zeshonderd ste van zijn oorspronke lijke volume heeft, en het in speciale koeltanks te vervoeren. De Britse mi nister van Brandstoffen, Geoffrey Lloyd, heeft erover verteld in het Britse Lagerhuis. Volgens de eerste schattingen zijn de kosten per calorie van dit vloeibaar gemaakte gas aanzienlijk lager dan die van gas, dat op nor male wijze uit steenkool wordt gewonnen. Of dit „gebottelde gas" in Enge land zal worden gebruikt, hangt af van de vraag of de transportkosten, al dan niet groter zijn dan het verschil in productiekos ten. Technisch zitten de plannen uitstekend in elkaar. Minister Lloyd waar schuwde de Lagerhuisle den, dat het project als zodanig zich nog in een experimenteel stadium bevindt. Maar hij voegde er aan toe, dat alleen in het Nabije Oosten een hoeveelheid gas verloren gaat, die voldoende is om te voorzien in de helft van de tegenwoordige be hoefte van het Verenigd Koninkrijk. Het gebrek aan kolen in Engeland zal zelfs door de import van „gebotteld gas" niet wor den opgeheven. De be hoeften van de industrie stijgen zo snel, dat Enge land in de komende win ter elke maand 500.000 ton steenkool zal moeten invoeren. Reden te meer voor de Engelse deskun digen om zich over de nieuwe mogelijkheden te beraden. In de Engelse pers heeft de mededeling van mi nister Lloyd dadelijk de aandacht getrokken. Er is al gespot over „ham en eieren a la Arabian" en over „gekoeld gas om u te verwarmen". Maar het conservatieve Lagerhuis lid Walter Elliot heeft er al op gewezen, dat het voor de positie van de Britse industrie noodza kelijk kan zijn olie en gas te importeren tegen prij zen, die hoger liggen dan die van de Engelse steen kool. Dezelfde meneer El liot maakte het Lagerhuis aan het lachen door te ver klaren, dat in Schotland nog wel voor driehon derd jaar steenkool in de bodem aanwezig is: „Dat zal voldoende zijn voor de meesten onzer in dit Huis ik spreek hier niet van de eerste minis ter". listische deelneming aan de rege ing, maar hij zal er zich vermoedelijk niet tegen verzetten. Binnenkort zal de so cialistische partij een buitengewoon nationaal congres beleggen om zowel de deelneming' aan de regering als de j.l. Zaterdag in Parijs bereikte over eenkomsten te bespreken. Sinds Juli 1951 hebben geen socialisten meer zit ting gehad in een Franse regering. Volgens United Press zou Mendès- France van plan zijn een groot aantal kabinetsposten te scheppen en dan, naar Engels voorbeeld, binnen het ka binet een kleinere kring te vormen van ministers, die bij belangrijke beslissin gen in het bijzonder worden geraad pleegd. De premier zou het tijdstip nog niet rijp achten om het ministerie van buitenlandse zaken uit handen te geven. (AFP-Reuter-UP.) Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat het „een krachtig protest" heeft in gediend bij het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken tegen het in hechtenis nemen en mishandelen van de echtgenoten van twee attaché's bij de Amerikaanse ambassade in Moskou door de Russische geheime politie. De regering der Sovjet-Unie heeft volgens ambtenaren in Washington een van de vrouwen, mevrouw Somerlattle, beschul digd van wangedrag en haar terugroe ping geëist. (Reuter). (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen De havenstakingen in honden, Li verpool, Birkenhead, Manchester, Southampton en Hull duren nog steeds V- Jrt. Kleine groepen stakers hebben de arbeid hervat, doch ruim 43.000 havenarbeiders, meer dan de helft van het totaal voor Brittannië, staken voort, een gedeelte voor de vierde week. Desondanks heeft de regering tot heden geen troepen naar de havens gestuurd, om althans een deel van de arbeid over te nemen. 344 schepen liggen te wachten op lading of lossing. De staking kost het land tien millioen gulden per dag en de gezamenlijke waarde van de goe deren, bestemd voor in- en uitvoer, welke nu in de scheepsruimen of op de kaden liggen, wordt geschat op an derhalf milliard gulden. Van regeringswege werd gisteren meegedeeld, dat de troepen eerst te hulp geroepen zullen worden als er gebrek dreigt te komen aan levens middelen of andere noodzakelijke le vensbehoeften. Dit stadium was even wel nog niet bereikt. Wel echter is het zo ver, dat de Britse industrieën, vooral de kleinere bedrijven, de ge volgen van de staking beginnen te voelen, en weldra zullen vele arbei ders werkloos zijn indien de stakers niet de arbeid hervatten. Vandaag wordt een interimrapport gepubli ceerd over de oorzaken van de sta king door het door de regering inge stelde Hof van Onderzoek. Van de elf Nederlanders, die op 28 September op last van de Indonesische autoriteiten in arrest zijn gesteld, zijn er thans tien wederom op vrije voeten gesteld. Lewis Strauss, voorzitter van de Ame rikaanse commissie voor atoomenergie, heeft gisteren te Washington meege deeld dat zich in de Sovjet-Unie, vanaf medio September j.l., een reeks ont ploffingen van atoomwapens heeft voor gedaan. „De proefnemingen hebben, zoals meestal met dit soort ontploffin gen het geval is, verspreiding op uit gebreide schaal van radioactieve deel tjes veroorzaakt. Hiervan is slechts een onbeduidend gedeelte boven de Verenig de Staten gekomen", aldus Strauss. De commissie zal slechts dan nade re mededelingen over de ontploffingen doen, indien zich in verband hiermede een ongewone ontwikkeling zou voor doen. De commissie heeft niet medegedeeld op welke wijze de ontploffingen zijn ge registreerd. Ook werd niet medege deeld boven welke delen van de Ver enigde Staten radio-actieve deeltjes zijn waargenomen. De Sovjet-Unie heeft op 17 Septem ber j.l. meegedeeld een atoomproef haar zesde te hebbe- genomen, „Ten einde Sovjet-Tussische geleerden en technici behulpzaam te zijn." Enkele dagen na deze Russische me dedeling meldde het Tokiose dagblad ,Asahi" dat Japanse geleerden er bjj- Aan de staking van 500 arbeiders van de Philipsfabrieken te Kopenhagen, die 22 September is uitgebroken, is gister avond een eind gekomen. Er is een overeenkomst tot stand ge komen tussen vertegenwoordigers van de vakverenigingen en het verbond van werkgevers, volgens welke het werk vandaag hervat moest worden. Onder handelingen over de geschillen zullen geopend worden door vertegenwoordi gers van de vakbeweging en afgevaar digden van de bond van werkgevers De arbeiders van de Philipsfabrieken hebben de overeenkomst aanvaard. (A.F.P.). na zeker van waren dat de Sovjet-Unie kortgeleden een waterstofbom op een vijfhonderd mijl ten Noord-Westen van Nome, in Alaska, gelegen eiland heeft doen ontploffen. De Canadese minister van Handel C. D. Howe, onder wie Canada's pro gram voor atoomenergie ressorteert, zeide, dat hem geen rapporten hebben bereikt dat radio-actief materiaal op Canada is neergekomen. „Dit is alles nieuws voor mij", merkte hij naar aan leiding van de bekendmaking in Was hington dat de Russen weer atoomproe- ven hebben gedaan, op. (ReuterUP) Gesteld dat nog dit jaar de Pa rijse overeenkomsten door de be treffende parlementen worden goedgekeurd, dan kan er toch pas tegen 1 Januari 1957 een Duits leger bestaan. Dat duurt dus in ieder geval nog een hele tijd, maar over de gedaante van deze toekomstige strijdmacht valt nu al het een en ander te zeggen. Er is be paald dat West-Duitsland een twaalftal divisies, of ongeveer een half millioen man, aan de NATO zal bijdragen. Het aandeel in de Europese Defensie Ge meenschap zou even groot geweest ziin. maar in de EDG zouden de Duitse divi sies met die van andere West-Euro- pese landen vermengd zijn, terwijl West-Duitsland nu feitelijk een na tionaal leger krijgt. De te vor men West-Europese Unie zal ech ter toezicht uitoefenen op de bewa pening van dit nationale leger, terwijl aan de NATO-opperbevelhebj>er in Europa op de conferentie van Parijs bijzondere bevoegdheden zijn toege zegd om o.m. de Duitse strijdkrachten te beheersen. Tenslotte schuilt er nog een garantie tegen een eventueel nieuw Duits militair avontuur in de omstan digheid dat de voormalige geallieerde bezettingstroepen in WestrDuitsland ge legerd blijven. Nu ..ter verdediging van de vrije wereld", zoals men dit Zater dag geformuleerd heeft. Uiteraard vraagt men zich momenteel, vooral in West-Europa, met bezorgd heid af wat de mentaliteit zal zijn van het nieuwe Duitse leger. Zolang Aden auer er nog -wat over te vertellen heeft, behoeft men zich niet ongerust te ma ken. Het volgende voorval is typerend. In een huiselijk gesprek met enkele Duitse journalisten vertelde de Bonds kanselier onlangs: „Het interesseert mij bijzonder wat voor muziek soldaten ma ken. Vooral de marsen zijn erg belang rijk. Ik heb de kwestie ernstig met kenners besproken. Die marsen van vroeger moeten wij niet meer terug hebben. Ik bedoel die van Hitier", en even later merkte hij op dat soldaten populair kunnen worden als ze over goede militaire muziek beschikken. Vooral ons Nederlanders die het af schuwelijk gezang der Nazi-troepen nog in de oren klinkt doet het goed deze woorden van Duitslands leidende staats man te horen. Maar Adenauer heeft al lang geleden van een juiste visie op de herbewapening blijk gegeven door een man als Theodor Blank te belasten met de voorbereiding van de Duitse strijd krachten. Blank moet niets hebben van het vroegere Pruisische of Nationaal- Socialistische militarisme. Hij wil een nieuwe geest scheppen m het Duitse le ger. Natuurlijk heeft hij voor het kader lieden nodig die onder het vroegere re gime gediend hebben, maar men tracht de beste mensen te selecteren. Voorts wil de regering van Bonn tot iedere prijs voorkomen dat het nieuwe leger „een staat in de staat" wordt, zoals dat vroeger wel gebeurde De volksverte genwoordiging zal namelijk een veel scherpere controle kunnen uitoefenen op het militair beleid dan in het verleden het geval was. Van essentieel belang is, dat het West- Duitse volk over het geheel genomen geen herbewapening heeft gewild en zich slechts onder de dwang der om standigheden met de gedachte aan een nieuw leger heeft verzoend. (De socia listische partij en de vakbond willen er zelfs nog altijd niet aan). Het gezagheb bende Britse blad „The Economist" con stateert in het jongste nummer dat de tegenstanders in Europa van de Duitse herbewapening aan voorgoed verdwe nen legers denken als zij over de toe komstige strijdkrachten van West-Duits- land spreken. Noch het leger van Fre- derik de Grote, of dat van Wilhelm II. noch het misdadige militaire apparaat van de Führer zal herrijzen. Adenauer en Blank willen de West-Duitse solda ten in de NATO een goed figuur doen slaan. In de recente aankondiging dat niet meer van de Wehrmacht maar van Landstreitkrafte zal worden ge sproken, moet men dan ook meer zien dan een oppervlakkige naamsverande ring. De beslissing is namelijk kenmer kend voor de goede wil van het huidige West-Duitse bewind. Advertentie (tot Donderdagavond) Vrjj zacht. Aanvankelijk in het Zuidoosten van het land nog enige regen. Ove rigens wisselende bewolking met een enkele verspreid optredende bui. Ma tige, tijdelijk krachtige Zuidweste lijke wind. Vrij zacht voor de tijd van het jaar. Zon: 7.26-17.21. Maan: 9.34-17.37. In geheel West-Duitsland heeft de po litie opdracht uit te zien naar de zes tienjarige geadopteerde dochter van een Amerikaanse sergeant. Zij is ver moedelijk op weg naar Oost-Duitsland waar zij een functie bij de communis tische jeugd heeft gehad. Helga Hester is sedert Maandag bij haar pleegouders in Pirmasens weg. "ij heeft een briefje achtergelaten waarin zij vertelt dat zij terugkeert naar haar oude baan van secretaresse van de Vrije Duitse Jeugd in een plaatsje bij Leipzig. De autoriteiten in Pirmasens zeg gen dat het meisje dat de naam Warlies droeg voor zij door de Hesters geadop teerd werd, verleden jaar naar West- Berlijn ontsnapt was. Zij had aah de vluchtelingenhulp daar verteld, dat zij het leven onder het communisme moe was. Zij vroeg om asyl in het Westen. Uiteindelijk werd zij naar een vluchtelingenkamp bij Pirmasens ge stuurd en zij kreeg werk in een schoe nenfabriek. Een paar maanden later werd zij door de Amerikaanse mili tair en diens vrouw geadopteerd en onlangs heeft haar eigen moeder, die thans te Ulm in West-Duitsland woont, haar goedkeuring aan de adop tie gehecht. Het meisje heeft haar moeder pas verleden week ontmoet en leek geluk kig toen zij naar haar pleegouders te rugkeerde. „We zijn dol op haar. Dit heeft ons zeer bedroefd. We hadden geen idee dat zij weg wilde. Vanochtend zou zij hier voor het eerst naar school gaan", vertelde sergeant Hester, die zelf drie kinderen heeft. (UP)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1